LESDSCH DAGBLAD Eenfe Bled Woensdag 16 Ocfober 1940 NASEKOMEN BERICHTEN Een radiorede van Roosevelt IIN/T IN LETUREN^ SPORT Iialiaansch W eerinachtsbericht BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN De bestemming van huisafval Duitsch Weermachtsbericht BEURSOVERZICHT Gisterochtend, aivomts zestien millioen Amerikanen zich voor den algemeenen dienstplicht lieten inschrijven, heeft presi dent Roosevelt een toespraak voor de radio gehouden, waarin hij o.a, verklaarde: Met dsze inschrijving leeft het eeuwen oude Amerlkaansche gebruik der monste ring weer op, waaraan de jeugdige Ame rikanen als hun eersten vrijen, burgerplicht gehoorzaamden. Het is een dag van diepe doelbewuste beteekenis, want heden leggen de Ver. Staten een getuigenis af van een heid van wil en eenheid van volk. ZIJ be wapenden zich om den vrede in de nieuwe wereld te bewaren. De Vereenigde Staten als een volk van 130 mlllloem menschen bezitten thans een geregeld leger, van slechts een half millioen manschappen en officieren, terwijl ln de legers van andere landen met een kleinere bevolking vier of zes millioen opgeleide manschappen staan Roosevelt betoogde verder, dat deze nieuwe opleiding onderdeel vormt van het verde- digingsprogiram. Amerika mobiliseert zijn burgers, want het verlangt van zijn man nen en vrouwen geld, goed en gemeen- schappelijken aitoeid voor de verdediging des lands, De Ver, Staten leven thans onder het dreigement van buiten. Daarom moet de Inschrijving ln den mi litairen dienst een hoeksteen worden ln de poort van de nationale verdediging. Deze dag legt den burgers van de Ver. Staten niet alleen een plicht op, maar verschaft hun ook de mogelijkheid tot een gemeen schappelijke daad ter wille van de vrijheid Roosevelt besloot zijn toespraak met de woorden „uw daad van heden bewijst niet aleen uw trouw aan het vaderland, doch ook uw wil om uw eigen toekomst op te bouwen. Wij, Amerikanen van heden, kunnen met Gods hulp den Amerikanen van morgen een land bereiden, waarin vrijheid en ge rechtigheid voortbestaan en beveiligd zijn Zulk een land moet gewijd zijn aan de vredesaaak en voor deze zaak wapent zich Amerika. (D.N.B.) koning boris ontvangt engelsche gezant. Koning Boris van Bulgarije heeft gister middag den Engelschen gezant, Rendel, op diens eigen verzoek ontvangen. (D.N.B.) britsche "vliegtuigen boven duitschland. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen na- delden bij hun nachtelijke vluchten de Westelijke gebieden van de mark Branden burg. In Berlijn werd bij wijze van voorzorg luchtalarm gemaakt. De vijand bereikte de rijkshoofdstad echter niet. (D.N.B.) canadeesch stoomschip getorpedeerd. Het radiostation Macfcay Radio heeft S.O.S. seinen opgevangen van het Canadeesche stoomschip Trevisa, groot 1813 ton. dat meldde op 600 mijl ten westen van Ier land te zijn getorpedeerd en ln zinkenden toestand te verkeeren. New-Yorksche scheepvaartkringen ver klaren. dat het Finsche vrachtschip Hil- degaard, groot 2362 ton. ter hoogte van Castro Urdiales (Spanje) getorpedeerd is. (D.N.B.) finsch-russische grens- commissie is gereed. De gemengde Russisch-Flnsche grens- commdssie publiceert het. volgende commu niqué: In overeenstemming met het vredesver drag van 12 Maart 1940 en het grenspro- tocol van 29 April 1940 werd de land- en reegrens tusschen sovjet-Rusland en Fin land over een lengte van 705 kilometer af gebakend. Langs de grenslijn werden 1036 landgrenspalen en 38 boelen geplaatst. iD.N.B.) spaansche vluchtelingen naar mexico. Uit Vichy wordt gemeldt: Het eerste vervoer van „roode" Spaansche vluchtelingen naar Mexico zal morgen plaats vinden Het betreft een transport van 5.000 „rooden" Spanjaarden, die krach tens de overeenkomst tusschen de Fransche en de Mexicaansche regeering naar Mexico vervoerd worden, waar zij te werk gesteld zullen worden. (D.N.B.) fransche ministerraad bijeen. De Fransche ministerraad is, naar uit Vichy gemeld wordt, gisteravond onder voorzitterschap van maaisehalk Petaln bijeengekomen. Na afloop werd een com muniqué verstrekt van den volgenden in houd: De minister van justitie heeft gesproken over het wetsontwerp tot het oprichten van ambtenarenvereenigingen. Door dit wets ontwerp erkent de Fransche staat voor de eerste maal juridisch het recht van de ambtenaren en personeel ln overheids dienst zich te organiseer'en om voor hun beroepsbelangen op te komen De minister van buitenlandsche zaken heeft een ver klaring afgelegd over den geheelen buiten- landschen politleken toestand Men besloot het z.g. hoofdcomité voor de Middelland- sche Zee niet meer te laten vergaderen De ministerraad besloot voorts het algemeen secretariaat voor de vroegere oudstrüders onder te brengen bij het ministerie van binnenlandsclie zaken Vroeger ressorteerde het onder het ministerie van oorlog. (d.n.b.) generaal weygand op reis door fransch-afrika. Generaal Weygand die in Fransch-Afrika begonnen is met de politieke en militaire coördinatie is per vliegtuig naar Tunis ver trokken Met de vertegenwoordigers der in- landsche en Fransche besturen aldaar heeft hij besprekingen gevoerd. Binnenkort zou de generaal naar Algiers terugkeeren en vandaar uit andere reizen ln het gebied van Fransch-Afrika ondernemen. (d.nj3.) Stadsnieuws maatschappij der nederlandsche letterkunde. Voordracht van dr. Garmt Stuiveling. ln de alhier gehouden maandeli.iksche vergadering der Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde heeft dr G Stuive ling een voordracht gehouden over „De authentieke handschriften van Perk's Ma- th'lde-Krans". Bij den dood van Jacques Perk vond men in de litteraire nalatenschap drie hand schriften van den Mathilde-Krans Nadat onder toezicht van Vosmaer de boekuit gave door Willem Kloos tot sf-and was ge komen. is een der manuscripten aan Vos maer geschonken het andere aan Kloos. terwijl het derde bezit bleef van Park's vader. Later, maar beslist, na het jaar 1901. is dit derde handschrift eveneens eigendom van Kloos geworden. Ust diens nalaten schap zijn z,e beide thans in niksb^n over gegaan Van dez? drie teksten blijkt op grond van varianten-onderzoek het Vos- maer-handschrift het oudst. In verband met verschillende uiuW-'n^en in brieven m<ag de vol tooi ir" gedateerd worden op cind November 1879. WaarschUnliik nok reeds toen hetKloos- handschrlft ontstaan. Nadat. Vosmaer het. ter inzage had ge kregen. en hij enkele sonnetten er van had uitgekozen voor eventueels publicatie kwam het bij het begin van de vriendschap 'iif^-hen Kloos en Perk in handen van Kloos. Deze heeft op de bladen tallooze cri- Msrhe notities aangebracht. deeJs gunstig. rlpol- ofwiivon^ ic: ^j'Hnlülr rlnn-vpr- gehjikimg met dje/n derden tekst, dat Perk zich ten zeerste door deze notities heeft, laten beinvloeden Alle door Kloos aangewezen zwakke plekken zijn gewijzigd en nog veel meer. Echter ontbreken 'uit dit handschrift, dat maar 65 gedichten bevat van de oor spronkelijke 106, ook verschillende sonnet ten, die door Kloog als voortreffelijk waren aangemerkt. De reden daarvan kan alleen maar liggen in het feit. dat Perk hun wljs- geerige inhoud niet meer acceptabel achtte toen hij een jaar