Voorstellen aan den Leidschen Raad Ons Kort Verhaal Binnenland LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 8 October 1940 Derde Blad No. 24705 Schuilkelder idylle 81ste Jaargang De luchtbescherming Verbetering Rijn- en Schiekade Spit, rheumatiek? S AKKERTJE GEMENGD NIEUWS Felle brand te Schijndel VRAGENRUBRIEK BENOEMING EN ONTSLAG. Het college van regenten en regentessen van liet Heilige Geest- of Arme Weès- en Kin derhuis biedt de navolgende voordracht aan voor de benoeming van een regent ter voorzie ning ln de vacature-W, J. P. Surlngar: lo de heer E. H. Moens, alhier; 2o, de heer prof! dr. J. P. B. de Josselln de Jong, te Oegst geest. B en W geven in overweging voor den duw van den cursus 19401941, te benoemen aan: I de Hoogere Burgerschool voor Meisjes tot tijdelijk leeraar in de handelswetenschappen, den heer Th. A. van Westerhoven; tot tijdelijk lëërares in het Duitsch mej. dr. A. Z. Huisman; tot tijdelijk leeraar in de scheikunde den heer drs. J. W. Zwartsenberg; tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuwkunde, den heer drs. J. Ub- bink en tot tijdelijk leerares in het Pransch mei. dra. A. Oosterleei li de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus tot tijdelijk leerares in het Duitsch Mej. dr A Z Huisman en tot tijdelijk leerares ir het Engelsch mevr. J. E. Wissenbwgh-Raven- steijn. De heer H. van der Jagt verzoekt hem eer vol ontslag te verléenèn als hoofd van de op leidingsschool voor U.L.O, aan de Drie October- straat. KOOP EN VERHUUR. Op 1 Juni j.l. eindigde het ingevolge raads besluit van 17 Mei 1920 met mevr. E. Roelofs— Juta. thans mevr. E. Versteegen—Juta, gesloten huurcontract, ter zake van het terrein, gelegen op den hoek van de Kernstraat en de Cobet- straat, waarvan de oppervlakte destijds op on geveer 535 vierk. M. werd aangenomen, doch die nader 543 vierk. M. blijkt te bedragen. De verhuring geschiedde voor het hebben van een houten villatje op den grond. De huurprijs bedroeg f. 0.20 per vlerk. M., ter wijl de grond- en straatbelasting voor rekening van de gemeente was. Met mevr Versteegen zyn onderhandelingen gevoerd, waarbij overeenstemming is bereikt over een verlenging van de huw voor den tijd van 5 jaren tegen een huurprijs van f.240 per jaar onder bepaling, dat de huwster de grond belasting en de straatbelasting voor haai- reke ning zal nemen. Dc gemeente heeft van den heer L. Verkoren alhier het aanbod ontvangen om een tweetal strookjes grond aan de Witte Rozenstraat aan haar in eigendom over te dragen. Het kleine strookje grond, groot pl.m. 9 vierk. M., is be straat en maakt reeds deel uit van de Witte Rozenstraat; het andere strookje grond, groot 36 vierk. m. is van de straat afgescheiden. Met adressant is overeenstemming bereikt over de aan de eigendomsoverdracht te ver binden voorwaarden, waaronder een regeling ter zake van de betaling van de besfcratlngskosten van het laatstgenoemde strookje grond, welke kosten geraamd worden op f. 300. Met de n.v. Gemeenschappelijk Eigendom heeft een bespreking plaats gehal over over dracht van grond in verband met het door trekken van de Bwggravenlaan en den aanleg van de brug over de Stadsmolensloot, ter ver binding van dezen weg en de De Sitterlaan. Hierbij is overeenstemming bereikt over een ruiling van gronden op een basisprijs van f.1, per vierk. M. De strooken grond der gemeente, te zamen groot pl.m. 297 vlerk, M., zullen ge ruild worden tegen strooken grond van de ven nootschap, te zamen groot pijn. 1050 vierk. M. Van den heer J. B. de Koning is een verzoek