LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 7 October 1940 Gemeenteraad Voorschoten Londens langste luchtalarm bij dag Buitenland Duitsch Weermachtsbericht |MiN/T IN lïTTIREN^j Italiaansch W eermachtsbericht SPORT Bodegraven- Moordrecht 3—1 Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT MAIKT DE OMZETBELASTING. Niet van toepassing op boeken, weekbladen en geschriften. Het hoofd van het Departement van Financiën maakt bekend, dat de met in gang van 1 October in de Omzetbelasting- wet 1933 (Staatsblad No. 546) aangebrachte wijzigingen tot nader order geen toepas sing zullen vinden ten aanzien van boeken, weekbladen en alle andlere periodiek ver schijnende geschriften. Zulks betcekent derhalve, dat boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften, evenals tot dusverre, van omzetbelasting en bijzonder invoerrecht blijven vrijgesteld en dat de met het oog op de nahefflng voorgeschreven opgaaf van op 1 October 1940 tot het handelsbedrijf van handelaren behoorende boeken achterwege kan bill ven. DOODELIJKE AANRIJDING TE KAATSHEUVEL. GiSberanrond omstreeks haifitien is op den provincMeai weg te Kaatsheuvel in de na bijheid van café „VugJts" een aanrijding ge beurd, waarbij de 40-jarige D. Grootewager uit Kaatsheuvel, om het teven is gekomen. G. kwam met zijn vriend Ligitvoet te voet van Loon op Zand in het stormachtige, donkere weer. Ben chauffeur van de Til- ■burgsche stations tax, die van Kaatsheuvel naar Tilburg reed, zag plotseling een per soon, die op d"en weg liep, voor zijn wagen Hij hiöld meer rechts aan, doch reed met tamelijk groote vaart op G. in, terwijl ook L. wend geraakt. Bij G. werd de dood ge constateerd als gevolg van een schedelbasis- fractuur en een inwendige verbloeding. L. k-wam er met een hoofdwonde af. De gemeentepolitie stelde een onderzoek in en nam den auto en hèt lijk in beslag. Vermoedelijk treft den chauffeur geen schuld. Groot-zwager was gehuwd en vadér van drie kinderen. ERNSTIG ONGEVAL TE WASSENAAR, i De heer Versteeg om het leven gekomen. Op den overgang Prinsenweg-Burchtlaan te Wassenaar werd Zaterdagavond omstreeks half vijf de ruim 63-j. heer C. Versteeg Sr. met zijn rijwiel door de tram gegrepen. Met een ernstige hoofdwonde en inwendige kneuzingen is hij per ziekenauto naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden overgebracht alwaar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtoffer was doof. De overledene leefde met alles mede wat er in Wassenaar omging. Gedurende meer dan 25 jaren bekleedde hij een functie in de Wilhelminavereeniging, welke vereeni- ging door zijn arbeid en adviezen zeer tot bloei is gekomen. Ook in bloembollenkrin gen was de heer Versteeg geen onbekende. BEGRAFENIS VAN SLACHTOFFERS VAN HET BOMBARDEMENT TE HAARLEM. Vele malen trok vandaag een droeve stoet door de straten van Haarlem. Der tien slachtoffers van den laffen EngeLschen aanval op de burgerij werden naar hun laatste rustplaats gebracht. Rijkscommissaris-rijksminister Seyss In- quart heeft door het zenden van een fraaien krans en een bloemstuk blijk van zijn medeleven gegeven. RADIOREDE OVER DE ZOMER- POSTZEGELS. Woensdagavond 9 October a.s. zal de waarnemende secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het Departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, van 19.50 tot 20.00 uur over beide zenders een radio-rede houden over de zomerpostzegels. LANDELIJKE CONTACT-COMMISSIE VAN ONDERLING BEHEERDE ZIEKENFONDSEN. Zaterdag werd onder