Rond den Balkan Nieuw Molest-risico ZOÏÏJTJES LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Btad Zalerdag 19 October 1940 Het Fransche Joden-statuut van kracht Officieele Kennisgevingen Een gevoel van veiligheid KERK- EN SCH00LNIEUWS Engelsche gezanten confereeren Geen Joden in openbare ambten staatsbetrekkingen en Leidsclie AGENDA Het was een mooie vischweek In Turkije aangekomen leden van het (Britsche gezantschap te Boekarest hebben naar Transocean uit Ankara meldt in gesprekken laten doorschemeren, dat zij rekening houden met de mogelijkheid, dat de Britsche gezant volgende week uit Roe menië vertrekt. Zij hebben gemeld, dat tij dens hun reis de anti-Engelsche stemming in Roemenië zich dikwerf in vijandige de monstraties uitte. De omgeving van den Britschen ambas sadeur te Ankara verklaarde, dat men van Britsche zijde rekening houdt met de mo gelijkheid, dat de Engelschen in Bulgarije en- Zuid-Slavië binnenkort het voorbeeld van hun landgenooten in Roenemië zullen volgen, omdat hun positie heel moeilijk is geworden. De Engelsche gezant, te Sofia, George W. Hendel, is gistermiddag te Istamboel aan gekomen, waar hij den Engelschen ambas sadeur te Ankara, dr. Hugh Montgomery Knatchbull Hugessen, ontmoette. De Engel sche gezant te Athene was eveneens aan wezig evenals de gezant te Belgrado. Een dergelijke ontmoeting van Engelsche diplomatieke vertegenwoordigers op den Balkan is reeds eenige maanden geleden te Istamboel gehouden. Welingelichte kringen nemen aan, dat de besprekingen zich op den neteligen toestand der Engelschen op den Balkan concentreeren. Een nader bericht uit Istamboel meldt, dat met de Transsilvania verscheidene honderden Engelsche staatsburgers uit Roemenië aldaar aankomen. Bovendien ko men dagelijks per trein via Bulgarije groo- te groepen Engelschen uit Roemenië aan. Daar de mogelijkheden om de reis naar Palestina en Egypte voort te zetten slechts beperkt zijn, zal een groot gedeelte van de Engelschen in Istamboel, Ankara en Smyr na blijven. (D.NB.) EDEN ZOU NAAR GRIEKENLAND EN TURKIJE GAAN. Volgens Stefani verluidt te Sofia, dat Eden, de Britsche minister van oorlog, zich van Egypte naar Turkije en Grie kenland zal begeven, om, na 't misluk ken der Britsche Balkanpolitiek, een laatste poging te ondernemen nog iets te redden. Wat Bulgarije betreft, verneemt men, dat Engeland door zijn vertegenwoordiger te Sofia, die zich naar Istamboel heeft be geven om een bespreking met zijn ambtge noot in die stad te hebben, uiting heeft gegeven aan zijn ernstige afkeuring aan gaande de houding van de Bulgaarsche re geering jegens de mogendheden van de spil. Hij heeft de bedreiging geuit, dat daarmede rekening zal worden gehouden na de „uit eindelijke overwinning van Engeland." In Bulgaarsche politieke kringen verklaart men aldus Stefani verder, dat een land als En geland niet behoeft te verwachten, door dergelijke manoeuvres resultaten te berei ken. (D.N.B.) ONDERHOUD MET SARADJOGLOE. De Britsche ambassadeur is naar Ankara teruggekeerd en heeft een onderhoud ge had met den Turkschen minister van bui- tenlandsche zaken, Saradjogloe. Men neemt aan, dat aan dit bezoek geen andere betee- kenis moet worden toegekend dan een ge bruikelijke gedachten wisseling. De ambas sadeur heeft den minister sinds den Duit- schen opmarsch in Roemenië nog niet be zocht, aldus D.N.B. Over het algemeen volgt men te Ankara de gebeurtenissen in Roemenië zonder op winding. Men gelooft, dat Turkije nog niet in direct gevaar verkeert. Het Turksche ka