De distributie uitgebreid ZOUTJES Ons Kort Verhaal Derde Blad No. 24727 Keus tusschen brood of gebak Eén ei per persoon per week Distributie van grutterswaren gfste Jaargang Extra broodrantsoen voor de jeugd Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Maximumprijzen zijn verhoogd _Leidsche. Thans ook haverbloem, sago, aardappelmeel en alle puddingpoeders GEVEILDE PERCEELEN De dwarsdrijver De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij, deelt mede, dat met ingang van heden, 2 November, een begin wordt gemaakt met de distributie van de z.g. bakkerijproductcn, d. z. alle voor menschelijke consumptie geschikte artikelen, welke geheel of ten deele zijn gebakken uit tarwemeel, tarwebloem, roggemeel, ro'ggeblocm, rijstemeel, rijstebloem, boekweitmeel of gruttemeel (gemengd meel). Onder deze distributie vallen derhalve o.a. alle soorten koek, alle soorten meel of bloem bevattende koekjes, biscuits en wafels, taart en gebakjes, beschuit, cake, alsmede alle soor ten groot en klein korstgebak, zo'oals bijvoorbeeld boterletter en amandelbroodjes. De distributie van deze artikelen geschiedt in de eerste plaats met behulp van de broodkaart. Tot dusverre gaven de bonnen van deze baart gedurende liet tijdvak, waarvoor zij geldig waren verklaard, uitsluitend rechtop het koopen van brood In den vervolge geeft elk van de bonnen der broodkaart gedu rende bedoeld tijdvak naar keuze recht op het koopen van hetzij 100 gram brood, het zij een rantsoen van de opgesomde bak kerij-producten. Dit rantsoen, kortheids halve te noemen: „een rantsoen gebak", zal voor de verschillende soorten bakkerij- producten verschillend zijn, aangezien het overeenstemt met de hoeveelheid bloem of meel, die in een bepaald artikel pleegt te worden verwerkt. Ten einde ook degenen, die de bonnen van hun broodkaart niet of moeilijk kun nen missen voor het koopen van koekjes e.d„ in de gelegenheid te stellen deze ar tikelen te betrekken, is voorts besloten, dat ook het meelrantsoen, dat tot dusverre eens per vier weken op een bon van het alge meen distributiebonboekje beschikbaar werd gesteld, desgewenscht zal kunnen worden besteed voor het koopen van koek, koekjes, biscuits, gebakjes enz. Aangezien het echter bezwaarlijk zou zijn de met het meelrantsoen overeenko mende hoeveelheid koekjes e.d. in eenmaal te betrekken, zullen meel en bloem in den vervolge niet meer worden gedistribueerd op de bonnen van het Algemeen Dlstribu- tiebonboekje, doch op een speciaal daar voor uit te geven „Bloemkaart." Bovendien is, ten einde den consument een zoo groot mogelijke vrijheid te geven, nog bepaald, dat de bloemkaart, behalve op het koopen van meel en bloem of koek jes e.d., desgewenScht ook recht zal geven op het koopen van brood. Aflevering van meel of bloem op de bonnen van de brood kaart, blijft, evenals tót dusverre het ge val was, verboden. De bloemkaarten, die door de distributie- diensten worden uitgereikt, zullen bestaan uit 8 met „1" genummerde bonnen, 8 met „2" genummerde bonnen enz. Voor elke pe riode van vier weken wordt een nummer van de bloemkaart aangewezen voor het koopen van meel en bloem óf brood óf koekjes e.d. Men heeft dus telkens gedu rende de vier weken de beschikking over acht bonnen. Twee van deze bonnen staan gelijk met één bon van de broodkaart. Aan gezien één bon van de broodkaart recht geeft op 100 gram brood of een rantsoen „gebak", geeft dus één bon van de bloem kaart recht op 50 gram brood of een half rantsoen gebak. Voorts geven de acht bon nen van de bloemkaart te zamen recht op het koopen van acht bonnen van