voorzitterschap van den heer W. van Herwaarden uit Rotter dam te Utrecht een vergadering gehouden der landelijke contact-commissie van On derling Beheerde Ziekenfondsen. Zij was bezocht door bestuursdelegaties van zieken fondsen uit verschillende plaatsen van het land, die gezamenlijk ruim 155.000 leden omvatten. Er kwam o.a. ter sprake, dat de Maat schappij voor Geneeskunst, alsook enkele medici individueel, de samenvoeging propa- geeren van alle ziekenfondsen tot één zie kenfonds voor het geheelc land. Deze fusie- propaganda werd gekenschetst als een po ging om het ziekenfondswezen geheel ln handen te leggen van één groep van be langhebbenden, nl. de organisatie der dok ters. In een met algemeene stemmen aange nomen resolutie verklaarde de vergadering ten aanzien van het denkbeeld van concen tratie in het Ziekenfondswezen, indien daaronder wordt verstaan samensmelting van alle ziekenfondsen in Nederland tot één ziekenfonds, dat geen gegronde motie ven kunnen worden aangevoerd, die een zoodanige concentratie in het belang van een goede voorziening op ziekenfondsge- bied gewenscht of noodzakelijk maken. Een zoodanige concentratie zou op on natuurlijke wijze ook datgene bijeen bren gen, wat op grond van principieele en ideëele verschillen practisch niet te ver eenigen is. Volgens de resolutie zou daar mede de ziekenverzorging derhalve niet gediend, niaar veeleer geschaad worden. Een wettelijke regeling op Ziekenfonds- gebied, zooals deze in uitzicht is gesteld, kan, aldus verklaarde de vergadering, aan het tot stand komen van een goede, doel treffende samenwerking tusschen alle gToe- peeringen welke bij het ziekenfondswezen betrokken zijn, zeker bevorderlijk zijn. JHR. MR. QUINTUS. t ud-president Arnhemsche Rechtbank. In dsn ouderdom van 72 jaar is jhr. mr. A. D. H. Quintus, oud-president van de Arn hemsche rechtbank, te Arnhem overleden. Londen heeft gisteren overdag het lang ste luchtalarm sedert het uitbreken van den oorlog gehad.. Van 9 tot 18 uur vlogen Duit- sche toestellen boven de stad. Zij wierpen alle soorten bommen tot het zwaarste ka liber toe. Sedert vanochtend vroeg zijn weer Duit sohe vliegtuigen opgestegen om de aanval len van gisteren voort te zetten. (D.N.B.) GEDWONGEN OORLOGSLEENING IN NIEUW-ZEELAND. Volgens een bericht van de New-York Times uit Wellington heeft de Nieuw-Zee- landsche minister van financiën, Nash, een rentelooze en gedwongen oorlogsleening ten bedrage van acht milliosn pond en met een looptijd van drie jaar aangekondigd. Dit bedrag moet worden bijeengebracht door 15.000 particulieren en 3000 firma's. (D.N.B.) AMERIKANEN WILLEN ENGELAND VERLATEN. De ambassadeur der Vereenigde Staten te Londen, Kennedy, heeft zijn regeering verzocht opnieuw een schip te zenden, dat Amerikaansche burgers uiit het door den oorlog geteisterde Engeland kan wegvoeren (D.N.B.) ENGELAND DOORZOCHT SCHEPEN. Op een in het oog vallende plaats, doch zonder commentaar, maken de Amerikaan sche Zondagsbladen er melding van, dat de Britsche autoriteiten op de Bermuda-eilan den den kapitein v&n het Amerik. schip „Excalibur" dat daar geregeld voor post- controle aankomt, gedwongen hebben de kluis voor voorwerpen van waarde te openen voor een onderzoek. Daarin bevond zich onder meer drie millioen dollar goud. In weerwil van het protest van den kapitein verwijderden de Engelschen drie kisten met kostbare schilderijen en een kist met boe ken, die door een Parijsche uitgeverij naar een museum te New York waren gezonden, van het schip. Verder werd, zooals gewoon lijk, een groote hoeveelheid post in beslag genomen. (D.N.B.) BRITSCH HULPSCHIP VERGAAN. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat het hulpschip „Comet" op een vijandelijke mijn geloopen en gezonken is. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Tokio, is het Ja- pansche schip „Hacone Maroe", dat sedert 30 September door de Britsche autoriteiten op de Bermuda-eilanden werd vastgehou den, Vrijdagnacht nadat de lading zeer nauwkeurig was onderzocht, vrijgelaten. Domei voegt hier nog aan toe, dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken deze gebeurtenis met de grootste be langstelling volgt en onmiddellijk den Ja- pansohen consul in New York opdracht heeft gegeven deze kwestie te onderzoeken. Het is te verwachten, dat als gevolg van dit onderzoek, door Tokio bepaalde stappen zullen worden gedaan. De „Hacone Maroe" groot 10.420 ton is op 21 September uit Lissabon vertrokken voor een reis naar Japan via New York en het Panamakanaal. Het schip had 57 passagiers aan boord en 220 ton vracht voor New York benevens 317 ton vracht voor Japan." De Nitsji-Nitsji meldt dat men gelooft, dat de „Hakone Maroe" is vastgehouden.op ver zoek van Britsche firma's aan wie een deel der lading was geconsigneerd. Het blad wijst er op, dat het schip voor Liverponl bestemde lading aan boord had, doch die niet kon afleveren in verband met de af kondiging van de Duitsohe tegenblokkade tegen Engeland. De „Hakone Maroe" anul- leerde de reis naar Liverpool. De Engelschen zouden nog een zuster schip vasthouden. BRITSCHE VERSPERRINGSBALLONS IN ZWEDEN. Naar Dagens Nyheter meldt, hebben de kabels van afgedreven Engelsche versper ringsballons gisteren in een groot deel van Skane (Zweden) kortsluiting veroorzaakt, waardoor de bevolking zonder licht zat (D.N.B.) AMERIKAANSCH JOURNALIST MOET ITALIË VERLATEN. De Amerikaansche journalist Herbert Mattews heeft aanzegging ontvangen Itafië te verlaten wegens een van zijn correspon denties in de New York Times, waarin hij valschelijk beweerde, dat de asmogend- heden zich op de een of andere wijze wilden mengen in de Amerikaansche presidents verkiezingen. Aldus dreigde hij de betrekkingen met de Vereenigde Staten te verstoren. (Stefani). JAPAN EN HET KATOEN-EMBARGO. Ten aanzien van het Egyptische katoen embargo tegen Japan constateeren de 'Ja- pansche katoen importeurs, dat de Japan- sche handelaren en spinnerijen zich reeds lang te voren op dergelijke moeilijkheden hadden voorbereid, zoodat het door Engel schen druk uitgevaardigde embargo een be trekkelijk geringe uitwerking zal hebben. Voorts bestaat de mogelijkheid, katoen uit Peru te betrekken en den aanvoer daardoor in evenwicht te brengen. De Japansche handelaren en fabrikanten zijn daarom op timistisch ten aanzien vah de toekomst. De Londensche Times, zoo schrijft de Yomioeri Sjimboen maakt zich tot spreekbuis wan den economischen druk op Japan door te be weren. dat Japan nog tijd heeft zijn hou ding te herzien. Dit staat met een verholen Engelsche bedreiging gelijk. Engeland, zoo meent het Japansche blad. diende zijn eigen positie toch beter te kennen. Enge- land's grootspraak en het geloof aan zijn superioriteit is een chronische kwaal en past niet meer in het huidige tijdsgewricht. (D.N.B.). GROOTE BETOOGINGEN IN ITALIË. In de voornaamste Itatoansche steden zijn Zaterdag en gisteren groote betoogin gen gehouden waarin het woord gevoerd werd door sprekers, die waren aangewezen