LAATSTE BERICHTEN LEID5CH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 28 October 1940 De „Winterhulp Nederland" Ir. De Kok: een groot Nederlander Binnenland Buitenland Jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje voorzitter van den eere-raad Een oproep tot ons volk. Het Oosten van de Middellandsche Zee De Empress of Britain vernietigd Zijn levensbeschrijving Nachtelijke Duitsche aanvallen Italiaansch W eermachtsbericht BEURSOVERZICHT MAIKT t, MMCIIÏINA^J GEEN AUDIËNTIE COMMISSARIS VAN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND. De minister van staat, commissaris van de provincie Zuid-Holland is verhinderd Donderdag-a.s. audentie te verleenen. DUITSCHE SCHOOL- EN HOOGESCHOOL- FILMS. Voor Zaterdag had de commissaris-gene raal voor bestuur en justitie bij het rijks commissariaat, staatssecretaris dr. Wimmer, uitnoodigingen verzonden tot bijwoning van een vertooning van Duitsche school- en hoogeschoolfilms met een inleidende voor dracht van den leider van het rijksbureau voor de Duitsche onderwijsfilm, ministe- rialrat dr. Zierold. Aan de uitnoodiging was gevolg gegeven door prominente persoonlijkheden van het Nederlandsche school- en hoogeschoolleven. O.m. merkte men op het meerendeel van de afdeelingsleiders van het ministerie voor onderwijs, kunsten en wetenschappen, de inspecteurs van het onderwijs uit de om geving, een groot aantal schoolhoofden en bekende persoonlijkheden uit de naburige scholen van allerlei aard, de rectoren mag- nifici der Nederlandsche universiteiten en vele professoren. Ook de Duitsche weer macht had vertegenwoordigers afgevaardigd. NOORDERLICHT. In de laatste nachten is hier opnieuw Noorderlicht waargenomen, dat, zooals ook in den afgeloopen nacht het geval was, zich aan den noordelijken hemel als een vlak boven den horizon geleidelijk uitvloei end zwak lichtverschijnsel vertoonde. Zaterdagavond tusschen 20 uur 15 en 20 uur 30 zijn in het noordnoordwesten enkele loodrecht op den horizon staande stralen bundels opgemerkt. Vermoedelijk wordt het verschijnsel door dezelfde groep zonnevlekken veroorzaakt, die in het begin dezer maand tot het op treden van noorderlicht aanleiding gaf en sedert dien nog niet verdwenen is. Na on geveer 28 dagen ls namelijk weer hetzelfde gedeelte van de zon naar de aarde gericht. IN DE DUISTERNIS TE WATER Na eerst een ander te hebben gered. Gisteravond had de 65-jarige J. Tiele- i mans uit de Bleöksrtraat te Eindhoven een i man. die door de duisternis te water was geraakt, gered. Tielemans ging daarna .met zijn vriend Kooyma/n naar een café aan het haven hoofd en verlieten dit omstreeks hailfti^n. Een oógenblik' later hoorden de overige cafébezoekers hulpgeroep. Het bleek, dat Tielemans en zijn vriend nu zelf te water waren geraakt. Men slaagde er in hen op het droge te brengen. Kooyman kon naar huis loopen, doch Tiedeman was bewuste loos. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. POLITIEKE INCIDENTEN TE DEN HAAG. Gedurende het afgeloopen weekeinde hebben zich te 's-Gravenhage politieke in cidenten voorgedaan. De autoriteiten zijn hieromtrent ingelicht. Zij verzamelen thans nadere gegevens, waaruit de noodige con clusies zullen worden getrokken. