BINNENLAND Zuurkool is een der vatgroenten beste tEIDSCH DAGBLAD - ïweede Blad Donderdag 17 Odober 1940 Verkoop van papier verboden Mr. H. A. Dambrink overleden Van wasscherijen, die zeeploos wasschen AGENDA Gemeeferaad Bodegraven Hoe men het bereiden en behandelen moet Aanwijzingen van Voedingsraad den II VOORLOOPIG ECHTER ALGEMEENE DISPENSATIE. De Staatscourant bevat een wijziging van de Papierbeschikking-1939 no. 1, waarbij ■werd ingesteld het Rijksbureau voor Papier, gevestigd te Haarlem, directeur mr. F. H. A. de Graaft, Er wordt ingesteld een bestuur, dat toe zicht houdt op de werkzaamheden van het Rijksbureau en den secretaris-generaal van het departement van Handel en Nijver heid van advies dient in aangelegenheden met betrekking tot den handel in en de verwerking van papier en papierwaren. Het is aan ondernemingen verboden, zonder een daartoe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning, pa pier of papierwaren te koopen, te koop aan te bieden, te verkoopen, voorhan den of in voorraad te houden, te ge bruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken, te doen verwerken of af te leveren. Het is aan fabrikanten verboden, zonder een daartoe van den directeur verkregen schriftelijke vergunning, pa piergrondstoffen of hulpstoffen te ge bruiken, te verbruiken, te bewerken, te verwerken, te doen bewerken of te doen verwerken. Het is aan ondernemingen verboden papier of papiergrondstoffen te ver voeren of te doen vervoeren, tenzij het vervoer is gedekt door een door den directeur afgegeven vervoerbcwijs. Dit verbod is niet toepasselijk op het vervoer tusschen de bedrijven van een onderneming of op het vervoer tus schen de bedrijven van een onderne ming en haar filialen. Van de verboden, hlervoren bedoeld, geldt ten aanzien van het koopen, te koop aan bieden, verkoopen, voorhanden of in voor raad houden, gebruiken, verbruiken, be werken, verwerken, doen bewerken, doen verwerken, afleveren, vervoeren en doen vervoeren van papier en papierwaren tot een nader te bepalen tijdstip een alge- meene dispensatie. De secretaris-generaal of, na verkregen machtiging van dezen, de directeur be paalt op welk tijdstip deze dispensatie ge heel of ten deele zal worden ingetrokken. Het is aan natuurlijke of rechtspersonen, die van den handel in papier of papier grondstoffen niet hun normaal bedrijf ma ken verboden zonder daartoe van den di recteur verkregen schriftelijke vergunning papier of papiergrondstoffen voorhanden of in voorraad te houden tot een hoeveel heid, grooter dan 5000 K.G. dan wel papier of papiergrondstoffen te koopen met het doel deze weder te verkoopen. Iedere fabrikant is of wordt ingeschre ven bij het Rijksbureau. Iedere verwerker, agent. Importeur of handelaar is verplicht, door inzending van een volledig ingevuld, onderteekend door den directeur vast gesteld formulier dezen te verzoeken, hem bij het Rijksbureau te doen inschrij ven, met dien verstande, dat deze verplich ting ten aanzien van verwerkers en han delaren slechts geldt, voor zoover zij blij kens hun jaarbalansen in de jaren 1938 en 1939 over een gemiddelden voorraad papier van ten minste 5090 K.G. beschikt-en. Dit verzoek moet worden gedaan uiterlijk bin nen tien dagen na. den dag, waarop de ver plichting tot Inschrijving op hem is komen te rusten. Iedere fabrikant is verplicht aan den di recteur op diens verzoek schriftelijk op gave te doen van de hoeveelheden papier, papierwaren, papiergrondstoffen en hulp stoffen, welke h(j op door den directeur te bepalen tijdstippen voorhanden of in voor raad heeft. Iedere verwerker, importeur en handelaar is verplicht aan den direc teur op diens verzoek schriftelijk opgave te doen van de hoeveelheden papier en pa