Bommen op een fabriek te Puttershoek De Duitsche represaille maatregelen 8Isle Jaargang VRIJDAG 25 OCTOBER 1940 No. 24720 Maarschalk Pétain bij den Führer Rond de Middellandsche Zee Ook Von Ribbentrop en Laval aanwezig Er zijn 25 dooden en vele gewonden te betreuren Ongerustheid in Griekenland 'n TIP VAN BOOTZ Hulpactie van den rijkscommissaris voor Rotterdam Nieuwe interneeringen De bomaanvallen Eden's reis EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES SO ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- eri Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per week0.18 Franco per post ƒ2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 per 3 mnd.) Het D.N.B. meldde gisteravond ergens uit Frankrijk: De Führer ontving vandaag het Fran- sche staatshoofd, tevens president van den Franschen ministerraad, maar schalk Pétain. Bij de besprekingen wa rén aanwezig de rijksminister van bui- tenlandsche zaken, von Ribbentrop, en de vice-voorzitter van den Franschen ministerraad, Laval. Later kwamen nog volgende bijzonder heden: De bespreking is gistermiddag laat ge voerd in den specialen trein van den Führer op eénklein station in- het bezette gebied van Frankrijk- Pétain, die aan de demarcatielijn werd opgewacht door ambassadeur Abetz, kwam, vergezeld van Laval, per auto op de plaats van bespreking aan, waar een bataljon van het leger, door het presenteeren van het ge weer aan den Franschen maarschalk de eerbewijzen bracht. Bij den ingang van het stationsgebouw ontvingen von Ribbentrop en de chef van het opperbevel van de weermacht, generaal veldmaarschalk Keitel, vergezeld van den chef van het protocol, gezant von Doern- berg, de Fransche staatslieden en bege leidden hen naar den specialen trein, waar de Führer voor zijn wagon het Fransche staatshoofd opwachtte. In het salonrijtuig van den Führer begonnen daarop de be sprekingen. Nadat deze bespreking was be ëindigd. begeleidde de Führer Pétain naar zijn auto. Ook bij het vertrek werden aan Pétain de militaire eerbewijzen gebracht. Snel volgen de besprekingen elkaar dus op: Führer en Duce op de Brenner, Führer en Caudillo, Führer en Laval, nu Führer en Pétain. Met daarnevens de reis van Suner naar Berlijn en Rome en het spoedige be zoek van Antonescu, den Roemeenschen leider, aan Rome. Over nadere gegevens be schikt men echter niet. Men noemt het in politieke kringen te Berlijn zeer in het alge meen natuurlijk,, dat het Spanje van Fran co zich verbonden voelt met de door de spilmogendheden geleide opbouwende krachten van Europa. Ten slotte staat, naar men verklaart, tegenover de spilmogend heden in den vorm van Engeland, thans dezelfde tegenstander, die zich tijdens den Spaanschen vrijheidsstrijd plaatste tegen over de belangen van het Spaansche volk en wiens standpunt nog thans o.m. gekem merkt wordt doordat hij de vijanden van het nieuwe Spanje als zijn bondgénooten heeft opgenomen in de gelederen van den Franschen emigrant, de Gaulle. De weg, dien het nieuwe Spanje heeft ingeslagen met zijn overwinning op de destructieve krachten tijdens den burger oorlog, waarbij de wapenbroederschap der spilmogendheden het bewijs leverde, dat Duitschland en Italië de Spaansche renais- sancewenschen deelden, is op door de na tuur bepaalde wijze aan den kant van de spilmogendheden voortgegaan en alleen de „treurige resten van het slechtere Spanje van gisteren" konden, naar de Spaansche pers na het bezoek van Serrano Suner aan Berlijn constateerde, aannemen, dat de toekomstige vrede voor Spanje geen be langrijke doelstellingen inhield. Tenslotte