LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 October 1940 Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Uit de Omstreken Uit de Rijnstreek KtJN/T CM IITTtRC! BEURSOVERZICHT MA1KT EEilCUTIN Het opperbevel van de Duitsohe weer macht maakt bekend: Als gevolg van de ongunstige weersge steldheid boven de Britsche eilanden bleef het optreden van ons luchtwapen gisteren beperkt tot bewapende verkenning, waarbij bommen op Londen en een fabriek in mld- den-Engeland geworpen werden. Des nachts deden zware formaties gevechtsvliegtuigen weer met talrijke bommen aanvallen op de Britsche hoofdstad. Benige vijandelijke oor logsvaartuigen, dié in mistig weer de kust van Vlaanderen trachtten te naderen, wer den door de marine-artillerie verdreven. Britsche.vliegtuigen vlogen in den nacht van 23 op 24 October het Duitsche rijksge bied binnen en probeerden Berlijn aan te vallen. Slechts enkele toesteilen bereikten de rijkshoofdstad. Zij wierpen voorname lijk brandbommen op woonwijken en ver oorzaakten liohte schade aan gebouwen als mede verscheidene kleine branden, die door het snelle optreden van den veiligheids- en hulpdienst en door den eigen hulpdienst der bevolking terstond gebluscht konden worden Op één plaats werd een fabriekscomplex ge troffen. Door het doeltreffende optreden van de fabrlekslubhtbescherming bleef de schade gering. Eén Duitsch vliegtuig wordt vermist. In zijn weermaohtsberacht no. 139 maakt het ItaMaamsche hoofdkwartier het vol gende bekend: In Noord-Aifrika werden omze vooruitge schoven stellingen in de zone van Maktila (25 k.m. ten Oosen van Sldi el Baprani) door dien vijand aangevallen, dSe gesteund ■werd door pantserwagens esn artillerie. De aanval werd afgeslagen en de vijand liet eendge dooden oip het stogveM achter. Aan Italiaansohe zijde werden eanige manschap pen gewond. Andere vijandelijke afdeeiin- 'gen, die een aanval hadidien gedaan op onze stellingen in de zone van Alom el Tutnmo (ten Zuiden van Sidi el Borrani) werden op de vlucht gedreven. Wij maakten eenlge gevangenen en behaalden eenigen oorlogs buit. De vijandelijke luchtmacht wierp bommen op de zone van Sidd el Barrani, zonder eenige uitwerking. In Oost-Afrika bombardeerde onze lucht macht militaire doelen op het eiland Perim, waarbij .groote branden werden veroor zaakt. Gewapende afdeelingen te El Dueana werdlen met bommen van Klein kaliber en met mltrailleurvuur getroffen. De vijande lijke luchtmacht bombardeerde Massaoea, het vliegveld! van Baharddr (ten Zuidoosten van het Tsanameer), waar twee personen gedlood werden en een gewond, voorts Tes- senei (negen licht gewonden), Azozo en Gondiar (een doodle en zes gewonden.) en de vliegvelden van Alomata, Dessie en Deca- mere, waarbij lichte schade ontstond. An dere vijandelijke luchtaanvallen zonder eenige uitwerking werden ondernomen op Assab, Asmara, CassaJa en GOera. De Italiaansche torpedojager Nulto, die tijdens het gevecht in de Rioode Zee zwaar gEtroflfen is, is nabij de kust door de eigen bemanning tot zinken gebracht. EDEN NIET NAAR ANKARA? De Turksche bladen publiceeren een Reüterberioht waarin wordt tegengespro ken, dat Eden voornemens is Ankara te bezoeken. Deze tegenspraak heeft eenige verrassing uitgelokt, daar het bezoek van den Engelschen minister van oorlog sinds het einde van de vorige week, naar opvat ting van talrijke kringen, te verwachten was. Ook in Engelsche kringen meende men, dat Eden naar Ankara zou komen. Het feit dat hij hiervan zou afzien, wordt in diplomatieke kringen druk besproken. Naar verluidt, was de ruggespraak van de Engelsohe gezanten te Sofia en Belgrado met den Britschen ambassadeur in Tur kije welke ontmoeting in Istanboel plaats had