STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eersie Blad Vrijdag 25 October 1940 IVOROL De Nederlandsche Tandpasta Goebbels over den oorlog Uit Roemenië Misbruik van de duisternis Alleen voetgangers mogen gebruik maken van zaklantaarns Uit Amerika Winterhulp in België Verspreide Berichten Laatste Berichten De Maastunnelb?ouw w 5 Vereeniging .Molest-risico" Vrachtauto reed slaapkamer binnen Frankrijk is geweest, bij een luchtaanval om het leven gekomen. De Associated Press meldt bijzonderhe den uit Londen over de uitgebreide schade aan het Engelsche spoorwegnet door de Duitsche luchtaanvallen. Een zware bom heeft een viaduct van acht spoorlijnen verwoest, zoodat het verkeer nog slechts met moeite langs twee lijnen kan worden gehandhaafd. Een aantal goederen en mu- nitietreinen alsmede benzinewagens werden door brandbommen vernield. Een reusach tige bomkrater heeft geruimen tijd alle lijnen in een. zeer belangrijke streek ge blokkeerd. Gisteren- z-ijn de- eerste 2000 werklooze mijnwerkers uiU .Zuid-Wales te Londen aangekomen. Zij worden speciaal gebruikt voor het-uitgraven, van volgestorte tunnels en andere ondergrondsche werken en voor het doen springen van huizen, die tengevol ge van beschadigingen gevaar voor instor ten opleveren. De volgende week zal het aantal puin ruimers meer dan 15.000 bedragen en bin nen afzienbaren tijd zal het, naar men aanneemt, tot 20.000 zijn gestegen. Ook in de andere groote industrie- en havensteden van Engeland is men koorts achtig aan het opruimen, om gelijken tred met de toenemende verwoestingen te kun nen houden. Het herbouwwerk is vooron- bepaalden tijd uitgesteld. Alleen in de belangrijkste wapenfabrie ken en in de havens mogen herstellingen ten uitvoer worden gelegd. Andere her- bouwwerkzaamheden zijn verboden op grond van het gebrek aan materiaal. (D.N.B.) Hedennacht hebben Britsche vliegtuigen de Duitsche rijkshoofdstad weer aangeval len. Een deel der toestellen werd door liet afweervuur der luchtdoelartillerie voor het bereiken van het stadsgebied naar Noor delijke en Zuidelijke richting verdreven Slechts aan enkele vliegtuigen gelukte het boven de eigenlijke stad te komen. Door het laaghangende wolkendek heen wierpen zij op verscheidene plaatsen brisant- en brandbommen op woonwijken, tuindorpen en buitenhuisjes. Een crematorium werd door een brisantbom getroffen. Er ontston den verscheidene branden, die snel ge- bluscht konden worden. Voorts werden eenige personen gewond. Twee Britsche vliegtuigen werden reeds bij het naderen van de stad neergeschoten. (D.N.B.) Rijksminister dr. Goebbels heeft te Dant- zig in een groote vergadering het woord ge. voerd over het verloop en den tegenwoor- digen stand van den oorlog tegen Engeland. Te laat heeft Engeland ingezien, zoo be toogde Goebbels, dat het zich een volkomen verkeerd beeld van Duitsehland heeft ge maakt. Zoowel in politiek als in economisch opzicht is Duitsehland voor dezen oorlog in elk opzicht gewapend. Van isoleering kan geen sprake zijn. Vooral echter is ditmaal ook de geestelijke oorlogvoering van Duitsehland verre superieur aan die der En- gelschen. Voor eens en altijd is hiermede een eind eraan gemaakt, dat anderen voordeel kunnen behalen uit de Duitsohe tweedracht. Een negende November 1918 zal in Duitseh land nooit meer voorkomen. Terwijl Londen reeds onder de onafgebroken aanvallen van het Duitsohe luchtwapen siddert, probeert Churchill voor de wereld nog den schijn te bewaren, alsof er met ongeveer gelijke wa penen en ongeveer dezelfde uitwerking aan Duitsche en aan Engelsche zijde gestreden wordt. Duitsehland laat zich echter door deze typisch Engelsche opsnijderij niet van de wijs brengen. Het weet, dat de ineenstor ting van Engeland komen moet. Zonder re