Mijnhardtjes LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Bied Donderdag 10 October 1940 De aanvallen op Londen Italiaansch Weer machtsbericht Duitsch Weermachtsbericht SPORT BEURSO VERZICHT Stadsniemvs MAUKT EERICUTIM^f^ Oven ds schade, welke de Duitsche bom- aanvallen deze week in Londen hebben aangericht, meldit de Dag-ens Nyheber. dat o.a. het parlementsgebouw en het voor het Hoogerhuls staande standbeeld van Richard Leeuwenhart, beschadigd zijn, zoodat de ruiter niet goed meer op zjjin paard zit Ook de klokketoren van de Big-Ben is door granaatscherven licht beschadigd en nabij de Westminster Hall, het door Willem den Veroveraar opgerichte huis, sloeg een bom in, die alle ruiten deed springen. Ook in het Lagerhuis zijn in de gangen en garde robes sporen van schade te bespeuren. Toen de bommen in de buurt van het parle mentsgebouw insloegen, waren alle Lager huisleden veillgheddshaLve reeds naar den schuilkelder gegaan, welke reeds ten tijde, van Chamberlain was gebouwd. (A.N.P.) De Duitsche aanvallen worden onafgebro ken voortgezet. Honderden gevechtsvliegtui gen hebben in den afgeloopen nacht we derom Londen en belangrijke militaire objecten in andere steden gebombardeerd. Waarnemingsvliegtuigen bevestigen de ver nielende uitwerking der Duitsche bommen. Tallooze branden laaiden op in het nachte lijk duister. (D.N.B.) Volgens een ooggetuigeverslag in de Da- gens Nyheter uit Londen streeft men er thans naar de stemming van de bevolking in Londen te verbeteren door nieuwe ont spanningsmogelijkheden in de schuilkelders Er worden nu revues opgevoerd in de on- der.grondsche schuilgelegenheden. Vele werkloos geworden revue-artisten hebben zich hiervoor aangemeld. Vele bezoekers der schuilkelders staan weliswaar met ge mengde gevoelens tegenover deze vermake lijkheden, aangezien zij veel liever zouden willen slapen. (D.N.B.) United Press meldt uit Londen, dat de laatste Duitsche aanvallen met ware woede over Londen heengeraasd zijn. In den afge loopen nacht en vanmorgen ronkte weel de eene golf Duitsche bommenwerpers na de andere over Londen en verwekte een v/eergaloozen schrik in de belegerde hoofd stad. Brand na brand ontstond. De roode- kruisploegen kropen door de met puin be zaaide straten en dwaalden als wild rond onder den doodelijken hagel der bommen en in het flakkerende schijnsel der para chutefakkels, om dooden en gewonden uit de gebouwen te bergen, die of wel door bom men waren vernield of door de vlammen verwoest waren. Minstens vier en twintig Londensche wij ken zijn weer gebombardeerd. De Duitschers hebben weer bommen neergeworpen van zoo verschrikkelijke explosieve kracht, dat auto's en taxi's door de straten weggeslin gerd werden. Tijdens de korte pauzen in het ontploffen der bommen en-'t dreunen-van het afweergeschut vernam men het geknet ter van de machinegeweren bij de luchtge vechten. die zich afspeelden in het heldere maanlicht. DE DIPLO OVER DE REDEVOERING VAN CHURCHILL. Wanneer Churchill voor het Lagerhuis het gebied der buitenlandsche politiek slechts even geraakt heeft, aldus de Deut sche diplomatisch-politische Korrespondenz dan heeft dit een bepaalde beteekenis. Al lereerst vormt het een bewijs, dat de Engel- sche machthebbers thans zelf tot het in zicht zijn gekomen, dat zij in de wereld niet veel meer te praten hebben. De ondergang van Groot-Brittannië als leidende factor in de wereldpolitiek heeft inderdaad snelle vorderingen gemaakt. Engeland is uitge schakeld uit Europa. Zijn voormalige bond- genooten beschouwen al lang met wantrou wen zijn drijven en zijn aanslagen. Wat het thans heeft overgehouden aan „ware vrien den" denkt er alles behalve aan zich juist door Engeland te laten eiden, maar wil met het eens zoo trotsche Britsche rijk in om gekeerden zin