pierwaren, welke hij op door den directeur te bepalen tijdstippen voorhanden of in voorraad heeft. AFSCHAFFING VAN HET MELKBROOD. Het kan, naar de „N.R.Ct." van bakkers zijde nader verneemt, wel als zeker worden beschouwd, dat het melkbrood eerlang wordt afgeschaft en dat er ook in ander opzicht in de samenstelling van het brood een verandering komt, die, naar ons is ver zekerd, aan de voedingswaarde ten goede zal komen. Binnenkort zal daarover een officieele publicatie verschijnen. INSPECTIE VAN HET BRAND WEERWEZEN. Bij het departement van binnenlandsche zaken is Ingesteld een inspectie van het brandweerwezen. Met de leiding ls belast, met den titel van hoofdinspecteur de kapitein van den generalen staf op non-actief, de heer P. L. van Boven, thans werkzaam bij den op- bouwdienst. TEMPERATUREN, HOOGWATERTIJDEN, ENZ. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: 12 gr. C. (54 gr. F.). 12 uur 'smidd.: 13 gr. C. (56 gr. F.) HOOC WATERTIJ DEN TE KATWIJK-A.-ZEE. Voor Vrijdag. Voorm. te 4 u. 40 min.; nam. te 5 u. 04 min. ZONS- OP- EN ONDERGANG. Donderdag: 6,42 nam. tot 8.10 voorm. Het tijdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. MLAANS- OP EN ONDERGANG. 17 October: op 19 u. 23; onder 9 u. 04. OUD-LID DER TWEEDE KAMER. In den ouderdom van 59 jaar is te Zeist plotseling overleden mr. H. A. Dambrink, oud-lid van de Tweede Kamer voor de Anti- Rev. partij en van den gemeenteraad van Utrecht. De overledene werd 13 Maart 1881 te Arn hem geboren en bezocht het Chr. gymna sium te Zetten, waarna hij te Utrecht rechtswetenschappen studeerde, om in 1919 op stellingen tot doctor in deze wetenschap pen te promoveeren en zich te Utrecht als advocaat te vestigen. Tevoren was hij als ambtenaar der Spoorwegen werkzaam ge weest. zoowel in verschillende plaatsen in Friesland als in België. Als repetitor van de rechtskundige faculteit van de R.U. te Utrecht genoot hij een uitstekende repu tatie. In 1922 vaardigde de A.-R. partij hem af naar den Gemeenteraad van Utrecht en in 1932 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer, als opvolger van wijlen mr. Th. Heemskerk. Vele jaren was de overledene rechtskun dig adviseur van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel; hij is be stuurslid geweest van de Anti-Rev. Kies vereniging Nederland en Oranje I te Utrecht en van de Chr. Coöperatie „Man na" aldaar. Ook was hij bestuurslid van de Geref. kweekschool Rehoboth en van het Chr. Rusthuis „Buitenzorg" te Soest. Mr. Dambrink, die deel uitmaakte van de redactie van het tijdschrift „Anti-Rev. Staatkunde", was vroeger in de Chr. Geref. kerk een vooraanstaand lid, maar ging later tot de Geref. kerk over. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal a.s. Zaterdagmiddag om 2 uur geschieden op de Nieuwe Algemeene Be graafplaats te Zeist. EN TOCH ZEEPBONNEN MOETEN VRAGEN. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Vorige week Dinsdag is bekend gemaakt, dat met ingang van denzelfden dag was scherijen voor elke 8 kg. droog wasohgoed, die zij in ontvangst nemen om te wasschen een zeepbon in ontvangst moeten nemen en dat het publiek en Instellingen zeepbons moeten afgeven. DR gaat duidelijk aan het adres van de wasscherijen, die tot dan geen zeepbons hadden verlangd van haar klanten. Het wordt trouwens in de toelichting gezegd: „Deze maatregel moest worden genomen can aan de ongewenschte concurrentie van de wasscherijen onderling met betrekking tot het al of niet in ontvangst nemen van bon nen, een einde te maken." Het lag voor de hand, dat de wassche rijen, die van haar klanten geen zeepbons -ma*ttAjcL 1484 (Ingez. Med.) verlangden, in het voordeel waren. Dat mag nu niet meer. Naar ons is gebleken hebben de maatregel en zijn toelichting