kening te houden met prestige-kwesties handelt de Führer naar het beginsel: lange voorbereidingen, korte oorlogen en niet om gekeerd. Duitsehland, zoo besloot Goebbels, is in staat en besloten dezen oorlog zoolang te voeren, tot de Engelsche plutocratie ver pletterd is. In eenheid en trouw staat het geheele Duitsche volk daarbij naast zijn Ftihrer, die het tot de schitterendste over winning van de Duitsche geschlëdenls zal brengen. VERDERE ARRESTATIES. United Press meldt uit Boekarest: Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Poolsche maarschalk Smigly Rydz is gearresteerd. Zooals bekend is, was hij na de ineenstorting van Polen met den minister van buitenlandsche zaken Beck, die eenige dagen geleden is ge arresteerd, naar Roemenië gevlucht. Van de zijde der politie wordt bevestigd, dat in den loop van de laatste 24 uur dertig personen, die van spionage verdacht wor den, in de Roemeensche hoofdstad zijn ge arresteerd. De politie heeft verder 3 radio- zendapparaten en een groote som gelds, be staande uit buitenlandsche bankbiljetten, in beslag genomen. Van officieele zijde ver luidt, dat een communiqué uitgegeven zal worden, zoodra de politie haar onderzoe kingen heeft afgesloten. Naar beweerd wordt, zouden de bankbiljetten die door de politie in het hoofdkwartier van het spiomiagecomplot in beslag werden geno men. dollar- en pondsbiljetten geweest zijn. De politiebeambte verklaarde dat de gear resteerde leden van de spionnage-organi- satie ook de namen van hun medeplich tigen genoemd hebben; verscheidenen van hen hebben het land echter bijtijds ver laten. Ook de radiozendapparaten bevon den zich in het hoofdkwartier van de spion nen, dat in het hart van Boekarest lag. niet ver van de officieele omroepstudio en in de onmiddellijke nabijheid van het Kon. Paleis Het bleek, dat de Poolsche organisatie formeel onder leiding stond /an de Intel ligence service voor Roemenië, die de Brit sche militaire attaché, Mac Habb, in han den had. Deze is reeds eenige dagen gele den uit Roemenië vertrokken- Evenzoo is een groot aantal der Polen, die door het onderzoek ernstig gecompromitteerd zijn, intusschen naar Istamboel vertrokken. Be wezen is aldus het D.N.B.dat de Poolsche organisatie haar middelen uit Britsche bron kreeg en haar technische materiaal en in de eerste plaats de geheime zenders van Engelsche herkomst zijn. Verder is vast gesteld, dat de laatste dagen een reeks DRIE INBRAKEN IN ÉÉN NACHT. De diepe duisternis, waarin des nachts de stad is gehuld, biedt oneerlijken lieden een uitgezochte bescherming ony hun kwade praktijken uit te oefenen. In den afgeloopen nacht is op niet min der dan drie plaatsen ingebroken. Bij den fotohandelaar van der Z. aan de Breestraat werd een groote winkelruit inge drukt en door de aldus ontstane opening een kostbaar Leica-fofcotoestel ter waarde van f. 370 weggenomen. Voorts brachten onbevoegden een bezoek aan het filiaal van de Coöperatie „Vooruit" aan de Haarlemmerstraat no. 204. De inbre kers doorzochten op hun gemak het "geheele panel. In den winkel werd de kassa leegge haald, terwijl op de eerste verdieping een geldkistje werd opengebroken en van den inhoud ontdaan. In totaal werd een bedrag van eenige honderden guldens vermist, ter wijl nog niet kon worden nagegaan of ook aanzienlijke hoeveelheden goederen werden meegenomen. De derde inbraak vond plaats in de v. d. Waalsstraat in den winkel van mevrouw T., waar, voor zooveel kon worden vastgesteld, (alleen een aantal ohocoladereepen wordt vermist. De politie stelt een onderzoek in. GOUDEN DOCTORAAT. Maandag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat "jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs aan de Leidsche Academie promoveerde tot doctor in de