LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 17 October 1940 Overzicht der rijksmiddelen Pft Groote slaking onder Hongaarsdie mijnwerkers De aanvallen op Londen Wijzigingen in Spaansche regeering Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht IIN'/T IN LETTEREN SPORT RECHTZAKEN BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSO VERZICHT In de steenkolenmijnen van Salgotarjan, Tata, Dorag en Tokod (Hongarije) is een staking van zeer groote afmeting uitgebro ken, die bijna tweederde van de Hongaar- sche steenkoolproductie heeft stilgelegd. Tienduizend mijnwerkers hebben de laatste dagen het werk neergelegd en zijn wegens looneisohen in staking gegaan. Zij verlan gen een loonsverhooglng van dertig proc., omdat de onlangs door de regeering ge laste verhooging der loonen van mijnwer kers met 7% niet in verhouding staat tot de gestegen kosten van levensonderhoud. De onderhandelingen tusschen de arbei ders en de ondernemers hebben tot dusver niet tot een resultaat geleid. Als gevolg van de staking ontstaat er een dagelijksch steenkooltekort van 2000 tot 2500 wagons De voorziening van steenkool voor de be volking en voor de Hongaarsche industrie wordt dus sterk in gevaar gebracht. De re geering is daarom voornemens de krach tigste maatregelen te nemen (DNB). De Londensche vertegenwoordiger van Dagens Nyheter meldt over de uitwerking der versterkte Duitsche vergeldingsactie te gen Londen, dat, wat Londen thans beleeft, v/el het zwaarste is, wat tot dusverre van de Londenaars is gevergd. De correspondent schrijft, dat het moei lijk is een volledig overzicht te krijgen van den omvang der schade. De zware verwoes tingen in de Londensche verkeersstraten dwingen het auiWbusvenkeer geweldige om wegen te maken, aangezien het de verniel de straten of de puinhoopen der vernielde gebouwen, die over den weg liggen, moet vermijden. De schade in de Londensche city kan men reeds astronomisch noemen. Svenska Dagbladet wijst er in een oog- getuigeverslag op, dat nog ontelbare per sonen bedolven liggen onder de puinen der vernielde gebouwen van Londen. Op ver schillende plaatsen word.t deels met, deels zonder succes, door de reddingscolonnes ge poogd opgravingen te verrichten. De hoe veelheid glasscherven van versplinterde ruiten in de Londensche straten is ont zaglijk groot. Helt is ondJamks het voortdu rende opruimingswerk eerst na veel moeite mogelijk geworden te beginnen met de op ruiming van het glas. (D.NB.) Het bekende Leicester Square, naast het Piccadilly circus, wel het bekendste plein in het centrum van Londen, moet zeer zwaar zijn getroffen. Het Britsche ministerie van inlichtingen, dat onder leiding staat van Duff Cooper, heeft, naar uit Londen gemeld wordt, een- „tijdelijk verbod van perstelegrammen over den laatsten Duitschen luchtaanval" uitge vaardigd. (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt, hebben ook vannacht de gesloten formaties der Duit sche gevechtsvliegtuigen, ongehinderd door de slechte weersgesteldheid boven het Ka naal, haar doelen in Zuid- en Midden-En- geland beredkt en diecten aanvallen op Lon den en verscheidene andere steden aan de kust en in het binnenland. Vanmorgen heb ben Duitsche verkenningsvliegtuigen nieu we branden in fabrieken en bedrijven waar genomen. Volgens tot dusver ontvangen be richten werden twee vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, terwijl twee eigen toe stellen niet op hun bases terugkeerden. Naar het D.NB. zoo juist nog verneemt, zijn reeds