LAATSTE BERICHTEN IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag tl October 1940 De luchtaanval op de hoofdstad Binnenland Buitenland Vlooiparade voor den Japanschen keizer Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht De aanvallen op Engeland Gemengde Hongaarsch- Roemeensche commissie BEURSOVERZICHT Bijzonderheden omtrent de slachtoffers Dagbladreclame is r>W te vervangen MAIKT VADER LOST REVOLVERSCHOTEN OP ZIJN DOCHTER. De ruim 55-jarige landbouwer Z. te Voorst heeft gisteravond een aanslag op zijn 25- jarige dochter gepleegd, door twee revol verschoten op haar te lossen. Het meisje had reeds lang omgang met een jongeman uit de buurt, zeer tegen den zin van den vader. Herhaalde malen was hierover on genoegen geweest, hetwelk zoo groot werd, dat het meisje gisteravond besloot de ouderlijke woning te verlaten. De vader riep haar bij haar vertrek na, dat haar moeder haar nog even wilde spreken. Nau welijks was de dochter weer binnengeko men of de vader loste een revolverschot van nog geen twee meter afstand op haar waarbij de kogel rakelings langs het meisje heen vloog. Zij vluchtte de deur uit. De man zond haar van korten afstand een schot achterna, eveneens zonder haar te raken. Het meisje kwam op haar vlucht in een sloot te vallen, waarop de man boven op haar sprong en haar met de revolver eenige malen op het hoofd sloeg, waardoor zij bloedend werd verwond. Ook een buur man, die op het hulpgeroep kwam toesnel len, werd met het wapen bedreigd. De vriend van het meisje zou de politie reeds vroeger gewaarschuwd hebben, dat de man een wapen in zijn bezit had. De politie arresteerde den dad$r en bracht hem naar het huis van bewaring te Zut- phen. De toestand van het meisje is bevre digend. STORING IN HET ELECTRISCH BEDRIJF IN DEN HAAG. Eenige personen door kortsluiting gewond. Hedenochtend heetf zich in Den Haag een ernstige stagnate voorgedaan in de eleötri- sche stroomvoorziening. Even voor 10 uur ontstond in de eleobrische centrale een kort sluiting, tengevolge waarvan de geheele stad zonder stroom kwam te staan. Met man en macht werd onmiddellij'k een aan vang gemaakt met de herstelwerkzaam heden en tegen half twaalf was de storing opgeheven. Ook het tram/veiilteer was ge durende dien tijd geheel gestagneerd. Naar wij vernemen zijn bij deze kortslui ting in de centrale ook eenige personen ge wond, doch nadere bijzonderheden hier omtrent wiaren tegen het middaguur nog niet te verkrijgen. Nader vernemen wij: Te ongeveer kwart voor tien moest in een schakelcel een reparatie worden verricht. Van te voren had men daartoe alle moge- ijke voorzieningen getroffen, ten einde deze cel uit te schakelen, terwijl bij de con trole voor den aanvang der werkzaam heden is geconstateerd, dat de cel ook in derdaad uitgeschakeld was. Desondanks ontstond tijdens de reparatie een steekvlam, welke de kortsluiting ver oorzaakte. Hierbij werden de vier in de cel aanwezige personen allen verwond. Ernstig getroffen werden de 45-jarige kabelmon teur J. J. S. van den De la Reyweg en de 41-jarige technische ambtenaar J. W. N. van het Gouden Regenplein. Minder ernstig gewond werden de 43-jarige monteur F. C. de B. uit de Jacob Marlsstraat en de 39- jarige monteur J. T. F. uit de Repeiaerstr. Alle gewonden werden overgebracht naar het R.K. Ziekenhuis in het Westeinde, van waar de monteur De B., na verbonden te zijn, weer kon vertrekken, terwijl de ande ren werden opgenomen. Naar wij vernemen is de toestand van den kabelmonteur S. van dien aard, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeval. 1 GREBBE- EN PEELLINIE