Waar de Vrouw belang in stelt „Ja, ik wil" m LEIDSCH DA6BIAD Tweede Bkd Zaterdag 26 October 1940 h Wie kan er goed iimmeren Aanvaarding vttn het lijden als positieve kracht Een eetlepel zelfgemaakte hoestsiroop overwint de hevigste hoest en verkoudheid Liefde in tapijten AGENDA Moederzorgvoor honderd jaar GEVEILDE PERCEELEN LAND- EN TUINBOUW Deze week een zelfgemaakte kist voor hout of turf. Diegene onder onze lezeressen, die tim- mertalenten bezitten, kunnen nu eens haar hart ophalen! Nu de brandstof voor den winter in be perkte mate wordt toegemeten, zullen vele huisvrouwen turf en hout hebben ingesla gen, die natuurlijk een plaatsje op zolder of in den kelder heeft gekregen. Maarhet is onbegonnen werk, voor elke tien turven of houtjes heen en weer te sjouwen en een stapel achter de kachel moge romantisch zijn, het is niet gezellig en allerminst hygiënisch te noemen. Als we dus niet in het bezit zijn van een ouderwetsche turfbak, gaan we onze krach ten eens beproeven op een zelfgemaakte kist, Als materiaal is een leege sinaasappel- kist ja, ze zijn heusch nog wel te krij gen! al bijzonder geschikt (fig. a). We nemen de tusschenschotten eruit en zagen hiervan de pooten, na eerst zij- en onder- wanden netjes bekleed te hebben met een stuk triplex. Vinden we dit nog te duur dan beklee- den we met karton, doch in dat geval moet het. geheel later worden geverfd! We zetten de pooten iets onder den bo venrand, zooveel als later het deksel over de kist sluit (fig. b). Het deksel. Hiervoor maken we een lijst, die binnen werks net zoo groot moet zijn als de buitenzijde van de kist. Dit kunnen we op twee manieren doen: le. verstekken (fig. c) of, als we daar het gereedschap niet voor hebben, met een zwaluwstaart aan elkaar zetten (fig. d.) Kiezen we deze laatste me thode, dan moeten we heel nauwkeurig werken en met het inzagen erop letten, dat het niet te wijd wordt. De zwaluwstaart moet er stroef in passen. Het kan ten slotte gelijmd worden. Is de lijst klaar, dan bespijkeren we deze ook met triplex. Kist en deksel worden nu in de gewenschte kleur geverfd. Als de zij kanten met karton zijn bespijkerd, moet dit eerst in de grondverf, anders zuigt de olieverf erin en krijgt men een vies rom meltje. Het blad (bovenvlak van deksel) kan men ook nog een vroolijk aanzien geven door er een stuk zeildoek voor te spannen, eventueel gelijmd. Deze practtsche kist kan ook heel ge schikt zooals u op het plaatje ziet als laag tafeltje dienst doen! Een heel klein artikeltje in „De Platte landsvrouw" trof mij diep. Het was het bij schrift bij de teekening op de titelpagina, die een vrouw voorstelt, werkend in den tuin. „Ook in de dagen van de grootste verschrikking en spanning, die achter ons liggen, werkten wij vrouwen door. Al was het met een beklemd gevoel, al werd ons hart vaneen gereten, al waren wij de wan hoop nabij, wij deden onze eerste plichten door te zorgen voor onze naasten. Dit ging vaak moeizaam Maar ook wij hebben toen ervaren den zegen van den arbeid, den ze gen van de rust van de ons omringende na tuur, die zichzelf gelijk bleef. Zoo werken wij ook nu door. Reeds zorgen wij weer voor uit, verwerken den oogst uit onze tuinen. En altijd zal er werk blijven voor bezige, vrouwenhanden, zoo lang er leven is". Het heele nummer van „De Plattelands vrouw" straalde die positieve kracht uit, die weldadig aandeed. De kracht van een hart, dat gewond, doch niet gebroken is. Aan zulk een krachtig woord, uitgespro ken van vrouw tot vrouw, hadden we