LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 28 October 1940 Geef Uw handen PUROL Italiaansch Weermachtsbericht Engelsche bombardeeren opnieuw Fransch gebied Nieuw.e Donau-commissie Het gouvernement- generaal Verspreide Berichten STADSNIEUWS Historische Commissie der Leidsche Universiteit Ned. Chr. Blindenbond Het Itallaansche hoofdkwartier maakt in zijn 142ste communiqué bekend: Een vijandelijk vliegtuig, waarvan ge meld was dat het vermoedelijk neergescho ten was door luchtafweergeschut van de marine tijdens een luchtaanval op Tobroek is inderdaad neergeschoten. In Oost-Afrika hebben onze vliegtuigen een troepenconcentratie van den vijand aan de beek- Ghirghir op 40 KM. ten Noor den van Kassqla. gebombardeerd. Een ster ke vijandelijke patrouille viel een onzer posten te El Ducana aan, maar werd vol komen teruggeslagen. Vijandelijke luchtaanvallen werden zon der succes ondernomen op Assab, Gherille en Kassala. Te Metemma vielen twee doo- den, onder wie een inheemsche vrouw, acht gewonden, terwijl ernstige beschadiging werd veroorzaakt aan de katholieke kerk. Te Boena en Debel (Kenya) werden 8 As kari's gewond. Te Mersa Teclai werden vier personen gewond. Tijdens het vijandelijke luchtbombarde ment op Assab van den 20sten dezer werd een ziekenhuis getroffen, waarbij de kraamvrouwafdeeling en het verblijf der verpleegsters en nonnen beschadigd wer den. als zij ruw of gesprongen zijn. Doos 80 et. 2513 (Ingez. Med.) Het Fransche ministerie van Koloniën deelt, aldus het D.N.B., mede, dat de Engel- schen een nieuwen aanval ondernomen hebben op gebied in Afrika, dat onder Fransche souvereiniteit is geplaatst. Vliegtuigen hebben op bevel van een ko lonel, die zich ter beschikking van de be weging van De Gaulle gesteld had, de ne derzetting Lambarene in Gaboen (West- Afrika, behoorend tot Fransch Equatoriaal Afrika) gebombardeerd, waarbij Europea nen en inheemschen gedood en gewond werden. Derhalve is opnieuw Fransch bloed gevloeid, aldus genoemde mededeeling. Deze nieuwe misdaad vergroot nog de lijst van de reeds te Dakar en Mers-el-Kebir ge pleegde Engelsche aanslagen. Het door de Engelschen gebombardeerde gebouwencomplex in Gaboen is, naar uit Vichy verluidt, de wereldberoemde zieken- kolonie Lambarene. Het bombardement vond reeds op 22 October plaats, doch we gens de moeilijkheden bij het overbrengen van berichten uit deze vèr-verwij derde ko lonie, heeft het Fransche ministerie van Koloniën, eerst dit weekeinde hiervan be richt ontvangen. In Fransche politieke kringen neemt men aan, aldus het bericht uit Vichy, dat het bombardement van Lambarene slechts een onderdeel is van een vérgaande onder drukkingsactie, die de Engelschen in deze streek tegen de blanke en gekleurde be volking hebben ondernomen. Deze stelling is des te waarschijnlijker, omdat de Engel schen vóór het bombardement pamfletten hebben uitgeworpen, waarin tot aansluiting bij ex-generaal De Gaulle werd aangespoord Toen onderwerping geweigerd werd, begon nen de Engelsche vliegers onmiddellijk met een systematisch bombardement, waarbij de beVolking en den zieken geen tijd werd ge laten zich in veiligheid te stellen. De Britsche geheime dienst in Equato- riaal-Afrlka zou gepoogd hebben, publicatie van dit bericht te verhinderen. Van Duitsche zijde is het volgende com muniqué uitgegeven. Als resultaat der besprekingen, die den laatsten tijd tusschen de Duitsche regeering en de. regeering der U.S.S.R. in overleg met de Itallaansche regeering gehouden zijn, is de noodzakelijkheid gebleken zoowel de in