BOSCH BINNENLAND LEID5CH DAGBLAD - Derde Blad Maandag 7 October 1940 VISSCHERIJ-BERICHTEN FIETSLICHT Sterke beperking van het petroleumverbruik Verbod varkens om zware te houden 0 LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel.j MEN DOET GOED NAAR EEN VERVAN GINGSMOGELIJKHEID UIT TE ZIEN. Wanneer een vreemdeling cijfers hoort van het verbruik van petroleum in ons land, staat hij steeds weer verbaasd over het groote aantal liters petroleum, dat jaar lijks verkocht wordt voor kook-, verwar- mings- en verllchtingsdoeleinden. In het buitenland is een dergelijk verbruik, dat jaarlijks eeniee honderden millioenen liters bedraagt iets geheel onbekends. Hoe en waardoor 'e komt dat wij In Nederland zoo op petroleum zijn gesteld is een vraagstuk waarover veel geschreven zou kunnen wor den. Het is ocht.er thans niet van belang. Van veel meer belang Is, dat al die millioe nen liters petroleum uit het buitenland moeten komen Zooals men begrijpen zal is dit thans uit en daar zitten wii nu midden in de mopiliikheden. De'moeilijkheden zijn zoo groot, omdat het verbruik van petro leum zoo enorm Is. aldus meldt het A.N.P. Elke petroleumverbruiker moet er daar om van doordrongen zijn. dat van een no-e- rrm^swaardigen aanvoer in de komende maanden geen sorake kan zijn. Het rijks bureau voor aardolieproducten tracht m samenwe?"king met het departement van hohHoi. piivovhpid en sc.heenvaart den aan wezigen voorraad zoo rechtvaardig moge- gelijk te verdeelen. Bij deze verdeeling wordt het algemeen belang gesteld boven het persoonlijke belang. Iedereen zal be- griinen, dat men geen netroleum krijgt om koffie or thee te zetten, Indien gas of een kolen fornuis aanwezig is. Er zijn sommige industrieën en bedrijven, zooals b.v. de spoorwegen welke het product eenvoudig niet kunnen missen Dat aan deze onderne mingen petroleum toegewezen wordt, is immers in een ieders belang. Daarom wordt den petroleumverbrai- kers op het bart gedrukt te doen, alsof zij niets meer zullen ontvangen. Er kom nog wel wat in.de eerstvolgende maanden, in het bijzonder voor verlich ting. maar een ieder doet goed naar een product ait te zien, dat de petroleum kan vervangen, hoe eerder, hoe beter. Gas, electriciteit, kolen, turf, carbid en spiritus kunnen petroleum gedeelte lijk vervangen. Voor hen die in de steden wonen, ls het vraagstuk van de vervanging van Petro leum niet zoo moeilijk. Lastiger wordt het voor hen, die op het platteland hun woon plaats hebben. Hun wordt aangeraden, als het maar even kan, zich voor de verlichting te latèn aansluiten aan een electriciteitsnet. Heeft een landbouwer b.v. electrisch licht in het woongedeelte, dan doet hij verstan dig het net door te laten trekken naar de stallen. Is aansluiting op een bestaand net niet mogelijk, zoo is het te overwegen, zelf electrisch licht op te wekken door een windkracht-installatie. Het instituut voor landbouwwerktuigen en gebouwen te Wa- geningen nam met verschillende modellen molens reeds vele geslaagde proefnemingen. Ook zal de ouderwetsche carbidlamp weer in eere komen. Voor verlichtingsdoeleinden is zij zeer goed te gebruiken. Hetzelfde geldt voor de spirituslamp. Kolen, turf en als aanvulling spiritus zullen voor verwarming en voor kookdoeleinden moeten dienen. Indien men geen kachel heeft, schaffe men zich er zoo spoedig mo gelijk een aan Bij voorkeur een, waarin men alle soorten brandstof kan stoken en waar op tevens kan worden gekookt. Nog eens. op petroleum moet men niet meer rekenen. In het eigen belang wordt aangeraden zoo spoedig mogelijk te handelen. De economi sche voorlichtingsdienst, Rijnstraat 24, Den Haag, is bereid verdere inlichtingen te ver strekken. y GEORGANTSEERDEN BIJ DE NEDERL. PLUIMVEECENTRALE. De