Engelsche explosieve en brandbommen op Amsterdam Naar de vernietiging van Londen DINSDAG 8 OCTOBER 1940 No. 24705 De situatie in het Verre Oosten 81ste Jaargang Acht personen vonden den dood, talrijke gewonden Groote verbijstering onder de bevolking Samenwerking in Groot OostAzië Voortzetting der luchtaanvallen Represailles tegen de behandeling van Duifschers in Indië EERSTE BLAD Feiten van den dag LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 cts^, porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden ƒ2.35 per week ƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Het A.N.P. meldt: Gisteravond en in den loop van den nacht hebben Engelsche vliegers we derom de hoofdstad als doelwit van hun „heldendaden" gekozen. Reeds om 9 uur naderden de eerste toestellen en kwam het luchtafweerge schut in actie. Korten tijd later stegen ook Duitsche vliegtuigen op, die ver schillende malen in heftigen strijd met de aanvallers gewikkeld waren. In de stad hoorde men duidelijk het mitrailleur vuur. Op zeer krachtige wijze werden de Engelsche vliegtuigen beschoten en de burgerbevolking, opgeschrikt door de zware knallen, samengedrongen in de huis kamers, vroeg zich met verbijstering af, of dit het voorspel zou zijn van een aanval, gelijk aan dien van de vorige week. Zij, die zöó dachten, bicken helaas den misdadigen opzet der Engelsche luchthelden goed ge raden te hebben. Ondanks het feit, dat de vliegers der „Koninklijke" luchtmacht on telbare hoeveelheden lichtfakkels uitwier pen, waardoor de stad bijwijlen als bij dag licht onder hen lag en dus militaire en niet-militaire doelen duidelijk te onder scheiden waren, lieten zij niet na, hun bommen op de woningen van weerlooze burgers te werpen. Niet minder dan acht personen von den hierdoor een verschrikkelijken dood in de instortende huizen, terwijl talrijke min pf meer ernstig gewonden naar de verschillende ziekenhuizen moesten worden vervoerd. Dat het aantal slachtoffers in verhou ding tot de groote schade en het aantal neergeworpen projectielen nog betrekkelijk gering is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat spoedig luchtalarm was gegeven. Het duurde tot bijna vier uur in den och tend, alvorens de aanvallers zfch definitief terugtrokken, nadat zij in de laatste uren tevergeefs getracht hadden door het vuur van het afweergeschut heen te breken. IN DE OMGEVING VAN DE VECHTSTRAAT. Het ergst was wel de toestand in de omgeving van de Vechtstraat. Het per ceel Vechtstraat 135 was door een vol treffer aan de achterzijde geraakt, waardoor het pand vrijwel geheel ver nield werd, en ook de perceelen 131 en 133 dusdanige schade hadden opgeloo- pen, dat zij grootendeels waren inge stort. Vier dooden vallen in het eerste pand te betreuren, terwijl het rond vliegende puin, de bomscherven en het glas talrijke gewonden veroorzaakten. Twee der lijken, die van een onbekende vrouw en een onbekenden jongen, waren in den loop van den nacht geborgen en naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De beide andere slachtoffers bevonden zich toen nog in de huizen en zijn bij daglicht geborgen. Enkele der gewonden verkeeren in levensgevaar. De achter het getroffen pand liggende huizen in de Eemsstraat on dervonden eveneens groote materieele scha de. De kracht van de explosie was zóó he vig, dat het puin van de perceelen in de Vechtstraat over een breedte van 25 meter werd weggeslagen. In de tuinen van de per ceelen in de Eemsstraat trof men, tegen de huizen aan, stukken aan van een veranda, ja zelfs een trapleer en een deur. Een vijf tal woningen in deze straat was hier door aan de achterzijde volkomen onbe woonbaar geworden. Onder de talrijke belangstellenden, die het intensieve reddingswerk van de ver schillende diensten gadesloegen, bevond zich de hoofdinspecteur van politie de heer F. E. Bergsma. chef van het bureau Pieter Aertszstraat. Zeer