STADSNIEUWS De Leidsche Bioscoop-Programma's ROLLUIKEN LE8DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 26 October 1940 GEEN INBRAAK ROODE STER Verspreide Berichten Dr. Streeder neemt beroep aan Mijnhordfjes" De Nederlandsche Pijnstillers SPORT ▼estigd is dit geenszins. Evenmin als een bericht, dat Rusland van Roemenië steun punten zou hebben geëischt voor zijn vloot. Nu er rond den Balkan weer deining is, zij men voorzichtig met dergelijke berich ten. Aanleiding tot het laatste gerucht kan wellicht gegeven hebben de aankomst van een Russische delegatie te Boekarest voor deelneming aan de Donau-commissie-ver- gadering. DE TAAK VAN BELGIË. Op een ontvangst der Belgische provin ciale gouverneurs heeft de chef van het Duitsche militaire bestuur in Belgie en N.- Frankrijk, „Regierungsprasident" dr. Ree der, verklaard, dat deze gouverneurs onder de tegenwoordige omstandigheden een werk hebben te verrichten, dat bijzonder veel verantwoordelijkheid vraagt, vooral op het gebied van de voedselvoorziening en het toezicht op prijzen en loonen. Streng moet worden opgetreden tegen overtredingen op het terrein van marktordening en prijscon trole, zonder aanzien van persoon, politieke richting, enz. Het is noodig, dat het volk stelselmatig wordt opgevoed in de nieuwe gedachte van de volksgemeenschap, van een wederzijdsch ontzien en een discipline, die gepaard gaat met verantwoordelijkheid, aldus verklaarde Reeder. die de gouverneurs verder aan spoorde om de burgemeesters, die niet met hun tijd zijn meegegaan, te vervangen door geschikte jonge krachten, die den nieuwen tijd begrijpen. Zij moeten er vooral voor zorgen, dat de politici der oude partijen niet in het ge heim onrust en ontevredenheid zaaien en de aanpassing van het landsbestuur bij de elschen van den nieuwen tijd en den we deropbouw belemmeren. Ter bereiking van een gezond evenwicht in de Belgische begrooting heeft de secre taris-generaal van het ministerie van fi nanciën verhooging der crisisbelasting ge last. Er wordt op gerekend, dat deze extra belasting de inkomsten met 900 millioen franc zal doen toenemen. Dit bedrag zal waarschijnlijk het vermoedelijke tekort in vollen omvang dekken. (D.N.B.) CONFERENTIE IN DELHI GEOPEND. De conferentie van de „Oostelijke groep" werd gisteren in New-Delhi geopend. Aan deze conferentie nemen ongeveer honderd gedelegeerden van alle Britsche bezittin gen op het Oostelijk halfrond deel. De on derkoning van Indië opende de bijeenkomst en las een boodschap voor van minister president Churchill, waarin deze als doel der conferentie noemt, de hulpbronnen van de aanweziae landen zoo doeltreffend mo gelijk te organiseeren. (D.N.B.) BRITSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedojager Venetia door een vijande- ijkc mijn tot zinken is gebracht. De Venetia werd in 1917 en '18 gebouwd en mat 1100 ton. Het schip, dat tot de „V-klasse" behoorde, had als bewapening 4 kanonnen van 11 c.M. en zès drievoudige torpedolanceerbuizen aan boord. De maxi mum snelheid bedroeg 34 knoopen, terwijl onder normale omstandigheden 135 man aan boord waren. Engeland heeft 18 tor pedojagers van deze klasse. LEWIS SPREEKT ZICH UIT VOOR WILLKIE. De bekende Amerikaansche vakvereeni- gingsleider Lewis heeft zich in een radio rede over alle Amerikaansche zenders voor de candidatuur van Willkie uitgesproken. Hij voegde hiéraan toe, dat hij bij een nederlaag van Willkie zal aftreden