ternationale alsook de Europeesche Donau commissie op te heffen en in plaats daar van één enkele Donaucommissie uit ver tegenwoordigers van Duitschland, Italië, de Sovjet-Unie, Roemenië, Hongarije, Bulga rije, Joego-Slavië en Slowakije te vormen. Deze Donaucommissie zal tot taak heb ben de vraagstukken der scheepvaart over den geheelen loop van den Donau van de monding tot Pressburg te regelen. Overeenkomstig de overeenstemming, die in bovengenoemd vraagstuk bereikt is, zul len heden te Boekarest besprekingen tus schen de deskundige afgevaardigden van Duitschland, Italië, de Sovjet-Unie en Roe menië over de regeling van een voorloopig volkenrechtelijk regiem op den zee-Donau van de monding tot Braila beginnen- In aanwezigheid van de rijksministers dr. Frick en Seldte, van den chef der presi dentskanselarij staatsminister dr. Meissner, den chef van den staf der S.A. Lutze en andere autoriteiten, is in een officieele plechtigheid op den Burcht van Krakau het éénjarig bestaan van het gouvernement- generaal gevierd. De gouverneur-generaal, rijksminister dr. Frank, bracht een uitvoe rig rapport uit over den opbouwarbeid in de eerste twaalf maanden van het gouver nement-generaal. Hij legde er nadruk op, dat het gourvernement-generaal thans economisch en financieel zichzelf bedruipt. De koers van de zloty is gestabiliseerd en de emmissiebank staat op gezonde basis. De oogst van 1940 is, dank zij de Duitsche maatregelen, zóó groot, dat verklaard kan worden, dat het gouvernement-generaal, zonder het Rijk ten laste te komen, de voe ding van zijn geheele bevolking zal kun nen verzekeren. Wegens moord op een Duitschen officier vlieger veroordeelde de buitengewone rechtbank te Koningsbergen Vrijdag de Joden Moszek Warczewski uit Stanislawow en Nathans Perylmann uit Minsk-Maso- wiecz ter dood. In den oorlog waren zij in het Poolsche leger gemobiliseerd. In September 1939 wa ren zij in de citadel van Warschau gele gerd. Op zekerën dag werden daar drie Duitsche vliegers gevangen binnenge bracht. In afwezigheid van den officier van de wacht mishandelden Warczewski en Pe rylmann alsmede enkele Polen deze gevan genen met knuppels en trapten hen- Een der gevangenen, een officier, stierf dien tengevolge. (D.N.B.) DUITSCH VIERJARENPLAN MET VIER JAAR VERLENGD. Op den rijkspartijdag der eer, in 1936, heeft de Führer het vierjarenplan aangekondigd, welks uitvoering hij bij verordening van 18 October 1936 opdroeg aan Göring. Nu de indertijd ingestelde termijn is af- geloopen, heeft de Führer bij decreet van 18 October 19400 rijksmaarschalk Göring belast met de voortzetting van het plan voor nog vier jaren, met de speciale in structie het plan aan te passen aan de eischen van den oorlog. De hem bij de ver ordening van 18 October 1936 verleende volmachten heeft de Führer wederom ter beschikking gesteld van den rijksmaar schalk. Tegelijkertijd heeft de Führer een brief aan den rijksmaarschalk gericht van den volgenden inhoud: „Vier jaar geleden heb ik u belast met de uitvoering van het plan, dat ik afge kondigd heb op den partijdag der eer. Na dat gij aan deze opdracht met de u eigen energie hebt gewijd en haar tot een groot succes hebt doen worden, is het thans uw taak als lasthebber voor het tweede plan van vier jaren het werk voort te zetten en het in het bijzonder aan te passen aan de eischen van den oorlog. Al de u indertijd verleende volmachten staan u daarvobr ook verder ter beschikking." (D.N.B.) TURKSCH PARLEMENT KOMT 1 NOVEMBER BIJEEN. Het Turksche parlement komt 1 Novem ber in een nieuwe