STADSNIEUWS LAATSTE BERICHTEN IEDSCK DAGBLAD - Eerste Blad Donderdag 10 October 1940 40 jaar op Sociëteit „Minerva" H. W. Hageman overleden. Binnenland BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Wederom bommen op Nederland Buitenland Churchill ook leider der partij Verbreekt Engeland betrekkingen met Roemenië Uiteenzetting van Pierre Laval HARTELIJKE HULDIGING VAN DEN HEER HARRY VAN VEGGEL. Foto-archief ..L D." Harry van Veggel. De sociëteit „Minerva" kent onder haar personeel vele oude getrouwen. De kelner Harry vain Veggel. is daar één van. Harry was. gisteren' 40 jaar ai daar werk zaam en „Minerva". zou „Minerva" niet zijn als zij dit bijzondere feit ondanks de moei lijke tijden ciriopgiemerfkt voorbij zou laten gaan. Allereerst werd de jubilaris. in de com missiekamer door den president jihr. E. den Tex toegesproken, waarna deze hem een couvert met inhoud overhandigde. Vervolgens mocht hij van den praeses- quaestor, den heer R. van Maanen. de gou den draajgmedaille van „Horecaf" ontvan gen. terwijl de consumabel, de heer H. Scheü'tsma hem het getuigschrift gaf. Ook de directeur, de heer J. Pitlo, overhandigde den ka-assen jubilaris een cadeau. Hierna had de groote huldiging plaats op de leeszaal in hot bijzijn van de leden van het L.S.C. en het geheele personeel. De assessor I, de heer M. A. von Oven, voerde het woord namens het Collegium en de commissie-bediende J. Knaap namens het personeel. Laatstgenoemde schetste Harry als een sympathiek collega, iemand van den ouden stempel, die steeds met ijver en nauwgezetheid zijn taak heeft vol bracht'. Spr. overhandigde hem tenslotte namens het personeel eeiii couvert met inhoud. De praeses van „Frisia", de heer F. H. Kingana. van welk gezelschap Harry lijfbe- ddendc is,'schetste de vele'goede hoedanig heden van den jubilaris en bood hem een Friesch wandbord aan. Ten slotte dankte de jubilaris allen, die dezen dag voor hem tot een onvergetelij- ken hadden gemaakt, waarna hij het res- teerende deel van den dag in feestelijke stemming thuis doorbracht. Foto-archief „L. D.' Wijlen den heer H. W. Hageman. In den ouderdom van 83 jaar is na een kortstondige ongesteldheid overleden de heer H. W. Hageman, een der drie gebroe ders Hageman. die te zameil ruim 66 jaar geleden de Muziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Vermaak" oprichtten. Dc heer Hageman was gedurende precies een halve eeuw als letterzetter werkzaam bij dc N.V. Boekdrukkerij voorheen E. J. Brill, welk bedrijf hij in 1928 met pensioen verliet. De overledene koesterde tot het laatste toe een levendige belangstelling voor het wel en wee der vereeniging, die hij in zijn prille jeugdjaren hielp oprichten. TENTOONSTELLING LEIDSCHE VOLKSHUIS. Zaterdag en Zondagmiddag wordt de jaarlijksche tentoonstelling gehouden van werkstukken van jongeren en ouderen, die de handenarbeidclub in het Volkshuis vol den Een groote verscheidenheid van vorm, kleur en materiaal (weefwerk, kantklossen, hout en metaal) zal men daar kunnen be wonderen en menigeen zal versteld staan, dat met zoo weinig middelen zooveel te be reiken is. De geluidsfilm in de groote zaal zal tevens een beeld geven van het veel omvattende werk. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: A. H. van Noort, Doezastraat 2, Leiden, brood- en beschuitbakkerij. Uittredend Eigenaar: Wed. Chr. J. C. W. van NoortVorst, Leiden. De zaak is omgezet in een naamlooze ven nootschap onder den naam: Luxe Brood bakkerij A. H. van Noort N.V. (Ned. Staat-scrt.: 24 Juli 1940. Bijvoegsel nr. 142). Dir.: M. J. G. J. van Noort. Leiden. Comm.: Wed. Chr. J. C. W. van Noort Vorst, Leiden en J. F. M. Willems, Rotter dam. Maatsch. kap.: f. 10.000,waarvan ge plaatst en gestort: f. 5,000. De Koophandel, Breestraat 4, Leiden, hoofdzaak: Theresiastraat 20, 's-Graven- hage, winkel in zijden stoffen, heerenmode artikelen, porselein, byoux. Het'filiaal te Leiden is d.d. 1 October 1940 verplaatst naar 's-Gravenhage, Paul Kru- gerlaan 60. „DE LAKENHAL". Eenigen tijd geleden legateerde mejuf frouw I/. S. P. Hubrecht te Noordwijkerhout het stilleven „Bloemen en bladen" van Floris Verster aan het Stedelijk Museum alhier. Deze aanwinst was aanleiding om de overige schilderijen van Verster in een nieuw ingelichte zaal onder te brengen. Hierbij aansluitend vonden de werken zijner tijdgenooten eveneens een nieuwe opstel ling. GEVONDEN VOORWERPEN. In de maand September zijn gevonden: Een armband, autostep, actetasch, arm bandhorloges, boeken, babymanteltje, bril, ceinturen,' colbertjasje, bruin dameshoedje, damestaschje, dameskaplaars, damesregen- muts, damesparapluie, doosje inh. rozen krans, étui met schoolbehoeften, fototoe stel, witte gymnastiekschoenen, gewicht, gouden heerenzegetring, handschoenen, hamer, heerenhoed, jasje, jas en een klein jasje met R.W.B.-merk, kinderkruiwagen, kinderwandel tuigje, kindertasohje. kano, kindervouwwagentje, lampje met fitting, lantaarn, muts, portemonnaies, peddel van een kano, pakje inh. truitje, pakjes met sigaretten, portefeuille, rijwielbelasting- merken, regenjas, rolfilm, regenpijpen, regenkapje, rokje, rijwielslot, sleutels, schaartje, schoolétui zonder inhoud, scheer- apparaten, sigarenkoker, verpleegsters- schort. vulpenhouders, vulpotlcoden, wegen plaat van een auto, wandelstok, zakmes, zilveren damesring met steen, zakje inh. paar regenpijpen, zadeltaschje, zadeldekje Gevonden in het Postkantoor: een da- mesportemennaie met inhoud. •- Gevonden in de Stadstram: een bood schappen tasch, handsohoenen, damespara- pluies. 1 zakdoek. 1 ceintuur, een dames- portemonnaie met inhoud. Terug te bekomen en inlichtingen te ver krijgen iederen werkdag van 13 uur n.m., behalve 's Donderdags en 's Vrijdags, ten Poiitiebureele alhier. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heeren A. van Dorp (Katwijk a. Zee). A. C. NieuwenhuijBen Kruseman (Leiden), H. C. Burning (Den Haag) en E. P. Binfk (Dien Hlaag)voor relt oandidaaits- examen Romaansche taal- en letterkunde (Fransch) mej. E. L. van Kampen (Leiden) voor het doctoraal examen Indisch recht: de heer Oei Kian Hons (Leid'en) en voor het doctoraal examen rechten: de heer J. C. Droste (Haarlem). Op verzoek van den Officier van Justi tie tc Haarlem is alhier de zwerver A. W. V. aangehouden, die nog f. 12 boete moest be talen dan wel 5 dagen hechtenis moest on dergaan. Aangezien de middelen ontbraken, koos V. noodgedwongen de vrijheidsstraf. Wijlen de heer H. van den Boon alhier heeft aan den Gerei. Zendingsbond een gilt vermaakt van f. 250, De 39-jarige mej. C. K. is gisteren in den tuin van haar woning in de De la Rey- straat gevallen, waardoor zij het rechter- bovenbeen brak. De Eerste Hulpdienst vervoerde naar het Academisch Ziekenhuis. Met ingang van morgen wordt het plaatselijx filiaal der N. V. Gebroeders Snij ders Kapok- en Matrasrenfabriek te Delft verplaatst van Lange Mare 116 naar Haar lemmerstraat 81, waar voorheen de ijzer handel van de firma Van der Lof was ge vestigd. Het interieur van den winkel onderging verscheidene ingrijpende veranderingen en werd grootendeels vernieuwd. Voor het alhier afgenomen examen voor apothekers-assistent zijn geslaagd dc dames M. A. F. Elsenburg -Hillegersberg) en A. E. Kruyt (Leider.). GEBOREN. Johannes Luitje, z. van H. J. Trip en W. J. G. Rewinkel Johannes Jacobus, z. van G. Verberg en E. C. v. Leeuwen Ferdinand Jose- phus Leonardus z. van G. Verberg en E. C. van Leeuwen - Robert, z van L. M. van Gelderen c:\ W. C. M, Brons Dolores, d. van L. M. van Gelderen en W. C. M. Brons. ONDERTROUWD. M. P. v. Staveren jm. 25 j. en L. C. v. Varlek jd. 28 j. GEHUWD. W. A. Houps. jm. en J. E. v. d. Velden jd. P. P. Jansen wedn. en J. E. Prevoo wede L. C. Kettenis jm. en M. van Egmond jd. W. F. Singerling jm. en G. C. F. Tefij Jd. J. E. M. EEN SLACHTOFFER TE ROTTERDAM. Heit A.N.P. meldt: Weeir hebben onverant woordelijke Etn-gielsche. vtt&egiers de vreedzame Roibfcerdaimsche burgerbevolking met hun brisantbommen bestookt. Gisteravond kondügidie het onverflauwd wecken van het luchtafweergeschut aan, dat vliegers der „Koninklijke luchtmacht" het luchtruim weer onveilig maakten. Een gelukkige omstandigheid was wel, d'at zoo goed als alle burgers binnenshuis waren. Een serie van drie bommen werd in het wilde weg geworpen op d'en omtrek van den Hofdijk, waar in wijde omgeving zware scha die werd aangericht. Op den hoek van den Hofdijk en de Anna Mariasbraat sloeg een zware explosieve bom in de Rij straat, in den naasten omtrek zware schade aan die omliggende panden berokkenend. Scher ven vlogen in het rond en een meisje werd in een woning op slag gedood. Vermoedelijk is het een inwoonster van Zevemaar en was zij in Rotterdam in betrekking als buf fetjuffrouw. maar heit lijk is nog niet ge ïdentificeerd. Door de overige bommen werd groote ver woesting aangericht aan de rechter Rotbe- kadie. de v. d. Werf straat en de Almon de- straat. Evenals aan den Hofdijk zijn ook hier vele panden mom of meer ernstig be schadigd en eenige huizen zijn zelfs groo tendeels verwoest. In wijden omtrek spron gen bovendien nog talrijke ruiten, terwijl door de rondvliegende scherven een aantal menschen verwondingen opdiep. Op het eerste sein mikten de hulpdien sten van electrieilbedits-, gas- en waterlei dingbedrijf uit en zij hebben zich den ge- heefen. nacht aan het opruimimgis- en her stelwerk in den omtrek van den Hofdijk bezig gehouden, evenals de opruimdngsploe - gen van den gemeentelijken technische-n dienst. i» Het onderzoek van de Rotf.erdamsche po litie heeft thans aan het licht gebracht, dat het bij den Britschnn vliegeraanval op den Hofdijk en naaste omgeving te Rotterdam omgekomen meisje was de 19-jarige mejuf frouw H. Geurts, gewoond hebbende te Zevenaar, die bij haar oom aan den Hofdijk logeerde. In totaal heeft de geneeskundige dienst der gemeente ongeveer acht slachtoffers van rondvliegende scherven verbonden, die echter geen van allen in een ziekenhuis be hoefden te worden opgenomen De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft vanmorgen de geteisterde om geving bezocht om de verwoestingen in oogénschouw te nemen. 1 Bommen in Wassenaar. In den a-fgeloopen nacht zijn in hef duin gebied van de gemeen te Wassenaar En gel- sche bommen neergekomen, die bijna geen schade hebben aangericht. Een kleine boschbrand, die was ontstaan, is snel ge- bluscht. Bommen op Arnemuiden. Vanochtend zijn brandbommen geworpen in de bebouwde kom der gemeente Arne muiden. Een der bommen veroorzaaikte brand in een woning aan de Lionstraat, welke grootendeels -werd vernield. Op andere plaatsen ontstond een begin van brand. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GASONTPLOFFING IN EEN SCHOOL. Drie personen gewond. In dc openbare school voor voorberei dend Lager Onderwijs aan de Ammuni- tiehaven te Den Haag, heeft zich van ochtend door onvoorzichtigheid van een werkvrouw een gasontploffing voorgedaan, waardoor eenige personen gewond zijn en groote schade is aange richt. Om ongeveer half negen nam de 20-jarige werkvrouw M. J. C. H., wonende in de Ge rard Doustraat, een sterke gaslucht waar, welke speciaal uit een kamertje, gelijkvloers aan de voorzijde van de school gelegen, kwam. Zij