81 sfe Jaargang MAANDAG 21 OCTOBER 1940 No, 24716 Londen onder Duitschen druk Bomaanvallen op Nederland Italiaansche vliegers boven de Perzische golf De Duitsche tegen-blokkade Engelsche bommen op Duitschland De duikbooten in actie Uit Roemenië Himmler in Spanje Bahrein gebombardeerd Rotterdam, Monster en Oirschot geteisterd Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Geregeld blijft het Duitsche luchtwapen Engeland teisteren. Het Duitsche legerbe- richt van gisteren meldt daarover: Het luchtwapen zette ondanks den ongun- stigen weerstoestand de aanvallen op de Britsche hoofdstad en andere voor den oorlog belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland voort. Des nachts vielen vrij sterke formaties in ononderbroken aanval Londen aan en wierpen groote hoeveelheden bommen, deels van het zwaarste kaliber. Behalve vele andere treffers konden vooral ten Noorden van de West India Docks, bij de gasfabriek van Greenwich, bij de Handley Page-vliegtuigfabrieken, bij een groote waterleidinginstallatie en op ver scheidene 'stations tallooze nieuwe branden, van verre zichtbare ontploffingen en steek vlammen tot duizend meter hoogte waar genomen worden. Formaties zware gevechtsvliegtuigen vie len de haveninstallaties van Liverpool, fa brieken van Coventry en andere bewape ningscentra in Zuid- en Midden-Engeland aan en bestookten ze doeltreffend met bommen. Het D.N.B. meldde gisteren nog: In de afgeloopen 24 our heeft de Duitsche luchtmacht ruim 500.000 K.G. bommen op Engeland geworpen. Londen kreeg het weer zwaar te verduren: eenige honderden vliegtuigen konden 's nachts tot boven de Britsche hoofd stad doordringen. De doelen lagen in verschillende voor de oorlogvoering van belang zijnde wijken. Het resultaat was, dat de emplacementen van het Waterloo-station, die voor het Londen- sche verkeersnet van de grootste beteekenis zijn, omdat hier verschillende belangrijke lijnen samenkomen, werden verwoest. In de omgeving van de East-India- en West- India-Docks ontstonden nieuwe groote branden. Voorts werden twee groote gasfabrieken, te Greenwich en te Fulham, getroffen. De grootste dier beide gashouders, welke te Greenwich staan, en die een doorsnede heeft van honderd meter, explodeerde met een reusachtige steekvlam. De kolenopslag- plaats, welke ten Noordoosten er van gele gen is, werd eveneens door het vuur aan getast en stond in lichterlaaie. Van de gas fabriek te Fulham werd een van de vijf gashouders door bommen van het zwaarste kaliber vernietigd. Ook hier nam men een geweldige explosie waar, welke met een steekvlam van honderden meters hoogte gepaard ging. De schade, die in deze beide gasfabrieken is aangericht, is oorzaak, dat een aanzien lijk deel van Londen van gas is verstoken. Bij deze aanvallen ontstonden betrekke lijk weinig gevechten met de Britsche ja gers. 9 Britten werden neergehaald; 3 Duit sche toestellen zijn tot nog toe niet op hun basis teruggekeerd. Volgens berichten via Zweden is de ver koop van zijden kousen en ondergoed met ingang van 1 Nov. in Engeland verboden, daar de regeering de zijde noodig heeft voor oorlogsdoeleinden. Het D.N.B. meldt: Vijandelijke gevechts vliegtuigen hebben in den nacht van 20 op 21 October de rijkshoofdstad ln verscheide ne op elkaar volgende golven aangevallen. Het grootste deel der toestellen kon reeds bij het naderen van de hoofdstad door krachtig afweergeschut verdreven worden. Benige vliegtuigen die Berlijn bereikten, wierpen brandbommen op verscheidene woonwijken. Er werden uitsluitend niet- militaire doelen getroffen. Daar de vijand alleen brandbommen wierp en geen mili taire of voor de oorlogvoering belangrijke objecten aanviel, is men in Berlijn van meening, dat .de Britsche luchtmacht met voorbedachten rade een zuivere actie van terreur tegen de Berlijnsche bevolking wil de ondernemen. Een vijandelijk vliegtuig werd boven Groot-Berlijn, een tweede reeds bij het naderen van de rijkshoofdstad door de luchtdoelartillerie