in de vroege ochtenduren weer Duitsche bommenwerpers voor den aanval opgestegen. De eerste golf heeft reeds om 9.50 u. Londan beirei!k/t en haar bommen op de bestemde doelen geworpen. Nauwkeurige berichten over de resultaten zijn thans nog niet beschikbaar. SUNER AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Volgens een decreet in het Spaansche staatsblad is de minister van buitenland- sche zaken, kolonel Beigbeder uit de regee ring getreden. De minister van buitenland- sche zaken, Serrano Suner, wordt tot mi nister van buitenlandsche zaken benoemd. De onderstaatssecretaris in het ministerie van binnenlandsche zaken, Lorente, wordt belast met de leiding der zaken in het mi- - isterie van binnenlandsche zaken en is jegens het staatshoofd rechtstreeks ver antwoording schuldig. Voorts treedt de mi nister van handel en industrie; Alarcon de la Castra, uit de regeering. Tot zijn opvol ger is benoemd Demetrio Carceller, tot dus ver leider der Falanx in Catalonië en lid van de politieke commissie (D.N.B.) LONDEN WIL BALTISCHE SCHEPEN VORDEREN. Naar uit Londen gemeld wordt, heeft het Britsche ministerie van scheepvaart den kapiteins van tien in Engelsche havens lig gende Letlandsche en Estlandsche schepen gelast hun vaartuigen onverwijld ter be schikking van de Britsche regeering te stellen. In bepaalde Londensche kringen vreest men, dat deze opvordering van de Engelsche regeering den toestand tusschen de Britsche regeering en de Sovjet-Unie verder zou kunnen verscherpen, daar Mos kou de schepen ongetwijfeld als Russisch bezit zal beschouwen. (D.N.B.) ZEVEN NOORSCHE SCHEPEN VERGAAN. Zeven Noorsche schepen van in totaal 31,260 br. r. t. die in Engelschen dienst voe ren. zijn, naar het Noorsche persbureau uit Bergen meldt, in de maand September ver gaan. De bemanning van vier schepen werd gered; op de andere schepen zijn 17 man om het leven gekomen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luohtwapen heeft ondanks de ongun stige weersgesteldheid zijn aanvallen op Londen en andere belangrijke militaire doe len in Midden- en Zuid-Engeland voort gezet. Bijzonder succes hadden de bommen die geworpen werden op een vliegveld ten Zuiden van Liverpool. Bij een wapenfabriek van midden-Engeland gelukte het ver scheidene hangars en werkplaatsen door zware bommen in brand te steken. Met het invallen van de duisternis namen de ver geldingsmaatregelen op de Engelsche hoofd stad weer grooteren omvang aan. Bommen van allerlei kaliber werden tot het aan breken van den dag op belangrijke mili taire doelen aan beide zijden van de Theems geworpen. De ontstane branden deden het boven Londen hangende wolkendek tot op grooten afstand fel verlichten. Andere aanvallen waren gericht op ste den in midden- en Zuid-Engeland, als Li verpool en Birmingham. Op talrijke plaat sen voor de Britsche kust legden vliegtui gen mijnen. Aan den Westelijken ui'tgang van het Kanaal werden weer eenige vijan delijke oorlogsschepen, die de kust probeer den te naderen, door het vuur van onze marine-artillerie tot terugkeeren genoopt. Een duikboot bracht drie bewapende sche pen van te zamen 21.000 b.r.t. uit een kon vooi tot zinken, waaronder een tankboot van 10.000 b.rt; Britsche vliegtuigen wierpen in den nacht van 16 op 17 October bommen in het rijks gebied zonder militaire schade te veroor zaken. Daarentegen werden opnieuw i\ verscheidene steden woonwijken getroffen, waarbij o.a. in Kiel een aantal huizen be schadigd werd. Een Britsch vliegtuig werd vannacht