ouder was geworden en den geestelijken invloed van Kloos had on dergaan In dit derde handschrift vindt men onder den titel „Zonnegloed" ook het befaamde sonnet „Hemelvaart" voor het eerst. De twee andere omstreden sonnetten „Sanctissima Virgo" en „Deine Theos" be vinden zich echter in geen der drie hand schriften. Het eerstgenoemde gedicht komt het eerst voor in de reeks vriendschaps-verzen voor Kloos en bevat daar dan ook den tekst „Mijn Vriendschap" inplaats van „De Jonkvrouw"; het andere is vrijwel zeker geïnspireerd door Perk's laatste liefde: Joanna C. Blancke De cfeer van deze son netten doorbreekt de sfeer van den oor- spronkclijken Mathilde-Krans. Terwijl daal de strekking aldus kan worden geformu leerd* door liefde tot dichterschap, is hier de scheiding tusschen traditioneel en In dividualistisch dichterschap voltrokken. De uitgave van Kloos en Vosmaer in 1882 heeft in 72 sonnetten en door afwijkende plaatsing der grotsonnetten toch eenieer- mate de twee motieven tot. uitdrukkine we ten te brengen, zij het dan in afwiiking van Perk's conceptie. De vierde druk even wel is tot stand gekomen, toen Kloos maar over één bandschrift, het tweede, be schikte en dit, tweede- fs het eeniee. dat sc heel losbladig is en ge-en volgorde heeft. Het toen in de uitgave toe«revoeedp dertig tal sonnetten heeft ae01*» rekenir»<? kunnen houden met den door Peek nog hemen en tekst en evenmin met de doof hem ge- wenschte plaatsing. eerste opvoering weensche staatsopera. In het gebouw voor K. en W. te .Den Haag heeft de Weensche staatsopera gisteravond de eerste opvoering gegeven in de Weensche kunstweek. Opgevoerd werd „Figaro's Hoch- zeit" onder muzikale leiding van prof. Hans Knappertsbusch In de goed gevulde zaal waren zeer vele hooge Duitsche autoriteiten en leden van de weermacht aanwezig. O.a. de rijkscommis saris, rijksminister Seyss-Inquart, de com missarissen-generaal Fischboeck en Rauter en de politie-generaal Schumann. De aanwezigen toonden door applaus hun waardeering voor het gebodene. Veel bloe men werden aangeboden. orgelconcert hennie schouten. Zondag a.s. geven Willem Ravelli en Hennie Schouten het eerste abonnements concert in de Luthersche kerk. .Ravelli zingt een „Monologe del Tempo" van Cavaliere, „Ich liege und schlafe" van*Heinrich Schütz, twee geestelijke liederen van Valerius en twee Aria's van Bach. Schouten speelt een Chaconne van Buxte- hude, twee koralen en een „Toccata, Adagio en fuga in C" van Bach en het Allegro uit de 6de symphaonie van Widor. studenten-tooneelverbond opgericht. Aan het einde van de vorige week zijn te Leiden afgevaardigden uit verschillende universiteitssteden bijeengekomen. Vertegenwoordigd waren de tooneelveree- nigingen van de corpora, de unitates, de bonden en de meisjesstudenten. Besloten werd tot oprichting van een landelijke or ganisatie welke den naam zal dragen van „Het Studenten Tooneelverbond" Hetvoor- loopig secretariaat berust bij den heer W J. Geertsema, ab-actis van het Leidsche studententooneel. Breestraat 41, Leiden. Het Studenten Tooneelverbond heeft zich aangesloten bij "de Nederlandsche Amateur Tooneelunie, de algemeene landelijke orga nisatie van amateur-tooneelvereenigingen. GOLF. NOORDWIJKSCHE GOLFCLUB. De Noordwijksche Golfclub organiseert op Zondag 20 October een wedstrijd tegen Bogey met bisques. In zijn we.eimachtsbericht. No. 131 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: In den afgeloopen nacht heeft de Ita liaansche duikboot „Toti", die op patrouille was in het centrale deel van de Middel- landsche Zee, een Engelsche