is het ook geen geheim, dat ook de wonden, die Spanje in zijn vroegere ge schiedenis door Engeland wérden geslagen, thans nog niet geheeld zijn- Niemand kan er zich over verwonderen, dat de Spaansche natie den historischen zin van den strijd der spilmogendheden tegen Engeland tege lijk gevoelt als een weg naar een bevrijding uit eigen historische verstriktheid en zich iet A. N. P. meldt: Tot de gemeenten, welke in den af- geloopen nacht alsmede in den vro'egen morgen in meer of mindere mate ge teisterd zijn door bombardementen der Engelsche vliegers, behoort het dorp Puttershoek op het Zuïd-Hollandsche eiland Beyerland, waar eenige projec tielen zijn terechtgekomen o'p een fa briek van voedingsmiddelen. De gevol gen waren ontzettend: 25 arbeiders, van wie de meesten reeds met hun dage- lijkschen arbeid waren begonnen, wer den gedood en verscheidene anderen gewond. liet juiste aantal der gewonden is nog niet vastgesteld. In de fabriek brak brand uit, die later op den dag is getoluscht. Op een woonwijk in Vlissingen wierpen de Engelschen 12 bommen, waardoor 10 huizen werden vernield en vele andere woningen werden beschadigd. Wonder boven wonder zijn hier geen dooden of gewonden te be treuren. Nabij Pijnacker vielen bommen in het open veld, tengevolge waarvan enkele stuks vee werden gedood. Een aantal bommen, dat op het eiland Texel terecht kwam, veroorzaakte geen schade. Bij het Groningsche dorp Beerta werden ongeveer 20 brandbommen afgeworpen. Er ontstond eenige onbeteekenende schade aan het electrisch bovennet. In Friesland werden op enkele plaatsen boerenhoeven door Engelsche bommen be schadigd. Een bom, welke een Engelsch vlieger af wierp boven Rotterdam beschadigde een baggermolen, welke lag gemeerd in de Nieuwe Maas. BOMMEN OP DEN HELDER EN SLIEDRECHT. Vanmorgen heeft een Engelsch vliegtuig een bomaanval gedaan op de binnenstad van Den Helder. Explosieve bommen zijn terecht gekomen op een weiland aan den Middenweg achter de Huygensstraat en op een terrein tusschen de Hector Treubstraat en Boerhaavestraat, waardoor van enkele honderden huizen de ruiten en daken zijn vernield. Debommen lieten groote trech ters na en in de Hector Treubstraat hebben zij een aantal huizen geheel in puin doen storten. Doordat de meeste bewoners van nacht niet aanwezig waren, zijn er, voör zoover ons bekend, geen persoonlijke onge lukken te betreuren. De schade strekt zich echter uit tot een groot gedeelte van deze wijk. Zoowel in de Boerhaavestraat als in de Hector Treubstraat, van Leeuwenhoek straat, Huygensstraat, Middenv/eg. Sluis- dijkstraat en Parallelweg zijn de ruiten ver nield. Tien tot vijftien brandbommen kwa men terecht in woningen in de Govers- straat, Parallelweg, Basstraat en aangren zende straten. Ook hier waren de meeste bewoners afwezig, doch door het kranige en doortastende optreden van een der bewo ners van de Goversstraat, den heer Van Meer, die verschillende brandbommen uit woningen wist te verwijderen, is voorkomen, dat hier groote branden ontstonden. De politiebrandweer heeft nog enkele kleine branden gebluscht- Te Sliedrecht heeft een Engelsch vlieg tuig vanochtend een viertal bommen boven het Westelijk deel der plaats laten vallen. Een groot aantal huizen werd beschadigd, waarvan eenige zeer ernstig. Honderden ruiten zijn gebroken. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. ontvankelijk toont voor de gedachten, die van de spilmogendheden uitgaan in den zin van een nieuwe ordening van Europa. Ook kan men niet over het hoofd zien, dat Spanje door de in Europa en in de Middel- landsche zee beginnende reorganisaties ge raakt wordt. De Duitsche pers uit zich geheel in den zelfden geest. Zoo betoogt de Deutsche Allgemeine Zei- tung, dat Spanje aan den toegang tot de Middellandsche Zee als een der bruggen naar Afrika zich van zijn positie volkomen bewust is en daarmede tegelijkertijd van de plaats, die het in de toekoms.t zal innemen in de nieuwe ordening van Europa, welke door de spilmogendheden nagestreefd wordt Het bericht over de ontmoeting van Hitier en Franco heeft daarom overal in Duitsch land de levendigste vreugde en voldoening doen ontstaan, aldus het blad. De traditio neel geworden, verstarde en-versleten poli tiek van Groot-Brittannië heeft Spanje tot den huidigen dag volgens de methodes en recepten van de zestiende eeuw behandeld, Zij houdt de overwinning op de Spaansche Armada evenals de zége van Nelson voor eeuwigheidswaarden van de wereldgeschie denis en een sterk Spanjepast daarom niet bij haar overheerschingsplannen in het gebied van de Middellandsche Zee. Zoo heeft Engeland, gaat het blad voort, door economische dwangmaatregelen en uitbreiding van de blokkade ook nog ge durende dezen oorlog getracht Spanje te verzwakken en daarmede tevens den Span jaarden in drastische vorm aanschouwelijk onderwijs nopens den waren vijand van Europa gegeven. Er bestaat nauwelijks één land, dat in den loop van zijn geschiedenis zooveel onrecht en schade van de zijde van Engeland te verduren heeft gehad als juist Spanje. Intusschen evenwel is nu een,nieuw Spanje opgestaan, dat den zin van den strijd der spilmogendheden begrijpt en in ziet, dat deze ook Spanje uit de historische verstriktheid in de Britsche tyrannie zal wegvoeren. De weg hiertoe is de inschake ling van Spanje in de nieuwe orde, die zich thans ook reeds begint af te teekenen aan beide oevers van de Middellandsche Zee. De Spaansche. përs is het daarmede ook volkomen eens. Alcazar schrijft, dat de beteekenis van de ontmoeting HitierFranco niet hoog ge noeg kan worden aangeslagen. Spanje krijgt weer zijn volle beteekenis in de we reld. Het bericht van de ontmoeting is door alle nationaal voelende Spanjaarden met de grootste geestdrift ontvangen- „Madrid'' verklaart, dat Spanje voor een historische gebeurtenis staat. Het Spaansche volk ziet vol verwachting en met gerechtvaardigden trots de verdere ontwikkeling tegemoet. „Transozean" meldt: In politieke kringen te Madrid verze kerde men, dat de reorganisatie van de Spaansche regeering met de benoeming van den minister van binnenlandsche za ken, Serrano Suner tot minister van bui- tenlandsche zaken, nog niet geëindigd is. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat nog in den loop van deze week een principieele nieuwe verandering tot stand zal komen in zooverre waarschijnlijk Ser rano Suner officieel tot minister-president benoemd zou kunnen worden. Als gevolg hiervan zou generaal Franco in de toe komst nog meer het ambt van staatshoofd van nationaal-Spanje kunnen uitoefenen. In de andere ambtsgebieden worden even eens veranderingen verwacht. Hierover zijn echter nog geen Qfficieele of offi cieuze bevestigingen te verkrijgen. Bovendien houdt men verder ook reke ning met wijzigingen in de leiding van de falangistische partij. Men meent te weten, dat de huidige directeur-generaal voor de openbare veiligheid; graaf de Mayalda, die dezer dagen bezoek heeft gehad van den rijksleider der S.S. Himmler, belast zal worden met het secretariaat-generaal van de phalanx. Eveneens verwacht men een verandering in de leiding van het ministe rie van oorlog. De huidige