De krant voor de Jeugd De „Flying Cloud" LEID5CH DAGBIAD,Zaterdag 26 Odober f940 Vierde Blad No. 2472f Sfsie Jaargang CORRESPONDENTIE Een reus onder zeilschepen Aan boord van zo'n theeclipper was het leven geen pretje Oplossing Oplossingen Grappige geschiedenis met een paraplu Goede oplossingen Goede oplossingen RAADSELS Poppenliedjes GRAPJES Beste raadselnichtjes en -neefjes. Eerst heb ik een weekje in spanning moeten zitten! En nu was het jullie beurt daarvoor! Wat duurt het dan lang. eer het Zaterdag is! Maar eindelijk, nu is het toch zover, en hebben jullie al haastig de Kinderkrant uit het grote blad <*ehaald. Toen vlogen jullie ogen natuurlijk re gelrecht naar het bekende hokje, waar acht gelukkigen hun naam ontdekten! Gefeliciteerd jullie achten. Een buitenkansje, juist tegen de HerfstvacantieEn de anderen? Die hebben natuurlijk eerst even „hèèè" geroepen, dat be grijp ik best. Maar daarna dachten zij gauw óf aan het boek. dat zij in de toekomst kunnen winnen, óf aan het boek dat reeds in hun kast staat als herinnering aan de prijsraadsels. En zo gaan we allen na het prettige spannende weekje weer met pleizier aan de nieuwe raad sels! Ik geloof, dat ik het jullie niet al te moeilijk gemaakt heb. nietwaar? Velen hadden tenmin ste meer dan het gevraagde aantal. Jullie weten dat zie ik graag. En van de kleineren vind ik het knap, als zij het gevraagde keurig in orde hebben. Ook hebben jullie alles goed gelezen; de de meeste getrouwen weten het al uit hun hoofd denk lk! Ik behoefde dan ook gelukkig maar enkele brieven op zij te leggen, omdat het met de afwerking niet in orde was. De prijswinnaars zitten nu nóg eens te pope- jen van ongeduld! Tot Woensdag. De volgende vreek kunnen jullie dan over je boek vertellen. Nu volgt de beantwoording van de korte briefjes, die nog bij de prijsraadsels mee kwamen. Tom Lamdré Jij mag wel alle raadsels op één papier schrijven, maar niet twee ver schillende kinderen op één vel. Jouw brief was dik! Koos Flaman Ik vind, dat Jij met de ge wonde vinger nog keurig geschreven hebt. Ik zie nagenoeg geen verschil met andere keren. Het beste er mee. Stientje de Ru Wat jij hoopt, hopen alle kinderen, dat begrijp je! Loes Horstmann Ik herinner me Je nog goed. Je deed eens een mooi gedroogd bloempje in de brief van een wandeling. Heb ik dat niet goed onthouden? Weer hartelijk welkom. Nu ben je geen kleintje meer! Nellie v. Weeren Verstandig, dat je cr een extra oplossing bij deed. Alles pulk in orde. Koos v. d. Pluym Je brief bevat goede berichten. Heerlijk, als Moeder en Vader weer op de been zijn. Nico v. d. Pluym Zélf schrijven gaat best. Het is al netjes en lk hoop het vaker Van je te zien. Tweemaal v. Weizen Natuurlijk is het best, Gorrie, om alles op te lossen. Het is best. en knap! Het is Dik goed bevallen prijsraadsels op te lossen! Rudi Arkeveld Van ziek zijn krijgen we allen wel eens een beurt, al vinden we het niet leuk! Ik hoop, dat jij er nu weer af bent. Anny Feynenbuik Jij kon twee dagen ge nieten: Zondag van het mooie weer en Maan dag van je verjaardag. Annie Verloop Het is juist heel goed, een oplossing méér er bij. Ingeborg Rijsdijk Bedankt voor je raad