8Isle Jaargang DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 No. 24719 Churchill doet een beroep op Frankrijk Hitier ontmoet generaal Franco Geen indruk Laval's bezoek aan Hitier Bom-aanvallen Uit Roemenië Uit het Verre Oosten De kolendistributie Uit Amerika Aan de Spaansche grens Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 et-S. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bi] maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. lfj hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst nó. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenf225 per week0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Het A.N.F. meldt uit Berlijn: De Britsche minister-president, Winston Churchill heeft Maandagavond voor de Engelsche radio een redevoering uitgespro ken welke hij betitelde als „een beroep op Frankrijk." Volgens de Frankfurter Zeitung heeft Churchill hierin o.a. het volgende gezegd: Meer dan dertig jaar sta ik aan de zijde van Frankrijk en onder den Dultschen bommenhagel is Engeland „trouw jegens alle volkeren voor welker rechtvaardige zaak het het zwaard getrokken heeft." Wanneer vrienden met elkander in moei lijkheden geraken, omdat zij aangevallen en door den vijand van elkander geschei den worden, moeten zij op hun hoede zijn, opdat zij niet met elkander in twist gera ken. Vervolgens poogde Churchill de Fran schen bang te maken ten aanzien van de bedoelingen van Duitschland en Italië en hun een toekomst van geestelijke slavernij te voorspellen indien zij niet bereid zouden zijn weer hum steun te geven aan Groot- Brittannië, dat weliswaar thans zware da gen beleeft, maar in 1941 naar hij be weerde de heerschappij in de lucht en op zee zal bezitten. Wat wij Engelschen, al dus Churchill, van u, Franschen, in deze bange dagen verlangen, nu wij voor een overwinning vechten welke wij redelijker wijze met u zullen deelen, is dat al kunt ge ons nu niet helpen gü ons geen hin derpalen voor de overwinning in den weg legt. Voorts beweerde de minister-president nog, dat Engeland uitsluitend vecht voor de Europeesche bevrijding van het natio- naal-socialisme, en dat Groot-Brittannië geen enkel land eenige eisohen stelt. Daar om moeten de Franschen ook niet geloo- ven, dat de Engelschen dè Fransche Yloot en de koloniën in bezit willen nemen. EEN OFFICIEUS DUITSCH ANTWOORD. Van officieuze Dultsche zijde wordt ge meld: In politieke kringen te Berlijn beschouwt men het als een nieuw bewijs voor de kans- looze positie van Engeland, dat onafwend baar zijn vernietiging tegemoet gaat. dat Churchill Maandagavond in een radiorede gepoogd heeft het Fransche volk opnieuw als bondgenoot te winnen. Want ten slotte moet men ook te Londen gemerkt hebben, dat Frankrijk aan de zijde van Engeland zoo juist de grootste ineenstorting en de grootste teleurstelling van zijn geschiede nis beleefd heeft en moet men weten, dat er na de gebeurtenissen van Oran en Da kar, Fransch bloed aan Engelands handen kleeft. Bij de radiorede van Churchill is er, aldus de overtuiging, die men hier heeft, uitsluitend sprake van, dat Frankrijk door Engeland een tweede maal bedrogen moet worden, doordat het, nu het zelf niet meer In staat is zijn zonen voor Engeland naar bet slagveld te sturen, althans passief zal dulden, wat Londen verder aan schendin gen van het volkenrecht tegenover het Fransche bezit voor de Engelsche belangen nuttig zal achten. Op de onverbiddelijke opoffering van den bondgenoot door Enge land volgt dus de bedoeling om met onge kend cynisme een politieke lijkschending te plegen, waarbij de verbluffende ver wachting geuit wordt, dat het Fransche volk zelf de hand daartoe zal kunnen bie den. De waanzin van Engeland schijnt zoover te gaan, zoo verklaart men, dat het meent ook bij anderen geen normaal denken en aanvoelen en geen normalen zin voor de werkelijkheid meer te mogen veronderstel len. De Dultsche pers stelt zich geheel op het zelfde standpunt. GEEN OFFICIEEL ANTWOORD VAN VICHY. Het D.N.B. meldt uit Vichy: In