zittingsperiode bijeen. Op de agenda staat een politieke rede van den staatspresident, welke rede door de radio zal worden uitgezonden. ALLE VOLKS-DUITSCHERS UIT BESSARABIË VERTROKKEN. Op Dinsdag 22 October 1940 zijn de laat ste groepen volks-Duitschers uit Bessarabië vertrokken. Woensdag was er in het Bessa- rabische gebied geen enkele volks-Duitscher meer. In den korten tijd van 23 September tot 23 October 1940 zijn niet minder dan 38,000 volks-Duitschers uit Bessarabië ge trokken. (D.N.B.) BULGAARSCH BLAD VERBODEN. De Bailigaarscre ministerraad heeft het blad „Srwet" venbodien, die sedert kort ver* schijnt en een verkapt orgaan van de Engelsche propaganda was. (D.'N.B.) WIJZIGING AUSTRALISCHE REGEERING. Heit Australische kaïbinet heeft eeniee wijoigdngen ondergaan, maar Menzies blijft premier. MAATREGELEN IN BRITSCH-INDIË. Uit Delhi wordt gemeld, dat de regee ring al'le publicaties en voordrachten heeft -verboden, die rechtstreeks of zijdelings tegen voortzetting van den oorlog gericht zijn. Gandhi heeft aangekondigd, dat zijn- krant niet meer zal verschijnen als pro test tegen het publicatieverbod van artike len van den Indischen voorvechter voor de vrijheid Vinosa, die wegens burgerlijke on gehoorzaamheid is veroordeeld. (D.N.B.) DE MEESTE VAKVEREENIGINGEN VAN DE ORGANISATIE VAN LEWIS VOOR ROOSEVELT. Naar uit talrijke commentaren uit alle deelen van Amerika blijkt, heeft het feit, dat de Amerikaansche vakivereenigingslei- der Lewis zich aan den kant van den repu>- blikeinschen candddaat voor het president schap, Willkie, heeft geschaard, in Ameri kaansche arbeiderskringen de hoogste op winding teweeg gebracht. De ruim vier mil- lioen leden tellende vakvereeniging is ver deeld. Eenige arbeidersleiders hebben zich aangesloben bij de opvattingen van Willkie. Inmiddels ontvangen telegrammen en offi cieele verklaringen bewijzen echter, dat de meerderheid! van belangrijke aangesloten vaJkvereenigingen zich uitspreekt voor steun aan Roosevelt. (DN.B.) DE VLOOT DER VER. STATEN. In verband met den vlootdag in de V.S. heeft Roosevelt een brief gezonden aan den minister van Marine, waarin de vloot een bescherming genoemd wordt tegen de poging om aan het continent de dictatuur op te dringen. Roosevelt zeide niets vuriger te wenschen, dan dat de vloot ook in de toekomst door haar kracht den nadruk zou leggen op het besluit van Amerika een vrij, onafhankelijk land te blijven. Ter gelegenheid van den vlootdag is be kend gemaakt, dat in de afgeloopen maand zes oorlogsschepen in dienst zijn gesteld en vier van stapel geloopen of op stapel gezet zijn. RESIDENTIE-ORKEST. Soliste: Maria Neuss (viool). Dirigent: Frits Schuurman. Maria Neuss. Een uitstekend bezette Stadsgehoorzaal leverde het bewijs, dat het gelukkig geens zins een „waag" is geweest, ook in dit sei zoen de concertenserie te doen doorgaan, ofschoon men aanvankelijk gevreesd had, dat voor concerten op den Zondagmiddag niet voldoende belangstelling zou bestaan. De getrouwe muziekliefhebbers waren echter voor het grootste deel weer present en onder hen heerschte algemeene dank baarheid, het orkest, dat Leiden door de jaren heen getrouw was, weer te kunnen begroeten onder de bekwame leiding v. Frits Schuurman, die het concert opende met de Haydn-symphonie „Die Uhr" één van de niet minder dan 104, die van zijn onuitput- telijken pen verschenen! en waarin het staccato van fagotten en strijkers in het Andante zoo volledig den indruk van het tik-takkende uurwerk weergeeft. Een Haydn-symphonie blijft interessant door haar in allen eenvoud