LAATSTE BERICHTEN PUROL in huis! LEfDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 24 October 1940 N.V.V.-gemeenschap Vreugde en Arbeid" opgericht Arbeidsvreugde en levensblijheid voor eiken arbeider BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN STADSNIEUWS Binnenland Wijziging in den zendtijd voor de omroepvereenigingen. Toewijzing voor rundveevoeder. Buitenland De persdienst van het N.V.V. deelt mede: „Vreugde en Arbeid", de nieuwe ge meenschap, die heden als onderdeel van het Nederlandsehe Verbond van Vak- vereenigingen door den commissaris van het N.V.V. is gesticht, zal over en kele dagen een aanvang maken met de uitvoering van een aantal zeer om vangrijke plannen in dienst van de geestelijke en cultureele verheffing van den Nederlandschen arbeider. De instelling van een „Vreugde- en Arbeidsorganisatie die onder lei ding zal staan van den heer A. 't Hart, bekend uit het „Instituut voor arbeidersontwikkeling" beteekent een uitbreiding van het werk der Ne derlandsehe vakbeweging over een ter rein, dat ondanks alle goedbedoelde pogingen door de versnippering onvol doende is bewerkt. Terwijl de vakbeweging principieel voor de opgave staat op te komen voor mate- rieele behoeften en verlangens van de aan gesloten arbeiders, moet er even principieel van worden uitgegaan dat er voor de vak beweging ook een taak ligt- op het uitge strekte terrein van de verzorging van den vrijen tijd van eiken werkenden volksge noot, de tegemoetkoming aan zijn behoef te aan geestelijke en lichamelijke ontwik keling en ontspanning, aan zijn belang stelling voor de uitingen van kunst en cul tuur, en in het algemeen aan zijn verlan gen naar arbeidsvreugde en levensblijheid. De socialistische geest van de nieuwe or dening legt de verplichting op deze moge lijkheden in dienst te stellen van alle ar beiders, ongeacht hun maatschappelijke positie. De vervulling van deze verplichting beteekent tegelijk, dat een belangrijke stap vooruit wordt gezet op den weg, die leidt naar de verheffing van het algemeene le venspeil van den arbeider en het wegne men van tegenstellingen tusschen de volks- genooten van hetzelfde volk. Het is duidelijk, dat de gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van 't N.V.V, door de aanvaarding van deze taak zich geplaatst ziet op een arbeidsterrein, waarvan de ge weldige omvang thans nog niet eens valt te overzien. In dit stadium van de ontwik keling der nieuwe organisatie meet daarom worden volstaan met een beknopt overzicht van de voornaamste richtlijnen voor het werk dat te wachten staat. DE RICHTLIJNEN. Het werk van „Vreugde en Arbeid" zal op Zondag 3 November a.s. officieel wor den geopend. Ter gelegenheid daarvan wordt in het concertgebouw in Amsterdam een buitengewoon concert gegeven door het concert-gebouw-orkest, onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg. Dit concert is in de eerste plaats bedoeld voor de Amster- damsche arbeiders, die georganiseerd zijn in de plaatselijke af deelingen van de N.V. V.-organisaties. De toegangsprijs zal der mate laag worden gesteld, dat metterdaad het doel zal warden bereikt om aan de ar beidersbevolking de gelegenheid te bieden te genieten van het beste wat in ons land op dit gebied van de kunst bestaat. Het tot stand komen van deze eerste uit voering spreekt duidelijke taal ten aanzien van de plannen, die de leiding van „Vreug de en Arbeid" heeft ontworpen. Ontspanning en kunstgenot zullen in het V. en A.