seltje. Anny Bekooy Jij hebt veel gezelligheid van Elleke. Zij maakt direct 's morgens een vrolijk begin aan den dag. Een bijzonderlief wek kertje! Ria de Nie Jij hebt heerlijke weekjes ach ter de rug. Feliciteer je je Ouders nog van mij? Na al de feesten komen de raadsels weer aan de beurt! Ali Stikkelorum Het is tóch een prettig weekje geweest, al behoor je nu niet tot de gelukkigen. Gerda Teljeur Ik wens je het beste toe en hoop, dat je jezelf goed bezig zult kunnen houden in deze weken. Prettig, dat je zusje de raadsels voor Je zal opschrijven, die je don toch zelf kunt oplossen. Een bijzonder harte lijk groetje voor jou. Dlentje Veendorp Ineke en Dieneke ver tonen zich af en toe. niet elke week. Je hebt fijn gezwommen. Jij hoopt alweer op de vol gende prijsraadsels! De visjes houden zich goed. Bij jullie ook? Marletje Lagenvij Wat verras jij me deze keer! Hartelijk dank. Natuurlijk krijg jij ook een mooi plaatje in mijn album. En als jij dan al lang een grote dame bent, hoop ik af en toe in mijn album te bladeren, en nog eens aan je terug te denken als raadselnichtje! Hannie de Wekker Nu heb je E. dan toch weer eens gesproken. Het is maai' goed. elkaar eens tegen het lijf te lopen! Hoop maar weer alvast op een volgende keer. Plonie de Geus Ik weet nog niet, of lk er gelegenheid voor heb op 16 Nov. Zo ja. dan klop ik bii jou aan. Na de herstvacantie hoor je het wel. Joke de Vos Evenals in de St.-Nicolaas- week konden jullie deze week zingen: „Vol verwachting klopt ons hart"Feliciteer Ric met haar verjaardag. Riekje Leemans Het was een bof voor H., zo onverwachts te mogen overwippen. En eer. groote verrassing voor haar Moeder. Je hebt een aardig album gemaakt. Van je prijsraad sels heb ik niets kunnen bespeuren! Jan Zandbergen Nog hartelijk gefeliciteerd wet je feestdag. En veel gekregen? Hannie Both Jij bent hartelijk welkom als raadselnichtje, en ik hoop veel oplossingen en briefjes van je te ontvangen. Hoe vind je dat wel. je naam in de krant te zien staan? Als je je brief over de post stuurt, moet er na tuurlijk een postzegel op; als de brief aan Bureau Leidsch Dagblad of aan mijn huls (Wasstraat 38) bezorgd wordt, niet. Willy Roest Je hebt je best gedaan, even als vele anderen. - Maar jullie kunnen niet allen tegelijk gelukkig zijn! Ans Voorma Alles puik in orde met je op lossingen. Het was prachtig wandelweer Zon dag. Corry de Roon Hertoge Jullie keken allen reikhalzend naar de Zaterdag .uit deze week Koos Blijleven Hartelijk welkom in de raadselkring. Je naam duidelijk schrijven, ik hoop. dat ik hem goed ontcijferd heb! Wolfgang Rijsdijk Jij ook welkom. Een broer van Ingeborg? Jij stuurt ook meteen al <*n aardig raadseltje; welbedankt. Fred Wijling Ik begrijp het heel goed. Tk hoop, dat het spoedig beter zal gaan en jij meer lust zult krijgen. Piet Beugel Je ziet: De aanhouder wint. Tweetal Bakker Jullie hebben ook goed Eeraden. We doen dus niet onder voor elkaar! Ja Marti, je mag best een beetje trots zijn op zoveel oplossingen! Bep Crama Ik had je al willen vragen. Wat ,iij reeds uit ie zelf schrijft. Het is zo P-ttig. een groetje te ontvangen, als je ziek bent. Nellie Meinema Nu ben jii de gelukkige. en kan ik jou feliciteren En Moeder, omdat zu w«»er voeruit gaat. Een dubV>elo f°llcitatl° fus'.Nu je Tante er is. zul je Woensdag wel Hla hebben voor die prettige boodschap in de stnd! Evert v. Dijk Nu geen speldjes meer ver- J!