81 sie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 7 October 1940 Derde Blad No. 24704 Brisant- en brandbommen op Nederland eischen negen dooden en talrijke gewonden Geen benoeming of bevordering van Joden in openbaren dienst Rotterdam zwaar getroffen vliegtuigen door Engelsche Mededeelingen aan provinciale gemeentebesturen en LAND- EN TUINBOUW GEMENGD NIEUWS Tragisch ongeluk op de Loosdrechtsche plassen Kou Griep Pijn. dagblad reclame is niet *e vervangen Ook aanvallen op Enkhuizen, het Gooi en Bruinisse. Het A.N.P. meldt: Verschillende plaatsen in Nederland zijn gedurende de afgeloopen dagen wederom het slachtoffer geweest van bombardementen door Engelsche vlieg tuigen. Rotterdam, Enkhuizen, 't Gooi en Bruinisse waren ditmaal de doelen. De aanval op Rotterdam was het he vigste en etschte dan ook vele slacht offers. De aangerichte schade is aan zienlijk. In de andere plaatsen waren in totaal 3 dooden, 4 zwaar gewonden en een groot aantal licht gekwetsten te betreuren. Overal ontstonden door de neergeworpen brandbommen bran den, die spoedig bedwongen konden worden. In geen van de plaatsen wer den militaire objecten bestookt. DE AANVAL OP ROTTERDAM. ■SS Zaterdagavond had de aanval op Rotter dam plaats. Verscheidene Britsche toestel len wierpen een groot aantal brisant- en brandbommen uit boven uitgestrekte ge deelten van het Westelijk stadsdeel. Op den Schiedamscheweg sloeg een brandbom door het dak, zolderetage en tweede etage van een pand, waar het pro jectiel in het souterrain ontbrandde. Hoe wel de Duitsche brandweerpolitie zeer spoe dig ter plaatse was onder leiding van lui- f tenant Richter kon niet voorkomen wor den dat de etage, die bewoond werd door de familie C. A. Mes voor een groot deel uitbrandde. Alle brandbommen vielen vrij wel tegelijkertijd neer en stichtten op tal rijke plaatsen brand. Duitsche brandweer, Rotterdamsche Vrijwillige Brandweer en Blokdiensten traden krachtdadig op en verrichtten prachtig werk. Op andere pan den aan den Schiedamscheweg kwamen ook brandbommen neer, die echter spoe dig onschadelijk konden worden gemaakt. Van een pand brandde een deel van het dak aan de achterzijde weg. De belendende perceelen kregen veel waterschade. Aan de overzijde van de straat viel een bom in de woning van J. Seevers. De bewoner wist dit projectiel op straat te werpen. In Ëde Rosenveltstraat sloegen twee brandbom men in den tuin, waar ze geen schade aan- j8 richtten. Een bom kwam terecht in den schoorsteen van hetzelfde pand, waar brandweerlieden het projectiel verwijder den. Vier huizen verder belandde een bom in de keuken, na door het dak te zijn ge- slagen. De keuken brandde geheel uit doch de brandweer wist het vuur tot dit vertrek te beperken. Op een ander huis in die straat viel een brandbom, die door de tweede eta ge heensloeg en in de woning op de eerste etage terechtkwam. De gevol gen waren ontzettend. De dienstbode der familie, de 20-jarige G. A. Groene- velt, werd door het projectiel getroffen en op slag gedood. In deze woning werd geen brand veroorzaakt, doch op de tweede etage brak brand uit, waardoor deze etage, bewoond door de familie A. de Munnik vrijwel uitbrandde. Intusschen was in de Rosier Faassen- straat een brandbom door alle etages heengeslagen. Het projectiel viel in het be nedenhuis op een bed. De bewoner van dit huis, de heer Hensen, had de tegenwoor digheid van geest de bom in dekens te pakken en op straat te werpen, waar de brandweer er wel raad mee wist. Yi. In de Van Duylstraat kwamen verschil lende bommen neer. Een ervan ontbrandde op straat en richtte geen schade aan, door dat de brandweer direct aanwezig was. Op een pand viel een bom tot op de eerste etage. Deze etage, bewoond door J. Ge hoorzaam. kreeg ernstige brandschade, In een ander huis sloegen bommen door beide etages. De projectielen kwamen echter niet tot ontbranding en richtten alleen schade aan plafonds aan. Op een derde pand viel een bom door het dak, doch