minister Varela zal misschien door generaal Asensio wor den vexwangen, die sedert verschilende ja ren Spaansch hooge commissaris in het gebied van Marokko is geweest. Met de leiding van het ministerie van binnenland sche zaken zou onderstaatssecretaris Lo- rente Sanz worden belast. Het A.N.P. meldt uit Stockholm: „Engeland wil in Griekenland het initia tief nemen", aldus constateert de Londen- sche Times in een artikel, dat Woensdag door den Londenschen correspondent van de Stockholm Tidningen aan zijn blad is doorgegeven. In een hoofdartikel van de „Times" wordt gezegd, dat de Engelsche reegering vastbesloten is, geen tweede Noorwegen op te roepen. De Engelsche vloot zal zich dezen keer niet laten over rompelen zooals in Scandinavië. De Nacion houdt zich in een speciaal be richt uit Londen openlijk bezig met de voorbereide Engelsche bomaanvallen op Roemeensche petroleumbronnen. Dienten gevolge hebben de huidige pogingen ten doel in Turkije of Griekenland geschikte steunpunten hiervoor te krijgen. Dit ver helderende artikel deelt verder mede, dat volgens de algemeene opvatting deze be langrijke onderneming tot dusverre alleen om redenen van practischen aard is uit gesteld en niet wegens diplomatieke scru pules achterwege is gebleven. Het A.N.P. meldt uit Alexandrië: Naar Transozean meldt, maken reizigers, „Wees toch zuinig thans met anthraciet!" Is de leus, maar m ij deert de kou niet. Ik heb geen hinder ervan. Ik drink een TIP. die mij dan Fün centrale verwarming steeds biedt. Inz. G. J. W. te A'dam ontving een flesch TIP 2402 (Ingez. Med.) Onder de gemeenten, welke door de oorlogshandelingen bijzonder zwaar te ïijdeh hebben gehad, neemt Rotter dam een aparte plaats in. Een groot deel der bevolking bevindt zich in een ernstigen noodtoestand. De rijkscom missaris heeft daarom besloten tot een hulpactie voor alle Nederlandsche staatsonderdanen te Rotterdam, die deze hulp behoeven. Deze hulp zal éénmaal worden verleend. De voorbe reidingen van den vertegenwoordiger van den rijkscommissaris voor Rotter dam, dr. Völckers, zijn reeds geëindigd, zoodat de uitbetaling reeds in dc eerstkomende dagen zal kunnen plaats hebben. De burgemeester en de directeur van maatschappelijk hulpbetoon hebben de outillage van maatschappelijk hulpbe toon voor de uitbetalingen ter beschik king gesteld en volle medewerking toe gezegd. 2349 (Ingez. Med.) Wij vernemen, dat in het kader van de Duitsche represaille maatregelen in verband met de behandeling van Duitsche onderdanen in Nederlandsch-Indië, wederom een aantal Ne derlanders hier te lande is geïnterneerd. Ook deze personen worden, evenals de reeds eerder geïnterneerden, geacht in Nederlandsch-Indië een begrip te vertegenwoordigen. Volgens een te Stockholm ontvangen vertrouwelijke inlichting baart de verscher ping der Duitsche luchtaanvallen op Li verpool en de steden in het industriege bied van Midden-Engeland de Britsche re geering veel zorg. Men neemt aan, dat deze verscherping volgens een bepaald sy steem geschiedt en dat de Duitsche lucht macht de uitwerking der verwoestingen in de docks en de havenwerken aan de Theems wij versterken door de installaties van denzelfden aaird aan den mond van de Mei'sey te vernielen. Ongeveer de helft der wei'ken aan de Theems thans geheel onbruikbaar en daardoor heeft de haven van Londen vrij wel afgedaan. Des te grooter wordt de be teekenis der havens aan de Westkust, die overigens reeds overbelast zijn en welker vei-mogen eveneens op gevaarlijke wijze wordt verminderd door de krachtiger en meer geconcenti-eerde Duitsche aanvallen. Volgens een bericht van Associated Press uit Londen is vice-luchtmaarschalk Blount, die commandant van de R.A.F.