duikboot op gemerkt van de ,Perseus"-klasse en daar op resoluut met kanonschoten een aanval ondernomen. Er ontstond van zeer korten afstand een hevig gevecht, gedurende het welk onze duikboot den vijand trof mei het kanon- en mitraiJleurvuur. vervolgens een snelle manoeuvre maakte en daardoor in een gunstige positie kwam te liggen om ■hem te torpedceren. Het vijandelijke vaar tuig werd midscheeps getroffen en zonk verticaal met den voorsteven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen onder de op varenden geleden en heeft slechts schade van weinig beteekenis opgeloopen aan den lichten buitenbouw. De vijandelijke onder zeeërs van de Perseus-klasse geschikt voor het bevaren van den Oceaan me ten 1500 ton aan de oppervlakte en 2000 onder water. Zij zijn bewapend met acht torpedo's, een kanon van 102 m.m. en twee machinegeweren. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht ondanks de ongunstige weersgesteldheid de vijandelijke vliegvelden gebombardeerd van Bir Kenays, El Daba, Assaba, Maaten, Ba- gush, Foeka en Bir Aboe Smelt, alsmede vijandelijke barakken te Mersa Matroe, waarbij alle doelen, ondanks de hevige re actie van het afweergeschut, werden ge troffen. AJ onze vliegtuigen zijn terugge keerd. De vijand heeft zijn luchtaanvallen herhaald op Bardia. Solloem, Derr.a en Bir- sofof (ten Zuidwesten van Sidi el Barrani), waarbij in totaal een persoon werd gedood en vijf gewond Een andere nachtelijke luchtaanval op Benghazi, welke in ver scheidene golven werd ondernomen, heeft geen slachtoffers gemaakt. Wel werd schade toegebracht aan woon huizen. In de haven werd een motorboot tot zin ken gebracht. In het gebied van Dijarabub heeft een van onze jachtvliegtuigen een vijandelijke macnine van het type Lysan- der neergehaald. In Oost-Afrika werden vijandelijke lucht aanvallen ondernomen op Rasgasar (Mas- saoea) Diredaoea en Hargneisa. Er vielen geen slachtoffers .en er werd geen schade aangericht. GEBOREN. Maria Elisabeth Berendina Wilhelmina, d. v. P. A. den Boer en J. L. Braam Johanna Christina, d. v. C. W. Th. Riezebos en E. C. Lengkeek; Leendert z. van L. Rodenburg en J. M. Los. ONDERTROUWD. C. H. Burgemeister jm. en M. Muys v. d. Moer Jd. B. v. Dfjk jm. 32 j. en A G. v d. Zeeuw, Jd. 28 j. OVERLEDEN. M. Janssen m. 28 j. G. Philippo, zn. 42 j. H. M. Verhoeven hsvr. van H. Ramak 24 J. E. de Heer wedn. 85 J. E. v. Hulst wed. van L. Borst .69 J. GEVESTIGD: A. van der Aar. Hoogewoerd 30 D, F. W. Aberson, Plantsoen 41 A. L. L. Appier Zee manlaan 26 - W. J. H Baart de M. van Streefkerkstraat 19 J. Bekooy en fam. me- taaldr., Looierstr. 46 - W. van'den Beid. siga renmaker Waardstr. 23 A. van den Berg H. Rijndijk 254 W. J. A, G. Bergers en fam, vleeschhouwer, J. W. Frisostraat 6 P. J. Ber- tou Groenhovenstraat 8 T. van Beüsekom Groenhovenstraat 8 W. van der Biezen, slager Oostdw.gr 13a P. Bisschop. Breestraat 121a A. R. Bloemen. Breestraat 73a G. N. de Boef en fam. metaalbewerker. Stationsweg 21a B. J. Boland. Warmonderwe£ 21 A. Bou- chier. Kra&ierstraat 20 A. H. C. Briët Hoog straat 5 C. van de Broek. Oude Vest 97 C. T. A. de Goeje-de Bruijn. de Sitterlaan 86 P. A. Burger, mach. bankw., Poelgeeststr. 10 Wed. J. E. van Dltzhuijzen-Coebergh en fam. Lorentzkade 58 J. T. Coolsma kantoorbed. Cobetstraat 26 - J. P, H. Cornielje. W Rozen straat 32 Wed. P Roos-Corver. Rijnsburger- weg 191 M. A. van Dalen. Roodenburgerstr la L. W. F. Dekker. Witte Singel 37 - M. J Donckër Melch. Treublaan 2 J. W. Duymaer van Twist 1.1. verpleegster. Rijnsburgerweg 10 J. Faas tuinman. Levendaal 42 K. Fluiter, dienstbode, Roodenburgerstr. 