door den secretaris der fascistische partij. De spreikers gaven een uiteenzetting van de redenen waarom de asmcgen dhe den oor log voeren en den oorlog zullen blij ven voe ren tegen Groot-Britannië totdat de volle dige overwinning zal zijn behaald. In ai dJeze bijeenkomsten legde de instemming en de geestdrift-van de aanwezige menigte ge tuigenis aif van den on/wmkbaren wil van het volk den oorlog te voeren tot het einde en tot de oveaw/dnindng. (Stefani) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Op 6 October en in den nacht van 6 op 7 October zijn, in weerwil van de zeer moei lijke weersomstandigheden, Londen en an dere doelen in Zuid-Engeland wederom met succes aangevallen. In Londen deed zich een ontploffing voor in een groote gasfa briek, waarna een hevige brand uitbrak. De Duitsche luchtmacht slaagde er verder in een waterleidingsinstallatie ernstig te be schadigen. Afzonderlijk vliegende toestellen hebben aanvallen gedaan op verscheidene wapenfabrieken in Zuid-Engeland en ver nietigden ketelhuizen, montagehallen, ma chines, afgewerkte producten en voorraden. Herhaaldelijk zijn stations en spoorwegen^ placementen door bommen van zwaar kali ber betroffen. Tengevolge var bomtreffers op eenige vliegvelden zijn verscheidene hangars ingestort. Talrijke vliegtuigen wer dén door bomtreffers en machinegeweer vuur op den grond vernield. De gevolgen van aanvallen op verschillende troepen kampen ten Zuiden van Londen waren nog geruimen tijd waar te nemen. Men heeft talrijke rechtstreeksche treffers op barak ken en onderkomens kunnen constateeren. In Thameshaven en Port Victoria ontston den door bomontploffingen nieuwe groote branden. Andere aanvallen waren gericht op havenwerken aan de Zuid- en Zuidoost kust van Engeland. Wegens de weersomstandigheden hebben zich gisteren geen luchtgevechten ontwik keld. Aan de Westkust van Denemarken heb ben vijandelijke vliegtuigen getracht een aanval op twee Duitsche patrouillevaartui gen j ondernemen. Eén vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten, de andere ge dwongen terug te keeren. Bij de aanvallen op wapenfabrieken in Zuid-Engeland hebben zich door bijzondere dapperheid onderscheiden: de eerste luite nants Braun, Ziemer en Kuehn. en de ober- feldwebel Wolf. ZES MEESTERCONCERTEN ONDER AUSPICIËN VAN DE LEIDSCHE KUNSTKRING „VOOR ALLEN". Het ls het Bestuur van den Leidschen Kunst kring „Voor Allen" wederom mogen gelukken, voor het komende winterseizoen een bijzonder aantrekkelijke serie van 6 Meesterconcerten samen te stellen, welke, ln verband met do ver- dulsterings-maatregelen, op Zondagmiddagen zullen piaats vinden. De serie opent op Zondag middag 20 October met een vlool-matinéc, ie geven door prol. Carl Flesch. met medewerking van den Hollandschen pianist Theo van der In zijn weermachtsbericht No. 122 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgen de bekend: Dezelfde flottielje waarvan melding ge maakt is in' weermachtsbericht No. 121 heeft nog een andere vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. In de Roode Zee is een vijandelijk konvooi, dat geëscorteerd werd door kruisers en torpedojagers, door een van onze luchtformaties gebombar deerd. In Oost-Afrika was bedrijvigheid van onze verkenningsafdeelingen voorbij Kas- sala en in de zone van El Joean ten westen van Omager. De vijandelijke luchtmacht bombardeerde Gallabat, waarbij vier aska- ris gedood en zes gewond werden. Bij andere luchtaanvallen op Otoemlo, Massaoea, en