o.a. bestemd om inlichtingen in te winnen, die aan Eden zouden wor den voorgelegd. (D.N.B.). DE JAPANSCHE DIPLOMATIEKE VER TEGENWOORDIGING IN MOSKOU. Te zamen met den nieuwen Japanschen ambassadeur, generaal Tatekawa, is ook de Japansche gezant. Nisji, te Moskou aan gekomen, die vroeger den post van am bassaderaad in Moskou bekleedde. Dit is de eerste maal, dat Japan ip Moskou be halve door een ambassadeur ook nog door een gezant is vertegenwoordigd. (D.N.B.) KENNEDY'S STANDPUNT. Naar de Chicago Daily News, die in nauw contact staat met den minister van marine, Knox, uit betrouwbare bron zegt te hebben vernomen, zal de Amerikaansohe ambassa deur te Londen, Kennedy, terstond na zijn aankomst in de Vereenigde Staten aftreden, waarbij hij tegelijkertijd zijn motieven be kend zal maken. Volgens het blad heeft Kennedy sedert het begin van den oorlog uiterst pessimistische opvattingen gehad over de kansen van Engeland en zijn bond- genooten op de overwinning. Zoowel in diensttelegrammen als ook in particuliere gesprekken heeft Kennedy voortdurend Duitsche successen, die meer dan bewaar heid zijn, voorspeld. Hij heeft zijn vrieden dezen zomer medegedeeld, dat Engeland geen weerstand kon bieden aan de gecom bineerde Duitsche aanvallen ter zee en in de lucht, maar een volkomen demoralisee ring van zijn ravltailleeringssysteem zou beleven. Kennedy ergert zich er over, naar het blad verder meldt, dat Roosevelt veel meer aandacht schenkt aan Builitts opvat tingen omtrent den toestand In Europa, dan aan zijn rapporten, welker juistheid door de gebeurtenissen is bewezen (DNB). PIERLOT EN SPAAK IN LONDEN. Naar uit Londen gemeld wordt, is de vroegere Belgische ministerpresiident Pier lot met den vroegeren Belgischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak, in Lon den aangekomen, met het voornemen om m ballingschap Belgische regeeringsfunc- wes uit te oefenen. (D.N.B.) HILLEGOM. EEN ERNSTIGE BOTSING TUSSCHEN TRAM EN AUTO. Veel materieele schade. Bij de St. Jozefkerk had een ernstige aanrij ding plaats v/elke wonder boven wonder goed Is afgeloopen. Een personenauto kwam van de nieuwe van den Endelaan afrijden in de rich ting Leiden. Juist op het moment, dat de tram uit Leiden naderde. Doordat de auto waarschijn lijk de bocht te groot nam en het uitzicht door den mist belemmerd werd, reed de auto in volle vaart tegen de naderende tram. Een hevige klap deed de juist passeerende kerkgangers opschrik ken. De auto werd aan de voorzijde en in de flank zwaar beschadigd en kon op eigen kracht niet meer verder. De tram liep eveneens ern stige materieele schade op, doch wonder boven wonder kwamen de Inzittenden behoudens en kele lichte ontvellingen en wonden door rond vliegende glasscherven, er met den schrik af. In de Meerdorpstraat had een aanrijding plaats tussphen een auto en een bakfiets. De auto liep verschillende builen en schrammen op, terwijl van de bakfiets een wiel werd ingedrukt. Persoonlijke ongevallen kwamen echter niet voor. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: A. B. M. Bolleboom geb. Kroon Z. LISSE. Aanbesteding. Gisteren werd ten gemeentehuize door B. en W. een openbare aanbesteding gehouden voor het ophalen van vuilnis. De uitslag voor het huis aan huis ophalen door de geheele ge meente ls als volgt: L. P. Hoogervorst f.130; C. Hoogervorst f. 122,50; Th. Hoogervorst f.126; F. S. Aarra- chart f.108; C. A. de Bruin f. 132,50; J. A. C. Butter f,114; F. van Gerven f. 94,10; C. Goe- demans f. 117,50; J. Huizer f.130; J. Jansen f.74; G. Mens f. 155,50; P. Opdam f.120; J. v. Steijn f. 148; alles per week. De gunning werd aangehouden. Het bestuur der E.H.B.O. Het bestuur van de afd. Lisse van E.H.B.O. is