handelen. Gezien dezen toestand kon Churchill zich inderdaad bepalen tot slechts enkele pro blemen. Ten opzichte van Dakar kon hij niet anders dan zelf bevestigen, dat Enge land daar een fiasco heeft geleden en dat hij daarvoor op zoek is naar zondebokken. Ondanks alle vleierij voor de voormalige Fransche bondgenooten verklaart hij intus- schen er op bedacht te willen blijven, dat een „fiasco van dezen aard de Britsche strijdkrachten voor het weer nemen van een nieuw initiatief (tegen Frankrijk) niet zal verzwakken". Bij zijn bespreking van de kwestie van den Birmaweg verklaarde Churchill zelf, dat hij slechts een der redenen voor de in dertijd aan den dag gelegde tegemoetko mendheid van Engeland jegens Japan wilde noemen, n.l. de hoop daardoor een Japansch-Chineesche overeenstemming te vergemakkelijken. In werkelijkheid had En geland besloten tot sluiting van den Birma weg naar China om in zekeren zin Japan met behulp van een schotel linzen te bewe gen tot het opgeven van zijn eigenlijke doel stellingen- in Oost-Azië, d.w.z. af te zien van zijn streven om niet in de laatste plaats ook de Britsche preferentieele en suprematie- positie in China uit den weg te ruimen. Wanneer Churchill tenslotte een beroep doet op „het verstand en het geduld" van Japan, dat juist door Engeland vaak genoeg is getart, zal het thans wel langzamerhand voor ieder duidelijk zijn. waar hiervoor de grenzen liggen. Niet minder belachelijk doen de pogingen van Churchill aan om met Spanje aan te pappen. Na een hatelijke toespeling op den beweerden moeilijken levensmiddelentoe stand des lands, durft de Britsche premier te wijzen op de Britsche houding in den Spaanschen burgeroorlog, die. naar hij thans beweert, is uitgegaan var. de veron derstelling van een „vrij en onafhankelijk' Spanje. En met dezelfde naïveteit verklaart de dwingeland ,van Gibraltar, dat hij .met oprecht genoegen den tijd tegemoet ziet, waarop Spanje zijn gerechtvaardigd'7 plaats als Middellandsche Zee-mogendheid èn als roemrijk lid van de Europeesche familie van volkeren en van de Christenheid zal inne Het weermachtbericht van het Italiaan- sche opperbevel luidt als volgt: In Noord-Afrika heeft de vijand bommen geworpen op Toebroek, waardoor drie doo den en zes gewonden vielen, terwijl lichte schade werd aangericht. Een vijandelijk vliegtuig is neergeschoten door de luchtaf weer van de koninklijke marine. In Oost-Afrika hebben onze detachemen ten vijandelijke strijdkrachten te Oear DE TOEKOMST VAN ANTWERPEN. Tegenover persvertegenwoordigers, heeft dr. Dellus, Duitsch commissaris bij het staatsbestuur van Antwerpen, een verkla rende uiteenzetting gegeven over de vroe gere ontoereikende Antwerpsche gemeente politiek en tevens zijn plannen kenbaar ge maakt tot het voeren eener gezonde be- stuurspolitiek en tot verwezenlijking van een sinds tientallen jaren bestaand plan n.l. het scheppen van een „Groot-Antwerpen". Dr. Delius, die als burgemeester van We- sermuende reeds een dergelijk vraagstuk heeft opgelost en verder na den Poolschen Deglo (Kenya) en Colobati (Kenya) verrast veidtoeht als burgemeester van de vroegere en op de vlucht gedreven Een van onze formaties luchtstrijdkrach ten heeft een aanval ondernomen nabij Colobati ten Zuidoosten van Waijir en vijandelijke kampementen gebombardeerd. Een andere formatie heeft installaties, sche pen en entrepots in de haven van Aden bestookt. Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op Chereb. Boena, Decamere, Goera, Mai en Edaga zonder dat slachtof fers vielen of schade werd aangericht, ter wijl in Assab twee dooden en eenige gewon den vielen onder Italianen en inboorlingen. CONFLICT OVER BELGISCHE MINISTERS. Het Stockholmsche blad Nya Dagligt Alle- handa meldt, dat onder de in Londen ver toevende Belgische ministers een ernstig conflict Is ontstaan De vroegere minis ters Spaak en Pierlot, die zich op het jogenblik nog in Frankrijk bevinden, zou den getracht hebben naar Engeland te ontkomen,doch hun poging zou door de Fransche overheid verhinderd zijn. De te Londen vertoevende vroegere Belgische ministers de Vleeschouwer en Jaspar heb ben onlangs in een hoogdravend artikel in de „Evening Standard" de ministers Pierlot en Spaak als landverraders be stempeld. Zij hebben n.l. gepoogd den strijd tegen Duitschland op te geven en zich aan de zijde van maarschalk Pétain te plaatsen. Deze aankacht van vroegere Belgische ministers jegens hun collega's is kenschetsend. Onder de overige gevluchte vroegere Belgische ministers zou even eens oneenigheid heerschen. (Belga), DE ZITTING VAN HET AMERIKAANSCHE CONGRES. Ofschoon de zitting van het congres thans reeds langer dan negen maanden duurt, heeft het bestuur der democratische fractie in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden besloten, voorloopig van een verdaging af te zien. Ook de Senaat is niet voornemens de zitting te verdagen, doch wil van heden tot 18 November elke week gedurende drie opeenvolgende dagen geen vergaderingen houden. (D.N.B.) TWEE DUITSCHE AMBULANCE- VLIEGTUIGEN VERNIELD. Wederom wordt gemeld, dat de Engel- sclien twee Duitsche Roodekruisvliegtuigen vernield hebben. De toestellen, die duide lijk gekenmerkt waren met het Geneefsche kruis en die ongewapend waren, werden gisteren door Britsche jagers aangevallen en neergeschoten, toen zij hun hooge, hu mane taak, redding van in nood op zee drijvende Duitsche en Engelsche vliegers, v/ilden uitvoeren. (D.N.B.) DE HAKOZAKI MAROE VRIJGELATEN. He*- s.s. Hakczaki Maroe, dat te Hamilton op de Bermuda-eilanden door de Engelsche autoriteiten is doorzocht, heeft vanochtend toestemming gekregen om naar New York door te varen, zoo wordt uit Hamilton ge meld. Sedert 7 October werd het vastgehou den. Het vaartuig wordt morgen in New York verwacht. (Domei) Poolsche stad Koenigshuette gedurende het Duitsche militaire bewind, het bewijs had geleverd van zijn groote kennis en ervaring op het gebied van gemeentepolitiek, behan delde in de eerste plaats de diepere oorza ken welke het mislukken der vroegere ge meentepolitiek van Antwerpen tot gevolg hadden, die vooral, zooals in alle democra tische, parlementaire stelsels, door twee dracht, partijgeest en een egoïstisch machtsstreven, werd gekenmerkt. Het feit, dat de burgemeesters der 17 ge meenten van de agglomeratie mede het recht van beslissing hadden en er dienten gevolge nooit een overeenstemming kon worden bereikt, noemde dr. Delius een dei- moeilijkste hinderpalen bij de uitwerking van het plan tot het scheppen van een Groot-Antwerpen en tot het voeren van een eensgezinde, breed opgezette gemeentepoli tiek. De verwezenlijking van grootscheep- sche toekomstplannen, zoo vervolgde dr. De lius, dient uitsluitend en alleen te werden uitgevoerd door de Belgische autorite-ten. De Duitschers zullen zich hiermede geens zins bemoeien, doch slechts de gewenschte richtsnoeren aangeven. Een eerste ver- eischte bij de vorming van een Groot-Ant werpen is het aanleggen van een net van autowegen naar Nederland en naar belang rijke Belgische centra en Brussel. Het plan tot het scheppen van een Groot-Antwerpen zal vooral na afloop van den oorlog van be teekenis blijken, daar Antwerpen, evenals Rotterdam, in de toekomst ongetwijfeld een veel grootere rol zal spelen als wereldhaven dan tot dusver het geval was (Belga). HOE ROOSEVELT'S ZOON IN HET LEGER KWAM. Elliott Roosevelt, de zoon van den presi dent, die hevig is aangevallen omdat hij zonder eenige opleiding in het Amerikaan sche leger als kapitein van de luchtmacht is opgenomen, heeft, zoo