BINNENLAND Nieuw Molesl-risico Onze Puzzle-Rubriek ZOUTJES 81ste Jaaraann LEIDSCH DAGBSiD, Zaterdag S October 1940 Derde Blad No. 24703 u kunt oorlogsleed verzachten De Ned. Socialistische Werkgemeenschap Vliegdienst tusschen Nederïandsch-Indië en Philippijnen Naar eenheid in de agrarische gelederen Kruiswoord raadsel HORIZONTAAL. Oplossingen vorige week Leidsche EN DE VROEGERE S.D.A.P.-LEDEN VAN GEMEENTERADEN OF STATEN. Het voorloopige centrale bestuur van de Ned. socialistische werkgemeenschap heeft besloten een colportageblad uit te geven, voor welk doel een perscommissie is benoemd. Voorts zijn commissies benoemd voor het agrarische en het werkloozen vraagstuk; aldus meldt Het Volk. Het bestuur heeft verder de positie van de N.S.W.G. tegenover de voormalige S.D.AP.-organisaties besproken, o.a. de positie van die leden, die voorheen deel uit maakten van de soc.-dem. raads- en sta tenfracties. Hierbij werd overwogen, dat de S.D.A.P. weliswaar officieel nog niet is ont bonden, maar toch in feite niet meer be- Thans ontstaat de figuur, dat raadsleden statenleden en wethouders zich voor de nieuwe organisatie hebben aangemeld, ter wijl anderen zeggen de S.D.AP. nog te ver tegenwoordigen en nog anderen voor de SJD.A.P. hebben bedankt en toch hun zetel in hun college blijven innemen. Het bestuur stelde zich op het stand punt, dat die raads- en statenleden, die tot de N.S.W.G. zijn toegetreden in de eerstvolgende bijeenkomst van hun college een verklaring dienen af te leggen, waarbij zij zullen mededeelen in den vervolge op den grondslag van den oproep van de N.S.W.G. hun werkzaam heden in deze colleges te zullen voort zetten. Zij vinden hiervoor de morecle rechtvaardiging in het feit, dat alleen de N.S.W.G. de taak van de S.D.A.P. voorzet in den zin van den strijd voor het socialisme. LUCHTLIJN VOOR DE K.N.I.L.M. Volgehs een telegram uit Tokio zijn de onderhandelingen tusschen de regee ringen van Ned.-Indië en de Philippij nen over de instelling van een regelma- tigen vliegdienst tusschen Batavia en Manila via Borneo met succes bekroond. De politieke ontwikkeling van de laatste maanden maakt deze luchtlijn ook voor Amerika en de Philippijnen van groot belang, daar hierdoor te zamen met den Clipperdienst een luchtnet over den geheelen Pacific ge schapen is. Men verwacht, dat dezer dagen het eerste vliegtuig zal vertrek ken. De dienst wordt door de K.N.I.L.M. gevlogen. De Tel. teekent hierbij aan: Reeds sinds eenige jaren zijn door de K.N.I.L.M.,,daarbij krachtig gesteund door de Indische regee ring, pogingen gedaan om toestemming te krijgen voor het geregeld bevliegen van de lijn Ned.-IndiëManila. Op Nederlandsch gebied werd reeds geregeld gevlogen van Soerabaja over Bandjermasin en Balikpa- pan naar Tarakan. Evenwel werd tot nu toe van de Amerikaansche en Philippijn- sche regeeringen de vereischte toestemming niet verkregen. Het bezwaar schijnt te hebben gelegen in het thans geëindigde Amerikaansch- Japansche handelsverdrag, dat de meest- begunstigingsclausule bevatte en dat niet toeliet, dat aan de K.N.I.L.M. een vergun ning werd gegeven, welke men om strate gische redenen aan een Japansche lucht vaartmaatschappij meende te moeten onthouden. Sedert het begin van dit jaar is deze belemmering opgeheven, doch een overeenkomst tusschen de Amerikaansch- Philippijnsche regeeringen en de K.N.I.L.M. kwam nog niet dadelijk tot stand, omdat men