voorwaarden tot toelating. Het ligt in de bedoeling, binnenkort een regeling vast te stellen, welke inhoudt dat het opkoopen en inzamelen van eieren, als mede het in het groot verhandelen of op slaan in koelhuizen en kalkputten en het verhandelen aan detaillisten of het afleve ren voor industrieele doeleinden slechts zal zijn toegestaan aan degenen, die georgani seerd zijn bij de Nederlandsche Centrale voor eieren en pluimvee te Beekbergen. Ge noemde centrale zal de bij haar georga- niseerden indeelen bij de hieronder aange geven groep. Om tot de desbetreffende groepen te worden toegelaten, moeten zij aan de volgende voorwaarden voldoen. Tot de groep „verzamelaars" kunnen slechts die verzamelaars worden toegelaten, welke het opkoopen en/of verzamelen van eieren rechtstreeks bij producenten van 9 Mei 1939 tot 9 Mei 1940 als bedrijf hebben uitgeoefend. Evenzoo kunnen tot de groep „handelaren" slechts worden toegelaten zij die in bovengenoemd tijdvak eieren van verzamelaars hebben betrokken ten einde die, hetzij aan grossiers te verhandelen, hetzij in koelhuizen of kalkputten op te slaan of voor uitvoer gereed te maken. Bo vendien is aan toelating tot de groep „han delaren" nog deze voorwaarde verbonden, dat de gegadigdei beschikken over een pakhuis, hetwelk is ingericht voor het schouwen, sorteeren en verpakken van eieren. Tot de groep „grossiers" kunnen slechts zij worden toegelaten, die minstens 20% van de door hen van grossiers betrokken eieren aan detaillisten hebben verhandeld, of voor industrieele doeleinden hebben af geleverd, een en ander eveneens gedurende genoemd tijdvak. Allen, lie tot de centrale wenschen te worden toegelaten en ingedeeld in een der hierboven aangegeven groepen, kunnen zich, voor zoover zij aan de vereischten tot toelating meenen te voldoen, binnen een week met een daartoe strekkend verzoek tot de central te Beekbergen wenden. UITZONDERING VOOR FOKZEUGEN EN VOCR HUIC SLACHTING BESTEMDE VARKENS. In de naaste toekomst kan een ver bod ve acht worden voor het voorhan den hebben van varkens, welke zwaar der zijn dan 110 K.G. "en uitzondering zal daarbij alleen worden gemaakt voor wat betreft lokzeugen en voor huis- sloohting bestemde varkens. Fokzeugen zullen dus door georganiseer- den tot een aantal gelijk aan hun toewij zing ook indien zij zwaarder zijn dan 110 K.G. voorhanden mogen worden gehouden. Ten aanzien van het voorhanden hebben .n voor huisslachting bestemde varkens, zwaarder dan 110 K.G. is bepaald, dat zulks alleen geoorloofd is, indien die varkens als zoodanig voor 19- October 1940 zijn opge geven en uiteraard eveneens onder voor waarde, dat het door den georganiseerde voorhanden gehouden aantal het hem toe gewezen aantal niet overtreft. De hierboven bedoelde opgave, waarbij door den varkenshouder het (de) num mer (s) van het (de) varken(s), hetwelke (welke) hij voor huisslachting wenscht aan te houden, dient te worden medegedeeld, moet geschieden bij den plaatselijken bu reauhouder van het district, waar het be- dri'f van den varkenshouder gevestigd is. De plaatselijke bureauhouder zal den var kenshouder een door hem gewaarmerkt be wijs van aanmelding overhandigen. Andere uitzonderingsbepalingen zullen niet worden gemaakt, zoodat een ieder wordt aangeraden zich door levering aan de Nederlandsche Veehouderij centrale van zijn varkens, voor zoover die het genoemde gewicht van 110 K.G. overtreffen of na deren, te ontdoen. Daarnaast kan een regeling worden verwacht, welke het verrichten van huisslachtiiigen wederom mogelijk maakt. TOEWIJZING VARKENS. Binnen zeer korten tijd zullen nieuwe toewijzingen voor het houden van var kens .vorden vastgesteld. De huidige nstandigheden maken het noodr.ake- ';;k, dat deze nieuwe