toch rijk mu- zikalen inhoud en frischheid. Zij behoeft echter de volledige liefde van den dirigent, om de schoonheid ervan tot in ieder fijn zinnig détail tot uitdrukking te doen ko men. Wij meenen, dat die liefde bij iemand als Schuurman nog kan groeien. Afgezien van het feit, dat het stylistisch juister zou zijn, aan een kleinere bezetting voor een werk als dit de voorkeur te geven, leek ons thans de uitvoering onvoldoende precieus uitgewerkt, waardoor de vertolkmg nog te weinig schakeering inhield. Eerst in het levendige Vivace werd het niveau bereikt, dat wij ons denken en van het Residentie-Orqest verwachten mogen. Maria Neuss Is voor ons een nieuwe fi guur op het concertpodium; zij heeft zich als een zeer veelbelovende violiste doen kennen, die bij meerdere routine en rust stellig zal rijpen tot een soliste, waarme^ men volop rekening kan houden. Zij had er niet tegen opgezien zich te wagen aan het technisch ontzaglijk zware D-p.D. mlvert de porlfin, doet de Jeuk bedaren, vor- trlscht en sterkt de huid- weefsels. Flacons 75 ct., f. 1.50 en f. 2.50. Geneesmiddel u tegen HUIDAANDOENINGEN 2515 (Ingez. Med.) vioolconcert in a moll, op. 82 van Glazou- now en heeft daarin uitstekende kwali teiten getoond. De innigheid van het melodieuse, en warm muzikale moderato werd, mede door de beheerschte en fraaie toon uit een prachtig instrument, bezield en gevoelig getroffen. Doch tegen dé fantastische moei lijkheden van het verdere verloop, speciaal van liet Aliegro, bleek zij nog niet üi ieder opzicht voldoende opgewassen. De cadens miste de noodige energische spanning en climax en ook in de technisch enorm zware finale leek zij nog onder de mate te staan, die den indruk geeft van volledig gerijpte expressie. Niettemin is deze muzikale violiste, die in het Residentie-orkest een betrouwbaren steun vond, doch soms te veel overstemd werd, een artiste van groote begaafdheid, van wie men nog veel verwachten mag. Zij oogstte dan ook een levendig succes en werd met fraaie bloemen gehuldigd. Van den Duitschen componist Werner Egk hoorden wij hier nog nimmer een compositie: niettemin heeft hij in zijn va derland reeds groote erkenning gevonden. Deze in 1901 in Auchsesheim geboren componist, die thans dirigent der Berlijn- sche Staatsopera is, vestigde o.m. de aan dacht op zich door zijn oratorium „Furcht- losigkeit und Wohlwollen" (1930), voorts schreef hij vele werken voor de radio, mu ziek bij Kurt Eggers mysteriespel „Das Spiel vom Job dem Deutschen", de opera „Die Zaubergeige", het openingspel der Olympiade 1936, de cantate „Natur Liebe Tod" en de ln 1938 verschenen opera „Peer Gynt". Het dezen middag uitgevoerde werk „Geórgica" landelijk gedicht omvat vier meesterlijk geïnstrumenteerde „Bau- ernstücke", waarin op parodistische wijze een Beiersche dan wel Oostenrijksclie dorpskapel geïmiteerd wordt en waarmee wij, raak getypeerd, geplaatst staan in het centrum van het vroolijke, dan wel wat sentimenteele, landelijke boerenleven. Be kende volkswijsjes, plompe boerendansen en walsen klinken op in een zoodanig hu moristisch geaarde instrumentatie, dat men zich telkenmale verbaast over de origineele vondsten, waarmee de componist de eigen aardigste ülustratieve effecten bereikt. Landelijke sfeer en kermiskarakter zijn voortreffelijk weergegeven, zoowel in popu laire klank, melodie als kernachtige rhyth- miek en glimlachend beluistert men hier het groote orkestapparaat, dat op zulk een groteske en veelal uitbundige wijze de plaats inneemt van de eenvoudige dorps harmonie. Het slot- een