ingekomen om van de gemeente te mogen koo- pen het strookje bouwteirein achter zijn wo ning aan den Rfjnsbwgerweg No. 80. Bij een kadastrale opmeting is n.l. gebleken, dat op dit strookje grond een gedeelte van de bij zijn huis behoorende schuw is gebouwd en dat adressant bovendien de aangrenzende, eveneens aan de gemeente toebehoorende strook grond in gebruik heeft. Over den verkoop van het strookje grond, groot 14 vierk. M., is overeenstemming bereikt tegen een prijs van f10 per vierk. M. Ook is er geen bezwaar tegen, dat de aangrenzende strook grond, groot pl.m. 60 vlerk. M„ bij adres sant ln gebruik blijft. Van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels", v/h. De Koster en Co., alhier, is, in verband met den bouw van een laboratorium c.a., een ver zoek ingekomen, om van de gemeente te mogen koopen de strook grond aan de Oosterkerkstraat; zij behoeft n.l. de beschikking over dit ter- reintje om het gebouw rechthoekig te kunnen plaatsen, terwijl zij tevens het verkrijgen van een toegangspad naar de Oosterkerkstraat, be oogt. Na eenige besprekingen is te dezer zake een regeling ontworpen in dien zin. dat de ge vraagde strook grond door de gemeente aan de vennootschap in eigendom zal worden over gedragen in ruil voor een andere strook grond, onder toebetaling door de vennootsch8jp van f.10 per vierk. M.. voor zooveel de strook ge meentegrond grooter is. L Met de laatstgenoemde strook grond zal heu pad. dat langs de Meelfabriek loopt en eigen dom is van de gemeente, worden verbreed. Dit pad vormt dan een goede uitweg naar de Oos terkerkstraat, zoowel voor de meelfabriek „De Sleutels" als voor het vellenplotersbedrijf van den heer J. Marijt, die eveneens daarom had verzocht. Met deze belanghebbenden is dan ook overeengekomen, dat hun tegen betaling van een iaarlijksche recognitie recht van over pad zal worden verleend, te vestigen bij ser vituut. - Van den heer G. W. Proper, te Oegstgeest. is een verzoek ingekomen om van de gemeente te mogen koopen het perceel bouwterrein aan den Rljnzichtweg te Oegstgeest. groot pl. m. 3570 vierk. M. Met adressant is overeenstemming bereikt over den prijs van f. 8,60 per vierk. M. De heer P. J. van Hoeken, alhier, heeft aan de gemeente voor villabouw te koop gevraagd een gedeelte van het bouwterrein aan den Was sen aarschen weg. grenzende aan de reeds aan wezige bebouwing aldaar. Ten einde tot een goede verkaveling van den bouwgrond aan deze- zijde te geraken, dient de breede sloot, die thans door het terrein loopt, te worden gedempt; aan het te verkoopen perceel kunnen dan zoodanige afmetingen worden gegeven, dat ook de aan grenzende westelijke grond een regelmatlgen vorm verkrijgt. De kosten van deze slootdem- ping en het leggen van een duiker, welke kos ten op f.3500 worden geraamd, behooren uiter aard niet enkel op het thans te verkoopen perceel tc drukken, doch ten laste van het ge- hooi" complex grond te worden gebracht. H°t te verkoopen nercecl hoef" pen dient,e van 58 m. en is pl.m. 1760 vierk M groot, tw, het voo-irrrein tot een diepte van 30 M. pl.m. 1125 vlerk. M. en het achterrein pl.m. 625 vierk. M. Adressant^ gaat accoord met den gevraagden prils van f. 12 per vierk. M. tot een diepte van 30 m. en van f2 per vierk. M. voor den overigen grond. ONDERWIJS-SUBSIDIES. Om praeadvies werd in handen van B. en W. gesteld een verzoek van het bestuw der Ver- eeniging voor Christelijk Onderwijs, alhier, om, op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te verleenen tot de aan schaffing van leermiddelen ten behoeve