toewijzingen in het algemeen lager zullen zijn dan de thans geldende. Evenwel zal voor per sonen, die aan bepaalden eischen vol doen, de mogelijkheid worden geopend bijzondere toewijzingen te ontvangen. Deze bijzondere toewijzingen zullen wor den verleend, teneinde tot een zoo volledig mogelijke gebruikmaking van het beschik bare ruw voede. en de te verzamelen afval len van levensmiddelen te geraken. In ver band hiermede worden de eischen voor het ontvangen van een bijzondere toewijzing oor het houden van varkens nader aan gegeven. Zij, die meenen voor een bijzondere toe wijzing voor het houden van varkens in aanmerking te komen, worden verzocht zich ten spoedigste schriftelijk tot de Pro vinciale Landbouw-Crisisorganisatie te wenden. VENERISCHE ZIEKTEN. Uitgevaardigd is een verordening, vol gens dewelke personen, van wie kan wor den aangenomen dat zij lijdende zijn aan geslachtsziekten, zich moeten onderwerpen aan een geneeskundig onderzoek, dat kos teloos zal geschieden. Voorts moet ieder, die lijdende is aan zoodanige ziekte, zich onverwijld door een geneeskundige laten behandelen. De strafbepalingen, in deze verordening vervat, luiden (art. 7)Met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden wordt, voorzoover op grond van andere bepalin gen geen hoogere straf is verbeurd, ge straft: hij die weet of blijkens de omstandighe den veronderstellen moet, dat hij lijdt aan een geslachtsziekte, die gevaar voor be smetting oplevert, en desalniettemin vlee- schelijke gemeenschap heeft; hij die aan eenige andere krachtens deze verordening bestaande verplichting niet voldoet of die opzettelijk of door zijn schuld bew rht of er toe bijdraagt, dat niet in overeenstemming met een dusdanige ver plichting gehandeld wordt; hij die middelen of voorwerpen tot zelf- behandeling van geslachtsziekten aanbiedt, of op andere wijze in het verkeer brengt of aanwijst, waar deze verkrijgbaar zijn. De in het eerste lid genoemde strafbare feiten worden beschouwd als misdrijven. Strafvervolging tegen een gehuwd persoon, voor zoover deze in echt "leeschelijke ge meenschap leeft, geschiedt slechts op klachte van de(n) in gevaar gebrachte (n) echtgenoot (e). NEDERLANDSCHE JOURNALISTEN KRING EN VERBOND VAN NED. JOURNALISTEN. Vanwege het bestuur van den Neder- landschen Journalistenkring verzoekt men ons het volgende te willen meedeelen als aanvulling op het bericht omtrent het re ferendum, dat door den Kring ls gehouden. Bij de stemming over het bestuursvoor stel tot aanmelding en bloc bij het Ver bond van Ned. Journalisten, zijn 479 gel dige stemmen uitgebracht, zijnde nog geen twee derden van het aantal leden, dat ge rechtigd was tot stemmen. .Van degenen, die stemden, brachten ruim 71 pCt. hun stem uit voor het be stuursvoorstel, dat steunde op sociale over wegingen, nadat de strijd voor een princi pieel andere persorganisatie niet langer kon worden voortgezet. Onder de „aanmelding en bloc" zullen alleen begrepen zijn degenen, die na de nog te houden algemeene vergadering(en) niet uit den Kring zullen zijn getreden. WELKE VEREENIGINGEN EN STICH TINGEN MOETEN AANGIFTE DOEN? De verordening van den Rijkscommissaris over de niet-commercieele vereenigingen en stichtingen stelt een plicht van aangifte voor al deze organisaties in, welke binnen 20 dagen na het inwerkingtreden der ver ordening, dus na 21 Sept. j.l., moet wor den vervuld. De aangifte geschiedt door inlevering van een ingevulde vragenlijst en een vermogenstaat, beide in duplo, onder toevoeging van twee exemplaren der sta tuten, bij den bevoegden procureur-gene raal. wien tijdig om toezending van de ver- eischte formulieren moet worden verzocht. Het aantal van vereenigingen en stich tingen, welke aan de