binet komt Dinsdag bijeen en een tweede vergadering, die naar men aanneemt, een bespreking van den nieuwe toestand ten doel heeft, wordt Woensdag gehouden. Ook de economische vraagstukken, die voortvloeien uit het binnendringen der Duitschers in Roemenië, zullen worden bestudeerd. Het probleem van de petroleumlevering aan Turkije zal daarbij een belangrijke rol spe len. TURKIJE EN DE SOVJETS. Het officieuze Turksche blad Ulus waar schuwt in een hoofdartikel voor al te fan tastische speculaties over de Russische bui- tenlandsche politiek, die de laatste dagen gehouden zijn. Het. blad Atay schrijft: „Met het oog op den oorlog, die zich over de ge- heele wereld dreigt uit te breiden, heeft de sovjet-unie zich slechts met haar eigen be langen bezig gehouden. Het zou onmogelijk geweest zijn uit de Russische uitingen iets anders te lezen. In welingelichte kringen hecht men groote beteekenis aan het ar tikel in de Ulus. omdat men daarin een door bevoegde zijde gegeven waarschuwing ziet voor te groote Turksche verwachtingen op Russische hulp, ingeval Turkije in den oorlog verwikkeld zou raken, zonder dat een gelijktijdige bedreiging van Ruslands be langen op het spel staat. In officieele Turk sche kringen wordt verklaard dat de Turksch-Russische betrekkingen thans be ter zijn dan sinds maanden. Tegelijkertijd duidt men aan, dat de pogingen om een betere verstandhouding tusschen beide lan den te scheppen nog aan den gang zijn. Een officieele uiting over de houding van Rusland bij een aanval op Turkije is niet gegeven. Van goedingelichte Russische zijde wordt nog verklaard, dat de sovjet unie een betere verstandhouding met Tur kije wenscht, maar dat men meent, dat de eerste stap hiertoe thans van de Turken moet uitgaan. (United Press). Het D.N.B. meldt uit Genève: Het Fransche Jodenstatuut is gisteren in het staatsblad verschenen, waarmede het van kracht geworden is. Het omvat tien artikelen, welke de uitzonderingsbepalin gen opsommen, die in Frankrijk, Algerije, de Fransche koloniën, protectoraten en mandaatsgebiéden tegen de Joden zullen worden toegepast. Joden kunnen geen staatsbetrekkingen en openbare ambten bekleeden. De vrije beroepen mogen door Joden nog slechts worden uitgeoefend onder ze kere voorwaarden en volgens een ver houdingsgetal. Als Jood wordt volgens art. 1 hij be schouwd, die van drie Joodsche groot ouders afstamt of van twee Joodsche groot ouders, wanneer de echtgenoot Jood is. Artikel 2 somt de openbare functies op, waarvan Joden uitgesloten zijn, van het ambt van staatshoofd af tot het beroep van onderwijzer, bedrijfsleider, directeur of secretaris-generaal in alle monopoliebedrij- ven of bedrijven, werkende met staatscon- cessie. Volgens artikel 3 staan alle overige ambt ten voor Joden slechts open, wanneer zij in den wereldoorlog hebben gevochten, in den oorlog 1939/'40 onderscheiden zijn of in het Legioen van Eer voor militaire ver diensten zijn opgenomen. In art. 5 worden echter de volgende be roepen onvoorwaardelijk voor Joden ver boden: Directeur, hoofdredacteur, en re dacteur van dagbladen, tijdschriften, pers agentschappen en periodieken met uitzon dering van zuiver wetenschappelijke pu blicaties; directeur, administrateur m be drijfsleider bij ondernemingen, die zich bezig houden met het vervaardigen, ver huren èn vertoonen van films, regisseur, opnameleider, spelleider, directeur, admi nistrateur en bedrijfsleider in schouwbur gen en bioscooptheaters. Dezelfde bepaling geldt voor den radio-omroep. In artikel 7 wordt