PFN1 baandag 21 OcSober 1940 GEMENGD NIEUWS De man die fietsen Bevestiging en intrede van Ds. J. H. C. Kater KERK- EN SCHOOLNIEUWS Dagbladreclame is niet te vervangen Winkel van de Nederlandsche Unie leeggehaald ophangt kjl'TT? Digestif BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN VIS5CHERIJ-BERICHTEN Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen BIJ HET ZEILEN VERDRONKEN. Op Zondag 6 dezer sloeg op de Loos- drechtsche plassen een zeilboot wegens den stormwind om, waarbij de 39-jarige heer Kerkhof en zijn negenjarig zoontje ver dronken. Nadat de geheele week was ge dregd is men er Zaterdag in geslaagd het lijk van den jongen te bergen. Maar om den hoek o, schrik Staat een agent, heel dik! Dreigend zwaait hij met zijn gummistok. „Als ik daar nog levend langs kom lis 't een gok! WIE RÉNNIE NEEMT, WEET VAN GEEN BRANDEND MAAGZUUR MEER... Ik zal maar probeeren rustig te handelen En net doen of ik altijd 's nachts ga (wandelen!" ALS PREDIKANT DER NED. HERV. GEMEENTE TE NIEUWVEEN. Het was gisteren een blijde dag voor de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwveen- Na een vacature van bijna een jaar, ontstaan door het vertrek van ds. H. G. Brink, die emeritus werd, had de be vestiging plaats van ds. J. H. C. Kater, uit Den Haag, die in den morgendienst werd bevestigd door ds. P. Cannegie ter van Krommenie. Ds. J. H. C. Kater. Het fraaie kerkgebouw was geheel gevuld, toen ds. Cannegieter als voorzang opgaf ps. 42 1 waarna werd gelezen het 55e Hoofdstuk van Jesaja. Als tekstwoord had spr. gekozen^ Exodus 17 9e vers, 2e gedeelte, „Des morgens zal ik op de hoogte des heuvels staan, en de staf Gods zal in mijn hand zijn". Spreker dank te allereerst ds. Kater, dat hij spreker had uitgenoodigd, om dezen belangrijken dienst te leiden. Het is mij een groot voorrecht als oud-buurman en collega uit Friesland aldus spr. dit te mogen doen. Het is een moeilijke taak om U in deze gemeente in te leiden, omdat deze mij geheel vreemd is. Maar te vens beschouw ik het als een blijde taak, omdat in de gemeente weer een eigen leeraar komt die de Blijde Boodschap van het Evangelie zal brengen, juist in dezen moeilijken tijd. Gij krijgt weer een eigen Herder, die de schapen zal weiden. Ik hoop dezen morgen tot U te spreken over de „kracht van het Geloof"; daarom heb ik gekozen dat mooie gedeelte uit Exodus, waarin verhaald wordt, hoe Mozes den staf des Geloofs hoog hield tegen de Amalekie- ten, die het de Israëlieten lastig maakten. Predikant zijn is in zekeren zin Godsman zijn; maar gelukkig is de tijd voorbij, dat de menschen tegen een predikant opzagen als een bijzonder mensch. Wees Uw predi kant dan ook een steun, evenals Aaron en Hur, dat voor Mozes waren. Sprekende over het Leven, bracht spr. naar voren dat het ware Leven is, niet het uiterlijke, maar het geestelijke leven. De Kerkgeschiedenis getuigt ook van men schen uit den eersten Christentijd, die zélfs in het aangezicht van den dood, de handen omhoog hielden en getuigden van Christus. Als tusschenzang werd gezongen pez. 99 34. Daarna had de bevestiging plaats. Ds. Cannegieter verzocht den nieuwen predi kant staande toe te zingen, ps. 134 3. Ds. Cannegieter wenschte ds. Kater van harte geluk met dezen dag. Ook de gemeente prijst hij gelukkig weer een predikant te hebben, die vol goeden moed is. Als slot zang werd gezongen Gez. 96. Des middags had de intrede plaats van ds. J. H. C. Kater. Was het kerkgebouw des morgens reeds flink bezet, ook voor dezen dienst bestond veel belangstelling. Wij merkten o.a. op; burgemeester J. A. Bakhuizen, vergezeld van Weth. K. Koren, ds. C. A. v. Harten, de Consulent, ds. Can negieter uit Alphen a/d. Rijn, met de leden van den Kerkeraad, ds. L. W. v. Wijngaar den, Rem. predikant uit Nieuwkoop, voorts belangstellenden uit de vorige gemeente van ds. Kater, uit Alphen a/d. Rijn en uit Slie- drecht alsmede het Bestuur van Prot. Vrijz. Hervormden in Zuid-Holland. Ds. Kater gaf als voorzang op gez. 2:1, waarna hij voorlas 1. Thes. hoofdstuk 5, vanaf het 12 vers. In een inleiding, waarin hij de beteekenis van dezen dag zoowel voor PREDIKBEURT. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Dinsdagnam. 81/4 uur, lof. NED. HERV. KERK. Beroepen te Eindhoven (derde predikants plaats) ds. B. Nij holt te Wieringermeer; te Eindhoven (vierde predikantsplaats) ds. P. A. van Stempvoort, hulpprediker aldaar. Aangenomen naar Eindhoven (vierde predi kantplaats) ds. P. A. van Stempvoort, hulp prediker aldaar. GEREF. KERK. Tweetal te Ureterp: ds. W. B. den Brave te Twijzelerheide en ds. T. H. Meedendorp te Vlagtwedde. CHRISTELIJKE GEREF. KERK. Bedankt: Voor Zwaagwesteinde, ds. Joh. van Doorn te Ouderkerk aan den Amstel. NOODCOLLECTE NEDERLANDSCH HERVORMDE KERK. De quaestor-generaal van de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, mr. Y. A. Schuller tot Peursum, deelt in het „Weekblad" mede, dat de noodcollecte voor door den oorlog getroffen gemeenten reeds een bedrag van ruim 162.000 gulden heeft opgebracht. de gemeente als voor hemzelf uiteen zetti^ en Ds. H. G. Brink herdacht die een jaar geleden, na toegewijden arbeid, emeritus werd, gewaagde spr. van de groote dank baarheid, die hem op dezen dag vervulde nu hij, na 9 jaar ander werk te hebben verricht, weer tot het oude „wonder"-ambt terugkeerde. Dankbaarheid jegens God moest het fundament zijn voor het Ver bond, dat tusschen gemeente en hem werd gelegd. Deze dankbaarheid is de grond toon van het Evangelie van Jezus Christus, dat een predikant aan de gemeente moet brengen, omdat die dankbaarheid in Jezus Christus is, als Gods wil tot ons komt. Hij sprak vervolgens naar aanleiding van 1 Thess. 5 18 a, „Dankt God onder alle om standigheden". Deze dankbaarheid is juist van zoo'n groote waarde, omdat zij zoo zeldzaam is. Toch kan zij ons alleen werke lijk rijk en gelukkig maken en ons doen verheugen in elk teeken der liefde. Omdat velen in dezen tijd de liefde van God en de menschen niet zien of willen zien, zijn vele menschen niet gelukkig. In de tweede plaats is deze dankbaarheid een beproefd middel van troost in moeilijke tijden. Zij moet niet pas tot uiting komen, als het leed is doorstaan maar ook in het leed' ge vonden kunnen worden. En als menschen in het leven zoo zwaar getroffen worden, dat het voor hen absoluut onmogelijk is om God te danken, dan moeten wij hen zoeken te bevrijden van uiterlijken nood en druk en hen onze menschelijke liefde laten gevoelen, opdat zij door ons weer leeren ge- looven in de Goddelijke liefde en daardoor zélf God weer leeren danken. Ten slotte wees spr. er op, dat het danken van God in den tegenwoordigen tijd niet ligt in na tuur van de menschen. Ons geslacht denkt alles uit eigen kracht te kunnen volbren gen, heeft God niet noodig en behoeft Hem dus ook niet te danken. Maar dat is toch niet zoo. Goed beschouwd, kan de mensch uit zich zelf niets. Alles wat hij heeft en doet, heeft hij als een gave van God ont vangen en daarom moet hij belijden: „Door Gods genade ben ik, wat ik ben". Van hoo- ge waarde is wakker werken en streven, evenals het bewustzijn van eigen kracht en menschenwaarde. Maar van de allerhoogste waarde moet zijn en blijven het danken van God, het loven en prijzen van Zijn naam! Daarna werd gezongen ps. 138 