in Amerika bezig was met het opstel len van nieuwe richtlijnen voor het ver- leenen van vliegvergunningen. Thans zijn al deze bezwaren blijkbaar uit den weg ge ruimd. DE STAATSCOURANT EN DE SPELLING. In de Staatscourant van Donderdag was, zooals wij hebben gemeld, het rapport over de plaatsingskansen van beroepsofficieren bij het onderwijs met het bijbehoorende „naschrift" van den waarnemenden secre taris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten eh wetenschappen af gedrukt in de z.g. nieuwe spelling. Hierop wordt in de Staatscourant van gisteren teruggekomen. Daarin lezen wij n.l. dat bedoeld „naschrift" „gelezen moet worden als volgt". En dan volgt woordelijk het „naschrift" zooals het in de Staatscou rant van Donderdag stond, woordelijk, doch niet letterlijk, want thans is de spelling-De Vries en te Winkel toegepast. De vrijheid van spelling, welke wij in de Staatscourant hebben gesignaleerd, geldt dus slechts voor de commissie, die het be trokken rapport had samengesteld. De waarnemende secretaris-generaal heeft zich hersteld en is tot De Vries en Tc Win kel teruggekeerd. N.R.Crt. Sedert maanden wordt in agrarische kringen de noodzaak gevoeld te breken met de verdeeldheid op organisatorisch gebied. Het was met name de Nationale Bond „Landbouw en Maatschappij", die sedert jaren tegen de splitsingen op agrarisch ge bied zoowel als elders stelling heeft geno men. Het dagelijksch bestuur van L. en M, machtigde derhalve geruimen tijd geleden den heer G. J. Ruiter te Knijpe (Fr.) lid van genoemd bestuur, tot het vormen van provinciale commissies, die de eenheid op agrarisch gebied zouden moeten voorberei den. Inmiddels zijn in de meeste provin cies dergelijke commissies, los van L. en M. evormd, terwijl in alle andere zulks eerst daags zal geschieden. Deze commissies hebben thans ook een centralen bovenbouw gekregen in den vorm van* een landelijke commissie van voorbereiding tot de stich ting van een alles omvattende agrarische organisatie. De leden dezer landelijke com missie zijn de heeren G. J. Ruiter, Knijpe (Fr.) voorzitter, J. R. Haan, Oostwold (Old.) E. Z. Oldenbanning, de Wijk (Dr.), ir. N. H. Addens, Arnhem en Adr. Breure, Hoofd dorp. terwijl als secretaris zal fungeeren de heer Jac. ter Haar Ezn. te Ruinerwold (Dr.) Terwijl binnenkort de namen der leden van alle provinciale commissies bekend zul len worden gemaakt, kan inmiddels ge constateerd worden, dat veel belangstelling en instemming bestaat met dit streven. SCHENKINGEN VOOR DEN WEDEROPBOUW. Dakpannen voor Den Helder en Vlissingen, houweelen voor Rotterdam. Reeds eerder werd melding gemaakt van schenkingen, welke enkele fabrikanten van bouwmaterialen aan het regeerings- commissariaat voor den wederopbouw heb ben gedaan, om op deze wijze mede te werken tot een spoedig herstel van de schade in de gebieden, welke door de oor logsomstandigheden geteisterd zijn Zoo ontving de regeeringscommissaris van de stichting gresbuizen conventie 30 ton gresbuizen en van de Nederlandsche dakpannen conventie 100,000 dakpannen, terwijl aan het laatste geschenk nog'de toezegging van gratis vervoer werd ver bonden door de firma W. Wassink te Amersfoort. De regeeringscommissaris heeft thans aan een gedeelte van deze partij dakpan nen een bestemming gegeven. De gemeen ten Den Helder en Vlissingen zullen elk 25,000 stuks ontvangen. Hierdoor is, dank zij den gemeenschapszin, welke