BINNENLAND LE5DSCH DAGBfAD, Donderdag 24 October 1940 Tweede BSad Ho, 24719 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Huwelijk met modern comfort 8fsie Jaargang Jaarvergadering Federatie van Bedrijfsvereniging voor Ziekengeldverzekering Tubbergen regelt het jachtwezen Suze Groeneweg ter aarde besteld Regeling voor sfeunverleening aan reeders Steun aan zoetwater en drijfwantvisschers Gemeentelijke schattingen voor den wederopbouw RECHTZAKEN (UN/T IN IXTTIRD FEUILLETON In een der zalen van den dierentuin te •s-Gravenhage, werd gisteren de gewone jaarlijksche algemeente ledenvergadering der Federatie van BedriJIsvereenlglngen v. Ziekengeldverzekering gehouden. De voorzitter, de heer F. L. van der Bom, opende deze vergadering met een toespraak Spreker memoreerde de voorbereiding van de algemeene maatregelen van bestuur ter uitvoering van de kinderbijslagwet, waar toe door den minister van sociale zaken een commissie van advies werd Ingesteld, in welke commissie de federatie is verte genwoordigd door haar bestuursleden de heeren B. C. Slotemaker en A. C. de Bruyn en door het Ud harer directie, mr. B. A. van Schaik, In dit verband vestigde spre ker tevens de aandacht op het door het federatiebestuur aan de aangesloten be- drijfsvereenigingen uitgebrachte advies omtrent de wijzigingen, welke in haar sta tuten zouden moeten worden aangebracht ingeval haar de uitvoering van genoemde wet zou worden opgedragen. Spreker deelde verder mede, dat in het afgeloopen jaar een begin werd gemaakt met de samenstelling van een ziektesta tistiek, waarin o.m, ook de ziekteoorzaken zijn verwerkt. In het verdere verloop van zijn toespraak vestigde de voorzitter nog de aandacht op de bemoeiingen van het federatiebestuur om de zlekencontrole doeltreffend en te vens op sociale wijze te doen geschieden en op de moeilijkheden welke ln het afge loopen jaar werden veroorzaakt door het terugloopen der koersen op de effecten- markt. Ten slotte wijdde spr. enkele woor den aan de wijzigingen, welke tengevolge van de politieke gebeurtenissen zijn geko men in de bezetting van eenige bestuurs- plaatsen in de leiding der federatie en van verschillende bedrijfsvereenigingen. Spre ker bracht hierbij hulde aan degenen, die hun functies moesten neerleggen, voor de door hen aan de federatie bewezen dien sten, met name aan den heer E. Kupers. mede-oprichter der federatie en afwisse lend voorzitter en plaatsvervangend voor zitter van haar bestuur. Degenen, die de opengevallen plaatsen hebben bezet, heette spreker welkom. Verschillende punten van de agenda wer den vervolgens behandeld. Tot lid der balans-commissie werd bij acclamatie benoemd de heer G. Hordijk en tot plaatsvervangend lid de heer J. An- driessen. Het voorstel van het bestuur inzake de vaststelling van het bedrag, .dat ieder der leden van de federatie als zijn aandeel in de kosten der federatie heeft te betalen, werd aangenomen. Eveneens werden het verslag, de balans en de rekening en verantwoording over het boekjaar 1939 ongewijzigd vastgesteld. De commissie van scheidslieden, bedoeld in artikel 28 der. statuten, werd in haar ge heel herkozen. Tenslotte vereenigde de vergadering zich met een voorstel tot wijziging der statuten van centraal beheer en machtigde zij haar vertegenwoordigers ter algemeene leden vergadering van centraal beheer om na mens de federatie voor aanneming van dit voorstel te stemmen. Bij de rondvraag werden van directie- wege enkele opmerkingen gemaakt omtrent de uitvoering van de kinderbijslagwet en enkele vragen omtrent dit onderwerp be antwoord. Mr. A. F. VAN HALL 70 JAAR. De voorzitter van de Vereeniging voor den Effectenhandel, mr. A. F. van Hall, is Dinsdag 70 jaar geworden. Ter gelegenheid hiervan hebben gisteren velen van de ge legenheid gebruik gemaakt den jubilaris in intlemen kring te conuplimenteeren. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de vacature-dr. F. C. Bruyning heeft de voorzitter van het centraal stembureau benoemd verklaard tol lid van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland mr. M. M. Rost van Tonningen. EEN GEHEEL APARTE ORGANISATIE. Jhr. von Bönninghausen, de nieuwe bur gemeester van Tubbergen, die 9 October Jj. werd geïnstalleerd als hoofd van die ge meente, heeft tijdens een bijeenkomst van jagers uit Tubbergen een nieuwe regeling van het jachtwezen in zijn gemeente aan gekondigd. De toestanden op jachtgebied in Neder land, doch vooral in Tubbergen, zijn ten hemel schreiend, zei de burgemeester, die de Nederlandsche Jachtwetgevlng een der slechtste producten var. volksvreemde, ka pitalistische en ondeskundige wefctenmake- rij noemde. Jhr. von Bönninghausen zeide besloten te hebben tot invoering van jachtschappen, ongeveer 15 tot 20, die ieder 500 H.A. groot zullen zijn. De te verpachten jacht van een buurtschap zal bij voorkeur worden be perkt tot en aangeboden aan de hoerenja gers van die buurtschap, en dus niet aan den meest biedende. Buitenstaanders kun nen alleen de te verpachten jachten krij gen, indien de jagers uit een buurtschap geen redelijken prijs wensehten te betalen. Op elke oppervlakte van ca. 250 H.A. zal niet meer dan één jager zijn, Het aantal jagers zal worden beperkt. Indien grond eigenaren jacht- en wildschade ondervin den, moeten jagers die vergoeden. Op circa 1000 H.A. terrein zal een bekwame jonge man uit de buurt tot onbezoldigd gemeen teveldwachter worden aangesteld en tegen vergoeding enkele dagen per week toezicht houden. Zijn taak ls schadelijk gedierte en vogels in toom te houden. Hij zal wor den betaald in elk zoodanig jachtterrein, waarvan de jagers financieel in staat wor den geacht de kosten te kunnen dragen. Burgemeester von Bönninghausen zeide hoofd en leider van de Tutobergsche jagers te zijn en merkte op, dat van de jagers een bijdrage zal worden gevraagd, hetzij in wild, hetzij in geld voor winterhulp aan arme en behoeftige burgers. Deze winter hulp komt allereerst ten goede aan die ar men van een buurtschap, waar de bijdrage geofferd wordt. Verder werd nog besloten tot tostelling van een jachtraad, die zal bestaan uit Ja gers van elke buurtschap en die een: advl- seerend lichaam ls. Gistermiddag is ondier enorme belang stelling op de algemeene begraafplaats Crooswijk. te Rotterdam ter aarde besteld het stoffelijk oversclhot van de Zaterdag jl. in haar woning te Barendrecht op 65-ja- rigen leeftijd overleden mevrouw S. Groe neweg, oud-lid van de Tweede Kamer voor de SJD.A.P., oud-lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en oud-lid van den Rot- terdamschen gemeenteraad. Honderden menschen waren op de be graafplaats samengestroomd, behalve vele leden van de voormalige S.D.A.P. en be stuurders van aangesloten organisaties, waren aanwezig talrijke Kamerleden en oud-Kamerleden, leden en oud-leden van den Rotterdamschen gemeenteraad en van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Voorts wethouders van Rotterdam en verschei dene oud-wethouders. In de kapel heeft een aantal sprekers het woord gevoerd, o.a. de heer W. H. Vliegen, de heer H. Ploeg Jr., voorzitter van de ver eeniging tot geheelonthouding, de heer J. van Driel, voorzitter van den Bond van Nederlandsdhe Onderwijzers, de heer