de bloem kaart te zamen recht op het koopen van één rantsoen meel óf bloem, d.l. 280 gram. Elk der acht bonnen geeft derhalve recht op een achtste rantsoen meel of bloem 35 gram. Aangezien de rantsoenen voor koekjes e.d. („gebak") zijn afgestemd op de in het product verwerkte hoeveelheid meel of bloem, en uiteraard niet alle fabrikanten en banketbakkers precies hetzelfde percen tage meel en bloem in hun artikelen ver werken, is voor de verschillende „gebak"- rantsoenen een minimum-hoeveelheid vast gesteld. De minimum-hoeveelheid is die, waarop de consument ten minste aan spraak kan maken. De minimum-hoeveel- heden zijn voor de artikelen als volgt vast gesteld Een rantsoen „gebak" is voor koek (ontbijtkoek! minimum 160 gr.; voor speculaas 140 gr.; voor andere koekjes 200 gr.; voor biscuits en waf éls 90 gr.; voor beschuit 75 gr.; voor cake 300 gr.; voor taart 600 gr.; voor gebakjes 600 gr.; voor gevuld groot korstgebak (bo terletter e.d.) 500 gram; voor gevuld klein korstgebak (amandelbroodjes e.d.) 400 gr. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken artikelen, welke niet op bovenstaande lijst voorkomen, geldt, dat een rantsoen is gelijk aan een hoeveelheid, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. Zoo zal b.v. in een restaurant voor een pan- nekoek, waarin 70 gram-bloem is verwerkt, een broodbon (eventueel twee bonnen van de bloemkaart) moeten worden ingeleverd. De thans loopende, met „12" gemerk te bon van de broodkaart, welke tot en met Dinsdag 5 November geldig blijft, geeft tot en met dien dag derhalve op 125 gram roggebrood of 100 gram an der brood tevens desgewenscht recht op een rantsoen „gebak" (zie hiervoor). Gedurende de week van 4 tot en met 10 November geeft elke der met „13" gemerkte bonnen van de broodkaart recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood of 1 rantsoen „gebak" (zie hiervoor). De op 10 November nog niet ingeleverde bonnen kunnen vervolgens nog in de week van 11 tot en met 18 November worden gebruikt, met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week geen recht geven op het koopen van brood of gebak in hotels, restaurants, café's broodjes winkels e.d. De aandacht wordt er in dit verband op gevestigd, dat de bonnen van de broodkaart in den vervolge in plaats van twee dagen nog zeven dagen na afloop van de week, voor welke zij zijn aangewezen, hun geldigheidsduur be houden. Gedurende het tijdvak van 4 Novem ber tot en met 1 December geeft voorts elke der met „1" genummerde bonnen van de Bloemkaart recht op het koo pen van 60 a 65 gram roggebrood öf 50 gram ander brood óf een half rantsoen „gebak" (zie boven) of 35 gram meel of bloem (dat is tarwebloem, tarwe meel, roggebloem, roggemeel, zelfrij zend bakmeel of boekweitmeel). Zooals bekend, zijn destijds in verband met de brood dis tributie wisselbonnen ter beschikking van de exploitanten van hotels, restaurants, café's, lunchrooms, broodjes winkels e.d. gesteld. Deze wisselbonnen, welke uitsluitend gebruikt mogen worden voor het koopen van brood in genoemde inrichtingen, geven elk recht op het koo pen van een half rantsoen brood. Uiteraard kunnen deze bonnen in de vervolge tevens gebruikt worden voor het koopen van een half rantsoen gebad e d. in de genoemde inrichtingen. Aangezien echter gebak e.d. ook in klei nere hoeveelheden dan een half rantsoen in deze inrichtingen pleegt te worden ver strekt, worden thans ook bonnen voor een kwart rantsoen brood of gebak ingevoerd De exploitanten der inrichtingen kunnen zich met ingang van 4 November voor het verkrijgen van deze „1/4 