van do school voor uitgebreid lager onderwijs aan het Noordeinde 3, zulks in verband met de toene ming van het aantal leerlingen in de 4de klasse. Aangezien aan de wettelijk gestolde eischen is voldaan en het bestuur, desgevraagd, heeft medegedeeld, dat aanschaffing van de ge- wensehte leermiddelen ook onder de tegenwoor dige bijzondere tijdsomstandigheden niet ach terwege kan blijven, bestaat er aanleiding de gevraagde medewerking te verleenen. Het bestuur van de Vereeniging tot bevor dering van de Opleiding tqt Instrumentmaker verzocht te willen verklaren, dat uitbreiding van het onderwijs aan de' Instrumentmakersschool met dat in constructie en ontwerpen van appa raten, en in materialenkennis. noodig wordt ge oordeeld. Het bestuur merkt daarbij op. dat het hi«r betreft een geringe, doch voor het onderwijs zeer belangrijke uitbreiding, welke geen ver meerdering van kosten zal meebrengen. B. en W. willen daaraan voldoen. DE SPORTSTICHTING, 6 Mei j.l. werd besloten het sport terrein, ge legen achter „Pomona", aan het beheer en de exploitatie van de Sportstichting te onttrekken, zulks in verband met gerezen vragen inzake de mate yan onderhoud van dit in de toekomst voor bouwgrond bestemd terrein. Tot hun vol doening kunnen B. en W. thans mededeelen. dat omtrent de wijze van exploitatie alsnog met het Stichtingsbestuur overeenstemming is be reikt, mede doordat dit bestuur tegemoet geko men is aan den wensch, om ten aanzien van de onderhoudskosten rekening te houden met het feit, dat het sportterrein slechts een tijdelijke bestemming als zoodanig heeft en derhalve slechts als een „bijveld" is te beschouwen. Hiermede is de reden voor onttrekking van het terrein gan het beheer van de Stichting vervallen, DE VOORSTRAAT. 6 Mei j.l. werd aangehouden een voorstel om medewerking te verleenen aan de toekenning van een premie aan de Vennootschap onder Fir ma Erven J. van Ommering voor de verbetering van 56 woningen aan de Voorstraat alhier, en tot overneming in eigendom van de Voorstraat. Als gevolg van de tijdsomstandigheden heeft de firma haar plannen moeten fvijzigen; voors hands zal zij volstaan met een wijziging van de waterleiding voor de 56 woningen. Aangezien hiervoor geen premie kan worden verleend, kunnen B. en W. dit gedeelte van het voorstel niet handhaven. De firma heeft evenwel ver zocht de overdracht van de Voorstraat in eigen dom aan de gemeente voortgang te doen vinden. Hiertegen bestaat geen bezwaar, doch de verbe tering van de straat moet beperkt blijven tot hetgeen thans voor het oorspronkelijk geraamde bedrag van f.2000 kan geschieden. 6 Mei j.l. werd op de begrooting voor het dienstjaar 1940 o.m. een bedrag van f. 42.150 ge bracht voor het ten laste van den kapitaal- dienst komende uitgaven voor de luchtbescher ming. Ingevolge nader overleg met den inspecteur voor de bescherming der bevolking tegen lucht aanvallen kan dezo raming aanzienlijk worden verlaagd; anderzijds moet echter in verband luchtbeschermingsdienst over een nieuw crediet worden beschikt. In de praktijk bleek namelijk het vrijwilllgers- systeein. waarop de luchtbeschermingsdienst, zoo hier als elders, was gebaseerd, niet geheel te voldoen; daarom werd naar een oplossing ge zocht, die de ondervonden bezwaren zou kunnen opdervangen, In afwachting van de definitieve maatregelen, die mede door de Rfjksautoritelten daartoe zul-** len worden genomen aanvankelijk v/erd aan de beschikbaarstelling van personeel van den Opbouwdienst gedacht, doch dat plan is tot na der order opgeschort hebben de Rijksauto