£en' hoor! Dat is heel naai", en voor mij et prettig, een raadselneefje te verliezen! Als zeelui zo in hun vrije tijd over het verleden praten, dan komt haast altijd de „Flying Cloud" op de proppen, het reus achtige Amerikaanse zeilschip, dat nu bijna honderd jaar geleden over de cceanen raas de, gelijk eens de Vliegende Hollander! Een oud boek vertelt het een en ander over dit prachtige zeekasteel, de trots en glorie van alle schippers van die tijd. Het schip was gebouwd tussen 1850 en 1860 door den bouwmeester Mc Kay, een Schot, die zich in Amerika gevestigd had; het was bijna 1800 ton groot en bij zonder fijn uitgevoerd. Beeldhouwers uit de hele wereld kwamen er aan te pas om de prachtige boegfigaiur, een bazuinende engel, te vervaardigen. En deze engel werd dan ook wereldberoemd onder de zeevaarders van alle naties. „The Flying Cloud". De als driemaster opgetuigde „Flying Cloud" de naam be teekent „Vliegende Wolk" voerde overal waar het maar enigszins mogelijk was zeil en dat was meer dan op elk ander schip ter wereld. Op de tekening kun je zien hoe geweldig het was opgetuigd. Boven de gewone zeilen bevond zich nog een z.g. hemelzeil, dat op tien manieren kon worden gereefd om maar zo veel mogelijk alle windzuchtjes"uit te buiten. Onder commando van een schipper, die door zijn snelle reizen naar Oost-Indië reeds naam gemaakt had, vertrok de „Flying Cloud" op 3 Juni 1851 voor het eerst van New-York naar San Francisco. De reder had den kapitein bevolen net zo snel te varen als het schip kon uithouden! Een paar gedeelten uit het journaal laten zien. dat de schipper werkelijk zijn best deed 24 Juni: Na 21 dagen de linie gepasseerd. 11 Juli: Gereefde zeilen. Grote mast ge barsten. Mannen uit de ijzers bevrijd omdat ze aan dek nodig waren. Uit dit laatste zin netje blijkt wel, dat de sehtooer geen ge makkelijk heerschar) was. Bij hét geringste teken van verzet liet hij de matrozen in de boeien slaan 31 Tuli: Afgelegde afstand 37<i zeemiilen fin 24 uur). Gedurend0 de buten 18 knonen Toen bet schip in San Francisco voor anker ging, kon de stuurman in het jour naal schrijven: „Duur der reis: 89 dagen, 21 uur. Afstand: 17.597 mijl. Snelheid per dag 222 mijl." Natuurlijk vaart een stoomboot tegen woordig sneller, doch voor die tijd èn voor een zeilschip waren de afstanden geweldig. De aankomst van de „Flying Cloud" bracht heel San Francisco op de been en zoals je begrijpt stonden de Amerikanen bii na op hun hoofd van enthousiasme over het feit, dat zo'n kei onder de schepen de sterrenbanier voerde. De kapitein werd van het ene diner naar het andere ge jaagd. zodat hij haast geen tijd had den stuurman, die op reis met een deel van de bemanning muiterij had gepleegd, te straffen. Ja, heel erg zachtzinnig ging het aan boord van dr.e oude zeilschepen niet tx>e! Het leven was -hard en de mannen waren het niet minder. Meestal konden de kapi tein en de stuurlui hun wil slechts met de