WORDEN OPGERUIMD. De opbouwdienst heeft sinds eenigen tijd een aanvang gemaakt met het oprui men van de veldversterkiingen in de Greo- belinie, de Peellinie en de daartusschen ge legen stellingen. Bij de voorbereidende besprekingen is overleg gepleegd en bij de uitvoering van het werk zal contact onderhouden worden met de hoofdinspecteurs van den Rijksdienst voor de werkverruiming, het hcofd van het Bureau Ontruiming (namens den directeur-generaal van de voedselvoorziening), de betrokken schade- commissarissen van de A.C.V. en officieren van het regelingsbureau van de genie. BEROEPEN. Beroepen bij de Ger. Kerk te Katwijk aan Zee ds. J .C. Gilhuis te Mijdrecht. TWEETAL GER. GEM. TE LISSE. Op het tweetal der Ger. Gem. te Lisse zijn geplaatst ds. H. Ligtenberg te Kampen en ds. J. Vreugdenhil te Rijssen, Benoemd is tot hulpprediker der Ned. Herv. Evangelisatie te Wommels en Hydaard cand. B. J. Geerling Jr. te Oude- Wetering. In de wateren van Yokohama is heden een groote vlootparade voor den Japanschen keizer gehouden, waaraan ruim honderd oorlogsschepen en 250 vliegtuigen hebben deelgenomen. Per extratrein kwam de keizer des morgens in Yokohama aan en begaf zich in gezelschap van den minister van marine, van den chef van den admiralen staf en van verscheidene leden der keizer lijke familie met groot gevolg aan boord van het vlaggeschip Hojei, dat daarop de haven verliet, waarna de groote parade be gon. Alle schepen welke aan de parade deelnamen, brachten het z.g. keizersaluut. De parade stond onder bevel van admiraal Yamamoto, den bevelhebber van de ver- eenigde vloot, en werd gehouden als onder deel der feestelijkheden van het 2600-jarig bestaan van het Japansche rijk. De keizer heeft een boodschap uitgevaar digd, waarin hij uiting geeft aan zijn vol doening over de hooge mate van doeltref fendheid van de marine en het voortreffe lijke moreel van het vlootpersoneel. V/ijzen de op de toenemende onrust ter wereld zegt de keizer verder, dat de taak van Japan steeds belangrijker wordt en dat de krach ten van het Japansche rijk daarom nog in doeltreffendheid moeten toenemen. De offi cieren en manschappen moeten hun in spanning verhoogen en als trouwe onder danen In volkomen eendracht hun plicht doen. (D.N.B.) BURGEMEESTER VAN GROOT-SJANGIIAI VERMOORD. De burgemeester van Groot-Sjanghai, Foe-sji-aun, een aanhanger van Wang- tsjing-wei, is vanochtend in zijn woning vermoord. Men heeft den dader nog niet kunnen arresteeren. De bevolking is zeer opgewonden en de Japansche autoriteiten hebben uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen. (D.N.B.) Het oppenbevel van die Duitsche weer macht maakt bekend: Londien lag gisteren weer in het middel punt der veigeldingsaanvallen van lichte en zware gevechtsvliegtuigen. Talrijke ont ploffingen en groote branden vielen waar te nemen. Duitsche formaties gevechtsvlie gers bestookten bovendien talrijke voor de oorlogvoering belainigrijike doelen in Liver pool, Birkenhead en Manchester met bom men van midden- en zwaar kaliber. Ook hier verwekten zware ontploffingen hevige branden, vooral aan de oevers van de Mer sey. In Zuid- en midden-Engte-Iond werden havencomplexen, wapenfabrieken en be langrijke centra van bevoorrading aange vallen. Deze aanvallen hadden he-t ge- wenschte succes. Voorts werden bomaan vallen ondernomen op vliegvelden aan de West- en Zuidkust, waarbij hangars en on derkomens vernield werden. De aanvallen werden deels ondernomen in duikvlucht. Groote branden voltooiden het vernietigingswerk. De artillerie der marine heeft opnieuw Dover beschoten. Treffers