J. van Zadelhoff, mevr. A. Pompei' namens de Nederlandsdhe en speciaal de Rotterdam- sdhe vrouwen, mej. H. A. Heijermans na mens de School voor vrouwenarbeid, en de heer W. Kooiman, oud-raadslid van Rot terdam. Terwijl het orgel „Ase's Tod" van Grieg speelde, werd de baar uit de kapel gedra gen. Aan het graf, dat met bloemen was bedekt, sprak een zwager woorden van danik voor de groote belangstelling. DOOR BEMIDDELING VAN DE NEDERL. VISSCHERIJCENTRALE. De Staatscourant van gisteravond bevat een beschikking van .den Secretaris-Gene raal, waarnemend hoofd van het departe ment van Landboiïw en Visscherij, waarbij is bepaald, dat uit he); ilandbouw-crlsisfonds door bemiddeling van de Nederlandsche Visscherijcentrale steun zal worden verleend aan reeders, onder "vastgestelde voorwaar den en regelen. Onder reeders worden hier verstaan zij, die als 'géorganiseerden zijn aangesloten bij de centrale en als zoodanig toegelaten tot de groep „eigenaars en/of ge bruikers van zee- en kustvisschersvaartui- gen" en/of tot de groep „reeders van hartog- drijfnetvisschersvaartuigen". De aan de reeders uit te keeren steun mag uitsluitend worden aangewend voor de be strijding van de door de centrale nader te bepalen kosten, dienende om het reederij- bedrijf in stand te houden. Het bedrag van de steunuitkeering wordt voor eiken reeder afzonderlijk door de centrale vastgesteld. Hierbij wordt o.a. rekening gehouden met het aantal en het type van de visschers- vaartuigen, welke de betrokken reeder ter beschikking staan, met de normale kosten van onderhoud van vaartuigen en overige bedrijfsoutillaige voor zoover het de on derhoudskosten van vaartuigen betreft, met inachtneming van de door de scheepvaart inspectie te stellen normen met den aard en omvang der overige bedrijfslasten, zoowel van personeelen als van materieelen aard en voorts met eventueele den reeders uit anderen hoofde verleende tegemoetko mingen in de personeele of matereele be drijfslasten. Onder de vlsschersvaartuigen, ten aanzien waarvan de normale kosten van onderhoud ln het bedrag der steunuitkep ring worden begrepen, worden niet begre pen de visschersvaartuigen, welke zijn ge vorderd of welke zich ln het buitenland be vinden, noch de visschersvaartuigen, welke naar het oordeel van de scheepvaartinspec tie en de centrale in zoodanlgen staat ver- keeren, dat zij niet meer ten volle voor de uitoefening van de visscherij geschikt kun nen worden geacht. De reeders, die voor steun in aanmerking willen komen zijn verplicht alle door de centrale en/of de accountantsdienst van het departement van Landbouw en Vis scherij verlangde gegevens te verstrekken, welke kunnen strekken ter vaststelling van het voor den betrokken reeder te bepalen stounbcdrA^. Het steunbedrag zal voor zoover mogelijk, naar gelang van zijn bestemming, worden uitgekeerd in wekelljksdhe dan wel maan- delijksche termijnen. Voor zoover zulks doelmatig mocht zijn ter bereiking van het met de steunregeling beoogde doel, kunnen de steunbedragen geheel of gedeeltelijk aan een organisatie van reeders worden ter be schikking gesteld. Deze beschikking zal worden Ingetrokken, zoodra met betrekking tot de tegemoetko ming in noodzakelijke bedrijfslasten een regeling uit anderen 'hoofde mocht worden getroffen. NAARDEN HEEFT 10.000 INWONERS. Gisteren is te Naarden aangifte gedaan van de geboorte van den. 10.000sten inwoner. De gelukkige vader, de heer G. R. van den Bosch, chauffeur van beroep, werd door den waarnemend burgemeester toe gesproken. Dezer dagen zal een spaarbank boekje met een geldsbedrag ten name van den pasgeborene worden .aangeboden, DISTRIBUTIE LINNEN GOEDEREN. Naar aanleiding van berichten, volgens welke het voornemen zou bestaan, linnen en halflinnen goederen bulten de distribu tie te doer, vallen, of deze goederen tegen een minder aantal punten dan goederen van wol en katoen beschikbaar te stellen, deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat een dergelijk voornemen niet bestaat. LEVERING KLOMPEN AAN DUITSCHLAND. Naar wij vernemen, zal binnenkort de eerste zending klompen naar Duitschland gezonden worden. Óveral heerscht groote drukte in het klompenbedrijf, want ook de afneming in het binnenland is groot. In de Staatscourant van gisteren zijn op genomen twee beschikkingen van den se cretaris-generaal, wnd. hoofd van het de partement van Landbouw en Visscherij, waarbij de steunverleening aan zoetwater- visschers en drijfwantvisschers geregeld wordt. Onder zoetwatervisscher wordt verstaan, degene, die de binnenvisscherij of de vis scherij op de Zuid-Hollandsche stroom in eigen bedrijf uitoefenen met uitzondering1 van de garnalenvisscherij en die als geor ganiseerden zijn aangesloten bij de Stich ting Ned. Visscherijcentrale. Tot deze groep worden slechts toegelaten degenen die op 1 Mei 1931 de zoetwatervisscherij in eigen be drijf uitoefenden en die ten genoege van ge noemde centrale kunnen aantoonen dat zij in 1940 het bedrijf hebben uitgeoefend. De uit te keeren steun zal bedragen: a. voor zoover betreft visschers, die uit sluitend het zoetwatervisscherijbedrijf uit oefenen f. 120 of f. 85, al naar gelang het bedrijf, ter beoordeeling van de Centrale, gezien zijn outillage, als een groot dan wel als een klein bedrijf dient te worden aange merkt; b. voor zoover betreft visschers, die de zoetwatervisscherij als hoofdbedrijf uitoefe nen, f50. Het den betrokken visschers uit hoofde dezer beschikking toekomende bedrag zal hun door de Centrale worden uitgekeerd ln twee gelijke termijnen, waarvan de tweede termijn niet eerder dan 1 Januari 1941 zal worden uitgekeerd. Onder drijfwantvisschers worden verstaan de eigenaars van bedrijfsmateriaal voor de drijfwantvlsscherlj, die als georganiseerden zijn aangesloten bij de Ned. Visscherijcen trale en die in 1939 tot deze groep zijn of waren toegelaten. De aan de visschers uit te keeren steun zal f. 120 per schuit bedragen, met dien vei', stande, dat het den betrokken visscher uit dezen hoofde toekomende bedrag hem door de Centrale zal worden uitgekeerd ln twee termijnen, waarvan de tweede termijn niet eerder dan 1 Januari 1941 zal worden ultge- kc6rd> Het bedrag wordt slechts uitgekeerd In dien de aanvrager ln het jaar 1940 gedu rende ten minste 16 weken de drijfwantvls. scherij heeft uitgeoefend, met dien ver stande, dat bedoeld bedrag, indien hij de drijfwantvisscherij gedurende: a. 16 tot 24 weken heeft uitgeoefend, voor 50 pet. wor den uitgekeerd; b. 24 tot 36 weken heeft uit geoefend, voor 75 pet. wordt uitgekeerd; c. 36 weken of meer heeft uitgeoefend, voor 100 pet. wordt uitgekeerd. Ter verkrijging van de in deze beide be schikkingen bedoelde steun moet de betrok ken visscher vóór 15 November een aan vraag ln duplo Indienen bij de Stichting Nederl. Visscherij Centrale, gevestigd te 's-Gravenhage. Zooals reeds eerder is gemeld heeft de algemeen gemachtigde voor den wederop bouw ten aanzien van door den oorlog ver woeste of beschadigde woningen met een woonruimte tot 450 kubieke meter een voorschot-regeling uitgevaardigd. Aan de toekenning van een voorschot moet echter een waardebepaling van het pand vooraf gaan. De schatting voor deze waardebepa ling moet geschieden door van gemeente