neergeschoten. Britsche vliegers hebben voorts in den nacht van Vrijdag op Zaterdag het repre sentatieve, eeuwenoude Kleler-slot met bommen bestookt. Het oude monument biedt een beeld der verwoesting. Ben bri santbom heeft een deel van een verdieping doen instorten. In het kasteelpark liggen de boeken van de Sleeswijk-Holsteinsche bi bliotheek, die hier ondergebracht is, ver spreid. Dit zijn unieke documenten van historische beteekenis. Honderden en hon derden boeken zijn vernietigd. Geheele boe kenrekken zijn verwoest. Gisteren meldde het opperbevel van de Duitsche weermacht. Duitsche onderzeeërs hebben in den af- loopen nacht weer een Britsch konvooi met het jrootste succes aangevallen. Volgens tot dusver binnengekomen be richten zijn in een enkelen nacht uit dit konvooi zeventien vijandelijke koop vaardijschepen met in totaal 110.000 b.r.t. tot zinken gebracht. Van dit cijfer komen acht schepen met in totaal 50.500 b.r.t. voor rekening van de duikboot van luitenant-ter-zee -ste klasse Prien. Luitenant-ter-zee 1ste klasse Prlen heeft hiermede als eerste duikbootcomman dant de grens van 200.000 ton overschreden. Met een totaalcijfer van 202.000 br.r.t. vij andelijke scheepsruim te staat hij verreweg aan de spits van alle duikbootcommandan ten. De onderzeeër van luitenant-ter-zee 2e kl. Endrass heeft door zijn aandeel in de suc cessen van den afgeloopen nacht het resul taat van zijn huidige expeditie tot 44.000 b.r.t. tot zinken gebrachte scheepsruimten verhoogd. Andere onderzeeërs melden het tot zinken brengen van in totaal 43.000 b.r.t. uit andere konvooien. In twee dagen is hiermede door de ver nietiging van twee groote konvooien en door enkele afzonderlijke successen 327.000 b.r.t. vijandelijke scheepsruimte door de Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft luitenant-ter-zee eerste klasse Prien het eikenloof van het ridder kruis van het IJzeren Kruis verleend. Hij zond hem het volgende telegram: Uit dankbare hulde voor uw heldhaftig optreden in den strijd voor de toekomst van ons volk verleen ik u naar aanleiding van het tot zinken brengen van 200.000 ton vij andelijke scheepsruimte als vijfden officier van de Duitsche weermacht het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis. DE MOORD OP CODREANU. Arrestaties van oud-ministers en hooge officieren. Op grond van de resultaten van het- tot dusver ingesteld onderzoek hebben de spe ciale commissies van onderzoek van het hof van cassatie en van het ministerie van justitie de gevangenneming gelast van een aantal hoogwaardigheidsbekleeders van het regiem-Carol. Het gaat hier om den vroegeren minister van openbare veilig heid en commissaris van politie te Boeka rest, generaal Marinescu, den vroegeren commandant van de gendarmerie, gene raal Bengliu, kolonel Zeciu, kolonel Maco- vearu en den majoor der gendarmerie Di- nulesca. Hun wordt ten laste gelegd ver antwoordelijk te zijn voor den moord op Codreanu en zijn aanhangers. De beide laatstgenoemde officieren der gendarmerie hebben persoonlijk den moord op Codreanu en zijn legionairs geleid. Om dezelfde re denen is een aanklacht Ingediend tegen den vroegeren minister Urdarianu en den gewezen inspecteur van politie Parisianu. Nu Urdarianu, te zamen met ex-koning Carol naar Spanje is vertrokken, en de in specteur ran politie Parisanu nog bijtijds naar Zuid-Slavië is gevlucht, heeft het ministerie van justitie opdracht gekregen om via het ministerie van buitenlandsche zaken aan de Spaansche en Zuid-Slavische regeeringen hun uitlevering te verzoeken. (D.N.B.) VERDUISTERING. Boekarest is met Ingang van gisternacht verduisterd. Alle huizen moeten verduisterd worden en alle rijdende voertuigen moeten van middernacht tot het aanbreken van den dag met afgeschermde- lichten rijden. Na middernacht rijden er geen trams meer. Himmler, de rijksleider der S.S. is bij zijn bezoek aan Spanje door Suner en later door Franco ontvangen. Groote ovaties werden den Duitschen bezoeker