als leider van het Congres of Industrial Organisation. (D.N.B.) DE VACATURE Ds. GROOT ENZERINK VERVULD. Naar wij vernemen lieeft dr. G. J- Stree der uit Leiderdorp het b°"oep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aangeno men. Daarmede is dus voorzien in de vacature, ontstaan door het overlijden van ds. Joh. W. Groot Enzerink. OPENSTELLING VAN POSTAGENTSCHAPPEN. Postagentschappen, c.q. annex telegraaf en telefoonstations te dezer stede zullen, met ingang van Maandag a.s. als volgt zijn opengesteld: Van 28 October t.m. 9 November 9—17 uur. Van 11 Nov. t/m. 30 Nov. 9.3017 uur. er vervolgens, tot nader order, van 1017 uur. Des Zaterdags blijft de sluiting voor- loopig bepaald op 15 uur. Buiten vorenstaande uren kan, indien de betrokken zaak open is, de zegel verkoop en c.q. het opnemen van telegrammen en het voeren van telefoongesprekken voortgang vinden. is mogelijk als Uw huis voorzien is van Molensteeg 27, Tel. 21375 Na 6 uur: Tel. 26217. 2505 WIJ MAKEN OOK UW HUIS TOCHTVRIJ. (Ingez. Med.) VER. VOOR SCHOOLKINDERVOEDING -KLEEDING. Bonnen en punten noodig. De tijdsomstandigheden doen overal haar invloed gelden en dus ook op het v/erk der Vereeniging voor Schoolkindervoeding en kleeding. Waar deze Vereeniging van de distributie-regeling is uitgeschakeld, zullen voortaan van de kinderen, die daarvan ge bruik maken, bonnen moeten worden in geleverd, waarvoor volgende regeling is ontworpen: voor ieder kind per periode: 1 rijstbon en 1 gort- of havermoutbon, per 2 weken: 1 vleeschbon, per 3 weken: 1 vetbon; per 4 periodes (of weken): 1 sui kerbon. Tevens zullen bij de winteruitdee- ling van kleeren punten moeten worden in geleverd. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer H. M. Rothbarth (Huizen) voor het doctoraal examen, rechten de hee- ren S. C. van der Wall (Haarlem) en A- J. Dankelman (Den Haag); voor het candi daatsexamen Romaansche taal en letter kunde (Fransch) mej. G. W. Benedictus (Den Haag;; voor het candidaatsexamen Nederlandsche letteren de heer C. M. Smits (Rotterdam) VOOR AZIATISCH-EGYPTISCH GENOOTSCHAP „EX ORIENTE LUX Voordracht van prof. dr. A. de Buck. In de bibliotheekzaal van het Instituut .voor het nabije Oosten op het Noordelnds- plein hield hedenmiddag prof. dr. A. de Buck alhier voor de leden van „Ex Oriente Lux", het Ned. Instituut voor het nabije Oosten en het Archaeologisch Instituut prof. Lunsingh Scheurleer een met licht beelden verduidelijkte lezing over „Egypti sche amuletten als dragers van leven". Het volgende is er aan ontleend: Het geldt hier een klasse van voorwerpen, meestal klein van formaat, die aan snoeren geregen aan de mummies werden meege geven. Zij zijn in grooten getale gevonden en in de meeste musea ruim vertegenwoor digd. Terwijl de beteekenis van sommige (bijv. de twee vingers) nog geheel ondoor zichtig is, is die van andere zeer duidelijk. Wanneer bijv. een nabootsing van de tee- kens leven of friseh zijn of het oog, dat het leven van Horus voorstelt, aan den doode worden meegegeven, is de bedoeling klaarblijkelijk den doode het leven te ver zekeren. mede te deelen. Dezelfde betee kenis hebben de voorwerpen, die nader be sproken zullen worden, daarbij zal telkens de nauwe samenhang blijken tusschen deze magische voorwerpen en de gcheelc Egyp tische wereldbeschouwing. De horizon, d.i. een tweetal bergtoppen, waartusschen de zon opgaat. Dit punt oorspronkelijk is er slechts één