konden geplaatst worden op de in de haven liggen schepen, op den toe gang naap de haven en op andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen der stad. De vijand toonde overdag geen lust tot aan vallen. Bij het aanbreken van de duister nis bereikten eenige vijandelijke vliegtui gen midden-Duitschland. Aldaar uitgewor pen bommen richtten geen noemenswaar dige materieele schade aan. In west- en noord-west-Duitschland werden verschelde ne steden en industriecomplexen aangeval len, zonder dat militaire schade werd aan gericht. Daarentegen troffen de Britsche bommen weer eenige woonhuizen. De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren twaalf vliegtuigen, waar van een door luchtdoelartillerie werd neer geschoten. Vier eigen toestellen keerden niet terug. In zijn weermachtsbericht no. 126 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Een van onze luchtformaties heeft het vliegveld van Port Soedan gebombardeerd en vijftien Engelschc vliegtuigen op den beganen grond getroffen. De vijand heeft zonder' succes gepoogd twee aanvallen op ons gebied in Oost- Af rika te ondernemen. De eerste, welke met gemechaniseerde strijdkrachten in de zone tusschen Aboe Gamel en Tessenei (Ery- trea) werd ondernomen, kon gemakkelijk worden afgeslagen. De tweede welke ge schiedde in twee verschillende colonnes komende van Wajir en van Arbajahn, werd eveneens verijdeld. De vijand, wiens verliezen niet vaststaan, heeft zich ter stond teruggetrokken. 'Luchtaanvallen van den vijand op Goera, Toselli en Dacamere hebben onbelangrijke schade aangericht. Twee vrouwen werden gekwetst. HORTHY KONDIGT AMNESTIE AF. In het belang dier betrekkingen van goede nabuurschap tusschen Hongarije en Slowa kije heeft dte rijksbestuurder admiraal Htorthy een amnestie afgekondigd! voor be- paaldie poli-tieke misdaden, overeenkomstig de op 1 October tusschen beide landen tot Stand giekomen overeenkomst. (D.N.B.) DEMOCRATISCHE PARTIJ HUURT ZENDTIJD. Voor een bedrag van 100,000 dollar heeft de democratische partij in de Ver. Staten aan den vooravond van de verkiezing zich verzekerd van allen zendtijd tusschen 20 en 24 uur op de vier omroepen. Slechts de Columbia-omroep heeft den republikeinen een uur ter beschikking gesteld. DE AMERIKAANSCHE VLOOTRESERVE. Tegien. 7 November zijn in Amerika 23 reservefeatailjons van het corps mariniers opgeroepen voor den acfcierven dienst aan óe kust van Stillen en Atlantischen Oceaan (D.N.B.) WEYGAND IN ALGIERS. Volgens berichten uit Algiers is generaal Weygond daar aangekomen. Een groote menigte begrceitite hem en bracht hulde aan maarschalk Pétain en Frankrijk. Na een krans te hebben gelegd bij het monument voor de gevallenen heeft Weygand de troe pen geïnspecteerd. (D.N.B.) BLOKKEERING VAN ROEMEENSCH TEGOED IN AMERIKA. President Roosevelt heeft last gegeven tot het blokkeer en van het Roemeense he tegoed in de Vereenlgdie Staten, dat op 10 millioen dollar wordt geschat. Slechts met toestemming van het ministerie van financiën kunnen gelden aan dit tegoed worden onttrokken. (D.N.B.) JAPANNEEZEN VERTREKKEN UIT LONDEN. In een bericht uit Londen constateert de Asahi Sjimboen, dat thans bijna alle in Londen wonende Japanneezen toebereidse len maken om met de Foejlmi Maroe te ver trekken, daar het gevaar der dagelijks toe nemende bomaanvallen steeds grooter wordt. De Japansche winkels in Londen zijn gesloten. Zelfs de talrijke Japanneezen die met Engelsche vrouwen gehuwd zijn, maken zich gereed om te vertrekken. Het Japan sche consulaat-generaal verleent den ver- trekkenden Japanneezen alle mogelijke