gewijzigd. De heer B. L. Hooijer, die vele jaren het secretariaat heeft waargenomen, heeft deze functie neergelegd en wordt opge volgd door den heer G. Tromp Rz. Als pen ningmeester in de plaats van laatstgenoemde is aangewezen de heer L. Tanis. Bij den distributiedienst alhier zijn 245 oude jassen en mantels ingelev^-d voor ont vangst van een bewijs voor den aankoop van een nieuwe jas of mantel, Wij vernemen, dat de nieuwe cursus van de afd. Lisse van E.HJ3.0. geleid wordt door dr. F. L. M. Haase Jr. De afdeeling dames is deze week reeds aangevangen, terwijl de afd. heeren volgende week aanvangt. NOORDWIJKERHOUT. Na het vertrek van veldwachter Verbree is de gemeente-politie versterkt met twee hier gedetacheerde rijksveldwachters. PROTEST TE ROME. United Press meldt uót Washington, dat het staatsdepartcment te Rome geprotes teerd heeft wegens den luchtaanval op de Bahrein-eilanden, doch alleen voor zoover het betreft het optreden tegen Ameri- kaansoh bezit. HET NOODWEER IN DE OOSTELIJKE PYRENEEËN. Volgens de tot dusverre beschikbare ge gevens heeft de geweldige noodweerramp in de Fnansche Oostelijke Pyreneeën in totaal 51 dooden geëischt. Tot dusverre zijn slechts de lijken van 15 personen geborgen. Na het dalen van het hooge water in de laatste 48 uur kan eerst de geweldige om vang van de ramp worden gezien. Volgens officieele schattingen bedraagt de schade in de dalen van de Tet, de Tech en de Agly, de het meest geteisterde gebieden, verscheidene honderden millioen francs. Andere ramingen spreken zelfs van een milliard francs schade. (D.N.B.) FRANSCH ADMIRAAL TER DOOD VEROORDEELD. Het militaire gerechtshof van Toulon heeft gisteren bij verstek den afgezetten admiraal Muselier ter dood en tot militaire degradatie veroordeeld. Hetzelfde vonnis werd door den krijgsraad geveld tegen de vroegere kapiteins der marine Dannebotin en Vuillemin. Luitenant ter zee Paranthoen werd tot 20 jaar dwangarbeid en tot mili taire degradatie veroordeeld. De aanklacht bestond uit de volgende punten: In gevaar brengen van de veiligheid van den staat, uitnoodiging tot desertie en tuch teloosheid. Oud-admiraal Museiier werd een aantal jaren geleden reeds om zijn on gedisciplineerde houding door een Fran sehen krijgsraad veroordeeld. In het begin van den oorlog werd hij belast met de functie van bevelhebber der marine in Marseille. Korten tijd later werd hem dit commando echter weer ontnomen. Op het oogenblik is hij in dienst der EngeLschen. (D. N. B.) BAUDOIN OVER HET FRANSCHE JODENSTATUUT. De Fransche minister van buitenland sche zaken, Baudoin, verklaarde, volgens berichten uit Vichy, in zake het nieuwe Jodenstatuut, dat de Franschen alleen voor de leiding van hun land verantwoordelijk moeten zijn. Zij kunnen dus niet toelaten, dat de leidende posten in handen zijn van leden eener gemeenschap, wier traditie, ge voelsleven en gedachten nooit specifiek Fransch geweest zijn en wier groote inter nationale invloed nooit in heit belang van Frankrijk geweest is. Wij wenschen niet meer, betoogde Baudoin, dat de Joden bij ons zijn als een staat in den staat. (D.N.B.) OEGSTGEEST. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, Z. van C. Janson en J. W. de Bruijn Lucia Adrlana, D. van G. S. Jans sen en A. J. v. Asdonk Willem Teunis, Z. van T, Hoogerdijk en J. CoHjn Johannes A. P., zoon van A. G. M. Zonneveld en C. M. van den Berg. Ondertrouwd: H, J. J. Labree en A. Pennen- burg. jug RIJNSBÜRG. VERMINDEREND^ AANVOER VAN BLOEMKOOL. De aanvoer van bloemkool begint thans te verminderen. In verband met den uitvoer naar Duitschland, waarvoor de prijs op f.10 is ge steld. is de opbrengst over het algemeen loo- nend, ook van tweede soort. Daarentegen