op Metemma werden drie personen gedood en twee gewond onder de inlanders. Eenige hutten werden vernield, Een vijandelijke duikboot welke opdook in de omgeving van Savona heeft eenige ka nonschoten gelost op de stad, waarbij bur gerwoningen getroffen werden en onder de bevolking een persoon gedood en zes ge wond werden. De materieele schade is niet groot. Pas aan den vleugel. Op het tweede concert Zondagmiddag 24 November, geeft Cor de Groot een piano-recital. De jonge violiste Maria Neuss, treedt Zondagmiddag 5 Januari op, aan den vleugel begeleid door Theo van der Pas. Zij ls een kleindochter van den vermaarden compo nist Anton Dvorak. Zondagmiddag 2 Februari speelt de Hongaar- sche pianist Gyorgy Farago, winnaar van den „Prix Gabriel Fauré". Het optreden van den hier reeds bekenden cellist Tibor de Machula is vastgesteld op Zon dagmiddag 9 Maart. Als besluit van deze serie concerten is er een kamermuziek-mlddag op Zondagmiddag 30 Maart, te geven door het Nieuw Hollandsch Strijkkwartet, bestaande uit de heeren Joachim Röntgen, le viool, Plet Nij- land, 2e viool, Dick Vos, alt en C-arel Van Leeu wen Boomkamp, cello. De cdhcerten zullen we derom worden gegeven in de Stadsgehoorzaal, LOU BANDY JUBILEERT. Op 15 October a.s. zal de Nederlandsche kleinkunst-artist Lou Bandy den dag her denken, waarop hij 25 Jaar geleden zijn tooneelloopbaan begon. Bovendien werd hij dezer dagen 50 jaar en zal hij binnenkort zijn zilvtien bruiloft vieren. In verband met de tijdsomstandigheden zal geen groote feestelijkheid worden ge organiseerd, doch de jubilaris hoopt op bescheiden wijze te Amsterdam zijn feest te vieren, tijdens het opvoeren van het be kende tooneelstuk „De modelechtgenoot" waarin hij de hoofdrol zal spelen. Uitbreiding straatverlichting ratls identiteitsbewijzen 15 arbeiderswoningen Straatnamen. Bouw van Zaterdagmiddag kwam de raad in een openbare zitting bijeen. De heer J. P. v. d. Marei was met kennisgeving afwezig. Bij het agendapunt uitbreiding verlich ting tusschen Wijngaardenlaan en Pape laan vroeg de heer C. H. van Wissen deze uitbreiding uit te stellen tot later, het was een groote uitgave en, aangezien toch -geen verlichting mag branden, niet zoo urgent. Voorgesteld was f. 5.100.beschikbaar te stellen voor de verandering van de gas verlichting in electrische verlichting. Op verzoek van den heer A. Q. Doeswijk werd over dit voorstel gestemd. Het werd aan genomen met 4 stemmen tegen. Tegen stemden de heeren C. L. M. Bancken, A. Q. Doeswijk, C. H. v. Wissen en J. Braggaar. Bij het voorstel tot wijziging van de le gesverordening (het beschikbaar stellen van een identiteitsbewijs voor f. 0.25, in- plaats van f. 0.75). bespraken verschillende leden het voorstel, waarbij tenslotte de heer J. Braggaar voorstelde deze bewijzen gratis af te staan. Dit voorstel werd aan genomen met 3 stemmen tegen. Tegen stemden de wethouders J. A. Mens en O. R. I. Viveen en de heer P. H. J. A. de Booij. De voorzitter merkte op, dat alleen na goedkeuring van dit besluit, de identiteits kaarten gratis zouden worden afgegeven. Bij het voorstel tot aankoop van een per ceel grond van den heer C. v. d. Dool te Leldschendam en het bouwen van 15 ar beiderswoningen, meende de heer A. Fort- gens, dat de huurprijs te hoog zou zijn. Bij verlaging tot f. 4.25 zou dit de gemeen te f.400.per jaar kosten en weegt dit bedrag voor de gemeente niet op tegen het geweldige belang dat hiermede gediend is. De heer C. H. van Wissen vroeg of in de begrooting de kosten van den architect zijn inbegrepen en de heer A. Q. Doeswijk vond den prijs van f. 3700.