STADSNIEUWS LEIDSCH DAGBLAD - Eersle By Vrijdag 11 October 1940 Ambtsaanvaarding van prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs De benzinelooze motor De aanvallen op Engeland Van den Balkan „Pascha-problemen" Verspreide Berichten Een goede en toch een slechte vangst BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Als bijzonder hoogleeraar voor de Vondelstudie Zenuwachtig VIER ACCU'S ALS KRACHTBRON. Foto v. Vliet. Over de Duitsche vergeldingsaanvallen op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen meldt de „New-York Times": Gis ternacht en gisterochtend werd in Londen zware schade aan eigendommen en men- schenlevens veroorzaakt. Om middernacht waren niet alleen veertig Londensche ge bieden gebombardeerd, maar ook steden in het Noord-Westen. Noord-Oosten, Zuid- Westen van Engeland, alsmede in de Mid lands en WaleS. De geteisterde gebieden in Wales beleefden den zwaarsten nacht sinds weken. ..United Pres" meldt uit Londen: versterkingen der luchtbescherming moes ten gehaald worden om branden te bestrij den en straten te ontruimen. De bovenver diepingen van vele gebouwen geraakten door brandbommen in brand en een reeks, ■branden strekte zich over de stad uit. In eenige stadsdeelen schoten hooge vlammen omhoog. Elk uur kwamen berichten binnen over schade aan bekende gebouwen en ge- heele stratenblokkcn zijn met glas en puin bedekt. De Britsche verliezen van gisteren be dragen volgens de tot dusver ontvangen berichten zeven jachtvliegtuigen. Een Duits ch vliegtuig was gedwongen op het Kanaal neer te strijken. De commandant werd door een zee-ambulancevliegtuig aan boord genomen. Het toestel is geborgen. Bij een luchtgevecht, dat zich boven de Engelsche Zuidkust tusschen een Duitschen bommenwerper en tien Engelsche Spitfires afspeelde, schoot het Duitsche vliegtuig een Engelschen jager neer. Daarbij deed zich •het zeldzame geval voor, dat de- brandend* neerstortende Soitfire een tweede toestel van de Engelsche groep, die haar baan kruiste ramde cn mee in de diepte sleurde. De Duitsche bommenwerper bereikte met talrijke treffers zijn vliegveld. Een lid der bemanning werd doodelijk gekwetst. (D.N.B.) BOMMEN OP BELGIË. In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Royal Air Force wederom twee vreedzame woonwijken in de Belgische sleden Luik en Herstal met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. In Luik werden, ver verwijderd van ieder militair doel, vier huizen getroffen, die geheel instortten. Uit de puinhoopen werden acht dooden geborgen, nl. twee echtparen en een familie, bestaande uit vier personen. Talrijke personen werden gewond. In Herstal werd eveneens een woonhuis totaal vernield. Gelukkig vielen er geen slachtoffers. De jongste aanvallen van de Engelsche vliegers hebben onder de bevol king een groote opwinding veroorzaakt. (D.N.B.1 ROEMENIË EN HONGARIJE. Naar men in politieke kringen té Boe karest verneemt, zal de gezant Valer Pop In het groot-auditorium der Leidsche Universiteit heeft hedenmiddag dr. W. J. M. A. Asselbergs (Anton van Duin kerken), vanwege de Vondelstichting te Amsterdam benoemd tot bijzonder hoogleeraar voor de Vondelstudie, dit ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over „Pascha-problemen". Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs. Het volgende is eraan ontleend: Dat wij den jeugdigen dichter, die Het Pascha schreef, zijn volle recht niet gun nen, wanneer wij hem uitsluitend met den volgroeiden Vondel vergelijken en dat wij voor een billijker beoordeeling zijn jeugd werk moeten leggen naast „de meeste stuk ken zijner tijdgenooten". is met voldoenden aandrang betoogd door dr. Jan te Winkel in zijn „Bladzijden uit de Geschiedenis der Nederlandsche Letterkunde". Maar al toont deze schrijver aan hoe „de oud-testamen- tische treurspelen, aan het mysterie-spel ontsproten, tot op Vondel's tijd eene onaf gebroken reeks uitmaken, al beweert hij bovendien, dat „Vondel zich in 1612 met zijn Pascha aansloot bij de lange rij zijner voorgangers": samenhang en verschil tus schen het spel van Vondel en de dramati sche traditie, waaruit het mede voortkwam, laat hij voor een goed deel te onderzoeken naar Berlijn en de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, naar Rome vertrekken teneinde daar een aan tal moeilijkheden en vraagstukken, ter sprake te brengen, die in verband niet het afstaan van een gedeelte van Zevenburgen aan Hongarije met betrekking tot de in dit gebied wonende Roemeensche bevolking zijn ontstaan. De plaatsvervangende minister-presi dent, Hcria Sima, heeft te Brasov een rede gehouden over de Roemeensch-Hongaar- sche betrekkingen. Hij zeide, dat in een reeks van gevallen Roemenen uit het af gestane deel van Zevenburgen mishandeld waren. Roemenië houdt zich zónder voor behoud aan zijn verplichtingen uit de ar bitrage van Weenen. De Hongaarsche be volking in Roemenië wordt rechtvaardig behandeld. Hij zeide te meenen, dat ook de 1.400.400 Roemenen in Zevenburgen recht cu een menschwaardig bestaan hebben. (D.N.B.) DUITSCH-ROEMEENSCHE ECONOMISCHE BETREKKINGEN. De dit jaar te houden onderhandelingen tusschen de economische regeeringscom- missies van Dnitschland en Roemenië zul len op 18 October a.s. in Berlijn beginnen. Tot leider van de Roemeensche regeerings- commissie is benoemd de onderstaatssecre taris van het ministerie van economische zaken, D'mitrius. In verband hiermede wordt uit officieele bron vernomen, dat generaal Antonescu pogingen in het werk stelt, de waarde van de Roemeensche valuta te handhaven en een verder stijgen van het prijspeil te voorkomen. (D.N.B De voormalige Joodsche politie-quaestor, Nicolaje Raletava, die eigenliik Friedrich Gottfled heet, is gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd, de politieprefectuur van Boekarest voor een bedrag van vijftien mil- lioen lei schade berokkend te hebben. Bij nog zes verwanten van mevr. Lu- pescu zijn huiszoekingen verricht. In het huis van haar overleden vader vond men talrijke waardevolle voorwerpen en bank biljetten ter waarde van verscheidene mil- lioenen lei, benevens een groote hoeveel heid champagne (D.N.B.). FRANSCHE ONDERZEEËR GEZONKEN. United Press meldt uit Vichy: Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Fransche onderzeeër „Ajax" is gezonken. De geheele •bemanning werd gered en naar Freetown in Sierra Leone gebracht. De „Ajax" mat 1500 ton en is pas onlangs ingelijfd bij het in West-Afrika gestationneerde Fransche es kader. De „Ajax" is een zusterschip van de „Perseus", die onlangs tijdens den slag bij Dakar tot zinken werd gebracht. Zij werd drie jaar geleden in dienst gesteld en had een bemanning van vier officieren en 59 minderen aan boord. De Fransche admiraliteit deelt volgens het DNB mede, dat de „Ajax" volgens een En- gelsch bericht door Britsche strijdkrachten in de Golf van Guinea aan de Westkust van Afrika tot zinken is gebracht. over. Het komt mij voor, dat zulk