in die eerste dagen na de oorlogsverschrikking groote behoefte, maar ik geloof, dat we er nu nog veel méér behoefte aan hebben. Toen, terwijl angst en ellende op ons aanstormden, voelden we ons één met allen. Toen was ons het samen dragen van dat gemeenschappelijke lijden een troost en toen maakte de onmiddellijke nood al onee reservekrachten wakker. Wat kan een mensch, wat kan ook een vrouw véél ver zetten als het er op aankomt! Maar nu ja nu liggen de dingen anders. Nu heeft het gewone alledagsleven zijn loop hernomen, nu zijn we weer elk alleen met onze heel kleine eigep moeilijkheden, die wonderlijk veel lijken op die van vóór den oorlog. Ja, en toch is er iets veranderd. We heb ben heel even maar het onverbidde lijke leven in het gelaat gezien, ervaren hoe de smart over ons heen ging en ons sterker maakte. En als we eerlijk waren, dan zijn we diep in ons hart dankbaar ge weest voor die erVaring. „Ik durf het alleen tegen jou zeggen, maar ik ben zoo blij, dat ik in dezen groo- ten tijd leef", zei een vrouw tegen me. Waarom die aarzeling om uit te spre ken, wat in veler hart omgaat? Waarom mogen we niet rustig erkennen, dat er zegen en geestelijke groei liggen in het lij den dat de wereld teistert? Zijn we bang, voor hard en ongevoelig te worden aan gezien? Och. van weekheid en beklag kan voor de diep bedroefden nooit troost uit gaan en een groot percentage van onze ge voeligheid is zelf-medelijden. Alleen de mensch, die hard geworden is omdat hij het lijden heeft gedragen totdat hij er door gezegend werd, kan waarlijk zacht en mild zijn voor anderen. „Zoo werken wij ook weer door", schrijft „De Plattelandsvrouw". Ook wij doen dit en het is een zegen, dat ons dagelijksoh werk voortgaat. Maar een grootere zegen kan liggen in den geestelij ken arbeid, dien wij nu, vooral nu, moeten opnemen. Ik bedoel niet in de eerste plaats het bemoederen van anderen, maar het werken aan ons zelf, het waken over onze woorden en gedachten, het bouwen aan onze eigen positieve kracht. Neen, lui z ij n we niet. We willen heel Geen enikied middel brengt sneller verlich ting dan dit eenvoudige recept. Vraag aan Uw apotheker of drogist een 30-grams flescho'e Vervus (dubbel geconcentreerd). Vermeng het thuis met een kwart liter heet waiter e n een eetlepel suiker. Het resul taat is een flinke kwart liter-flesch doel matige medicijn, ook zeer geschikt voor de kinderen. Dosis: 3 tot 8 jaar: een theelepel; 8 tot 12 jaar: een dessertlepel; volwassenen: een eetlepel (telkens na de drie voornaamste maaltijden en voor het naar bed gaan). Haal de 30 gram Vervus in huis en maak het vandaag nog klaar. Knip dit receptje uit en bewaar het goed. 2446 (Ingez. Med.) graag dubbel zoo hard werken voor ons ge zin, maar werken aan onszelf willen we eigenlek maar liever niet Want dat is het moeilijkste en dat doet pijn. Zoo heel vaak is onze houding tegenover de nieuwe, de onverwachte, de verbijste rende dingen om ons heen volkomen nega tief. Een houding van: „Het is vreeselijk, dat de menschen elkaar dit aandoen, ik vind het allemaal zóó erg". En dan ligt er een diepe kloof tusschen „de menschen" en „ik, die graag dubbel zoo hard wil wer ken". Het trekken van die scheiding is de eerste fout en daarachter komt nog een heele serie andere: overhaast oordeel, be krompenheid, wantrouwen, levensangst. En die maken, dat de ernst van dezen tijd zijn heilzame uitwerking op ons leven mist. We sluiten ons op in afweer, we zeggen „neen" tot het leven, maar eerst als we „ja" leeren