door de bedoelde organisaties en firma's werd be toond, m een dringende behoefte voorzien. Voorts ontving het regeeringscommissa- riaat van de machinefabriek Thole in Enschede de toezegging van 100 houweelen welke voor Rotterdam bestemd zijn om daar bij de puinopruiming gebruikt te worden. zoowel fndien het U zelf mocht treffen, door kans te maken op een redelij'ke schade, vergoeding, als wanneer het Uw naaste treft door bij te dragen in de kosten, die zijn schadie zullen helpen vergoeden. Is U altruist of egoist? In beide gcvalleni moet U lid worden van Duizenden zijn U reeds voorgegaan, zij ver zekerden ruim 600 millioen waarde. Inlichtingen en prospectus verkrijgbaar bij CENTRAAL BEHEER, SINGEL 126—130. AMSTERDAM (C) - TEL. 47190. Bijkant.: 's-GRAVENHAGE, ZEESTR. 71b, TEL. 116356. 1590 (Ingrcz. Med.) NEDERLANDSCHE TOMATEN EN BLOEM BOLLEN NAAR DUITSCHLAND. Het Nederlandsche perskantoor te Ber lijn meldt: Nederland beheerscht op het oogenblik de Duitsche tomatenmarkt volkomen. Andere buitenlandsche tomaten worden niet aan geboden en ook de Duitsche tomaten zijn practisch verdwenen. Nederland levert voorts uien en komkommers. De invoer van Nederlandsche bloemkool is gering. Wel worden nog -kleine hoeveelheden spercie- boonen geleverd. De verviervoudiging van het Duitsche betalingscontingent voorden invoer van Nederlandsche bloembollen is door de Duitsche bloembollenafnemers met instemming begroet. In het geheel zullen 600 wagons bloembollen uit Nederland wor den ingevoerd. De levering is reeds in vol len gang. PAARDENOMNIBUS TE AMSTERDAM. De plannen tot Invoering van de paarT dentram in Amsterdam gaan niet door. Het materiaal blijkt te zwaar te zijn. Wel ligt het in de bedoeling na afloop van voor stellingen in den Stadsschouwburg een paardenomnibus te laten rijden. NOOD WINKELS TE ROTTERDAM GEOPEND. Gistermiddag te drie uur zijn te Rotter dam de eerste noodwinkels, een complex vóór het hoofdpostkantoor aan den Cool- singel, officieel geopend. Nadat ververschingen waren aangeboden, maakte het gezelschap, onder wie zich ver tegenwoordigers van de kamer van koop handel en fabrieken en de stichting 1940 bevonden, een rondgang door de 23 geopen de winkels. 1. iemand van be paald ras 6. dier 9. scherpe spijs 14. soort visch 15. onzelfstandige staat 16. klap 17. jongensnaam 20. boom 21. deel van een mili taire uitrusting 23. vaartuig 24. beroep 27. hemellichaam 29. oogenblik 30. rij 32. dier 34. bevel 35. deelteeken 37. voorzetsel 33. brulboei 41. titel 42. voegwoord 44. soort balk 46. gedroogde vrucht 48. bepaalde politieke richting 49. plicht 50. op grooten afstand 52. groet 53. gewicht 55. de onbekende 56. familielid 58. muzieknoot 59. spoedig 61. kleur 62. aangezien 63. vuil, grauw 64. grof, ruw 65. tocht 66. binnenlandsch bestuur 67. deel van een stoommachine 69. bergplaats 71. werktuig 72. visch 74. kloosterzuster 75. perceel 77. gouverneur-gene raal 78. vergelding 80. eiland in Ned.