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid- Holland hebben heden aanbesteed het ma ken van een aarden weglichaam met bij be - hoorende en bijkomende werken voor den Provincialen weg langs de Oostzijde van de Gouwe tot Alphen aan den Rijn. Laagste inschrijver was A. v. d., Straaten te Mijnsheerenland voor f. 53.650. BOM OP EEN AMSTERDAMSCHE BEGRAAFPLAATS. Het A.N.P. meldt: Gisteravond hebben Engelsche vliegers wederom boven de hoofdstad geopereerd. Op de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk werd een schaftlokaal door een brandbom getroffen, waardoor een kleine brand ontstopd, die evenwel spoedig door de brandweer kon worden gebluscht. NED. HERV. GEMEENTE. Verkiezing van ouderlingen en diakenen Als ouderling der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede werden herkozen de heeren J. J. van Biemen, A. Boehmer, J. W. Kret en J. v. d. Markt, terwijl in de vacature-A. Buis de heer J. de Boer werd gekozen. Als diaken werden herkozen de heeren W. Keereweer, B. van Kleef, G. F. E. Kiers, L. N. den Older, Th. van der Burgh en H. J. van Haarlem. kapelaansbenoeming. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te dezer stede den heer W. J. A. Mulder, thans kapelaan te Zaandam. Kapelaan Mulder volgt pastoor Verhoofstad op in de parochie van O.L. Vrouw Hemel vaart en St. Jozef. slachtoffer van de duisternis? Hedenmorgen omstreeks halfnegen is uit het water nabij den Apothekersdijk het lijk opgehaald van den 69-jarigen H. D. van dar W., wonende in de Koddesteeg alhier, die sedert 19 October werd vermist. Vermoed wordt, dat de man in de duister nis te water is geloopen. aan de gevolgen bezweken. In het Academisch Ziekenhui^ is gister middag overleden de 26-jarige soldaat van den Opbouwdienst, K. B., wonende in de Hansenstraat alhier, die in het begin van de vorige week, terwijl hij onder de ge meente Hazerswoude op het fietspad reed, door een uit tegenovergestelde richting komende auto werd aangereden en daar door ernstig werd verwond. De politiebrandweer is Zaterdagmid dag voor het eerst in dezen winter uitge rukt. voor een schoorsteenbrandje en wel Jon huize van H. J. v. d. S. in de Paul Krugerstraat. Nadat de schoorsteen was schoonge maakt, was het gevaar geweken. ENGELSCHE MINISTER AAN HET WOORD. De Britsche minister van arbeid, Bevin, heeft Zaterdagavond in aansluiting op de nieuwsuitzending het woord gevoerd voor den Engelschen omroep. Hij zeide daarbij o.m.: Hoe grooter de productie wordt, hoe goedkooper ieder afzonderlijk product. Het is belangrijk voor Engeland de goederen en het bewapeningsmateriaal zoo goedkoop mogelijk te vervaardigen gezien de gewel dige oorlogsschuld van het land. Spr. ver zocht den arbeiders ook hun spaorg'elden weer ter beschiking van den staat te stel len. Alle arbeiders van het land moeten hand ln hand werken, opdat geen noode- looze vertragingen ontstaan'. Zij moeten zich iedere minuut er van bewust zijn, dat zij in de voorste linie strijden en net hun arbeid essentieel bijdragen tot de defini tieve overwinning. Men mag niet ongedul dig worden, wanneer een telefoongesprek, dat is aangevraagd, niet zoo. snel doorkomt, wanneer vertragingen ontstaan in de ont vangst van brieven, hetgeen in normale tijden in Engeland niet voorkomt. Wie daardoor ongeduldig wordt, moet er aan denken, dat Hitler's bommen ook de post verbindingen kunnen storen, doch dat in dergelijke gevallen terstond ingenieurs en technici bij de hand zijn om de aangerichte schade op te heffen. Niemand mag thans in Engeland mopperen over een medear beider, want het geheele Engelsche volk heeft geweldigen arbeid te presteerèn, die vaak in verband met de bijzondere omstan digheden, waarin het land leeft, de men- schen nerveus en moe maakt. (D.N.B.) „Groot-Brittannië zal wellicht nog