staatswetenschappen. STRENG OPTREDEN TEGEN VERKEERSOVERTREDERS. De politie is gisteravond drastisch op getreden tegen het gebruik, beter gezegd het misbruik van zaklantaarns. Een groot aantal werd inbeslaggenomen, ter wijl vele processen-verbaal werden op gemaakt. In verband hiermede wordt erop gewezen, dat in feite gewone zaklantaarns op straat na zonsondergang niet gebruikt mogen wor den. Binnen enkele dagen zullen speciale voetgangers-lantaarns in den handel worden gebracht. Zooals het woord reeds aangeeft, zijn deze lantaarns uitsluitend bestemd om door voetgangers te worden gebruikt en niet door wielrijders. Een rijwiel mag na zons ondergang' uitsluitend en alleen de afge schermde voor- en achterverlichting voeren. Zoolang bovenbedoelde voetgangerslan taarns niet te koop zijn, wordt het gebruik van gewone zaklantaarns door voetgangers geduld, doch alleen wanneer zulks op de juiste wijze geschiedt. De zaklantaarn, welke alleen een zwak wit licht mag uitstralen, moet zóó gedragen worden, dat het licht eenige meters vóór den gebruiker op het wegdek valt. Wordt de lantaarn op een andere wijze gebruikt, dan is men in overtreding. Ook is de politie de laatste dagen streng opgetreden tegen de verkeersovertredingen, in het bijzonder tegen de navolgende: meer dan twee wielrijders naast elkaar rijden; niet voldoende rechts houden; geen teekens geven bij het veranderen van richting. Er zal door de politie niet meer ge waarschuwd worden. Het personeel heeft opdracht onherroepelijk proces verbaal op te maken. In daarvoor in aanmerking komende geval len zal de politie de banden van het rijwiel leeg laten loopen. Het is de uitdrukkelijke wil van de bevoegde autoriteiten, dat aan de verkeersovertredingen een einde wordt ge maakt. Men zij dus gewaarschuwd. IN HET DONKER TE WATER GERAAKT. Gisteravond omstreeks 9.15 uur liep de heer S. wonende aan de 5de Binnenvest gracht alhier in het water bij zijn woning. Op zijn hulpgeroep kwam zijn dochtertje toeloopen, doch ook deze raakte te water. Beiden zijn vervolgens door andere bewo ners van de straat op hét droge geholpen. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamen rechten de heeren H. G. Mos, Hilversum, F. Hennequin (Beekbergen). A. F. Leemans (Warmond), R. Everwijn (Leiden) en J. ter Haar (Leiden) en voor het Artsexamen le gedeelte: de heeren W. J. Diehl (Den Haag) J. J. Walters (Rotterdam) en J. C. A. Th. Gentis (Leerdam) en mej. Th. van Bockel (Leiden). Bevorderd tot arts zijn: mej. J. L. W. Hermanides (Noordwijk) en de heeren P. Loebis (Leiden) en W. Wiethoff (Oegst- geest). ORGELCONCERT HOOGLANDSCHE KERK Het programma van het eerste Zaterdag middagconcert in de Hooglandsche Kerk, morgenmiddag van 45 uur door de orga nist Feike Asma bevat o.a. werken van Bach, Handel (4e orgelconcert), Bram Bruin (Toccata). Willem Mudde (Variaties over een Oud-Nederl. Volkslied). De toegang tot dit concert is geheel vrij. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving. N.V. Gebr. Snijder's Veer-, Kapok- en Ma- trassenfaibriek (F.), Haarlemmerstraat 81, Leiden. Hoofdz.: Vrouwenrecht 15. Delft. Beheerder filiaal: J. Vonk, Leiden (B. P.) 2382 Doos 20 ot. Tulbe 00 - 40 - 25 ct. (Ingez. Med.) klaarblijkelijk belastende documenten naar het Britsche gezantschap is overgebracht. In het gebouw van de z.g. Poolsche vluch telingenhulp is een groote centrale voor het vervalschen van passen gevonden. Voorts kwam men tot de ontdekking, dat er nog een tweede Britsche centrale moet bestaan. De sporen leidden naar het Brit sche gezantschap. In een der huizen van het Poolsche gezantschap vond men druk proeven van propagandabrcJC-hures, gericht tegen Duitsehland en vooral tegèD. den per soon van Hitier. De politie der legionaristenbeweging was de organisatie