rantsoen"-wissel- bonnen tot de plaatselijke distributiedien sten wenden. Met nadruk wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat ook de bonnen voor een kwart rantsoen niet door bakkers banketbakkers of andere winkeliers In ont vangst mogen worden genomen. Het invoeren van de distributie van bak kerijproducten houdt verband met de ge bleken wenschelijkheid om aan Jongens en meisjes, die in de ontwikkelingsperiode ver- keeren, een extra-broodrantsoen toe te kennen. De door de distributie van bakkerij- producten te besparen hoeveelheid meel en bloem zal worden besteed voor het verstrekken van een extra-broodrant soen van 400 gram per week aan jon gens en meisjes tusschen 14 en 21 jaar. Daartoe zal, tegelijk met de uitreiking van de bloemkaart, op vertoon van de stamkaarten van hen, die op 20 October 1940 den leeftijd'van. 14 jaar reeds en den leeftijd van 21 jaar nog niet hebben be reikt, een extra-broodkaart worden uitge reikt, waarop van elk nummer 4 bonnen voorkomen. Ook deze bonnen kunnen des gewenscht worden gebruikt voor het koo pen van koekjes e.d. In een officieele publicatie worden na dere bijzonderheden welke voor bakkers, winkeliers e.d. en voor exploitaties van ho tels, restaurants e.d. van belang zijn be kend gemaakt. Mijnhard'tjes (alt zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 c. Proef doos 10 c. 2750 (Ingez. Med.) De eieren worden genummerd. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij deelt mede, dat met ingang van Maan dag 4 dezer een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van eieren, hetgeen bcteekent. dat de verkoop van eieren aan het publick uitsluitend op bon mag geschieden. Onder eieren worden begrepen kip pen- en eendeneieren, in of uit de schaal, versch zoowel als geconserveerd. Het rantsoen zal voorshands een ei per persoon en per week bedragen. Op Zaterdag 2 en Zondag 3 dezer is de verkoop van eieren geheel verboden. Voor de eerste distributicperiode, wel ke Maandag 4 Nov. aanvangt zal nader een bon van het algemeen distributie bonboekje worden aangewezen ter ver krijging van een ei. Personen, die op medische gronden be hoefte hebben aan een extra rantsoen e'ieren, zullen hiertoe op gecontroleerd me disch attest van de distributiediensten bonnen kunnen krijgen. De gasten van hotels, restaurants e.d. zullen voor de eieren, welke afzonderlijk worden verstrekt dus b.v. gekookte of gebakken eieren bonnen dienen- af te geven. Voor een toewijzing voor de eieren, v/elke de hotels, restaurants e.d. in de maaltijden verwerken, dienen deze instel lingen zich op nader te bepalen dagen te wenden tot de plaatselijke distributiedien sten. Ziekenhuizen, sanatoria e.d. zullen toe wijzingen ontvangen volgens een afzonder lijke regeling. De directies van deze instel lingen kunnen zich daartoe wenden tot de plaatselijke distributiediensten. Aan de eierverwerkende industrieën, daaronder b.v. ook begrepen de banketbak kers, zullen zoo noodig door de Nederland- sche Meelcentrale, Riouwstraat 174180 te ;-Gravenhage toewijzingen worden ver strekt. Belanghebbenden dienen zich der halve tot genoemde centrale te wenden. In een officieele publicatie worden rege lingen, welke voor detaillisten, grossiers, handelaren en pluimveehouders van belang zijn, bekend gemaakt. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt nog mede, dat door het prijsverloop der laatste weken de groothandelsprijzen voor eieren in die mate zijn gestegen, dat er voor den detailhandel van eenige winst bijkans geen spake meer was. Ten einde thans te komen tot rede lijker verhoudingen tusschen de groothan dels- en detailprijzen zijn met ingang van heden de volgende maximumprijzen voor producenten, grossiers en detaillisten vast gesteld. Voor producenten bedraagt de maximum prijs f. 1.05 per K.G. Voor zpover de eieren per stuk worden verhandeld moet een over eenkomstige prijs per stuk worden bere kend. Voor het verhandelen van de eieren door den grossier zijn de eieren in verschillende klassen ingedeeld. In een officieele publi catie ziji) deze klassen met vermelding van de maximum-prijzen, welke de grossier aan den kleinhandel mag berekenen, bekend gemaakt. De daarin genoemde grossiers prijzen gelden tevens voor zoover produ centen met machtiging van de centrale eieren rechtstreeks aan consumenten ver- koopen. De maximum-prijzen, waarvoor de winkelier eieren mag verkoopen aan den consument zijn thans als volgt vastgesteld: a. Versche eieren. klasse 1: 8 cent per stuk; klasse 2: 7Vs cent per stuk; klasse 3: 7 cent per stuk; klasse 4: 61/* cent per stuk; klasse 5: 6 cent per stuk; klasse 6: 5!/i cent per stuk. b. Kalkeieren: 5Vs cent per stuk. Teneinde het publiek in staat te stellen te zien tot welke klasse de eieren behoo- ren, en welken prijs derhalve door den win kelier of handelaar mog worden berekend, zullen de eieren binnenkort met een der nummers 1 tot 6, overeenkomende met bo venstaande klassen, worden voorzien. RIJST. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 dezer tot en met Vrijdag 29 dezer geeft de met „82" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst óf rijstemeel óf rijstebloem óf gruttenmeel (gemengd meel). Gruttenmeel zal n.l. niet meer op den bon voor tarwebloem, maar in den vervolge op den bon voor rijst verkrijgbaar zijn. HAVERMOUTH, ENZ. Met betrekking tot havermouth, haver vlokken, gort en grutten is een wijzi ging in de distributie gebracht. Deze producten zullen.niet meer verkrijgbaar zijn op één bon, die vier weken geldig wordt verklaard, maar in den vervolge zullen twee bonnen worden aangewe zen, die elk acht weken geldig zullen zb*n. Voorts zullen in den vervolge haverbloem, gortmout en uit aardappelmeel bereide vlokken, welke bestemd zijn voor mensche- üjke consumptie, slechts tegen afgifte van een bon gekocht kunnen worden. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 dezer tot en met Vrijdag 27 December geeft de met „83" genummerde bon van het al gemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram havermout óf haver vlokken óf haverbloem óf aardappelmeel- vlokken óf gort óf gortmout óf grutten. De met „88" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft' gedu rende het tijdvak van Zaterdag 2 dezer tot er. met Vrijdag 27 December uitsluitend recht op het koopen van 250 gram gort óf gortmout óf grutten. De met „88" genum merde bon zal derhalve niet gebruikt kun nen worden voor het koopen van haver mout, havervlokken, haverbloem of aard- appelmeelvlokken. De detailisten zullen in verband met het voorgaande een voorschottoewijzing voor gort van de distributiediensten ontvangen. Deze toewijzingen zullen worden berekend naar het aantal ingeleverde bonnen, welke voor havermout zijn aangewezen. VERMICELLI. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 2 dezer tot en met Vrijdag 27 December a.s. geeft voorts de met „98" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram vermi celli of macaroni of spaghetti. MAÏZENA, SAGO, AARDAPPELMEEL ENZ. Ook alle soorten sago en aardappel meel zullen in de.i vervolge uitsluitend tegen afgifte van een bon gekocht kun nen worden. De met „93" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje geeft gedu rende het rijdvak van 2 November tot en met 27 December recht op het koopen van 100 gram maizena o? griesmeel of sago of aardappelmeel, dan wel een hoeveelheid puddingpoeder of puddingsauspoeder, welke 100 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingpoeders mag verdeeld zijn over twee pakjes, waarvan elk ten hoogste 50 gram zetmeel bevat, dan wel drie pakjes, waarvan elk ten hoogste 33 gram zetmeel bevat. De hoeveelheid puddingsauspoeder, welke op een bon wordt gekocht, mag ongeacht de samenstelling over niet meer dan zes pakjes verdeeld zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat in den vervolge alle soorten puddingpoeders dus ook de met behulp van aardappelzet meel bereide puddingpoeders onder de dis tributie vallen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat op twee bonnen een pakje maizena van 225 gram kan worden gekocht, doch slechts in verpakkingen, welke vóór 22 Juli 1940 zijn I vervaardigd. Ten overstaan van notaris H M. Markusse te Lelden: Het huls met afzonderlijke bovenwoning te Leiden, Caeciliastraat 57/57a, in bod f.2350, kooper de heer F. Brongers q.q. te Leiden voor f. 2350. Het huis en erf te Leiden. Bloemstraat 21, in bod f.2700, kooper de heer J. J. Abspoel q.q. te Leiden voor f.2700. De werkplaats met afzonderlijke bovenwoning te Leiden, Pieterskerkstraat 18/18a, in bod f. 1900, kooper de heer B. J. Huurman q.q. te Lelden voor f2000. Het huis met afzonderlijke bovenwoning Cae ciliastraat 51 hoek Korte Lijsbethsteeg 2a is niet afgeslagen. Naar aanleiding van een schrij ven van een abonné deelen wij onzen lezers mede dat wij van hen gaarne aardige bijdragen (korte zinsneden, al dan niet voorzien van beknopt commen taar) voor onze rubriek „Leid- sche Zoutjes" tegemoet zien. Een lezer vraagt: „Wat zijn de sympto men bij verliefdheid?" Het stellen van der gelijke vragen. In een aankondiging lezen we: „Het bil- jartwonder geeft 400 punten voor." Helaas geen textielpunten. Een detective-roman vertelt: „De revol ver braakte lood." Het ding was blijkbaar knap ziek. Een haringvisscher heeft een elsch tot echtscheiding ingediend. De rechtbank zal de zaak ernstig onderzoeken. Zij wil er haring of kuit van hebben. In een feuilleton lezen wij: „Je hebt een hart van ijzer", voegde Harry haar toe, „een hart ah Cleopatra, als Popea, als.." hij wist geen namen meer te noemen. Harry had zeker nog nooit gehoord van blonde Mientje met het hart van prikkel draad Een advertentie verkondigt: „Als u 's nachts niet kunt slapen en overdag niet VOORKOM een kunstgebit. Wend U tot PROVETA! En als U een kunstgebit noodig heeft voordeelig, goed en verzekerd zelfs TEGEN VERLIES Profiteer dan van TURFMARKT HK. HAARL.STRAAT - Tel. 26502 2749 (Ingcz. Med.) v/akker kunt blijven, dan weten wij iets voor u." Nachtwaker worden waarschijnlijk. In Soest heeft een Jongeman een plano vernield, door met een bezem het toetsen bord stuk te slaan. Dien lust krijgen wij ook wel eens, als ons buurmeisje etudes aan het probeeren ls. Uit een stuiversroman: Eindelijk trok hij de stoute schoenen aan en ging op z'n sokken de strap af. (Inzender H. v. Z. te L.) Afgeluisterd: Zeg! heb Je het gehoord, blonde Mien gaat trouwen met dien lei dekker. Ga nou gauw op het dak zitten. (Inzender H. v. Z. te L.) „Danscursus voor echtparen van middel baren leeftijd." Ls dat niks voor je vrouw? Aan mijn lijf geen polonaise. (Inzender H. v. Z. te L.) door PAJIGWAD. Meneer Korrelzand was wat men noemt een punctueel man. Een zeer punctueel man. Orde en regelmaat waren de pijlers, waarop zijn degelijk bestaan gegrondvest was. „Alles op tijd, alles op zijn plaats" was zijn devies. Meneer Korrelzand oefende het beroep van ambtenaar bij het archief uit. 