gezegd, dat de Joden, die onder de artikelen 2 en 3 vallen, bin nen twee maanden na de publicatie van het Jodenstatuut de uitoefening van hun beroep moeten staken. In bevoegde kringen wordt er op gewezen, dat deze wet niet is ontstaan uit on- Fransche overwegingen. In de laatste jaren hebben de Joden in alle zenuwcentra van het nationale leven een dusdanige bedrij vigheid ontplooid, dat zelfs zonder oorlog en zonder nederlaag een uit drang tot zelf behoud ontsproten "actie tegen de Joden zou zijn ontstaan.'De Joodsche minderheid heeft steeds als doel voor oogen gehad, zich meester te maken van decommando-orga nen van de natie op geestelijk, politiek en financieel gebied, alsmede op het gebied van de kunst. Vooral op het gebied van de buitenlandsche politiek hebben de Joden er met succes toe bijgedragen, de openbare meening in Frankrijk voor te bereiden op een ideologischen kruistocht, waarvan het resultaat voor Frankrijk thans duidelijk te zien is. LAATSTE DAG UITREIKING BROODKAARTEN. Zij, die niet op den aangegeven dag hun broodkaarten hebben afgehaald, worden uitsluitend Maandag 21 October a.s. hiertoe hi de gelegenheid gesteld op het kantoor Breestraat 117. De distributie-stamkaarten dient men mede te brengen. Het kantoor is geopend van 9—12 en van 25 uur. Lelden. 19 October 1940 2217 De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN. Kamerverhuurders en Pensionhouders wordt erop gewezen, dat zij brandstoffen- bonnen, welke bestemd zijn voor verhuurde kamers, in geen geval kunnen gebruiken voor eigen doeleinden, wanneer de kamer bewoners zijn vertrokken. Zij loopen daardoor gevaar de betreffende kamers niet meer te kunnen verhuren, daar geen nieuwe bonnen worden verstrekt. Bovendien maken zij zich schuldig aan een strafbare handeling, waartegen streng opgetreden zal worden. Het bovenstaande is ook van toepassing op de Klein-Industrie (houders van E- Identiteitskaarten)De voor industrie-ver bruik ontvangen toewijzingen mogen dus niet gebruikt worden voor het koopen van huisbrand ten behoeve van particulier ge bruik. Leiden, 19 October 1940. 2218 De Burgemeester van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. tarijgit U waimcer U Uw oorlogsmolesbver- zekerütrug cmdiSd/breaugTt bij de grootse onder linge op dült gieibied, bij Een groot dma&gwilaJk, een gunstige risico- verdieeüinjg over toet geheele land. Op 16 October telde de organisatie 10964 leden en f. 736.090.700.— aan verze kerde waarden. Verzekert ook Uw eigen dommen daarbij. Inlichtingen verstrekt het kantoor Singel 126130, Amsterdam (C) - Tel. 47190 Bijkantoor: 's-Gravenhage, Zeestraat 71b, Telef. 116356. 21&5 (Ingez. Med PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 20 OCTOBER. Leiden Chr. Geref. Gem. (Steenschuur) voorm. 9% en nam. 4 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Gem.: voorm. 10% uur, ds. ten Cate. Eglise Wallonne: pas de service. Evang. Luth. Gem.: voorm. 10% uur, ds. Mak kink Patrimonium: voorm. 10% uur, zendeling W. L. Steinhart. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium) geen op gave. Rem. Geref. Gem.: voorm. 10%% uur, prof. dr. G. J. Heering. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): vm. 10% uur, prof. dr. G. Se venster. Vrjz. Chr. Jeugdgem. (Gereecht 10): nam. 7 uur (jeugddienst), de heer J. A. v. Nieuwen- huyzen. Geref. Kerk (Zuiderkerk)voorm. 10 uur ds. R. C. Harder (Bed. H. Doop)nam. 5 urn- cand. G. D. L. Brederveld. Geref. Kerk (Heerengracht): voorm. 