onderzoek niet alleen van belang, is voor wie het Pascha bestudeeren wil. maar dat zijn re sultaat ook antwoord geven kan op vragen naar karakter en werkdadigheid van Von del als jong kunstenaar. Er is met dit onderzoek een. begin ge maakt door B. H. Petri, toen hij in 1906 het werk van Vondel in verondersteld verband bracht met den invloed van den Leidschen rederijker Jacob Duym. Kalff meent, dat Vondel den vorm van zijn stuk misschien aan Jacob Duym ont leende, doch dat hij het begrip van de tra- gicomedie in beperkter zin toepaste, zich wachtend voor het invoegen van komieke tusschenspelen, die hem bij zijn Bijbelstof ongepast leken, en uitsluitend in het blije einde der vertooning haar tragicomedische karakter leggend. Houdt zoo vraag ik mij af deze meening voldoende rekening met het feit, dat het begrip van de tragicome- die klaarblijkelijk in de rederijkerswereld van de eerste helft der zeventiende eeuw in Holland een modern en omstreden begrip was? Jacob Duym had hier een zeer be sliste opvatting over. Hij was de eerste dichter in Holland, die een werk van zich zelf, in de moedertaal geschreven, aistra- gi-comedle voorlegde aan het publiek, en wat hij met dit woord bedoelde, omschreef hij tot driemaal toe in zijn Spiegelboeck van 1600: „Tragi-comedie, dat is van heer- licke menschen, wiens bedrijf eerst droe- vich, doch de uytcoemste blijde is." Deze definitie onderscheidt den nieuwen Nederlandschen spelvorm al dadelijk van de comedie of de klucht, die immers geen „heerlijcke", dat is hooggeplaatste, men schen op het tooneel behoeft te roepen, maar ook van de tragedie, dat is zegt Duym „van heerlijcke menschën, wiens bedrijf int beginsel blijde, doch opt lest droevich is," zooals in zijn Spiegel der Rechtvoordering, of „van heerlicke men schen, wiens bedrijf heel droevich is," zooals in zijn Spiegel der Reynichheit. Blijkt uit zijn practijk, dat in de tragi- comedie plaats wordt gelaten aan comische nevenfiguren, de hoofdpersonen moeten eerbiedwaardig zijn, hun lot moet, alsdan van de tragische helden,'t algemeene men- schenlot verzinnebeelden, echter met deze tegenstelling, dat in de tragicomedie dit lot blij-eindig beslecht wordt. Vondel legt vollen nadruk op die tegenstelling. Hij hoopt „dat door het overdencken van deze Tragecomedie ofte dit Blyeindich spel de droeve Tragedie oft het droevich Treurspel van ons ellendich leven mach nemen een vrolyc eynde ends gewenschten wtgangh". Maar sluit die verklaring niet in, dat hij bovendien de zinnebeeldigheid of de toe pasbaarheid op het practische leven als een eisch van den tragicomedlschen kunst vorm beschouwt? ZES WOLHANDKRABBEN IN ÉÉN MAAND TIJDS. De heer H. Neuteboom, wonende in de Buitenruststraat alhier, vond hedenmorgen in zijn vischfuiken, uitgezet bij de Haav- lcmmertrekvaart in het zoogenaamde Korte Vlietje, twee wolhandkrabben. In ruim een maand tijds heeft hij thans zes van deze zeer schadelijke dieren op dezelfde plaats gevangen. ACADEMISCHE EZAMENS. Geslaagd zijn voor het candidaatsexamcn rechten de dames H. A. H. d'Aulnis de Bourouiïl (Den Haag) en H. C. W. van Wa- geningen (Zeist) en de heeren D. J. Kroon (Rijswijk), C. M. Delfgaauw (Rijswijk), D. G. Postma (Katwijk a/Zee), A. J. S. Douma (Den Haag) en J. A. Z. H. v. d. Poel (Voor burg) v-oor het doctoraal examen genees kunde: mej. A. Bruining (Wijnaldum) en de heeren J. van Duyvendijk (Dordrecht) en P. D. van Leeuwen (Den Haag). ONDERGRONDSCHE OLIETANKS OP CYPRUS