De Italianen boven Engeland Ex-koning Carol en mevrouw Lupescu gearresteerd De ontmoeting Hitler-Pétain 81ste Jaargang ZATERDAG 26 OCTOBER 1940 No. 24721 Bewaar uw voedselafval voor het vee Initiatief van den Duce Militair weekoverzicht Hun zaak zal worden onderzocht Uitzonderingsvergunningen voor het betreden der provincie Zeeland Rond den Balkan Zoo helpt de stad het land en omgekeerd! Nog weinig commentaar EERSTE BLAD Feiten van den dag IS UW RADIO DEFECT? LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES SO ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags. 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau. Witte Singe! no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per weekƒ0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden -f portokosten (voor binnenland 0.80 per 3 mnd.) Stefani verneemt, dat de Duce zelf beslo ten had een Italiaansoh luchtkorps naar het bezette gebied in Noord-Europa te zen den ter deelneming aan de aanvallen op Engeland. Het Duitsche opperbevel gaf onmiddellijk zijn toestemming, het Italiaansche minis terie van luchtvaart heeft alle maatregelen voor de organisatie genomen. Het korps, dat onder bevel van generaal Fougier, een Italiaan van Corsicaansehe afkomst, staat is voortreffelijk toegerust. Al het materiaal is Italiaansch. De toestellen hebben hun nieuwe bas°" door de lucht bereikt, hulp diensten en depots werden per spoor aan gevoerd. Het korps beschikt dus in elk op zicht over eigen middelen. Zelfs voedsel, wijn en sigaretten voor de manschappen komen uit Italië. Ofschoon het Italiaansche korps een groote vrijheid van handelen behoudt, maakt het deel uit van de luchtvloot van het Kanaal onder bevel van maarschalk Kesselring. Dezer dagen zijn hartelijke boodschappen gewisseld tusschen maar schalk Göring, maarschalk Keseslring en generaal Wimr.er eener-, generaal Fougier ar "erzijds. Naar het D.N.B. verneemt, zijn bij de aanvallen op Londen, die gisteren door sterke Duitsche gevechtsformaties In den loop van den dag gedaan zijn, treffers op de Commercial docks en den Westrand van Hyde Park geplaatst. Voorts werden in het centrum van Londen en in het Zuidelijke deel der stad buitengewoon belangrijke in- clustrieele en ravltailleeringsbedrijven ver nield, Tallooze branden en daarmede ge paard gaande ontwikkeling van rook wer den waargenomen. Een fabrieksinstallatie te Bromley, aan den Zuidrand van Londen, kreeg een vol treffer en ontplofte op uitzonderlijk hevige wijze. Er schijnt hier sprake van een kruit fabriek geweest te zijn. Voorts werden in de bocht van de Theems voor den oorlog belangrijke doelen gebombardeerd. Hevige gevechten ontstonden tusschen escorteerende Duitsche en verdedigende Engelsche jagers. Volgens tot dusver ont vangen berichten zijn veertien vijandelijke jagers neergeschoten in verbitterde gevech ten en wel zeven Spitfrires en zeven Hurri canes. Vier Duitsche vliegtuigen worden tot dusver nog vermist. Majoor Mölders heeft in den loop der gevechten van gisteren zijn 53ste zege in de lucht behaald. Een Engelsche torpedojager zou uit de lucht zwaar beschadigd zijn. Uit New-York verneemt het DNB nog: Londen beleefde gisteren en hedennacht naar Amerikaansche correspondenten uit de Engelsche hoofdstad melden, zware aan vallen van Duitsche en Italiaansche bom menwerpers. Duitsch-Italiaansche lucht- formaties deden des morgens aanvallen op Schotland, waarbij 500 of meer machines tegelijkertijd naar het Britsche eiland vlo gen. Londen is in een gecombineerden Ita- liaansche-Duitschen aanval met brand bommen en zware bommen overstelpt. Minstens aan honderd vliegtuigen is het gelukt door de Londensche verdediging heen te dringen en hun doelen in Londen te bombardeeren. Hedenmorgen vroeg zou den twee steden aan de kust van Oostelijk Schotland door laagvliegende toestellen zijn aangevallen. Het militaire weekoverzicht van het DNB van den militaire medewerker, dr.