-werk een belangrijke plaats inne men. Er zal verandering komen in den hoogst ongewenschten toestand van een elite-kunst, die geheel vreemd blijft staan tegenover de werkende bevolkingsgroepen, waaruit het Nederlandsehe volk zijn kracht en zijn geheele bestaan put. De Nederlandsehe arbeider, die in de ge mechaniseerde en gerationaliseerde groot bedrijven maar al te vaak dreigde te wor den tot een nummer of een machineslaaf zal in een op hoog peil staande kunstzin nige ontspanning het tegenwicht vinden voor de in vele opzichten onvermijdelijk geestdoodende arbeidsomstandigheden van onzen tijd. Muziek en tooneel, cabaret en kleinkunst, film en dans zullen alle tot de cultureele verheffing van den werkenderi mensch bijdragen. De geestelijke ontwikkeling van den ar beider zal evenzeer deel uitmaken van het werk van „Vreugde en Arbeid". Niet in de laatste plaats zal daarbij ook het vraag stuk worden behandeld van de verbetering van het handwerk, dé stimuleering van de vakbekwaamheid en de uitbreiding van de bedrijfsscholing. Kennis van de geschiede nis van eigen volk en eigen cultuur zal aan een ieder een inzicht geven in zijn plaats en taak in de arbeidsgemeenschap. 1 Niet minder belangrijk is de lichamelijke ontwikkeling, de beoefening van sport en gymnastiek. „Vreugde en Arbeid" zal het oude spreekwoord in- de practijk brengen, dat slechts in een "volkomen gèzond li chaam een gézondè geest kan wonen. Het werk in deze richting heeft ook daarom reeds zoo groote beteekenis, omdat de ge volgen van de véf^vUarloozing van de;'licha melijke opvoedin^f^fflerwege worden gevoeld en erkend. Gemeeiischappeiijke sportbeoe fening in en d.bpr, de bedrijven kan er aan medewerken de solidariteit van de werkers van hoog tot laag in hoöge mate te versterken. De verzorging van vacantie-reizen, de in richting van vacantie-ver blij ven op groote schaal, het regelen van aangelegenheden van vervoer, moeten het mogelijk maken breede lagen der bevolking te brengen tot een doelmatige- besteding van den vacan- tie-tijd, doelmatig in dien zin, dat een wer kelijke ontspanning een verandering van omgeving en een daaruit voortvloeiende verruiming van blik en inzicht worden ver kregen. Door de mogelijkheden, die een groote organisatie bieden kan, valt dit doel te bereiken zonder dat financieele bezwa ren een overwegende rol gaan spelen. Van zelfsprekend zal dit onderdeel van de ge meenschap V. en-A., meer in het bijzonder voor zoover het buitenlandsche reizen be treft, eerst in een rustiger internationaal tijdperk volledig tot zijn recht kunnen komen. De gemeenschap „Vreugde en Arbeid" aanvaardt ook de verplichting bepaalde sociale belangen van de arbeiders en hun gezinnen te gaan verzorgen. Wij denken hier aan verschillende voorzieningen ten aanzien van moeder en kind, aan het be vorderen van de levensblijheid en de ge zonde opvoeding van het toekomstige ge slacht. Bedrijfsverhoudingen en bedrijfsin richting zullen door deze organisatie wor den bezien in het licht van een streven na,ar schoonheid en hygiëne. Zooals uit het bovenstaande' blijkt, moet het werk van V. en A. zich ter beantwoor ding van het gestelde doel in ongekenden omvang ontwikkelen. Dit alles kan slechts tot stand worden gebracht in een groote organisatie als het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, die bovendien in haar nieuwen vorm blijkens de gebeurte nissen van de laatste maanden, voldoende groeikracht bezit, om de basis te vormen voor een Nederlandsehe vakbeweging en tot dusverre nog niet vermoede afmetin gen. In V. en A. zullen ook de onderafdee- lingen van het N.V.V. worden onderge bracht, die in dezelfde richting op overi gens zeer bescheiden schaal hebben ge werkt. Bij Brand- en Snijwonden, Pijnlijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. 