meldt Transocean, in antwoord op de tot hem gerichte ver wijten verklaard, dat hij tot het leger is toe getreden om zijn gewetensbezwaren weg te nemen. Zijn verklaring luidde aldus „Ik kwam onlangs tot het besluit, dat een lid van de familie Roosevelt een con crete belangstelling aan den dag dient te leggen voor de landsverdediging. Daarom gaf ik mij op als vrijwilliger voor eenige bezigheid in het leger en werd ik als kapi tein bij het luchtwapen geplaatst. In plaats van iets goeds gedaan te hebben, zooals mijn bedoeling was, constateer ik nu, dat ik een verschrikkelijke politieke fout be gaan heb. Ik heb weer eens iets gedaan om mijn vader te overtuigen, dat ik altijd on gewone dingen doe. Maar ik kan niet an ders. Ik moet volgens mijn geweten leven." (A.N.P.) NEGERS EN BEWAPENING IN DE V. S. Het ministerie van oorlog heeft de zoo juist door president Roosevelt goedgekeur de richtlijnen gepubliceerd betreffende het „gebruik var- de diensten der neger bevolking in het bewapeningsprogram op een passenden grondslag." Volgens deze publicatie moeten bij alle voornaamste wapensoorten negerformaties worden opgesteld. Het aantal negers in dienst van het leger moet echter procents- gewijze even groot zijn als het percentage negers onder de bevolking. Volgens de door het ministerie van oorlog opgestelde richt lijnen mogen blanke en zwarte recruten uiet in dezelfde formaties dienen DE FRANSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Van bevoegde Duitsche medische zijde zijn tegenover vertegenwoordigers der bui tenlandsche pers te Parijs mededeelingen gedaan over den gezondheidstoestand en de leefwijze der Fransche krijgsgevange nen in de kampen in het bezette Frank rijk. Met het oog op het, groote aantal ge vangenen, ongeveer twee millioen, deden zich aanvankelijk eenige moeilijkheden voor. vooral op hygiënisch gebied. Nu sla pen alle gevangenen in kazernes op bed den. In de meeste kampen bevinden zich Installaties voor warme stortbaden, elders worden ze aangelegd. Fransche koks be reiden de maaltijden. De voedingswijze ge lijkt in het algemeen op die der Duitsche burgerbevolking De geneeskundige behan-r deling is geheel in handen van Fransche dokters, die onder leiding van Duitsche medici het burgerlijke leven weer kunnen uitoefenen. De gezondheidstoestand is zeer bevredigend. Het aantal ziektegevallen ligt beneden het normale cijfer. Nergens heeft zich een epidemie voorgedaan en waar en kele gevallen van besmettelijke ziekten voorkwamen, zijn de patiënten onmiddel lijk afgezonderd Ook de geestelijke ver zorging is in ieder opzicht geregeld: de centrale instantie daarvoor bevindt zich te Parijs De gevangenen kunnen zich veel in de open luch* ophouden en aan sport en spel doen. Een groot aantal is tewerk gesteld bij het binnenhalen van den oogst in het bezette gebied De .Fransche kolo niale soldatèn zullen binnenkort in Zuid- Frankrijk worden ondergebracht. Verte eenwoordigers van bet Internationale Roo- de Kruis en leden van de Amerikaansche men' Churchill kon nauwelijks duidelijker ambassade te Berlijn die voor een rond- tot uitdrukking brengen hoezeer hij zelf reis waren genöodigd hebben gezien en Engeland reeds heeft afgeschreven als lei-1 bevestigd, dat onder de Duitsche leiding dende wereldmogendheid dan door deze alles zich In de beste orde bevindt, redevoering. (D.N.B.) 1 (D.N.B.) LEGIOEN VAN EER VOOR DE VERDEDIGERS VAN DAKAR. De verdedigers van Dakar, vice-admiraal Lacroix en schout-bij-nacht Landriau, zijn d'oor de Fransche regeering onderscheiden. Lacroix is benoemd tot groot-officier. Lan driau tot commandeur in het legioen van eer. (D.N.B.) Van den vroegen ochtend tot het invallen van de duisternis rolden onophoudelijk ver- geldingsaanvallen van lichte en zware ge vechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofd stad. Terstond In aansluiting daarop be gonnen nachtelijke aanvallen van zware gevechtsvliegtuigen, die tot de ochtenduren van den tienden October voortduurden. De zwaarste schade leden de dokken in de bocht van de Theems. Uitgebreide verwoes tingen veroorzaakten bomontploffingen ook aan de spoorwegwerken in het stadsgebied. Des nachts vielen talrijke zware branden waar te nemen. Afzonderlijke gevechtsvlieg tuigen deden in Zuid-Engeland met succes aanvallen op havenwerken, troepenkampen spoorwegcomplexen en wapenfabrieken met bommen van zwaar en het zwaarste kali ber. In Zuid- en midden-Engeland bestook ten zij verscheidene vliegvelden met bom men. In St. Eval, Penrhose en St. Merryn ge lukte het hangars en schuilplaatsen door voltreffers te vernielen en op den beganen grond staande vliegtuigen te vernietigen. In het havengebied van Cardiff veroor zaakten bomtreffers hevige ontploffingen en in aansluiting daarop een zwaren brand. Op zee werd een vijandelijk koopvaardij schip van ongeveer 4000 b.r.t. door ver scheidene bommen midscheeps getroffen. Met zware slagzij bleef het schip brandend liggen. Een duikboot heeft twee bewapende vij andelijke koopvaardijschepen van bij el kaar 7000 b.r.t. tot zinken gebracht. In West-Duitschland en in de bezette ge bieden werd door nachtelijke vijandelijke bomaanvallen materieele schade aange richt, welke snel kon worden hersteld. Eenige woonhuizen werden verwoest. Een boerderij brandde volkomen af. Dë vijand verloor gisteren tien vliegtui gen, waarvan één door luchtdoelartillerie. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. VOETBAL. N.V.B. AFD. LEIDEN. Tot de Zaterdagcompetitie van de onderafd. Leiden van den N.V.B. is alsnog toegetreden de Ambtenaren Sportvereeniglng te Katwijk a. Zee, welke vereenlging speelt op het K.R.V.- terrein te Katwijk a/d. Rijn. De onder-afdeeling telt thans 50 veveenl- gingen. WATERPOLO. ZWEMCLUG „BOSKOOP". Het bestuur van de zwem- en poloclub Bos koop is aangevuld met de heeren G. van der Geur en J. Boer. Ook in de polocommissie werd de heer J. Boer benoemd. Voorts is besloten met het zevental deel te nemen aan do wintercompetitie van den Ne- derl. Zwembond en met het 2de zevental aan de kringcompetitie. DE BUITENLANDSCHE POLITIEK VAN DE REGEERING-ROOSEVELT. In tegenstelling tot de houding van het grootste deel van de overige Amerikaansche pers oefent de Saturday Evening Post in een hoofdartikel critiek uit op de buiten landsche politiek van de regeering-Roose velt, die er van wordt beschuldigd met systematisch passeeren van het congres een toestand te hebben doen ontstaan, die de neutraliteit van de Ver. Staten recht streeks in gevaar brengt. De vastbesloten heid der bevolking om de neutraliteit van het land te zien gehandhaafd is door de federale regeering door een heele reeks eigenmachtige maatregelen ondermijnd en de regeering heeft alle registers van haar suggestiekunsten uitgetrokken om de open bare meening te gewennen aan de oorlogs gedachte en de volksvertegenwoordigers voortdurend te plaatsen voor voldongen fei ten. Het tijdschrift beticht de federale re geering van geheime samenwerking met Engeland, die de Vereenigde Staten in den Europeeschen oorlog kan verwikkelen. Het blad herinnert aan de levering van Ameri kaansche ooriogsvliegtuigen en bewape- ningstuig uit de Amerikaansche arsenalen aan Engeland en schrijft, dat Roosevelt eigenmachtig een militair pact heeft geslo ten met Canada, waardoor het congres evenzeer voor een voldongen feit werd ge plaatst als door de latere ruilaffaire van de torpedobootjagers en de steunpunten. Wan neer, aldus het orgaan, congres en openbare meening nog verdere voldongen feiten dul den, dan blijft er nog slechts één stap naar