in ëen moeilijken toestand geraken", verklaarde de Engelsche lord-zegelbewaarder Attlee In een gister te Londen gehouden rede. Hij onderstreepte deze pessimistische voor spelling nog- door erop te wijzen, dat Duitschland in tegenstelling tot Engeland de laatste jaren groote prestaties heeft ver richt. Ten aanzien van de Duitsche supe rioriteit meende Attlee evenwel, dat het Britsche volk thans groote vorderingen ftiaakt om hierin verbetering të brengen- (D.NJ3.) ROEMEENSCH OPTREDEN TEGEN POOLSCHE VLUCHTELINGEN. De Roemeensche bladen publiceeren een officieel bericht waarin gezegd wordt: de Roemeensche regeering is genoodzaakt ge weest maatregelen te nemen tegen de Pool- sche vluchtelingen in Roemenië, in het be lang van de veiligheid en rust des lands, daar deze vluchtelingen de Roemeensche gastvrijheid den laatsten tijd misbruikt hebben. De prefectuur van politie heeft alle nog in Roemenië vertoevende Poolsche vluchte lingen uitgenoodigd zoo snel mogelijk het land te verlaten. De Duitsche legatie in Boekarest had eenige maanden geleden alle Poolsche vluchtelingen er opmerkzaam op gemaakt, dat zij zich voor 20 Juli moesten aanmelden om naar hun vaderland terug te keeren. De vulchtelingen die zich niet hebben aangemeld om terug te keeren, moe ten derhalve worden beschouwd als vijan den van Duitschland. Om deze reden is hun verdere verblijf in Roemenië voor de huidige Roemeensche regeering niet langer te dul den. (D.N.B.) De rijkscommissaris in het bezette Ne derlandsche gebied heeft aan jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, secretaris-generaal van het departement van buitenlandsche zaken en waarnemend secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken, het volgende schrijven doen toekomen: Bij mijn besluit van 22 October 1940 heb ik de stichting „Winterhulp Nederland" op gericht. In het raam van deze stichting is tot steun aan de algemeene leiding een eereraad gevormd. Ik benoem u tot voorzit ter van den eereraad in de overtuiging, dat onder uwe leiding deze raad zijn taak zal vervullen, welke in de stichtingsregeling is vastgelegd. Te dezer gelegenheid zou ik uitdrukking willen geven aan de hoop, dat deze hulp actie in het belang van het welzijn van het Nederlandsche volk met volledig succes zal worden bekroond. Door het eere-comité wordt het volgende gericht aan alle Nederlanders: „De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart heeft opgericht de stich ting „Winterhulp Nederland". De ondergeteekende, voorzitter van het eere-comité voor de „Winterhulp Nederland" roept bij deze het Neder landsche volk in al zijn geledingen op, om eensgezind steun te verleenen aan dit groote .werk, dat als doel heeft te helpen, zónder aanzien des persoons, van rang, stand of partij. Dit helpen beteekent derhalve het lenigen van nood, in een geest van ware christelijke naastenliefde. Hierbij woTdt tevens een beroep ge daan op alle landgenooten om zich in grooten getale, als vrijwillige helpers en helpsters voor de „Winterhulp Ne derland" aan te melden bij de plaatse lijke directeuren. De nood, die bestreden moet worden, is groot. Laat ons daarom allen de handen in eenslaan en helpen. De voorzitter van het eere-comité van „Winterhulp Nederland", get. Snouck Hurgronje. Van semi-officieele Italiaansche zijde wordt medegedeeld: In Rome wordt ten zeerste de aandacht getrokken door Britsohe persstemmen, die zich bezig houden met het Oosten van de Middellandsche Zee en Voor-Azië. Zoo citeert men een typeerende