ernstig waren ook de gevolgen van den bominslag in het perceel Lek straat 54. Twee menschen werden daar op slag gedood, terwijl twee an deren ernstige verwondingen opliepen. Het huis stortte ineen, evenals het belendende perceel, in zijn val de electrische bovenleiding van de tram meesleurend, waardoor ernstig gevaar ontstond. Ook hier was de schade aan omliggende huizen zeer aanzienlijk. BOMBARDEMENT IN HET NOORDELIJK DEEL DER STAD. Het Noordelijk deel van de stad heeft eveneens in de avonduren een waar bombardement te verduren gehad. Her haaldelijk wierpen de Engelsche pilo ten hun explosieve lasten uit, en zij troffen daarbij het perceel Urkstraat 13, hetgeen verschrikkelijke gevolgen had. De bom sloeg door het dak in de huiska mer, waar zich de twee reeds bejaarde be woners, de heer en mevrouw Kaman, be vonden. Beiden werden op slag gedood. Een drietal kennissen, dat bij hen op bezoek was, ontsnapte het gevaar -wonder boven wonder. Wel werden zij allen dusdanig ge wond, dat zij respectievelijk naar het Wil- helmina- en het Binnengasthuis moesten worden overgebracht. Het stoffelijk over schot van den heer Kaman had men van ochtend vroeg nog niet kunnen bereiken. De aangrenzende perceelen, waarin even eens ouden van dagen wonen, werden ge lukkig voor verwoesting gespaard. Bovendien werden verschillende bommen in het water van het Bulten-IJ geworpen, uiteraard zonder schade aan te richten, terwijl op den weg tusschen Schellingwou- de en Durgerdam verscheiden bommen in een weiland vielen. Een bom werd gewor- IN DE OMGEVING VAN P. C. HOOFTSTRAAT EN ALEXANDER BOERSSTRAAT. Behalve explosieve bommen gooiden de Britsche vliegtuigen groote hoeveelheden brandbommen uit. De omgeving van de P. C. Hooftstraat en de Alexander Boers- straat. had hiervan het ergste te lijden. In het perceel P. C. Hooftstraat 158 brak een middelbrand uit, welke echter door de gemeentelijke brandweer, daarin bijgestaan door de brandweer van den luchtbescher mingsdienst, o. 1. van den plaatsvervan gend commandant der brandweer, J. B. Schuitemaker en hoofdbrandmeester W. de Boer, spoedig werd beheerscht. De derde etage en een vertrek op de tweede verdie ping brandden echter geheel uit. De be woners, die zich te bed bevonden, hadden wonder boven wonder geen letsel bekomen, al kan men zeggen, dat het een haartje heeft gescheeld. Ook de perceelen P. C. Hooftstraat 161, Alexander Boersstraat 43 en 39 werden rechtstreeks door brandbom men getroffen. Het perceel in de P. C. Hooftstraat was door een bom getroffen, welke dwars door het huis heengeslagen en via de serre in den tuin terechtgekomen is. Daar kwam zij tot ontbranding zonder schade aan te richten. In het perceel Alexander Boersstraat 43 had een bewoon ster van de derde verdieping de bom in den luchtkoker hooren vallen. Zij wist zich nog juist bijtijds in veiligheid te stellen, enkele oogenblikken later brandde haar slaapkamer heftig. Voorts trof een brand bom een houten bijgebouw van het Pae- dologisch Instituut der Vrije Universiteit in de Vossiusstraat. Met behulp van een snelbluschapparaat en zand werd de bom spoedig onschadelijk gemaakt. Een drietal brandbommen viel bovendien nog in het Vondelpark, waarbij een gasbuis is. ver nield. Op het Muiderpoortstation werd eveneens een aanval andernomen. De brandbommen misten echter haar doel en konden door het spoorwegpersoneel on schadelijk gemaakt worden .Een brand bom, welke in de Wagenaarstraat viel, werd tenslotte door de wijkbrandweer ge- bluSCht. jm Op een tweetal plaatsen Ih de stad zijn voortspersonen door granaatscherven ge troffen. Zij zijn naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. Op onzen tocht langs de zoo zwaar ge teisterde plaatsen troffen wij vele inwoners van de hoofdstad in de grootste schrik en ontsteltenis aan. Men vroeg zich verbijsterd af, waartoe dit alles diende, waarom de Engelsche viegers