het ergste over. (D.N.B.). Heden herdacht de heer P. Rietker ken den dag, waarop hij voor 45 jaar in dienst trad van de N.V. Koninklijke Ne- derlandsche Fabriek van wollen dekens vh. J. C. Zaalberg en Zoon. De heer Rietkerken werd op het privé- kantoor met zijn echtgenoote door de di rectie ontvangen en toegesproken, waarna hem een couvert met inhoud ter hand werd gesteld. De heer Rietkerken, die sinds vele jaren als dekenwever bij de N.V in betrekking is. werd daarna op het privékantoor door een deputatie der wevers, en van het ove rige personeel gehuldigd waarbij hem een schemerlamp werd geschonken. De jubilaris bracht het verdere gedeelte van den dag in den huiselijken kring door. AMSTERDAM, 10 October. De opwaartsche beweging op de Amsterdam- sche effectenbeurs, die tegen het einde van de vorige week tot staan scheen te zijn gekomen, heeft zich de laatste dagen weer voortgezet. De belangstelling, die tijdelijk iets was geluwd, is daarbij weer belangrijk gestegen. Eén der meest opvallende verschijnselen, die men ter beurze kon waarnemen, was de flinke stijging der aandeelen Philips. Nadat de no teering zich langen tijd niet boven de 1907 had kunnen verheffen, werd dit niveau op Dinsdag j.l. gemakkelijk overschreden, terwfïl een dag later zelfs de 200%-grens werd bereikt met een hoogste noteering van 204%, Hoe sterk dit fonds is opgeloopen, blijkt wel uit het feit. dat de onderpandkoers per 9 Mei J.l. met 105',: werd opgegeven. Na de heropening der beurs steeg het aandeel begin September tot 150%. Aanvankelijk hielden eenige verkooporders een verdere stijging tegen. Blijkbaar echter zijn deze thans grootendeels uitgevoerd, zoodat de bovengenoemde grens kon worden bereikt. Niet alleen voor de leidende binnenlandsche industrieele aandeelen bestond de afgeloopen dagen belangstelling, maar daarneven vooral ook voor Scheepvaartfondsen. Deze waarden immers hadden na de koersstijging van de vorige maand geruimen tijd sterk veronacht zaamd in de markt gelegen. Moesten zelfs later net aanvankelijk koersavance prijsgeven. Bij stijgende omzetten konden aandeelen Holland- Amerika Lijn weer den parikoers bereiken, en vervolgens tot 105% oploopen. Een flinke verbetering gaven eveneens Ned. Scheepvaart- Unie te aanschouwen, die in twee dagen tijds van 138% tot iets boven de 150% kwamen te liggen. Deze gang van zaken, hoe welkom ook voor den desbetreffenden fondsenbezitter, is wel merkwaardig, aangezien men op het oogen- blik geen betrouwbare gegevens heeft over den gang van zaken bij de groote scheepvaartonder nemingen. Blijkbaar worden de toekomstpers pectieven voor deze maatschappijen hoog aan geslagen, zoodat men reeds nu vooruit wenscht te loopen op een beëindiging van den oorlog, die voor deze ondernemihgen van het allerhoogste belang xal blijken te zijn. lijk prijshoudend en golden 141(£%, doch zakte* vrij spoedig in tot 135%. Ten slotte trad echter een kleine verbetering in. De overige Indus- trieelen waren onregelmatig. Vervolgens waren het de Scheepvaartpapieren, die de aandacht voor zich opeischten en een tamelijk drukken handel te aanschouwen gaven. Oude Vaarten werden in een open hoek ver handeld en stegen tot 106(6%, welke prijs ech ter niet gehandhaafd kon blijven. Oude Booten werden op 149(4% ingezet, maar zagen zich na dien een goede zestal punten ontgaan. Scheep vaartunie deed 154%, vervolgens echter deed het aanbod de koers tot 148% achteruit gaan. De scherpste reactie gaven olle's te zien. Oorspron kelijk was het toonaangevende petroleumaan- deel zeer vast gestemd en op 245% een achttal punten boven het vorige slot. Vrijwel onmiddel lijk werd een benedenwaartsche richting ge volgd. zoodat midden beurs werd gehandeld te gen 235% of 10 punten beneden den inzet. Ten slotte kwam ook hier