riteiten goedgevonden, dat als tijdelijke maat regel particulieren op uurloon in dienst wor den genomen, welk loon het Rijk voor zijn re kening poemt. De reorganisatie, die uit een en ander voort vloeit, omvat tevens de instelling van 4 brand weerpiketten. alsmede doorloopende bezetting van den centralen post en van 3 meldingBposten, Ten behoeve van deze reorganisatie en ter vermeerdering van de paraatheid van den dienst moeten uitgaven tot een bedrag van f. 6000 worden gedaan, welke uitgaven echter ook haar nut behouden bij de t.z.t. te venvachten nadere regeling van de personeelskwestie, Met inbegrip van dit bedrag van f. 6000 dient thans volgens onderstaande specificatie een be drag van f. 20.500 op den kapitaaldienst te wor den geraamd, welk bedrag derhalve in de plaats treedt van de hierboven genoemde som van f. 42.150, te weten: Stalen helmen f. 2.500.^-- 16 slangenwagens met toebehooren 10.000. Kaarslantaarns, zaklantaarns, aan wijsborden. het schilderen der sire nen. enz2.000 4 vrachtauto's voor het vervoeren der babyspuiten 3.200. Het aanbrengen van een dubbelen wand in één en het maken van schotten in twee posten, afscher mingsmiddelen. enz1.400 Tafels, banken lampen, kachels, enz. 500. Leeren jassen 700. Auto-gereedschappen 200.— f. 20.500.— Het bedrag van f. 20.500 ware in 15 Jaar uit de gewone middelen af te lossen, aanvangende met het jaar 1940. Zooals bekend is, wordt verbetering van de Rijn- en Schiekade al sedert gerulmen tijd onder oogen gezien. Op verschillende plaatsen is de weg, gemeten tusschen de boomen en den waterkant, nauwe lijks 4 M. breed, tengevolge waarvan het elkan der passeer en van voertuigen zeer bezwaarlijk en met het oog op het onmiddellijk langs den weg. zonder een behoorlijke afscheiding, gelegen water, zelfs gevaarlijk is. De aanwezige grindverharding is niet in goe den staat te houden, zoodat de weg, ondanks het onderhoud, dat daaraan wordt besteed, re gelmatig kuilen en gaten vertoont, terwijl de verharding vooral bij drogen weerstoestand aan de bewoners van de aan den weg gelegen wo ningen reden tob klagen geeft als gevolg van het stof. hetwelk zij veroorzaakt. Eenige malen zijn plannen ontworpen, welke beoogde een afdoende of min of meer afdoende oplossjng te verkrijgen. Deze plannen leden echter schipbreuk op de weinige geneigdheid van de eigenaren der aangrenzende woningen, om hun medewerking op voor de gemeente aannemelijke basis te verleenen. Intusschen kan in dezen toestand niet langer worden berust. B. en W. hebben daarom een plan doen ont werpen, hetwelk tegemoet komt aan de klach ten Inzake de verkeersonveiligheid en den hin der van stof Een voorloopig plan derhalve, dat evenwel de verwezenlijking van een defi- nitjeven toestand van de Rijn- en Schiekade overeenkomstig het uitbreidingsplan geen be lemmeringen in den weg legt. Dit plan omvat den aanleg van een 1 M. bree- den verhoogden berm met boombeplanting aan de waterzijde, de verbetering van het be staande wegdek door middel van een opper- met een noodzakelijke reorganisatie van den vlaktebehandeling met wegenteer en spramex- grind en, waar mogelijk, den aanleg van een trottoir langs de huizenzijde. De nog aanwezige boomen aan de zijde van de huizen, welker aan tal nog slechts gering is, zullen gerooid moeten worden. Weliswaar zullen sommige gedeelten van den weg nog zeer smal en het adaar passeeren van voertuigen bezwaarlijk blijven voor die plaatsen kan zoo noodig het passeeren worden verboden doch daar staat tegenover, dat met een behoorlijke afscheiding van