2348 (Ingez. Med.) DOODSTRAF GESTELD OP SABOTAGE. United Press meldt uit Frankrijk: Bij verordening van den Dultschen mi litairen gouverneur is bepaald, dat alle per sonen, die werkzaamheden, welke hun door het militair bestuur zijn opgedragen met voorbedachten rade niet of op onvoldoen de wijze uitvoeren, ter dood zullen worden veroordeeld. Eenige dagen geleden was in de nabij heid van Parijs een telefoonkabel op twee plaatsen doorgesneden. Daarop kregen 25 personen uit de dichtstbijzijnde plaats op dracht acht dagen lang de kabel dag en nacht, te bewaken. Er werd hun medege deeld. dat zij allen den kogel zouden krij gen, indien de sabotagedaad in dien tijd zou worden herhaald. BRITSCHE MIJNENVEGER. VERGAAN. De Britsche admiraliteit maakt bekend, dat de Britsche mijnenveger Dundalk door een vijandelijke mijn tot zinken is ge bracht. (D.N.B.) MOEILIJKHEDEN OP HET PORTUGEESCHE PLATTELAND. Ten gevolge van de toenemende werk loosheid, die door den slechten oogst is veroorzaakt, is het in verschillende Portu- geesche provinciën tot botsingen tusscher. de bevolking en de politie gekomen. Het blad „O Seculo" dringt naar aan leiding daarvan aan op aanzienlijke ver sterking der gendarmerie ten plattelande, omdat de nood onder de bevolking heelt geleid tot diefstal van veldvruchten en oosstvoorraden in schrikbarende mate. (D.N.B.1 GEBOREN. Hendrika, D. van W. Hemerik en J. H. Lan- gerak Lena. D. van J. Hartevelt en H. H. Rozier Chrétien Gerard. Z. van W. J. H. Cloot en E. M. Foppen Sara Maria, Dun W v. Waardhuizen en S. M. Marck Jere- mias Johannes, Z. van J. Kwestro en A, var- Houten Cornelia, D. van J. Hanno en H. v. d. Zanden Hendrik. Z. van H. Matters en J F v. d. Steen Arie Willem, Z. van W. G. v' d'. Ster en M. Janssen Johannes Pleter, Z van DJ v. d. Zwart en E. F. Gaudlitz Carel Leendert. Z. van C. Swaan en J. Filippo Gerardus Petrus Josephus, Z. van W. G. Weenink en G M. Neumann Dirk. Z. van A de Blaey en A Rynsburger - Trijntje Geer- truida, D. van P. Selser en J. Klaassen Ko- rina Johiinna, D. van J. H. Ket) en F. M. KleVM GEHUWD. M. W. Hocks jm en B. M. Stipdonk jd S. p. v. Kins jm en M. C. Delsasso jd. P. Kramers jm en C A. M. Voorham jd J. Maris jm en C. M. de Boer id. P. J. van Rijzen jm en J. M. Rijsbergen jd D v. d. Wijngaard jm en P. Tisseur jd M. P. van Staveren jm en L. C. v. Varick jd. OVERLEDEN. G. J. Rijkmans, M. 37 j. W. P. Kors, M. 63 jaar. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: O. M. Bayer, Steenstraat 21, Leiden. Schoenhandel, reparatie-inrichting; pedi cure. Overleden eigenaar: O- M. Bayer, Leiden, d.d. 14 Oct. 1940. Maison Speyer, Haarlemmerstraat 88. Gangetje, Leiden. Stoffenhandel. Bovenge noemde zaak is op 21 September 1940 ver kocht en overgedragen aan mej. J. Boerse- ma, te Leiden. De vennooten hebben zich, met uitsluiting van ieder ander, het recht van terugkoop der zaak voorbehouden. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN- VEREENIGING. Gisteravond hield de Leldsche Amateur Fotografen Vereeniging haar maandelijk- schen clubavond in een der zalen van ,,'t Schuttershof". Na afdoening der huis houdelijke aangelegenheden kreeg de voor zitter het woord voor zijn causerie: „Een handige methode om voor iedere papier soort de juiste ontwikkelaar samen te stel len". Na eerst een aantal verschillende op lossingen gereed gemaakt te hebben, kan men aan de hand van een tabel, op zeer eenvoudige manier voor iedere papiersoort, die men wil gebruiken, de ontwikkelaar di rect klaar maken; het is inderdaad een ge makkelijke methode en vele leden zullen er zeker gCDruik van maken. Daarna besprak de secretaris een collec tie van ^en der leden; he«. was een gcode gedachte om op deze nieuwe wijze met het werk der leden kennis temaken. Een uit voerige en juiste critiek op deze veel goeds inhoudende collectie heeft den leden dezen avond weer veel geleerd. Na de rondvraag werd deze zeer geanimeerde avond gesloten. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen rechten: mej. C. A. Tillemans (Rotterdam) en de heer C. J. F. Houwert (Den Haag); voor het doctoraal examen Rechten: de heer H. G. Halbertsma (Eindhoven); voor het doctoraal examen Geneeskunde: de heeren W- Gout (Leiden), A. Speelman (Overschie) en mej. H. C. Willebeek le Mair (Rotterdam) en voor het candidaatsexa- men rechten: mej. C. M. Duijff (Den Haag) en de heeren: H. J. v. d. Kooy (Delft) en J. W. de Vroom (Bleiswijk) WIELRENNERS IN TRIANON. Ter afwisseling van het filmprogramma zal deze week in het Trianon-theater alhier een drietal bekende wielrenners op treden. Het zijn de sprinters Arie van Vliet, Jan Derksen en Jef van den Vijver, die alle drie een wereldkampioenschap (korte afstand) op hun naam hebben en elkaar nu gaan bestrijden op home-trainers. Voor niet-ingewijden merken wij hierbij op. dat een home-trainer een fiets is op rollen, welke in beweging worden gebracht door de trappende wielrenners. Op een schijf kan men dan zien wie het hardste trapt en dus ook wie er winnaar is. Voor het alhier afgenomen examen van apothekersassistent zijn geslaagd mej. E. Wolsink (Den Haag) en de heer O. Tjee (Leiden) (Bulten ^erabtwoordelljkneid der Redactie). Cople van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. Geachte Redactie. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw veel gelezen blad voor het volgende: In het Handelsblad voor den Tuinbouw komt een artikel voor, waarin wordt gepropageerd voor lotsverbetering en verheffing van het bloe mist-hoveniersvak. Ondergeteekende is het hier ook volkomen mee eens. Vele malen heb ik mij geërgerd aan het ge pruts en geknoei 'van vele tuinbezitters, terwijl daarentegen vele jonge tuinlieden met 2 i 3 diploma's in hun zak doelloos langs de straten loopen. Zooiets k^n en mag in een nieuwe ge ordende samenleving niet meer voorkomen. Ook zij hebben hun plichten en rechten daarin. Maakt dus dezen Winter een plan voor Uw tuin en neemt dan een vakman in Uw vertrouwen. Deze kan U een ruime keus geven van het materiaal, dat opze Boskoopsche cultuur li biedt. Dus geen verdroogd marktmateriaal. doch zoo van den kweeker. Hierdoor steunt gfj niet alleen onzen mooien Nederlandschen tuinbouw, maar verschaft ook Uzelf een waar genot In den zomer. U, Redactie, mijn dank voor de plaatsing. F. J. LANGEZAAL. VOOR VRIJDAG 25 OCTOBER Jaarsveld, 414,4 M. NCRV-uitzending 8 00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Schriftlezing en med. -atic 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gram.muziek 9.30 Viool, piano en gramof.