horizon in het Oosten is een bijzonder punt in den kosmos. Hier raken hemel en aarde, boven en beneden, deze en de andere wereld el kaar. Er bevinden zich deuren, waardoor de zonnegod onze wereld betreedt. Daar staat in de Aaloe-velden de god Sjoe en beurt den zonnegod ten hemel. Andere teksten spreken van een strijd en overwin ning op vijandige machten. De dagelijksche vernieuwing van het zonneleven is het op verschillende wijze gevarieerde thema. Diezelfde vernieuwing moet dit amulet den doode schenken. De trap. De verklaring van dit amulet voert ons terug naar het begin der dingen. Eens was alles water; Noen, de oerwateren, vulden alles. De scheppergod bevond zich daarin, alléén en zonder plaats, waarop hij staan kon. Toen verhief zich in de wateren het eerste-land, een heuvel, soms als een natuurlijke heuvel, meestal als een trap voorgesteld. Daarop staande schiep de scheppergod het eerste godenpaar enz. Of ook wordt het de trap van Sjoe genoemd; deze zou op die trap voor het eerst den hemel (en de zon) omhooggeheven hebben. In de pyramidenteksten wordt beschreven, hoe met den zonnegod de gestorven koning dit eerstgeschapen land betreedt. Het is de plaats, waar de scheppende energie zich het eerst en zuiverst manifesteert en als zoodanig een zinrijke gave voor den doode. De hoofdstut, waarop de slaper het hoofd neerlegt. Hij tilt het hoofd van den slaper op en dit optillen van het hoofd is evenals het zich opheffen in het algemeen een tee- ken van leven, van 'opstanding. De theolo gie vindt hierin gereede aanleiding tot aan knooping van allerlei gelijksoortige voor stellingen. De werkzaamheid van den hoofdstut is dezelfde als die van Sjoe in den horizon Dus kan de stut afgebeeld worden als Sjoe en als staande in den horizon tusschen de twee leeuwen, die een variant van de twee bergen zijn. De kikvorsch. Zijn geboorte gebeurde volgens de algemeene voorstelling der oud heid vanzelf, uit het slijk, zoodat men soms exemplaren zag ten deele reeds dier, ten deele nog aarde. Dit spontane ontstaan maakte het mogelijk hem als symbool van herleving te beschouwen. Als hieroglyph kan de kikvorsch beteekenen: die het leven herhaalt, vernieuwt. Een godin van P. te L., die een jaarlijksch inkomen heeft van f. 1030 vraagt of hij zijn boter- kaart- kan inruilen tegen een vetkaart. Antwoord: Zijt gij alleenwonend, dan bestaat de mogelijkheid daartoe, wanneer uw inkomen minder dan f. 1000 bedraagt; bestaat uw gezin uit 2 personen of woont .ij met iemand samen, dan ligt de grens bij f. 1100; voor 3 personen bij f. 1200, enz. U kunt zich daartoe vervoegen op het spreekuur van den directeur van het Dis tributiebureau, dagelijks tusschen 2 en 3 uur, Breestraat 117, Stamkaart(en)boter- kaart(en) en, zoo noodig, een bewijs van vermindering van inkomen meenemen. Een huisvrouw vraagt naar de herkomst der z.g.n. „zwarte" aardappelen, welke thans worden aangeboden. Antwoord: Dit zijn Noord-Hollandsche aardappelen, meerendeels afkomstig van kleigrond welke in het vroege voorjaar zijn doorgedraaid, en vervolgens ingekuild. Ook worden veelal aangeboden Drentsche Nieuwlandsche aardappelen, die aanmerke lijk beter van kleur zijn en trouwens ook niet ingekuild zijn geweest. Diverse lezers stellen ons vragen om trent de distributie van brandstoffen voor de maand November. Antwoord: Er is dienaangaande nog niets officieel bekend. Een kieskeurige mulder in Mook, Die labak eerst goed