gebracht, toen deze een stierengevecht bezocht. Generaal Franco heeft als huldeblijk V(ior Het Italiaansche hoofdkwartier maakte gisteren bekend: In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een formatie Italiaansche zware bommenwerpers, na een uitgestrekte vlucht van omstreeks 4500 K.M., een aanval ondernomen op het oliecentrum van het eiland Bahrein in de Perzische Golf. De doelen, bestaande uit olieraf finaderijen, olieleidingen, opslagplaat sen en tankinstallaties werden met suc ces getroffen, zooals enkele reusachti ge branden verrieden. Alle vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrika heeft het Italiaansche luchtwapen militaire kampen bij Razel el Roem. aan den weg van Marsa Matroe, in richtingen van de luchtmacht en barak kenkampen bij Maaten Bargush en Foeka. alsmede de spoorlijn en de luchtmachtin- - allaties bij El Daba gebombardeerd. Alle vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht heeft Bardia en Halfaia met bommen bestookt, zonder dat slachtoffers vielen of schade veroor zaakt werd. Do vijand heeft ook opnieuw te Bengazi talrijke brand- en explosieve bommen op de haven en de woonwijken laten vallen. In de Arabieren wijk werden eenige huizen getroffen. Er vielen geen slachtoffers, noch werd schade aan mili taire doelen aangericht. In Oost-Afrika is een aanval van vijan delijke gemotoriseerde troepen op Gherille met medewerking van het Italiaansche luchtwapen volkomen afgeslagen. Vijande lijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaan op Todignac (Rudolfmeer), Barentoe, De- camere en Massaoea. Onbelangrijke schade en enkele gekwetsten. De Italiaansche radio onderstreept, dat het Italiaansche luchtwapen thans zijn operaties tot ln het hart van Azië uitstrekt. Het belangrijke van dit optreden ligt in het feit, dat deze prestatie niet zoo maar een record op zichzelf beteekent, doch door een formatie normale Italiaansche bom menwerpers van het zware type werd vol bracht. De vliegtuigen hebben op de ge heele route zoo goed als blind moeten vlie gen, doch zij hebben nauwkeurig hun doel bereikt en hun opdracht kunnen uitvoeren. Zware branden en hooge rookwolken bewe zen. dat de ingeslagen bommen der Ita liaansche vliegtuigen haar uitwerking niet misten. De Engeischen hadden, aldus luidt het bericht van de Italiaansche radio verder, deze beslissende actie van het Italiaansche luchtwapen op Bahrein, dat in verband met zijn aardrijkskundige ligging alleen maar door de lucht te bereiken is, beslist niet verwacht. Juist in den laatsten tijd zijn de Engeischen druk in de weer ge weest om de installaties van Bahrein, waar van de petroleumproductie jaarlijks onge veer een millioen ton bedraagt en waar maandelijks vijftien a vijf en twintig tank schepen aanleggen, belangrijk uit te brei den. De slag is voor de Engeischen niet al leen gevoelig vanwege de beteekenis van dit belangrijke petroleumcentrum, doch ook omdat de aanval der Italiaansche vliegers niet zal nalaten van invloed te zijn op de volksstammen aan de Perzische Golf. welke Engeland vijandig gezind zijn. NA VIER MAANDEN OORLOG. Onder het opschrift: „Na vier maanden oorlog" schrijft de Relazioni Internazionali; De oorlogvoering van Italië heeft het vol gende aangetoond: 1. De Italiaansche oorlogvoering is het centrum geworden, waarop de aandacht van de wereld zich concentreert; het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee en Egypte, waarin die actie zich ontwikkelt, zijn van essentieel belang geworden voor het Britsche rijk. De soldaten van Mussolini leggen, evenals hun voorvaderen, wegen aan voor nieuwe opmarschen. De manoevre van Graziani zal het lot bezegelen van de En gelsche troepen in Egypte en van het Egyptische volk. 2. De Italiaansche overheersching in de lucht en te water in de Middellandsche Zee is volledig en absoluut. 