— per huis te laag. Na beantwoording door den voorzitter, waar uit cok bleek dat over den huurprijs later zal worden gesproken, werd het voorstel aangenomen. Zeer uitvoerig werd gesproken over de onbewoonbaarverklaring van de huizen Leidscheweg 16 t/m 30. De meeste leden meende hierin een geste te zien van B. en W. om deze woningen weg te hebben, ter wijl uit de beantwoording van den voor zitter bleek dat een antwoord moest wor den gegeven op het rapport van den in specteur van de volksgezondheid. De raad kon dit voorstel verwerpen, maar de in specteur zou zeer zeker in beroep gaan en dan was de termijn voor ontruiming zeer zeker korter. Het voorstel tot onbewoonbaarverklaring werd verworpen met 7 stemmen tegen. Voor stemden wethouder O. R. I. Viveen en de heeren D. Limburg en A. Fortgens. Aangezien de voorzitter van Ged. Staten had verzocht mee te deelen, welke redenen er toe hadden geleid om geen mechani sche autoladder voor de brandweer aan te schaffen en het gevoelen van den raad wenschte te weten, werd ook over deze be antwoording door zeer vele leden het woord gevoerd, waarbij óók in bespreking kwam een brief van den commandant-brandweer. Ten slotte werd besloten nog niet te ant woorden en in een volgende vergadering hierop terug te komen. Zeer waarschijn lijk gullen B. en W. met een aanvullend voorstel komen. Goedgevonden wordt in het koopcontract tot aankoop van de huisjes van de Diaconie der Ned. Herv. gemeente in de School straat de bepaling op te nemen, dat de Diaconie de perceelen, geheel of gedeelte lijk op het verkochte staande, mét uitzon dering van de reeds gesloopte perceelen, moet afbreken, binnen drie maanden, na dat de gemeente daartoe den wensch te kennen heeft gegeven. Wordt een huis eer der ontruimd dan mag dit niet meer ver huurd worden, tenzij hiervoor door B. en W. toestemming wordt gegeven. Bij het geven van straatnamen aan en kele gedeelten van deze gemeente, o.a. de straten in het Burgemeester Vernèdepark en het gedeelte Leidscheweg van de Gebr. Treubstraat af tot aan de Stadwijkstraat, werd door verschillende leden de stichting van wijlen Burgemeester Vernède in ver dediging genomen. Ook de verandering van den Leidscheweg, voor een gedeelte, in Raadhuisstraat, noemden enkele leden on- noodig. De voorzitter zeide dat dit voorstel in sa menwerking met de wethouders v/as ge daan en hij betreurde dat de nagedachtenis van" zijn voorganger in het geding was ge bracht. Dit maakte de beantwoording voor hem moeilijk. Men moest zich afvragen welke gebruikswaarde heeft een straat voor een vreemde. Vroeger was er een pad voor een handwagen en nu zijn er straten en een groot aantal vreemdelingen in deze ge meente. Het is van het hoogste belang dat men gemakkelijk den weg kan vinden. De heeren Braggaar en Limburg deelen mede dat het niet in hun bedoeling heeft gelegen een verwijt te maken en te spre ken van gebrek aan piëteitsgevoel, maar door de veranderingen blijft er van het park, als zoodanig niet veel meer over. Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen. Tegen stemden de heeren A. Q. Doeswijk, C. L. M. Bancken, Chr. Eggink, D. Limburg en J. Braggaar. Voor de beplanting van de Wijngaarden laan en Burgemeester Vernèdepark worden bedragen beschikbaar gesteld. Bij het voorstel tot sluiting van het bad huis op Woensdagmiddag, verzocht de heer A. Fortgens voor de kinderen een anderen dag aan te wijzen. Dit zal voorloopig niet gaan. Het voorstel wordt aangenomen. Ook aan ondersteunde kleine boeren en tuinders zal een brandstoffenbon voor het inslaan van 1/5 van hun wintervoorraad worden verstrekt, indien zij nog niet in het bezit van dezen voorraad zijn. Hiervoor ko men 6 tuinders in aanmerking. Aan de agenda wordt het voorstel toege voegd de wachtgeldregeling voor de Bataaf- sche Petroleum Mij. te verlengen tot 2 Nov. a.s. Dit voorstel wordt aangenomen. BijB de rondvraag vestigt de heer Brag gaar de aandacht op het plaatsen van vuilnisemmers op de trottoirs. Aangezien dit reeds 's avonds geschiedt, levert het ge vaar op voor voetgangers evenals overste kende struiken. De heer P. H. J. A. de Booij verzoekt maatregelen tegen de bevuiling van de straten door honden, waarop de voorzitter antwoordt, dat bij de politie aangifte moet worden gedaan. VOETBAL. Voor de eerste maal in deze competitie heefb Bodegraven de beide winstpunten binnenge haald in een wedstrijd, waarbij haar overwicht heel wat grooter is geweest, dan de uitslag zou doen vermoeden. Reeds kort na den aanvang nam Bodegraven de leiding, toen het leder hard werd ingeschoten, de Moordrecht-doelman den oal wegstompte. waarna ten tweeden male de bal op het doel werd afgevuurd, doch wederom den doelman op zijn post vond. die thans ech ter den bal achter de doellijn schoot. 1—0. Een mistrap van den linksback van Bodegraven wordt door Moordrecht fraai benut en de stand is gelijk. Met 11 wordt gedraaid, Na de hervatting neemt Bodegraven het leder mee, de linksbuiten zet voor en de middenvoor kopt onhoudbaar in, 21. Vanaf dit moment hebben de gasten heel weinig meer in te bren gen en slechts sporadisch wordt de Bodegrafen- doelman in het spel betrokken. Toch duurt het nog vrij lang. eer Bodegraven zijn voorsprong vergroot. Eerst na een half uur spelen is het de rechtsbuiten van Bodegraven, die het leder fraai voor doel plaatst, waar twee Bodegraven- spelers tot scoren gereed staan, doch een back der gasten is hen reeds voor en doet het leder in eigen doel belanden 31. Met Bodegraven in den aanval komt het einde met een meer dan verdiende 3—1 zege der thuisclub. BOSK. BOYS III—BODEGRAVEN II 2—4. Bodegraven had aanvankelijk het wlndvoor- deel en wist hiervan te profiteerea, door een 2-0-voorsprong te nemen. Toch wist de thuis club een tegenpunt te scoren en met dien stand werd gedraaid. Het zag er voor Bodegraven tegen den harden wind in niet te best uït. vooral niet toen de thuisclub den stand al vrij spoedig op 2—2 bracht. Was het dit doelpunt, dat Bodegraven inspireerde tot beter aanpak ken? Men zou het haast wel denken, want alle verwachtingen ten spijt, bracht Bodegraven zich al spoedig met twee goede doelpunten in Vei lige haven. Een Boskoop-speler werd wegens onbehoorlijk optreden tegenover een tegenstan der naar de kleedkamers verwezen. AMSTERDAM, 7 October. De nieuwe week werd op de beurs te Amster dam in opgewekte houding aangevangen In diverse fondsen ontwikkelde zich een flinke be drijvigheid en daarbij kreeg de markt als geheel een voorkomen van bewegelijkheid. Daarbij bestond een vaste stemming. De koersen waren meerendeels beter en legden onder beurstijd een gedecideerde neiging tot oploopen aan den dag. BU het begin van de beurs werd de aandacht in de eerste plaats getrokken door Unilevers, die een drukke affaire te aanschouwen gaven en in een grooten open hoek werden verhandeld. De eerste transacties werden afgedaan tegen 131 of