nog voordat het de rijksgrens bereikt had, door den afweer neergehaald, een ander vliegtuig werd in een luchtgevecht neergeschoten. Marine-artillerie schoot een derde vijande lijk toestel neer. Twee eigen machines wor den vermist. EEN VERKLARING VAN RICCARD1. De op het oogenblik te Berlijn vertoe vende Italiaansche minister voor dien bui- teuiandschen handel en deviezen, Riccardi, verklaarde in eien persgesprek met de Voel- kischer Beobachter: De economische krach ten van Italië zijn nog lang niet uitgeput. De oorlog heeft de industrieele ontwikkeling van Italië niet benadeeld doch vee-leer be vorderd. Het feit, dat de industrie met 80 procent aan den geheelen export van Italië deelneemt, weerlegt overigens de praatjes, dat een autarkie den harmomi- schen goederemuil met andere landen ver stoort of zelfs onmogelijk maakt. (D.N.B.) HET VLAAMSCH NATIONAAL VERBOND „Volk en Staat" publiceert een mededee- ling van den leider van het Vlaamsch Na tionale Verbond, G. de Clercq, van den vol genden inhoud: „Nu onze beweging groeit op meer dan verheugende wijze, wenschen wij er onze gewestelijke en plaatselijke leiders aan te herinneren, dat het lidmaatschap van het V.N.V. verplichtingen meebrengt, niet alleen van organisatorischen en financieelen aard, maar vooral de verplichting, dat wij den ouden mensch in ons afleggen, dat wij vech ten tegen alles wat een oud bewind in ons heeft misvormd. Wij bevelen daarom uit drukkelijk, dat zij, die van de voor ons ge- heele volk zoo harde levensomstandigheden zouden gebruik en misbruik maken voor eigen belang, en dat zij, die zich door on- gewonen handel willen verrijken op den rug van de gemeenschap, uit het V.N.V. dienen te worden geweerd. Het is voor allen een tijd van dienen en niet van profiteeren. In deze dagen moet iedere V.N.V.-er een kame raad, een boer zijn voor den volksgenoot in nood. In deze dagen moet het blijken uit de daden van de tienduizenden in wie het Nat. Socialisme leeft, dat ons volk voor ons is als een groot gezin, waar allen voor elkaar staan, in lief en leed". In zijn weermachtsbericht no. 132 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: De commandant van de duikboot „Toti", die den vijandelijken onderzeeër van het type Perseus" tob- zinken heeft gebracht, zooals vermeld in ons weermachtsbericht no. 131, is de corvettenkapitein Bandino Bandini. De Engelsche kruiser, die door een van onze torpedovliegtuigen is getorpedeerd, waarvan melding is gemaakt in ons weer machtsbericht no. 130, is volgens mededee- ling van de Britsche admiraliteit de kruiser „Liverpool". Deze kruiser heeft een water verplaatsing van 9300 ton en is bewapend met twaalf kanonnen van 152 mm., acht kanonnen van 102 mm. en zes torpedolanceerbuizen, als mede drie vliegtuigen, welke per catapult kunnen worden afgeschoten. In Noord-Afrika ontstonden botsingen tusschen verkenndngsafdeelmgenwaarbij het resultaat in ons voordeel was. Onze vliegtuigen hebben de vijandelijke vliegvel den gebombardeerd van Foeka, Assaba, Daba en de vijandelijke installaties in de gebieden van Maaten-Bagush en Mersa Matroe. Ondanks het hevige afweergeschut werden zeer bevredigende resultaten be haald. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht heeft de stad Tobroek met brisant- en brandbommen hevig gebombardeerd, waarbij schade werd aangericht aan eenige installaties en aan 45 woonhuizen. Bovendien werden negen barakken vernield, er vielen geen slacht offers.. Eenige op Derne uitgeworpen bom men maakten evenmin slachtoffers. Ook werd er geen schade veroorzaakt. In Oost-Afrika heeft een van onze afdee- lingen een Engelsche post aangevallen ten Zuidoosten van Daga River Post. De vijand sloeg overhaast op de vlucht met achterla ting van wapens, munitie en voorraden. Onze vliegtuigen bombardeerden militaire inrichtingen op het eiland Perim alsmede het vliegveld van Ghedaref. In die plaats deed een van onze lucht- formaties bovendien een verrassenden aan val, waarbij elf vliegtuigen werden vernie tigd, die aldaar op den beganen grond stonden. Een munitie-opsiagplaats vloog in de lucht en een auto werd vernield. Een andere luchtformatie deed in de Roode Zee een aanval op twee groote koopvaar dijschepen die door een oorlogsschip wer den vergezeld. Een schip werd zwaar ge troffen. Vijandelijke vliegtuigen die wilden optreden, stuitten op tegenstand van onze bommenwerpers, die er in slaagden een toestel van het type Blenheim neer te ha len. Bovendien werd vermoedelijk nog een andere machine van het type Glos ter om ina c fyp^chotpn vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Diradaoea, Decamere, Tessenei, Kassala en Gcndar. Alleen in deze laatstgenoemde plaats werd een persoon gedood en wer den eenige andere personen gewond. De schade is niet groot. De achtereenvolgende aanvallen op Direclaoe en Harrar werden afgeslagen door onzé~"jachttoestellen, diè de vija idelijke machines op de vlucht dreven, alvorens zij haar bommen hadden kunnen uitgooien. NA DEN TERUGKEER VAN NOORD ZEVENBURGEN BIJ HONGARIJE. Hongarije's Rijksbestuurder von Horthy heelt negen mannen uit het terug verwor ven Noord Zevenburgen benoemd tot lid van het Hoogerhuis voor hun leven. Onder hen bevindt zich ook de super-intendant van de Saksische evangelische kerk, Karl Molitoris. Opmerkelijk Is, dat ook een bosch arbeider en eer. bouwvakarbeider tot leden van het Hoogerhuis benoemd zijn. (D.N.B.) DAMMEN. K.D.C. (KATWIJK AAN DEN RIJN). De uitslagen der zesde ronde van de onder linge winterwedstrijden zijn als volgt: J. SchoneveldD. Hartkamp afgebr. F. SpierenburgA. A. Vooys 0—2 J. HouwerW. Böttcher 20 De overige partijen zijn uitgesteld: De uitslag der afgebroken partü is: J. SchoneveldJ. van Elk 20 Aan het overzicht van den stand der rijksmiddelen op ultimo September wordt het volgende ontleend: DIRECTE BELASTINGEN. Het totaal van de kohieren van deze be lastingen geeft in vergelijking met het vo rig jaar een vooruitgang te zien van plm. f. 7.835.590 (thans. f. 123.398.095.15 en vorig jaar f,120.552.505.91). Bij een beschouwing van de cijfers dei- belastingen afzonderlijk blijkt, dat de grondbelasting met f. 10.837.086.25 bijna f. 153.000 meer heeft opgebracht dan op 30 September van het vorig jaar. De inkomstenbelasting toonde met plm. f. 72.893.151.60 echter een achteruitgang van ruim 9.8 millioen. Ook de vermogensbelas ting kon zich niet op 't peil van het vorig jaar handhaven en bleef met een bedrag van f. 14.988.866.63 ruim 2 millioen ten ach ter. terwijl de verdedigingsbelasting met f. 8.225.002.50, een vermindering te zien gaf van ruim 1.9 millioen. Deze lagere opbrengsten werden echter weder te niet gedaan door de dit jaar nieuw ingevoerde opcenten op de gemeen tefondsbelasting, welke f. 21.453.988.17 op brachten. waardoor het gunstig resultaat van het totaal dezer belastingen werd be reikt. DE OVERIGE MIDDELELN. De overige middelen hebben zich in Sep tember betrekkelijk kunnen handhaven. Met een opbrengst van f. 37.365.591.91 ble ven zij slechts f. 176.000 