uitlating van de Daily Sketch, waarin gezegd wordt, dat de Britsohe regeering zich het Fransche ge bied van Syrië niet door de vingers zal laten glippen gelijk dat het geval was met de Fransche vloot, die zij langs Gibraltar liet passeeren. Nog opmerkelijker is een hoofdartikel in de Times, waarin o.m. ge zegd wordt, dat het niet uitgesloten is, dat Engeland om strategische redenen zich ge dwongen moest zien tot bezetting van eenige Grieksche eilanden. Vxzi Pogingen dier Engelschen om de bran dende Empress of Britain de dichtstbijzijnde 'haven binnen 'te sleepen, mislukten. Dank zij dè nauiwe samenwerking tusschen de Duitsche lucht- en zeestrijdikrachiten ge lukte het een Duitsche duikboot ln de vroege ochtenduren van heden het schip met twee torpedo's definitief te vernietigen. Engeland heeft daarmede het op één na grootste schip der Britsche koopvaardij, dat op de tiende plaats staat onder de grootste schepen ter wereld, verloren. Het verlies treft de Britsche ooriogvoering des te ge voeliger, daar de Britsche scheepvaart reeds sedert geruimen tijd te lijdien heeft onder ernstige transportmoeilijkheden(D.N.B.) CANADEESCHE TORPEDOBOOTJAGER VERGAAN. Naar uit Ottawa wordt gemeld, maakt het Canadeesche departement van marine bekend, dat de Canadeesche torpedoboot- jager Margaree op 22 October na een aan varing met een niet genoemd vrachtschip in het Noorden van den Atlantischen Oceaan ls gezonken. Honderdveertig offi cieren en manschappen van den torpedo- (Vervolg van pagina 1). Jotoaoi Egbert Fnederik de Kok is 6 Ja nuari 1882 te Maastricht geboren. Na de hoogere burgerschool te hebben doorloop-en ging hij naar de militaire academie om voor Indisch officier te worden opgeleid.Uit gezonden naar Nederiandseh -In dië in 1902 diende hij korten tijd ais tweede luitenant bij het leger overzee. Afgekeurd - voor den militairen dienst ging hij aan de technische hoogeschool te Delft studeeren. -In 1908 be haalde hij het diploma van scheikundig ingenieur met lof. Reeds in het jaar van zijn promotie trad hij in dienst bij de Ba taaf sChe Petroleum Maatschappij. Spoedig klom hij op tot chef van de scheikundige afdeeling van dit wereldconcern en toen Colijn in 1921 uit de directietrad sprak het vanzelf, dat de heer de Kok hem zou opvolgen. Aldus geschiedde en toen in 1936 de heer Deterding zijn ontslag ham ver leende het college van commissarissen van de Nederlandsche maatschappij tot exploi tatie van pet-roleumbronnen in Neder- landsch Indië n.v. aan den heer De Kok den persoonlijken titel van dir.-generaal. Deze snelle en eervolle carrière dankte de heer De Kok aan zijn voortreffelijke eigen schappen van karakter en verstand, die aam de militaire academie te Breda en aan de technische hoogeschool hem reeds achting en vriendschap van zijn leermeesters en tijdgenooten verschaften. Bij deze eigen schappen behoorde een haast overdreven bescheidenheid, die hem elke publiciteit over zijn persoon deed schuwen.' Zijn groote beminnelijkheid in den omgang bleek echter ook steeds tegenover journalisten, wien hij een goed hart toedroeg. Groot aanzien verwierf de heer De Kok zich ook in den kring van de burgerlucht vaart. Eerst op middelbaren leeftij d ging hij heb vliegen leeren. In korten tijd behaalde hij zijn brevet en ging toen verscheidene groote tochten maken, steeds vergezeld van1 den heer Schmidt Orans, Zoo vloog hij o.a. naar Nederiandsch-Indië en naar Zuid- Afdka. Deze uitzonderlijkeprestaties van een sportvlieger vestigden de aandacht van