wege aangezochte deskundigen, waarbij overleg met de schade-enquête-commissie gewenscht ls. Het is den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw gebleken, dat de taxaties, van gemeentewege verricht, somtijds aan merkelijk hooger waren dan die van de schade'enquêtecommissie, terwijl bovendien deze gemeentelijke schattingen aan belang hebbenden zijn medegedeeld, zonder dat vóórdien met de schade-enquête-commissie overleg was gepleegd. Het spreekt vanzelf, dat hieruit voor be langhebbenden teleurstellingen kunnen voortkomen en to verband daarmede heeft dc algemeen gemachtigde voor den weder opbouw een circulaire gezonden aan de burgemeesters van de gemeenten, in welke oorlogsschade ls aangericht, waarin hij er op aandringt bij de in hun gemeente te verrichten taxaties de verelschte omzichtig heid ta acht te nemen. IIAAGSCHE POLITIERECHTER. De gestolen tandem. Volgens de verdachte ln deze zaak, een inwoner van Lelden, had hij in een dron ken bui de verkeerde daad gedaan, waar voor hij nu nuchter moest boeten. Hij zag in de Pelikaanstraat te Leiden een tandem staan. De man liep eerst door, maar hij bedacht zich, kwam terug, en nam de tandem mee. Dat was dus diefstal, waarvoor hij nu terecht stond. Hij beriep zich op de dronken bul, maar dat vond de officier toch geen excuus. Hij eischte drie maanden gevangenisstraf. De politierechter gaf de kans waarom verdachte vroeg, en legde f. 10 boete subs. 10 dagen hechtenis op. en dan nog voor waardelijk vier maanden gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Geheeld. Een opkooper te Leiden had geheeld. Er was iemand bij hem gekomen, die een tan dem te koop aanbood. De man was in de familie van den opkooper, en die dacht toen dat de zaak in orde was. Maar, dat was zij niet, want het rijwiel was gesto len en de opkooper maakte zich dus schul dig aan heling. Hij was zich van geen kwaad bewust, zoo betoogde hij, want hij zou de tandem re- pareeren. De officier vorderde een maand gevangenisstraf omdat hij meende te mo gen aannemen dat gezien de familie-rela tie verdachte wel kon nagaan dat de zaak niet ta orde was. De politierechter vond geen voldoende bewijs voor een veroordee ling en sprak verdachte vrij, waarbij hij echter een waarschuwing gaf voortaan voorzichtiger te zijn. PREDIKBEURTEN. Bodegraven Geref. Gem.: Vrijdagnam. 61/4 uur, ds. M. Heykoop van Utrecht. Llsse Oud-Geref. Gem.: hedennam. 7% u. leesdienst. Zoetermecr Geref. Gem.: hedennam. 7% u. ds. Hofman van Moercapelle. NED. HERV. KERK. Aangenomen: Naar Over-Langbroek cand. H. N. van Heilsbergen te Amersfoort. Bedankt voor Amersfoort (zevende predi kantsplaats) ds. J. W. van der Linden te Koot wijkerbroek. GEREF KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Zutphen. cand. P. van der Schaaf te Beetgumermolen (Pr,). DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP. Drietal te Joure: ds. W. Broer te Hollum (Ameland), ds. M. van der Meulen te Apel doorn en ds. R. de Leeuw te Twisk. Bezettingsrecht. In een beknopt geschrift, „Bezettingsrecht" genaamd, geeft F. M. Blegel een korte schets van het staatsrecht en de staatsinrichting ge durende de Duitsche bezetting van Nederland. Het ls voornamelijk geschreven voor hen, die onderwijs ontvangen ln staatsinrichting. Uit geefster is de N. V. Samsom te Alphen. 