door middel van klarinetten en trompetten natuurgetrouw getrouw geïmiteerde gillende ..jodelkreet" is een der kostelijkste vondsten! Egk bewijst in deze muziek vóór alles een buitengewoon knap, talentvol en virtuoos instrumentator te zijn: wij zijn verlangend hem ook van andere zijde te leeren ken nen! De uitvoering leek ons hier in ieder opzicht aan de bedoelingen te beantwoor den. Schuurman en zijn mannen hadden zelf blijkbaar pleizier in deze muziekjes, die allen in opgeruimde stemming naar huis deden gaan! 1930—24 OCTOBER—1940. Op den 24 October 1930, dus thans 10 jaar geleden, werd de Historische Commis sie der Rijksuniversiteit te Leiden gesticht om het, door Curatoren dier Universiteit opgerichte Academisch Historisch Museum te beheeren en tevens alles in het werk te stellen om de belangstelling voor en de kennis van de geschiedenis der Leidsche Universiteit te bevorderen en daardoor liefde voor deze instelling aan te kweeken. Als voorzitter trad bij de -oprichting prof, dr. L. Knappert op, die in 1933 werd op gevolgd door dr. P. C. Molhuysen, kenner der Universiteitsgeschiedenis bij uitnemend heid Bij den aanvang van den arbeid wa ren slechts een zevental boeken, één prent en een aantal penningen aanwezig. Thans is het museum uitgegroeid tot een instel ling die een zeer belangrijke steun is voor ieder, die van de geschiedenis der Leid sche Universiteit studie maakt. Immers, de Commissie heeft op het oogenblik het beheer over een verzameling, die een zeer goed beeld kan geven over de geschiedenis der Universiteit van 1575 tot heden. 'Dit werd bereikt door de groote medewerking die van alle zijden, niet het minst van oud-studenten en studenten, mocht wor den verkregen. Door aankoop en schenkingen telt de in ventaris nu ruim 3700 nummers waaron der de portrettencollectie alleen 1500 stuks bedraagt. Ook de bibliotheek is sterk ge groeid en de Commissie was zoo gelukkig de hand te kunnen leggen, mede door fi- nancieele hulp van het Leidsche Universi teitsfonds op eenige zeer waardevolle stuk ken, waaronder de bekende „Effigies" een collectie gegraveerde portretten van 139 hoogleeraren door Van der Aa in 1716 uit gegeven en een uitgave van Meursius' hoogleeraarsbiografieën van 1617, waarvan slechts 2 exemplaren bekend zijn. Het an dere bevindt zich in de Bodleyan Library te Oxford. Ook de penningverzameling is zeer belangTijk geworden en bevat menig kostbaar stuk. Het Museum, dat op 9 Februari 1931 werd geopend, bevat een permanente ten toonstelling, die échter momenteel wegens de tijdsomstandigheden gesloten is. Be halve dit, is er ook een aantal tentoon stellingen gehouden, die alle op een on derdeel van de geschiedenis der Universi teit betrekking hadden. De openingsten toonstelling was gewijd aan de Academi sche gebouwen en hun groei. Verder orga niseerde de Commissie in 1931 de tentoon stelling ter gedegenheid van het Oriënta listen Congres, in 1932 de tentoonstelling bij de Sterrewacht-herdenking, terwijl in 1934 de Universiteit onder het Fransche bewind van 18061815 het onderwerp der expositie was. In 1935 werd assistentie verleend bij de tentoonstelling bij gelegen heid van het Medisch Congres, dat toen alhier gehouden werd, terwijl in 1936 in samenwerking met den Hortulanus, de ont wikkeling van den Hortus Botanicus van 1586 tot 1936 door een verzameling docu menten en prenten werd getoond. Trotsch kon de Commissie op 8 Febr. 1937 de ten toonstelling openen van portretten van hoogleeraren etc., geheel uit eigen collec tie samengesteld en alleen teekeningen en