kringen van het ministerie van bui- tenlandsche zaken is men ten aanzien van de redevoering van Churchill van meening, dat de verklaring van den Britschen mi nister-president geen aanleiding geeft om hierop van Fransche zijde op eenige wijze openlijk te reageeren. In deze kringen verklaart men dat een rechtstreeksch beroep van een buitenland- schen staatsman aan een vreemd volk geen correct optreden Is. Voorts wijst men er op, dat maarschalk Pétain reeds in een van zijn vroegere redevoeringen dergelijke Brit sche inmengingspogingen in Fransche aan gelegenheden van de hand heeft gewezen. Wat den inhoud van de rede zelf betreft, betoogt men hier dat zoo iets van Chur chill wel verwacht kan worden. Men geeft er in de genoemde kringen de voorkeur aan tegen de rede niet te polemiseeren, te meer daar de Fransche pers tot dusver geen ver- j lp' gekregen heeft van deze radiorede mel ding te maken. Over heit bezoek van den Franschen on der-premier Larval aan den Führer wordt nooh van Duitsche noch van Fransche zijde eenig nader commentaar gegeven. Direct na zijn terugkeer te Viohy heerfft Lavail Pétain verslag uitgebracht, waarna later een mi nisterraad is gevolgd. Volgens United Press zou de ontmoeting in verband staan met de verlenging van de wapenstilstands overeenkomst. De ont moeting zou te Parijs of in de nabijheid van Parijs zijn geschied. Ook een paar andere ministers zouden een bezoek aan Parijs heblben gebracht. Gisteravond ondernamen Dultsche ge vechtsvliegtuigen een aanmal op de Oost kust van Schotland en bombardeerden met succes de spoorlijnen en het station van een stad. Waargenomen branden toonden de gwwemschte uitwerking van dien aanval aan. Tot Woensdagnacht heeft Londen In totaal 247 maal luchtalarm beleefd. (D.NB.) Hedennacht hebben Britsohe vliegtuigen geprobeerd een grooten aanval op de Duit- sche rij'kshoofdstad te ondernemen. Slechts enkele toestellen bereikten het luchtruim van Groot-Berlijn. Er werd luchtalarm ge maakt en de luchtdoelartillerie trad in wer king. De vijand wiérp brandbommen en ont- brandbare plaatjes uit, hier en daar ook brisant-bommenop verscheidene plaatsen vooral in het Westelijke stadsdeel ont stond er lichte schade aan gebouwen en blaken Kleine branden uit, die spoedig ge- bluscht konden worden. Er wordt melding gemaakt van eenige gewonden. (D.N.B.) DE HONGAARSCH-ROEMEENSCHE HANDELSBESPREKINGEN GESCHORST. Naar het Hongaarsche telegraafagentschap mededeelt, zijn de besprekingen, die te Boe dapest tusschen een Hongaarsche en een Roemeensche handelsdelegatie werden ge voerd, gisteren geschorst. ANTONESCU NAAR ROME. Ten aanzien van het as. bezoek van Am- tonescu aan Home verklaart men in welin gelichte Iteliaansche kringen, dat hij naar men weet op uitnoodiging van de fascisti sche regeering komt en zijn bezoek een offi cieel karakter zal dragen. Zonder vooruit te willen loopen op de onderwerpen, kan men reeds zeggen, dat bij deze gelegenheid ge sproken zal worden over de uitwerking van de scheidsrechterlijke uitspraak van Wee- nen en de opheffing van den Engelschen invloed en de Engelsche intriges op den Balikan. Vblgens bericht uit Home zal het bezoek in de eerste 10 dagen van de volgende maand plaats hebben. Het zal het eerste officieele blijk zijn der vriendschap van het legionaristisdhe Roemenië jegens het fascistische Italië. Horia Sima, de commandant van het Roe meensche legioen en plaatsvervangend minister-president, heeft een afdeelingschef van den Duitschen persdienst verzekerd1: Wij hebben maar één wensch, ons ter be schikking te stellen en hopen, dot men ons deel laat nemen aan de groote worsteling om het Europa van morgen. De buitenland- sche politiek van Roemenië is derhalve een natuurlijke voortzetting van de binnen- landsche. HUISZOEKINGEN TE BOEKAREST. Het D.NB. meldt uit Boekarest: In verhand met de arrestatie van Bëck en leden van het Poolsche gezantschap, die betrokken waren bij het En'gelsohe salbo- tageplan en als gevolg van Dinsdag ge vonden documenten, heeft de Roemeensche