den waterkant en de verbetering van den weg in zijn geheel, het verkeer in belangrijke mate zal zijn gebaat. Ten behoeve van de wegyerbetering is het noodig een strookje grond in eigendom te ver krijgen. De eigenaar van dien grond is tot kos- teloöze overdracht daarvan aan de gemeente bereid, op den voor dergelijke overdrachten ge- brutkelijken voet, Dg kosten van uitvoering van het plan wor den begroot op f. 14.500 inclusief de kosten van verbetering van de straatverlichting, welke op f. 750 worden geraamd. Tegenover deze uitgave staat een jaarlijksche besparing aan onder houdskosten van pl.m. f.700. BESCHIKBAARSTELLING YAN KOLENBON. Aan ondersteunde kleine boeren en tuinbouwers. In een circulaire aan de gemeentebe sturen deelen de waarnemende secretaris generaal van het Departement van Sociale Zaken en de secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en Vissoherij, waarnemende hoofden dier departemen ten, mede, dat zij om gelijke redenen als die, welke tot de terzake voor de in zorg zijnde werkloozen getroffen regeling heb ben geleid, termen hebben kunnen vinden om goed te keuren, -dat aan de ondersteun de kleine boeren en tuinbouwers, die in groep b zijn gerangschikt, onder dezelfde voorwaarden als bij boven bedoelde rege ling gelden, een kolenbon wordt verstrekt ter waarde van f 5.75. Indien de kleine boeren en tuinbouwers reeds in het bezit zijn van de hun toege stane hoeveelheid brandstoffen, kunnen zij niet meer voor bovenbedoelden bon in aanmerking komen. Jhr. P. J. A. JUST DE LA PAISIERES DIRECTEUR VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN. Naar wij vernemen is tot directeur van het Z. G. B., den dierentuin te den Haag benoemd jhr. P. J. A. Just de la Paisieres. De nieuwe directeur heeft zijn functie reeds aanvaard. NATIONALE COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME. In de afgeloopen week vergaderde te Utrecht de Nationale Commissie tegen het alcoholisme te Utrecht onder voorzitter schap van prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Onder meer werd het rapport der commissie graanbeperking besproken, in welke commissie voorlichting werd ontvan gen van enkele deskundigen bulten den eigen kring der geheelonthouders. De N. C. A. zal zich over het vraagstuk van de beperking van graantoewijzing aan de al- coholindustrie tot de regeering wenden. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 71-Jarigen leeftijd ls te Utrecht overleden de heer T. Koolhaas, oud directeur van de gemeentelijke machi- nistenschool en oud-inspecteur van 's Rijks Munt. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. door J. P. Ben schuilkelder is niet bepaald een erg idyllisch oord, en odk de bovengrondsche schuilplaat®, die ik op het oog heb, was dat niet, ails je het ding zoo in het voorbij gaan bekeek, Evenals alle andere soortge lijke schuilkelders had de schuilplaats tegenover de Havenstraat iet® weg van een voorhistorische terp en toen er nog geen oortögOTullbJe aan de lucht scheen te zijn, was het een prachtige speelgelegenheid voor onze lieve jeugd, met het gevolg, dat de schuilkelder al spoedig het beruchte Hol- landsChe Jasje van prikkeldraad aankreeg, wat niet tot verhooging van de schoonheid bijdroeg. En ook toen plotseling, als een donder slag bij helderen hemel de oortog ln al zijn verschrikking losbrak, scheen niets er op te wijzen, dat zelfs een schuilkelder gele genheid zou gewen tot de geboorte van een idylle. Toch is dat zoo! En Jan Poortema kan er van meeipraiten. Nooit zat hij den schuil kelder tegenover