reeds geruimen tijd op hei spoor. Onder het materiaal, waarover de politie beschikte, had men al documenten over de Poolsche actie gevonden. De chef der politie onder de regeering van Carol had deze documenten in den doofpot ge stopt. Onder meer is vastgesteld, dat gene raal Gabriel Marinescu, vroeger prefect van politie en tijdelijk leider van den veilig heidsdienst daarvoor groote sommen aan steekpenningen had aangenomen. HULL BIJ ROOSEVELT. Het Witte Huis maakt bekend, dat presi dent Roosevelt, na het bestudeeren van te legrammen van overzee, den minister van buitenlandsche zaken, Huil, bij zich ontbo den heeft voor een onderhoud. De secre taris van het Witte Huis, Early, ontweek het antwoord op de vraag, of dit duidde op een critieken toestand. In den loop van den middag zijn de plaatsvervangende minister van oorlog, Patterson, en de chef van den generalen staf, Marshall, ontboden voor overleg op het Witte Huis. Men vermoedt dat zoowel de toestand in Europa als die in het Verre Oosten werd besproken. De minister van oorlog. Stimson, heeft in een persconferentie verklaard, dat het de partement van oorlog de nieuwe weerafdee- lingen van geweren zal voorzien. De weer- afdeelingen zijn van de grootste beteekenis aldus Stimson, voor de nationale verdedi ging, vooral indien de Vereenigde Staten weer in een oorlog betrokken zouden wor den. Ook de verkoop van schepen gaat voort. Nu weer is het pas van stapel geloo- pen 12.000 ton groote vrachtschip Arrow gekocht, dat tot vliegkampschip zal wor den verbouwd. (D.N.B.) Nadat de Italiaansche pers langen tijd geen aandacht aan de Vereenigde Staten heeft besteed, breekt Gayda het zwijgen en verklaart dat men wil weten of het verde digingsprogramma van de Vereenigde Sta ten slechts een masker is, waarachter zich agressieve plannen verbergen. De spilmo- gendheden hebben de verhaaste Ameri- kaansche bewapening niet geprovoceerd en deze bewapening is te verdacht, dat zij niet het doel van de Amerikaansche politiek van expansie en agressie blootlegt. De rede van den minister van marine, Knox, bevestigt onze verdenking en bewijst dat de Ver. Staten zich erop voorbereiden de erfenis van Engeland in de wereld en zijn imperialistische positie over te nemen. De' Ver. Staten gebruiken den oorlog als te genprestatie voor hun hulp aan Engeland, om territoriale voordeelen te verkrijgen. Zij pogen een alibi van een nationale verdedi ging tegen niet bestaande bedreigingen van dc zijde van de spllmogendheden en de Ja- pansche politiek te construeeren. 'U.P.) NIEUWE REDE VAN WILLKIE. De republikeinsche presidentschapscan- didaat Willkie, heeft te Harbor-Creek (Pennsylvanië) geantwoord op Roosevelt's rede van Woensdagavond. In 1933, zoo be toogde Willkie, heeft Roosevelt de econo mische conferentie van Londen laten mis lukken. Zelfs heeft Roosevelt het program eener valuta-stabilisatie van de hand ge wezen, dat zijn gedelegeerden zouden in dienen. Daarmede heeft Roosevelt meer tot den „val der democratieën" bijgedra gen dan eenige andere regeering. Roose velt heeft in zijn jongste rede verzekerd, niet aan buitenlandsche oorlogen te willen deelnemen en alleen in het geval, dat de Vereenigde Staten zouden worden aange- valeln, troepen buiten het Amerikaansche continent te willen zenden. Ik hoop op recht, zeide Willkie, dat Roosevelt zich deze belofte op grond van het democra tische program van 1940 langer zal herin neren dan de verplichtingen, die hij op grond van het democratische program van 2932 aanging. Wanneer hij zich die niet langer herinnert, dan zullen onze-jongens binnenkort, op transportschepen zijn en ïl-^iar vreemde kusten varen. Wij leven in een' eter meest critieke tijden der geschie denis. D? Vereenigde Staten, zoo besloot Willkie, kurifJ-^n