hulp. (D.N.B.) VERKIEZINGSREBE VAN WILLKEE. In een nieuwe vieirklecingsredie heeft de republikemsche presidlemfsschaipsea/ndi daa t WdllMe verklaard, dat een nieuw en beter Amerika niet kan worden opgebouwd in dien de NbW- Deal - pr o fe ten der troosteloos heid weer aan de macht komen. Roosevelt en zijn adviseurs heJbben zich in de inter- naizLonaie aangelegenhedfen gemengd, in plaats van zich met de Amecükaansche zaken te bemoeien. Aan hen kan de taak niet opgedragen worden de groote vraag stukken van het herstel op te lossen, waar voor de wereld' na afloop van den Europee- söhen oorlog geplaatst wordt. D.N.B. TWEEDAAGSCHE INSPECTIEREIS VAN ROOSEVELT. President Roosevelt begint heden aan een tweedaagse he inspectiereis door Ohio en Fennsylvandë om alle verdedigingswerken te bezichtigen. Zaterdagavond zal hij in Dayton (Ohio) een radiorede over dën stond! dJer bewapening houden. Volgens zijn secre taris, Stephan Early, zal dfeee rede geen politiek karakter dragen. DE BONO BIJ FRANCO. Officieel wordt medegedeeld, dat Franco gistermiddag maarschalk de Bono in par ticuliere audiëntie heeft ontvangen en een uitvoerige bespreking met hem gehad heeft (D.N.B.) BRITSCHE VERLIEZEN TER ZEE. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de treiler Kingston Sapphire door het optre den van een vijandelijke duikboot verloren is gegaan. Het grootste deel der bemanning kon aan land worden gebracht. In scheepvaartkringen te New-York is gisteren bekend geworden, dat het 5834 ton metende Britsche vrachtschip Balmoral Wood op een niet genoemde plaats in het Noorden van den Atlantischen Oceaan ge zonken is. De oorzaak Is niet medegedeeld. Te New York zijn 48 opvarenden van het Britsche vrachtschip Embank aangekomen, dat op 21 September ten Westen van Ier land getorpedeerd Is. (D.N.B.) Volgens de vanmorgen uiit Londen te New-York ontvangen berichten is het bom bardement op belangrijke doelen in Lon den te middernacht weer begonnen. Meer dan 36 districten van het stadsgebied wer den tijdens den nacht gebombardeerd. De aanval op Londen scheen zelfs nog heviger be zijn dan de laatste drie nachten, waarin de Engelsche hoofdstad eenige der zwaar ste beproevingen te doorstaan had van het thans reeds 34 dagen durende beleg. Het wemelde van Duitsche vliegtuigen boven, de Theems, boven het Oosten d'es lands, boven Wales, de Midlands, Liverpool en Noordoost-Enjgeland. (D.N.B.) STAAKT WERKZAAMHEDEN. De Hongaarsche bladen puibliceieren het bericht, dat cp initiatief van Roemenië de gemengde Hongoarsch-Rcemeensche com missie, die benoemd is als gevolg van de scheidsrechterlijke uitspraak van Weenen en die in Boekarest zetelde, haar werkzaam heden heeft geschorst. De bladen voegen hieraan toe, dat de Roemetensche regee ring zich inmiddels in verbinding heeft gesteld met de Italiaansche en Duitsche regeering ten aanzien van de materie, dö» onderwerp vormt van de onderhandelingen. (@tefami) (Vervolg van' pagina 1) Het A.NiP. meldt: Vanmorgen omstreeks elf uur was het •mogelijk een volledig overzicht te krijgen van d'e verschrikkelijke gevolgen van den zinloozen luchtaanval, welken de Engelsche vliegers in den afgetoopen nacht op de hoofdstad hebben ondernomen. Gelijk op pagina 1 van dit blad' al is gemeld, zijn er 13 dooden en twee vermisten. Omtrent die vermisten is nog weinig bekend, aangezien talrijke bewoners van getroffen huizen ge vlucht zijn en de politie hen nog niet heeft kunnen opsporen. Het opruimingswerk vor dert ook nog niet zoover, dot men even- tueele vermisten kan gaan zoeken. Heel tragisch is de dood van een viertal Ledien