3. De Italiaansche oorlogsbedrijvigheid neemt van dag tot dag toe. Italië zal den oorlog weten door te zetten zoolang het noodig zal zijn, want Musèolini heeft zich nooit illusies gemaakt over de snelheid van oorlogvoering noch over de zwakte van den vijand. Het Italiaansche volk komt uit dezen oor log te voorschijn met twee nieuwe gevoelens. n.l. dat het evenzeer tegen de Engeischen gekant is als tegen de Franschen 4. De Italiaansche invloed ln de Balkan- landen en op de Middellandsche Zee is toe genomen en verstevigd. Waar nog duistere punten op den Balkan zijn moeten deze re soluut worden opgehelderd. 5. Italië heeft nauwkeurige berekeningen gemaakt en terwijl het een oorlog tusschen de vastelanden voorzag, heeft het het drie- landenpact van Berlijn gesloten. De Veree- nlgde Staten verleenen hulp aan Groot- Britannië. maar ook deze houding van Amerika is voorzien Het hernieuwde Europa na de ineenstorting van de democratieën gaat zich ordenen in een continentale een heid en zal niet toestaan, dat Engeland overwinnend uit den strijd komt. Meerdere dooden en gewonden. Het A.N.P. meldt: Wederom hebben vlie geniers van de Royal Air Force in de Rot- terdamsche binnenstad schrik en ontzetting gebracht. Gisteravond hebben Britsche piloten on verwachts het rustig wandelend publiek in het centrum van de stad bestookt met een viertal bommen van vrij zwaar kaliber en hierbij zijn meerdere menschen min of meer ernstig verwond door de rondvliegende bomscherven. De eerste bom, die neerviel eischte geen slachtoffers. Hij kwam terecht in het water van de Rotte. Onmiddellijk daarop werd een drietal bommen geworpen in het centrum van de stad. De eerste hiervan viel op het kruispunt KruiskadeMauritsweg en kwam terecht op het puin naast den rijweg. De volgende twee bommen vielen op eenigen afstand en kwamen terecht op het voor malige Sophia kinderziekenhuis. Hierbij werd vrij veel schade aangericht. Onverwijld rukten verschillende hulpdiensten uit. Over de geheele lengte van den Wester singel werden de ruiten van de perceelen uit de sponningen gerukt, doch aan de electrische geleiding van het tramnet werd weinig of geen schade toegebracht, zoodat het verkeer niet op ernstige wijze werd be lemmerd. Gewond zijn de 22-jarige verpleegsters J. H. de Beer en W. H. Remijn, beiden werk zaam en inwonend in het ziekenhuis aan den Bergweg, alsmede mevrouw A. Oskamp van der Meer, wonende in de Meubelstraat, die ernstige verwondingen aan een der ar men bekwam. Zij is in genoemd ziekenhuis ter verpleging opgenomen. hun verdiensten ten gunste van de Ita- liaansch-Spaansche en de Duitsch-Spaan- sche betrekkingen het grootkruis van de imperiale orde van het juk en de pijlen verleend aan den Italiaanschen maar schalk de Bono, den Duitschen veldmaar schalk Keitel, den Duitschen minister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, den rijks- organisatieleider, dr. Ley, den minister van staat, dr. Metssner, en den staatssecretaris Bohle. Voorts zijn onderscheidingen ver leend aan nog een reeks andere Duitsche en Italiaansche persoonlijkheden. DE GRAAF VAN ATHLONE BIJ ROOSEVELT. De gou ve r neur-gene raai ran Canada, Athlone, is Zaterdag vergezeld van zijn echtgenoote voor het brengen van een be zoek aan president Roosevelt op diens bui ten te Hydepark aangekomen. (D.N.B.) ZWEDEN PROTESTEERT BIJ DE AMERIKAANSCHE REGEERING. De Zweedsche regeering heeft zich, naar de Zweedsche radio meldt, genoodzaakt ge zien, haar gezant in Washington opdracht te geven bij de regeering der Vereenigde Staten te protesteeren tegen het in beslag nemen van de door Zweden in Amerika be stelde vliegtuigen. Het betreft hier zeer moderne Jachtbommenwerpers. (D.N.B.) BOTERDISTRIBUTIE IN ZWITSERLAND. 