VERNIELD. Door onbekende daders. Op het eiland Cyprus is een groote onder- grondsche olietank in den nacht van Dins dag op Woensdag op geheimzinnige wijze in brand geraakt en vernietigd, naar de Ita liaansche bladen melden. Denzelfden nacht werd de moderne en eerst kortelings gereedgekomen olieleiding •voor de rechtstreeksche voorziening van schepen door een bom vernield. Van de da ders is geen spoor gevonden. De wacht posten werden gearresteerd en aan den krijgsraad uitgeleverd. De Britsche politie stelt een onderzoek in naar een anti-Brit- sohe organisatie op Cyprus en heeft een som van 800 pond sterling uitgeloofd voor de ontdekking van den leider dezer organi satie (DNB). VOOR ZWEDEN BESTEMDE VLIEGTUIGEN DOOR AMERIKA IN BESLAG GENOMEN. Zijn woorden aan den goedwilligen lezer behelzen de rechtvaardiging van een jong kunstenaar, die zich bewust is, dat hij een tot dan toe weinig bekenden dichtvorm invoert. In de rederijkerswereld, waarin hij leefde en werkte, was de Bijbelsche tragi- comedie iets nieuws, iets moderns. Hij heeft daarom zijn theoretisch voorbericht opgesteld als het manifest van een jon gere school, die voor de theaterkunst naar nieuwe vormen en naar nieuwe verant woording zoekt, welke zij vindt bij het nieuwe geloof. In de Brabantsche rederijkerskamer Het Wit Lavendel te Amsterdam had Vondel een kunst- en leeftijdgenoot naast zich, die als hij, van Zuid Nederlandsche fami lie geboortig, om des geloofs wille ver huisd. zich met de vraagstukken van gods dienst en tooneelkunst bezighield en uit wiens werk wij zijdelings veel over Vondel kunnen leeren. Dit was Abraham de Ko- ninck, die te zelfder tijd, waarin Het Pascha ontstond, een „Tragicomedie over de doodt van Henricus de Vierde" dichtte, over een onderwerp dus, waarvoor ook Vondel zijn belangstelling bewezen had. De verhouding tusschen de twee kunstgenoo- ten is tot dusver weinig onderzocht. Het schijnt wel, dat zij aanvankelijk warm was, doch naderhand bekoelde. Ofschoon Vondel twee treurspelen schreef over Bij belstoffen, die ook De Koninck had be werkt Jeptha en Samson noemt hij daarbij zijn voorganger niet, maar het is zeker merkwaardig, dat beiden, voordat zij 25 jaar waren, een tragicomedie heb ben gedicht en dat noch Vondel, noch De Koninck dien vorm na 1612 meer zouden gebruiken. Om te weten, wat hen in hun jeugd tot de tragicomedie aantrok, dienen wij na te gaan, wat deze dichtvorm heeft beteekend in de ontwikkeling van de Ne derlandsche dramaturgie aan het begin der zeventiende eeuw. Dan moeten wij allereerst verklaren, hoe Jacob Duym met zijn tragicomische spelen als kunsthervormer optrad te Leiden en aanhang verwierf bij veertig jaar jongere rederijkers te Amsterdam. Spr. ging daar op breedvoerig in. Worp's veronderstelling, als zou de tragi comedie hier door Engelsche tooneelisten bekend zijn gemaakt, behoeft men niet te verwerpen om toch te gelooven, dat de invloed van de theater-litteratuur der Fransche protestanten op het werk van Duym, Celosse, De Koninck en Vondel aanzienlijker was. Terwijl bij ons de godsdienstige tragi comedie zich ontwikkelt tot het klassieke Bijbelspel, dat bij Vondel altijd in zeker opzicht zinnebeeldig blijft, ontstaat uit de romantische traditie eerst het werk van Rodenburgh, Bredero, Starter en Voskuyl, daarna het muziekdrama, de opera en ein delijk de revue. Het is niet uitgesloten, dat deze romantische traditie mede de latere afzijdigheid van De Koninck en Vondel tegenover het