eenige grond in de markt. Tabakken waren kalm en nauwelijks veranderd. Suikerfondsen waren stil en door elkander ge nomen prijshoudend. HVA's golden 375—377%. Voor Duitsche fondsen was de stemming aan den loomen kant. In verscheidene gevallen werd iets beneden de vorige prijzen afgedaan. De Youngleening werd wederom vrij druk verhan deld en kwam daarbij op een lager peil te liggen. De Amerikaansche afdeeling was stil, maar goed prijshoudend, terwijl onder beurs een stij gende tendenz kon worden waargenomen. Het zakenverkeer in beleggingswaarden was van kalmen aard. De Nederlandsche staatspa pieren waren onregelmatig met slechts zeer ge ringe koersverschillen; ook het overige eerste rangs inheemsche materiaal was niet noemens waardig veranderd. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 10 October. Valuta's (schriftelijke en teL transacties). New-York 1,88 3/16—1,88 9/16; Berlijn 75.28— 75,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3.82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,59—43,68. Bankpapier: New-York 1.861/2—1.901/4; 30,20; Stockholm 44,76—44,94; 43,73. Brussel 30,08 Zürich 43.55— De mlddagbcurs. De beurs te Amsterdam gal heden voor ver scheidene aandeelen een vrij drukken handel te aanschouwen en daardoor kreeg de markt een voorkomen van activiteit. De stemming was bij de opening vast en tal van specialiteiten werden niet onbelangrijk boven de vorige prijzen ver handeld. doch zeer spoedig kreeg het aanbod de overhand en viel een inzinking waar te nemen, die voor sommige fondsen een scherp karakter droeg, met het gevolg, dat de aanvankelijk ver kregen koerswinst grootendeels of geheel verloren ging en zelfs nog nadeelige verschillen moesten worden opgemerkt. Later op den middag trad echter weer een klein herstel in. De aandacht werd in de eerste plaats getrokken door de Rub- beraandeelen, waarvan Amsterdam Rubbers in een open hoek werden verhandeld.. Nadat dit toonaangevende rubberaandeel gisteren onder beurstijd reeds een achttal punten naar boven had kunnen loopen, werd het heden beduidend hooger ingezet en werd gehandeld tegen 219 Dit sterk verhoogde peil lokte klaarblijkelijk echter verkoopen uit. zoodat zich een Inzinking van enkele procenten voltrok en later op den middag .werd afgedaan tegen omstreeks 214%. Diverse minder courante Rubberaandeelen wer den hooger genoteerd, doch in meerdere ge vallen bleven de hoogste prijzen niet gehand haafd De Industrleelen gaven alles bijeen nog de grootste omzetten te aanschouwen De Phl- liDsaandeelen waren aanvankelijk weer goed ic- disponeerd en stegen tot 200% maar" alstoen kwamen de vevkoopers in de meerderheid zoo dat een reactie intrad tot 198(4%. terwijl ver volgens de 200(4 grens weer werd bereikt. Aku's liepen na op 125% te zijn ingezet, een drietal punten achteruit. Unilevers waren aanvanke- VOOR VRIJDAG 11 OCTOBER. Jaarsveld, 414,4 M. VARA-Ultzending 8.00 Nieuwsberichten ANP. grammuziek 10.00 Fluit, piano en gram.muziek 10.30 Declama tie 10.50 Pianovoordracht 11.20 Orgelspel 12.00 Berichten 12.05 VARA-orkest 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest 1.45 Gram.muziek 2.15 Esmeralda 3.00 Declamatie 3.30 Alt viool en piano 4.00 Gram.muziek (met toe lichting) 4.30 Voor de kinderen 5.00 Gra- mofoonmuziek 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 De Ramblers 6.00 Es meralda en solist 6.30 VPRO: Geert Groote herdenking 6.45 Berichten 6.50 Felicitaties 6.55 Gram.muziek 7.00 Vragen van den dag (ANP.) 7.15 VARA-orkest 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 VARA-orkest en soliste 8.559.00 Nieuwsberichten ANP., slui ting. Kootwijk, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En- gelsch) 7.30 Gram.muziek 8.00 Nieuwsbe richten ANP. 