10 uur cand. G. D. L. Brederveld; nam. 5 uur (Bed. H. D.) dr. Westerink. Geref. Kerk (Oude Vest): voorm. 10 uur ds. Wiersinga; nam. 5 uur ds. Weggemans, Geref. Kerk Morschweg (Mil. Tehuis^voorm. 10 uur dr. Westerink; nam. 5 uur ds. Wiersinga. Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19): voorm. 10% uur, gez. mis. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 3 uur ds. v. Beusekom. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. 3 uur ds. Moolhuizen. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk (Ju- lianastraat)voorm. 10 uur ds. Scheers (H. A.) nam. 3 uur (H. A. en Dankz.) ds. Stehouwer. Hulpkerk Gouwsluis: nam. 3 uur dr. Scheers. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)voorm. 10 uur dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)voorm. 10 uur en TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. luchttemperatuur. 9 uur voorm.: 13 gr. C. (56 gr. F.). 12 uur 'smidd. 14 gr. C. (58 gr. F.). HOOG WATERTIJ 1)EN TE KATWIJK-A.-ZEE. Voor Zondag Voorm. te 5 u. 30 min.; nam. te 5 u. 54 min. Voor Maandag Voorm. te 6 u. 10 min.; nam. te 6 u. 34 min. ZONS- OP- EN ONDERGANG. Zaterdag: 6.37 njn. tot 8.14 voorm. Zondag: 6.35 n.m. tot 8.16 voorm. Het tijdvak gedurende hetwelk de verduiste- ringsvoorschriften gelden wordt begrensd door deze beide tijdstippen. (VIAANS OP EN ONDERGANG 19 Oct. op: 20 u. 26; onder 11 u. 08. 20 Oct. op: 21 u. 07; onder: 12 u. 05. nam. halfvier ds. Sirag van Sprang. Geref. Kerk (Hooftstraat)voorm. 10 uur de heer van Aller van Utrecht; nam. 3 uur ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)voorm. 10 uur ds. Bosch; nam. 3 uur ds. Mulder. Geref. Kerk (de Ruyterstraat)voorm. 10 uur ds. Mulder; nam. 3 uur ds. Bosch. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)voorm. 10 en nam. 4 uur, leesdienst. Oud-Geref. Gem.: (gebouw Rhenanialaan) voorm. 10 en nam. 5 uur de heer Bisschop. Boskoop Ned. Herv. Kerk: voorm. half 10 en n* m. 3 uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: voorm. half 10 en nam. 3 uur, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: voorm. half 10 en nam. 3 uur ds. Kleisen. Rem. Kerk voor Vrijz. Herv.: voorm. 10 uur ds. N. A. Bruining van Den Haag. Geref. Gem. voorm. half 10 en nam. half 3 leesdienst. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. P. L. Kiehl; nam. 2% uur, ds. J. de Wit van Leiden, Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 2.30 ds. Heuzenveldt. De Kaag Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. v, d. Windt. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk vt.m. .30 uur de heer de Haan; nam. 3 uur ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 3 uur endi- daat de Wolf van Leidschendam. R.K. Kerk: voorm. 8.15 (vroegmos) pastoor Hesp; v.m. 10.15 (hoogmis) kapelaan de Graaf. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Y. K. Vellenga van Meppel. Koudekerk Ned, Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 2% uur, ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 2% uur, ds. Haspers. Lisse Geref. Gem. (Tulpenstraat)voorm. 9% en nam. 4 uur, de heer Bel van R'dam. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. J. Th. v. Veenen. Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 4 uur ds. A. Ponstein. Oud-Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 3 uur leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: nam. half drie ds. Hulst van Ter Aar. Rem. Kerk: voorm. 10 uur ds. L. W. v. Wijn gaarden. Geref. Kerk: voorm. 