begrip der tragicomedie ver oorzaakte; de voornaamste reden, waar om Vondel aan dezen dichtvorm verzaak te, zal toch wel zijn geestdrift voor het klassieke treurspel geweest zijn. De wetten der tragicomedie brengt hij reeds nader dan Duym tot die van het treurspel: hij duldt op het tooneel uitsluitend „heer lijcke" menschen, vermijdt alle kluchtige tusschenspelen, vervangt het vraag-en- antwoord-spel der oude sinnekens door het verstandelijke debat van* Corach, Josuaen HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N. V. Zeep-, Eau de Co logne- en Parfumerieënfabriek voorheen Sanders en Co. Koninklijke Stoom-Zeep- fabriek. Levendaal 30/40, Leiden. Door bo vengenoemde N. V. is als onderafdeeling opgericht: „Het Cosmetisch Chemisch La boratorium Sanders en Co." Amsterdamsche Bank N. V. (filiaal), Ra penburg 37/41, Leiden, hoofdzaak: Amster dam. Uittredend directeur bijkantoor Lei den: W. Eigeman, dd. 30 Sept. 1940. Firma W. van den Wijngaard en Zonen, Oranjegracht 71, Leiden, fabriek van ban ket, chocolade en suikerwerken. De bepa lingen dér vennootschap ten aanzien van de rechten van derden zijn gewijzigd. M. van 'tWout. Leimuiden 97, broodbak kerij. Overleden eigenaar: M. van 't Wout, Leimuiden, dd. 22 April 1940. Wijziging handelsnaam in: Wed. M. van 'tWout. Nieuwe eigenaresse: Wed, C. van 't Wout lepers, Leimuiden. GOUDEN DOCTORAAT. Onze stadgenoot, de bekende letterkun dige dr. C. J. Wijnaendts Franoken her dacht vandaag den dag, waarop hij 50 jaar geleden cum laude promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proef schrift getiteld „De Sclereïden". JEUGDDEMONSTRATIE VOOR MUSSOLINI. De Noord-Italiaansche universiteitsstad Padua is gisteren het tooneel geweest van een indrukwekkende demonstratie der vrij- willigersformaties van de Italiaansche lit- toriojeugd voor Musoolini. Ook Duitschland had hierheen een marschgroep ter sterkte van 270 man van de Hitier jeugd gezonden en voorts waren er delegaties -van de Spaansche, Bulgaarsche, Roemeensche en Hongaarsche jeugd. Op de eeretribune waren de leden van de Italiaansche regeering, de diplomatieke vertegenwoordigers van alle deelen der weermacht,de militaire attache's en de fascistische gouwleiders van Italië bijeen. Onder het gejubel der volksmenigte reed Mussolini per auto langzaam de kolonnes der vrijwillige jeugdige strijders af. Het hoogtepunt van den dag werd ge vormd door de parade van de kolonnes vrij willigers voor den Duce op het Garibaldi- plein. (Stefani) Caleb, geeft een dramatische functie aan de reyen, die hij nog van het lyrisch-didac- tische choor onderscheidt, en werkt door de heele handeling heen een godsdienstige symboliek. Zoo was hij welbewust een vormverhieuwer. toen hij voor de Brabant sche kamer Wt levender jonst zijn Pascha dichtte. Niet enkel de vorm, dien hij koos, was modern. Opk het onderwerp had tot dan toe nog geen oorspronkelijken Nederland schen tooneelschrijver aangetrokken. Er bestonden alleen nog maar Mozes-drama's in andere talen en met ten minste één daarvan had Vondel als toeschouwer ken nis gemaakt. Te Keulen had Vondel als kind een Mozes-spel gezien, en te Utrecht had hij de vertooning bijgewoond van een Goliath- spel door leerlingen van de Hieronymus- school. Tot dusver werd niet aangetoond, welk spel het kan geweest zijn, dat Vondel nog te Keulen zag. Naar alle waarschijnlijkheid was ook dit een tragicomedie. De schrij ver was de Antwerpsche paedagoog Peeter Iieyns, de vader van