ontbrandde evenmin. In de Eerste Gijsingstraat werd de 2e etage van een pand, bewoond door J. Zuy- lekom getroffen. De keuken brandde ge deeltelijk uit, doch de brandweer wist over slaan van het vuur te voorkomen. Op een pand aan de overzijde ontplofte een brandbom op de waranda, doch de be woner, C. Dubois, wist het projectiel met eigen middelen te blusschen. Tenslotte sloeg een brandbom door de eerste en twee de etage van een pand aan de Roesener Manzstraat. Het projectiel werd door de brandweer verwijderd. In alle straten werden talrijke personen g gewond. Zij konden echter allen doorE.H. B.O.-leden worden verbonden. Dezelfde vliegtuigen, die dit geheele wes- K telijk stadsgedeelte met brandbommen be- 4 deden enkele seconden later een feilen aanval op Spangen, een dichtbe- g volkte arbeiderswijk nog verder aan den rand van de stad. Minstens vijf bommen werden hier neergeworpen, eveneens in verschillende straten, die honderden me- I van elkaar verwijderd liggen. Boven dien bestookten de vliegtuigen de vluchten de burgers met machinegeweren, waardoor een man werd gedood en verscheidene per sonen ^werden gewond. In totaal werden hier vijf personen gedood, negen menschen werden zwaargewond en een zeer groot aantal werd lichtgewond. Een woning werd totaal vernield, tien tallen andere liepen zware schade op, ter wijl honderden huizen lichter beschadigd werden. Een bom, die in het plaveisel van de Bilderdijkstraat drong en daar ont plofte, doodde twee personen. Hierbij was mevrouw J. C. PullensVermoolen. wier lijk achter de deur van haar wo ning werd gevonden. Het slachtoffer stond waarschijnlijk 'op het punt te vluchten, toen zij door een bomscherf werd getroffen. Op straat vond men tevens het lijk van den 46-jarigen melkbezorger F. v. Harten, uit de Busken Huetstraat, die daar juist passeerde om zich naar zijn woning te begeven. De 31-jarige 'S. H. van Unnik, uit Schiedam, die op straat voor de vallen de bommen vluchtte, kreeg een schot van een machinegeweer door het hoofd. Hij werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd waar hij enkele uren later bezweek. Ook de 58-Jarige J. C. van Pelt uit de Alberdink Thymstraat werd gewond en moest in het ziekenhuis worden opge nomen. Ook hij overleed enkele oogen- blikken na zijn opname. Voorts werd een groot aantal bewo ners van panden, die doorzeefd werden door bomsplinters. ernstig getroffen. De 23-jarige mejuffrouw F. de Winter, die in de Nicolaas Beetsstraat woont, doch zich in de Bilderdijkstraat bevond, werd ernstig aan mg en schouders gewond. De bewoners van een ander in die straat bevindend pand, de heer H. Ruitenberg, zijn echtgenoote H. Ruitenberg—Van der Zanden en de 19-jarige zoon J. Ruitenberg werden allen aan hoofd en beenen ge wond. Voorts werd een zeer groot aantal be woners der Bilderdijkstraat lichter gewond, doch toch nog zoo ernstig, dat zij in het ziekenhuis behandeld moesten worden. In de Juygensstraat sloeg een bom ln het voortuintje van een pand, bewoond door de gezinnen Doorten en Tuk. Bij de explosie werd de voorgevel totaal vernield en stortte daarbij in elkaar, de vloeren van de twee etages met zich mee- sleepend. In het pand bevonden zich verschillende personen, die allen met de brokstukken van het huis omlaag stortten. Wonder boven wonder werd hier niemand gedood, hoewel verschillende personen ernstig werden ge wond. De 18-jarige zoon van den bewoner, M M. Doorten liep een hersenschudding en een gebroken been op toen hij omlaag stortte .en in den tuin viel. De 46-jarige A. Tuk kreeg Inwendige kneuzingen, terwijl het negenjarig ventje F. W. Werson een hoofdwond en een her senschudding opliep. De 48-Jarige mevrouw TukWoudstra kreeg verwondingen aan beenen en heup. In de Bellamystraat werd een zware bri santbom midden op straat geworpen. Hier werd aan weerszijden van de straat een aantal woningen zwaar bescha digd. De bewoners werden min of meer ernstig gewond en verscheidene van hen moesten in het ziekenhuis