beging de onvoorzichtigheid een lucifer op te steken, ten einde een eventueel lek op te sporen. Hierdoor ontstond een zware ontploffing, gepaard gaande met een groote steekvlam, waardoor de deur en de gordijnen in de kamer vlam vatten. Mej. H. bekwam brandwonden aan armen en hoofd welke voorloopig in het militair hospitaal verbonden zijn, waarop de geneeskundige dienst haar naar het ziekenhuis aan den Zuidwal heeft gebracht. Tijdens de ontploffing bevond zich in het gezelschap van mej. H. de 40-jarige onder wijzeres mej. J. B._, wonende aan de Gouver neurlaan. Deze werd door de kracht van de ontploffing tegen den muur geslingerd, waardoor zij een hersenschudding bekwam en door rondspattende glasscherven werd verwond. In érnstigen toestand is zij even eens naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Een tweede onderwijzeres, de 23-jarige mej. S. A. uit de Wilhelminastraat, die op het moment van de ontploffing het school gebouw binnenkwam en zich in de vestibule bevond, kreeg snijwonden aan het gelaat door rondspringende glassplinters. Zij is In het militair hospitaal verbonden, waarop zij heen kon gaan. De uitwerking van de ontploffing was groot. Vele ruiten werden vernield en ook aan het schoolgebouw werd veel schade aangericht. De motorspuit van het bureau Prinse straat is uitgerukt en heeft den ontstanen brand gebluscht. Crebghton jm. en C. A. M. Eijck jd. W. Mom- berg jm. en E. Wassink jd. J. Glasbergen jm. en A. J. van Egmond jd. M. Posthumus jm. en J. B. Fisser jd. OVERLEDEN. L. van Es wedn. 71 j. E. J. Meeuwissen hsvr. van A. de Geest 69 j. J. B. Hoogeveen m. 86 j. O. C. Bakker wed. van W. J. Landman 74 j. WERKGELEGENHEID VOOR NEDERL. ONDERWIJZERS IN DUITSCHLAND. De secretaris-generaal van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen maakt bekend: De Duitsehe regeering biedt, in het bij zonder om de werkloosheid onder de Neder- landsche onderwijzers te bestrijden, om te beginnen aan ongeveer 150 tot 200 Neder- landsche L.O.-akte-bezitters de mogelijk heid, na een voorbereiding van eenige maanden in het Duitsehe onderwijs te werk te worden gesteld. Voor een dergelijke voorbereiding, welke aan de hoogeschool voor onderwijzersoplei ding te Oldenburg zal plaats hebben, komen alle niet volledig bezette onderwijskrachten in aanmerking, die de Duitsehe taal mach tig zijn en voor deze aangelegenheid belang stelling hebben. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsehe rijk bij dit aanbod slechts waarde hecht aan bekwame onderwijzers, wier vak bekwaamheid. karaktereigenschappen en optreden den Nederlandsohen onderwijzers eer aandoen. Gegadigden kunnen zich terstond bij den inspecteur van het Lager Onderwijs in het district, waarin hun woonplaats gelegen is, aanmelden. Van den dag van hun aankomst In Oldenburg af ontvangen zij het aan vangssalaris van de Duitsehe onderwijzers, dat maandelijks bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedraagt. PUBLIEKE VOORLICHTING OP BOUWKUNSTIG GEBIED. Het dagelijksch bestuur van den Bond van Nederlandsche Architecten heeft be noemd tot commissaris, belast met de zorg voor juiste voorlichting op bouwkun stig gebied, den heer ir. A. van der Steur b. i., architect te Rotterdam. De heer Van der Steur heeft deze benoeming bereids aanvaard. MEISJE AANGERAND. Tusschen Baarn en Hilversum. Op den straatweg tusschen Baarn en Hilversum, in de omgeving van het land goed Hooge Vuursche, is gisteravond, tegen schemerdonker, een overval gepleegd op een 21-jarige wielrijdster uit B'aarn, die van Hilversum op weg was naar haar woning. Een man, die zich plotseling op het rijwiel pad vertoond'e, wierp haar e;en touw om den hals en sleurde haar van de fiets, blijk baar met de bedoeling, haar