bij de raming ten achter, terwijl zij in vergelijking met Sep tember van het vorig jaar een lagere op brengst van 450.000 gulden te zien geven. Van de middelen, welke een lagere op brengst dan in September 1940 hebben, noemen we in de eerste plaats de rechten op den invoer, welke met een opbrengst van f. 6.110.748.45 een daling toont van ruim 3.9 millioen. Verder brachten minder op: de accijns op wijn ruim 44.000 gulden, de accijns op suiker ruim f. 660.000, de couponbelasting f. 52.780, de rechten enboeten van zegel ruim f. 250.000, de dividend- en tantième belasting ongeveer 1 millioen, terwijl als vanzelfsprekend de opbrengst der loodsgel den op het lage peil der laatste maanden bleef gehandhaafd. Daarentegen stegen in opbrengst o.m. de accijns op geslacht met bijna 350.000 gul den, de accijns op het gedistilleerd met f. 1.487.500, de accijns op bier met f 52.000, de accijns op tabak met ruim f. 2.468.000, de omzetbelasting met f. 600.000 en de rech ten en boeten van registratie met ruim 1.25 millioen gulden. Over de eerste negen maanden van dit iaar was de totale opbrengst dezer midde len f. 321.854.143.18 Zij bleven daarmede ongeveer 16 millioen beneden de raming en ruim 27 millioen gulden ten achter bij de opbrengst over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Minder-brachten o.m. op: de dividend en tantièmebelasting 8.52 millioen, ae rech ten op den invoer 23.2 millioen, de accijns op suiker 1.83 millioen, de rechten en boe ten van zegel ruim 6 millioen, de rechten en boeten van registratie 1.21 millioen en de rechten en bosten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking 3.8 millioen. Daarentegen brachten o.a. meer op: de accijns op geslacht 2.34 millioen, de accijns op het gedistilleerd 3.36 millioen, de ac cijns op tabak ruim 7 millioen en de omzet belasting 5.61 millioen. STARING -TENTOONSTELLING TE ARNHEM. Dit jaar is het een eeuw geleden, dat de dichter A. C. W. Staring is gestorven. Ter herdenking van dit feit is op initia tief van de besturen der openbare biblio theek en der leeszaal te Arnhem een Sta ringtentoonstelling ingericht, welke gister middag in een der zalen van genoemde bibliotheek aan de Marienburgstraat te Arnhem is geopend. De tentoonstelling be vat een interessante collectie oude boek werken, platen, manuscripten, en teekenin- gen, welke een vrij volledig beeld geven van leven en arbeid van den dichter. NIEUWE UITGAVEN. Bij Leopolds Uitgeversmaatschappij te Den Haag verscheen in de „Bibliotheek voor weten en denken" een werkje van den heer W. Lubberink, leeraar in de staatswetenschap pen, over den achtergrond van corporatisme, fascisme en nationaal-socialisme. Bij Tjeenk Willink en Zoon's Uitgevers mij. te Haarlem zag een brochure het licht van de hand van dr. H. B. Wiardi Beekman, prof. mr. B. M. Telders en prof. mr. P. Scholten. ge titeld „Den Vaderlant Ghetrouwe". Deze bro chure bevat enkele redevoeringen, die zouden worden uitgesproken op een openbare bijeen komst op 14 September j.l. te Amsterdam. In verband met het toentertijd uitgevaardigde ver gaderverbod werd deze bijeenkomst afgelast. Een toelichting op de verordeningen van den rijkscommissaris betreffende vorderingen en inkwartieringen ten behoeve van de Duit sche weermacht, samengesteld door mr. J. Heusdens, commies bij het departement van binnenlandsche zaken en J. P. Scheepmaker, officier van administratie der Nederljandsche Marine, verscheen bij de Erven J. J. Tijl te Zwolle. Een beknopt commentaar verduidelijkt