politie gisteren een huiszoeking verricht in een bl.1 de Poolsche ambassade behoorend huis. waarbij zij groote hoeveelheden muni tie, bezwarende documenten cocaïne en andere soorten vergif, alsmede een gToote hoeveelheid deviezen, waaronder een groot bedrag aan rijksmarken vond. De documen ten bewijzen, dat in dit huis van de Pool sche ambassade diensten verricht werden voor de Engelsche spionnage. Voorts werden twee groote geheime zend- en ontvangsta tions gevonden, alsmede papieren, waaruit bleek, dat deze bende met, Engelsche in stanties in verbinding heeft gestaan. Dertig Polen zijn -gearresteerd, waaronder verschei dene leden van de z.g. Poolsche ambassade. DIATSOEOKA OVER DEN VREDE. Van Madsoeoka, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, bevat het tijd schrift Berlijn-Rome-Tokio, een belang wekkend artikel naar aanleiding van het pact van drie. Hij betoogt, dat het Ideaal MEN VERWACHT VOLDOENDEN AANVOER. Van bevoegde zijde vernemen wij, .dat de blijkbaar bij het pu bliek bestaande vrees voor een kolentekort in den loop van den komenden winter, ongegrond is, Er bestaat alle reden voor de ver wachting, dat de aanvoer van steenkolen voldoende verzorgd zal kunnen worden. In dit ver band wijst men er op, dat dit in den vorigen winter, die uitzonder lijk streng was, in Duitschland ook is gelukt. van den algemeenen, rechtvaardigen vrede 2600 jaar het richtsnoer van het Japansche politieke handelen is geweest. Dat ideaal waarborgt elk volk zijn eigen plaats op aarde en geeft het de vrijheid, zijn eigen lot te bepalen zonder onbehoorlijke inmenging of belemmering. Wij gelooven, aldus Matsoeoka, dat we om dit ideaal te verwezenlijken, moeten begin nen met de vervulling in onze ruimte ln Groot Oost-Azië. Ons volk Is er zich van bewust, dat het op den weg daarheen tal rijke hindernissen van geestelijken en stof- felijken aard zal vinden, maar ik kan de verzekering geven, dat wij nooit zullen wan kelen of vermoeid raken. We zijn vastbeslo ten te overwinnen. Het staat voor mij vast, dat het Duitsche volk in samenwerking met het Italiaansohe een ideaal, gelijk aan het Japansche, voor oog§n heeft en thans strijdt voor de vervulling van dat ideaal. In het teeken van het historische verdrag der drie mogendheden zal Japan er steeds trotsch op zijn Duitschland en Italië ter zijde te staan en mee te werken aan het tot stand brengen van een rechtvaardigen en waren vrede, gegrondvest op een nieuwe wereldorde. NIEUWE FUNCTIE VOOR SAITO. Saito, de gewezen Japansche consul-gene raal te Batavia wordt genoemd als de eer ste directeur van het geprojecteerde bureau voor Zuidzee-aangelegenheden van het de partement van buitenlandsche zaken. Dit bureau krijgt twee afdeelingen en zal de aangelegenheden behandelen, die betrek king hebben op Nederlandsch-Indië, Ma- lakka, Burma, Thailand en Fransch-Indo- China. (Domei). JAPAN ZEGT ROBBEN-OVEREEN KOMST OP. De Japansche regeering heeft medege deeld, dat zij niet voornemens is het in 1911 gesloten accoord met Engeland, de Veree- nigde Staten en sovjet-Rusland betreffende de bescherming van robben te vernieuwen. Zij is echter bereid een accoord op nieuwen grondslag te sluiten. De Japansche regee ring motiveert haar besluit er mede, dat de robben zich in de Noordelijke deelen van den Stillen Oceaan, zoo vermeerderd heb ben, dat zij voor de visscherij, die voor Ja pan in de hoogste mate van vitaal belang is, in den loop der laatste jaren steeds groo- tere schade deden ontstaan, zonder dat het op grond van de overeenkomst mogelijk was zorg te dragen voor passende tegenmaat regelen (DNB). VERZEKERING VAN ROOSEVELT. President Roosevelt heeft gisteren te Philadelfia d'e eerste der aangekondigde vijf verkieahigsredevoeringen gehouden, waarin hij o.a. het volgende zeide: Ik wil vervalschjingen en valsohe voor stellingen weerleggen, weflke tijdens de ver kiezingscampagne zijn opgedoken. Mijn tegenstanders probeer en het Amerikaan- sche volk angst in te boezemen. Het zwaar ste verwijt, dat men mij