vuist doorzetten en heel vaak werden de kleren van de halve bemanning vlak voer de aankomst in de haven van bestemming wc-ggestopt en de railing bewaakt om de sertie te voorkomen. Maar Janmaat stoorde zich ook hieraan niet. Enkel gekleed in een hemd en een broek liet hij meerdere malen zijn zuur verdiende loon in de steek en sprong een eindje van de haven over boord om aan de klauwen van dien „duivel van een schipper" te ontkomen en het ergens an ders maar weer eens te proberen! Waar voeren die prachtige zeilschepen eigenlijk heen? Meestal naar China en Japan om een lading thee in te nemen, vandaar de naam theeclippers. Duizenden kisten thee, uiterst zorgvuldig verpakt, werden in de slanke romp gestuwd en met grote moeite tegen overkomende golven beschermd. Thee was een bijzonder kost bare lading; er werd rijk aan verdiend en hoe meer reizen er konden worden ge maakt hoe rijker de reders werden. Daarom werd van de bemanning de uiterste krachtsinspanning gevergd. Het ging er natuurlijk om alle weersomstandigheden te benutten. Van windstilte tot windkracht 12 moest de zeil kunst volkomen worden beheerst. Ieder ogenblik werden de matrozen dan ook het want. ingejaagd om te hijsen of te reven En denk je eens in wat een ellende als er gelaveerd moest worden, met die honder den louwenGóéd oïTPKelemaal zeeziek te worden, zelfs al was-er geen zuchtje aan1 de lucht. Juist bij windstilte hadden de Jantjes geen moment rust, want da,n moest met bovenmenselijke middelen geprobeerd wor den het schip toch nog vooruit te krijgen. De proviand l'et meestal veel te wen- sehen over. Zelfs als er bij het uitvaren genoeg en goed voedsel aan boord was. hadden o> voogden ercr van het zee water te lijden. Bijna nooit v/as er genoeg water en meestal zette de kapitein een wacht met revolver bii de zoetwater-vaten om te voorkomen dat de versmachtende hovTjpnrjjnp- er 7rCh van mo,*ster maakte. Ja. die tijden zijn lang voorbij, maar het waren kerels, die zeevaarders van vroeger °n we) in de eerste nlaate de Hollanders Z\i hebben da.m>f"* m°egebou<wd aan d° kracht van Onc voik <m Jeo-dor» de errond- «lnv vqo1' do er»th<m,<dj>?tp He^de van «Oken flinken, Hollandschen jongen voor de zee van het Prijsraadsel voor allen. 1. Kabel; 2. Adrie; 3. eiwit; 4. lente. Opeens klopte hem iemand op de schouder. Mijn neef Jan is een echte pechvogel. Hij is verbazend eerlijk en toch denkt iedereen altijd, dat hij jokt. Hij is tame lijk dom en toch denkt iedereen altijd, dat hij overal meer van weet. Hij is een onschuldig kereltje en toch wordt steeds verondersteld, dat hij iets in zijn schild voert. Laatst beleefde hij nog die vervelende geschiedenis met die paraplu. Marietje v. Rooyen Hartelijk welkom, al hoor je dit een beetje laat. Dat komt, omdat je brief me te laat bereikte. Lees hieronder over het insturen. Je raadsels waren in orde. Nu hoop ik Je volgende keer weer aan te treffen. Jetty Hooghuis Ik heb je gemist. Nu kom ik je even hartelijk feliciteren met je verjaardag. Ik hoop tenminste, dat je vandaag tyd zult hebben, om de krant in te kijken. Tony Neuteboom en Bea v. d. Kooi Twee vliegen in één klap! Beiden hartelijk gefeli citeerd met je