de geheele wereld: op zijn persoon. Over zijn tochten hield de. heer De Kok verschillende voordrachten in ons land en ook te Londen, waar hij eens van zijn vliegavonturen vertelde, op dé hem eigen bescheiden wijze, voor meer dan 1300 per sonen, leden van het personeel van de Shell en aindere genoodigdien. Natuurlijk wilde men den heer De Kok gaarne een plaats in verschillende lichamen van de burgerluchtvaart geven en zoo werd hij o.a. voorzitter van het college van commissaris sen van de Kl.M., voorzitter van de Ne derlandsche vereen!ging voor luchtvaart, van het nationaal luchtvaartfonds, het Fok kerfonds en het luchfcverdedigdngsfonds. Herhaaldelijk trad de heer De Kok nu in het openbaar op om de belangen van deze Instellingen onder het publiek te bepleiten Van den belangrijken financieelen steun dien hij verleerde, spreken allen, die met hem samenwerkten, vol erkentelijkheid, maar de heer De Kok waakte er altijd voor oat daarvan iets in de courant kwam. Tenslotte zij vermeld, dat ir. De Kok ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw was en d'at hij als directeur-generaal van de Nederl. petroleummaatschappij ver schillende commissariaten in' buitenland sche petroleummaatschappijen vervulde. De aanvallen van het Duitsche luchtwa- pen tegen Engeland zijn vannacht met on verminderde kracht voortgezet. In verschei dene golven werden belangrijke militaire doelen in Londen, Liverpool, Birmingham en Coventry aangevallen. Overal ontston den hevige ontploffingen en branden, welke duidelijk de uitwerking der bommen aan toonden. Gisteravond en overdag werden voor-al verscheidene vliegvelden aan de Engelsche kust aangevallen, waarbij -han gars en onderkomens met bommen bestookt en vliegtuigen door treffers op den bega- nen grond en door scherven beschadigd werden. De Engelsche jagers, die zich wan hopig tegen dezen succesvollen Duitschen aanval trachtten te verzetten, werden in luchtgevechten met de Duitsche jagers ver wikkeld, welke voor hen bijzonder groote verliezen opleverden. Bij elkaar werden gisteren 29 Engelsche vliegtuigen vernield, waarvan 17 in luchtgevechten en 12 op den beganen grond. Alleen door het jachteska- der Mpelders werden acht Spitfires neer geschoten. Negen Duitsche toestellen wor den vermist. (D.N.B.) SLACHTING VAN VEE IN ZWEDEN. Alls gevolg van den slechten hooi-oogst en in verband met de moeilijkheden om veevoeder ln te voeren, heeft men in Zwe den een ongewoon groote hoeveelheid vee moeten slachten. Sindis Juli is men met het slachten bezig en volgens raming zijn er bij. elkaar ongeveer 1&0.000 koeien en 190.000 kalveren buiten de normale hoeveelheid ge slacht. Daar het verbruik natuurlijk met dit groote vleeschoverschot geen gelijken tred kan houden, worden aanzienlijke hoe veelheden vüeesch in koelhuizen opgeslagen, om van den winter en in het voorjaar op de markt gebracht te worden. (D.NJB.) KALININ ONTVANGT TATEKAWA. De voorzitter van het bestuur der opperste sovjet, Kalinin, heeft heden in zijn eigen schap van staatshoofd der sovjetunie den nieuwen Japanschen ambassadeur te Mos kou, Tatekawa. ontvangen, die hem zijn geloofsbrieven kwam overhandigen. DE JOODSCHE ORGANISATIES IN INDO-CHINA. Naar Domei uit Hanoy meldt, heeft de gouverneur-generaal Decoux de ontbinding gelast van alle geheime Joodsche organisa ties in Fransch Indo-China. Tevens wordt geconstateerd dat Decoux overeenkomstig de politiek van Vichy streeft naar de uit schakeling van de Britsche en Joodsche invloeden. Voorts heeft