daar echter doorheen ko men, indien z"& zich wat de bewapening betreft sterk ma^cn en, tevens een krach tig eigen bedrijfsleven opbouwen. (D.N.B.) COMMUNISTISCHE PARTIJ MAG NIET AAN PRESIDENTSVERKIEZINGEN DEELNEMEN/ Bijbesluit wan het Federaal Gerechtshof is de communistische partij 1 "uitgesloten van deelneming aan de presidentsverkie zingen. (D.N.B, 7—1 GAAN DE WEDDENSCHAPPEN. Naar United Press meldt verklaren wedbureaux, dat Roosevelt nog altijd fa-i voriet is. De verhouding der weddenschap pen is 7—1 ten gunste van den president. Voor IVs millioen dollar is reeds ingezet. MEXICO EN JAPAN. De Mexicaansohe regeering heeft het contract over het geologische en geophy- sische onderzoek van een gebied van 100.000 hecetare, dat pas tien dagen gele den was gesloten met de petroleummaat- schappij „Compania Petrolera Veracru- zana", waarbij Japansche belangen betrok ken zijn, opgezegd. In breede kringen is |men van oordeel, dat deze opzegging moet worden toege schreven aan pressie der Vereenigde Sta ten. Verder beweert men, dat Mexico op wensch van de Vereenigde Staten den uit voer van groote hoeveelheden kwikzilver en van 18.000 ton ijzerschroot naar Ja pan heeft verboden. De inrichting van de winterhulp in Bel gië is thans een voldongen feit. Ingevolge den wehsch, uitgedrukt door de secretaris sen-generaal der ministerieele departemen ten en 11a voeling te hebben genomen met de terzake betrokken kringen, heeft de heer Paul Heymans. gouverneur van de na tionale maatschappij voor crediet aan de nijverheid en professor aan de rijksuniver siteit te Gent, er het voorzitterschap van aangenomen. Hij zal binnenkort, teneinde in de ver vulling zijner opdracht te worden bijge staan, een algemeenen raad en een uit voerenden raad oprichten. De zetel van het beheer der winterhulp is gevestigd te Brussel. Daar het algemeen belang vergt, dat de coördinatie der van verschillende zijden ondernomen bemoeiingen ten spoedigste en op doelmatige wijze wordt doorgevoerd, zou het particuliere initiatief, dat tot dusver is opgetreden ten gunste van landgenooten, die tijdens den winter steun verdienen, tot samenwerking met de nationale organisatie moeten komen en zoo is het eveneens wen- schelijk, dat elk nieuw ontwerp slechts 11a contact met hét centrale comité wordt uit gevoerd. De opriching van provinciale en gemeen telijke comité's is trouwens ontworpen en in voorbereiding. Dank zij een ver doorge voerde decentralisatie zullen de plaatselijke bemoeiingen zich derhalve onder de gun stigste voorwaarden kunnen ontwikkelen. I Vanzelfsprekend zullen de bestaande so ciale werken, die in België een essentieele rol vervullen, de spil van de nieuwe orga nisatie van winterhulp uitmaken. Naar de opvattingen van haar voorzitter, mag winterhulp niet als een liefdadigheids werk worden beschouwd, maar als de uit drukking en de bevestiging tevens van een socialen plicht en van een daad van solida riteit. In dien geest zal de organisatie van win terhulp worden opgevat en zal zij, gedra gen door een eensgezinden wil, de actieve sympathie van het gansche land weten te verwerven. (Belga). MAATREGELEN IN ENGELAND. Het Engelsche ministerie van arbeid en bevoorrading maakt bekend, dat alle man nen tot 55 jaar zich 9 en 16 November voor den militairen dienst moeten laten inschrij ven. In het Lagerhuis heeft de Britsche minis ter van bmnenlandsche zaken, Morrison, medegedeeld, dat dezen winter de zomertijd zal worden gehandhaafd in verband met de bijzondere omstandigheden. De Britsche minister voor verkeerswezen heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt, dat de spoorwegtarieven vanaf 1 December met 6 pet. worden verhoogd. Dit is sedert het uitbreken van den oorlog de tweede