10 uur ds. Hartkamp van Oudshoorn; nam. half drie ds. Speelman van Nieuwveen. Noordwjjk Binnen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. W. W. Siddré; nam. 3 uur de heer de Haan (Egypte-Zending). Geref. Kerk: voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur ds. H. B. Visser. Noordwijk aan Zee Geref. Kerk in H. V.: voorm. 10 uur (voorb. H.A.): ds. K. H. Kroon. Nea Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. N. J. Cupédo; nam. 3 uur (Jeugddienst) ds. Kiehl van Hazerswoude. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Oegstgeest Geref Kerk (Mauritslaan) vm. 9.30 uur ds. E. H. Broekstra; nam. 3 uur ds. Eringa. Geref. Kerk (Gebouw v. Chr. Belangen) v.m. 9.30 uur ds. Eringa; nam. 3 uur ds. E. H. Broekstra. Oudewetering Ned. Herv. Kerk: v.m. 10% uur, ds. Geerling. Geref. Kerk: voorm. 10% uur en nam. 3% u. ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: voorm. 10% uur ds. Heijn. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. 9.30 uur, ds. Van Niftrik; nam. 3 uur, ds. W. E. den Hertog van Noordwijkerhout. Kerkzaal: Voorm. 9.30 uur, as. K. J. Brouwer van Oegstgeest; nam.'3 uur, ds. Van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg): Voorm. 9.30 uur, ds. Post; nam. 2.30 uur, ds. Van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. 9.30 uur, ds. Van der Loo; nam. 2.30 uur, ds. Post. Chr. Ger. Kerk: Voorm. 9.30 uur en nam. 4 uur, leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur: ds. Krijkamp. Geref. Kerk: voorm. 9% en nam. 5 uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Kroes van Den Haag. Ned. Prot. Bond: voorm. 10% uur, dr. Boer- sema van Leiden. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: voorm. half elf ds. Huls. Geref. Kerk: voorm. half elf en nam. 3 uur ds. Warner. Valkenburg Nedr Herv. Kerk: voorm. 9.30 uur en nam. 2.30 uur ds. Veldkamp. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur de heer Wijnbeek, cand. te Bergen op Zoom. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur ds. Damsté van Sluipwijk; nam. 4 uur ds. de Bruin van Rotterdam. Geref. Kerk: voorm. half tien en nam. half drie ds. Smidt. Oud-Geref. Gemeente: voorm. 10 uur en nam. 4 uur ds. van der Kraats. Wassenaar Geref. Kerk (Zijllaan)v.m. 9.30 uur ds. Feringa; nam. 3 uur dr. Wielenga. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)voorm. 9.30 u. (H. dr. Wielenga; nam. 3 uur (H. A en Dankz.), ds. Feringa. Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: voorm. 10% uur, ds. C. A. van Harten. Geref. Kerk: voorm. 10% uur en nam. 3 uur, ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk (Polder)voorm. 10% en nam. 7% uur, leesdienst. NED. HERV. KERK. Beroepen te 's-Gravenhage ds. G. Gerbrandy te Leeuwarden, te Lage Vuursche (toez.) ds. J. H. Cirkel te Leerbroek. GEREF KERKEN Viertal te Amsterdam ds. B. Holwerda te Amersfoort, ds. P. N. Kruyswijk te Hilversum, ds. C. Veenhof te Haarlem en ds. M. B. van 't Veer te Groningen. Aangenomen naar Langerak (Z.H.) cand. A. Veldman te Utrecht die bedankte voor de be noeming tot hulpprediker te Montfoort. DOOPSGEZ. GEMEENTE. Beroepen te Giethoorn ds. A. Mulder te Aar denburg (Z.V1.). In een plaatselijk weekblad lezen we, dat een bekend ingezetene een rede heeft ge houden, waarin hij o.m. de vraag stelde: „Waarom zouden wij mannen onze baarden niet laten staan?" Die man heeft natuur lijk zijn scheerzeepbonnen verloren. Een advertentie vraagt: „Wat veroor zaakt bij u kippenvel?" Nieuwe dameshoe den. Nog steeds zien we op groote aanplakzui len staan: „Even tijd voor een Caravellis." Even tijd hebben we wel, maar