bepaling van deze ver ordening onderworpen zijn, is grooter dan op het eerste gezicht wellicht zou schijnen. De verordening bepaalt dat alle niet-com mercieele vereenigingen moeten worden aangegeven, dus alle vereenigingen, welker voornaamste doel niet op zakelijke be drijfsvoering is gericht en welker werk zaamheid niet voornamelijk winst beoogt. Beslissend is volgens den tekst der veror dening het hoofddoel. Wanneer dus bijv. een sportclub haar vereeni|ingsgebouw ge deeltelijk verhuurt en daaruit voor de club huuropbrengsten verwerft, blijft toch het doel in hoofdzaak op de bevordering van de lichamelijke oefening en de sportbeoefe ning der leden en op het spelen van wed strijden gericht, dus op niet-commercieele doeleinden. Al deze vereenigingen, bondeq, organisa tie. en op vereenigingen gelijkende groeps vormingen, die in' hoofdzaak niet-commer cieele doeleinden beoogen, zijn zonder uit zondering aan den aangifteplicht onder worpen. onverschillig onder welken naam zij optreden, onverschillig ook of zij erkend zijn of rechtspersoonlijkheid bezitten. Even min speelt bijv. het aantal leden of het al dan niet bestaan van een vereenigingsver- mogen een rol. De bonte verscheidenheid in het vereni gingsleven, dat juist in Nederland zoo'n groote vlucht heeft genomen, maakt het onmogelijk, een ook slechts bij benadering volledige opsomming van alle vereenigin gen te geven, waarop de voorschriften van de verordening van toepassing zijn. Ieder verenigingsbestuur zal daar om goed doen, onverwijld na te gaan of Je onder zijn leiding staande vereni ging, bond, enz., onder de termen van den aanmeldingsplicht valt, want op zettelijk of nalatig verzuim van aan gifte wordt gestraft. In geval van twijfel verdient het aan beveling de vragenlijst in te vullen en den procureur-generaal toe te zenden. Blijkt uit de vragenlijst, dat de vereniging niet on der de verordening valt, dan ontvangt het betreffende bestuur hiervan terstond be richt. De volgende opsomming van afzonderlijke groepen van vereenigingen welke in den regel van niet commercieelen aard zijn, be doelt lleen eenige voorbeelden te geven om een ieder de .beantwoording van de vraag, of de verordening op zijn vereni ging betrekking heeft, te vergemakkelijken. Aan den plicht tot aangifte zijn b.v. on derworpen: Ambtenarenvereenigingen, vereenigingen van overheidspersoneel, verenigingen van leerkrr -hten bij het onderwijs, vereenigin gen van medici en juristen, studentenver- eenigingen, politieke partijen en politieke vereenigingen, technische vereenigingen, organisaties van deskundigen, stenografen- verenigingen, arbeidersverenigingen, pen sioenbonden, liefdadigheidsverenigingen, sociaal-politieke verenigingen, charitatieve verenigingen, vereenigingen op het gebied der volksgezondheid, verenigingen voor jacht- en boschbouw en voor bescherming van dieren, natuurbeschermingsvereenigin- gen, vereniging van huis- en grondeige naren, sportverenigingen, wandelvereeni- gingen, auto-, motor- en wielrijdersbonden, culturele verenigingen, wetenschappelijke vereenigingen, schoolvereenigingen, vrou wenbonden, jeugdverenigingen, alsmede alle godsdienstige vereenigingen. voorts alle niet-commercieele stichtingen. Tenslotte moet nog op die soort van ver eenigingen worden gewezen, die men kan samenvatten onder het verzamelbegrip ge- zelligheidsvereenigingen. Hieronder zijn alle verenigingen, onder welken naam zij ook optreden, te begrijpen, welker oprich ting en werkzaamheid het vermaak en het gezellige samenzijn in den breedsten zin des woords beoogt. BINDTOUW VOOR TOMATEN EN BOCNEN. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Het volkomen ontbreken van- den aan voer der gewone grondstoffen, waaruit zg tomatentouw (d. i. bindtouw, dat in den tuinbouw gebruikt wordt voor het aanbin den van tomaten en ook wel vari boonen) wordt gemaakt, is oorzaak, dat de uiterste zuinigheid in het gebruik van dit bind middel door de tuinders geboden is. Om deze reden wordt den tuinders drin gend aangeraden dit, na het oogsten van hun producten, vrijkomende bindttouw niet te laten verloren gaan, doch zorgvuldig in te zamelen en te bewaren, r. z. t. zal nader aangegeven worden, wat met dit gebruikte bindtouw moet gebeuren, doch er kan reeds op gerekend worden, dat de hoeveelheid ge bruikt tomatentouw mede als maatstaf zal dienen voor het verkrijgen van nieuw to matentouw in het komende seizoen. Het ligt in de bedoeling voor het inge zamelde touw een redelijke vergoeding te geven. ALKMAARS ONTZET ZAL NIET GEVIERD WORDEN. DE VUURSLAG. Pleidooi voor een Godsvrede. Zaterdagmiddag is te Amsterdam een bij eenkomst gehouden van De Vuurslag; de leiding beruste bij den voorzitter, jhr. R. Groeninx van Zoelen. Priester Lutkie hield een rede, waarin hij betoogde dat Nederland een Godsvrede noo- dig heeft; hiertoe moet een vernieuwings programma tot stand komen, dat voor alle Nederlanders aanvaardbaar is en waar ook de Duitschers het mee eens zijn. Van groot belang zou het zijn als een Nederland sche figuur naar voren trad, die het ver trouwen van de Nederlandsche groepen en van de Duitschers had, en zich aan het hoofd zou stellen van een regeeringscomlté. Tweede spreker was dr. M. Brinkgreve, die een omlijning van een onmiddellijke werk taak gaf. welke hij wilde vergelijken met het programma van een zakenkabinet, en wilde samenvatten in de term: sociaal-eco nomische mobilisatie. Voor het verdrijven van de werkloosheid als epidemie heeft De Vuurslag een plan gereed. Een samenhan gend stel maatregelen moet de voorziening van voedingsmiddelen, grondstoffen en vee voeder regelen; de industrie moet zich op nieuw oriënteeren. Voorts moeten de overheidsgeldmiddelen ge zond worden gemaakt en de credietpolitiek moet op een nieuwe basis worden gesteld. Het woord was hierop aan jhr. Groeninx van Zoelen. Na aangekondigd te hebben dat hij Woensdag zijn denkbeelden voor een corporatief staatsbestel in Nederland zou weergeven, onderwierp hij oorsprong en toekomst van de huidige situatie aan een beschouwing. Wij leven in een voortschrijdende we reldrevolutie. Deze keert zich tegen de ideologie van 1789 maar ook leidt zij tot herstel van gezag en tot het herboren worden van de organische geledingen der samenleving op een hooger plan. In Italië en Duitschland komt den laat- sten tijd het accent echter steeds meer te liggen op het herstel van gezag. Zijn wij dan in Nederland met een corporatief ideaal op den goeden weg om samenwerking met Midden-Europa te bereiken, zoo vroeg spr. Men moet niet vergeten dat elke omwen teling twee stadia heeft: dictatuur en con solidatie. Wij zijn thans in het eerste. De „dwang-positie" waarin Duitschland en Italië zijn gebracht leidde tot stopzetting van sociale proefnemingen; productie werd hoofddoel, niet verbruik en welvaart. Dit alles neemt echter niet weg dat er in Duitschland wel belangstelling voor het tweede stadium bestaat. j-e rede van den Rijkscommissaris van 26 Juli heeft zeer verhelderend ge werkt. Nederland heeft zijn eigen weg te vinden. Wat moet blijken is de wil om den ouden partijenstaat aan kant te zetten. Duitschland verwacht van ons echter geen nabouwen van de huidige Duitsche gesteldheid: „een heroïsch hoogtij laat zich niet bij procuratie be leven". „Moge de dag aanbreken aldus be- slor spr. dat het Nederlandsche impe rium met zijn zeventig millioen zielen en zijn ongekende welvaartsbronnen eèn hoek steen en een cement tevens wordt voor den Noord^uropeeschen