Decoux het besluit uitgevaardigd, dat elke hulpverleening bij leveringen aan Tsjang kai Sjek in de grensstreken van Fransch Indo-China dienovereenkomstig gestraft zal worden. Een Amerikaansch schip met oorlogsmate riaal voor Tsjoengking is vastgehouden. EEN PRINSES GEBOREN IN IRAN. Kroonprinses Fawzieh van Iran, de zuster van den koning van Egypte, heeft gisteren het leven geschonken aan een dochter. (D.N.B.) DUITSCHE HANDELSDELEGATIE NAAR MOSKOU. Een Duitsche delegatie onder leiding van gezant dr. Schnurre is vandaag voor econo mische onderhandelingen met de Sovjet- regeering naar Moskou vertrokken. Onder werp der onderhandelingen zullen zijn kwesties van uitvoering van 't Duitsch-Sov- Jet-Russische economische accoord van 11 Febr. '40 evenals overdracht van de handels politieke betrekkingen van Duitschland met de Baltische landen op het Duitsch- Sovjet-Russische economische verkeer. (D.N.B.) ROEMEENSCHE TEGENMAATREGELEN TEGEN DE VER. STATEN. De Roemeensche regeering heeft een ver ordening uitgegeven voor de Roemeensche export- en transportfirma's, waarbij goede ren, waarvoor de .tegenwaarde in de Ver, Staten reeds voor 12 October was betaald, j maar die nog niet geleverd zijn, ook in het i vervolg niet meer worden geleverd. Ook worden leveranties, waarvoor reeds in dol lars is betaald, doch die niet zijn uitgevoerd in het vervolg door de nationale bank niet meer op de leirekening van de exporteurs geboekt. Deze verordening is zonder twijfel een tegenmaatregel tegen de door de regee ring der Ver. Statèn bevolen blokkeering der Roemeensche dollarsaldi. (A.NP.K In zijn weermachtsbericht No. 143 maakt het Itallaansohe hoofdkwartier het volgende bekend: Tijdens een aanvallende verkenningsactie op het eiland Malta leverden negen van onze jachtvliegtuigen een levendig gevecht met negen Engelsche jagers. Twee vijande lijke toestellen werden neergehaald en een derde machine vermoedelijk eveneens. Onze vliegtuigen zijn allemaal teruggekeerd. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht militaire doelen tusschen Quantara en Ismailia ten Zuiden van Port Said. Vijandelijke vliegtuigen ondernamen een aanval op Benghazi en de zone van El Ablar ten Oosten van Benghazi. Vijf per sonen werden gedood en eenigen gewond. De vijandelijke vliegtuigen wierpen lukraak bommen. Een der toestellen, die getroffen was door het vuur van ons afweergeschut, moest zijn bommen in zee laten vallen en wist zijn Tioogte niet te handhaven. In Oost-Afrika bombardeerden luchtfor- maties havens en vijandelijke troepen ln de zone van Garissa (Kenyai. Een van onze toestellen keerde niet terug. De vijandelijke luchtmacht wierp bommen op El Oeak en Magi, waarbij twee personen werden ge dood en een gewond. Er ontstond lichte materieele schade. BRITSCHE AANVALSPOGING OP BERLIJN. Britsche vliegtuigen hebben hedennacht geprobeerd de rijkshoofdstad aan te vallen. Alvorens zij den gordel der luchtverdedi ging bereikten keerden zij om zonder bom men te hebben laten vallen. De bedoeling van den vijand werd tijdig bemerkt, zoodat het luchtalarm kort daarop kon worden opgeheven. In de vroege morgenuren van heden zijn herhaaldelijk door Duitsche Instanties SOS-signalen van Engelsche vliegtuigen opgevangen, die blijkbaar tengevolge van Ijsafzetting op de Noordzee moesten dalen. Ten Noorden van Helgoland ls reeds een Britsche officier-vlieger geborgen, die te kennen gaf. dat hij als gevolg van onbe stuurbaarheid van zijn toestel wegens Ijs afzetting op het water moest