de Cara vellis Een moderne roman vertelt: „De ont erfde zoon kreeg bronchitis, de ziekte, waaraan zijn vader overleden was." Dus toch een erfenis. In een kindercourant ontdekken we een serie mopjes, getiteld: „Grapjes van dok ters." De leukste grap van onzen dokter vinden we altijd zijn rekening. „Ga visschen en vergeet," begint een fol der van een hengelaarsbond. Beteekent dit, dat we. indien we niets vangen, vergeten moeten aan het visschen te zijn? Een effectenkantoor adverteert: „Komt met uw geld bij ons." Bescheiden voegen wij er aan toe: En kom, bij geen gehoor, bij ons Een damesblad adviseert: „U moet uw kinderen voor het naar bed gaan geestige grapjes vertellen. Als u het zelf niet kunt, vraag dan of iemand anders het wil doen." U zoudt b.v. kunnen vragen of Buziau tegen 7 even bij u aanloopt. Een muziekrecensent schrijft: „Het or kest speelde de Unvollendete tot het einde gevoelig en toch enthousiast." Er is dus blijkbaar toch een einde aan de Unvollen dete. In Japan bloeit een plant, welke men ziet groeien. Naast ons woont een meneer, die men hoort slapen. Een Zuid-Hollandsch blad schrijft: „Als u met roeien begint, houdt u er niet meer mee op." Dan beginnen wij er maar niet mee. In een kousenwinkel in Amsterdam is een dame op heeterdaad betrapt bij het weg nemen van een paar kousen. Op het poli tiebureau kreeg ze de kous (en) op haar kop. Zondag. Volkshuis: Cursus-natuurkunde. 31/4 u. nam. Zondag Evang. Chr. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 4% uur nam. Hoogl. Kerkgracht 46: Evangelieprediking te 4 uur nam. Jeruël, 1ste Groenesteeg 16. bijeenkomsten te 10 uur v.m. en 5 uur en 6.30 nam. Leidsche Volkshuis: Concert m. m. v. Bodl Rapp en Fiet Joosten, 3% uur nam. Luthersche Kerk: Orgelconcert Hennle Schouten. 2% uur nam. Ned. Leger des Heils: Samenkomsten te 10% uur voorm. en 7 uur nam. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Soloviollst Carl Flesch. 2% uur nam. Oegstgeest Geverstraat 13. Gem. Gods. Openbare samenkomst te 10 uur vm. en 3 uur n.m. Dinsdag. Jeruël, le Groenesteeg 16, bijbelbespreking, 7.30 n.m. Morschweg 59: Stadsevangelisatie te 7% urn- nam Dagelijks. Lakenhal: Tentoonstelling Vincent van Gogh, .10 uur voorm.—4 uur nam. (Zondags 14 uur .m.) Tot 20 October. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 Jaar; 6 alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Wiener Geschich- ten" Dagelijks nam. 2 en 7 uur. 's Zondags van 2—6.15 uur doorloopende voorstelling. Lido-Theater, Steenstraat 39: „Liebe auf den ersten Ton". Dagelijks 7.30 uur nam.; 's Zondags te 2, 4.30 en 7.30 u Woens- en Zaterd matinée 2.30 u. Trianon-Theater, Breestraat 31: „Liefde is geen speelgoed" t Dagelijks 2 en 7 nur. 's Zondags van 2—650 u. doorloopende voorstelling Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Feest ln de Jordaan" Dagelijks 7 uur: 'c Woensdags en *8 Zater dags ook 2% uur. Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „De moedige zeerob" Dagelijks 2 es 7 u. nam.: 's Zondags v. 26.30 uur donrl vooistelllng Nova-Theater (Katwijk aan Zee)„Witte broodsweken", 7% uur nam. Zondags gesloten. DIVERSEN. 's Dinsdag 1ste Binnenvestgracht 22: Ge legenheid tot inenting tegen typhus 11—3 uur. 's Dinsdag Mare 13: Medisch Opvoedkundig Bureau 9%11 uur voorm. Arbeidsbeurs (Levendaal): Iedere derde Dins dag der maand consultatiebureau voor onvol- waardigen 78 uur nam. 's Donderdags Wijkgebouw „Bethesda" (Hoef- straat 4446)Consultatiebureau voor Alcoho listen 8 uur nam. 