worden opgeno men. Anderen konden later naar huis ver trekken. Tenslotte is een bom geslagen door het dak van' een woning aan den Mathenesser- dijk. waar een apotheek is gevestigd. Deze bom is op ongeveer een halve meter ach ter den gevel ingeslagen en heeft den gevel over de geheele lengte .weggedrukt. Het projectiel sloeg in den kelder in en is daar niet ontploft. Ook in de Juygensstraat aan de achter zijde is een blindganger in een woning te rechtgekomen. In verband hiermede heeft de politie in samenwerking met de Duitsche autoritei ten een groot deel van Spangen laten af zetten, terwijl over groote straatgedeelten de woningen ontruimd moesten worden. Behalve de schade aan de woningen naast de getroffen plaatsen werden ook tot ver in den omtrek de pannen van de daken afgeslagen, ruiten vernield en zelfs raam kozijnen versplinterd. TWEE DOODEN IN HET GOOI. In den nacht van Zaterdag op Zondag eischte een Engelsche bomaanval op het Gooi, in duikvlucht ondernomen, twee slachtoffers onder de burgerbevolking. De villa van professor dr. R. Weitzenböck gelegen Melkweg 13, de grenslaan tusschen Blaricum en Laren, werd door dezen over val in puin gelegd. Van de vier personen, welke zich reeds ter ruste hadden begeven, vonden twee den dood, n.l. de echtgenoote en de 25- jarlge zoon van den professor. Een wonder mag het worden genoemd, dat prof. Weitzenböck en de dienstbode het leven er afbrachten. De beide slachtoffers, waarvan de zoon geheel verminkt, zijn yan onder het puin bevrijd en naar het Smt Jansziekenhuis telijke lichamen, inrichtingen en stichtin gen. Ik verzoek u voorts daarmede rekening te houden en te doen houden. Het zal aan beveling verdienen, door belanghebbenden een verklaring te doen afgeven, waaruit blijkt of zij, benevens hun echtgenooten, al of niet van Joodschen bloede zijn in den zin van het vermeide in lid 4. Aan de gemeentebesturen is een mede- deeling van gelijke strekking gedaan. OPGAVE VAN JOODSCHE AMBTENAREN ENZ. Ten vervolge op bovenvermelden brief heeft de secretaris-generaal d.d. 3 October nog het volgende ter kennis gebracht van de besturen der provincies: 1. De commissaris-generaal voor bestuur en Justitie heeft mij opgedragen, hem zoo spoedig mogelijk een opgave te doen toe komen van alle personen ln dienst van het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk lichaam, die hetzij geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zijn, dan wel gehuwd zijn met een per soon, die geheel of gedeeltelijk van Jood schen bloede is. 2. In deze opgave moeten eveneens wor den vermeld de personen als vorenbedoeld, in het bestuur of in dienst van privaat rechtelijke lichamen, inrichtingen en stich tingen, waarbij een provincie, een gemeen te of een ander publiekrechtelijk lichaam betrokken is; voorts ook het personeel van de openbare onderwijs- en opvoedingstn- richtingen. 3. De betrokken personen behooren te worden gerangschikt in de volgende groe pen: le. De ambtenaren in vasten dienst en tijdelljken dienst en de arbeidscontrac tanten met meer dan twee grootouders wan Joodschen bloede; 2e. De ambtenaren in vas ten en tijdelijken dienst en de arbeidscon tractanten met twee grootouders van Jood schen bloede; 3e. De ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst en de arbeidscontrac tanten, van wie één der grootouders van Joodschen bloede is; 4e. De echtgenooten van de ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst en van de arbeidscontracten in de zelfde rangschikking; 4. Voorts moet van alle personen, die in de opgave voorkomen, worden vermeld de ambts- of dienstfunctie. hun woon- en ge boorteplaats, zoomede hun leeftijd en inko men, het laatste gespecificeerd in het in komen uit hun ambtelijken of dienstarbeid en uit hun privévermogen. 