thans wederom de weerlooze bevolking van de hoofdstad hadden uitgekozen als hun slachtoffer. Hebben de machtshebbers in Engeland dan geen besef van het onnoeme lijk leed en de ellende, welke zij zaaien over deze dichtbevolkte woonwijken van Amster dam? Het schijnt wel van niet! Vergissingen zijn totaal uitgesloten. De Engelsche licht- pen nabij het perceel Buikslotermeerdijk fakkels Wngenboven^de wooiwijken en de" 134. De hevige luchtdruk verwoestte hetpiloten moeten de straten nauwkeurig heb- huisje grootendeels, doch de vier bewoners ben kunnen onderscheiden. Eens te meer kwamen er zonder noemenswaardige ver- i blijkt, dat Engelsche vliegers niets ontzien wondingen at. Ook aangrenzende perceelen in hun strijd voor wat zij „beschaving" kregen belangrijke schade. noemen De Japansche minister van buitenland- sche zaken Matsoeoka heeft gisteren een rede over de buitenlandsche politiek ge houden voor de gouverneurs der provin cies. Hij begon met uiteen te zetten, dat bepaalde staten tot dusver steeds weer gepoogd hebben de politiek van Japan en zijn noodzakelijke taak binnen Groot- Oost-Azië te onderdrukken. Dit heeft ten slotte tot het sluiten van het drie-landen- pact geleid. Japan is niet voornemens ge bieden te annexeeren of Aaziatische vol keren te onderdrukken en uit te zuigen, zooals, volgens hem, eenige Europeesche en Amerikaansche staten dit gedaan heb ben. Integendeel, Japan wil deze volkeren van imperialistischen druk bevrijden, en op, grondslag van gemeenschappelijke wel vaart met hen samenwerken. De botsing in China, zoo vervolgde Matsoeoka, toont twee verschillende opvattingen: Japan heeft de stabiliseering van Oost-Azië op het oog door vreedzame samenwerking, terwijl Tsjang Kai-sjek de stabiliseering tracht te bereiken door front tegen Ja pan te maken. Wat de betrekkingen tus schen Japan en de Sovjet-Unie. betreft, meende de minister, dat het gezien den tegenwoordigen toestand der wereld ver keerd zou zijn, indien beide mogendheden in het Verre Oosten met elkander in con flict zouden geraken. Eventueele misver standen dienen terstond te worden wegge nomen en hangende vraagstukken dienen te worden opgelost. Het parool moet lui den: voor een groot doel samenwerken. Voor sommige landen zou het de grootste vreugde zijn, wanneer Rusland en Japan met elkander in conflict geraakten. Daar om is in het drielanden-pact ook de Sovjet-Russische kwestie duidelijk vastge steld. Matsoeoka zeide verder, dat het, zoolang de oorlog in China duurt, niet te vermij den is, dat de rechten en belangen van vreemde mogendheden geraakt worden, vooral wanneer deze belangen liggen in het gebied van de Japansche operaties. Wan neer derhalve vreemde mogendheden hun rechten en belangen wenschten te be schermen, behoorden zij geïnteresseerd te zijn bij een spoedige bijlegging van het conflict. De Japansche regeering, zoo ging Mat soeoka voort, verwacht thans met de groot ste belangstelling of Engeland den weg door Birma zal heropenen. Japan heeft niet het voornemen om twist te zoeken met een of ander land, maar moet met be slistheid iedere poging van de hand wijzen om den vrede in Oost-Azlë door verderen steun aan Tsjang Kai-sjek te verstoren en daarmede den oorlog langer te doen du ren. Voorts sprak Matsoeoka den wensch uit dat Nederlandsch-Indië, Fransch Indo- China en Thailand gemeenschappelijk met Japan aan den opbouw zouden medewer ken. DE JAPANSCH-RUSSISCHE BETREKKINGEN. De vroegere Japansche ambassaderaad te Moskou, Sjitsjida. heeft bij zijn aan komst in Tokio aan Japansche journalisten verklaard, den indruk uit To&o te hebben meegenomen, da! de diplomatieke onder handelingen tusschen Japan en de Sovjet- Unie. op grondslag van de jongste verkla ring van Molotof in zake de wederzijdsche betrekkin-zen, vorderingen maken. DE AMERIKANEN IN HET VERRE OOSTEN. De Standard Cacuum Oil Company heeft, r.aar de China-Press