17-84 (Ingez Med.) GEEN DEENSCHE VISCH NAAR ONS LAND. Naar wij vernemen, aldus De Tijd, heb ben importeurs van Deensche visch te IJmuiden thans officieel bericht ontvan gen, dat voorloopig geen versche zeevisch naar Nederland kan worden geëxporteerd, omdat het uitvoerkwantum uitgeput is. Dit beteekent, dat ons land tot nader or der, practisch gesproken van versche Noordzee- en Oostzeevisch verstoken zal zijn, totdat de Deensche Regeering aan de Deensche exporteurs weer uitvoervergun ningen zal verstrekken. Wanneer dit het geval zal zijn, kon men ons van bevoegde zijde evenwel niet mede- deelen. door Mr. CORRY 8TOLZ—VAN DEN KIEBOOM. 15) Och, och, wat zit het geld je weer los in den zak, plaagt Oom Victor. Hoeveel salaris heb je wel gekregen ta dat kolos sale faillissement van je? Zestig piek, zegt ze trotseh. Enorm! En wat ga je er mee doen? Zomerjurken koopen. Of een nieuw racquet. Misschien wel allebei. Nou, dan zal lk maar gaan, hè? Daag. Weg is ze. Mr. Van Eyckeveld glimlacht over zijn papleren. Zomerjurken en een tennisracquet het ls toch zonde van het kind, al die Juristerij, heelemaal geen meisjeswerk im mers. Nu denkt ze nog aan zomerjurken, maar op den duur worden die zoogenaamde werkende vrouwen Immers allemaal onmo gelijke en onvrouwelijke schepsels. Ze moest op de tennisbaan of ergens anders maar een goelen man zien op te duikelen.... Nick fietst van haar kamers regelrecht doe: naar de tennisbaan. Ze zal Carla maar met gaan afhalen. Het botert niet zoo bar tusschen Carla en haar. Ze staat eigenlijk heelemaal zoo'n beetje buiten het kringetje yar, Carla en haar vriendinnen, de uitgaan de meisjes uit de stad. Dat had je je ln Utrecht toch nooit kunnen voorstellen, dat er zelfs nu nog overal to Nederland milieux bestanden, waar een werkend meisje als iets lichtelijk raars wordt beschouwd. Winkel-, kinder-, schooljuffrouw, allemaal prachtig voor een bepaald soort meisjes. Van de rest moeten ze afblijven, zeker zij, die het fi nancieel niet noodig hebben. Studeeren ls nog tot daaraan toe, maar eenmaal af gestudeerd gaan werken, geld verdie nen, zelfstandig worden, niet uit een of an dere ideale roeping, maar zoo maar ge woon, omdat Je er zin ln hebt, dat ls raar, excentriek, anders niet.En die er altijd het hevigst tegen gefulmineerd hebben, krijgen nu door de crisis weer gelijk, dat is het ergste Zoo, juffrouw Lenswaerdt, gaat u ook tennissen? hoort ze achter zich. Nick schrikt op uit haar gepeins, ziet meteen een andere fiets langszij komen. Nee, ik ga stekelbaarsjes vangen, snibt ze. De blonde jongen naast haar lacht, alsof ze een enorme geestigheid heeft gedebi teerd. Ja een lichtelijk béte opmerking, hè, stemt hij toe. En dat nog wel tegen zoo'n scherpzinnig advocate. Och, vlieg op, zegt Nick kwaad Zalig weer, hè? laat ze er vriendelijker op vol gen. Het zal wel druk zijn op de baan. Als iedereen er zco over denkt als ik, zal het zeker wel vol zijn. Ik heb me ten minste maar eens vrij gemaakt. Maar niet iedereen is bij Papa to de zaak, zegt ze. Tom Daelwijck, die op zijn vaders bank het ideale beroep van eenlg zoontje, dat het vak moet leeren, uitoefent, wordt, als ze op de tennisbaan aankomen, dadelijk van alle kanten aangevallen. Onverantwoordelijke lijntrekker! Zeg, moet die zaak van Jullie nou be slist over den kop? Zeg Tom, ik protesteer als aandeelhou der. JIJ kunt hier nie voldoende voor onze belangen waken. Maken jullie het dien armen jongen toch niet zoo lastig, trekt Carla partij voor Tom Zie je niet, hoe moe hij is. Hij is notabene per fiets. Algemeen medelijden. Tom, is Je wagen wéér kapot? Inderdaad. Tom zijgt neer in een luien stoel. Hebben jullie geeii liflionade of zooiets? Ik sterf van dorst. Lëlq to de carburateur, legt hU zUn buurman uit, die belangstellend naar het nieuwe defect van den wagen vraagt. Het kan ook wel de radiateur zUn, die vent in de garage daast altijd zoo. Ik denk, dat lk hem