Vondels vriend Za- charias. Het blijft een omstreden vraag, welke actualiteit men het allereerst aan Het Pascha toekennen moet: een politieke of een religieuze. Voorzeker is dit spel „de lof zang op de losmaking van Spanje" en wij leeren er den ijongen Vondel uit waardee- ren op „den rang, dien hij nooit meer ver laten heeft: dien van woordvoerder der Ze ven Provinciën", maar zijn voorbericht klinkt anders dan zijn Verghelijckinghe, die in het drama zelf herhaaldelijk ver waarloosd schijnt. Zoo innig schijnt de samenhang van Vondels politieke en religieuze bedoelin gen, dat de verklaarders niet weten, waar mee ze beginnen moeten en ook niet, wat het zwaarst moet wegen. Reeds in den jongen Vondel leeft het vizioen der grootsche vergankelijkheid en hij bezweèrt het door het op te roepen en er een zin aan te geven. Wij raken hiermee aan het innigste punt zijner we reldbeschouwing, waarbij de politieke toe passelijkheid als het ware wegvalt. De zin van het Bijbelsche was voor Von del de zin van leven en geschiedenis. Zijn voorbericht tot Het Pascha wil ons de be- teekenis van de Verlossing leeren. De jonge Vondel was in zijn beperkt milieu een welbewust, een levenskrachtig kunstenaar. Hij koos voor zijn eerste too- neelwerk den meest modernen dichtvorm, dien hij in de rederijkerswereld zijner da gen vinden kon, hij gaf daar een oorspron kelijken inhoud aan, paste zijn onderwerp zoo actueel mogelijk toe op den toestand van zijn vaderland, en beeldde er helder mee uit, wat hij en de zijnen geloofden. Dit zijn de kenmerken van een jeugdig en geestdriftig kunstbesef, ten overvloede be vestigd door inhoud en toon van het voor bericht aan den goedwilligen lezer. Wil men Het Pascha volledig aesthetisch ge nieten, zoo leze men het niet slechts als een jeugdwerk, maar daarenboven als een jeugdig werk, heider van opzet, frisch van klank en intentie, stoutmoedig-orgineel van verbeelding. Hiermede geeft men eerst den jongen Vondel zijn volledig recht. Spr. besloot met de gebruikelijke toe spraken. Nood maakt vindingrijk en omdat men op een motorrijwiel met een cylinderinhoud van 120 c.M. nu eenmaal geen gasgenerator bouwen kan, heeft de heer D. van der Lin den, chef van den technischen dienst van „Vroom en Dreesmann" alhier, iets anders bedacht om, bij gebrek aan benzine, toch te kunnen rijden. Hij bouwde naast zijn ach terwiel vier accu's (aan weerszijden twee), knutselde net zoo lang tot de koppeling en. de drie versnellingen normaal konden wor den gebruikt, bij het aanwenden van deze nieuwe krachtbron, en rijdt thans vorstelijk en vrijwel geruischloos door Leiden's stra tenzonder benzine in den tank! De motor wordt gestart door het gashandle in te draaien waardoor een weerstand inge schakeld wordt. Het stroomverbruik is op het stuur af te lezen, terwijl per dag in totaal (zij het niet achtereen) ongeveer 65 a 70 K.M. kan worden afgelegd bij een snel heid, welke tot ongeveer 35 K.M. kan wor den opgevoerd. Met behulp van een stop contact kunnen de accu's 's nachts bijgela den worden, zoodat de motor 's morgens weer gereed staat om zijn werk te verrich ten. Natuurlijk blijft het, voor wie een motor rijwiel gewoon is, eenigszins behelpen, maar wie geen benzineyergunning heeft, kan op deze wijze toch rijden en dat is voor den zakenman ongetwijfeld heel wat waard in dezen tijd. En omdat ook anderen er stellig zoo over zullen denken, demonstreerde de heer Van der Linden ons vanmorgen zijn benzinelooze motor, met