keurde en rook, Sprak spontaan en oprecht: „Roodc Ster smaakt me echt! Ze is fijn en de prijs past me óók!" Zeldzaam zacht en licht in de pijp! 2447 Ongez. Med.) Vragen over distributie-aangelegenheden kunnen worden gericht aan onze Redactie onder vermelding op de enveloppe „Distri butie". geboorte heeft daarom den kop van een kik vorsch, evenals de vier mannelijke leden van de acht oergoden (vier paren), die tezamen den chaos vertegenwoordigen. Daarmee zijn wij weer bij de scheppïng te rechtgekomen. Het zooeven genoemde volksgeloof maakte den kikvorsch bij uit stek geschikt tot symbool van scheppende kracht en dus tot amulet voor den doode. De beschouwing dezer amuletten toont dus. dat het verschil tusschen volksgeloof en priesterwijsheid niet zoo groot is, als men het dikwijls voorstelt. De grenzen tus schen onbegrepen sieraad, magisch voor werp en diepzinnige speculatie zijn niet scherp te trekken. Men zou hiermee kun nen vergelijken het gebruik van het kruis in een Christelijke samenleving. HET WATER DER LEIDSCHE DUINWATER MAATSCHAPPIJ. Eenige middelen ter besparing van zeep. Eenigen tijd geleden hebben wij reeds het een en ander medgedeeld over de hardheid van het water der Leidsche Duinwater Maatschappij. Ter aanvulling van de toen -verstrekte gegevens lijkt het ons nuttig hieronder enkele methodes te laten volgen, welke, toegepast op het water van boven genoemde waterleiding, zeepbesparing ten gevolge zullen hebben. Ie. Door het water te koken. Verhitting tot boven de 80 gr. en liefst tot het kookpunt is voldoende om water van 4 graden hardheid te verkrijgen, hetgeen een aanmerkelijke zeepbesparing tengevolge heeft. Vóór de bewerking is de hardheid 18 a 19 graden. 2e. Voor wollen stoffen, die nadeel van soda ondervinden, kan het water op de vol gende manier zacht gemaakt worden: Men voegt aan een emmer water (8 liter) 13 gram soda toe (d.i. een theelepel). Daar bij voegt men 1 liter kalkwater. Deze em mer laat men een nacht overstaan en giet den volgenden morgen het water van het bezinksel af. In dit water kan nu alles ge- wasschen worden; ook wollen stoffen, die zeer gevoelig zijn voor hard water. Het maken van kalkwater geschiedt als volgt: Bij een drogist koopt men gebluschte kalk en doet hiervan een ons in een 2-liter flesch men vult deze verder aan met water en 2444 2 st. 10 ct. 12 st. 50 ct. (Ingez Med.) schudt ze goed door. Vervolgens laat men de vloeistof bezinken en schenkt van de hel dere vloeistof de vereischte hoeveelheid af. De kalkwaterflesch wordt nu opnieuw vol geschonken, geschud en bewaard voor vol gend gebruik. Verder kan voor goederen, die geen na deel van soda ondervinden alleen soda wor den gebruikt. Men voegt dan aan een em mer water 1 m eetlepel soda toe. Dan is geen kalkwater noodig. Het spreekt vanzelf, dat het water voor de aflevering niet door de Leidsche Duinwater Maatschappij aan deze bewerking kan worden onderworpen, .aan gezien het dan niet meer als drinkwater zou kunnen dienen. Evenals in andere plaatsen van ons land heeft de Nederlandsche Unie thans ook hier tér stede een winkel geopend en wel in het hoekpand Noordeinde-Kort Ra penburg. In dezen winkel worden alle door de bezoekers gevraagde inlichtingen om trent deze Beweging verstrekt, terwijl er voorts de door de Unie uitgegeven geschrif ten, waaronder het weekblad „De Unie" een belangrijke plaats inneemt, verkrijgbaar zijn. In de étalages, welke met de