ls de prijs van de groene kool aanmerkelijk gedaald, hetgeen zijn oorzaak vindt in te grooten aan voer. Dit geldt nog niet voor de andere soorten sluitkool, waarvoor wel meer wordt aangeboden, maar niet in die mate, dat daardoor de prijs gedrukt wordt. Witte kool wordt weinig aan gevoerd en mét het oog op de inmakerij door weinig personen gekocht. Met knolrapen gaat het goed. Kroten en waschpeen zijn iets omhoog gegaan. Uien blijven ongeveer gelijk. Bosoeen brengt een besten prijs op. DALENDE BLOEMENPRIJZEN. Het aantal soorten bloemen, dat gewoonlijk ter veiling komt, begint thans sterk te vermin deren. Wèl werd een aantal Chrysanthen uit het Westland aangevoerd. De troschrysanthen, welke niet onder glas zijn geteeld, beginnen nu in kwaliteit belangrijk te verminderen. Over de geheele linie zijn de prijzen gedaald, hetgeen ook komt door de slechte uitkomsten van den handel; inzonderheid den markthandel. Veel bleef de laatste dagen onverkocht. Asters in alle soorten zijn zoo goed als verdwenen en wat nog wordt aangeboden, is zeer slecht. Ook groote Chrysanthen worden schaarsch. Enkele luxe-soorten Tros-chrysanthen, zooals wit en Soucen d'or komen meer. Ook met witte lelies is het zoo goed als afgeloopen. VOORSCHOTEN. VERKOOPING. Ten overstaan van notaris..W. A. Caron, al hier. heeft In hotel Deurloo de openbare ver- kooping plaats gehad van de bouwmanswoning met bijliggend land, stalling, zomerhuis, paar denstal, wagenschuur en hooiberg aan den Westeinderweg No. C 112 te Zoeterwoude, groot 6.31.44 H.A.; kooper Chr. Eggink q.q. te Voor schoten voor f. 19.000. Een perceel weiland groot 2.21.70 H-A. en een perceel weiland groot 2.35.16 H.A. onder Stomp- wljk, kooper L. van Teylingen te Zoeterwoude voor f. 13.500 en een perceel weiland Westein derweg te Zoeterwoude. groot 1.24.80 H.A., koo per F. Landmeter te Oegstgeest voor f.3820. Een woonhuis aan den Hofweg te Voorscho ten. kooper J. J. Douwes q.q. voor f.2650. T^vee woonhuizen aan de Donklaan Nos. 11 en 13 te Voorschoten, kooper G. M. Hansen te Zoeterwoude voor f. 7560 en twee woonhuizen aan de Donklaan Nos. 15 en 17 te Voorschoten, kooper mej. J. J. Linschoten te 's-Gravenhags voor f. 7210. WASSENAAR. Gevonden voorwerpen. Kinderhoed, briewerkje en gymnastiekschoen, 5 belastingmerken, bagageriem, veldflesch met draagriem, heerenschoen, hoeveelheid wol, 2 honden, kinderportemonnaie met inh., platte grond van Bloemendaal, militair zakje, kinder handschoen, vulpenhouder, duimstok, dames horloge, sok, eenige foto's, tasch met inhoud, bouwteekening, poes. reservewiel van auto, di verse handschoenen, hoedje. Inlichtingen bi, de politie. Ernstige val van paard. Op den Buurtweg kwam mevr. B. door het schrikken van haar rijpaard, dat daardoor een plotselingen zijsprong maakte, te vallen, waar door zij een ernstige wonde aan het achter hoofd opliep. Dr. De Haan verleende de eerste hulp, waarna zij per ziekenauto naar haar wo ning' werd overgebracht. Burgerlijke Stand. Geboren: Engelina Adrlana. D. van P. A. Vogels en N. Verbiest Hendrik Antonlus, Z. van J. J. C. Schiferli en P. W. Spee. Overleden: Auke Blaauwbroek 28 j. onge huwd Wilhelmus Johannes Engels 49 j. on gehuwd Cornells Versteeg 63 j., echtgenoot van A. E. Borsboom Jacobus Cornells Rek 36 j., echtgenoot van C. A. C. Hoogerheide An ton Hendrik van Walchren 70 j., echtgenoot van E. A. Mac Leod. Getrouwd: E. C. A. Rijpstra en A. Burggraaf p j André de la Porte en E. W. Brands. Ondertrouwd: A. P. Vincenten en C. E. Bors boom A. Rigters en A. M. van der Endt. ZEVENHOVEN. Versterking der Amstelkade. De Amstelkade wordt belangrijk versterkt tegen een eventueelen hoogen vloed. ALPHEN. Verkooplng. Bij de hedenmorgen tenoverstaan van de notarissen E. Th. Scheltinga Koopman. W. W. Rutgers te Amsterdam en jhr. G. J. Stoop al hier In hotel Centraal gehouden verkooplng, werden de 4 woonhuizen aan. de Raadhuisstraat 53, 51, 49 en 47 in bod staailde op f.2300, af gemijnd op f.60 door den heer W. Brouwer, architect alhier. 