dalen. (D.NB.) DE BOODSCHAP VAN KONING GEORGE AAN MAARSCHALK PÊTAIN. In de boodschap van koning George aan maarschalk Pétain heeft de Engelsche ko ning uitdrukking gegeven aan zijn vertrou wen, dat Engeland: de definitieve overwin ning zal behalen. Overigens is de konink lijke boodschap „een mengsel van aanmoe diging en sympathie voor het Fransche volk." (DNB). AMSTERDAM, 28 October. De berlohten omtrent de Internationale po litiek en bet feit, dat de situatie ln Zuid- Oost Europa zich verder heeft toegespitst, oefende op de effectenbeurs vrijwel geen in vloed uit. De handel was vandaag van kalm en aard. maar de stemming was goed prijshou dend. Evenals tegen het einde van de afge loopen week werd de aandacht ln de eerste plaats meer getrokken door Amerikaansche waarden. Voor deze fondsen bestond goede vraag en de stemming was gedecideerd vast. Het meest ging om in de staalaandeelen. in het bijzonder Bethlehem Steel, Republic Steels en U. S. Steels, maar ook de koperaandeelen werden vrfj druk verhandeld, terwijl ook de spoorwegshares geregeld affaire te zien gaven. Public Utilities waren vast in de markt. Di verse specialiteiten waren in staat een flink avance te boeken. Vervolgens waren het de Duitsche waarden die de aandacht voor zich opvorderden niet zoozeer door omvangrij ken handel, maar wel door een goede tendenz. De obligatlën uit de Youngleening werden gere geld in een open hoek verhandeld en bewogen zich daarbij rondom 38 Goed gedisponeerd waren de in dollars luidende Duitsche obligatlën maar ook de in marken geldende soorten waren meerendeels hooger; hier en daar zelfs niet on belangrijk beter. De Nederlandsche beleggingsafdeeling had een kalm verloop. Onze nationale schuldbrieven werden op bescheiden voet verhandeld en hoe wel niet veel veranderd, lagen zU toch eerder Iets trager in de markt. Gemeentelijke en pro vinciale obligatlën waren nauwelijks gewijzigd. Op de locale markt waren de omzetten van bescheiden afmetingen. In Aku's werd echter geregeld zaken gedaan en nadat de koers aan vankelijk was gestegen tot 120%, viel naderhand een kleine inzinking te bespeuren tot ongeveer 118% Unilevers bewogen zich op ongeveer het vorige peil en eveneens was dit het geval met Philips aandeelen. De scheepvaartrubriek had een rustig voorkomen; Nederlandsche Scheepvaartunies vertoonden aanvankelijk een neiging tot oploopen, maar reeds spoedig bleek de verbetering niet te kunnen doorzetten. Over het geheel genomen kwamen geen mutaties van beteekenis voQr. De Suikermarkt was stil. H.V.A.'s bijna on veranderd, juist even beneden de 400% grens. De affaire in Tabakken was onbeteekenend. Het koersverloop was onregelmatig, waarbij slechts geringe variaties vielen op te merken. Van de Rubberfondsen trokken Amsterdam Rubbers een kleinigheid aan. De omzetten in Petroleum- fondsen waren gering. Olies bewogen zich tus schen zeer nauwe grenzen en in de onmiddel lijke nabijheid van 240%. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 28 October. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16: Berlijn 75.28— 75,43; Brussel 30,1130,17; Helsinki 3,813,82; Stockholm 44,81^4,90; Zürich 4J,63—43,71. Bankpapier: New-York 1.86 1/2—1.901/4; Brussel 30,08— 30.20; Stockholm 44,76-44,94; Zürich 43.59— 43.75. Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 4 van het Tweede Blad. AMSTERDAM, 28 Oct. Aangevoerd 92 melk koeien, prijs f.220—300 per stuk; 150 schapen f.2560 per stuk. 3—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3