65 A J. de Flui ter, Janvossensteeg 44 J. Galjaard en fam., timmerman. Rijndijkstraat 106 U. H. E. Geiss Rapenburg 82 A. Heil en fam.. opperw.- meester. Brederodestraat 1 B. Hermsen. fruithandelaar Janvossensteeg 44 G. H. Hint zen. St Rfjn 11 W. van der Hoek. Haven 32 F. L. J. Hofsteenge kantoorbed.. Dulvenbode- straat 8 T H. A Huijink. kapper, Steenstr 38 A. J. Hdllu. Kaiserstr. 38 M. Ildrem en fam. Leeuwerikstraat 10 C. Jansen, dienst bode. Rijnsburgcrweg 43a J. Kalkhoven. dienstbode. Ger. Doustraat 10 G. Kardaun. Zeemanlaan 27 R. G ten Kate, J. de Witt- straat 7 C. Klinkenberg en fam.. mach. hout- bew.. Clarensteeg 26 J. de Koning en fam.. tuinder en pensionh., Plantsoen 17 J. M. C. Rijkschroeff-Kooreman en fam.. Lorentzkade 54 L. E Kranenburg, Zoeterw. weg 5 A. Kroon, winkeljuff. Lorentzkade 15 M. van Laar. verpleegster. Witte Singel 52 H. Jkh. Laman Trip Rijnsburgerweg 31d. W. C. J. M. v. Lanschot, Rapenburg 8 W. Leegsma. War- monderweg 21 J. van Leeuwen en fam. Groenoordstraat 38 L Leeuwis en fam., chauffeur Langegracht 91 J. van der Linden dienstbode, Stieltjesstraat 15 Hu Ke King, koopman Oude Rijn 15 N. J. de Lijster, dienstbode H. Rijndijk 20 C. J. Marks, win- kelbedt. H. Morschweg 82a P. P. Meerburg. Schelpénkade 36 J. V. Meininger, Lijsterstr. 13 E. Meulenbeld. Witte Singel 81 P. van der Mey. dienstbode Rapenburg 32 A. M. Middag J. de Wittstraat 17 D. H. Bauer- Middelink. J. van Houtkade 7a J. C. A. de Mol van Otterloo Rapenburg 78 M. J. de Mul Rapenburg 65 A. Nagtglas Boot. Witte Singel 106 A. R. Nusink. meubelmaker A Paulownastraat 19 T. Ooms en fam.. kunst schilder. Kagerstraat 24 H. Oosting, Mariën- SCHAATSENRIJDEN. GEEN OFFICIEELE WEDSTRIJDEN IN DEN KOMENDEN WINTER? Behalve om het nationale kampioenschap. De agenda voor de op 16 November te Am sterdam te houden algemeene vergadering van den Ned. Schaatsenrijdersbond vermeldt een voorstel van het bestuur om in hrtt vereenigings- jaar 19401941 geen officieele wedstrijden te houden met uitzondering van dé wedstrijden om het kampioenschap van Nederland. Ook ls er een bestuursvoorstel om over ge noemd jaar voor leden (vereenlgingen) geen contributie te heffen. Binnenland Naar wij vernemen is binnenkort een wettelijke regeling te verwachten inzake het verzamelen van huisafval. Deze rege ling zal o.m. de bestemming aanwijzen van de voor voedering van dieren geschikte af vallen. Een der gevolgen van die regeling zal zijn, dat aan niet-boeren in het alge meen geen ruimte zal worden gelaten van de verzamelde huisafvallen varkens te mesten, aangezien het feit, dat de var kenshouderij reeds zoozeer wordt beperkt, medebrengt, dat het recht om varkens te houden voor de boeren gereserveerd wordt. DE ORGANISATIE DER VOEDSEL VOORZIENING. Ter verkrijging van een gelijkmatige ver deeling van den beschikbaren voedselvoor raad moet van overheidswege over de ge- heele voedselproductie van den Nederland- schen bodem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken werd bepaald, dat de telers van akkerbouwgewassen over het meerendeel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze in te leveren bij de desbetreffende overheidsin stantie. Voor een groot aantal producten, waar onder granen en peulvruchten, bestaat zelfs het voornemen binnen korten tijd een inleveringsplicht op grond van het landbouwinleveringsbesluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden ge leverd aan de „Provinciale Inkóopcentrales voor Akkerbouwproducten (P.I.C.A.'s), wel ke de producten overnemen tegen vastge stelde