1 o' Het woonhuis Raadhuisstraat 45a, in bod staande op f. 1800, werd afgemijnd op f. 50 dooi den heer S. Tromp q.q., aannemer alhier. De vier woonhuizen Raadhuisstraat 39, 41, 43 en 45. in bod staande op f. 5100, afgemijnd op f,450 dooi- den heer A. Vis q.q., makelaar, al hier. Twee huizen met erven en tuin, Raadhuis straat 37 en 35, in bod staande op f.2975, af gemijnd op f. 1 door den heer H. Munsterman alhier, en de twee hulzen Raadhuisstraat 25 en 27, in bod staande op f. 1300, afgemijnd op f.100 door den heer H. Turkenburg q.q., aan nemer alhier. Alle perceelen werden toegewezen. Burgerlijke Stand. Gehuwd: Wibbo Kornells Hummelen 27 j. en Nellie van Nood 28 ~j. Overleden: Anthonie Boom 78 j., weduwnaar van Geertrui van den Berg Arie Kroon 73 J., gehuwd met Antonetta Theodora van der El zen. ZOETERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Rokus, Z. van G. Graafland en A. C. Kerkhoven Johanna Gljsbertha Mathllde, D. van G. A. v. d. Hoogen en M. Lexmond Elsje, D. van M. Verbeek en A. van Staveren. Getrouwd: P. Jongkind 24 j. en C. C. Rozen- boom 23 j. Naar wij vernemen is alhier opgericht een plaatselijke coöperatieve brandweer-Maatschap pij voor Zoetermeer en omstreken. NIEUWE UITGAVEN. Practica, encyclopedische bibliotheek. Bij de uitgevers-mij. Urbi et Orbl te Utrecht verscheen van de hand van F. Evers het boekje „Insecten", als eerste van een reeks maande- lijksche afleveringen over diverse onderwerpen, uitgaande van het tijdschrift „Practica", met den ondertitel „encyclopedische bibliotheek Het behandelt allerlei soorten insecten en wordt met illustraties verduidelijkt. AMSTERDAM, 24 October. De toegenomen belangstelling voor Ameri- kaansche waarden op de Amsterdamsche effec tenbeurs, had tot gevolg, dat gedurende de laat ste dagen vooral koper- en staalfondsen op den voorgrond traden. Deze betere beoordeeling niet alleen het gevolg van de hoogere koersen die New-York te aanschouwen gaf, maar is te vens te wijten aan het feit, dat de aandacht, die ten aanzien van andere afdeelingen wat ge luwd is, thans wat meer naar Amerikaansche rhares schijnt uit te gaan. Hoe langer hoe meer dringt ter beurze ten opzichte van Amerikaansche effecten het vraag stuk naar voren, omtrent de mogelijkheid van een verhandeling van betaalbaar gestelde divi denden en coupons. Voor houders van certifi caten van Amerikaansche aandeelen en obliga ties immers is het zeer onaangenaam, dat zij op dit bezit thans geen inkomsten meer hebben. In verband hiermede gaat men in belanghebbende kringen hoe langer hoe meer er toe over, de mo gelijkheid in overweging te nemen, een verhan deling van betaalbaar gestelde dividenden en coupons onder de oogen te.zien. Tal van bezwaren echter zullen moeten wor- de?n overwonnen, alvorens men een dergelijke regeling in het leven zou kunnen roepen. Aan de verhandeling zelve zou, waar het een onder linge transactie betreft tusschen Ingezetenen en feitelijk vordereingen op de Ned. Administratie kantoren van deze waarden beteekent, in prin cipe geen belemmering in den weg behoeven te staan, alhoewel natuurlijk desondanks de devie- zenautoriteiten bezwaren zouden kunnen oppe ren. De grootste moeilijkheid echter in dit ver band is de vraag, op welk peil de waarde van den dollar zou moeten worden gebaseerd. Indien men als basis van berekening uitsluitend den cfflcleelen omrekeningskoers van omstreeks 