de Havenstraat voorbij gaan, zonder er een teederen blik op te wer pen. Daar en nergens anders staat de wlee van Jan Poortema's huwelijksgeluk. Met den oorlog kwam tegelijkertijd de ver schrikking van de bomaanvallen. Dreigende oorlogsmonsters kiwamen dan door de lucht aangezweemd, telkens weerklonk dan door de stad het onheilspellende, sinistere gehut] van de sirenen, dat alleen at ln staat was den mensehen koude rillingen van angst te bezorgen, iedereen vluchtte en de schuil kelders zaten vol. Jan Poortema was Vlak bij de Haven straat, toen er weer eens luchtalarm werd gemaakt. Hij keek om zich heen, zag de schuilplaats en met vele anderen wurmde hij zich naar binnen. Daar zat hij dan en hij vond het er op dat oogenblik zeker allesbehalve Idyllisch Mannen, vrouwen, kinderen zaten er ang stig opeengedromd, boven hun hoofden hoorden ze het geronk van de vliegtuigen, zoo nu en dan weerklonken doffe slagen en het scherpere geluid van het afweergeschut. Nee. die schuilplaats was eer een oord der verschrikking Maar toen hl) er een kwartiertje zac en de eerste schrik voorbij was. begon bij zioh langzamerhand te reallseeren, dat naast hem een meisje zaït. Wanneer hij zelf niet zoo zenuwachtig geweest was, zou hij dat zeker al eerder bemerikt hebben, want ze had al een paar maal gilletjes geslaakt en zich heel dicht tegen hem aangedrukt. En op een moment, dat de grond weer eens heel erg dreunde en iemand zich liet ont vallen: „Die was racjk!" voelde Jan een hand om zijn arm geklemd en hoorde hij een stem aan zijn oor. die een klagelijk „Ooooh!" riep. Jan was tenslotte een man en al voelde hij zich zelf absoluut niet op z'n gemak, hij meende het z'n plicht, het meisje naast hem te kalmeeren en dus zei hSj „Weest U maar niet bang, we zitten hier betrekkelijk veilig. Alleen voor een voltref fer zijn we natuurlijk niet safe, maar dat is een toeval". Hij zag ln de duisternis, hoe twee oerpen naar hem werden opgeslagen en hij voelde hoe haar hand zich nog steviger cm zijn arm klemde. En bij alle narigheid vond hij dat heelemaal geen onaangename cansatlo, Het riep gevoelens in hem waker, die hij tot dien tijd niet had gekend, hij kreeg zeer bewust het idee tot de sterke sexe te be hooren en geroepen te zijn tot becdherming van „het zwakke". En hij ging door kxil- meerende woordjes tot het meisje te spreken. Toen eindelijk de sirene het ééntonige verlossingsgehuil liet hooren, schoof Jan samen met het meisje de schuilplaats uit. Buiten kreeg hij voor hot eerst gelegen heid. zijn metgezellin eens goed op te nemen en hij bevond zich tegenover een zenuwach tig, bleek meisje, dat neg geenszins op haar gemak was en hem met angstocgen aan keek. Zij was geen schoonheid, maar Jan werd gercerd door het hulpelooss van haar houding en door iets goedig® ln haar blik. jk zie, dat U nog niet erg op Uw gemak bent," zei hij, „mag Ik U even naar huis brengen f" Mien Everaart woonde een paar straten verder en het speet hem echt, dat ae niet aan het andere eind van de stad woonde. Er was iets, dat hern in haar aantrok, lots dat appelleerde aan zijn mannelijk meer derheids- en besohermlngBbesef. Toen hij dan ook bij de deur haar hand drukte, vroeg hjj „Mag ik vanavond noé eens komen hoo ren of U al over den schrik heen is?" Voor het eerst zag hij de schim van een lachje in haar cogen en det fleurde haar een stuk cp- Er was zelfs een zweempje van coquetterie ln haar stem. toen ze ante woordde „Goed, als U daar zin in hebt." Jan was dien avond present. HIJ wa® zelfs zoo brutaal haar als verzetje en om den