zeggen, kan het leven ons zegenen en sterken. „Ja" zeggen 'tot het leven, dat is nog iets meer dan het leven, zooals het tot ons komt, berustend aanvaarden. Dat is: willen mee leven, meelijden, meedragen aan den tijd en bovenal: de gemeenschap willen dienen zonder bitterheid, zonder onrechtvaardig heid, met een nieuw gevoel van kameraad schap over de grenzen heen. Dat is ook: willen leven, ten volle leven, ook nu weten en ervaren wat een moeilijk werk dat is. Als het leven tot ons komt in zijn onverbiddelijkheid, dan moeten we door het lijden heen, dan helpen er geen foefjes meer om er af te komen. In ons persoonlijke leven hebben we dit altijd wel geweten. De vrouw, tot wie gezegd is „in smart zult gij kinderen baren" heeft een natuurlijk begrip voor deze levenswet, dat niets goeds geboren wordt zonder pijn en moeite. Maar als gemeenschap, als volk, als generatie zijn wij het glad vergeten. Ons leven zoekt op alle gebied den weg van den minsten weerstand. Is het niet gemakkelijker een lippenstift te gebruiken dan gezond te leven? Prettiger je inboedel op afbetaling te koopen, dan met trouwen te wachten tot je het bij elkaar hebt ge spaard? Moderner, je huwelijksleven op te bouwen aan de hand van een paar boeken dan onder vallen en opstaan voor je geluk te vechten? Interessanter, van complexen te spreken dan van zonde en schuld? Maar het werkelijke leven kent geen foef jes, als het leven al te zeer gestroomlijnd wordt, vliegt het met steeds waanzinniger vaart den dood in. Leven is lijden, want in lijden, in pos- tief aanvaard lijden, ligt groei. Wie edelstéenen zoekt, moet diep graven. Juist de vrouw van het platteland weet hoeveel arbeid er noodig is vóór het ko ren opschiet. Misschien was zij daarom vrij wel de eenige, die in' oorlogstijd een sterk geluid deed hooren. Een geluid, dat ons dankbaar mag stem men en' dat misschien een vingerwijzing voor de tóekomst inhoudt. R DE RUYTER-VAN DER FEER Zorg voor het behoud van een STRALEND JEUGDIGE TEINT. Doe wat Radox in Uw waschwater. Dat voorkomt en verwijdert vetwormpjes, puistjes en vlekkerigheid en houdt Uw huid Jeugdig en gezond. - Bovendien spaart het zeep, als ge wat Radox in Uw waschwater doet. Een eigenaardig volksgebruik heeft tot op dezen dag in Finland standgehouden. Krijgt een jonèêman van een meisje het jawoord, dan begint hij een klein tapijtje voor haar te weven. In menige familie worden zulke liefdes tapijtjes, die soms al eeuwenoud zijn, vol trots bewaard. Men vindt er harten op, die door bloemguirlandes zijn verbonden, kleine hutjes met een paadje er naar toe, bloem ruikers, korenaren of brandende kaarsen, allemaal symbolen van liefde en een geluk kig huwelijk. Het materiaal voor deze tapijtjes is met plantensappen gekleurd en blijft steeds vol komen kleurecht. HYGIËNISCH KOKEN is keken niet Jozo of Nezo, het sneeuw witte, fcristatouiyere keukenzout uit eigen bodem. 2449 (Ingez. Meel.) Bij apoth. en drog. 11 ct. en 15 ct. inch verh. O.B, 2452 (ingez. Msd.) TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR, 9 uur voorm.: 3 gr. C. (37 gr. F.) 12 uur 'smidd.: 7 gr. C. (43 gr. F.) HOOG WATEKT1J DEN TE KATWIJR-A.-ZEE. tfoor Zondag. Voorm. te 12.10: nam. te 12.34. Voor Maandag Voorm. te 13.20; nam. te 13.44. ZONS- OP- EN ONDERGANG. Zaterdag: 6.23 n.m. tot 8.26 v.m. Zondag: 6.21 n.m. tot 828 v.m. Het tijdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschrlften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen iVLAANS OF EN ONDERGANG. 26 Oct.: op: 2.16; onder 16.14. 