300 gr. tot eind November. Met ingang van 21 October wordt de boter ln Zwitserland gerantsoeneerd. Tot einde November krijgt ieder die beschikking over 300 gram. Om sluikhandel te voorko men, hebben de autoriteiten bepaald, dat de geheele productie moet worden afge leverd. Voor meilik ziin geen beperkende be palingen vastgesteld, doch van eind Octo ber af mag geen room verkocht worden. Als motief voor deze maatregelen, die voor- zorgmaatregelen worden genoemd, wordt het vele hamsteren van den laatsten tijd aangevoerd. NIEUWE PARTIJ IN HONGARIJE. Onder leiding van den vroegeren minis ter-president, Imredy, en van den vroege ren minister voor Opper-Hongarlje, Jaress. alsmede van den vroegeren HonvedmJnister, Ratz, is onder den naam ..Partij voor de Hongaarsche nieuwe orde", een nieuwe poli tieke partij oprericht, waarvan de kern be staat uit de 22 afgevaardigden, die uit de regeerinespartii zijn getreden. Het uit vijf tien renten bestaande nrorramma van deze partij eischt o.a. niet alleen een belangen gemeenschap met het nationaal-socialisti- sche en fascistische Europa, doch ook een oprechte wereldbeschouwende gemeenschap met haar daden en doelstellingen. DE CIVIELE ONGEHOORZAAMHEID IN BRITSCH-INDIË. Vinoba, een der medewerkers van Gandhi voor de organisatie van de „civiele ongehoor zaamheid" is in de nabijheid van Wardha gearresteerd, waar hij eenige pacifistische ZIE toespraken hield. (D.NJB.), Voorts werd het St. Antoniusgesticht op den Nieuwen Binnenweg ernstig ge troffen. De voor het gebouw staande ijzeren hekken drongen naar binnen en richtten daar verwoestingen aan. Pla fonds stortten in en een zevental jon gens en meisjes bekwam lichte verwon dingen. De 13-jarige M. van 't Zand be kwam een vrij ernstige scheurwond aan een der knieën. Per auto is hij naar het hospitaal overgebracht. Drie lichtgewonden, die op straat door bomscherven waren getroffen, konden na ter plaatse te zijn verbonden huiswaarts keeren. ZES PERSONEN TE MONSTER GEDOOD. Gisteravond heeft een Engelsch vliegtuig ook drie bommen geworpen op Monster, waar geen militaire installaties zijn. Tijdens den bomaanval bevonden zich nog verscheidene personen op straat, waardoor het aantal slachtoffers groot is. Zes personen lieten het leven, terwijl bovendien nog eenige personen zoo zwaar werden gewond, dat voor hun leven wordt gevreesd. Een bom kwam in de Molenstaat terecht, vlak voor een bus van de Westlandsche stoomtram wegmaatschappij, welke geheel vernield werd. De inzittenden, M. H. Meterman uit Loosduinen, J. W. v. d. Veen uit Voorburg en mej. K. Rens uit Monster werden gedood. Van een groep van vijf personen, die op den weg liepen werden op slag gedood de 22-jarige B. van der Meer, de 20-jarige A. de Koning en de 20-jarige H. Schellevis, allen uit Monster Verder moesten zwaar gewond naar het ziekenhuis worden vervoerd de heer D. Wijnants, A. H. van Kempen, A. C. van de Beukei, mej. Hoekenborg, allen uit Monster en mej. Solleveld uit 's Graven- zande. Een tweede bom kwam terecht op den tuin van den kweeker L. van Spronsen en ver nielde een groot aantal druivenserres De derde bom richtte in een boomgaard groote schade aan. Verscheidene personen, die licht gewond werden, zijn verbonden door plaatselijke geneesheeren en de leden van de plaatselijke afdeeling van het roode kruis. De materleele schade is groot. Eenige huizen werden zwaar beschadigd en duizen den ruiten werden vernield. De verslagenheid in het dorp ls groot. MEISJE GEDOOD TE OIRSCHOT. Vannacht wierp een Engelsch vliegtuig eveneens bommen uit boven Oirschot (N.B.) Een brandbom sloeg daar het dak van de wonlg van den heer Coppens en kw*m te recht op het bedje van een 3i-jarig meisje. Het kindje werd op slag gedood. De bom kon onschadelijk gemaakt worden. Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Een ons kaas per week per persoon. (3e Blad). Een regeling voor noodslachtingen. (Bin nenland, 3e Blad). Maatregelen inzake colportage. (Binnen land, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS. Beperkte affaire - Onzekere markt - Iets lagere koersen - Amerikanen prijs houdend - Duitsche waarden kalm - Nederlandsche staatsfondsen iets luier. Buitenland Voortdurend wordt Londen nog bestookt. (Ie Blad). Italiaansehe vliegers aan de Perzische golf. (Ie Blad). VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1