schrik heelemaal te verdrijven, een Jbioscoopje" voor be stellen, wat Micn aannaim. Toen ae uit de bioscoop kwamen, was het volslagen donker. De stad had een spookachtig aanzien, hier en daar doken geheimzinnige, blauwe lichtjes van fietsers uit de duisternis op en men kon geen hand voor de cogen zien. Ktet wa® dus volkomen logisch, dat Mien zioh ook ditmaal dicht tegen Jan aandrukte en dat hij zijn arm om haar heengeslagen hield. In die omstan digheden was het zelfs niet vreemd, dat op een gegeven moment hun geclchten elkaar even raakten, al verdenk lk Jan er heel erg van. dat hij het „toeval" een stovlg handje hielp. Eenmaal zoover, was de geboorte van den eersten zoen slechts een kwestie van secondenV71e durft beweren, dat hot zoo niet gaat De voor Nederland kortstondige oorlog was gelukkig sjicedig achter den rug, maar wat niet eindigde, was de idylle tusschen Jan en Mien. ,J2eg schpt," zei Jan, nog geen week, na dat ze elkaar hadden leeren kennen, „liet is nu tóch een rare tijd. Alles ligt onder steboven, het Is eon gekkenhuis hier op de wereldwaarom zouden we eigenlijk lang wachten met trouwen? Ik hou van je en ik zou volgende weck willen acr.teeke nenWat denk Je r van?" Mien keek Jan aan. En het moet dezelfde blik geweest zijn, dien ze hem in den schuil kelder de eerste maal had toegeworpen, al was die dan niet heelemaal te identlficee- ren geweest. Zeker ls echter, dat een paar dagen later een advertentie ln de krant stond, waarin gemeld werd, dat Jan Poor tema en Mien Evenaart samen het huwe lijksjuk wenschten te gaan torschen Dat was don de schuilkelder-idylle. „Heb je dat gelezen?" stormde Annle Ver- woard de tllekamer van etn groot kantoor binnen en ze duwde Lena Donkers de krant onder den neus, ,Mien gaat trouwen!" En ademloos staarde ze haar vriendin aan. Onverstoord ging Lena door haar r.eus te jxedoren. „Waarom zég Je niets?'' vroeg Annle boos, „03 ls onze beste vrter.dto en ze heeft er ons niets van verteld." Kalm bergde Lena haar poederdonsje weg. Toen keek ze A/pnie met een alweten- den glimlach aam. ,,'k Heb wel zooiets vervracht", zoi ze, „ze zwierf altijd rond de schuilkelders, enne ze keek meestal voed uit. Er ls geen lucht alarm geweeot, of zij vras in zoo'n schuil plaats. Ceen wonder, det zs er tenslotte één aan den hccJk gestegen hoeft Zoo sprak Lena. I iaardat was praat van .socde vriendinnen" en ik blijf er bij, dat dat de idylle niet in het minst schaadt. (Auteursrecht voorbehouden. Nadruk verboden). 1*11*1 (Ingez. Med.) DRIE HUIZEN EN EEN SCHUUR VERLOREN GEGAAN. In den afgeloopen naaht heeft te Schijndel een felle brand gewoed, waardoor drie perceelen en een land- bouwschuur geheel zijn vernield. Dc brand was ontstaan in den kruideniers winkel van den heer A. Mandeis op de Steeg aldaar. Het vuur werd door den hevigen wind aangewakkerd en ln korten tijd stonden het woon- en win kelhuis van Mandeis in lichter laaie. Reeds onmiddellijk bestond er groot ge vaar voor uitbreiding en toen de brand weer met groot materiaal ter plaatse ar riveerde waren de vlammen reeds overge slagen naar de boerenbehuizing van den landbouwer J. Aarts. In allerijl had men hier het vee in veiligheid gebracht. Drie kalveren, een aantal varkens en kippen konden echter niet meer tijdig worden ge red en zijn ln de vuurzee omgekomen. Door den straffen wind vormde zich een gewel dige vonkenregen welke weldra ook de woning van den heer A. V. d. Boogaart aantastte. Hoewel de brandweer met drie stralen op de waterleiding den strijd togen het vuur had aangebonden, kon zij