Nederland sche kleuren zijn getooid, prijken groote foto's van het Driemanschap. HOCKEY. PROEFWEDSTRIJDEN VAN DEN NEDERLANDSCHEN HOCKEYBOND. Zondag 3 November zal de eerste klassecom petitie van den Nederlandschen Hockeybond vrijwel geheel stilliggen. Deze dag zal besteed worden aan het houden van proefwedstrijden in de verschillende districten. De Haagsche districtscommissie heeft de vol gende elftallen samengesteld, welke tegen elkaar op „Het Uylennest" zullen uitkomen: Elftal A. Doel: Haitink (HHYC). Achter: Postma (Delftsche Studenten) en Olsen (HDM). Midden: Braat (HHYC), Lousada (HOC) en Ankerman (HDM). Voor:, Prins (TOGO), Esser (TOGO), Stelnz. van der Doll en Couvret (allen HDM). Elftal B. Doel: Anjema (TOGO). Achter: Reenalda (HDM) enWibbens (TOGO) Midden: van der Graaff (Deltsche Studenten), van Rossum (HHYC) en' van Weel (HOC). Voor: Siewerts van Reesema (Delftsche Stu denten), Leroux (HOC), Zeidel (HDM), Esser 1 (HHYC) on Everwijn (HHYC). Lido-Thcater. Na een uitgebreid we reldnieuws en een natuurfilm treedt in het voorprogramma op het Meister Sanger Quartet. Het ware te wenschen, dat steeds een zóó gelukkige keuze gedaan werd, voor dit eerst sinds kort ingevoerde gedeelte van het bioscoopprogramma; het was in één woord: voortreffelijk! Na de pauze draait de zeer geslaagde Ne derlandsche film „De Kribbebijter", waarin Cor Ruys, Frits van Dongen, Dolly Mollin- ger, Louis de Bree en Mary Dresselhuys de hoofdrollen bezetten. De Kribbebijter is een van de weinige Ne derlandsche films die ten volle kan concur- reeren met de meeste resultaten van de oudere en beter geoutilleerde buitenland- sche filmindustrieën. In korte trekken komt de geschiedenis op het volgende neer: Een oude, rijke brombeer, die met z'n broer op een enorm kasteel woont, kan het niet verkroppen, dat zijn zoon Willy als echtge- -noote een „tikjuffie" heeft uitgekozen, ten gevolge waarvan Willy het huis verlaat en op een bankinstelling gaat werken. Papa is echter niet tevreden met dit re sultaat en vervolgt hem nog verder, door, met behulp van zijn financieele connecties en invloed, hem van zijn baantje te beroo- ven. Dit wordt de aanleiding tot het plan van Willy's vrouw, om een verzoeningspoging te gaan ondernemen. Door een gelukkig mis verstand wordt zij door haar schoonvader, die haar niet kent, voor de nieuwe huis houdster gehouden. Als zoodanig komt zij in het kasteel in dienst Zoonlief, die niets ran zijn vrouw's plannen afweet, komt ar het kasteel, om zijn vrouw ie zoeken Dit leidt natuurlijk tot enorme complica ties die met- list en voorzichtigheid opge lost moeten worden. Alles loopt ten slotte goed af, doch hieraan gaan nog vele emo- tioneele gebeurtenissen vooraf. Het spel van de acteurs is stuk voor stuk uitstekend. Het resultaat is dan ook een vlotte, geestige, onderhoudende film. die zeker de moeite van een bezoek waard is. Casino-Theater. In de sterke en ont roerende film „Das Lied der Wüste," kan men deze week de beroemde ster Zarah Leander bewonderen. In deze film is zij de dochter van den geldmagnaat Collins. Deze Collins heeft er alles op gezet om zekere kopermijnen machtig te worden en ge bruikt hiertoe de meest uiteenloopende middelen. De mijnen zijn eigendom van de inlanders, die in hun midden den blanken ingenieur Nick Brenten hebben, die zich ten doel heeft gesteld om de mijnen te ont ginnen en zoodoende den inlanders een be hoorlijk bestaan te