- Indië 31. kerkelijke richting 83. muzieknoot 84. sprookjesland 87. rijksschool 89. vuurzee 92. plakmiddel 93. slot 94. nauwelijks 96. gelofte 97. zwijn 100. rhythmische be weging 102. kippen verblijf 103. naar beneden springen 105. oppervlaktemaat 107 deel van het lichaam 109. gevangenis 110. rampspoed 112. meisjesnaam 113. sage 114. jongensnaam 115. bepaal (Nadruk verboden) KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL. 1. vergade ring 10. Dekkers 16. lek 17. mode 18. aarden 19. lei 20. Ad 21. eere 22. rat 23. ram 25. eg 26. vin 27. naar 29. ma 31. los 33. smak 36. la 37. kast 39. star 41. eik 42. telefoon 45. eg 46. Ede 47. N.S. 1. vlassen 2. eed 3. R.K. 4. amen 5. dor 6. eden 7. re 8. naar 9. gat 10. d.d. 11. eer 12. knal 13. el 14. ree 15. sigaren kist 21. eik 22. raaf 24. mos 26. vak 28. aleer 29. mangaan 30. as 32. stee 34. mistig 48. ei 49. Ee 50. negen 52. peen 53. enteren 55. aster 57. RJC. 58. hit 60. Ted 61. aria 63. egel 65. Nero 67. knak 69. lans 71. laat 74. rel 76. net 77. fa 79. slaan 81. regelen 84. spot 86. magma 88. An 89. en 90. To 92. Ted 93. ze 94. Oostmark 97. bon 98. snee 100. noot 102. R.M. 103. Aart 104. Ria 10r An 107. paal 109. ark 110. O.-I. 112. K.MA. 114. rem 115. orde 117. na 118. rel 120. branie 122. snee 123. lor 124. Maarten 125. ontstel lend VERTICAAL. 35. te 37. koe 38. tentakel 40. ader 42. tint 43. Leede 44. Onno 48. Ee 51. es 52. pril 54. tentamen 56. er 58. herfst storm 59. tel 62. aan 64. last 66. Rangoon 68. arena 70. nestor 72. al 73. kras 75. leek 78. apen 80. Aa 82. gamma 83. nm. 85. Oder 87. mot 91. ontaard 95. tram 96. R.K. 97. bak 99. eik 101. o.a. 103. are 105. ambt 107. peenen 108. lont 109. adel 111. Lea 113. arc 114. Rio 116. ree 117. non 119. la 121. An 122. s.s. 123. Ie VERTICAAL. 1. gesarde 2. twijgen 3. kerel 4. met. den schuilnaam 5. Nederlandsch- Indië 6. oppervlaktemaat 7. meisjesnaam 8. costuum 9. medisch doctor 10. vertrek 11. metaal 12. vogel 33. lidwoord (Fransch) 51. hemelwater 13. water in Gronin 34. aldus (Eng.) 53. deel van het hoofd gen 36. godsdienstig ge 54. tennisterm 18. munt bruik 56. beroep 19. electro motorisch 38. periodiek verschij 57. cylinder 21. muzieknoot nend blad 59. paard 22. water ln Neder 39. hoofddeksel 60. werktuig land 40. Europeesrh land 66. erg 25. dorpsplein 43. nlaats in China 68 van °en paar 26. proef 45. keukenartikel dentuig 27. stuk hout 47. erker 70. meisjesnaam 28. gewicht van de 48. deel van een bloem 72. afgesloten zee verpakking 50. over het water water 31. bergplaats reizen 73. ruimte 75. berensoort 76. ingewand 77. vragen om onder steuning 79. massale zang 80. strook 82. werktuig voor het bereiden van boter 83. storing in de radio-ontvangst 85. voirzcspl 86. lidwoord iFransch) 88. spreekvermogen 90. mannetjeshond 91. meisje 94. bloem 95. roem 98. voornamelijk 99. vrede 101. Nederlandsche Spoorwegen 104. dier 105 stem van bepaalde hoogte 106 slot 108 gegroet 110. riviertje in Neder land 111. getij BEROEP S BR AN D WEER 1* ROTTERDAM. Rotterdams bekende vrijwillige brand weer zal, naar de „Tel." verneemt, worden omgezet in een beroepsbrandweer, welke ongeveer naar het hoofdstedelijk voorbeeld zal worden Ingericht. Tot nu had Rotterdam een vrijwillige brandweer, bestaande uit plm. 1400 leden en een kern van ongeveer 25 beroepsbrand weerlieden. Men zal bij deze reorganisatie nagaan, of nog een deel dezer vrijwilligers in functie kan blijven. Voor de opleiding van het beroepscorps en de geheele organisatie zullen de heeren D. Doets, hoofdbrandmeester, en H. J. Wij- meijer, brandmeester te Amsterdam, Jn de Maasstad worden gedetacheerd. SCHENKT SPEELGOED AAN DE ROTTERDAMSCHE KINDEREN. In de Rotterdamsche getroffen gezinnen Is in het bijzonder speelgoed voor de kin deren nog noodig, vooral nu het buiten spelen straks is afgeloopen en de donkere wintermiddagen en avonden