- muziek 10.10 Orgelconcert (opn.) ïo.bJ Morgendienst 11.00 Gram.muziek 11.25 Rotterdamsche Pianokwartet en gramof.muziek 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Gram.muziek 1.30 Celesta-ensemble en gram.muziek 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.20 Gram.muziek 4.00 Bijbellezing 4.30 Gram.muzeik 4.40 Zang met pianobegelei ding en gram.muziek 5.15 Nieuws- en econo mische berichten ANP 5.30 Orgelconcert en gram.muziek 6.30 VPRO: Gesprekken met luisteraars 6.45 Actueele reportage of gram. muziek 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berichten 7^20 Gram.muziek 7.40 Cau serie „Nu de brandstof schaarsch is" 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Causerie „Natuur en genade" 8.30 Bel Canto Hierna: Schrift lezing 9.009.iè "Nieuwsberichten ANP, slui ting. Kootwijk 1875 ,M. VAR A-uitzending. 7.00 Be richten (Dultsch) "7.15 Berichten (Engelsch) 7.30 Gramunuzlek ,'8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek 9.001'Berichten (Duitsch) 9.15 Gram.muziek 10.15 Esmeralda 11.00 Gra- mofoonmuziek 11.15 Berichten (Engelsch) l1.30 Pianovoordracht 12.00 Berichten 12.15 Gram.muziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 Orgelspel en zang 1.30 Gram.muziek 2.00 Berichten Duitsch) 2.15 Gramof.muziek 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Esmeralda en solist 4.30 Orgelspel 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische be richten ANP 5.30 Gramnriuziek 5.56 Repor tage 6.15 Berichten (Engelsch) —6.30 Gram. muziek 6.45 Berichten 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gram.muziek '7.30 Berich ten (Engelsch) 7.45 Gram.muziek 8.00 Be richten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberichten ANP 3.25 Gram.muziek 8.300 Berichten (Eng.) 8.45 Gram.muziek 9.00—9.15 Nieuwsberich ten ANP, sluiting. Het is mogelijk gebleken een verbetering te brengen in den zendtijd der omroep vereenigingen. De sluitingstijd 'wordt nu 7.15 uur. De uitzending van nieuwsberich ten om 6 uur of 6.15 uur vervalt. In de plaats daarvan komt het laatste nieuws van het A.N.P. van 7.007.15 uur. Een deel der aangeslotenen bij de ra- diodistriibutie kan ook nog later berichten hooren, n.l. wanneer hun centrale door een telefoondraad met de .studio verbon den is. De centrales, die muziek en berichten door den aether opvangen, kunnen uiter aard geen berichten meer geven na 7.15 uur. De centrales met lijnaansluiting ech ter voornamelijk in de groote steden, ge ven ook 's avonds om 8 uur en 10 uur nieuwsberichten De belangrijikste berichten van deze uitzendingen worden door de 'radio den Volgenden morgen om 8 uur herhaald. Het bekende radiopraatje blijft voorloo- pig gesteld op 5.15 uur. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat voor de periode van 11 Nov. 194026 Mei 1941 een toewijzing van rundvee voeder zal worden verstrekt. Deze rundveevoedertoewijzing zal dus in tegenstelling met die van den vorigen win ter, in eenmaal plaatsvinden. Deze maat regel is getroffen om de veehouders zooveel mogeiijlk in d!e gelegenheid be stellen het voeder, hetwelk zij voor hun vee kun nen ontvangen, af te nemen op den tijd, dat zij er het meest behoefte aan hebben. Iedere rundveehouder krijgt t. z. t. mede- deeling van de hoeveelheid voeder waarop hij voer den winter 1940/1941 zal kunnen rekenen. De toegewezen hoeveelheid voeder zal afgenomen moeten worden in tenminste 4 keer, met een tusschenruimte van ten minste 4 weken, terwijl per distributie- periode niet meer dan 25% van het voe der kan worden afgenomen. Nadere bijzon derheden worden in een in de advertentie kolommen opgenomen officicele publicatie vermeld. PLANNEN VOOR EEN NIEUW STATION TE ENSCHEDE. Het ontwerp gereed. Naar wij vernemen zijn plannen ont worpen voor den bouw van een nieuw sta tion te