prenten bevattende die ook als kunstwerk van waarde waren. De prachtige teekenin gen door H. H. Kamerlingh Onnes van eenige hoogleeraren gemaakt en de carri- caturen van H. Ramaekers van medische professoren, verhoogden de beteekenis. Tot slot dient nog vermeld de expositie gehou den bij de inwijding van den nieuwen vleu gel van het Academiegebouw, waarbij een overzicht werd gegeven van de geschiede nis van het oude gebouw aan het Rapen burg. Van een drietal dezer tentoonstellin gen werd een gedrukte catalogus uitgege ven. Niet alleen werd arbeid naar buiten ver richt, doch ook aan de verzorging der ver zameling werd veel werk gegeven, terwijl eveneens medewerking werd verleend bij de lustrum-tentoonstelling van het L.S.C. Voor wetenschappelijke onderzoekingen werd in vele gevallen materiaal beschik baar gesteld, in het bijzonder werd voor eenige proefschriften assistentie verleend. Ook aan de contemporaire geschiedenis gaf de Commissie de noodige aandacht. Zoo werd van den aanvang af een syste matisch geordende verzameling kranten knipsels bijgehouden, terwijl ook overigens documenten uit het heden regelmatig bij een werden gebracht. Ruim 6400 bezoekers schreven zich in het gastenboek in. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Commissie werd dezer dagen in een vergadering in het Academiegebouw dit feit herdacht, waarbij als eeregast de president-curator der Uni versiteit aanwezig was. In een hartelijke toespraak memoreerde mr. Van de Sande Bakhuyzen hetgeen de Commissie onder de kundige leiding van prof. Knappert en dr. Molhuysen heeft tot stand gebracht en hij sprak zijn vertrouwen uit, dat de Commissie in de komende jaren voort moge gaan met haarwerk in het belang der Universiteit. Ook der secretaresse, me vrouw O. C. D. IdenburgSiegenbeek van Heukelom bracht hij dank voor hetgeen zij zoowel als secretaresse der Commissie als in haar functie van conservatrice van het Museum deed. Haar werden bloemen aangeboden. Ter gelegenheid van de herdenking werd door mevr. C. A. Siegenbeek Van Heuke- lom-Lamme te Oegstgeest aan het Acade misch Historisch Museum aangeboden het manuscript van een door haar uit de ori gineele bronnen samengestelde complete lijst van biografische gegevens van cura toren, hoogleeraren, lectoren, bibliotheca rissen en regenten van het Staten Collegie en het Walse Collegie van 15751940, wel ke lijst uitgegeven zal worden onder toe zicht van de Historische Commissie en on getwijfeld een waardevolle aanwinst zal blijken te zijn voor de bestudeering der geschiedenis van de Universiteit. Een belangrijk punt op de agenda vorm de de financieele toestand der Commissie, die, wil zij haar werk steeds zoodanig kun nen voortzetten, dat aan de eischen van de steeds grocienae inrichting wordt vol daan, dringend versterking noodig heeft. 2534 (Ingez. Med.) De Commissie deed daarom ook een be roep ol allen, die belang stellen in de Leidsche Universiteit, om haar werk te blijven steunen zoowel geldelijk als ook door het afstaan van voorwerpen, docu menten of boekwerken, die van belang voor de verzameling kunnen zijn. In het bijzonder worden zij, die als student Lei den hebben leeren liefhebben, opgewekt bij te dragen tot den bloei van het Academisch Historisch Museum. Met algemeene stemmen werd besloten, den aftredenden voorzitter, dr. P. C. Mol huysen, tot eerelid der Stichting te be noemen. DE ALGEMEENE VERGADERING. De Ned. Chr. Blindenbond hield Zater dagmiddag in ,,'t Schuttershof" zijn algemeene vergadering. Deze vergadering, die onder leiding stond van