in bepaalde kringen van de waschindustrie bevreemding verwekt. De toelichting zoo zei men ons be roept zich niet op eenig belang van de zeep- distributie zelf, als bijvoorbeeld een bespa ring van zeep (met het oog, waarop de distributie is ingesteld), maar op iets, dat met de distributie niets te maken heeft en waarmee zij zich ook niet te bemoeien heeft: de concurrentie tusschen bepaalde bedrij ven. De maatregel echter doet nog wat meer: zij dient niet het belang van de zeep- distributie: besparing van zeep, maar gaat daar lijnrecht tegen in. Er waren, voordat er nog ooit van zeep- distributie sprake was geweest, in ons land enkele wasscherijen, die voor het reinigen van haar wasohgoederen weinig of in het ge heel geen zeep meer gebruikten, omdat haar door onderzoekingen was gebleken, dat an dere waschmiddelen, zoowel voor de reini ging als voor het behoud van het wasch goed haars inziens doelmatiger waren. Wij hebben, zoo gaat de N. R. Crt. verder, den directeur van een dergelijk bedrijf om inlichtingen gevraagd. Hij verzekerde, dat hij er, zooals ook wel voor de hand lag, on der de tegenwoordige omstandigheden niet over denkt van zijn beproefde werkwijze af te gaan, maar verder zou blijven wasschen zonder gebruik van zeep. Of hij zeepbonnen ontvangt of niet, maa/kt voor hem dus geen verschil, hij heeft ze niet noodig. Er zit zoo zeide hij ons in dien maat regel iets hevig ongerijmds. Men is er op uit om zeep te sparen en tegelijk moeten wij zuinig zijn met textiel- goederen, daarom krijgen wij ook die op den bon. Logischerwijze zou men onder deze om standigheden verwachten, dat de overheid het gebruik van een procédé, dat zoowel het eene als het andere belang: besparing van zeep en minder slijtage aan het waschgoed dient, zooveel mogelijk zou bevorderen. Zij doet echter precies 't tegenovergestelde. En dit alleen om een zekere protectie te ver schaffen aan een bepaald aantal bedrijven. De concurrentievrees, die deze protectie •heeft geïnspireerd, is terloops gezegd, schro melijk overdreven. Er zijn immers tot nog toe maar enkele groote bedrijven die zeep loos wasschen. Zij hebben heusch geen ca paciteit genoeg om de wasch van het heele Nederlandsohe volk te wasschen en men •behoeft óók niet bang te zijn, dat zij zich onmatig zullen gaan uitbreiden, want daar voor zouden nieuwe machines noodig zijn, waar geen aankomen aan is; bovendien worden de wasscherijen door de benzine- distributóe in haar werkingssfeer beperkt, kleine wasscherijen zullen waarlijk nog wel aan den kost kunnen komen. Waartoe dan den enkelen grooten, die de nieuwste wasch- procédé's toepassen, moeilijkheden in den weg te leggen, die er misschien toe zullen leiden, dat zij het aantal hunner klanten zullen zien verminderen en voor een ge deelte van hun personeel geen werk meer zullen hébben? DR. J. N. VOORHOEVE GEHULDIGD. 25 jaar directeur van het homoepathisch ziekenhuis te Oudenrijn. In het Hoemoepathjsch Ziekenhuis te Oudenrijn, is gisteren dê dag gevierd, waar op dr. J. N. Voorhoeve 25 jaar geneesheer directeur dier inrichting is. Ter gelegen heid van het jubileum werd gistermiddag in het ziekenhuis een receptie gehouden, tijdens welke tal van geneesheeren, sym- phatiseerenden met de homoepathische wetenschap, oud-verpleegden, vrienden en bekenden van dr. Voorhoeve den directeur hun gelukwenschen kwamen aanbieden. In de ochtenduren werd in het ziekenhuis te Oudenrijn dr. Voorhoeve op intieme wijze gehuldigd, hetgeen uitging van de patiën ten. Mej. N. Kneemijer bood hierbij na mens alle verpleegden den jubilaris een zil veren sigarettenkoker met inscriptie ten geschenke. Was de ochtendviering strikt intiem, de „openbare" gelegenheid tot huldiging van dr. Voorhoeve bij diens zilveren feest was vastgesteld op den middag. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik. Tal van oud-patiënten keerden nog eens in het zie kenhuis terug om hun groote erkentelijk heid te betuigen jegens het werk van den jubilaris. In den laten middag werd dr. Voorhoeve gehuldigd door den raad van beheer van het ziekenhuis. Hij werd toegesproken door den voorzitter dr. F. C. Tuinzing uit Rot terdam, die zijn groote medische en organi satorische kwaliteiten roemde, en hem dank bracht voor de voortreffelijke leiding in de 25 jaar van zijn beheer. AANBIEDING TELEGRAMMEN IN GIRO. Blijkens de Staatscourant zullen voorloo- pig bij wijze van proef, telegrammen in giro, per telefoon of per telex kunnen wor den aangeboden, zonder dat door den re keninghouder een schriftelijke machtiging wordt verleend, de deswege verschuldigde kosten van zijn postrekening te doen af schrijven. Wenscht iemand echter de telegramkos- ten van de postrekening van een ander te laten afschrijven, dan dient hiertoe een schriftelijke verklaring van den rekening houder te worden overgelegd. Bovendien kunnen rekeninghouders in het vervolg aan alle rijkstelegraafkantoren en -stations te legrammen in giro of per telefoon aanbie den, zonder dat hiertoe een bijzondere ver gunning van den directeur-generaal der P.T.T. wordt vereischt. Deze vergunning blijft nochtans noodig, wanneer de aan bieder de telegramkosten van de postreke ning van een ander wil laten afschrijven. BELOONING BIJ MEDEDEELING NOODLANDING OF NEERSTORTING VAN VLIEGTUIG. Een beloondaig van tien goilden wordt uit geloofd voor déngene, die bij neerstorting of noodlanding van een vliegtuig daarvan zoo tijdig mededeeling doeJt aan een Neder landsohe of Duitse he politie-instantie, dan Wel aan een afdeeling van de Duitsche weermacht, dat dank zij die mededeeling tot onmiddellijke hulpverleening aan en berging van het vliegtuig kan worden over gegaan. VERSPREIDE BERICHTEN. Te 's-Gravenhage is in 70-jarigen ouderdom overlieden mr, P, Vdëtor Slibinga, oudssecretariis van Ha dingen. Brandstoffenbon voor werkloozcn en gesteunden - Gunstige uitkomsten Gemeenterekening 1939. Gistermiddag vergaderde de raad. De hee- ren W. Boer en W. J. v. d. Maat waren met kennisgeving aanwezig. Na de opening en het gebed werden de notulen van drie vergade ringen vastgesteld en meerdere ingekomen stuk ken afgehandeld. Niet afgehandeld kon worden een adres van de Ver. van Leeraren in Tich. opvoeding betreffende de invoering van gym nastiekonderwijs op de lagere scholen. B. en W. beloofden Lz.t. daaraan aandacht te zullen schenken. Besloten werd aan de werkloozen en ge- steunden opnieuw een brandstoffenbon ter be- Onder de vatgroenten, welke in het Ne- derlandsche huisgezin nog altijd een groote populariteit genieten, zoo schrijft de Voe dingsraad, neemt de zuurkool een afzonder lijke plaats in. Tegen vatgroenten in het algemeen kan uit voedingsoogpunt het be zwaar worden aangevoerd, dat het zoutings- proces en de omzouting bij het koken er toe leiden, dat de voedingswaarde van het ge recht in belangrijke mate vermindert An ders is het evenwel gesteld met de zuurkool. Deze levert ons niet alleen een smakelijk, maar ook aen aanbevelenswaardig gerecht. Bij het inleggen van zuurkool wordt name lijk verhoudingsgewijs zeer weinig zout ge bezigd. De hoeveelheid bedraagt niet meer dan hoogstens een vijftiende van de bij an dere vatgroenten gebruikelijke hoeveelheid. Bescherming tegen bacteriewerking geeft deze kleine hoeveelheid zout uiteraard niet. In het vat ontstaat melkzure gisting, welke juist als een welkome gast wordt beschouwd daar zij aan de kool haar aangenamen smaak verleent. Mineralen en vitaminen blijven grootendeels behouden. Het