het bosch, ter zijde van den weg in te trekken. Het meisje verweerde zich krachtig. Zij riep luidkeels om hulp en intusschen gelukte het haar los te komen, waarop haar aanvaller ijlings de vlucht nam. Na eenige oogenblitoken te hebben gewacht, zette het meisje den tocht naar haar woning voort, doch opnieuw viel- haar belager haar aan. Wederom wist zij zich te bevrijden en op haar fiefs te komen, waarop zij vluchtte in de richting Hilver sum. Gelukkig kwam zij spoedig een wiel rijder togen, die haar in bescherming nam. Samen stelden zij een onderzoek in, het geen evenwel zonder resultaat bleef. In Baarn is aangifte bij de politie gedaan. Het onderzoek heeft nog geen succes gehad. Het signalement van den aanrander Is even wel bekend. VERDWENEN AUTO TERECHT. De Ford-auto, welke eergisteren op het Lange Voorhout te Den Haag door ee-n in woner van Noordwijk werd geparkeerd en die daarna verdwenen bleek te zijn. is op het marktterrein aan de Herman Coster- straat in de residentie onbeheerd terugge vonden. GROOTE BRAND IN DE HOOFDSTAD. In den afgeloopen nacht is .in het ha vengebied van Amsterdam een groote brand ontstaan, die in den omtrek duide lijk was waar te nemen en waarvan de oorzaak tot nu toe niet geheel kon worden opgehelderd. Het betrof hier een opslagplaats voor landbouwdoeleinden, die niettegenstaande het ingespannen blusschingswerk van de hoofdstedelijke brandweer, die vrij snel ter plaatse was gearriveerd en goed werk heeft verricht, grootendeels werd vernield. Dank zij het krachtdadig inspannen der brandweermannen kon echter voorkomen worden dat enkele steenen gebouwen, die in de nabijheid zijn gelegen, door het vuur werden aangetast De hoofdstedelijke brandweer was zich volkomen van, ae haar opgelegde taak be wust en verschillende brandweerlieden hebben hierbij staaltjes van persoonlijken moed en volharding getoond. Het nablusschingswérk heeft vanochtend nog enkele uren gevergd. MAXIMUM-PRIJZEN VOOR EENHEIDSRIJWIELBANDEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat bij de „prijzenbeschikking eenheidsrijwiel banden No. 1", welke heden in werking is getreden, maximumprijzen voor eenheids rijwielbanden zijn vastgesteld. Eenheidsrij wiel buiten- en binnenbanden, welke vol gens de voorschriften van het Rijksbureau voor rubber zijn vervaardigd, zijn te her kennen aan de zwarte respectievelijk roode kleur en aan een merk ^bestaande uit de letter b, c. h of v. Bij verkoop aan verbruikers, bedragen deze maximum-prijzen, inclusief vracht en omzetbelasting, voor: Toer-buitenband: 28/1 '/2 f. 2.00 Transport-buitenband 28/1 3.30 28/1 3/4—1 5/8 3,70 28/2 4.25 26/2 „4.— Toer-binnenband 28/1 */- 0,68 Transport-binnenband 28/1 Vs 0.87 28/13/4—15/8 0.96 26/2 (ook ballon)1,05 28/2 1.12 Voor de maximum-prijzen, die zijn vast gesteld bij verkoop aan grossiers en detail listen. wordt verwezen naar de Nederland sche Staatscourant, waarin de boven vermei., de beschikking is opgenomen. Voor het monteeren mag ten hoogste een bedrag van f. 0.30 per band worden be rekend Bij gelijktijdige montage van oen binnen- en buitenband mag het bedro.g van f. 0,30 slechts éénmaal in rekening wor den gebracht. Ten «lotte wordt er on gewézen, dat met uitzondering van garanti^bonabng-pn de b^filings- levertwsvonrwaar''«n zcoals deze op 9 Mei 1040 golden, niet mogen worden gewijzigd. VAN DE TRAP GEVALLEN EN GEDOOD. Vannacht cm half twee is m zijn wo ning aan den Soetendaalscheweg de 85- jarige A. C. van Dijk van de trap van de eerste verdieping gevallen. Hij kwam daar bij zoo ongelukkig terecht, dat hij na kor ten tijd is overleden. 