verjaardag, en prettige dag. Voor nieuwelingen laat ik nog even volgen: Insturen naar Bureau Leidsch Dagblad of naar mijn adres: Wasstraat 38. Liefst vóór Maandagmorgen 9 uur. uiterlijk tot Dinsdag morgen 9 uur. Tot de volgende week. Allen hartelijk gegroet door jullie Raadsel- tante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Dat zat zo: Jan had in een lunchroom zijn boterham opgegeten en daar het erg regende had hij bij het naar huis gaan een paraplu meegenomen. Het was niet zijn eigen paraplu, maar Jan wist dit niet. Hij liep een beetje te soezen en zal dus wel gedacht hebben, dat hij zelf een paraplu van huis meegenomen had Jan stapte dus met de vréemde paraplu de straat op. Het regende pijpestelen. Opeens klopte hem -iemand op de schou der. „Pardon," zei een stem. Jan schrok op en stamelde: „Wat is er?" ,,U hebt daar mijn paraplu meegenomen!" „Uw paraplu!" „Ja zeker, ontken het maar niet! Anders roep ik de politie!" Jan staarde den vreemden heer aan en deze staarde Jan aan en dan keek Jan naar de paraplu, en schrok. Het was wer kelijk een vreemde paraplu. Jan stond verlegen en stotterde: „Och, neemt u mij niet kwalijkhet was heus niet mijn bedoelinghet was echt een vergissing De vreemde heer geloofde er geen woord van. „Goed, goed zei hij, „als ik mijn paraplu maar terugkrijg!" Een uurtje later ontmoette Jan drie za kenvrienden. Jan vertelde hun het hele vervelende geval. De vrienden lachten zich krom. En dan dachten ze opeens aan hun eigen paraplu's. Ze hadden n.l. hun zaken afgedaan en wilden nu naar de schouw burg gaan. Maar daar moet je voor een paraplu een dubbeltje bewaarloon betalen. „Beste Jan," zeiden ze dus tegen mijn neef," wil ije ons een heel groot pleizier doen? Jij gaat toch naar huis hè? Neem dan alsjeblieft onze paraplu's mee. Het zou reuze geschikt van je zijn!" Jan wilde wel. Hij nam de drie paraplu's onder de arm en stapte in de tram. Toen hij echter een poosje met de drie paraplu's in de tram zat, stapte de heer uit de lunchroom in. Jan werd vuurrood en de heer glimlach te, boog zich tot Jan over en zei: „Zo, zo, ik zie, dat u toch nog wat hebt verdiend met uw zaakje!" Wat zeg je van zo'n pechvogel? van de Prijsraadsels voor groteren en voor kleineren. 1. Lepel, mes, schaal, servet, bord. 2. Hecodes; Hero, des. 3. De eendracht. 4. 1 Raat; 2. reet; 3. rest; 4. riet; 5. ruit; 6. roest: 7. rust; 8. rijst. 5. Bloedzuiger; buidel, ruzie, doel. olie, geluid, Zuiderzee, logger. ONZE PRIJSRAADSELS. De vier prijzen \foor de getrou wen zijn toegekend aan: ATZE v. d. KOOI 11 jaar. NELLIE MEINEMA, 14 jaar. ANNIE v. d. HART, 9 jaar. PAUL BLANGÈ, 8 jaar. De twee prj' i voor de groteren zijn toegekend aan JANNIE V. KAMPENHOUT, 13 jaar. IRMA RAMAK. 12 jaar. De twee prijzen voor de kleine ren zijn toegekend aan: TR1NEKE v. LOEF, 8 jaar. JOOP SCHOUTEN, 10 jaar. De prijzen kunnen aan ons Bureau worden afgehaald a.s. Woensdag tussen 12 uur en halfééén of tus sen 4 en 5 uur. Red. „L.D." van de Prijsraadsels voor de groteren ontvangen van: Rietje Goutier, Olga Derksen, Tom Landré, Koos Flaman, Maartje v. d. Voort, Cobie Kleer, Loes Horstmann, Bep v. Oyen, Toni Neuteboom. Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Piet de Ru. Anny Feynenbuik, Irma Ramak, Nellie Trap. Nico Opt endrees, Lies v. Driel, Jaap Haasnoot. Jacques de Geus, Jo Zwaan, Rietje Brandt, Marietje v. Rooyen, Wim Lek. Annie Lek, Ingeborg Rijsdijk, Anny Bekooy, Marietje Meyer, Annie v. d. Vos, Jopie Riethoven, Ali Stikkelorum, Gerda Teljeur, Ida de Graaf, Jopie v. Heuven, Sjaantje Stouten, Nellie Stouten, Flip Stouten, Annie Schouten, Marietje Lagerwij. Lenie Brocaar, Hannie de Wekker. Plonie de Geus, Joke de Vos, Rie v. d. Laan, Bep v. d. Laan, Nelly Sentel, Map Sentel, Willy Roest, Ans Voorma, Peter Westerbeck, Anny Schipper, Janny Hermans, Mientje de Water, Koos Beleven, Wolfgang Rijsdyk, Wim Rlenstra, Paul Rlenstra, Atze v. d. Kooi, Jan nie v. Kampenhout, Riek v. Kampenhout, Fred wyiing, Lydia Botermans, Bep Crama, Coba Hensen, Riet Tuinhof de Moed, Coba Verlind, Jannie Hartevelt, Co Hartevelt, Bertus van Meurs. Bernard v. Vliet. Marietje v. Vliet. Ella Meinema, Nellie Meinema. Marietje Laman. Willem Laman, Paulus Laman, Evert v. Djjk, Elsje Boterenbrood. van de Prijsraadsels voor do kleineren ontvangen van: Jurrle Bekooy, Martien v. Heel, Aukje v. d. Walle, Geertje v. d. Voort, Willem Kleer. Annie v. d. Hart, Beppie v. d. Hart. Leni de Graaf, Stientje de Ru. Nelly v. Weeren, Afke Neute- boom, Nico v. d. Pluym, Corrie v. Welzen, Dlk van Welzen, Rudi Arkeveld, Gé de Jong, Kora Key. Ineke Boterenbrood, Hansje Boteren brood, Dickie Optendrees, Henny v. Driel, An nie Verloop, Suze de Geus. Ineke Kriek. Jan nie Lek, Pieter Lindenbeigh. Pirn v. Welzen. Truusje v. Welzen. Ria de Nie, Wout v. Heel, Koos Stikkelorum, Jan de Vries. Dientje Veen dorp. Geraid Stouten. Joop Schouten, Cootje •Schouten. Flni de Lange, Judith Hulshoff Pol, Nellie Dorrepaal, Suusjé de Wekker. Willy Wiggers, Jan Zandbergen, Corry de Roon Hertoge. Adri Schipper. Trineke v. Loef. Leni v. Loef. Mientje Uitdenbogaard. Bea v. d. Kooi. Paul Blangé Piet Beugel. Niek Bakker, Marti Bakker. Rudolf David. Jopie Susan. Freddy Susan. Gerard Oppelaar. Elsje Verlind. Maartie Stavleu. Van vorige keer nog oplossingen ontvangen van: Marietje v. Rooyen, Judith Hulshoff Pol, Margje Bleyenberg. voor allen om uit te kiezen; de groteren vier de kleineren drie goede oplos singen. I. Ingezonden door Rudolf David. Welke bloemen groeien zonder zaad en bollen? II. Ingezonden door Elsje Boterenbrood. 1. een klinker. 2. iets, wat aan een tafel zit. 3. een lang, dun en smal stuk a 4. niet vroeg. [hout. 5. een prent. p6. een plek. 7. een metaal. 8. we spreken een.... 1 9. een vis. 10. reeds 11. een medeklinker. Bfj dit raadsel moet telkens bij elk volgend woord een letter bijgevoegd worden, daarna tel kens een letter weggelaten. Enkele letters geven aanwijzing. m. Ingezonden door Wim de Wolf. Mijn c heel is een plaats in Noord-Holland van 10 letters. 3. 5, 4 Is een deel van een flets, 2, 2, 10 een lichaamsdeel. 7. 8. 9 duidt dieren aan, 6, 8, 9. Is een vrouwelijk dier, 2. 1, 5, 8, een kreet. IV. Ingezonden door Zusjes Schipper.- Welk spreekwoord zit in deze letters ver borgen? neveg si liregaz adn ganventon. V. Ingezonden door Lies van Driel. Mijn geheel is een plaats In Zuid-Holland van 10 letters. 