^gene raal Glaise Horstenau, vermeldt o.a. het volgende: In de afgeloopen week waren de militaire operaties aan Duitsche zijde weer uitslui tend op het Britsche moederland gericht. Terwijl de aanvallen van het Duitsche luchtwapen onverminderd voortgingen, werd de Duitsche tegenblokkade geweldig verscherpt. Recordcijfers zijn bereikt in het tot zinken brengen van vijandelijke scheepsruimte. Van 18 tot 24 October werd gemeld dat tot zinken is gebracht 448.200 b.r.t. vijandelijke koopvaardijscheepsruimte, waarvan 415.200 b.r.t. door duikbooten en 33.000 b.r.t door Duitsche torpedomotorboo- ten. Met het verlies van bijna een half mil- lioen b.r.t. aan koopvaardijscheepsruimte ging natuurlijk ook de lading der schepen, en wel oorlogsmateriaal en voorraden in ge weldige hoeveelheden voor den vijand ver loren. welke voor Engeland in zijn huidige positie niet te vervangen zijn. Deze uiterst smartelijke verliezen hebben de Engelsche regeering zulk een schrik op het lijf ge jaagd, dat zij tot dusver nog niet tot een ufficieele mededeeling kon besluiten. Zoo heeft deze week aangetoond, hoe wankel het Engelsche konvooi-stelsel is geworden. De Engelsche vloot is eenvoudig niet in staat de overzeesche transporten te be schermen voor den onstuimigen aaiwals- geest der Duitsche duikbooten en wat het bitterst voor de Britten is: de duur ge kochte torpedojagers uit de Ver. Staten, die men grootendeels inmiddels heeft overgeno men en in dienst gesteld, zijn bijna alle schepen, die tegen het einde van den we reldoorlog haastig gebouwd zijn, met eeit zeer zwakke ouderwetsche bewapening en te weinig snelheid. Inmiddels zijn de Ver. Staten bezig met het inrichten van de vloot- en luchtbases welke hun door Enge land zijn afgestaan, gelukkig, zoo'n goed zaakje gemaakt te hebben en buiten dienst gestelde torpedojagers tegen zulke waarde volle strategische posities te hebben inge ruild. Ook deze week wist het Duitsche lucht wapen den vijand zeer harde slagen toe te brengen, door de vernietiging van militaire doelen, het omlaagschieten van talrijke vliegtuigen, door aanvallen op spoorlijnen en verkeersknooppunten. In Londen woeden sinds zeven weken groote branden in de docks en pakhuizen, welke zich uitstrekken over een lengte van 15 kilometer aan beide zijden van de Theems. Ook deze week lag het zwaartepunt van de vergeldingsaanval- len op Londen. Tevens echter was de ver- nietigingsstrijd op de geweldige industrie centra in midden-Engeland gericht. Hier werden bijzonder zwaar geteisterd Liver pool en Manchester, Birmingham en Coven- rfüf1 Naar Assoc. Press uit Sevilla melt, zijn ex-koning Carol en mevrouw Lupescu op 23 October gearresteerd. De moge lijkheid bestaat, dat zij naar Roemenië teruggestuurd worden. De vroegere hof maarschalk Urdareanu, die ex-koning Carol en mevrouw Lupescu in balling schap vergezelde, werd eveneens gear resteerd. Alle drie schenen verrast, toen de politie hun de plotselinge verande ring in hun lot mededeelde. Gemeld wordt, dat ex-koning Carol voor bereidingen had getroffen om zich naar de Vereenigde Staten te begeven en dat hij dikwijls telefoongesprekken voerde met Lis sabon. De politie heeft ex-koning Carol, me vrouw Lupescu en Urdareanu medegedeeld, dat zij naar Granada zullen worden overge bracht totdat het geval opgehelderd is. Toen Urdareanu over zijn toestand werd ingelicht, hief