prijzen, terwijl deze provinciale in stanties, waarbij iedere teler als georgani seerde moet zijn aangesloten, de aanwijzin gen hebben op te volgen van de „Nederland sche Inkoopcentrale voor Akkerproducten (NXCJU SPECIALE VOEDSELVOORZIENING. Naar wij vernemen is een algemeene rege ling in voorbereddng, waarbij een speciale afdeel in g van het rijksbureau voor de voed selvoorziening in oorlogstijd belast zal wor den met de verdeeling van voedselvoorra den voor speciale doeleinden, als bij voor beeld heit verstrekken van warme maal tijden De gemeentebesturen, die dergelijke acties zouden willen ondernemen, zullen zich bot deze af deeling moeten wenden voor het verkrijgen van de noodige ingre diënten. poelstraat la M. Pieterse, dienstbode, de M. van Streefkerkstraat 31 D. A. Ploeg en fam., Kam. Onneslaan 26 Wed. E. Steuerwald- Pollack Plantsoen 91 G. S. Ie Poole, Noord einde 30 J. Poppe, verpleegster, Pr. Frede- rikstraat 12 A. E. M. Preseum. Witte Singel 37 J. F. van de Rivière, Oude Singel 112 E. P. J. van Rijthoven, contr. alg. ver. v. melkvoorz.. Witte Singel 48 T. J. M. van Schalk, geniesold. 2e kl., de Sitterlaan 31 H. W. G. Schellart, de L. d? Kanterstr. 41 H. E. L. Schilling en fam.. caféhouder. Steenstr. 10a J. L. H. Schreurs, kellner, Langebrug 45 H. J. Slager. Wasstraat 16 A. C. Sloof H. Rijndijk 234 M. S. van Smaalen. Rapenburg 131 Z A Smit. kellner. Houtstr. 5 E. Star huishoudster, Marlslaan 25 H. A. Steenhuis, Witte Singel 89 J. A. Jr.kvr. Stoop, Oude Vest 51 J. M van Straaten Rapenburg 24 H. A. Jnkvr. van Styrum. Rapenburg 54 J. C. Tim mermans en fam., off. OD, R. en Schiekade 115b C. H. van Toorn en fam., fabrikant. Hoogerbeetstraat 5 E. C. Turk. dienstbode, Breestraat 84 A. Tuijp vischkoopman. Oude Singel 2 L. P. van Veen en fam., Jac. Cats- laan 93 J. S. van de Velde, Witte Singel 75 G. J. van Velsen, dienstbode, Groenesteeg 36 W. B. Verbrugge. dienstbode. Kanaalstraat 20 F. M. Verlint. 1.1. verpleegster. Rijnsb.weg 10 H. Verploegh, Nw. Rijn 3 1. Versprille en fam., Cobetstraat 87 H. J. Visch. Warmon- derweg 21 Wed. J. Snoeker-Vollenhoven. L Morschweg 25 M. J. Wagemaker. 1.1. verpleeg ster, Hooigr. 38 T. Weber werktulgk.. H. de Vriesstraat 61 A. G. Wierslnga. Marlënpoel- straat 17 M. T. Wiskerke, H. de Grootstr. 1 W. C. B. M. Wisse. Groenhovenstraat 9 M. J. A. van de Wouw, Boerhaavelaan 12 D. N. van Wijk, J. van Goyenkade 30 A. J. Zwartelé en fam.. Franchimonlaan 10. VERTROKKEN: D. B. Abegg en fam. Breda. Julianalaan 6 J. C. van Apeldoorn. Driebergen ca.. Boschstr 21 R. A. Asman. Amsterdam, de Lairessestr. 166 T. Barthen. Leeuwarden. Voortstraat 77 K. van Beek en fam.. Alkemade Nw. Wete ring C 48 W. A. van Beers, Purmerend. Juli- anastraat. 46 J. E. M. Creijghton .en fam.. Noordwijk. St. Jeroensweg 13a P. Dingjan en fam.. Den Haag, Snoekstraat 29 F. P van Dijk. Amsterdam. Javastraat 241 A. J. Glas bergen-van Egmond. Rijnsburg, O. Vliet 5 P. J. Eman en fam., Den Haag. Bczuidenh.weg 193 J. H. Faber en fam., Baarn. Amalialaan 10 W. P. Fontein en fam., Den Haag Mer- kusstraat 112 W. Grader, Amsterdam Amstel 236 J. F. Groenedijk. Gouda. P. C. Bothstr 110 T. W. S. M. Gründemann. Tilburg. Ring baan West 159 H. G Hagens Amsterdam Rustenb.str. 459 I K. Hartsuiker. Bussum. Amersf.str.weg la M. E. S. Henneman, De Bilt U.. Bachlaan 15 H. C. van 't Hof en fam.. Zeist. Pr. Sproncklaan la Wed. D. M Wildeboer-Hoos. Ocgstgeest Warmonderweg 80 J. K. Hurter, Nijmegen, Straalmansstr. 