1, waarna ds. Kater zijn toespraken hield, en aller eerst ds. P. Cannegieter, zijn bevestiger, dankte voor het bevestigen, ds. v. Harten, den Consulent dankte hij namens den Ker keraad hartelijk voor de voortreffelijke wij ze waarop hij het Consulentschap heeft volbracht en den Kerkeraad, dien hij steun vroeg in het ambt. De Kerkvoogdij zegde spr. dank, dat zij ondanks het feit, dat de Pastorie niet betrokken kon worden, toch gezorgd heeft voor een andere woning; hij hoopte spoedig de „Pastorie" in gebruik te nemen. Van de kosteres en de organisten vroeg hij de hulp bij de uitoefening van den Eeredienst. Den dames die in de vacature de Zondagsschool hebben geleid, vroeg hij ver der te willen gaan; op den steun van spr. en zijn vrouw kunnen zij rekenen. Burge meester Bakhuizen was spr. erkentelijk voor zijn aanwezigheid, hij hoopte op een goede samenwerking. Tot het Bestuur van de Prov. Vrijz. Herv. zelde spr., dat het werk in deze Provincie moeilijk is; maar het was in goede handen en spr. zegde zijn steun toe. Een treffend woord sprak ds. Kater tot zijn familie, die hem steeds met liefde heeft omringd. De vrienden uit Oudshoorn en Sliedrecht dankte spr. hartelijk voor hun aanwezigheid; de periode van Oudshoorn was wel de mooiste uit zijn ambtstijd. Ook den predikanten uit vrijz. plaatsen in de om ving, die gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging van den Kerkeraad, bracht hij hartelijk dank. Ten slotte richtte spr. een woord tot de gemeente: Ik zal trachten met de kracht die God mij geeft, onder U te werken, tot hulp en steun en hoop, dat de band die thans gelegd is, vele jaren bestendigd moge blijven. Ds. v. Harten sprak ds. Kater toe na mens den Ring. Spr. is den Kerkeraad van Nieuwveen veel dank verschuldigd voor den aangenamen omgang. Spr. benijdt ds. Ka ter voor de goede schoolcatechlsatie, en dankte de ouders voor het trouwe zenden van hun kinderen. Ds. Cannegieter van Alphen-Oudshoorn, sprak een woord van welkom tot ds. Kater en merkte op, dat Nieuwveen en Oudshoorn bij elkaar hooren. Burgemeester Bakhuizen sprak ook een woord van welkom tot ds. Kater, juist in dezen moeilijken tijd Het heeft spr. getroffen dat er in het huisgezin van ds. Kater liefde woont; hij stelde dat op zeer hoogen prijs. Ten slotte dankte ds. Kater de sprekers voor hun hartelijke woorden, en liet als slotzang van deze indrukwekkende plech tigheid zingen gez. 245 2. NOODMAATREGELEN. De algemeene synode der Nederlandsche Hervormde Kerk heeft de volgende nood maatregelen afgekondigd: Kerkeraden, welke door de tijdsomstandigheden be zwaarlijk een wettige vergadering kunnen houden wegens ongenoegzaam getal van leden, kunnen aan het betrokken classicaal bestuur dispensatie vragen van het te dien aanzien bepaalde in artikel 9 van het Alge meen reglement. Het classicaal bestuur verleent, indien het dit verzoek gegrond acht, dispensatie, in dier voege, dat ten minste de volstrekte meerderheid der leden tegenwoordig moet zijn. Ten opzichte van artikel 2 van het alge meen reglement, wordt bepaald, dat zij, die door de bijzondere tijdsomstandigheden ge dwongen zijn buiten hun eigen kerkelijke gemeente te wonen, worden geacht hiertoe te blijven behooren, tenzij zij zelf of de be trokken kerkeraden hiertegen gegronde be zwaren inbrengen. Zij, die buiten de ge meente waartoe zij blijven behooren, wo nen, zijn gehouden zich bij den kerkeraad, onder wiens opzicht zij zijn komen te staan, op te geven. Ten opzichte van ambtsdra gers, die onder dezen noodmaatregel vallen, wordt voor het aanblijven in hun ambt toe stemming van het betrokken classicaal be stuur vereischt. 