Statenbond, dien wij allen begeeren. N. R. Crt. HULP VOOR DE OORLOGS SLACHTOFFERS. Onder het spoorwegpersoneel. Zooals wij eenlgen tijd geleden hebben gemeld, is er door de Directie van de Ned. Spoorwegen, vrij spoedig na het beëindi gen van den oorlog, een commissie in het leven geroepen welke een plan zou uitwer ken, dat hierop neerkwam, dat alle oor logsslachtoffers van de Nederlandsche Spoor wegen met eigen middelen geholpen zouden worden, nJ. doordat het geheele spoor wegpersoneel voor dit doel 1% van zijn salaris zou afstaan Het toen in het leven geroepen „Steuncomité N.S. 1940" is direct na de installatie begonnen met het werk, dat haar was opgedragen en reeds over eenige maanden beschikte het comité over zooveel geldelijke middelen, dat daaruit een groot gedeelte van het getroffen per soneel voldoende kon worden geholpen. Uit het laatste verslag van het comité blijkt, dat de Inkomsten voor het goede doel nog steeds stijgende zijn. In Augustus bracht het actief dienende personeel in totaal een bedrag van plm. f. 28.889.30 bijeen, zoodat gerekend vanaf het begin van de actiè door het comité was ontvangen een bedrag van bijna hon derdduizend gulden, nl. f. 96.739.02. Uiteraard waren de binnengekomen gel den voor de slachtoffers onder de gepen sioneerden aanzienlijk minder; hier werd t/m 11 September ontvangen een bedrag van f 15.620. Hieruit komt vast te staan, dat er in totaal f. 115.000 bijeen is ge bracht. Uitgegeven werd f. 119.198.46, welk bedrag over ongeveer 500 personen werd verdeeld. Het ligt verder in de bedoeling van het co mité om vóór de winter intreedt, de uit- keeringen te verhoogen. Dat de steun van alle leden van het personeel nog zeer van noode is. laat zich gemakkelijk begrijpen, als men weet dat er onder het dienst doend- en gepensionneerd personeel zeer velen waren, die in meerdere of mindere mate waren getroffen door de oorlogsom standigheden en waarvan een groot ge deelte nog lang niet geholpen is, zooals het comité zich voorstelt ieder van hen te helpen. 1057 (Ingea. Med.) trent het beroepsgoederenvervoer, welke door de oprichting der eenheidsorganisatie noodig worden. Het besluit maakt het mo gelijk het goederenvervoer centraal te regelen. CENTRALISATIE VAN DE ARBEIDSBEMIDDELING. Een speciaal Rijksarbeidsbureau. Reeds jarenlang bestond in Neder land de meening, dat de tegenwoordige organisatie van de arbeidsbemiddeling, die uit duizend gemeentelijke diensten onder een niet zeer vast toezicht van den staat bestaat, niet doelmatig was. Daarom wordt door een afgekondigd be sluit van den secretaris-generaal van het Dept. van Sociale Zaken de leiding van de Arbeidsbemiddeling gecentraliseerd en aan e?n rijksarbeidsbureau, dat een afdeeling van het Dept. van Sociale Zaken vormt, overgedragen. Het rijksarbeidsbureau be staat uit f en hoofdbureau en gewestelijke arbeidsbure-iux, waarvan aantal en wer kingssfeer door den secr.-generaal van So ciale Zaken worden vastgesteld. Een verdere vooruitgang beteekent het besluit, door dat ook de zorg voor de open bare voorlichting bij beroepskeuze en de bemiddeling voor het verkrijgen van een gelegenheid om vakkennis op te doen, welke tot nu toe in handen van verschillende openbare en particuliere instellingen waren, aan het rijksarbeidsbureau worden overge dragen, zoodat een voorlichting bij beroeps keuze volgens eén vast plan verzekerd wordt. Voortaan zal bij elk gewestelijk ar beidsbureau een eigen afdeeling voor beroepskeuze worden ingesteld. Tenslotte opent het besluit van den secr.