gehalte aan vitamine C loopt weliswaar wat terug naarmate de winter vordert en de kool ouder wordt, maar ook na zeven maanden, dus bij het einde van het winterseizoen werd in zuurkool een niet te verwaarloozen hoe veelheid vitamine C aangetroffen. Men kan zuurkool ingemaakt koopen, dan wel haar zelf in het vat leggen. Wie dit laatste wil doen, neme witte en savoye kool, gewoonlijk in de verhou ding van twee kilo witte kool op één kilo savoye kool. Hoewel minder gebrui kelijk, kan men met voordeel ook uit sluitend witte kool nemen. De kool wordt in fijne snippers geschaafd. Per kilogram kool kunnen 12 afgestreken eetlepels (1020 gr.) zout worden ge nomen. Met dit zout wordt de kool zoo lang gekneed totdat vocht vrij komt. Dan wordt de kool in den pot of het vat (men koope het vat hiertoe met zorg bij een vertrouwd dares!) flink aangestampt, met hier en daar wat peperkorrels en misschien wat jenever bessen er tusschen. Op de zuurkool wordt een schoon doekje gelegd met een daarop passend plankje en een zwaren steen, zóó dat de kool onder het vocht komt te staan. De pot wordt op een fiüssche, maar vorst- vrije plaats weggezet en aanvankelijk eenige malen per week, later kan dit wekelijks ge schieden, nagezien. De kim wordt dan ver wijderd en doekje, plankje, siteen en rand van den pot worden met heet water schoon gemaakt. Soms voegt men wel tijdens het kneden een kleine hoeveelheid karnemelk toe om het zuur worden te bevorderen. Wan neer men niet over een frissohe vorstvrije bewaarplaats beschikt, kan men zich beter van het zelf inmaken onthouden, teneinde teleurstelling te voorkomen. Deze zelf ingemaakte zuurkool heeft het voordeel, dat men haar voor de bereiding van het middagmaal niet behoeft te was schen. Zoodoende gaan dan geen voedings stoffen verloren en ook de smaak blijft vol ler. Uiteraardis het van belang, dat men een niet te groote hoeveelheid inlegt, ten einde te voorkomen, dat tegen het einde van den winter een minder gewaardeerd restant overblijft. Daar na het inleggen 6—8 weken moeten verloopen voor en aleer de zuurkool den goeden smaak heeft om te worden genuttigd, komt voor het verbruik van thans ingelegde zuurkool een tijdvak van ongeveer 5 maanden in aanmerking. Brengt men de zuurkool eenmaal per 14 da gen op tafel, dan heeft men dus een hot veelheid noodig, welke toereikend is voor 12 maaltijden. Voor den inleg is dan een hoe veelheid van pl.m. 16 kg. kool (rauw ge wicht) toereikend voor een gezin van 4 per sonen. Bij de bereiding wordt nogal eens ge zondigd door een veel te langen kook tijd te nemen. Sommige huisvrouwen laten de kool uren lang smoren in de meening, dat het gerecht daardoor bij zonder smakelijk wordt. Zuurkool mag echter gerust nog wat „knappen" en een kooktijd van ongeveer een half uur is zeker voldoende. Dit bespaart brandstof en voorkomt noodelooze vernieting van vitaminen. Men moet echter op enkele kleinigheden letten. Gesmoorde zuurkool vordert wel de eenvoudigste bereidingswijze. De kool wordt met een 'bodempje water en de helft van de hoeveelheid vet, welke wij er voor be stemd hebben, opgezet. Na een half uur ko ken wordt de rest van het vet er door ge roerd en het gereeht is klaar om te worden opgediend. Wie een stuk spek wil la-ten meekoken, heeft geen vet van noode. Het spek gaat in het bodempje water en de zuurkool wordt er omheen en erop gelegd. Af en toe oplet ten, dat de bodem van de pan niet droog- kookt. Bij stamppot van zuurkool moet men er aan denken, dat het zuur een remmenden Invloed heeft op het gaar worden van de aardappelen. Nu staan er twee wegen ope: Men kan de aardappelen en de zuurkool af zonderlijk bereiden en voor het opdienen dooreen mengen.. In dit geval kan de gebruikelijke korte