meldt, haar personeel in China aangeraden, familieleden zoo spoedig mogelijk naar de Vereenigde Sta ten te laten vertrekken. Ook de Texas Oil Company heeft een deel van haar perso neel aangeraden hun gezinsleden thans reeds te laten vertrekken bij wijze van voorzorg, daar er door den toestand in het Verre Oosten wellicht gebrek aan scheeps- ruimte kan ontstaan. Londen is gisteren weer den geheelen dag onder luchtalarm geweest. Het D.NJB. meldt: Duitsche gevechtsvliegtuigen vielen ten deele onder bescherming van jachtvliegers Londen en doelen in het Zuiden en Zuid- Oosten van het Britsche eiland aan. Ha veninstallaties, wapenfabrieken, ravitaillee- ringsinstallaties, spoorwegen, vliegvelden en andere belangrijke doelen kregen tref fers, die branden en verwoestingen ten ge volge hadden. Op verschillende plaatsen ontwikkelden zich luchtgevechten en trad luchtdoelartillerie in werking. Bij de lucht gevechten werden 22 vijandelijke en 7 eigen toestellen neergeschoten. Hedennacht werd een nieuw hoogtepunt bereikt In de golf van vergelding, welke Engeland teistert. In nog grooter aantal dan gewoonlijk verschenen de bommenwer pers boven de Britsche eilanden. Hun aan vallen op voor den oorlog belangrijke doe len werden door het heldere weer bijzon der begunstigd. Naar uit een bericht in de Daily Mail blijkt, heeft Scotland Yard een razzia op groote schaal ondernomen tegen de ultdee- lers van vlugschriften op de stations van de ondergrondsche, die voor luchtbescher mingsdoeleinden gebruikt worden. Omtrent den inhoud van deze pamfletten wordt slechts medegedeeld, dat hij „defaitistisch" was. Een reeks kantoorlokalen is doorzocht en men heeft bij deze gelegenheid groote hoeveelheden vlugschriften in beslag ge nomen. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De stemming in de wijken van Oost-Lon den is zoo dreigend geworden, naar uit Londen gemeld wordt, dat de nieuwbe noemde minister van binnenlandsche za ken, Morrison, gisteren een inspectietocht moest ondernemen door de openbare schuil kelders en de onderkomens in den onder grondsche. Deze inspectietocht was een uitvloeisel van den toenemenden ernst der verslagen, die bij het ministerie van bin nenlandsche zaken er) de politieautoritei ten binnenkomen over de gemoedsgesteld heid der .bevolking, wier zenuwen in een mate. als men zich eenvoudig niet kan voorstellen, overprikkeld zijn, niet in de laatste plaats ook omdat tot aan het einde van de vierde week der Duitsche lucht aanvallen nauwelijks een minister of an dere hooggeplaatste persoon zich in het East End vertoond had. Morrison trachtte op zijn tocht de men schen er van te overtuigen, dat nu alles beter zou worden en werkelijk doortasten de maatregelen voor betere bescherming en betere verzorging der bevolking geno men zouden worden. Ook na de vierde week der aanvallen zijn nog steeds honderdduizenden bewo ners der voorsteden van het East End zon der eenigerlei bescherming tegen lucht aanvallen. Men heeft thans bevel gegeven het pastgebouwde station van den onder grondsche in Bethnal Green voor vluchte lingen open te stellen. Daar kunnen ove rigens ten hoogste achtduizend personen ondergebracht worden. „Over enkele weken zal het zinneloos zijn, dat Duitsche vliegers nog langer Lon den bombardeeren, wanneer tot zoolang de Duitsche aanvallen even intensief worden voortgezet, als het geval was tijdens de laatste dagen van mijn verblijf in Lon den. De verwoesting van Londen zal dan in de geschiedenis worden opgeteekend als de ondergang van Carthago", zoo ver klaarde een neutrale diplomaat, die op 23 September uit Londen is vertrokken en die thans in Genève is aangekomen, aan het D.N.B. De laatste dagen van zijn verblijf in Londen, zoo wordt in deze indrukwekkende RUIM 100 PERSONEN GEARRESTEERD. Als represaille tegen de behandeling van Duitschers in Ned.