hij bevend zijn handen om hoog en riep: „Zij zullen mij dooden, wan neer wij naar Roemenië teruggestuurd worden" De commissaris van politie heeft het ge zelschap een hotel aangewezen. Door de half opende deur luisterde mevrouw Lu pescu naar het gesprek, dat gevoerd werd. Urdareanu zag er verslagen uit. „Zijne ma jesteit moet het weten", zeide hij. Hij begaf zich daarop gevolgd door den commissaris Van politie naar ex-koning Carol. Carol scheen terneergeslagen, doch zijn toestand verbeterde, toen hij kort daarop een bedoek bracht aan den civielen gouver neur, die hem mededeelde, dat hij en zijn gevolg den volgenden dag naar 'a gebracht zouden worden. Officieel wordt medegedeeld: Het is den laatsten tijd herhaaldelijk voorgekomen, dat ingezetenen van de meer Noordelijk gelegen provinciën, die door Zee land willen reizen, in Roozendaal aanko men zonder in het bezit te zijn van de uit zonderingsvergunning voor het betreden der Zeeuwsche eilanden. Om in de provin cie Zeeland te mogen komen, dient men een verzoek tot het ontvangen van een vergunning te richten tot de burgemeesters van die gemeenten, in welke men zijn moet. Deze verzoeken worden na toetsing op de noodzakelijkheid van het bezoek en nadat de burgemeesters hun standpunt te dien opzichte hebben bepaald, gezonden naar den bevoegden stafofficier, welke gedeta cheerd is bij den vertegenwoordiger van den rijkscommissaris, die opnieuw het ver zoek zal toetsen en de vergunning uitreikt. In het verzoek, dat men tot de burge meesters richt, moeten zijn vermeld: voor- en familienaam van den verzoeker, beroep, woonplaats en woonadres, datum en plaats van geboorte, bovendien de reden, waarom men naar Zeeland wil en den duur van het verblijf aldaar. Personen, die.den voor geschreven weg niet bewandelen en zich desondanks in het ontruimde gebied be wegen, worden zonder nader onderzoek on middellijk gedwongen, de eilanden te ver laten en moeten naar huis terugreizen. Aanvragen voor het verkrijgen van een uitzonderingsvergunning, welke ran andere takken van dienst gericht worden, kunnen niet in behandeling worden genomen. try, waar talrijke vliegtuigfabrieken ge vestigd zijn. De basis der productie van de Engelsche wapenindustrie werd zeer zwaar getroffen. De slag om Groot-Brittannië gaat voort. Uit Vaticaanstad komen geruchten, dat- de Turksch-Russische^ betrekkingen zeer ;pannen~ zouden gcn/zelfs zoodanig,- - dat een breuk verwacht kan worden, maar be- Men zie voor vervolg pagina 2 van het Eerste Blad. Natuurlijk staat de ontmoeting Hitler- Pétain in de groote belangstelling. De maarschalk is intusschen te Vichy terug gekeerd. Zoowel van Fransche als Duitsche zijde bewaart men echter over het alge meen nog het stilzwijgen. United Press meldt echter uit Berlijn: De Essener National Zeitung, die als eenig Duitsch blad de redenen, welke tot de bijeenkomst van Hitier en Pétain zouden hebben geleid, bespreekt, geeft te kennen dat bij de bespreking de wensch van Frankrijk geuit is, den toestand welke door het wapenstilstandsverdrag is ontstaan, door een regeling van langeren duur te vervangen. De bijeenkomst was het gevolg van een vrij besluit van de Franschen, die sedert lange weken het op het tot stand komen van een persoonlijk onderhoud met den Führer hebben aangestuurd. „Daarbij werden de Franschen allereerst door het verlangen gedreven, de voorloo- pige oplossing, in het wapenstilstandsver drag vervat, door definitieve beslissingen te vervangen en daarmede het leven van Frankrijk op een nieuwe basis te consoli- deeren." Verder heet het: Frankrijk ziet de nieu we ordening van het Europeesch continent in snel tempo- naderen. Het