's Mor gens precies half negen werd de deur van zijn huis geopend en stapte hij de straat op. Vlak langs de huizen, geheel rechts van den weg zooals de politie dat voor schrijft, liep hij de lange straat uit, waar de ieftige huizen met hun hooge smalle ramen als oude joffers langs den wand van een balzaal, kaarsrecht stonden Aan het einde van de straat was de tram halte. Stipt tien over half negen stapte meneer Korrelzand in den bijwagen van lijn 12, die hem om kwart voor negen bij het archief afleverde- De menschen in de buurt zetten hun klok gelijk als meneer Korrelzand pas seerde. Toen kwam de mobilisatie. Een hevige ommekeer kwam in het leven van den uit- drogenden archiefambtenaar. Waardevolle papieren moesten in veilige brand- en bom vrije kelders geborgen worden. Korrelzand sleepte den ganschen langen dag met dikke folianten trap op trap af en besteedde zelfs een deel van zijn vrijen tijd aan dezen ge- wichtigen arbeid. „Het nageslacht", zoo zei hij, „zal weten, dat hier menschen van orde en regelmaat gezorgd hebben voor de bescherming van de belangwekkende stukken". Toen kwam de oorlog Het trammetje, dat Korrelzand iederen morgen zoo trouw naar het archief ge bracht had, staakte zijn nuttigen dienst en Korrelzand diepte een oude fiets uit den kelder op en besteeg deze. Des avonds kwam de ellende. Korrelzand, die nimmer tijd gevonden had zich op de hoogte te stellen met de nieuwe bepalingen reed, toen het donker geworden was, zon der afgeschermde fietslantaarn. Een gewel dige uitbrander van een lid van den lucht beschermingsdienst was het gevolg en de arme Korrelzand, de plichtsgetrouwe, voelde zich een staatsgevaarlijke misdadiger. „U moet uw lamp van blauw papier voor zien". had de man van den luchtbescher mingsdienst gezegd. Korrelzand snuffelde den volgenden dag op den papierzolder van het archief. Des avonds was het weer mis. „Nou heb ik u gisteren een waarschuwing gegeven", zei de man van den L-B.D., en nou zal ik u nog één kans geven. Ik heb gezegd, dat u blauw papier om uw lamp moest doenDaar komt u me waar achtig met een roode lamp aan zetten. Als het morgen weer mis is, krijgt u een bon. Als een geslagen hond droop Korrelzand af. Den volgenden dag was hij weer een half uur bezig met zijn lamp en prompt op dezelfde ple wachtte als een brieschen- de leeuw de man van de L.B.D. hem op. „En nou is het uit meneertje. Jij bent in staat om onze heele stad te verraden. Toe maar, meneer rijdt met groen licht. Ga maar-is mee naar het bureau Op het bureau van het wijkhoofd van den L.B.D.dat ergens in een donkeren kel der gevestigd was, werd Korrelzand aan een streng verhoor onderworpen. Wat of hij er mee voor had om den eenen avond met een roode, en den anderen met een groene lamp te rijden. Korrelzand sta melde maar wat en niemand werd er wijzer van. Gelukkig voor hem kwam er lucht alarm, hetgeen zoo'n consternatie veroor zaakte, dat Korrelzand verzocht werd voor- loopig maar „op te hoepelen". Vier en twintig uur later werd hij wegens het voeren van fel rood licht gearresteerd en op het politiebureau ingesloten. Twee dagen later was de oorlog afgeloo- pen. Het gekke kereltje, dat met gekleurde lampen reecl werd in vrijheid gesteld Waarom Korrelzand he' vn^aan had vist niemand. Maar evenmin wist iemand lat Korrelzand volmaakt kleurenblind was. (Auteursrecht voorbehouden). (Nadruk verboden).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9