5. Ik verzoek u. mij de opgave met spoed uiterlijl- op 1 November te willen doen het vorenstaande terstond ter kennis te I toekomen Het zal aanbeveling verdienen, brengen van de besturen der waterschap-door belanghebbenden een verklaring te pen, veenschappen en, veenpolders in uw'doen afgeven, waaruit, blijkt, of zij. bene gewest, zoomede van de besturen der daar- j vens hun echtgenooten, al of niet van voor in aanmerking komende privaatrech- 1 Joodschen bloede zijn. De secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken heeft d.d. 30 September in opdracht van den com missaris-generaal voor bestuur en Justitie aan de colleges van Ged. Staten der onder scheidene provincies het volgende bericht 1. Ter uitvoering van de vierde verorde ning no. 108/40 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, handelende over bijzondere maatregelen op administratief-rechtelljk gebied, dient er voor te worden gezorgd, dat de Nederland sche bestuursorganen en de openbare pu bliekrechtelijke lichamen voortaan geen personen, die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede zhn, op arbeidsovereen komst naar burgerlijk recht in dienst ne men. noch bevorderen. 2. Met de openbare publiekrechtelijke lichamen worden gelijkgesteld alle privaat rechtelijke lichamen, inrichtingen, stich tingen, waaraan de staat, een provincie, een gemeente of eenig ander openbaar lichaam deelneemt. 3. Hij die geheel of gedeeltelijk van Jood schen bloede is, mag voortaan niet meer ln eenigen ambtelijken werkkring, van welken aard ook, eere-ambten daaronder begre pen, worden geplaatst; ook zal hij niet meer bij het openbaar of bijzonder onder wijs mogen worden werkzaam gesteld, be houdens wanneer de betrokken school uit sluitend door Joodsche scholieren wordt bezocht. Met plaatsing wordt herbenoe ming gelijkgesteld. WIE ALS JOODSCH WORDT BESCHOUWD. 4. Ter beoordeeling van de vraag of een bepaald persoon al of niet van Joodschen bloede is, dient als leidende gedragslijn te worden aanvaard, dat niet als te zijn van Joodschen bloede behoort te worden be schouwd hij, van wien geen zijner groot ouders naar zijn weten lid of tijdelijk lid Is geweest van de Joodsche gemeente. 5. Ter aanvulling hiervan heeft de com missaris-generaal voor bestuur en justitie voorts nog medegedeeld, dat van benoe ming, aanstelling, werkzaamstelling of be vordering als vorenbedoeld, eveneens be hooren te worden uitgesloten, alle perso nen. wier echtgenooten geheel of gedeel telijk van Joodschen bloede zijn, en dat ambtenaren en arbeidscontractanten, die met een persoon die geheel of gedeeltelijk van Joodschen bloede is. in het huwelijk treden, terstond van hun ambt of dienst betrekking zullen worden ontheven. 6. Ik heb de eer uw college te verzoeken, overgebracht, evenals de professor en de dienstbode, die verwondingen hebben op- geloopen. Hun toestand Is niet levensge vaarlijk. Alle ruiten van de twee aangrenzende perceelen zijn vernield, terwijl er veel schade is opgeloopen. EEN DOODE TE ENKHUIZEN. Gistermiddag heeft een Engelsoh vliegtuig zeven brisant- en brandbommen uitgewor pen boven Enkhuizen. Dc eerste vier brisantbommen brach ten in een arbeiderswijk groot onheil en aanzienlijke schade teweeg. In de Oostertuinstraat werden twee woningen getroffen, waarvan de bewoners niet thuis waren. Deze huizen werden volko men vernield. Door wegspringende scherven werd de aan de overzijde van de straat wonende 34-jarige timmer man K. Spaan, zoo ernstig getroffen, dat hij op slag dood was. Zijn echtge noote werd zeer zwaar gewond en ver keert in hopeloozen toestand. In de nabijgelegen Kromhoutstraat viel een bom op straat met zulk een geweld, dat een pand zeer ernstig werd gehavend. An dere woningen bekwamen minder schade. Nochtans gingen alle ruitoen en dakpan nen aan scherven. Na deze ravage aan de buitenzijde van het oude Zuiderzeestadje te hebben aan gericht, kwam de Engelsche vlieger vijf minuten later boven de stad zelve, waar hij twee brisantbommen en een brandbom liet vallen. Een brisantbom veroorzaakte een ware verwoesting in een Warmoezerlj. Een brandbom viel in de paktuinen en ver wondde daar een man, K. Kruk, die