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gram. muziek (9.00—9.15 Berichten, Duitsch) 9.30 Fluit, piano en gram.muziek 10.00 Orgelcon cert (opn.) 10.30 Gram.muziek 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Molto Cantabile en gram.muziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12,45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 De Postillons en gram.muziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Piano, twee violen en gram.muziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Piano, twee violen en gram.muziek 3.00 Gram.muziek 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gram.muziek 4.15 Zang, piano en gram. muziek 5.00 Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Cymbaal-sextet 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Cymbaal-sextet 7.00 Vragen van den dag (ANP.) 7.15 Berichten 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Reportage of muziek 8.00 Berichten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberichten ANP., gram.muziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.55—9.00 Nieuwsberichten ANP., sluiting. tegen Hoofdpijn, Kiespijn, Migraine 1780 (ingez Mea.j LEIDEN, 9 Oct. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveilingver. „Leiden en Omstreken". Witte kool f. 4.40—6.00 per 100 kilo, roode kool f. 3.20—€.30, savoye kool f. 4.00—5.50, groene kool f. 2.40—5.20, boerenkool f. 3.00-4.00, rapen f.3.10 f.4.90, prei f. 1.60—3.80, kroten f. 1.20—3.80, kroten, gekookt f. 7.00—10.00, uien f. 2.10—7.50. peen f. 3.60—7.90. spruiten f. 3.00—14.00, druiven f 24—42, snjjboonen f 12—30, stokboonen f 12— f.31, stamboonen f. 14—23 postelein f. -10, spinazie f.2—17, tomaten A f. 13—15.20, idem B f. 13—15.20, idem C f. 3—13.60, idem CC f. 9, an dijvie per 100 stuks f.1—1.60, komkommers f. 26.40, bloemkool f. 410.90, meloenen f. 6 f. 17, salade f. 1—2.40, perziken f0.70—5.60, knol- selderie f2.204.00, kroten per 100 bos f.0.80— f. 1.10, pieterselie f. 0.50—1.10, selderie f.0 50— f. 1.20, bleekselderie f. 6—9, peen f. 3.50—6.40. DELFT, 10 Oct. Veemarkt. - Aangevoerd 4 paarden. 339 runderen, 4 vette kalveren. 67 nuchtere kalveren. 253 magere varkens. 352 big gen. 94 schapen of lammeren. 16 geiten of bok ken. Prijzen: paarden f. 100—400; kalfkoeien f.150—285; varekoeien f. 100—180; magere var kens f.1446; biggen f.713; vette schapen f.35—60; vette lammeren f.22—36; geiten of bokken f. 15—22. GOUDA, 10 Oct. Aangevoerd in totaal 828 st. waarvan 5 slachtvarkens, 236 magere varkens, prijzen van f.20—40 per stuk, 473 biggen f.5—8 per stuk, 10 Geldersche biggen; 113 runderen, 34 nuchtere kalveren en 12 graskalveren z(jn over genomen door de veehouder-centrale; 34 bokken en eiten, f.37 per stuk, handel stug. Algemeene markt: 124 partijen kaas. prijzen lc kwal jnet rfjksmerk f.38, 2e kw. f.30, zware tot f. 40.50; handel vlug. 8 pond boter f. 0.90 per pond; handel vlug; 32000 eieren. Kipeieren van 7.25--7.50 per 100 stuks; eendeieren van f. 5.75- f. 6.00 per 100 stuks; handel vlug. Coöp. Zuid-Holl. Eierveilirig g. a. (C.Z.H.E te Gouda. Aanvoer 77000 kipeieren, f. 6.90—7 50 per 1 0 stuko; heneieren f 5.50—6.35 per 100 stuks; TER AAR. 9 Jetober Spinazie per kist 812 andijvie 1023, slavellen 710, snijboonen per 10 kilo l. 0.60,dubb. stampr. f. 0.90. witte pronkg f. 0.40- -1.20. spekboonen f. 0.90, postelein per kilo 8 et., druiven 4042 ct., waschpeen per 100 kilo f.4, uien f2.105.30. roode kool f. 4.806 20 witte kool f. 2.906.00, savoye kool f. 5.206.20* Chineesche kool f. 2.10, kas-snyboonen f. .70 f. 1.75, witlof f.8, kroten per 100 bos f. 2.70 peen f.4—7, seldery f.1, sla per 100 stuks f. 1—1.20, bloemkool f. 4—11 per stuk, meloenen 8 ct., kom kommers per 100 stuks f. 3.50, tomaten f 4—7.40.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3