18 - F. J. Kouwenhoven Bodegraven. Rijnkade 10 G Krlstensen Amsterdam. Koninginneweg 52b J. C. van Leeuwen Heemstede, Heemst Dreef 155 S. A. Lindenburg en fam., Leider dorp, Hoofdstraat 4 H. G. Massaar. Lisse. Tulpenstraat 13 A. van Meel Rotterdam. Aelbrechtskade 129a W. Z. van der Melj en fam. Lisse. Tulpenstraat 13 N. Haex-MeiJers Wassenaar. Prinsenweg 43 J. P. W. M Noordman. Warmond, Dorpstr. Hotel de Zon J. I. Podolanski. Kortenhcef Zuwe, Molen de Kameraad F. H. van der Poel. Hazerswoude, Wijk A 162 J. Post. Den Haag, Paramaribo- straat 39 E. M. J. Pijls, Nuth, Kerkstraat 12 J. H. Sanders. Den Haag. Bachmanstr. 3 M. M. H. E. Labroise-Schiiling. Driebergen ca. v. Vollenhovenpark I J. C. L. Schlimme. Den Haag. Ieplaan 35 W. Valk Schmit, Den Haag, Ohmstraat 170 A, A. C. Sier, Venray. Leun- scheweg 1 J. Sierag en fam. Rotterdam, Li- banonweg 10c IJ. Stijger. Oostdingeradeel. Aalzum 36 L. van der Vegt en fam. Luik België. Rue du Calvaire 15 J. Verbree, Koudekerk a.d. R.. Lage Waard C 38 M. Vink en fam., Dordt, Javastraat 28 E. Momberg- Wassink, Rijswijk Z.H., da Costalaan 117 A. W. Wester. Utrecht. Croeselaan 219bis C. H. A. Westhoff. Den Haag, van Zaeckstraat 4 B. Wisselo en fam., Oegstgeest, Duinzichtstr. 6' J. A. de Wit, Koudekerk a.d. R., B 185. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het Britsche luchtwapen, dat niet in staat is militaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Duitschland overdag aan te vallen, heeft zijn nachtelijke luk rake bomaanvallen op niet militaire doelen en daarmede vooral op de Duitsche bur gerbevolking voortgezet. Ook gisteren wer den weer in Midden- en West Duitschland woningen en boerderijen alsmede een zie kenhuis getroffen. Dooden en gewonden vallen opnieuw onder de bevolking te be treuren. De aanvallen van het Duitsche luchtwa pen op belangrijke militaire doelen in Zuid en Midden-Engeland en vooral de vergel- dingsaanvallen op Londen werden daarom krachtig versterkt. Sterke formaties lichte gevechtsvliegtuigen vlogen reeds overdag onder de bescherming van jagers onge hinderd over Zuld-Engeland en wierpen bommen van zwaar kaliber op de Britsche hoofdstad. De aanvallen zwollen des nachts door het gebruik van zware gevechtsfor maties tot nog grootere kracht aan. Bom men van zwaar en het zwaarste kaliber troffen in groot aantal vooral wapenfa brieken, verkeerswerken en bedrijven, als mede de havencomplexen aan belde oevers van de Theems. De na-hevige ontploffingen in het stads gebied aan beide zijden van de Theems, alsmede tusschen de baai van de Theems en de Victoria Docks ontstane groote branden waren oo den terugtocht nog tot de kust van het Kanaal te bespeuren. Hoe wel de Britsche Jagers veelal een gevecht poogden te vermijden, konden zij in ver scheidene gevallen door onze Jagers worden aangevallen en verslagen. In den loop van den dag en des nachts werden voorts talrijke industriecomplexen, petroleumouslagplaatsen, vliegvelden,spoor wegen en havenwerken, alsmede wapenfa brieken en andere bedrijven ln Zuid- en Midden-Engeland met bommen tot het zwaarste kaliber toe bestookt. Zee- en luchtstrijdkrachten konden on gehinderd voortgaan met het leggen van mijnen voor Britsche havens en kustwate ren. Aan de kust van het Kanaal dwong marine-artillerie eenige vijandelijke vaar tuigen door welgericht vuur tot omkeeren. De vhand verloor in die luchtgevechten van gisteren 32 jachtvliegtuigen. Vijf an dere toestellen werden door luchtdbelartll- lerie, een andier door marine-artillerie neergeschoten, zoodiait die vijand gisteren bij elkaar 38 vliegtuigen verloren heeft Zeven eigen machines keerden van hun vlucht naar dien vijand niet terug. Een onderzeeboot heeft fajf bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van 31.000 b.r.t. in totaal, waaronder een groot tank schip, tot zinken gebracht. Een andere duikboot- heeft een stoomschip van 5800 b.r.t. tot zinken gebracht, waarmede het totale resultaat van den onderzeeër ln deze onderneming 31.545 b.rt. bedraagt. AMSTERDAM, 16 October. De animo voor de effectenbeurs, waarvan den laatsten tjjd nog al eens 0„wag kon worden ge maakt, maar die de laatste dagen lichtelijk aan het kwijnen was geraakt, was heden nog niet volkomen teruggekeerd, De handel was door elkander genomen van bescheiden afmetingen maar de Innerlijke stemming van de markt was toch iets verbeterd. De koersbeweging was onre gelmatig en diverse fondsen waren zelfs nog Iets lager, maar in tegenstelling met gisteren kon onder beurstijd in verscheidene rubrieken een verbetering worden waargenomen. Van de Sui kerfondsen werden Vorstenlanden weer tamelijk druk verhandeld. Na lager opening liep de koers naar boven tot ongeveer het peil van de vorige topprljzen H.V.A.'s stegen na eenige weifeling weer tot in de onmiddellijke nabijheid van de 400 c/< - barrière. Voor Rubberwaarden werd wederom eenige belangstelling aan den dag gelegd. Am sterdam Rubbers waren goed prijshoudend, hoe wel de hoogste prijzen niet gehandhaafd bleven. De Incourante soorten waren verdeeld, hier en daar een tikje lager. De Tabakken waren goed prijshoudend. Aandeelen Deli Maatschappij werden in de eerste tape weliswaar eenige pun ten lager afgedaan, maar konden zich nadien herstellen. De Scheepvaartmarkt was kalm: het meest ging om in Nederlandsche Scheep vaart Urüss, die na ongeanimeerde opening on middellijk teekenen van verbetering aan den dag legden. Eveneens moet dit worden gezegd van Oude Booten. Op de Petroleum-afdeeling was weinig te doen. Olies konden zich goed op peil houden. De affaire was echter gering en de spanning tusschen den hoogsten en den laagsten koers was maar zeer klein. Van de Industrleelen voer den Aku's den boventoon. Na weifelenden inzet liep de koers geleidelijk aan eenige procenten naar boven. Unilevers waren oorspronkelijk eveneens iets zwakker maar vdl-toonden nadien de noodige veerkracht; de Phllipsaandeelen, die eenige ounten leger werden verhandeld, stegen vervolgens tot 193 procent. Voor Duitsche fondsen bestond over het alge meen weer eenig aanbod en ook thans was de koóplust daarmede niet geheel in evenwicht met het gevolg, dat in meerdere gevallen wederom iets lager noteeringen moesten worden gemaakt. De Youngleening die op kalme wilze werd ver handeld had bij zijn inzet een gedrukt voorko men doch liep vervolgens naar boven tot om streeks 38 procent. De Amerlkaansche markt was stil maar niet slecht van toon. De Staalaandeelen koperwaar den en Public Utilities waren over het algemeen iets hooger. De affaire in Nederlandsche Beleggingen was van bescheiden omvang. De Gestaffelde Lee- ning bewoog zich rondom 88 en was. evenals de overige Staatspapieren, in doorsnee zoogoed als. onveranderd. Provinciale en Gem. obligatiën waren prijs houdend. Pandbrieven weinig veranderd hoe wel eerder iets zwaarder in de markt liggende. Prolongatie 2 3/4 procent). 4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 16 October. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16, 1.88 9 16; Berlijn 75.28, 75.43; Brussel 30.11 30.17; Helsinki 3.81 3.82; Stockholm 44.81. 44 90; Zürich 43.59. 4363. Bankpapier: New York 1.86V£, 1.901/4; Brussel 30.08, 30.20; Stockholm 44.76. 44.94; Zürich 43.55, 43.72.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3