Enschedé. Het ontwerp is reeds eenigen tijd geleden gereed gekomen en door de desbetreffende instanties goedge keurd. Indien de oorlog niet tusschenbeide was gekomen, zou reeds bot aanbesteding zijn overgegaan. Het plan omvat een station van onge veer dezelfde constructie als dat te Deven ter. Het wordt een mooi, modern gebouw, dat belangrijk lager komt te liggen dan het tegenwoordige. Evenals te Deventer zullen trappen toegang geven tot de perrons. Het ligt in het voornemen lange perrons te maken, waar aan weerszijden de treinen kunnen voorrijden. Een apart gedeelte is ontworpen voor het treinverkeer met het buitenland. Het tegenwoordige terrein voor station en emplacement zal zijn bestem ming behouden, maar het hoofdgebouw komt eenigszins Westelijker te liggen- De ingang zal vermoedelijk bij den Parkweg komen, ongeveer tegenover de Kortenaer- straat. Het staat in verband met de tijds omstandigheden noe niet vast, wanneer het plan, dat kant en klaar ligt voor aanbeste ding, zal kunnen worden uitgevoerd. SPIEGELRUIT VAN N.S.B.-KRINGHUIS INGEGOOID. De persdienst van de N.S.B. meldt: Nadat in den nacht van Dinsdag op Woensdag onbekenden een ruit hadden ver nield van een groepshuis der N.S.B. in de Plujvdeirstraat in DuindOrp in Den Haag. heeft een onbekende, gebruik makende van de diepe dudsbernas, die gisteravond heerscfhite. omstreeks halftien een steen ge worpen door een spiegelruit van het kring huis-West deT N\S.B. in de Buys B'alüot- straat. Er ontstond een gat In de ruit en de geheele uitstalkast werd bezaaid met glassplinters. De politie stelt een onder zoeik in. INCIDENT AAN HET ANTWERPSCHE GERECHTSHOF. Wij vernemen, dat de procureur-generaal bij het hof van beroep te Brussel een on derzoek heeft ingesteld in verband met ze kere feiten, die te Antwerpen geleld heb ben tot de opzienbarende aanhouding van procureur de Schepper en een zyner plaats vervangers. Hij heeft de noodlge maatrege len getroffen, die door de omstandigheden verelscht werden, teneinde een herhaling van dergelijke incidenten te vermyden- (Belga) NOODWEER BOVEN TOULON. Volgens beriohten uit Vichy, heeft zich boven Toulon een hevig noodweer ontlast. Hagelkorrels, byna vijftig gram zwaar sloegen de ruiten der huizen stuk en er- nlelden de gewassen op de akkers. Over den onwaing van de aangerichte schade zyn nog geen nauwkeurige bijzonderheden ont vangen'. DjN.(B.) DE ENGELSCHE AANKOOPEN IN AMERIKA. De Amerikaansche minister van handel, Jones, heeft bekend gemaakt, dat Engeland in het eerste jaar van den oorlog voor 780 millioen dollar AmerikaonBOhe vliegtuigen, springstoffen, vuurwaipens, staalproducten, werktuigmachines, petroleumiproducben en chemicaliën heeft gekocht. In het eerste oorlogsjaar waren de ver schepingen naar Groot-Briittanje 57 pro cent hooger dan in dezelfde periode van het voorafgaande jaar. (D.NB.) AMERIKAANSCH DIENSTWEIGERAAR VEROORDEELD. Voor de eerste maal ls een dienstweige raar in de Vereenigde Staten veroordeeld en wel tot drie jaar gevangenisstraf. Hij verklaarde voor het gerecht, dat er in Aime- riika niets was, waarvoor het de moeite waard was te strijden. Volgens de pream bule van de grondwet had niemand het recht hem van zyn vrijheid te berooven. (D.NB.) LAVAL UIT VICHY VERTROKKEN. Vice-president Laval, die gisteren voor het uitbrengen van rapport naar Vichy was teruggekeerd, is vanochtend weer uit Vlohy vertrokken1. (D.N.B.) ONRUSTIGE STEMMING IN GRIEKEN LAND. De Londensche zinspelingen op eeneven- tueele beeettdmg van d'e Grieksche eilanden