is begrijpelijk dat ook een geslagen Frankrijk liever niet buiten deze nieuwe ordening gesteld wil worden. De regeering te Vichy zoekt naar een weg, die Frankrijk niet geïsoleerd zal laten staan. Deze aaneensluiting is echter slechts via den Duitschen wil te bereiken. De bespreking tusschen Hitier en Pétain is dan ook volgens de Essener National Zei tung als een eerste peiling op te vatten. In politieke Duitsche kringen wijst men voorts op het symptomatische karakter der ontmoeting. Men ziet daarin hfet krachtig ste dementi van Churchill's bewering over het „booze Duitsche monster", geuit in zijn propagandarede aan het adres van Frank rijk. Tegen dergelijke Britsche propaganda- begrippen pleit, aldus zegt men te Berlijn volgens D.N.B. het sterkst het verschil tus schen de methoden van 1918 en die van 1940. Toen bewuste laster over den over wonnene, thans bij den overwinnaar, een houding, waarin niet de minste onteering voor den overwonnene ligt. Een kenmerk voor het verschil ziet men in politieke krin gen vooral in het feit, dat de Führer niet geaarzeld heeft, maarschalk Petain tege moet te treden zooals naar Duitsche op vatting een groot en achtenswaardig veld heer en str.atshoofd van den tegenstander toekomt. Dit is niets anders dan een nieuw teeken voor de gezindheid van de spilmo- gendheden, die Europa willen opbouwen. Duitschïand en Italië streven naar een Europa, dat onafhankelijk is van alle niet in zijn gebied thuishoorende invloeden. Hun strijd geldt alleen dengene, die Europa geen vrede, geen eendracht noch noodzakelijke samenwerking gunt. Niet de vernedering zal een rol spelen in het door de spil op gebouwde nieuwe Europa, evenmin een ver deeling van de wereld in overwinnaars en overwonnenen, maar alleen de wil tot me dewerking aan den Europeeschen herbouw! In de .Illustration" pleit de Lesdain voor een samengaan van Frankrijk met de spil als de groote oplossing voor het Fransche land. Bekendmaking 2 Onwaarschijnlijk groot IS HET AANTAL ONVERZORGDE GEBITTEN. Wij zullen hier in het mldiden Laten aan welke oorzaak deze ach terstand te wijten is. Zeker niet aan de tandartsen wier loffelijke taak het is de helpende hand te bieden. Veeleer is het de treurige fout van hen, die hierin op de aller eerste plaats voorzien moesten. Namelijk de lijdenden zelf, die licht meenden te mogen heenstap pen over de eischen dia een doel matige gelbètverzorging stelt. Dat. na-ast gemakzucht en angst, ook financieele moeilijkheden een voor name rol speelden, is een makkelijk aan te toonen bezwaar. De opmerkelijke historische angst is. hoe-wel, vooral heden ten dage, in vrijwel de meeste gevallen over bodig, blijven bestaan. Uit de geldelijke zorgen helpt U onderstaande instelling, die U gaarne zal inlichten, zonder de minste verplichting van Uw kant. Dit nummer bevat VIER Bladen Binnenland Gymnastiek op lagere scholen per 1 Januari verplicht gesteld (Binnenl., 3e Blad). Voorloopig geen verandering van werktijd voor ambtenaren (Binnenland, 3e BI.). De rundveevoedertoewijzing voor winter en lente (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Vrij opgewekte markt Goed prijs houdende stemming Amerikanen wederom vaster Duitsche fondsen goed gedisponeerd Nederlandsche be leggingen kalin. Buitenland Ex-koning Carol van Ro'emenië met mevr. Lupescu in Spanje aangehouden (le BI.) Nog geen bijzonderheden over de ontmoe ting tusschen Hitier en Pétain (le BI.) 2442 (Ingez. Med.) £IE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET DERDE BLAD. Bel 24244 De Radiotechnische Dienst IEMCO n.v. NIEUWE RIJN 32. 6798 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1