10. 9. 4, 9 is een ander woord voor moeder, 5, 6. '7, 2, 6, 8, 6, een rivier. 8, 6 Is een lidwoord. 1, 2, 3, 4 een paddestoel. VI. Ingezonden door Coba Hensen. Met d ben ik een groot zwaard, Met z voor allen veel waard. Met r verkwik ik de harde grond. Noem mij die woorden nu terstond. VII. Ingezonden door Truusje van Welzen. Ik ben een lelijke eigenschap. Zet mijn eerste letter achteraan, dan ben ik een vogel. VIII. Ingezonden door Bep Crama, Ik ben een sprookje van 9 letters. 1. 2 3. 4 is een kleur. 8 de 10e letter van het alfabet. 5. 6, 7, 7, 9, 1 heeft met ons haar te maken. GRAPJES. Nette manieren. Kees en zijn moeder wandelen langs een weiland en moeder wijst hem op een paar koeien, die daar lopen. „Kijk eens Kees," zegt zij, „die ene wrijft z'n neus tegen een telefoonpaal." „Maar moes." zegt Keesje verontwaar digd, „heeft die koe dan geen zakdoek?" Altijd vragen. „Vader", vraagt Dolf. als ze samen in Artis wandelen, „zijn zebra's nu eigenlijk gele dieren met zwarte strepen óf zwarte dieren met gele strepen?" Een moeilijke som. Een klein jongetje komt een kruideniers winkel binnen en vraagt als de kruidenier te voorschijn komt: „Dag baas! Acht pond meel van tien cent. vijf stukken huishoudzeep van zes cent. drie ons thee van veertig cent en zeven broden van zestien cent, hoeveel is dat met elkaar?" De kruidenier neemt een potlood en re kent op een stuk van een papieren zak uit hoeveel het is en antwoordt vriendelijk: Drie gulden twee en veertig cent samen, ventje." „Dank u wel, baas", antwoordt hierop Ik heb een flink gezinnetje, Zes kinderen, wel geteld. Daar heb ik j'al eens eerder Van alles van verteld! Mijn kinderen zijn schatjes, Ze zijn haast altijd zoet. Maar ik moet je ook wel zeggen: Ze hebben 't bij me goed! Twee kindjes van me slapen Des nachts in 't ledikant. Maar een viertal zat steeds op een stoel Daarover had ik het land. Want nu de winter nadert Is 't daarvoor veel te koud, Ik riep m'n broertje Joost er bij Die veel van knuts'len houdt. En weet jij wat hij maakte Van 'n heel groot stuk karton? Twee mooie poppenbedjes, waar M'n kroost in slapen kon. Met pootjes van kastanjes, Beplakt met mooi papier. Toen ze het hoorden Jubelden Mijn kinderen van pleizier! Laat nu de kou maar komen Ik dek ze heerlijk toe! Mijn kind'ren zeggen: „Die oom Joost Die is een schat, hè moe?" MARIE MIC HON. het jongetje, terwijl hij de winkel uitwan delt. „Ziet u ,dat was juist mijn som voor morgen en ik kon hem maar niet uit krij gen!" De kinderen in de klas hebben verstan dige dieren moeten opnoemen: vos, hond, rat. Als het domste dier noemt Pietje een kip. „Een kip?" vraagt de onderwijzer. „Hoe weet je dat zoo precies?" „Omdat", antwoordt Pietje, „een kip de meeste eieren legt in de maanden, dat ze juist het goedkoopst zijn!" Mientje moest om één uur thuis komen, maar ze kwam om drie „Maar Mien," zei moeder boos, „dat komt toch volstrekt niet te pas om zoveel te Iaat, te komen!" „Ik bèn niet te laat, moesje!" protesteert Mien, „ik was vlak bij huis en heb toen heel duidelijk gehoord dat de torenklok tot driemaal toe één speelde!"

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13