de mededeeling dat hij gaarne bereid is belanghebbenden daar omtrent in te lichten. HET GROENE KRUIS. Vergadering van de afd. Leiden. De najaarsledenvergadering van de af- deeling Leiden van het Groens Kruis, wel ke in de bestuurskamer van het gebouw Pieterskerkgracht werd gehouden, werd ge leid door den waarnemend voorzitter, den heer jhr. C. C. Röell. Na vaststelling van de notulen der voi-ige vergadering bracht de secretaris, de heor H. Filippo W. Fzn. verslag uit over de werk-, zaamheden der vereeniging in 1939. Door de bijzondere tijdsomstandigheden was er in Mei geen vergadering gehouden, maar werd deze met de Octobervergadéring ge combineerd. In 1939 werden 75 nieuwe le den ingeschreven, terwijl wegens vertrek, bedanken en overlijden 74 leden werden af gevoerd, zoodat het ledental stationnair bleef. Een inventarislijst van de verplegingsar- tikelen werd ter vergadering overgelegd. Hieruit bleek dat het Groene Kruis aan zijn leden een goed voorzien magazijn biedt. In 1939 werden 1621 artikelen uitge leend aan 547 personen. Verschillende artikelen, die in den loop van het verslagjaar gebreken vertoonden, werden uit het magazijn verwijderd; door aankoop is in de behoefte van nieuwe ver- plegingsartikelen voorzien. De wijkverplegingsdienst kon regelmatig doorwerken. Er werden 6341 bezoeken door de wijkverpleegsters aan 479 patiënten ge bracht. In 29 gevallen werd door de zusters de laatste hulp aan overledenen verleend. De wijkverpleegsters zuster E. Evelein en zuster E. Huij vervulden haar taak met toe wijding. Namens de kascommissie werd door den heer W. K. van Hasselt verslag uitge bracht van het onderzoek van de adminis tratie van de penningmeesteresse mejuf frouw F. A. Le Poole. Mede namens de hee ren Dr. J. E. Kroon en B. W. de Waal stelde de heer van Hasselt voor de penningmees teresse te déchargeeren voor het met veel toewijding gevoerde beheer. De penningmeesteresse las vervolgens de rekening en verantwoording over 1939 voor. Deze rekening sloot zonder nadeelig saldo; het verlies op de fondsen kon uit de reserve voor koersverschillen worden geleden, wel ke reserve hiermee echter is opgeteerd. De begrooting 1941 die uit den aard aan den uitgaven-kant veel vaste- posten ver toont, sluit met een nadeelig slot van f. 550.Het is dus voor de vereeniging van veel belang dat het aantal leden wordt uit gebreid ten einde de inkomsten te vermeer deren. De aftredende bestuursleden mejuffrouw F. A. Le Poole en de heer J. C. Meyboom werden herkozen. Als afgevaardigde naar de vergadering te Rotterdam van het pro vinciale Zuid-Hollandsche Groene Krui3 stelde de lieer H. P. H. Würtz zich op ver zoek van den voorzitter beschikbaar. Hierna sloot de voorzitter deze. slecht be zochte vergadering. GEBOREN. Theresia Helena, dr. van C. J. Stokkermans en C. Schouten. ONDERTROUWD. J. P. Verhoeven jm. 22 jr. en H. M. Vogelen zang jd. 18 jr. H. P. G. Groenendijk jm. 31 jr. en C. P. Th. van Noort jd. 24 jr. J. Mugge jm. 26 jr. en C. J. Wakka, jd. 25 jr. OVERLEDEN. W. Kuijfc, m., 47 jr. H. W. Hageman, wedn. 83 jr. Volgens een bericht van Nya pagligt Alle- handa uit Washington zijn 120 vliegtuigen, die de Vultee Aircraft Corporation voor Zweedsche rekening heeft gebouwd vlaik voor de aflevering door de Amerikaansohe regeering in beslag genomen (DNB). Mijnihardit's Zenuwtabletten maken U spoe dig weer weldadig kalm. Buisje 40 en 75 ct. 1830 (Ingez. Med.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2