27 Oct.: op: 3.34; onder 16.44. Hoe Semmelweis duizenden jonge vrouwen het leven redde. Wie in onzen tijd een jong moedertje be zoekt en zich verblijdt over het gezonde uiterlijk van de baby, die met bloote been tjes lustig om zich heen trappelt, of wie binnenkomt in een zuigelingenkliniek of consultatiebureau, waar alles blinkt en straalt van helderheid, kan zich nauwe lijks voorstellen, dat honderd jaar geleden dit alles nog zoo heel. heel anders was! Dat toen de zorg voor de jonge moeder en haar kindje nog vrijwel alles te wenschen overliet! Toch is het een vreeselijke waarheid, waarbij we nu nooit meer stilstaan, dat in de eerste helft der vocige eeuw minstens 57 procent van alle in ziekenhuizen behan delde kraamvrouwen aan de beruchte kraamvrouwenkoorts bezweken. Aan den onvermoeiden ijver van den Weenschen arts Semmelweis kwam hieraan omstreeks honderd jaar geleden een einde. Met recht wordt deze jonge dokter de „red der der moeders" genoemd. Hij werkte in het algemeene ziekenhuis te Weenen en moest daar tot zijn steeds dieper wordende ontzetting constateeren, dat jaarlijks hon derden kraamvrouwen enkele dagen na de geboorte van haar kind stierven. In vijf zalen lagen de vrouwen op elkaar geperst. Niemand dacht aan desinfectie en zélfs niet eens aan een degelijke schoon maakbeurt van ziekenzaal en instrumenten, terwijl ook de helderheid van het gebruikte linnengoed te wenschen overliet. Gezonde en zieke vrouwen lagen in de zelfde vertrekken en de arts, die zooeven nog een vrouw met een etterende wond had onderzocht, behandelde het volgende oogenblik een gezonde. De medische wetenschap van die dagen beschouwde deze massasterfte als noodlot, sprak van miasmen, ziekteverwekkende gif stoffen, die zich in den bodem ontwikkel den of ook wel van den „genius epidemi- cus", den geest der besmetting, die door het luchtruim zweefde, zoekende wie hij zou kunnen verslinden En hoewel de "org en toewijding van de bakers in dien tijd al niets te wenschen over i ie ter. - nier. c'sed inderdaad al het mogelijke om de vrouwen goed te verzor gen! kwam er toch niemand op de ver lossende gedachte, dat het misschien door bijzondere maatregelen mogelijk zou zijn, dit bedroevende sterftecijfer te drukken. Niemandbehalve Semmelweis. Deze jonge dokter was in 1818 als zoon van Duit- sche ouders te Boedapest geboren, had te Weenen gestudeerd en was in 1846 tot as sistent aan het algemeene ziekenhuis be noemd. Het sloeg hem met verbazing, dat in zijn kliniek, waar de kraamvrouwen uit sluitend door artsen werden behandeld, driemaal zooveel vrouwen stierven als in een andere Weensche kliniek, waar alleen vroedvrouwen werkten. En dan deed hij een nog veel vreeselijker ontdekking: sedert hij assistent geworden was en uit vurigen ijver om te helpen iedere patiënte zelf onder zocht, liep de doodscurve steiler dan ooit omhoog. Uit de ontzetting en wanhoop van den fijngevoeligen Semmelweis groeide echter het geniale moment, waarin hij helder zag, wat hiervan de oorzaak was. Een droevig toeval kwam hem te hulp. Zijn vriend., de patholoog Kolletschka werd bij het ver richten van een sectie door een onhandig assistent gewond en stierf een paar dagen later aan bloedvergiftiging. Toén Semmel weis de diagnose van de sectie las: „Ontste king van buik- en borstvlies. zware ette ring der bloedvaten, van hartzakken en hersenvlies" viel hem op, dat de doodsoor zaken hier volkomen gelijkluidend waren met die van de aan kraamvrouwenkoorts bezwijkende