2-3 MAAR DE OPENING GING TOCH DOOR. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een aanzienlijke verwoesting aangericht in een winkelhuis aan de Kinkerstraat te Amsterdam, niet ver van de J. P. Heije- straat, waarin de Nederlandsche Unie Za terdag een propagandawinkel zou openem Indringers hebben zich aan de achterzijde toegang verschaft tot het perceel en alle propaganda-materiaal uit het huis en den winkel weggenomen, dat er te vinden was. Zij hebben er pamfletten van de N.S.N.A.P. voor in de plaats aangebracht, zoo meldt de „Tel." De Nederlandsche Unie heeft het perceel eerst kort geleden gehuurd en had Vrijdag avond juist alles gereed voor de opening. Deze zou Zaterdagavond plaats vinden; niettegenstaande de verwoesting heeft men toch den winkel Zaterdag geopend. Zaterdagmorgen, omstreeks zeven uur, toen het nog donker was, bemerkten voor bijgangers, dat er iets aan de hana was. In de étalages waren pamfletten te zien van de N.S.N.A.P-, die er allerminst ver wacht werden, daar reeds was bekendge maakt, dat er een zaak van de Nederland sche Unie zou komen. De plaatsvervangend leider van de Nederlandsche Unie werd op de hoogte gebracht, en deze stelde vast. dat zoowel in de kamers achter den winkel als in den winkel zelf vlaggen, brochures, pamfletten, formulieren voor lidmaatschap enz. waren weggehaald. De politie arriveerde weldra om een on derzoek in te stellen. Grondig werd het ge heele perceel nagezocht. Daarbij bleek, dat de 'ndringers tusschen zes uur Vrijdag avond, toen het personeel is weggegaan, en Zaterdagmorgen zeven uur, het perceel aan de achterzijde zijn binnengekomen Enkele deuren zijn opengebroken. Hiervoor is ver moedelijk geen inbrekerswerktuig gebruikt, daar geen gaten of moeten in de paneelen zijn gevonden. De daders zijn over een schutting geklommen en zoo van het tui- nencomplex uit bij het bewuste huis geko men. In de achterkamer, die als werkka mer is ingericht, hebben zij alles wegge nomen, o.m. het plakmateriaal en papier werk. Daarna zijn zij naar den winkel ge gaan. Hier zijn o.m. groote vlaggen en pamfletten van de muren gehaald. De kas ten met brochures zijn volkomen geleegd. Aan de wanden verschenen daarna de pamfletten van de N.S.N.A.P. De politie heeft vastgesteld, dat de voor deur van den winkel van binnen dichtge spijkerd is, waaruit de conclusie moet wor den getrokken, dat de indringers vermoe delijk reeds in den avond zijn opgetreden, daar anders het timmeren de aandacht zou hebben getrokken. Vervolgens is de etalage, waarin zich ook vlaggen, enz., bevonden, leeggehaald- Nieuwe pamfletten zijn ook hier aangebracht. Voorts hebben de indrin gers het werk voltooiend, een groot op schrift voor het perceel weggenomen en tevens de luiken weggehaald, waarmede het geheele front was afgesloten. De pam fletten van de N.S.NA..P., waren zoodoende in de vroegte voor ieder zichtbaar. Onder leiding van den plaatsvervangend leider is een en ander inderhaast hersteld. Alle beschikbare propagandamateriaal van de Ned. Unie is weer aangebracht en de opening van den winkel ging toch door. DOODSLAG TE TILBURG. In het beruchte Tilburgsche smokkelaars milieu is Zaterdagavond weer eens flink gedronken en gevochten, zoo schrijft „De Crt." De ruzie eindigde met den dood van Beerke Verhage, bijgenaamd „de Kwak". De politie tast volkomen in het duister om trent de oorzaak. Is hij het slachtoffer van een misdrijf of is het slechts een noodlot tig ongeluk? Vast staat slechts het volgende: Ten huize van zekeren Z. in de Anna Pau- lownastraat bevond zich een aantal per sonen, onder wie het slachtoffer en Bartje van Laarhoven, bijgenaamd „de