1.88% zou aannemen, dan zou daarvan toch een zoodanig bedrag moeten worden afgetrokken als met de Amerikaansche income tax van 16%% en de ten onzent geldende 2% couponbelasting overeenkomt. Ten aanzien van zoo'n berekening zou de waarde van den dollar dan ongeveer f. 1.50 be dragen. Daarnaast zou men in de practijk nog rekening moeten houden met een rente-aftrek waaromtrent men ten aanzien van het percen tage geen enkel concreet houvast heeft. Nie mand Immers kan ook maar in de verste verte beoordeelen, hoe lang het zal duren alvorens deze dividenden en coupons in de Ver. Staten geïncasseerd zullen kunnen worden. Bij een dergelijke waardeberekening zullen houders van dividenden en coupons weinig ani mo tot verkoop aan den dag leggen, aangezien een op deze wijze berekende prijs zeer onaan trekkelijk is. De administratiekantoren van Amerikaansche waarden hebben over dit vraag stuk reeds hun advies gegeven. De beslissing ten aanzien van dit probleem ligt tharis in handen van het beursbestuur. Binnen afzlenbaren tijd mag men dan ook wel verwachten, dat nadere gegevens van bevoegde zijde hieromtrent zullen worden bekend gemaakt. De middagbeurs. Reeds de laatste dagen begon de belangstel ling zich van de locale markt naar de Ame rikaansche waarden te verplaatsen en dit pro ces kwam heden in het beursverloop op meer geaccentueerde wijze tot uitdrukking. Voor de Amerikaansche fondsen bestond groote belang stelling. Deze belangstelling demonstreerde zich ln flinke vraag. Daarbij ontwikkelde zich een levendige handel en verscheidene aandeelen soorten werden in open hoeken verhandeld. Vrijwel allerwegen bewogen de koersen zich op een flink verhoogd koerspeil en tijdens de middaguren kon in de meeste gevallen nog een behoorlijke verbetering worden waargenomen. Bij een beoordeeling van de Amerikaansche markt dient in aanmerking te worden geno men. dat uitwisseling van materiaal met bui tenlandsche financleele centra op het oogen blik niet mogelijk is, zoodat de Amerikaansche afdeeling van de Amsterdamsche beurs als het ware een gesloten huls ls, waar geen fonds naar kan worden toegevoerd. Indien zich dus kooplust voordoet moet deze worden bevredigd uit de hoeveelheid materiaal, die 'intern aanwe zig is en dit kan gemakkelijk aanleiding geven tot grootere koersverschuivlngen dan onder normale omstandigheden en onder inwerking van dezelfde factoren het geval zou zijn. Vooral voor Staalaandeelen bestond heden groote animo. UB. Steels gingen aan den kop met een belangrijke koerswinst, doch werden toch aardig bijgehouden door Bethlehem Steels en Republic Steels, die zonder uitzondering ruime omzetten te zien gaven. Ook voor de Koperaandeelen bestond veel attentie, vooral voor Anaconda's. De Spoorwegaandeelen bleven niet achter. Speciaal Illinois Central, New- York Central, Southern Pacific en Pennsylva nia, werden met behoorlijke posten omgezet, waarbij eveneens over de geheele linie koers- verbeteringen konden worden opgeteekend. De Public Utilities, hoewel minder druk verhan deld, waren eveneens goed gedisponeerd. Hoe wel het zakenverkeer op de locale markt van kalmen aard was, bestond desniettemin een goed prijshoudende stemming. Aku's werden welis waar nog in een open hoek verhandeld maar de affaire was toch niet omvangrijk. Na vaste opening trad een kleine reactie in waarbij ten slotte toch nog boven de vorige topprijzen werd gebleven. Unilevers zakten na vasten inzet een kleinigheid in, de Philips-aandeelen daarente gen werden wat lager ingezet doch konden zich later op den middag eenige punten verheffen. De handel in cultuurwaarden was van gerin gen omvang. Op de Suikerafdeeling waren H.V. A.'s in doorsnee bijna onveranderd, bij