moeders. Koortsachtig ging hij aan het werk en weldra was zijn eerste theorie over de kraamvrouwenkoorts gereed. Wanneer de verschijnselen van de gevreesde ziekte kon den optreden bij een gezonden man, die door een bloedvergiftiging, veroorzaakt door lijkengif, stierf, dan was het klaar en dui delijk, dat die kraamvrouwenkoorts niets te maken had met de bevalling als zoodanig, doch eenvoudig bloedvergiftiging was. En zijn eigen handen, de handen van den onderzoekenden en helpenden arts, ver spreidden het doodeüjk gif! Door een eenvoudig, doch geniaal middel vond Semmelweis nu de oplossing. De reuk leidde hem tot de opsporing der ziekte. Zoo lang men bederf ruikt, is het aanwezig. Tallooze wasschingen na secties en onder zoekingen werden uitgevoerd en tenslotte werd in de geheele kliniek de reiniging der instrumenten, der handen van dokters en verplegers en ook van het linnengoed met chloor verplicht gesteld. Het verrassende resultaat was, dat twee ZONDAG: Tomatensoep, gehakt, andijvie, aardappelen, chocoladevla met schuimpjes. MAANDAG: Lamsvleesch met rijst en to maten, gebraden appels. DINSDAG: Runderlappen, bieten, aardap pelen, yoghurt met beschuit en suiker. WOENSDAG: Vleeschkoekjes van rest run derlappen, aardappelen, kropsla, haver moutpap. DONDERDAG: Stamppot van roode kool, gebakken bloedworst, custardvla met biscuits en jam. VRIJDAG: Gestoofde visch, wortelen, aard appelen, drie in de pan, ZATERDAG: JPaardebiefstuk, groene kool, aardappelen, flesch gort in karnemelk. Lamsvleesch met rijst en tomaten is een voedzame schotel en gemakkelijk klaar te maken volgens bijgaand recept. Daar alles in één pan bereid wordt, kost deze maaltijd weinig vuur en weinig tijd, daar het afwas- schen ook zeer beperkt is. Benoodigheden voor 4 personen: 5 ons lamsvleesch, 1 groote ui, 1 pond to maten, y2 ons vet of boter, 4 ons rijst, ruim 1 liter kokend water, 4 bouillon blokjes, peper en zout. Bereiding: De gesnipperde ui en het in kleine stukjes gesneden vleesch in de boter of het vet bruinbakken. De gewasschen (geschilde) en in stukken gesneden toma ten er bij doen, de gewasschen rijst toevoe gen en het water, waarin de bouillonblokjes opgelost zijn. er op schenken. Alles met el- kar.r op een zacl t vuur gaar laten worden, plm. - uur. Het gerecht op smaak afmaken r t ^.eper en zout. Als nagerecht kan men de gebraden ap pels geven. Per persoon rekent men 2 flinke appels. Deze worden afgewasschen, geboord en in den schotel gezet. De hoeken vult men met wat suiker en kaneel, giet onderin wat water en legt op elke appel een klein stukje boter. Men zet den schotel plm. 15 minuten in den oven, of als de schotel er tegen kan dichtgedekt op een lage gasipit en laat de appelen zoo zacht worden. Stamppot van roode kool met gebakken bloedworst. Op één bon voor eeschwaren krijgt men 1 ons bloedworst. Gebruikt men deze worst voor het middagmaal, dan kan men dus iets ruimer vleesch bestellen, dan anders het geval is. Hieronder volgt het recept: Benoodigheden voor 3 a 4 personen: 1 K.G. aardpgelen, 3/4 K.G. roode kool, 300 gram bloedworst, 60 gram vet, 2 lepels azijn, zout en peper, 1 ui. Bereiding: De roode kool fijn raspen of schaven en met de gesnipperde ui y2 uur laten koken met wat water en zout. Daarna de geschilde aardappelen onder de kool leg gen, zoonoodig nog wat water toevoegen en alles in een goed gesloten pan nog ruim y2 uur laten koken. Daarna doorstampen en op smaak afma ken met de helft van het vet, peper, zout en azijn. De bloedworst in schijven snijden van 3/4 c.m. Deze in de rest van het vet bruin- bakken. De bloedworst met de jus afzon derlijk opdienen. Als toespijs kan men geven custardvla met biscuits en jam. Custardpoeder is zon der bon in verschillende soorten te koop, dus kan hiervoor uitstekend gebruikt wor den. Men volgt het recept, dat aangegeven is op den omslag. Zondag. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 5 uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10\i uur voorm. en 3 en 7 uur nam. Stadszaal: Residentie-orkest. Viool-soliste Maria Neuss. 2*4 uur nam. Dinsdag. Jeruël: Bübelbespreking te 7% uur nam. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% uur nam. DIVERSEN. 's Dinsdag lste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag. Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigeD 78 uur nam. 's Donderdags Wtfkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446): Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Donderdags Inst, voor Praeventieve Genees kunde (lste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterie 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventieve Genees kunde Consultatiebureau v. Beroepskeuze 4—5. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; g alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Op hoop van zegen" Dagelijks nam. 2 en 7 uur. 's Zondags van 2—6.15 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstr. 39: „De Kribbebijter" 5. Dagelijks 7 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7 u. Woensd. en Zaterd. matlnée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestr.: „Königswalzer" Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 26.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Das Lied der Wüste" Dagelijks 7 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 2% uur. Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater Haarlemmerstraat: „Geheime zen der LB 17" -r- Dagelljks 2 en 7 u. nam.: 's Zondags v. 26.30 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan -e): »De jonge graaf". 7% uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apo theken te Leiden wordt van Zaterdag 26 Octo. ber 20 uur tot Zaterdag 2 November 8 uur- waargenomen door de apotheken: Herdingh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502 en Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door de Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren van Bockel, J. de Bruyne, P. van Es. Film, Lahr en Teeuv^n. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Hugenholtz, telef. 20390. maanden later de 57 procent sterfgevallen tot 3 procent was gedaald! Nog in 1847 erkende Semmelweis de kraamvrouwenkoorts als een wondvergifti- ging. gelijk te stellen met andere wond koorts. Een steunpilaar van de moderne ziekenverzorging: de antiseptische behan deling, is ontdekt. De levensloop van Semmelweis was echter tragisch als die van zoovele weldoeners der menschheid. Het duurde zeer lang vóór men in Weenen zijn verdiensten inzag. Men vond die nieuwe rompslomp van rei nigen en nog eens reinigen alleen maar lastig, zoodat hij tenslotte de wijk nam naar Boedapest,, waar hij een eigen ziekenhuis oprichtte. Hij werd professor, verrichtte proeven op dieren, schreef boeken en voer de zijn hervormingen in bij tal van zieken huizen. Maar dit leven van strijd en te leurstelling eischte op den duur te veel van dezen fijngevoeligen mensch. In 1865 werd hij geestesziek en stierf in Augustus van dat jaar aan de gevolgen van een kleine