geven. Teneinde de mij nen tegen sabotage te beschermen, is een eskadron militairen rond het kamp gele gerd. De commandant Frank Stanny is een speciale vriend van Nick Brenten. Ondanks de militaire bewaking gaat de sabotage toch voort en inderdaad schijnt het Collins te gelukken om de mijnen in handen te krijgen. Thans begint Brenten echter pas te werken. Hij verzamelt alle woestijnbe- woners en brengt, een flinke troepenmacht op de been. Wanneer dit bekend wordt, wordt hij als oproerling beschouwd en krijgt Stanny de opdracht Brenten neer te schieten als hij in zijn handen valt. Juist voordat Stanny dit bericht ontvangt, zijn een paar van Stanny's mannen uitge trokken om Brenten te ontvoeren en zoo doende te redden, doch wanneer de man nen met Brenten terugkeeren, komt Stanny in de pijnlijke situatie om Brenten te moe ten executeeren. Collins wbrdt tijdens een autorit doodgeschoten en het oproer na dert dan zijn hoogtepunt. Teneinde haar angst om Brenten te vergeten, heeft Grace Collins zich naar het legerkamp begeven om zoodoende tot. het laatste oogenblik bij Brenten te kunnen blijven. Zij zingt daar als nooit tevoren en ademloos luisteren de mannen. Tótdat Stanny binnenkomt en Nick bevel geeft mee te gaan. Dan is de betoovering gebroken en kan Grace zich niet meer goed houden. Juist als Brenten met het executiepeloton op weg is, komt ♦ien soldaat hen achterop, met het bericht aat besloten is om met de inlanders te on derhandelen Alle misverstanden worden dan uit den weg geruimd en Brenten kan zijn ontginningswerk ten behoeve van de inlanders voorzetten, waarbij hij gesteund wordt door Grave Collins. Voor de pauze gaat een interessant jülmpje dat laat zien hoe de huidige techniek zoo goed als geheel kan worden teruggebracht tot de natuur. Verder de wekelijksche jour naals en een komisch filmpje „De Huwe lijksreis." Trianon-theater Willy Forst, Paul Hör- biger en Heli Finkenzeller dragen het succes van de film „Königswalzer!" Wij hebben Willy Forst de laatste jaren nog al eens ge zien in films van meer ernstig genre, waar bij hij zelf dikwijls de regie voerde, en dat leverde herhaaldelijk zeer goede resultaten op, maar wat een genoegen is het toch ook om dezen Weenschen acteur in actie te zien in een operette-film als deze, in een rol voornamelijk van een jongen, charmanten officier^ die tot diplomatieke opdracht heeft een vórstelijk huwelijk voor te bereiden, maar tegelijkertijd zelf de hoofdpersoon wordt in eenige liefdes-avonturen, waardoor gansch München in opschudding wordt ge bracht! Als hij een meisje helpt haar weg gewaaide sjaal uit een boom te halen en een kus tot beloon ine-: vraagt, is dat voor een kwaadwillig luisteraar, die nog niet de helft van het gesprek hee-ri. verstaan, voldoende stof om er het verhaal over een aanranding uit te distilleeren en opgewonden tooneelen aan de bittertafel zijn er het gevolg van. De officier, zoo eischte men, moet ge dwongen worden het meisje te trouwen, en zelfs de koning (prachtig gespeeld door Paul Hörbiger) gaat daarmede accoörd, om zijn Müncheners te vriend te houden, maar de officier is niet verliefd op het meisje, doch op haar oudere zuster (Heli Finkenzeller), die op haar beurt hemel en aarde beweegt om het aangekondigde huwelijk van haar zusje te voorkomen en zelf de vrouw van den officier te worden! Natuurlijk: een ge weldige intrige heeft het verhaaltje niet, maar al-met-al is het toch een kostelijke