de strekking dezer verordeningen en behandelt tevens de reeds gegroeide jurisprudentie hier van. „CAECILIA EN DE MUZIEK." Het Octobernummer van „Caecilia en de Muziek" onder redactie van Willem Landré bevat artikelen over: Welk instrument zal men leeren bespelen?, Ignaz Jan Pade- rewski en Johann Svendsen (18401940), J. van Voorthuyzen schrijft over „Psycho technische faciliteiten bij de muziekbe oefening". HAAGSCHE RECHTBANK. Inbraak in een villa te Wassenaar. In den avond van Zondag 7 April werden in een villa aan de Gr. Hoefijzerlaan te Wassenaar twee inbrekers ontdekt. Zij trachtten zich aanvankelijk achter een trapleuning te verbergen, doch namen, toen de bewoonster politiehulp inriep, de vlucht door den achtertuin. In de van Cal- carlaan werden zij kort daarop door een agent van politie aangehouden en in het bezit van inbrekersgereedschap bevonden. Bij hun vlucht hadden zij geen gelegenheid kunnen vinden om hun rijwielen mee te nemen, die tegen elkander bij den weg wa ren neergezet. Eenige voorwerpen, die zij onderweg hadden weggeworpen, werden la ter door een politichond opgespoord. Ver der bleek, dat een ruit van de keukendeur aan de achterzijde van de villa was uitge nomen, waardoor de toegang tot het huis was vereenvoudigd. Een ijzeren geldkistje bleek doorzocht te zijn, doch er bleken geen voorwerpen van waarde voor de inbrekers ingezeten te hebben. Als verdacht van deze inbraak stonden op 3 October de 50-jarige J. L. en de 38-jarige A. B. recidivisten voor de Haagsche rechtbank terecht. De officier van justitie eischte tegen elk van beiden een jaar en zes maanden ge vangenisstraf. Heden veroordeelde de rechtbank ieder tot drie jaren gevangenisstraf, met last tot onmiddellijke gevangenneming. GEBOREN. Johannes Adrianus, Z. van J. S. C. Otto en Th. Broekhof Hermien Francine. D. van H. Nieuwenburg en J, F. Kop Gerardus Johan nes, Z. van G. Wubbe en W. A. G. Schouw. ONDERTROUWD. J. Kleijn Jm 31 jaar en P. Kluivers jd 26 Jaar H P. v. Noort jm 36 jaar en C. G. M. Juf fermans jd 29 jaar. GEHUWD. H. M. Zaalberg jm en D. A. Vletter jd J. Pannekoek Jm en H. Onderwater jd J. M. Commandeur jm en H. Koet jd E. N. Boekee jm en J. v, Westbroek jd C. J. Kamplnga jm en J. H. Louwrier jd F. v. d. Pluijm Jm en L. Koote Jd Wang Ting Chan jm en E. J. Keereweer jd N. v. Went jm en C. M. Jansen jd. OVERLEDEN. O. M. Baijer, Zn. 30 j. M. H. de Bruin, M. 59 Jaar. AMSTERDAM, 17 October. De omzetten op de Amsterdamsche effecten beurs v/aren heden weliswaar niet van om vangrijken aard en aanvankelijk had de markt zelfs een stil voorkomen, maar later op den middag openbaarde zich voor verscheidene spe cialiteiten goede belangstelling en nam de han del zienderoogen toe, zoodat de markt ten slotte toch nog een vrij levendig voorkomen kreeg. De stemming was daarbij goed pi*ijshoudend. De koersen waren weliswaar niet veel veranderd, maar onder beürstijd viel toch in verscheidene rubrieken een verbetering waar te nemen en vooral later op den middag legden de koersen meerendeels een uitgesproken neiging tot op- loopen aan den dag. Het meest ging weer om in Industrieeleri Aku's wei-den gerégeld ln een open hoek verhandeld en nadat zij waren inge zakt tot 115%%, kreeg de vraag weer de over hand. zoodat een herstel intrad en de topprij zen van gisteren werden overschreden. Uni levers bewogen zich in hoofdzaak rondom 130%. waarbij zij later op den middag eenige punten naar boven kwamen. Bij matige omzetten wa ren de Philips-aandeelen goed van toon