door Engeland heeft In Athene groote on gerustheid veroorzaakt. Van Grieksche zyde wyst men opnieuw op de herhaalde offl- cieele verklaringen van den Grieksctoen minister-president Metaxas, dat hy de Grieksche onschendbaarheid en onafhan- keiykheid tegen elkeen met de wapens zal verdedigen. Deze verklaringen, zoo betoogt men hier, gelden ook voor de in de Londen- sche radio gemaakte zinspelingen. (DNB). JAPANSCHE KEIZER ONTVANGT OFFICIEREN. De Japansche keizer heeft vanmiddag aan het noenmaal vyftien luitenants-ge neraal ontvangen, die kortgeleden van het Chineesche front zyn teruggekeerd. Z. M. overhandigde elk hunner een souvenir en een geschenk ln geld. (Domei) VEERTIGURENWEEK IN AMERIKAANSCHE STAATSFABRIEKEN. Vandaag begint de nieuwe veertiguren week in de Amerikaansche staatsfabrieken. Tot dusverre werd er 42 uur per week ge werkt. (D.N.B.) VAN DE ROEMEENSCHE NATIONALITEIT VERVALLEN VERKLAARD. De vroegere Roemeensche gezant in Was hington, Davila, is van de Roemeensche na tionaliteit vervallen verklaard. Een geiyke maatregel is genomen ten aanzien van ver scheidene andere in het buitenland wo nende Roemenen. Het besluit, waarbij de legionair Ciorogaru van de Roemeensche nationaliteit vervallen was verklaard, zal herzien en geannuleerd worden. (D.N.B.) VERSTERKING NAAR DE PHILÏPPIJNEN. De minister van buitenlandsche zaken, Huil, deelde mede, dat tien voor Slam "ver vaardigde Amerikaansche militaire vlieg tuigen, die in Manila waren opgehouden, worden ingedeeld by de Amerikaansche luchtstrydkrachten in Manila, nu Slam ge- bledseischen heeft gesteld aan Fransch Indochina. Naar de New York Herald Tribune meldt zyn 70 van de door de Amerikaansche re geering in beslag genomen voor Zweden ge bouwde 110 gevechtsvliegtuigen yiings per spoor verzonden om naar de Phillppynen te worden getransporteerd. Het bevel was zoo plotseling gekomen, dat de Zweedsche opschriften en instrumenten niet meer kon den worden verwijderd. Volgens dit blad zouden de machines, onder welke zich een aantal duikbommenwerpers bevindt, oor- spronkeiyk aan Engeland worden afge staan. De toenemende spanning in het Verre Oosten heeft echter de regeering te Washington aanleiding gegeven het Ame rikaansche luchtwapen op de Phllippynen te versterken, daar het naar beweerd wordt over slechts 100 verouderde machines en eenige dozynen marinevliegtuigen beschik te. (D.N.B.) JAPANSCHE PERS OVER DEN BIRMAWEG. Doordat de Japansche weermacht gelijk tijdig met de opening van den Birmaweg tot tegenmaatregelen is overgegaan, is het bewijs geleverd, zoo schryft de Mikao Sjini- boen, dat ook deze eenige weg van aanvoer voor Tsjang kal sjek niet meer van groote waarde is. Tsjang kai sjek kan thans niet alleen gebrek aan oorlogsmateriaal maar ook honger verwachten. Zyn hoop op hulp van Engeland of de Ver. Staten is kans loos. Zou men Tsjang kai sjek naar eigen opvatting laten handelen, zoo vervolgt het blad. dan zou hy zich voor het Japansche leger wel bukken en daardoor meewerken aan den vrede in China en het Verre Oos ten. Ook de personen in zyn omgeving, die een wyden blik hebben, zouden zulk een stap toejuichen. Maar er zyn bepaalde hin derpalen aanwezig, die niet zyn weg te ne men en die hem beletten volgens zün op vatting te handelen. Het blad noemt di' „zeer betreurenswaardig" en verklaart, dat Japan daarom met alle kracht zal blijven probeeren naar een snelle vernietiging van het anti-Japansche bewind in China t® streven. (D.N.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2