grap, die op even kostelijke wijze wordt op gelost en iedereen voldoening geeft, behalve dan een enkelen kwaadspreker. De film wordt voortreffelijk in stijl gehouden, licht en luchtig gespeeld, er is humor, prettige muziek, er zijn leuke liedjes en de regie vond vele fraaie effecten. „Königswalzer" zal deze week ongetwijfeld volle zalen trekken! Na de pauze wordt men in Trianon ge durende eenigen tijd bezig gehouden door de wielrenners Van Vliet, Derksen en Van den Vijver, die op. home-trainers demon- streeren. Zij reden gisteravond allereerst een sprintwedstrijd over 2 K.M., welke door Van Vliet werd gewonnen, waarna de Lei- derdorpsche prof-wegrenner A. van Amster dam in een achtervolgingsrit over 10 K.M. zegevierde over Derksen en Van den Vijver. De heer Hoogenkamp zorgde voor een be knopte toelichting. Rex-Theater- „Geheime Zender L.B. 17" is een van die films die ons van begin tot eind boeien. Het is een spionnage film en met spanning volgen wij den strijd van militaire macht en politie eenerzij ds tegen een omvangrijke anarchistische organisatie anderzijds. De ensceneering van deze film is buitengewoon goed en hiermede in over eenstemming is de rolverdeeling. Willy Birgel zien wij als een energieke kapitein van den generalen staf, die volkomen op gewassen blijkt te zijn tegen de uiterst ge raffineerde anarchisten. Op de oude be proefde speurderswij ze weet hij het ver trouwen van zijn tegenstanders te winnen en treedt tenslotte als een van hun belang rijkste medewerkers op. Dat aan deze methode groote gevaren zijn verbonden be hoeft nauwelijks opgemerkt te worden. Als de oproerlingen dan ook begrijpen welke rol hij speelt, ontsnapt hij ternauwernood aan den dood. Slechte doordat hij onver wachts gewaarschuwd wordt door een lief tallige vriendin en actrice Man ja Duson (Hilde Weissner). kan hij aan het gevaar ontsnappen. Daar hij nu alle plannen kent, kan hij de door de anarchisten beraamde aanslagen verijdelen. De eer van het ont dekken van hun leider valt hem echter niet te beurt; het is zijn vriend de politiecom missaris die achter de persoonlijkheid van den leider „Lenski" komt. Wie deze Lenski is, zullen wij niet verraden want ook de film zelf bewaart dit geheim tot het laatste toe. Zooals gezegd, is het spel van Willy Birgel uitstekend; de eenige vrouwelijke rol is bij Hilde Weissner in goede handen, v Voor de pauze draait, behalve een uitge breid wereldnieuws een prachtige Ufa- film „Schoonheid in de beweging der die ren". Deze film toont ons de wijze van voortbewegen van de eenvoudigste diertjes, de eencelligen tot galop en draf van het paard en de vlucht der vogels toe. Met be hulp van een ultra-vertraagde camera is het zelfs gelukt de bewegingen van bijen en vliegen te ontleden. De directie van.het Luxor-theater heeft een oude Hollandsche film op het program ma teruggebracht, die wel behoort tot de beste der nationale filmproductie. Wij zien de onvergetelijke Esther de Boer-van Rijk in haar meest bekende creatie van Kniertje in Heyermans' „Op hoop van zegen". Frits van Dongen, Willem van der Veer, Jan van van Ees, Anny Verhulst, Cissy van Benne- kom en Aaf Bouber staan haar daarbij ter zijde en te zamen maken zij dit drama tot een ontroerend gebeuren, waarin men c! 3p meeleeft. Het voorprogramma wordt gevuld door het binnen- en buitenlandsche nieuws en een aardige teekenfilm. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2