in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Een tweede brisantbom viel ln de naast de paktuinen loopende gracht. Naar schatting zijn honderd huizen min of meer beschadigd. De schade ioopt tegen de vijftigduizend gulden. BOMMEN OP BRUINISSE. Vrijdag heeft een Engelsch vliegtuig vier bommen geworpen op Bruinisse, welke ach ter de woning van den waterbouwkundige Leendertse terecht kwamen. De woning en eenige andere perceelen kregen belangrijke schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. TWEE DOODELIJKE SLACHTOFFERS. Op de Loosdrechtsche plassen is gis termiddag een tragisch ongeluk ge beurd, dat aan een vader en zijn zoon het leven heeft gekost. De heeren Van der Meyden en Kerkhof uit Zuilen hadden het plan opgevat op de Loosdrechtsche piassen te gaan zeilen. Het 9-jarig zoontje van den heer Kerkhof was mede van de partij. Men toog er met de zeilboot heen en op de plas werd een reef in het zeil gelegd om den stormachtigen wind de baas te blijven. Niettemin waren de elementen den zeilers te machtig en op ten gegeven oogenblik zat de boot omhoog op een modderbank ln den plas. Met een haak trachtten de heeren de boot los te werken, doch bij deze pogingen sloeg het vaartuig om en geraakte het drie tal te water. De heer Van der Meyden slaagde er in zwemmende den kant te bereiken, waar hij uitgeput aankwam. De 40-Jarige heer Kerkhof en zijn zoon verdwenen in de diepte. Met de krachten, die hem nog restten, bereikte de heer Van der Meyden de Loosdrechtsche politie, die hij van het noodlottig gebeuren ln kennis stelde. Deze politie trok er met een dreg op uit, doch oogstte geen resultaat. De heer Van der Meyden keerde daarop naar Zuilen terug, waar hij de politie ver wittigde, die mevrouw Kerkhof mededeel de, welke slag naar' getroffen had. Later is de Loosdrechtsche politie met assistentie van die van Breukelen-Slnt Pieters nogmaals op de plassen gaan dreg gen en tegen den avond heeft zij het lijk van den heer Kerkhof opgehaald De zoon is echter nog niet gevonden. DOODELIJK VERKEERSONGEVAL TE ARCEN. Zaterdagavond omstreeks negen uur is onder de gemeente Arcen de 38-Jarige M. Nissen, op weg naar zijn werk, door een hem achterop rijdenden auto gegrepen. Hij werd tegen den grond geslingerd en liep hierbij een zware hersenschudding op. Ge neeskundige en geestelijke hulp was spoe dig ter plaatse. Gistermorgen is het slacht offer. zonder tot bewustzijn te zijn geko men, in zijn woning overleden. N. was ge huwd en vader van drie kinderen. SLACHTOFFERS VAN DE DUISTERNIS. Twee dooden te Groningen. De duisternis heeft des nachts te Gro ningen twee slachtoffers geëlscht. Gister avond laat is aan het Hoendiep ter hoogte van de Rembrandt van Rijnstraat een meisje te water geraakt. Uit een taschje, dat aan den kant van het diepe water werd gevonden, kon de politie de identiteit van het meisje vaststellen. Het is de 24-jarige E. T. H., wonende te Groningen Haar lijk is vanmorgen opgehaald. Voorts is bij de Bonte Brug de 22-jarige bekende Groninger bokser Klaas Wagenaar eveneens door de duisternis misleid, in het Winschoterdiep geraakt en jammerlijk ver dronken. Zijn lijk is opgehaald en evenals dat van het meisje, naar hét Acad. Zie kenhuis overgebracht. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Kan men appeltjes, zooals er hier een bij Ingesloten is gebruiken voor jam? Ze groeien in mijn tuin. F. A. le P. te L. Antw.: Ja, deze vruchten zijn afkomstig van een boom, welke behoort tot het geslacht Molus. Hiertoe behooren vele sierheesters, welke om de bloem worden gekweekt. De vruchten zijn te gebruiken voor het doel als door U bedoeld. Vragen op Tuinbouwgebied aan do Redactie onder motto: „TUINBOUW." NAAR BETERE ARBEIDSVOORWAARDEN IN HET WESTLAND. (Van onzen correspondent). Nu de bedrijvigheid in het Westland als gevolg van het openstellen der Duitsche grens weer sterk is toegenomen, zal een verbetering in de arbeidsvoorwaarden voor de werknemers ln de tuinderij niet kunnen