-Indië zijn de Duitsche autoriteiten hier te lande gis teren begonnen met de gevangenneming van een aantal personen, die op grond van hun positie of van hun relaties met Ned.-Indië geacht kunnen worden voor Indië een begrip te vertegenwoordigen. Hun aantal beloopt ruim 100. Indien deze tegenmaatregel geen effect heeft, zal tot de aanhouding van een grooter aantal worden overgegaan. Onder de aangehoudenen bevinden zich geen vrouwen. beschrijving gezegd, was hij er zich be wust van geworden, dat het grootste eco nomische centrum der wereld ten onder gang was gedoemd. Er bestaat in Londen en omgeving geen industriewijk meer, die niet geleden heeft onder de Duitsche bom aanvallen. Geen verstandig mensch kan meer spreken van een normale voortzet ting van het voor Groot-Brittannië zoo beslissende Londensche economische leven. Ieder economisch en handelsverkeer, dat zich op het oogenblik nog in Londen en een Londensche haven afspeelt, dient al leen nog tot het transporteeren van de daar aanwezige grondstoffen naar het bin nenland, en om het machinemateriaal van belangrijke Londensche oorlogsindustrieën van de vernieling te redden. De desorga nisatie van het Londensche verkeersleven is reeds door de Duitschers tot stand ge bracht. De voorziening van de Londensche bevolking van levensmiddelen is lntusschen tot een netelig probleem der autoriteiten geworden, nu aan duizenden dakloos en broodeloos geworden menschen ook nog maaltijden moeten worden verstrekt. Hoe dapper de Londenaars zich tot dusverre ook gehouden hebben, toch kan hun mo reel, gezien de slechte voorbereiding van Londen op het groote Duitsche luchtof- fensief, niet op peil gehouden worden. Al leen zij, die één enkele maal een nacht hebben doorgebracht op een der Londen sche ondergrondsche stations, kan met eenig recht een oordeel uitspreken over de zenuwproef, die de Londenaars sedert weken dagelijks moeten afleggen. Hij, de bovengenoemde diplomaat, zelf heeft twee maal moeten vluchten in 'n ondergrondsch station. Nooit zal hij de paniekstemming vergeten, die hij beleefde op Waterloo-sta tion, toen eenige seconden lang de electri sche stroom door het dreunen der in de nabijheid Inslaande bommen verbroken werd. De tweede maal bevond hij zich in den ondergrondschen tunnel van Piccadil ly-circus, toen plotseling uit den tunnel der spoorlijn een dikke rookwolk te voor schijn kwam. Tengevolge van het lichtzin nige geroep „gas," was onder de opeen gepakte menigte een vreeselijke paniek ontstaan. Wat hij daarbij beleefde, behoort tot de verschrikkelijkste indrukken van zijn leven. Evenals vele anderen heeft hij er de voorkeur aan gegeven, de hel onder de openlucht te beleven dan ooit weer zich te begeven in de hel van Piccadilly-circus. Van de aangerichte schade kunnen de Londenaars zelf zich volstrekt geen denk beeld vormen, zoo bevestigt de neutrale di plomaat verder. De het meest getroffen industrie- en havenwijken zijn afgezet. De journalisten van Europeesche dagbladen kunnen zich nog alleen door middel van hun Amerikaansche collega's eenigszins een indruk vormen van hetgeen bij de laatste bombardementen is aangevallen. De offi- cieele mededeelingen bevatten in den regel gegevens over schade, die acht dagen te voren is aangericht. Men kan alleen nog In de City komen, Dit Nummei bevat DRIE Bladen Binnenland Engelsche bomaanval op Amsterdam; acht dooden en vele gewonden. (Ie Blad) Groote brand te Schijndel. (Gem., 3e Blad) YISTKRUAMSCHF ÖEL'RL Opgewekte markt - Zeer vaste stem ming - Oploopende koersen. - Duitsche fondsen méerendeels hooger - Beleg gingen prijshoudend - Amerikanen loom. Buitenland Fel wordt de vergeldingsactie tegen Enge land doorgezet. (Ie Blad) De situatie in het Verre Oosten. (Ie Bltd) ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" EERSTE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAG. 1 VAN HET DERDE BLAD.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1