snijwonde, die hij bij een sectie had opge- loopen. De vreeselijke vijand, waartegen hij zijn leven lang gestreden had, velde ook hemzelf. L. S. Ten overstaan van Mr. H. M. A. Coebergh, notaris te Leiden: Het huls en erf te Lelden. Rapenburg 77, in bod op f.7000, kooper de heer P. Meiman q.q. te Leiden voor f.7550. Het huis en erf met afz. bovenwoning te Leiden Oude Vest 107107a, in bod op f. 6800, kooper de heer J. J. van Se venter q.l. te Lei den voor f. 6800. Het huis en erf te Leiden Langebrug 57 in bod op f.2000, kooper de heer D. Bergman q.q. te, Leiden voor f.2001. Het huis en erf te Leiden Tollensstraat 3. in bod op f.2150, kooper de heer J. J. van Soest q.q. te Leiden voor f. 2330. De perceelen te Leiden Narmstraat 34 en 36 zijn niet gegund. Ten overstaan van mr. C. Punt, notaris te Noordwijk: Te Zoeterwoude: De huizen en er ven Schenkelweg 73, 79 en 99. resp. in bod op f. 2000. f2100 en f. 2200. kooper de heer H. J. C. A. Ramakers c.s. te Leiden voor f.6300. De huizen en erven aldaar 81 en 95, resp. in bod f.2100 en f.2100, kooper de heer A. J. van Wetten te Noordwijk voor f.4200. De hulzen en erven aldaar 85, 87. 89 en 91, te zamen in bod op f.8400, kooper de heer J. Durieux te Voorburg voor f.8402. Het huis en erf aldaar 97 in bod op f. 2100. kooper de heer J. W. Wurzer c.s. te Leiden voor f.2100. De huizen en erven aldaar 101, 103 en 105, resp. in bod op f.2275, f.2100 en f.2125, kooper de heer L Oudshoorn te Oegstgeest voor f2275, f.2100 en f.2125. Het huis en erf aldaar 107, in bod f.2125, kooper de heer W. A. M. Heijdeman te Leiden voor f.2125. De perceelen aldaar 49. 51, 53, 55. 57, 59, 61, 63, 65. 67, 69, 71. 75, 77, 83 en 93 zijn niet ge gund. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Gaarne zou ik vernemen of bij gaande vruchten van een ons onbekenden boom eetbaar zijn. L. v. d. M. te L. Antwoord: U heeft te doen met de vruchten van Malus baccata. ook wel Kers appel genoemd. De vruchten zijn lang gesteeld en het geheel doet denken aan een kers. kunt ze gebruiken o.a. voor jam. Ontdoe de appeltjes van den steel, wasch alles schoon en kook .ze met wat water tot moes. Voeg daarna evenveel gewichtsdeelen suiker toe en kook alles tot jamdikte. Vraag: Hierbij een blad van een Gloxinia. Al de bladeren gaan rotten. Hoe te handelen om de plant een volgend jaar weer in bloei te krijgen? 'Mej. E. G. te V. Antwoord: Uw plant gaat in rust, oe bladeren sterven dan alle af. U moet nu niet meer gieten en alles laten drogen. Bewaar den knol in den drogen grond in den pot, tot hej volgend voorjaar op een vorstvrije plaats. Hall Maart worden de oude aarde en de wortels verwijderd en de knol in verschen grond opge. pot. De bovenkant van den knol komt gelijk met de aarde. Zet alles in een verwarmd ver trek en geef geregeld water. De plant vormt dan nieuwe bladeren en bloemen. Vraag: Ik wil maïs verbouwen. Hoe hier voor te handelen? C. v. S. te L. Antwoord: Maïs kan in den vollen grop" gezaaid vanaf begin Mei. Grond normaal spit ten en mesten. Kan gezaaid in een dubbele rij, bijv. voor windschut. De rijen krijgen dan 50 c.M. onderlingen afstand, de zaden op de rij 10 c.M. De geulen worden pl.m. 5 c.M. diep ge maakt. Later wordt gedund op 30 c.M. stand Wanneer een geheel veld wordt be- teeld krijgen de rijen 0,80 tot 1 Meter afstand- Geoogst wordt vanaf half Augustus. Een a*11 te bevelen soort is Golden Bantam. Vragen op Tuinbouwgebied aan Redactie onder motto Tuinbouw o 9

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6