uitblijven. Meermalen is in de afgeloopen jaren ook door de werkgeversorganisaties toegegeven, dat de contractloonen in den tuinbouw f. 11 a f. 18.50 voor een vol wassen kracht eigenlijk veel te laag zijn, doch dat de toestanden in de tuinderij geen verhooging tot een redelijk peil toelieten. Hoewel thans de productiekosten in de be drijven sterk gestegen zijn, is daarnaast een vlotte afzet van den geheelen oogst practlsch verzekerd, zoodat ook den tuin- arbeider, van wien ln deze drukke cam pagne veel wordt gevergd, betere arbeids voorwaarden toekomen. De werknemers organisaties hebben met de werkgevers voorloopige besprekingen gevoerd, waarna besloten is, een duurte-toeslag van f. 1 per week op het contractloon te geven. Het spreekt vanzelf, dat dit nog slechts een zeer voorloopige schrede kan zijn op den weg naar behoorlijke sociale voorwaarden voor den landarbeider, die wat dit betreft, nog altijd verre bij den industriewerker ten achter staat. Veel zal echter afhangen van de vraag, of binnen afzlenbaren tijd een doeltreffende regeling van het vaste-las- tenvraagstuk tegemoet kan worden gezien. Eerst wanneer een regeling gevonden wordt, waarbij het verdiende geld niet on middellijk besteed behoeft te worden aan de inlossing van oude schulden en pachten, zal de zoo dringend noodlge loonsverhoo- ging voor den tulnarbeider ln afdoende mate tot stand gebracht kunnen worden. Door hum kou-, koorts- en pljmuitdrij- vwndie wehking helpen hierfbij altijd veilig e>n Vlug een poedter of cachet vam Mijmhardit te Ziedat. Mljmlhardlt's Poeders per stuik 8 et. Doos 45 et. Oachefc, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 em 50 ct. 1059 (Ingcz. Med.) NOODLOTTIGE STOEIPARTIJ. Twee jongens uit het venster gestort. Gisteravond omstreeks vUf uur waren op de tweede etage van een woning aan het Koningin Emmapleln te Rotterdam twee jongens bij het geopende raam aan het stoeien. Plotseling verloren beiden het evenwicht en stortten uit het venster om laag. Het bleek, dat de oudste, de 16-jarige J. Menslnk. woonachtig ln de Boutlaan, op slag dood was .terwijl zijn vriend, de 14- jarlge P. van der Swati een zware schedel- basisfractuur en ernstige Inwendige kneu zingen had opgeloopen. Deze werd door den G.GD. naar het St. Franciscus gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. DOODELIJKE AANRIJDING. In de Stationsstraat te de Rije is een 20-jarige juffrouw door een auto overreden. Het slachtoffer is tien minuten na de aanrijding overleden. TIEN INBRAKEN TE BUNNIK. In den nacht van Zaterdag op Zondag ls bij niet minder dan tien inwoners van de Utrechtsche randgemeente Bunnik in gebroken, zonder dat ook maar één gezin daarvan iets heeft gemerkt. Op volkomen gelijke wijze zijn de daders te werk gegaan. De politie vermoedt, dat men hier te doen heeft met dezelfde bedrijvers van de vele inbraken, die In den laatsten tijd ln vele andere gemeenten in de provincie Utrecht hebben plaats gehad. De inbrekers zijn uit sluitend op 'geld belust, hetgeen bij de in braken van thans ook het geval was. Een spoor van de daders is niet te vinden. ERNSTIG ONGEVAL TE BLARICUM. Zaterdagavond stak de 55-j. C. C. Fekkes uit Laren met zijn rijwiel dwars den weg over, terwijl er een autobus van de Gool- sche tram naderde. Een aanrijding volgde, waarop de man bewusteloos bleef liggen. Dokter de Vries Robbé verleende hem eer ste hulp. Met een schedelbasisfractuur is het slachtoffer ln hoogst ernstigen toestand in het St. Jansziekenhuis opgenomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. BRAND IN EEN OLIEFABRIEK TE BOEKAREST. Naar aanleiding van een brand ln een plantenoliefabriek te Boekarest verluidt, dat de eigenaar, de jood Zlmmer, ervan verdachi wordt den brand gesticht te heb ben. Men vermoedt, dat hij door de ver nietiging van zijn aanzienlijke voorraden het gebrek aan spijsolie wilde vergrooten. Hij was buitengewoon hoog verzekerd. (D.N.B.)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9