het schei den van de markt bevonden zij zich in de naaste omgeving van de 400 procent-grens. .Tabakken waren stil en weinig veranderd. In Rubber waarden ging zoo goed als niets om, Amsterdam Rubbers waren prijshoudend. Op de Scheep vaartrubriek liepen Scheepvaart Unies, na vaste opening, een kleinigheid achteruit. De meeste overige soorten waren goed prijshoudend. In Pe- troleumfondsen was weinig te doen. Olie's kwa men in doorsnee iets hooger te liggen. De omzetten in Duitsche waarden waren van matige proporties. De stemming was prijs houdend, maar dit kwam bijna niet tot uiting ln de noteeringen, welke maar weinig afweken bij die van gisteren. De Nederlandsche belegglngsmarkt was stfl. Voor Nederlandsche Staatspapieren was de stemming aan den ongeanimeerden kant. Obligatiën Ned.-Indlë echter waren prijs houdend. Prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 24 October. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75,28— 75,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,59-43,68. Bankpapier: New-York 1,861/2—1,901/4; Brus$el 30,08— 30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43,55— 43,72. LEIDEN, 23 October. Witte kool f. 2.10—3,90; roode kool f. 2,60—5,70; groene kool 1.2—4,30; boerenkool f.4—7; rapen f. 2,60—4,10; prei f3,50 —6,10; kroten f. 1,80—3,30; kroten, gekookt, f.7—12: uien f. 3,50—7.60; peen f.5,70—7,20; spruiten f.217; andijvie f.2; sla f.24; Nero f. 11,1012,20; druiven f.1428; snijboonen f.8 —33; stokboonen f.18—26; pronkboonen f,4— 10; stamboonen f.639; postelein f.919; spi nazie f2—13tomaten A f17—18,20, B f17— 19, C f.17—17,40, CC f.9, alles per 100 KG. Andijvie f. 1—1,30; komkommers f.2—5,50; bloemkool f.411,80; meloenen f.617; salade f.1—3,90; knolselderie f. 2,60—5,10, alles p. 100 stuks. Kroten f. 0,801,40; pieterselie f.0,50 2,10; radijs f. 0,501,20; selderie f. 0,501,30; bleekselderie f.612; peen f. 3,5010,40, alles p. 100 bos, BENTHUIZEN. 22 Oct. Eierveiling. Kipeleren f. 7,50—7,75 per 100. BOSKOOP, 23 Oct. Rozen per bos: Brlarcllf 60—70 ct.; Hadley 76—90 ct.; Better-Times 99 —117 ct.; Vierlanden 125 ct.; Columbia 21 ct.; August Noack 2941 c^.; Edith Helen 3061 ct.; Wendland 34 ct.; Steward 20 ct.; Wilh. Kordes 23 ct.; Pechtold 64—36 ct.; Dorus Rijkers 36— 52 ct.: Duisburg 36 ct.;^Rosa Mundi 3448 ct.: Ellen Poulsen 2236 ct.; Polyantharozen 4050 ct.; Butterfly 47—60 ct.; Florex 72-r-130 ct.; Rosalandia 3454 ct.; Golden Ophelia 2444 ot.; Else Poulsen 28—32 ct.; Gloria Mundi 16— 24 ct.; Mac Keiler 28—37 ct.; Orange Triumph -46 ct.; Claudius Pemet 5868 ct.; Ge mengde rozen 2330 ct. Diversen per bos: Chrysanthen, gr .bloemig, 70—90 ct.; idem, tros 1317 ct.; Idem, kl.bloe- mig, 50—70 ct.; Clematus Mevr. Ie Coultre 130 —140 ct.; idem Prins Hendrik 5070 ct.; Phy- salis Francettl 1216 ct.; Pemettia p. stuk 19 cent. DELFT, 24 October. ^Veemarkt. Aangevoerd 2 paarden, 189 runderen, 1 vette kalveren, 98 nuchtere kalveren, 220 magere varkens, 355 biggen, 61 schapen of lammeren, 9 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoeien f.150325; vare koeien f.100—180; magere varkens f.14—46; biggen f.611; vette lammeren f.24—40; geiten of bokken f. 625. GOUDA, 24 Oct. Veemarkt. Aangevoerd in totaal 662 stuks, waarvan 149 magere varkens, prijzen f. 35-^0 per stuk; 276 biggen, f.4—8 per stuk; 172 runderen, 32 nuchtere kalveren, 2 graskalveren overgenomen door de Veehou derijcentrale; 31 bokken en geiten, f.36 per stuk; handel stug. - Algemeene markt: Aan gevoerd 131 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rljksmerk f.4141,50, 2de kwal. f.3940; han del vlug. Aangevoerd 12.600 eieren. Prijs kip eieren f. 7,257,50, eendeieren f. 5,606, hen eieren f. 5,50—6 per 100; handel vlug. Coop. Z.