en eenige punten hooger. In Suikerwaarden was niet veel te doen. H.V.A.'s kwamen luist op 400%. Vorstenlanden trokken maar weinig attentie, de incourante soorten waren weinig veranderd. De affaire in scheepvaart papieren was van beperkte afmetin gen. De stemming werd het duidelijkst weerge geven door Nederlandsche Scheepvaart Unies, die eenige punten naar boven kwamen en tot 145 stegen en door Oude Booten, die tot 140 opliepen. Diverse minder gangbare soorten kwa men eveneens hooger te liggen. Japahlijnen avanceerden een drietal procenten. De Tabaks- afdecling was stil en prijshoudend en nauwelijks veranderd. Voor Rubberaandeelen bestond een goede tendens. Amsterdam Rubbers konden zich echter niet op het hoogste punt handhaven, verscheidene minder courante soorten werden Iets boven de vorige prijzen genoteerd. De Pe- troleumafdeeling was stil. Ólies bewogen zich tusschen nauwe grenzen en werden verhandeld tegen prijzen loopende van 235 tot 237% De handel op de Duitsche markt was van kalmen aard. De stemming was echter verbe terd. Er was niet veel aanbod en voor zoover er materiaal aan de markt kwam, kon dit over over het algemeen gemakkelijk worden geab sorbeerd, met het gevolg, dat in verscheidene gevallen hoogere noteeringen tot stand konden komen. De obligatiën uit de Youngleening ga ven geregeld affaire te zien en werden daarbij verhandeld op een lichtelijk verhoogd peil, waarbfj zij voornamelijk schommelden tusschen 37%% tot 39%. Voor de Amerikaansche fondsen bestond van daag wat meer belangstelling, dan den laatsten tijd gebruikelijk was. De affaire was niet groot, maar eenige soorten gaven toch vrijwel aan houdend openlijken handel te zien. Zoo vormden zich hoeken in Republic Steels. U.S. Steels en Anaconda's; over de geheele linie konden koers- verbeterir.gen worden opgemerkt. De beleggingsafdeling was rustig. De Neder landsche staatspapieren hadden een stil verloop en zelfs in de gestaffelde leening ging maar wei nig om. De stemming was prijshoudend, de koer sen weinig veranderd. Hier en daar een fractie beter. Prov. en gemeentelijke obligatiën alsmede pandbrieven kalm. Prolongatie 2 3/4 Van de binnenlandsche Industrieelen maakten de Fokker-aandeelen een grootcn sprong naar boven, waarbij zij stegen tot 170%o. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 17 October. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1.88 3/16—1,83 9/16; Berlijn 75,28— 75.43; Brussel 30,11—30.17; Helsinki 3.81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,59—43,68. Bankpapier: New-York 1.86 1/2190 1/4; Brussel 30,08 30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43,55— 43,72. LEIDEN. 16 Oct. Witte kool f.5,60; roode kool f. 3,705.40; savoye kool f4,104,70; groeiie kool f.24.20; boerenkool f.35; rapen f.2,70 4,40; prei f.2.20—3,60; kroten f. 1,60—3,90; kro ten. gekookt f.610; uien f.2,80—7,40; peen f. 3,70—7,20; spruiten f. 315; andijvie f.2; drui ven f.24—42; snijboonen f.1630; stokboonen f.15—28; pronkboonen f.48; stamboonen f 10 —28; postelein f.915; spinazie f.215; toma ten A f.15—16,20, B f.15—19,60, C f.15—15,20; CC f.9, alles per 100 KG. Andijvie f.1—1.50; komkommers f.25; bloemkool f.411; meloe nen f.68; salade f.12,30; perziken f. 2,60 13.50; knolselderie f. 1,204.30, alles per 100 stuks Kroten f. 0,801,20; pieterselie f. 0,50— 1,10; radijs f. 1,30—2; selderie f.0,50-1,20; bleek- selderie f.67; peen f. 3,506, alles p. 100 bos. BOSKOOP, 16 October. Rozen per bos: But terfly 34—57 ct.; Claudius Pernet 58 