1 Churchill is eenstemmig tot leider der conservatieve partij gekozen. Deze verkie zing vond plaats tijdens een besloten bij eenkomst der conservatieve parlementsle den. Churchill was de eenige candidaat die vpor de door het aftreden van Chamber lain vrijgekomen functie gesteld was. (United Press). Volgens diplomtieke kringen te Boekarest is het verbreken van de betrekkingen tus schen Engeland en Roemenië nu vrijwel zeker. De Britsche gezant Hoare heeft gis teravond een onderhoud gehad met gene raal Antonescu, waarin hij een definitief antwoord poogde te krijgen op den Brit- schen eisch om opheldering over de ac tiviteit van de Duitschers in Roemenië. Het verluidt, dat Antonescu geen enkele ver klaring gegeven heeft. (United Press). HET TIJDVAK VAN 10 JUNI TOT 10 JULI. Eerlang zal in de drukkerij van de „Mo- niteur", welke eigendom is van den Fran- schen vicepremier Pierre Laval, een boek verschijnen, getiteld „de waarheid over den tijd van 10 Juni tot 10 Juli", zoo meldt Transocean. Dit boek werd in opdracht van Laval door den chef der persafdeeling van het vicepresidium, Montigny, geschreven en bevat tal van onthullingen over de rollen, welke de voorzitter van den senaat, Jeanne- ney, Herriot en de president der republiek, Albert Lebrun, bij de ineenstorting van Frankrijk gespeeld hebben. Het behelst het onweerlegbare bewijs, dat Lebrun de par lementsleden die aan boord van de „Massi- lia" gevlucht waren, heeft geholpen en dat men hem zelf slechts met moeite heeft kunnen weerhouden de vlucht naar de kolo niën te nemen. Laval heeft den correspon dent van Transocean ontvangen, om hem een eersten blik te gunnen in dit boek, het welk hij beschouwt als een bewijs, dat bij de ineenstorting van de oude Fransche po litiek hij alleen het geweest is, die door overleg met Duitschland een bet-eren tijd voor Frankrijk en Europa heeft willen doen aanbreken. Bij deze gelegenheid heeft La- val tevens uiting gegeven aan de hoop dat de regeering aan het einde van deze maand naar Parijs kan verhuizen en dat het dan gemakkelijker zal zijn met de Duitsehe overheid in contact te komen. Met mar kante woorden wees Laval er nog eens op, dat hij een beteren tijd voor Europa in de nederlaag van Engeland gewaarborgd ziet, een nederlaag welke hij even hard verlangt als de meeste Europeesche staatslieden, die begrepen hebben, dat men de geschiede nis niet kan omdraaien en dat veeleer ge streefd moet worden naar een eensgezind Europa met uitsluiting van Engeland. (A.N.P. DUITSCH-ITALIAANSCH OFFENSIEF IN HET NABIJE OOSTEN? Svensk-a Dagbladet wijst in een bericht uit Londen op de bezorgdheid in En-geland over een beweerd Dui-tsch-Italiaansch of fensief in het Nabije Oosten. De corresipondent schrijft: Valt Egypte en het Suezkanaal, dan is Palestina on houdbaar en zijn aan de Engelsche vloot de steunpunten ontnomen, zonder welke zij zich in het Oostelijke bekken van de Mid- dellandsche Zee niet kan handhaven. Het rechtstreeksche gevolg van een zoodanige ontwikkeling moet zijn, dat de asmogend- heden ongehinderd den toegang tot de rijke petroleumbronnen bij Mosoel krijgen. Ook lijkt het twijfelachtig of Turkije in staat ls voldoende tegenstand te bieden. Zeker is, dat de asm ogen ah ede n zich -dan een veilig vaarwater voor de van Bakoe komende Rus sische petroleum door de Bardon ellen kun nen verschaffen. Tenslotte wijst het Zweedsche blad op net jongste artikel van het Londensche blad Observer, waarin letterlijk stond: „Enge land moet alles in het werk stellen om Egypteden Soedan en Palestina aan beide zijden van het Suezkanaal te houden, want de aldaar staande troepen zijn niet sterk genoeg en de toestand geeft aanleiding tot bezorgdheid. Wij moeten uiterst krachtige versterkingen zoowel aan mannen als aan machines sturen, vooral artillerie". (A.N.P.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2