aandoet, is de beschuldiging, dat de regeering buiten weten van het congres en van het volk geheime verdragen met andere landen ge sloten heeft en daarmede de veiligheid van de Ver. Staten in gevaar brengt of de VeT. Staten tot het deelnemen aan een oorlog elders verplicht. Ik verklaar plechtig zoo zeide Roosevelt letterlijk, dat er geen ge heim verdrag, geen geheime verplichting of afspraak van eendgerlef aard direct of indirect met eenige andere regeering of natie bestaat, "welke Amerika bij een oor log zou kunnen betrekken of welke voor eenig ander doel zou zijn overeengekomen. Voorts heeft Roosevelt o.m. nog gezegd, dat de regeering er van beschuldigd wordt de Vereenigde Staten in den oorlog te lei den. Daartegenover verklaarde de president, dat al zijn denken en handelen in den loop van deze jaren gericht is geweest op het doel den wereldvrede te behouden en in het bijzonder voor de Vereenigde Staten en het Westelijke halfrond den vrede te bewaren. Een sterke verdédiging, zoo ging Roose velt verder, is de beste garantie voor vrede en veiligheid op het Westelijke halfrond. Spr. verzekerde nogmaals, dat hij en de mi nister van buitenlandsche zaken den weg Het D.N.B. verspreidt het volgende commaniqué: De Führer heeft giste ren aan de Fransch-Spaansche grens een ontmoeting gehad met den chef van den Spaanschen staat, generaal Franco Aan het onderhoud, dat in een geest van hartelijke wederzijdsche kame raadschap der twee naties werd ge voerd, werd deelgenomen door den rijksminister van Buitenlandsche Za ken, Von Ribbentrop. en door den Spaanschen minister van Buitenland sche Zaken, Serrano Suner. Later gaf het D.N.B. nog volgende bij zonderheden: Gistermiddag was de Führer in een ex- tratrein aan de Fransch-Spaansche grens aangekomen. Het kleine grensstation op Fransch bezet gebied was met de rooti-geel- roode kleuren van het nationale Spanje en met hakenkruisvlaggen versierd. Kort na aankomst van den Führer liep de extra- trein van den caudillo, van de grens ko mend, binnen. De Führer, die het Spaan sche staatshoofd op het perron opwachtte, verwelkomde den caudillo, toen deze uit zijn trein stapte, op zeer hartelijke wijze. Nadat de Führer ook den Spaanschen mi nister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, begroet had. stelde het Spaansche staatshoofd den Führer de hem vergezel lende heeren voor: den Spaanschen am bassadeur te Berlijn, generaal Espinosa de los Monteros, den chef van het militaire kabinet van den caudillo, generaal Mos- cardo, den plaatsvervangenden chef van het militaire kabinet, generaal Uzquiano, den chef van het civiele kabinet van den caudillo, Monos Aqullar, den chef van het protocol, baron de los Torres, den directeur- generaal der persafdeeling, Glmenez Arrau en den directeur van het Spaansche pers- burtau Gallego. Bovendien bevond zich de Dultsche ambassadeur te Madrid, von Stoh- rer, in gezelschap van den caudillo. De Führer stelde vervolgens aan het Spaan sche staatshoofd de voor de ontvangst aan wezige Dultsche persoonlijkheden voor: den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, den opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brau- chltsch, den chef van het opperbevel van de weermacht, generaal-veldmaarschalk Keitel, den rijksperschef rijkslelder dr. Die trich, rljkslelder Bormann, den general- oberst Dollmann, den luitenant-generaal Bodenschatz en den onderstaatssecretaris Gauss. Daarna inspecteerden de Führer en de Spaansche generalissimus, terwijl het Spaansche volkslied gespeeld werd, het op het perron aangetreden eere-bataljon. De Führer begeleidde den caudillo vervolgens naar zijn salonwagen, waar de besprekingen terstond een aanvang namen. In den loop van den avond was de cau dillo de gast van den Führer in den salon wagen aan een kleinen maaltijd, waaraan bovendien een reeks der aanwezige Dult sche en Spaansche persoonlijkheden deel nam. Na afloop van de besprekingen In specteerde de Führer met den caudillo per soonlijk het eerebataljon en begeleidde