komen. De vrouwelijke vrijwillige hulp te Rot terdam heeft gemeend een grootscheepsche speelgoed-actie op touw te moeten zetten en zij hoopt, dat zoowel ouders als kinde ren in het geheele land er hun medewer king aan zullen verleenen. Alles is welkom, ook kinderboeken, legplaten, gezelschaps spelen enz. Wellicht kunnen de ouders de kinderen ook animeeren zelf iets voor de getroffen Rotterdamsche kinderen toe knutselen. In ieder geval kunnen zij hen opwekken iets van hun eigen bezit af te staan. Vanzelfsprekend wordt het liefst speel goed in ontvangst genomen, dat niet kapot is. Indien het echter niet heelemaal in orde is, zal het op V.V.H.-clubs worden gerepareerd en, zoo noodig, zal de mede werking van padvinders en van vaders en groote jongens worden gevraagd. Het speelgoed kan worden gezonden naar de V.V.H., p.a. het Museum voor ouders en opvoeders, 's-Gravendijkwal 26. Rotter dam. Ook de vrouwelijke vrijwilligers organi saties in verschillende andere plaatsen zijn bereid het speelgoed aldaar in ontvangst te nemen. VERSPREIDE BERICHTEN. Op 77-jarigen leeftijd is te Hilversum overleden de heer A. H. Rusman. oud-gou vernementssecretaris van Ned. Oost-Indië. De, humor is het zout des levens. Onder het opschrift „Leidsche Zout jes" zal daarom een onzer medewer kers voortaan in een speciaal ru briekje verschillende zinsneden e.d., welke hem bU het lezen van dag- en weekbladen bijzonder getroffen heb ben, op humoristische wijze be lichten. „Het ei van Columbus is ln het geheel niet van dezen ontdekkingsreiziger," lezen we in een kinderrubriek. Wij meenden ook al, dat het van een kip afkomstig was. „Wat verdwijnt en laat niets achter?" vraagt een firma in een advertentie. Onze eerste gedachte was: zakgeld. Een lezeres vraagt ons: „Mijn huis heeft vrij veel ramen. Weet u geen eenvoudige oplossing voor het verduisteren?" Vroeg naar bed, mevrouwtje. „Wat volgt er op een dwangbevel?" al dus een andere vraag. Het spijt ons, maar dat weten we niet. Zóó ver zijn wij nog nooit geweest. Uit een biografie van een danseres: „Haar stralend talent was een lichtend voorbeeld voor haar omgeving." Zooiets willen we tijdens de verduistering nog wel op visite hebben. In een cowboyroman ontdekken we: „De boer vluchtte het huis in, zag zijn fami lieleden en dacht aan zijn varkens...." Wel complimenteus! „Waarom belegt u uw geld niet?" vraagt een makelaar in een advertentie. Omdat we het niet hebben. Een scheidsrechter verloor bij een voet balwedstrijd in Zuid-Holland zijn fluitje. Sindsdien brengt hij iederen wedstrijd een megafoon mee. opdat hij, als het weer eens mocht gebeuren, de elftallen nog kan be schreeuwen. Eer- touwtje aan de fluit ls iets minder ingewikkeld, Een slagzin zegt: „Leer zwemmen en u wordt gelukkig." Wij hebben het geleerd en wachten nog steeds af. „Vlieg er eens uit." adviseeren de Spoor wegen. Weten zij misschien nog origineele smoesjes om aan een vrijen dag te komen? In Amerika is een wedstrijd georgani seerd tusschen ijseters Wie in 2 uur tijd het meeste ijs verorberde won den eersten prijs. De winnaai kwam in een ziekenhuis en kreeg weer ijs maar nu op zijn hoofd. ..Ga met uw pnnteniijsi zerusi ciaa: uw vv in keiler." aldus moediger, winkeliers nun cliënten aan. Heusch geen overbodige tip, ais men weet, dat ons buurjongetje met zijn puntenlijst niet eens naar huis durft.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9