niet verhinderen dat ook dit derde perceel een prooi der vlammen werd. Tenslotte sloegen de vlammen nog naar de overzijde van den weg over waar de landbouwschuur van J. Santegoed in den brand werd betrokken. De brandweer slaagde er toen echter ln het vuur meester te worden, zoodat ie boer derij van Santegoed, welke echter veel waterschade kreeg, behouden kon b'Uven. De perceelen van Manders, Aarts en 7. d. Boogaart zijn geheel door het vuur "er- woest. De wlnkellnventarls en de winkel goederen van Manders, de isndbjuwvoor- raden van Aarts en de inboedel van v. d. Boogaart en de belde eerstgenoemden zijn eveneens verloren gegaan. Ook de oogst van Santegoed, welke in de verbrande schuur was geborgen, ls door het vuur ver woest. De oorzaak moet vermoedelijk wor den geweten aan een lek ln den sohoorsteen bij Manders. De schade wordt slechts voor een klein gedeelte door verzekering ge dekt. DE GEVAARLIJKE ONBEWAAKTE OVERWEG. DoodeUjk slachtoffer te Wadenoyen. Gisteravond ls de 23-jarlge B. de Bruin, die op zijn rijwiel den onbewaakten over weg bij wachtpost 38 onder Wadenoyen passeerde, door een trein, die om 20.16 uit Geldermalsen naar Tiel vertrekt, gegrepen. De ongelukkige was op slag dood. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN? Gistermiddag werd op de Vecht bij Om men een vrachtboot onder stoom opge merkt, welke stuurloos ronddreef. Bij on derzoek bleken de belde opvarenden G. Veltman en zijn zwager H. Korthuls, die in dienst zijn van den vrachtvaarder H. van EDburg, niet meer aan boord te zijn. Het vermoeden bestaat dat zij door nog niet opgehelderde oorzaak overboord zijn geslagen en verdronken. De politie ls ter stond begonnen te dreggen doch ls er nog niet ln geslaagd de mannen te vinden. Veltman was gehuwd en vader van twee kinderen. Korthuls was ongehuwd. EEN OUDHEIDKUNDIGE VONDST. De gemeenteveldwachter te Bunnlk, de heer F. Meems, heeft een belangrijke histo rische vondst gedaan. Het betreft een urn uit den romelnschen tijd, welke gedeeltelijk met asch, gedeeltelijk met nog gaaf ge beente was gevuld. De urn werd gevonden op ruim 2'/2 meter diepte, op een plaats, .aar onder leiding van de Nederlandsche Heidemaatschappij, oude fortificaties wor den weggeruimd. Aanvankelijk wilde de heer Meems de urn aan het Rijksmuseum van Oudheden te Lelden ten geschenke geven, maar op ver- zoe!. van dr. van Hoorn, conservator van het Oudheidkundig Museum te Utrecht, heeft hij zijn vondst aan het Provinciaal Utrechtsch Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen geschonken. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN ZWEEDSCHEN HOUTZAAGMOLEN. In een houtoaagmolen te Sunósvall in Noord-Zweden heeft een groote brand gewoed. De fabriek brandde volgens Dagens Nyheter voor het grootste deel af. Machines en trarsporttnstal 1 aties werden vernield evenals een reeks voor montage ge reed gemaakte hulzen, die voor Finland en Noorwegen bestemd waren. De schade wordt geschat op anderhalf müllioen kroon. (D.NS.) W. J. S. te V. De vaststelling der leges- gelden geschiedt door iedere gemeente afzon derlijk, zoodat u inderdaad in de eene gemeente voor een bewijs van Nederlanderschap of iden titeitsbewijs meer moet betalen dan in de andere. Dat voor de uniforme identiteitsbewijzen ook een uniform tarief zou gelden, schijnt alles zins aanbevelenswaardig, doch voorzoover ons bekend, bestaat dienaangaande niet het voor nemen. R. te L. Zeer tot ons leedwezen moeten wij het antwoord op deze vraag schuldig blijven.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9