- generaal de mogelijkheic voor ingrijpenden invloed der overheid op de particuliere in stellingen van arbeidsbemiddeling. Om een soepelen overgang naar de nieu we regeling te verzekeren, wordt bepaald, dat de bestaande organen van openbare arbeidsbemiddeling hun werkzaamheden tot nader order blijven uitoefenen. Het bestuur van de Alkmaarsche 8- Octobervereeniging „Alkmaars Ontzet" heeft allen leden der vereeniging een brief gezonden, waarin het bericht tot zijn leed wezen genoodzaakt te zijn mede te deelen, dat de herdenking van den 8sten October 1573 ditmaal achterwege zal dienen te blij ven. Voorts ls het bestuur na rijp beraad, tot het Inzicht gekomen dat op dit tijd stip het algemeen belang het wenschelijk maakt af te zien van iedere poging tot her denking van het ontzet op eenige andere wijze. (Hbld.) REORGANISATIE INSPECTIE DER LUCHTBESCHERMING. De secretaris-generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken heeft, in verband met de reorganisatie van de Rijks inspectie voor de bescherming van de be volking tegen luchtaanvallen, aan de bur gemeesters medegedeeld, dat in overeen stemming met de Duitsche luchtbescher mingsautoriteit thans aan genoemde in spectie vijf territoriale inspecteurs zijn toegevoegd. Als zoodanig is thans, voor wat betreft ressort 1 (Zuid-Holland en Zee land) in functie de heer J. J. M. Wiegman, Waldeck Pyrmontlaan 1 te Wassenaar (Te lefoon 9805) De territoriale inspecteurs hebben ieder voor hun ressort eenerzij ds tot taak per soonlijk contact met de burgemeesters te onderhouden en dezen van voorlichting te dienen, terwijl hun anderzijds de controle op alles, wat de luchtbescherming betreft, is opgedragen. VERBOD OM APPELEN TE VERHANDELEN ENZ. Geldt niet voor verkoop van kleinhandelaren aan verbruikers. Het waarnemende hoofd van het depar tement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het met Ingang van morgen verboden is versche appelen van door de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aan te geven soorten en variëteiten te ver voeren, te veilen, te verhandelen of te ex porteeren. Tot nader order wordt van dit verbod algemeene ontheffing verleend voor: a. Den verkoop en het hiermede in ver band staande vervoer van winkeliers en andere kleinhandelaren aan consumenten, vcorzoover betreft de in hun bezit zijnde appelen voor ten hoogste 5 K.G. per keer en per afnemer. b. Voor het vervoer van deze appelen door bij de Nederlandsche groenten- en fruitcentrale aangesloten telers of pachters van geoogst fruit van den boomgaard naar hun opslagplaatsen. c. Voor het veilen van kroet van deze appelen. SLA GEEN ZUURKOOL OP! De Vereenigde Zuurkoolfabrikanten in Nederland geven het publiek in overwe ging geen zuurkool in voorraad op te slaan, aangezien dit artikel zich niet voor opslag leent en bij verpakking in kleln-fust zeer veel kans bestaat voor een spoedig bederf." BEROEPSGOEDERENVERVOER LANGS DEN WEG. Door een in het Verordeningenblad ver schenen besluit van den secretaris-generaal van het Departement van Waterstaat op het beroepsgoederenvervoer wordt in de plaats van de talrijke tot nu toe bestaande organisaties en vereenigingen op het gebied van het beroepsgoederenvervoer één een heidsorganisatie met rechtspersoonlijkheid in het leven geroepen. De overige bepalin gen der verordening betreffen de verande ringen van de uitvoeringsbepalingen om- VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 7 October Deensche consignatiezendingen: Kleine schol t. 35—15: schar f.20—15,25; middel schelvisch f.41; kleine middel schelvisch f.4140; kabel jauw f.3530; groote gul f.16; kleine gul f.14 —12.50: wijting f.12—11.25; makreel £31,50; kleine makreel f.31—25; haring f. 22.5021 50 alles per 50 KG); tong f. 3,30—2,65 per KG. Zoetwatervisch: Snoek 38 ct.; snoekbaars 68 61 ct.; blei 2018 ct.; voorn 6 ct.; zeelt 34 ct^. (alles per KG.). 2-3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 10