tariefs- .verhoóging. (D.N.B.). S\TUDENTENBOTSINGEN IN BELGRADO. V De diversiteit van Belgrado is voor eenige dagen "gesloten in verband met studenten- relletjes; die zich hebben voorgedaan. De relletjes ontaardden in een schietpartij tusschen cohflmunistisclle studenten van de universiteit va\n Belgrado en studenten, die tot fascistische organisaties behoorden. In den loop hiervan vwerden vier studenten zwaar en twintig liciht gewond. De relletjes begonnen reeds 'smkidaSs hi de gangen en binnenplaatsen van deijechnische af deeling der universiteit, nadat <$e, communisten een resolutie hadden aang"e?omen. die zich scherp keerde tegen de ipieuwe Jodenbepa- lingen, waardoor het aait^al Joodsche stu denten sterk wordt ingek:romPen- (U.P.) Binnenland Op de maandelijksche tunnelè.0"fel'en"e te Rotterdam werd ons vandaag htet volSen* de medegedeeld: Wederom kon in de afgeloopc5}1 roa<ahd een tunnelelement in de gebaggercy® geul in de rivier tot zinken worden gebracl?1^ zooda"fc thans in totaal zeven op hun pl\^a^..zyn gebracht en wel vijf aan den Nooitdelyken oever en twee aan den Zuidelijke^ oever. Afgescheiden van eenige moeilijkhe^11 mat betrekking tot het op tijd verkrijgers' vap de bij het zinken benoodigde drijvende "hokken, is derhalve de hoop gewettigd, dat nr?S voor 1 December het achtste en negende f. element op hun plaats zullen zijn gebracht. Daarmede zou dan, niettegenstaantda de oorlogsomstandigheden en den invlq ed vaiJ den afgeloopen strengen winter, hetr gelukt zijn, het geheele rivier gedeelte binJ;aen het jaar op zijn plaats te krijgen. DOODELIJKE VAL. 39$-jarige rf, Gisteren is te Rotterdam de H- man P. M. Peters van een bruggehoofy»d aan de Willemsbrug gevallen, tengevolge l'waar- van hij een schedelbasisfractuur opliór.P- werd met een auto naar het ziekenhw?s aan den Bergweg vervoerd en overleed ï^for n tijd daarna aan de bekomen verwond'en. ALGEMEENE LEDENVERGADERING TE AMSTERDAM. Onder zeer groote belangstelling van de leden vond in de groote zaal van Krasna- polsky te Amsterdam onder leiding van den voorzitter der vereeniging den heer K. C. Honig Mzn. de j aarlij kscbe algemeene le denvergadering plaats van de vereeniging „Molest-risico". Nadat het verslag, de balans en de reke ning en verantwoording over 1939 waren goedgekeurd, en in versohillende vacatures in de commissie van toezicht, de rekening- commissie en de commissie van arbitrage was voorzien, deed mr. J. J. Hage, lid van de directie der coöperatieve vereeniging „Centraal Beheer" G.A., welke tevens de di rectie van „Molest-Risico" voert, verschil lende mededeeiingen betreffende de snelle toeneming van het aantal leden en liet ver zekerde bedrag gedurende het afgeloopen boekjaar. Bedroeg op 1 Januari 1939 het verzekerde bedrag f. 1.196.205.257.op 31 December van dat jaar was dit bedrag tot f. 1.879.050.812.gestegen. Op 21 October 1940 beliep het f. 2.236.050.812.— Een geanimeerde discussie ontspon zich naar aanleiding van het feit, dat de com missie van toezicht gemeend heeft een voorschot ad 25 procent van den maximum omslag alvast van de leden te moeten vra gen. en in verband met het voorstel om den omslag in drie termijnen te heffen. Tevens werd uitvoerig van gedachten gewisseld over het voorstel om in het reglement der vereeniging een dusdanige wijziging aan te brengen, dat de commissie van toezicht de bevoegdheid zou krijgen om aan leden, die schade hebben geleden, onder door haar te stellen voorwaarden en tot een door haar vast te stellen percentage een leening te verstrekken. Met zeer groote meerderheid werden beide voorstellen van de commissie van toezicht aanvaard. In de commissie van toezicht werden be noemd de heeren Leo Spanjaard, te Borne (aftredend), B. A. Poulie Wilkens te Veen- dam en mr. D. U. Stikker