Prik". Zij hadden de flesch goed aangesproken en, zooals zoo vaak ontstond ook nu ruzie over een kleinigheid, welke ten slotte zoo hoog liep, dat Z., die niet op dergelijke pretjes in zijn huis gesteld was, het heele gezel schap op straat zette. Daar werd in het donker de twist voort gezet. Wat er nu precies gebeurd is, heeft de politie nog niet kunnen vernemen. Heeft men den Kwak met een scherp voorwerp op het hoofd geslagen, of heeft men hem maar een duwtje gegeven, ten gevolge waarvan hij met hoofd op den trottoirband gevallen is? In ieder geval lag Verhage enkele minuten later, bloedend uit een gapende hoofdwonde, bewusteloos op de keien. De Geneeskundige Dienst, welke ge waarschuwd werd, constateerde een diepe wond aan het achterhoofd en een schedel breuk. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men is de man reeds tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. De politie stelde onmiddellijk een uitge breid en scherp onderzoek in, doch ten ge volge van tegenstrydige verklaringen der getuigen, kon de juiste toedracht niet wor den vastgesteld. BRAND TE VEGHEL. Gisterochtend om kwart over tien is door nog niet bekende oorzaak brand uitgebro ken in het kantoor van de grossierderij in koloniale waren en aanverwante artikelen van de fa. J. H. van Eerdt aan de Zuid-Wil lemsvaart te Veghel. De brand ontstond in de garage en ver spreidde zich snel. In korten tijd stond het geheele pand in lichter laaie. De motor brandspuit was spoedig ter plaatse. Men kon echter niet verhinderen, dat het pak huis, alsmede het kantoorgebouw en de ge heele inventaris een prooi der vlammen werden. De schade bedraagt zeventigdui zend gulden. EEN ZONDERLINGE PROTESTACTIE. De politie te A.dam zoekt op het oogen- blik een man, die aldaar op wel zeer zonder linge wijze protesteert tegen het feit. dat wielrijders 's avonds en 's nachts hun rij wielen buiten laten staan. De man heeft n.l. de gewoonte om <i^ze fietsen, waar hij ze aantreft, aan lantaarnpalen op te han gen. Reeds verscheidene keeren zijn hier over klachten Ingekomen. Zaterdagavond' had hij de Rombout Hoogerbeebsstraat als zijn opeiatieterrein gekozen eii deze actie tevoren aangekondigd. Niettegenstaande dat, gelukte het hem om twee fietsen op te hangen en ongemerkt te verdwijnen. De politie gelooft, dat het een wandelaar is, die op de een of andere wijze onaangenaamheden heeft p.ehad met een langs dien weg geparkeerde fiets en nu op deze wijze een actie op tcuw he'sft gezet. ONDER EEN AUTOBUS GERAAKT. Vrijdagavond sbapte een soldaat van den opbouwdienst. de 22-jarige T. Oudbier uit Apeldoorn, uit een bus van de Gooische stoomtram op den Huizerweg te Blaricum, terwijl de bus nog rijdende was. De man kwam onder ,den auto terecht en werd met talrijke verwondingen naar het St. Jatns- ziekenhuis te Laren overgebracht.. Dr. de Vries Robbe verdaende de eerste hulp. Het slachtoffer is later echter overleden. LIJK VAN VERMIST MEISJE UIT DE NIEUWE MAAS OPGEHAALD. Gistermiddag heeft het personeel van de rivierpolitie te Rotterdam in de Nieuwe Maas het lijk opgehaald van de 18-jarige mej. M. A. Elve, wonende in de Engelsche straat, die sedert 6 October j.l. vermist werd Het meisje is op dien avond vermoedelijk door de duisternis misleid te water geraakt. BUITENLANDSCH GEMENGD. ERNSTIGE PETROLEUMBRAND. United Press meldt uit Torrance in Nieuw-Mexico: Zaterdagmorgen om 7 uur 30 heeft zich een ontploffing voorgedaan in de groove petroleumraffinaderij van Torrance. Er werden vlammen waargenomen die een hoogte van 150 meter bereikten. De brapd strekte zich uit over een oppervlakte van meer dan 80 morgen