toruil. den wagen be doel ik. De ober van het Sportparkrestaurant brengt limonade met groote stukken Us. Het lUkt wel Juli, zegt Nick tot haar buur man. Het ls bijna te warm om te spelen. En, juffrouw Lenswaerdt, hebt u uw werkzaamheden ook zoo maar in den steek gelaten? informeert een ander. Hoe moe ten de misdadigers het vandaan nu stellen zonder uw hulp? Nick zucht. O, die redden zich zonder mU ook wel, zegt ze automatisch. Ik denk anders, dat Iedere boef er wel prijs op zal stellen, om door u verdedigd te worden. Als de rechters u zien, durven ze natuurlU'k niet anders dan vrijspreken. Tweehonderd drie en twintig, zegt Nick Pardon? vraagt luitenant Van Dalen verbaasd. Dat het de tweehonderddrieëntwintig- ste keer ls, dat lk dat grapje te hooren krijg, zegt ze. En lk weet er heelemaal geen grappig antwoord op te geven, dat is het ergste. Luitenant Vaq Dalen zwUgt beleedigd. Wat een arrogant nest, dat komt natuur - lUk van die zotte geleerdheid. Nick heeft het land. Hoe komt ze toch zoo hatelUk tegen die menschen hier? In Utrecht was ze alrijd eeht getapt, maar hier zullen ze haar wel gauw links laten liggen, als ze zoo doorgaat. ZwUgend levert ze haar racquet to voor den algemeenen toss. Goddank, ze mag spelen, hoeft ze ten minste niet mee te praten. Het treft alleen slecht, dat ze nu juist Van Dalen als partner krUgt. Hoort u eens, meneer Van Dalen, zegt ze, als ze over de baan naar hun plaatsen loopen, lk was zoo juist echt onhebbelyk, maar ik bedoelde het niet zoo. Ziet u ze zoekt naar woorden iedereen zit me altUd door te zagen over die prakrijk en zoo, dat gaat je op den duur zoo verschrikkelUk vervelen. Ik ben toch ook maar een gewoon meisje, ik wil ook wel eens wat anders hooren. Dat kan, zegt Van Dalen prompt. Wat hebt u verbazend mooie oogen. En zulke lange wimpers. Zoo bedoelde lk het nu ook weer nlel. lacht ze Jammer, dat ls anders veel meer mUn genre. Wilt u eerst serven? Hij is nog lang niet uitgeput, blUkbaar. Telkens, als hu haar de opgeraapte ballen komt aanreiken, is het: wat kleurt die witte jurk u bijzonder goed. U moet nooit uw haar laten permanenten, het staat u zoo veel leuker. Wat hebt u mooie wenk brauwen Spaar me smeekt ze tenslotte, voelt zich meteen gloeiend rood worden om die laatste opmerking. Hoelang ls het geleden, dat een ander dat heeft gezegd die ééne middag, die paar uren, die ln haar herinne ring apart staan, als de zaligste van haar heele leven en waaraan ze juist daarom niet weer wil en niet meer durft terug denken. Afgeloopen. Uit. Ze stampvoet. Hij was nog precies „ta", roept haar partner, die meent, dat haar verontwaardi ging den bal gold. Het ls game. U hebt een uitstekende service. Leg het er nu niet te dik op, zegt ze Het Ujkt me zoo vermoeiend voor u. Maar ik méén het, zegt hU ernstig. Ik meen het allemaal. Love fifteen, let maar liever op je spel, kaffer, zegt Nick vrlendschappelUk. Gek, dat ze toch altijd beter en vlugger met jon gens kan opschieten dan met meisjes. Maar als ze de set gewonnen hebben, zoekt ze toch braaf een plaatsje naast Carla en begint een keurig meisjesgesprek. Een Je nog op het abonnementscon cert geweest gisteren? Geen moed voor, zegt Carla. Ik ga me des avonds niet meer opsluiten, hoor En de bios, zeg, die nieuwe filmze zijn er weer in, praten allemaal dooreen. Nick doet dapper mee, vastbesloten om zich nu eens zoo "gewoon mogelUk te gaan ge dragen. Ze heeft er hartgrondig genoeg van om voor exentriek te worden aangezien. Als ze in vredesnaam maar niet over handwer ken beginnen. INaoruk verboden). .(Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 5