-H. Eierveiling Aangevoerd 74.500 kipeleren. Prijzen 56/58 KG. f. 7,20—7,50; kleine eieren f. 5,50—6,50 per 100. HONSELERSDIJK, 23 Oct. Alicante 23—33; Frankenthaler 4153; Colman 4358; Cham pion 3567; appelen 22; peren 7—19; snijboo nen 23—26; rood ekool 34; savoye 45; uien 4%; tomaten 7—16; spruiten 813; witte kool 1% per KG.; bloemkool 4—7 per stuk; andijvie f.1—1,20; prei 2,804,60; selderie 1,00 per 100. HONSELERSDIJK, 23 Oct. Anjers 2,10—4,60; Gerbera 4,80—5,40; Page 9—15; Yellow 12—16; Rayonanthe 3,20—9; Delhoume 9—12; Blanch 2—4,10; Choco 2,90—6,30; Asters 12—13 p. 100; Plumosa 9—22; Sprengerle 9—12; Freesia 11— 17; geel 39—46; tros Chrysanthen 519 p. bos; Chrysanthen 838; Begonia's 1535; Cyclamen 15—38; Kalanahoe 1521 per pot. KATWIJK AAN DEN RIJN, 23 Oct, Bloem kool I f.10—12,70, II f. 7,50—7,60; bospeen f.4,90 —9,40, alles per 100 stuks. Andijvie per 100 f. I —1,30. Roode kool f.55,20; gele kool f. 3,90 4,30; groene kool f.3—3,90; uien f.5—7,50 per 100 KG. Waspeen f.1—1,60; kroten 50—65 ct. per kist van 20 KG. LEIDSCHENDAM, 22 Oct. Het wapen van Veur: 9115 Kippeneieren van f. 7.80—8.35; 3061 Henneneleren f. 6.206.60; 291 Kippen f. 0.75 f. 1.25; 17 Eenden f.0.85—r.00; 21 Konijnen f. 0.50—2.25. NAALDWIJK, 23 Oct. Aardbeien 70; Alicante 3845; Frankenthaler 3759; Champion 69; Maroc 38—40; Muscaat 70; kasboonen 22—35; snij 20—23; stoofperen 12—14; tafelperen 7— 12; spinazie 612 ct. per KG.; rapen 40; uien 1,55; andijvie 1—1,30; sla 1,20—2,30; maïskolven 2,10—2,40; zoete pepers 5,30—9; kelen 60; kro ten 1,10—1,90; peen 4—5; prei 4,10; radijs 40— 50; knolselderie 3,75—5 per 100; bloemkool 9, B 67; perziken 8—12, 2de 4—7 per stuk; eieren 7,50—7,70 per 100; roode kool 3,90—5; savoye 4,505,80; groene 3,50—4,80; Chin. 30— 100; witte 1,80—2, dubb. boonen 2,552,65; pronk 4.80—6,40 per 100 KG.; tomaten A, B en C 2,12% per bak. NOORDWIJKERHOUT, 23 Oct. Witte kool f. 1,50—2,10; roode kool f.23,50; savoye kool f. 2,50 per 100 KG. Bloemkool 1ste soort f. 10; 2de soort f. 7,50; 3de soort f. 5,50; stek-bloem- kool f.2 per 100 stuks. Dubb. heerenb. f.0,60 2,30; snijboonen f. 0,952,05; stamheerenb. z. dr. f. 1,55—2,00; enkele heerenb. met draad f. 1,70, alles per 10 KG. RIJNSBURG, 23 Oct. Groentenveillng. - Bloemkool I f.7—11; idem II f.46; Groene' kool f.23,80; gele kool f.34,50; roode kool f. 4,505,50; witte kool f. 2,503.20; knolrapen f. 2,60—3,50; kroten 70—80 ct.; waschpeen f,1,20 —1,60; uien f,1,201,40; bospeen f. 6.508; an dijvie f.1—1,20. RUNSBURG, 23 Oct, bloemenveiling. Groote Chrysanthen: Speat 810; Blanche partout 5— 6; Rayonant 48; Troschrysanthen: bruin 16— 20; geel 10—14; wit 14—18; rose 12—16; Nor- mandië 1014; Douglas 1015; Soucen d'or 1620; Ficales 25—30; Tritoma 6080; Scabiosa 40—60; witte lelies 5—7. ROELOFARENDSVEEN, 23 October. Aard beien 710 ct. per doosje; idem 1217 ct. per pond: druiven 13 ct. per pond; andijvie f -1 1,30 per 100; sla f. 1,002,70 per 100; bloem kool f. 4,005,10 per 100; tomaten f. 0.83—2 23 per 25 pond; kassnijboonen f. 1,95—2,35 per 10 KG.; prinseboonen f.3,25 per 10 KG. TER-AAR, 23 October. Spinazie 1330 ct. p. kist; andijvie 10—25 ct.; slavellen 7—10 ct. per kist; peulen f.3; kassnijboonen f.2—?60; prin- sesseboonen f.2,55—2,80; witte pronkb. '0—91 ct. per 10 KG. Postelein 8 ct.; druiven 4246 ct. Waschpeen f.3; uien f.36,70; spr tkool f.6—15; roode kool f.46.50; witte kool f 3.10 —4; savoye kool f.3—5,70; Chineesche kool f. 1,30—2,60: groene Savoye f. 3,204,40 p 100 KG.; kroten f. 3,50 per 100; peen f.3—5 per 100. Sla f. 1—2,80 per 100. Bloemkool 4—12 ct, meloenen 5 ct per stuk. Tomaten A f. 4—9,20.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3