's Donderdags Inst. voor Praeventleve Genees kunde (1ste Binnenvestgracht 22): Inenting tegen diphterle 3% uur 's middags precies. 's Vrijdags, Inst. voor Praeventleve Genees kunde Consultatiebureau v Beroepskeuze 45. De avond-, nacht en Zondagdienst dei- apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 19 Oct. 20 urn- tot Zaterdag 26 October 8 uur waar genomen door de apotheken: Boekwijt, Bree straat 74, tel. 20552 en J. R. M. ten Dijk, Haven 18. tel 20085. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wil- helminapark 8, tel. 26274. De geneeskundige Zondagsdienst te Lelden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruins, Slot. de Graaff, de Jager, Kortmann, Niemer 'en Starck. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waarge nomen door dr. H. Leemhuis, tel. 22030. EEN NOVUM IN ONS KERKELIJK LEVEN. De algemeene kerkeraad der Neder- duitsch Hervormde Gemeente te Den Haag heeft in zijn Donderdagavond gehouden gehouden vergadering den emeritus-predi kant, ds. K. H. E. Gravemijer, secretaris van de Algemeene Synode der Nederduitsch Hervormde Kerk, benoemd tot diaken. In het kerkelijk leven in ons land kenden wij reeds lang den predikant-ouderling, wijl tal van predikanten in hun emeritustijd tot ouderling zijn benoemd geworden. Maar de predikant-diaken was tot dusverre een no vum in ons kerkelijk leven in Nederland. (Vad.) VEEL AANVOER UIT DENEMARKEN. MET MOOIE PRIJZEN. De visschers hebben een mooie week ge had wat het weer betreft en ook wat de visscherij en de prijzen aangaat was er alle reden tot tevredenheid. Nog steeds wordt er zeer veel wijting gevangen; vooral door de grootere kotters worden flinke hoeveelheden van deze vischsoort aan de markt gebracht, Hoewel de prijs van de wijting niet hoog is van f.4.— tot f.7.— per kist van 40 kg., zijn de besommingen van deze schepen, dank zij de groote vangsten toch zeer bevredigend. Tong en tarbot worden er momenteel zeer weinig aangevoerd. Voor tong werden de afge- loopen week dan ook exorblant hooge prijzen betaald; voor de grootere soorten van f.2 tot f.4 per kilo. Van Katwijk mogen thans zes motorlog- gers de treilvïsscherij uitoefenen. Door lo ting zijn deze beurten vastgesteld. Vier schepen worden reeds in gereedheid ge bracht; de andere twee aangewezen schepen zullen waarschijnlijk niet aan de visscherij deelnemen, daar de reeders er niet veel voor gevoelen. Voor deze twee zullen dan andere schepen aangewezen worden. Binnenkort zal van IJmuiden uit ook een motorkotter ter haringvisscherij vertrekken, of dit schip door meerdere gevolgd zal worden staat nog niet vast. Wel wordt over de moge lijkheid van uitvaren ter haringvisscherij nog onderhandeld. De tijd dringt echter; het vorig jaar waren de eerste schepen half October reeds weer in zee. Gedurende de maand September 1940 werd via de Scheveningsche veiling omgezet f86.000 tegen f. 43.000 in de overeenkomstige maand van 1939; dus juist het dubbele. De aanvoeren waren als volgt verdeeld: 1940 1939 motorloggers f. 3.000 f. 3.000 motorkotters f. 21.000 f. 5.000 motorschokkers f. 39.000 f. 21.000 consignatiezendingen f23.000 f14.000 Uït Denemarken werd de afgeloopen week veel visch aangevoerd, die via de veilingen van IJmuiden en Scheveningen verkocht werd. Er werden zeer hooge prijzen voor verschillende soorten betaald. Mooie schol bracht naar grootte en kwaliteit op van f.20 tot f.50; schar van f.19 tot f.30; bot van f.20 tot f.23; kabeljauw van f.20 tot f40; gul van f.14 tot f.32.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6