den bondsvoorzitter, den heer Th. W. Aris, werd door een groot aantal afgevaar digden uit verschillende plaatsen van ons land bijgewoond. In zijn openingswoord zette de voorzitter uiteen, dat door de omstandigheden de bondsdag, welke te Rotterdam gehouden zou worden, niet door kon gaan, in de plaats daarvan werd nu deze afgevaardig den vergadering gehouden. Spr. deelde nog mede, dat aan de Rotterdamsche leden, die alles verloren, steun kon worden verleend. De secretaresse mej. M. Stodel, bracht vervolgens een uitvoerig en keurig verzorgd jaarverslag uit. In aansluiting op dit verslag heeft de tweede-voorzitter, de heer C. Wagemaker nog het een en ander medege deeld over de propaganda. Spr. adviseerde om in dezen tijd, nu er minder vergaderin gen worden gehouden, propagandist in eigen kring te zijn. Spr. hoopte dat op deze wijze het ledental, dat thans 270 bedraagt, opgevoerd kan worden. Nadat de penningmeesteresse, mej. T. Collenteur, haar jaarverslag had uitge bracht, dankte de heer Van- Neutegem van Rotterdam voor de offervaardigheid aan de Rotterdamsche slachtoffers bewezen. Bij acclamatie werd mej. M. Stodel als secretaresse herkozen, terwijl in de vacatu re van den heer Lokerse te Middelburg de heer Wolters uit Groningen werd. gekozen. Op voorstel van het bestuur werd aan de adviseuse van den Bond, mevr. A. C. Die penhorst—de Gaay Fortman, tergelegen heid van haar zestigsten verjaardag het eere-lidmaatschap aangeboden. Langdurig werd gediscussieerd over een voorstel-Leiden over de toepassing van de Ongevallenwet, zulks in verband met de Invaliditeitswet waaronder thans de blin den vallen. Besloten werd dit belangrijke voorstel eerst nog eens in de afdeelingen te bespreken, waarbij de1 afd. Leiden van voor lichting zal dienen. Aangenomen werd een voorstel van de af deeling Leiden om aan het H.B. een com missaris toe te voegen, wiens taak het zal zijn te onderzoeken waar en op welke wijze nieuwe afdeelingen kunnen worden ge sticht. Tevens zal hij, wanneer een bestuur van een afdeeling onverhoopt niet volledig is, de open plaats tijdelijk vervullen en in deze afdeeling naar wegen zoeken om het be stuur weer voltallig te maken. In verband met het vergevorderde uur moesten enkele voorstellen tot een volgen de vergadering worden uitgesteld. DE VACATURE-DS. M. J. PUNSELIE. Een drietal opgemaakt. Gistermiddag kwam het kiescollege der Ned. Herv. Gemeente in de Pieterskerk bijeen teneinde een drietal in de vacature van ds. M. J. Punselie op te maken. Op dit drietal werden geplaatst ds. W. H. Kelder te Middelburg, ds. D. J. Vossers te Vlissingen en ds. J. H. C. Warners te Alk maar. Op Zondag 10 Uovember zal uit dit drie tal een beroep worden uitgebraoht. EXCURSIE NAAR DEN MAASTUNNELBOUW. Zaterdag jJ. heeft de vereeniging Oud- Leerlingen Ambachtsschool Leiden V.O.L.A. een zeer geslaagde excursie gehouden naar den Maastunnelbouw te Rotterdam. Om streeks 13.00 uur verzamelde zich op het Stationsplein alhier een negentigtal deel nemers. In R'dam werd het gezelschap met een extra-tram gebracht naar den Maastun nelbouw, waarna men dit geweldig groote Nederlandsche bouwwerk bezichtigde, het welk aller bewondering afdwong, vooral toen men 23 meter diep onder de Maas, dit bouwwerk van nabij kon aanschouwen en een wandeling van 400 meter onder de Maas kon ondernemen. Rest nog te vermel den, dat een gemeente-ambtenaar een voortreffelijke deskundige toelichting gaf. Zeer voldaan keerden alle deelnemers t© ongeveer plm. 18 uur huiswaarts. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2