kooktijd (van belang voor het vitamine-ge bruik) worden aangehouden. Geeft men de voorkeur aan de eenpansbereiding, dan is een langere kooktijd noodig. Wij doen dan de zuurkool onder in de pan met de in vie ren of achten gesneden aardappelen er bo ven op. Zij komen aldus minder in aanra king met het zuurkoolwater. Zuurkool en aardappelen worden tenslotte met het vet door elkaar gestampt. Bij een bereiding met spek wordt het spek aanstonds op de zuur kool en onder de aardappelen gelegd. Het spek kookt dan in ongeveer denzelfden tijd gaar als de overige bestanddeelen. Minder bekend, maar niet minder aanbe velenswaardig is een stamppot met rauwe zuurkool, waarvoor men de hoeveelheid zuurkool per persoon kan verminderen van een half pond tot IV22 ons. De aardappe len worden in vieren of achten gesneden en opgezet met een bodempje water. Als zij gaar zijn, wordt er zooveel melk over gego ten, dat de aardappelen half onder staan. Nadat de melk is opgekomen, worden de aardappelen fijn gestampt, waarbij het vet er doorheen wordt geroerd. Nu gaat inmid dels de fijn gesneden rauwe zuurkool er doorheen. Men laat alles goed heet worden en het gerecht, dat naar veler oordeel een bijzonder smakelijke stamppot mag heeten, is gereed om te worden opgediend. Zaterdag. Volkshuis: Cursus-natuurkunde. 31/4 u. nam. Zondag. Leidsche Volkshuis: Concert m. m. v. Bodi Rapp en Fiet Joosten, 3M uur nam. Luthersche Kerk: Orgelconcert Hennie Schouten. 2Vz uur nam. Stadszaal: L.K.K. „Voor Allen". Solovlollst Carl Flesch. 2Vi uur nam. Dagelijks. Lakenhal: Tentoonstelling Vincent van Gogh, 10 uur voorm.4 uur nam. (Zondags 14 uur r -ui.) Tot 20 October. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 jaar; 0 alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Wiener Geschich- ten" Dagelijks nam. 2 en 7 uur. 's Zondags van 26.15 uur doorloopende voorstelling. Lido-Tlieater, Steenstraat 39: „De avonturier van Parijs" Dagelijks 7.30 uur nam.; 'b Zondags te 2, 420 en 720 u Woens- en Zaterd. matlnée 220 u. Trianon-Theater. Breestraat 31„Lauter Ltlgen" t Dagelijks 2 en 7 uur. 's Zondags van 2—620 u. doorloopende voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Feest in de Jordaan" Dagelijks 7 uur: 'e Woensdags en 'a Zater dags ook 2% uur. Zoncfags te 4 en 7 uur. Rex-Theater, Haarlemmerstraat: „Het gaat om mijn leven" t Dagelijks 2 eD 7 u. nam.; 's Zondags v. 2—620 uur doorl voorstelling. Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Komedie om geld". 1V> uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 12 October 20 uur tot Zaterdag 19 October 8 uur waargenomen door de apotheken: D. C. Kok. Rapenburg 9, tel. 24807 en „Tot Hulp der Menscbheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wll- helminapark 8, tel. 26274. schikking te stellen van f. 1 resp. f. 1,30. Be sloten werd voorts deel te nemen aan het fraude wa arbo-rgingsfonds voor de Ned. Ge meenten. Voor de verbreeding van den Zuidzijdsche- weg was de afstand noodig van een strook grond door de N.V. Aann. My. v/h. P. Broekhoven, die daartoe gratis bereid was, mits de ge meente onderhoud en eigendom van een brug overnam. Daartoe werd besloten, evenals tot het aankoopen voor de som van f1 van de brug aan de Molenburg, eigendom van den polder Zuidzijde. Geruimen tijd geleden was reeds door den kringleider der N.S.B., den heer J. Boll, aan den burgemees tea- gevraagd om het gebruik van het gymnastieklokaal en de speelplaats der o. 1. school voor de W.A.-afdeeling van de N.S.B., teneinde daar 1 of 2 avonden per week te oefenen. B. en W. hadden niet de bevoegdheid daarover te beslissen en verzochten den adres sant zich tot den raad te wenden. Hoewel deze daaraan niet voldeed, stelden B. en W. voor toch om formeele redenen dit verzoek niet te behandelen, doch een uitspraak te doen. Zij stelden voor deze afwijzend te doen lulden en wel ten eerste hierom, dat blijkens informatie die Weerafdeeling een organisatie was om N.SJB.