hij zijn hoogen gast naar den extratreln, waar hij op de meest hartelijke wijze afscheid nam. De extratreln van het Spaansche staatshoofd verliet daarop langzaam rijden de het station, terwijl het muziekcorps van het eerebataljon het Spaansche volkslied aanhief. De Italiaansohe bladen wijzen op de groote politieke en internationale beteekenls van het onderhoud aan de Fransch-Spaansche grens. De bijeenkomst toont In de eerste plaats, aldus ter voorbeeld de Popoio d'Italla, dat Spanje trouw het prorgam van zijn weder opbouw uitvoerende, ernstige en hechte be trekkingen van vriendschap en samenwer king met de mogendheden ln stand houdt, d e liet ter zijde stonden in de groote en moeilijke uren van zijn verheffing. De ont moeting tusschen den Führer en den cau dillo is geheel Ingeschakeld ln de politiek, die Berlijn en Rome voeren jegens het be vriende Spanje. Dit wordt door het Itali aansohe volk met de levendigste voldoening toegejuicht. naar den vrede bewandelden en verklaar de: „Wij bewapenen ons niet voor den een of anderen buitenlandschen oorlog. Wij be wapenen ons niet voor doeleinden van ver overing of interventie in vreemde conflic ten. Ik herhaal nogmaals, dat ik mij houd aan het program van onze partij. Wij wil len niet deelnemen aan vreemde oorlogen, wij willen niet ons leger, onze vloot of ons luchtwapen uitzenden voor den strijd in vreemde landen buiten het Amerikaansche vasteland, uitgezonderd het geval, dat wij worden aangevallen. (D.N.B.) AMERIKAANSCHE STEUNPUNTEN IN NEW-FOUNDLAND. De Aimeiriikaansohe minister van marine, Knox, heeft meegedeeld dat tusschen de Ver. Stoten, Engeland en Canada een overeen komst betreffende heit Inrichten van een steunpunt voor het leger, de vloot en de hiehjtmaohit aan de Zuddlkusit von New- Foundlamd door de Ver. Staten, tot stand gekomen is. Een delegatie udit de Ver. Sta ten bevindt zich reeds in New-Foundland om toebereidselen te maJken voor de inrich ting van zulk een steunpunt. Het ministerie van oorlog maakt voorts bekend, dat twee eskaders jachtvliegtuigen naar de Phi lippijnen verplaatst worden. Er werd niet meegedeeld, uit hoeveel vliegtui gen deze eskaders bestaan. In scheepvaartkringen verluidt, dat on derhandelingen gevoerd worden met het departement van buitenlandsche zaken over het zenden van het s.s. „Manhattan" naar Ierland, ten einde de Amerikanen uit Enge land te evaoueeren. De Amerikaansche am bassadeur te Londen had', zooajls bekend, voor dit doel twee sohepen opgeëischt. 'DNB.) COLLECTEVERBOD. De Belgische secretaris-generaal van het ministerie van blnnenlandsche zaken en volksgezondheid heeft thans een verorde ning uitgevaardigd, die alle openbare en particuliere collecten en Inzamelingen tot nader order verbiedt. De collecten in ge bouwen voor den eeredienst of ter bestrij ding van de behoeften daarvan vallen niet onder het verbod. Opgericht Is, gelijk bekend, een organisa tie voor winterhulp. (D.N.B.) LUXEMBURGSCHE KAMER ONTBONDEN. Het hoofd van het civiel bestuur in Luxemburg, rijksstadhouder gouwleider Si mon, heeft op 22 October bij verordening de ontbinding van de Luxemburgsche Ka mer van Afgevaardigden en van den Staatsraad gelast. (D-NB.) 2349 (Ingez. Med.) Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Regeling van de steunverleening aan ree- ders. (Binnenland, 2e Blad). Ter aarde bestelling van het stoffelijk over schot van Suze Groeneweg. (Binnen land, 2e Blad). Jaarvergadering Federatie van Bedrijfsver- eenigingen voor ziekengeldverzekering. (Binnenland, 2e Blad.) Een N.V.V.-gemeenschap „Vreugde en Ar beid" opgericht. (Ie Blad). AMSTERDAMSCnE BEURS. Kalme locale markt Prijshoudende stemming Amerikanen levendig en willig Duitsche waarden weinig ver anderd Nederlandsche beleggingen minder geanimeerd. Buitenland Führer en generaal Franco ontmoeten el kaar aan de Fransch-Spaansche grens. (Ie Blad). Churchill doet een beroep op Frankrijk. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN* EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1