olievelden. Naa- de politie bericht is er één doode en één ge wonde te betreuren. DE OVERSTROOMING IN SPANJE. Vele slachtoffers. De overs^roomingsramp in Catalonië heeft aan vele menschen het leven gekost. Naar United Press verneemt zijn in de provincie Gerona tot dusver 400 dooden geteld. Alleen reeds in het plaatsje Torello, meldt D.N.B., worden nog ruim 130 personen vermist, ter wijl de schade, welke aldaar en in de om geving is aangericht, ongeveer 40 millioen peseta's bedraagt. Ook in het ten Noorden van Vich gele gen Manllen is het aantal vermisten zeer groot. In het U.P.-telegram wordt deze ca tastrophe als de zwaarste van dezen aard uit de geheele Spaansche geschiedenis aan geduid. De menschen in de getroffen gebieden zijn volkomen door het water verrast. Het steeg in een uur tijds vier meter. Geheele gezinnen konden niet meer uit hun huizen «wegkomen en zaten in de val. Een ooggetuige heeft verhaald, hoe sol daten met grooten moed hebben getracht Een paar Rennies na tafel doen wonderen. Binnen enkele minuten geert spoor meer van pijn. Gemakkelijk en aangenaam in te nemen; gewoon laten smelten in den mond. Neem eens Rennie en ondervind zelf die wonderlijk snel intredende verzachting. Rennie is verkrijgbaar bij alle apoth. en drog. Pastilles- 1.27 en 0.41, incl. verh. O.B., bij allo Apoth. en Drog. 2229 (Ingez. Med.) zestig menschen uit de rivier de Guell te redden. Zij slaagden er in tien menschen uit het water te halen, doch zij waren allen reeds dood, behalve een vrouw, die echter een half uur later van uitputting overleed. Het gemeentebestuur van Barcelona heeft artsen en verplegend personeel met genees middelen naar de getroffen streek gezon den. De bergings- en reddingspogingen wor den echter zeer bemoeilijkt, doordat de wa termassa's en aardverschuivingen haast onoverkomelijke hinderpalen vormen. De Duitsche consul-generaal te Barcelona heeft zich gisteren naar het gouverneurs paleis begeven om den Spaanschen autori teiten zijn deelneming te betuigen. Hij heeft bij deze gelegenheid een bedrag aan geld voor de getroffenen overhandigd. OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK. Naar uit Vichy gemeld wordt, bedraagt de gezamenlijke schade van de overstroo mingen in het gebied der Pyreneeën, vol gens voorloopige ramingen van de Fran- sche regeering, ruim- een milliard francs. In het dal van de Tet zijn zestig huizen door het water weggespoeld, waaronder vijf hotels en een sanatorium. Het strand van Perpignan, Canet-plage, is wegens de over stroomingen niet bereikbaar. Een deel der bevolking van Perpignan is geëvacueerd. Uit de ziekenhuizen der stad konden 140 ern stige zieken gered worden. In Amelie-les- bains zijn 63 huizen verwoest. 25 menschen worden vermist. Arles-sur-tech is volkomen met den aard bodem gelijk gemaakt. De electrische cen trale van Pas-de-loup is vernield. Cornells Gerardus zn. van C. v. d. Lelie en J. H. v. d. Reijden Franciscus Paulus Maria z. van J. A. Rosdorff en C. M. Devilee. ONDERTROUWD. I. Destelvelt jm. 26 jr. en J. de Bolster jd. 20 j. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 21 October. Deensche consignatievisch: Zetschol f.5149; kleine schol f.4526; schar f.-29—24; bot f. 24.50—18; middelschelvisch f.46 45kleinmiddel schelvisch f4238kleine schelvisch f.3531; kabeljauw f.3120; groote gul f.2624; kleine gul f.2017,50; groote wij ting f.25; kleine wijting f.107 (alles per 50 K.G.). Zoetwater visch: Snoek 42 ct.; snoekbaars 6663 ct.; blei 22 ct.; baars 26 ct. (per K.G.). 18 Naar J J. A. Gouverneur, Reizen en avonturen van Mijnheer Prikkebeen).

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10