-divisiè in Men zie voor vervolg pag. 2 v. h. Ie Blad. die uit Saloniki aankomen, melding van een onrustige stemming onder de Griek- sche bevolking en wel voornamelijk onder de bewoners van het eiland Kreta en ver scheidene andere kleine eilanden voor de Grieksche kust. Onder de bewoners doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat de Engelschen van plan zijn Kreta en andere strategisch be langrijke Grieksche eilanden te bezetten. Men heeft den indruk, dat lederen dag een beslissende slag van de Engelschen te verwachten ls. Over de reis van den Engelschen minister van oorlog, Eden, naar het naburige Oos ten, schrijft de diplomatieke medewerker van Stefani, dat zijn missie op ernstige, bijna onoverwinlijke moeilijkheden schijnt te stuiten. De Egyptische regeering heeft voortdurend gereageerd tegen den druk van Engeland, dat trachtte Egypte in den oor log mee te sleepen. De verantwoordelijke Egyptenaren zijn er zich van bewust, dat Italië alleen tegen Groot-Brittannië of te gen de Engelsche strijdkrachten die het Egyptisch giebied bezet hebben, strijdt, maar niet tegen Egypte. De heillooze Brit sche propaganda heeft reeds vele staten in het verderf gestort, maar niets wijst er op, dat Egypte het spel van Engeland zou wil len spelen. Ten aanzien van de reis van Eden naar Palestina constateert de diplomatieke me dewerker, dat een onoverbrugbare tegen stelling bestaat tusschen de pro-joodsche politiek van Engeland ten nadeele van de Arabieren en de poging om de Arabische wereld op te ruien in dienst van het Brit sche imperium. De Arabieren zijn zich hiervan ook ten volle bewust, gelijk blijkt uit hun houding tegenover de Engelsche intriges. In Italiaansche kringen zegt men voorts, dat de conferentie van in het Oosten lig gende landen van het Britsche rijk, die te Delhi zal worden gehouden, rechtstreeks verband houdt met de reis van Eden naar Kaïro. Het is klaarblijkelijk de bedoeling, dat in de onder Engelsche heerschappij staande landen iets als een politieke, mili taire en economische autarkie tot stand komt voor het geval tengevolge der ver zwakking van Engelands positie in de Mid dellandsche Zee ook de laatste verbin dingsmogelijkheid door die zee zou verdwij nen. Eden wil gedurende zijn verblijf te Kaïro eenheid in dit autarkische streven brengen, om een autonoom optreden der in aanmer king komende landen mogelijk te maken. Voor het overige schijnen, aldus zegt men volgens het D.N.B. te Rome verder, de re sultaten, die Eden tot dusverre verkregen heeft, het Engelsche optimisme in het ge heel niet te rechtvaardigen. Italië slaat de ze Engelsche manoeuvre met de grootste kalmte en het grootste vertrouwen gade, daar het er zeker van is, dat de Italiaan sche weermacht al deze plannen zal laten mislukken. Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Scherper optreden tegen verkeersfouten. (Binnenland, 2e Blad). Wederopbouw van Rotterdam; men wil 800 kleine winkels bouwen. (Binnenland, 2e Blad). Nieuwe distributiebonnen. (2e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Rustige handel Góed prijshoudende stemming Amerika opnieuw vast Duitsche waarden meerendeels veer krachtig Beleggingsmarkt stil. Buitenland Maarschalk Pétain bij den Führer. (Ie BI.) Rond de Middellandsche Zee. (Ie Blad). De luchtaanvallen op Engeland duren steeds voort. (Ie Blad). De Poolsche maarschalk Smigly Rydz in Roemenië gearresteerd. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1