van de luchitbeschermingstorandweer bij de uitoefening van hun plicht op het Planetenplean in Tuindorp Oostzaan. Het was kwart over vier. toen de ploeg, waar toe deze menschen behooren. haar post ver- Liet, om een brandbom, welke op het Fla- netenpleim was ingeslagen, te blusschen. Toen de auto noair de plaats van de brand reed, suisden reeds de brysantbommen over d? hoofden van de mannen. Juist toen de wagon op het plein aankwam, sloegen drie zware bommen op nauwelijks twintig meter voor de auto In. Naar alle zijden sprongen de scherven en de auto werd geheel door leefd. Alle brandweerlieden werden getrof- en. De heer Monteban werd op slag gedood, :erwïjl drie anderen, de heeren Ter Wolde, Volgt en Van Leersum, een lid van de be roepsbrandweer, die die leiding van de ploeg jad, dusdanig werden verwond, dat zij tij dens hef vervoer naar hot Zonnehuis, dat ds gasthuis was ingericht, zijn overleden. >s chauffeur van den wagen, de heer Kies, bleek zeer ernstig gewond'. De verwondingen van de anderen zajn niet van dien aard, dat voer hun leven wordt gevreesd. De rondvliegende scherven hebben bovendien den heer Woudenberg, lid van den luchtbe schermingsdienst, den heer J. Engel en de darmes Heikoop en Wesels in hun woningen gedood. De heer Weber, die eveneens in de omgeving woonde, werd zwaar gewond, ter wijl zijn zoontje een lichte hersenschudding opliep. Zwaar gewond zijn voorts d'e heer en mevrouw Hamstra, de heer Spaanen en mej. Engel. Voor het leven van al deze menschen wordt gevreesd. Vermist wordt d'e heer Westbroek. In totaal zijn in Tuindorp Oostzaan zeven bommen neergekomen. Eén ervan kwam terecht tusschen het huizenblok van de al- gemeene woningbouwvereniging en den Meteorenweg en den Zonnenweg. Hier al leen zijn reeds twintig huizen aan de ach terzijde totaal vernield. Ook in de Maan- straat zijn ongeveer twintig huizen alsmede een gasleiding zwaar beschadigd. Bommen zijn voorts nog gevallen op den Meteoren weg. de Rigelstraat en in het Orionplant- soen. Hier vielen gelukkig echter geen slachtoffers. Uiteraard heerscht in Tuindorp Oostzaan, waar alle slachtoffers woonden, diepe ver slagenheid en rouw. De verontwaardiging tegen de Engelschen ls zeer groot. Vele ge zinnen verloren alles wat zij hadden In de omgeving van den Adelaarsweg zijn drie bommen neergekomen, waarvan er een terecht kwam op de perceelen Adelaarsweg 78 en 79, gelegen op den hoek van den Rietzangersweg, in de directe nabijheid van het politiebureau. Drie agenten spoedden zich onmiddellijk na den inslag te hulp en vonden een hopelooze ruïne. De beide pan den waren volkomen verwoest. Uit het puin stegen kreten om hulp op en de politieman nen slaagden er in mevrouw Bergsma met drie van haar zes kinderen, die in dit pand hadden gewoond, te bevrijden. Zij hadden gelukkig vrijwel geen letsel bekomen. Met man en macht werd het opruimingswerk voortgezet en inderdaad gelukte het een brigade van den stut- en sloopdienst na korten tijd nog een vierde kind van de fa milie Bergsma levend te redden. De oudste twee jongens van 19 en 24 jaar heeft men vanmorgen weten te bergen. Zij waren toen reeds overleden. De heer Bergsma was kor ten tijd voor de ramp naar zijn werk ge gaan. De familie Van der Ham, welke de tweede verdieping bewoonde, was toevallig vannacht niet thuis. De bewoners van de beneden verdieping, de familie Voges, zijn er wonder boven wonder zonder letsel af gekomen. De tweede bom viel in de tuinen tus schen de woningen van de Sijsjesstraat, het Zwanenplein en de Putterstraat. De ach tergevels van deze huizen zijn vrijwel ge heel en