ct.; Pecli- told 40—67 ct.; Edith Helen 51—72 ct.; Hadley 40—78 ct.; Briarclif 3556 ct.; Rosalandia 30— 58 ct.; Florex 4382 ct.; Vierlanden 4075 ct.; Better Times 4565 ct.; Rosa Mundl 3045 ct.; Queen Mary 30—58 ct.; August Noack 2537 ct.; Mac Keiler 2027 ct.; Else Poulsen 2632 ct.; Columbia 22 ct.; Polyantharozen 7080 ct.; Ingar Olsson 44—56 ct.; Orange-Triumph 30— 50 ct.; Gloria Mundi 1428 ct.; Dorus Rijkers 3648 ct.; Mevr. Van Straaten van Nes 16—22 ct.; Wilh. Kordes 26—33 ct.; Wendland 25—28 ct.; Steward 3040 ct,; Oranje-Nassau 3040 ct.; Gemengde rozen 2030 ct. Diversen per bos: Clematis, Mevr. Ie Coultre f. 1,401,50 ct.; idem Prins Hendrik 50—76 ct.- idem Durandl 19 ct.; Physalis Francettl 15—26 ct.; Sneeuw - bessen 8—12 ct.Chrysanthen, gr.bloemig 70— 90 ct.; idem kl.bloemig, 3046 ct.; idem ge mengd 50 ct.; idem tros 1018 ct. GOUDA, 17 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 219 magere varkens, prijs f.20—36; 283 biggen f.3,50 7,00; 163 runderen; 42 nuchtere kalveren; 1 graskalf3 schapen28 bokken en geiten, f3 7 per stuk; handel stug. - Algemeene markt: Aangevoerd 103 partijen kaas. Prijs 1ste kwal. met rijksmerk f.39, 2de kwal. f.38; zware tot f. 40.50; handel vlug. Aangevoerd 16.000 kip eieren, prijs f. 7,257,50; eenaeieren f. 6.25—6,50, heneieren f.5,506,00 per 100. Handel vlug. Coöp. Zuid-Hollandsche Elerveiling. Aange voerd 68.000 stuks kipeleren. Prijs per 100: 60/62 f. 7,20—7,50; kleine eieren f.6,206,40. KATWIJK AAN DEN RIJN, 16 Oct. Bloem kool I f. 10—13, idem II f.4—7,10; bospeen f.5.10 8; andijvie f. 1—1,50; roode kool f. 4,605,40; gele kool f.3.804.50; groene kool f. 2,603,40; uien f.5,75—7 per 100 KG. Waspeen f. 1,10—1,60; kroten 4070 ct. per kist van 20 KG. DELFT, 17 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 1 paard. 262 runderen, 3 vette kalveren, 103 nuch tere kalveren, 217 magere varkens, 350 biggen, 53 schapen of lammeren, 3 geiten of bokken. Prijzen: kalfkoelen f.150—285; varekoeien f 100 —180; magere varkens f.1446; biggen f.613: vette lammeren f.2236; geiten of bokken f.8 tot f.26. RIJNSBURG, 16 October. Groentcnveiling. - Bloemkool I f.1012; idem II f.4—8; groene kool f. 2,803,50; gele kool f. 4.505.50; roode kool f.4—5; witte kool f. 2,503; knolrapen f.2 —3.30; kroten 65—75 ct.; waschpeen f1,10 1,30; uien f. 1.20—J.,40; bospeen f. 6,507,80; an dijvie f.1—1.30. RIJNSBURG, 16 October. Bloemenveiling. - Groote Chrysanthen: Blanche Partout 46'; Speat 89; Rayonanten 5—7; Pulling 911; TroschrysanthenBlanche 20—24; Frankfield 18—21; bruin 1622; geel 1318; Normandië 1115; Douglas 1115; Asters 3040; Dwerg - asters 47; Flcales 2030; Tritoma's f.0,90 1,10; Scabiosa 30—50; Herfstasters 3—5; Climax 3—5; Pink 3—5; Witte lelies 5—6. TER-AAR, 16 October. Spinazie 11—32 ct.; andijvie 1032 ct.; kassnijboonen f.2,20—2.85: nrinsesseboonen f. 1,55; witte pronkb. 6889 ct.; alles per 10 KG. Postelein 47 ct., druiven 44 46 ct. per KG. Waschpeen f.4—5; uien f.4 6,30; spruitkool f.1215,30; roode kool f.3 5,60; witte kool f. 2,804; savoye kool f. 2,60 5.90; chineesche kool f. 1,802.60; groene savoye f. 4.505,50, alles per 100 KG. Kroten f. 2,20— 5.30; radijs 50—70 ct.; peen f.4—6; selderie 50— 70 ct.; alles per 100 bos. Sla f.1—2.20 per 1%0. Bloemkool 411 ct. per stuk; meloenen 612 ct. per stuk;komkommers f.4. Tomaten A f. 4— f. 8,30. ZEVENHOVEN, 16 Oct. Elerveiling. Aange voerd 697 stuks. Prijs kipeieren f. 7.20—7.75 per 100; kuikeneieren f.6.—.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3