omstreeks een 7-tal punten boven het vorige slot, waarna zich een stijging van een viertal punten voltrok. Als toen viel een kleine aarzeling te bespeuren en trad een kleine reactie in, maar spoedig werd de opgaande lijn wederom gevolgd en steeg de koers tot 13614. Aku's werden even eens druk verhandeld en bewogen zich daarbij herhaaldelijk tusschen 116% en 118 1/4. In de Philips-aandeelen was aanvankelijk niet veel te doen en de koers stelde zich met met 175%% een drietal punten beneden het vorige slot. Middenbeurs echter kwamen er plot seling koopers opdagen en de vraag was van dien aard, dat in een ommezien van tijd een aanzienlijk avance werd gemaakt en een stijging intrad tot 187%%, terwijl de koersen vervolgens gemakkelijk zich konden handhaven. De bin- nenlandsche industrleelen waren over het ge heel genomen goed prijshoudend. z|j het dan ook, dat hier en daar kleine winstnemingen naar voren kwamen. Naast de industrleelen waren het de Scheepvaartwaarden, die de at tentie voor zich opvorderden. Vooral Scheep vaartunies lagen stevig ln de markt en liepen naar boven van 136% tot 138%%, waarbij zH werden vergezeld door de aanverwante aan- deelen. Oude Booten noteerden van 133 tot 135% terwijl diverse andere soorten mede Iets naar boven kwamen. De Petroleumafdeeling was kalm, Olies waren niet veel veranderd, de om zetten waren klein en voornamelijk werd afge daan tegen 227 k 229 In Cultuuraandeelen was weinig te doen. HVA's waren goed prijshou dend. Tabakken eenigszins onregelmatig. Rub berfondsen trokken nauweliJk belangstelling. Amsterdam Rubbers waren zoo goed als onver anderd. Voor Duitsche fondsen bestond een aange name stemming. Er openbaarde zich eenige vraag met het gevolg dat ln verscheidene ge vallen hooger noteeringen te voorschijn kwa men. Ook thans ging weer het meest om ln de Young-leening. die verhandeld werd tegen prij zen loopende van 45 3/4 tot 47 De beleggingsafdeling had een kalm voor komen. De Nederlandsche staatsfondsen waren prijshoudend. De gestaffelde leening die vast werd Ingezet, liep later op don middag Iets te rug en zakte aldus ln van 89 tot 85 5/8 Provinciale en gemeentelijke obligatiën, als mede pandbrieven waren prijshoudend. Het zakenverkeer op de Amerikaansche markt was van geringen omvang. De stemming was traag. De koersen neigden tot achteruitgang. Prolongatie 2 3/4%. BOSKOOP. 5 Oct. Coöp. Ver. De Boskoop- sche Veiling. Rozen per bos: Queen Mary 24—32 ct; August Noach 33—33 ct.; Butterfly 35—51 ct.; Rosalandia 24—40 ct.; Hadley 4553 ct.; Steward 38—41 ct.; Wend land 3050 ct.; Edith Helen 3750 ct.; Wilh, Kordes 28—35 ct.; Brlarcllf 26—32 ct.; Vierlan- den 57—71 ct.; Ingar Olsson 24—48 ct.; gem. rozen 1720 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 15—20 ct.; idem Prins Hendrik 50—103 ct.; idem Mevr. le Coultre 130 ct.; Chrysanthen gr. bloemig 90—110 ct.; idem kl. bloemig 50 ct.; idem gem. 3644 ct. LEIDSCHENDAM, 5 Oct. Kropsla 1ste soort) f. 1,20—2,10, 2de soort f. 1—1.30; peen f. 3,50—7; tomaten, midd. f. 6,50: idem groote ronde f. 6,50 6,80; 2de soort f. 6,50, 3de soort f.4. bonken f. 3,504,50; andijvie per 100 f.11,20; Idem per 100 Ko. f.2; spinazie per 4 Kilo 31—36 ct.; meloenen f. 1820. NAALDWIJK, 5 October. Bond Westland - Alicante 26-^0 ct.; Golden Champion 38—45; Muscaat 45; Gros Maroe 4045 per KG.; To maten f. 1,35—1,62% per bak van 12% KG.; meloenen 6—20 ct. per stuk; spruiten f. 1,70^. 2,10 per 15 KG.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3