te Amsterdam. Tot voorzitter van de commissie van arbi trage werd, wegens bedanken van den heer mr. P. W. J. Cort van der Linden te Gro ningen, aangewezen de heer mr. J. A. de Wilde te 's-Gravenhage, die tot nog toe plaatsvervangend voorzitter was. Tot plaatsvervangend voorzitter der com missie van arbitrage werd benoemd de heer mr. H. G. W. Worst te Amsterdam. NA BOTSING MET DOKTERSAUTO. Gistermorgen omstreeks 8 uur heeft zich op de Bentinckstraat te Oldenzaal een niet alledaagsch ongeluk voorgedaan, dat, ge zien de sohade, die tengevolge daarvan werd aangericht, verwonderlijk goed is afgeloo pen voor de personen, die er bij betrokken waren. Omstreeks 8 uur reed dokter E. aldaar in zijn auto, bestuurd door zijn chauffeur, S. D., door de Bentinckstraat. Juist toen de auto op het kruispunt met de Tulpstraat was gekomen naderde uit laatstgenoemde straat een transportaubo van de fa. B. en F. te Oldenzaal, bestuurd door den chauffeur R. De chauffeurs konden een botsing niet voorkomen en de wagens kwamen vrij on zacht met elkaar in aanraking. De luxe-auto werd dientengevolge zwaar beschadigd, waarbij dokter E. een lichte verwonding aan een been en zijn chauffeur lichte kwetsuren aan handen en hoofd opliep. Door de botsing kwam de transportauto tegen een aldaar staand huis, eigendom van den heer B. uit Lonneker, terecht. De ge heele voormuur van deze woning werd in gedrukt en belandde in de slaapkamer van de familie K., mede in het ledikant, dat juist door den heer K. en diens echtgenoote was verlaten. Als door een wonder bleven deze echtelieden, die natuurlijk hevig schrokken, ongedeerd. De vrachtauto werd slechts licht bescha digd en de chauffeur R. kreeg geen letsel. EEN CENTRALE TABAK-COMMISSIE. In aansluiting op het bericht van eenigen tijd geleden, waarin wij mededeeling deden van de oprichting van een industrie tabak commissie (ITC), Waarin vertegenwoordigd zijn de tabakverwerkende industrieën in Nederland, kunnen wij thans melden, dat in samenwerking met de groepen van im porteurs, makelaars en handelaren in ruwe tabak, welke reeds vereenigd waren in de algemeene tabakcommissie (ATC) is opge richt een centrale tabak commissie (CTC). Deze commissie, waarin dus vertegen woordigd zijn alle rechtstreeks belangheb benden bij den import van, handel in en verwerking van tabak, zal tot taak hebben het behartigen van de gemeenschappelijke belangen van de door haar vertegenwoor digde groepen en het zoeken van contact met de regeering en officieele instanties. Voorloopig zal als voorzitter optreden de heer Herbert Cremer, directeur der Deli Maatschappij te Amsterdam, terwijl als se cretarissen zullen fungeeren de secretaris der ATC en een der secretarissen der ITC. Het correspondentie-adres der centrale ta bak Commissie is Joh. Vermeerstraat 29, Amsterdam. HET OPVOEDERSGILDE DER N. S. B. De persdienst van de N.S.B. meldt: Het opvoedersgilde der N.S.B- heeft thans naast de af deeling lager onderwijs, middel baar onderwijs en hooger onderwijs, die respectievelijk onder leiding staan van de heeren W. Terpstra te Utrecht, drs. P. Dij- kema te Groningen en dr. T. Goedewaagen te 's-Gravenhage, een afdeeling technisch onderwijs gesticht, die onder leiding zal staan van dr. ir. G. de Gelder, directeur der middelbaar technische school te Haar lem. Deze uitbreiding is mogelijk geworden door de groote belangstelling, die er blijkt te bestaan voor het doel, dat het opvoeders- gilde zich stelt, n.l. de herziening van het onderwijs in een nieuwen volkschen geest voor te bereiden. Men is thans bezig in onderscheiden ge meenten des lands plaatselijke groepen te vormen, o.a. in Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht en Haarlem. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2