al vernield. Drie personen liepen snijwonden op. Zij zijn naar een ziekenhuis vervoerd. De derde bom viel op den Buik- sloterweg, nabij de R.K. Kerk. Hier is slechts materieele schade aangericht. Hoe geweldig groot de schade, aange richt door deze lukraak geworpen bom men, wel is, blijkt uit het feit, dat zeker 200 arbeiderswoningen min of meer ernstig beschadigd zijn. De bom, die in de Pieter Gij zenbrugstraat in Amsterdam-West is ingeslagen, doch niet is ontploft, wordt thans uitgegraven en zal nader onderzocht worden. De voorzorg maatregelen, bestaande uit het evacueeren van alle bewoners binnen een straal van 50 meter, hebben een vlot verloop gehad. Vooral het optreden van het korps vrouwe lijke vrijwilligers, dat de verzorging van de geëvacueerden op zich had genomen, ver dient allen lof. Zooals wij reeds meldden, is mevrouw Koning door deze bom getroffen en op, slag gedood. Haar zuster, die bij haar woon de. was licht gewond. Twee kinderen en een twintigjarige jongen, die eveneens in het huis woonden, hebben geen letsel bekomen. De beide echtgenooten van deze vrouwen maken deel uit van den opbouwdienst. De namen van de slachtoffers In de Stolwijk- straat zijn inmiddels ook bekend geworden. Het is de heer Peerdeman, die op slag is ge dood en zijn vrouw, die zeer ernstig ls gewond. Van de overige bewoners van het huis zijn er acht licht gewond, terwijl enke len worden vermist. Men neemt echter aan, dat zij nog in leven zijn. Op zeer gelukkige wijze zijn de schipper en zijn familie, die woonden op een zand schuit, welke aan de Sloterkade lag, aan den dood ontsnapt. Zij hadden het schip verlaten. De bom trof het, waardoor het kapseisde en zonk. De aanblik van de verwoestingen in de perceelen Legmeerstraat 67 en 69 tart iedere beschrijving. De bom is vlak achter deze perceelen in den tuin terecht gekomen, waardoor de achterzijde der huizen als het ware is opengereten. Dat hier geen slacht offers te betreuren zijn, is wel zeer merk waardig. Beide perceelen waren onder en boven bewoond en verschillende bewoners, onder wie acht kinderen, moesten uit de pulnhoopen worden bevrijd. Behalve lichte verwondingen hadden zij geen letsel. Ook in den tuin van het perceel Amstelveensche- weg 81 is naar thans gebleken is, een bom terecht gekomen. De materieele schade is aanzienlijk, doch ook hier zijn geen slacht offers. De brand in de bootenopslagplaats aan de Koenenkade heeft verschillende booten huizen verwoest. Hierin waren jachten en kano's opgeslagen. Tegen 5 uur had men den brand onder de knie en tegen 6 uur was op één spuit na al het materiaal weer ingerukt. Behalve de genoemde loodsen zijn ook eenige kleine huisjes een prooi der vlammen geworden. Bijna was een gedeelte van de aan de overzijde van het water ge legen gebouwen ook in brand geraakt, doordat bootjes, welke aan den steiger wa ren vastgebonden, losbrandden en op drift raakten. Met enkele emmers water hebben de brandweermannen dit gevaar echter kunnen bezweren. De brand heeft gewoed achter het r.k. internaat, dat aan den Am- stelveenscheweg is gelegen. AMSTERDAM, 11 October. Hoewel de handel op de effectenbeurs te Amsterdam door elkander genomen Iets minder omvangrijk was dan gisteren, ontwikkelde zich in diverse fondsen toch nog een flinke affaire. De stemming was veel verbeterd. Terwijl de koersen gisteren een benedenwaartsche richting volgden, kon heden het omgekeerde worden ge constateerd. Bij de opening werd over het algemeen boven de vorige slotprijzen gehandeld en daarna trad een flinke verbetering in, zoodat de verliezen welke gisteren onder beurstijd