-colporteurs te beschermen, Ingeval de politie daartoe niet in staat was. De Bodegraaf - sche politie is dat echter wèl en meewerken aan de opleiding van een dergelijke afdeeling zou de politie een brevet van onvermogen ge ven. Bovendien echter heeft de raad steeds alleen dan de lokalen afgestaan, wanneer dat rechtstreeks of zijdelings in het belang van het onderwijs was. De heer v. d. Heijden, gesteund door mr. La Gro, achtte deze uitspraak niet op zijn plaats, aangezien er geen adres was en dus ook daar over niet besloten kon worden. Bovendien op perden deze spreker en ook de heer Jongeneel het bezwaar, dat er over het lokaal niet eens beschikt kan worden. Het voorstel-v. d. Heijden werd verworpen met 65 st. en dat van B. en W. met alg. st. aangenomen, nadat mr. La Gro verklaard had, het met motief 1 niet eens te zijn, met motief 2 wel. Ged. Staten verleenden op 20 Aug. 1.1. aan de gemeente vergunning tot het exploiteeren van een waterleiding, doch verbonden daaa- voor waarden aan, die B. en W. thans voorstelden te accepteeren. Eén van die voorwaarden was het recht van naasting; op voorstel van mr. La Gro werd besloten er op aan te dringen, dat uitdrukkelijk zou worden vastgelegd, dat de „goodwill" zou worden vergoed. Besloten werd voorts in de Bouwsteeg het één-richtingsverkeer toe te passen, n.l. alléén in de richting Nieuwe Markt—Kerkstraat. De bevoegdheid het aanvangsuur van de kaasmarkt vast te stellen, werd in de politie verordening toegekend aan B. en W. om wijzi ging van dat uur, dat krachtens de marktver- ordening alleen door den raad kan geschieden, mogelijk te maken zonder een raadsbesluit. Dit was gevraagd door de Ver. van Kaashandelaren in het belang van de markt zelf. Mr. La Gro bracht rapport uit namens de financieele commissie over de rekening 1939: Het batig saldo van den gewonen dienst bedroeg f. 23.884,14, dat van den ka- pitaaldienst f. 13.340,69. Er waren vele mee vallers, o.a. een meerdere uitkeering uit het Gemeentefonds van f.2600, een meerdere uitkeering van de div._ en tantième-belas ting van f.5300; een meerdere winst van het G.E.B. van f.2000, en een kleinere uit keering aan werkloozensteun van f. 10.000. De tegenvallers bestonden voornamelijk uit hoogere kosten van straatonderhoud, dat f. 7000 bedroeg. Van „onvoorzien" kon f 5000 ongebruikt blijven. De rekening werd vastgesteld, evenals die van de bedrijven, met resp. f. 13.000 winst voor het G.E.B.; f.7640 winst voor de Wa terleiding en f. 4000 voor het Slachthuis. Vastgesteld werden enkele be gr ootlngsw ijzi- glngen voor 1940, waarbij informaties werden gevraagd over. den post van f.585 voor onder houd schuilloopgraven f.370 voor aansluiting van de diensthoofden der Luchtbescherming aan de Radio-Centrale, terwijl nog werd toegevoegd een post van f.400 voor de beplanting van ae begraafplaats. De kosten van het onderwijs aan de O. L. school werden vastgesteld op f. 2280.55 en in verband daarmee werden ook de vergoedingen aan de Bijz. Scholen vastgesteld. Herkozen werden de aftr. leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim, ter wijl gekozen werd ln de vac.-Bogaardt de heer W. H. W. van Liempt. De aftredende leden van de raadscommissies werden alle herkozen. Na schorsing van de vergadering werd be noemd tot schoonmaker van de O. L. School de heer A. Pak. De gemeentebegrootlng voor 1941 werd aange boden en in handen der financieele commissie gesteld. Hierna sluiting der vergadering. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6