werden geleden, thans gedeeltelijk konden worden achterhaald en enkele specialiteiten zelfs met een nieuw avance konden prijken. De hoofdschotel vorm den de lndustrleelen. Unilevers waren druk en liepen op van 13614 tot 13914 waarna een kleine kentering viel op te teekenen. Aku's no teerden van 121 tot 12414 en bleven zich vervolgens slechts even. beneden de toprijzen bewegen. De Philipsaandeelen golden 200 a 204 en konden zich boven dc 200 grens handhaven. De minder courante lndustrleelen hadden een min of meer onregelmatig verloop, naar gelang van de toevallige marktpositie van leder aandeel op zichzelf, waarbij overigens geen ingrijpende veranderingen voorkwamen. De affaire in Scheepvaartpapieren was merk baar ingekrompen. Eenige soorten werden des niettemin nog in open hoeken verhandeld. Scheepvaart Unies gingen omhoog van 147 tot 14£V Oude booten bewogen zich in hoofd zaak even boven het peil van de laagste koersen van gisteren. Oude Vaarten liepen op tot 10514 Voor Suikerfondsen bestond een gedecideer de vaste stemming en op de meest sprekende wijze kwam dit tot uiting in de gedragingen van H.V.A.'s, welke na op 375 te zijn ingezet, tot 383 stegen, om daarna lichtelijk te reageeren. Eenige minder courante soorten werden hooger genoteerd. In de rubberaandeelen werd weer geregeld zaken gedaan, in het bijzonder in Am sterdam Rubbers; dit aandeel, ingezet op 214, kon zich verheffen tot ongeveer de vorige top- prijzen. Meerdere minder gangbare soorten waren in de gelegenheid een flinke koerswinst binnen te halen. Van de Tabakken waren de Sumatra-aandee- len goed gedisponeerd. Oude Deli's stegen tot in de naaste omgeving van 200%. De affaire in Slies was van bescheiden omvang. Vergeleken et de vorige slotnoteerlng had een flinke ver betering plaats, onder beurstijd werden echter slechts kleine schommelingen meegemaakt en de koers bewoog zich voornamelijk tusschen 238 li en 240%. De affaire in Duitsche fondsen was van be perkten omvang; hier en daar was eenig ma teriaal aan de markt. De krachtige stijging, die zich onlangs voltrok, schijnt nog steeds een aanleiding tot winstnemingen te vormen. Het aanbod kan overigens gemakkelijk worden op genomen. Zooals gebruikelijk gaf de Young- leening weer een opgewekten handel te zien, met koersschommelingen tusschen 44 en 45%. De Amerikaansche markt was stil, prijshou dend. maar weinig veranderd. Voor Ned. beleggingswaarden bestond maar matige belangstelling. De Ned. staatsobligatiën waren prijshoudend zonder meer. Gemeentelijke en provinciale obligatien waren weinig veran derd. Prolongatie 2 3/4%. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DEB NEDERLANDSCHE BANK. 11 October. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New York 1.88 3/16. 1.88 9/16: Berlijn 75.28, 75,43; Brussel 30.11, 30.17; Helsinki 3.81. 3 82; Stockholm 44.81. 44.90; Ziirich 43.59, 43.68. Bankpapier: New York 1.8614. 1.901/4; Brussel 30,08, 30.20; Stockholm 44.76. 44.94; ZÜrlch 43.55, 43.73. LEIDEN. 11 October. Ter Veemarkt waren aangevoerd. 32 Stieren; 83 Kalfkoeien- en Melkkoeien f.250—400 per stuk, handel vlug- 348 Varekoelen ea. f. 130—220, matig; 120 Gras- kalveren; 16 Vette kalveren; 105 Nuchtere kal veren slachtfok500 "rette schapen f.36—65. 80—120 ct. per kg., vlug; 1183 Weideschapen f.2442. t.vl.; 1000 Vette lammeren f.2440, 80—110 ct. per kg. z.m.; 54 Zeugen f. 50—7ö! mat.; 287 Mestvarkens f.20—34 mat.; 196 Big gen f.7—10, mat.; 21 Paarden f'. 300—700, vl.; 19 Veulens f. 150300, vl.; 34 Bokken en geiten 1.6—22, mat.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3