LAATSTE B LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 5 October 1940 Binnenland Vervreemding van domeinen Het hotel-, café-, restaurant- en pension- bedrijf Berekening omzetbelasting in kruidenierswinkels Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch W eermachtsbericht RECHTZAKEN Buitenland BEURSOVERZICHT MARKT Het heden verschenen verardenlngen- Iblad bevalt een verordening van den rijks commissaris voor helt bezette Nederland- sche gebied betreffende de vervreemding van domeinen en het aangaan van dadin gen over domainilale zaken. Deze verordening luidt als volgt: Artikel 1. (1) In afwijking van het St bepaalde in lid 2 tot en met i van arti kel 1 van de wet van 29 Augustus 1848 r (Staatsblad no. 39), zooals deze wet loat- Jfc SteÜjk is gewijzigd bij de wet van 8 April 1937 (Staatsblad no. 403). kunnen de daar 'v genoemde onroerende goederen van den staat door den secretaris-generaal van het departement van financiën onder door hem vast te Stellen voorwaarden ondershands worden vervreemd. (2) In afwijking van het beipaalde in artikel 1 van de wet van 22 December 1850 (Staatsblad no. 99), zooals defee wet is ge wijzigd bij de wet van 21 Juni 1927 (Staats blad no. 259), kunnen tan aanzien van rechten op omroerende goederen, waarbij de Staat betrokken is, door den secretaris generaal van het departement van finan ciën dadingen worden aangegaan. (3) Wanneer de waarde van het te ver vreemden goed of van de zaak in verschil meer dan vijftigduizend gulden bedraagt, f wordt de goedkeuring van den rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied vereischt. Artikel 2 De in artikel 1 bedoelde ver- vreemdingen en dadingen, die onder voor- '3 behoud van eenigerlei goedkeuring hebben ffl plaats gevonden of zijn aangegaan en tot nu •V/' toe nog geen rechtsgeldigheid hadden ver- i kregen, kunnen overeenkomstig de in arti- kei 1 geregelde bevoegdheid door den corn s' missaris voor het bezette Nederlandsche ge- S bied of door den secretaris-generaal van het departement van financiën bekrachtigd worden. Door deze bekrachtiging wordt de voorbehouden goedkeuring beschouwd als te zijn verleend. Artikel 3 Dez£ verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. In het heden verschenen verordeningen blad is een beschikking opgenomen van den secretaris-generaal van "het departement van handel, nijverheid en scheepvaart in gevolge de distributienet 1939 (hotel-, café-, restaurant- en pensionbeschikking No. 1). Hierin is bepaald, dat ieder, die het ho tel-, oafé-, restaurant- of pensionbedrijf uitoefent verplicht is zich te doen inschrij ven bij het Rijksbureau -voor het hotel-, café-, restaurant- of pensionbedrijf. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart be paalt-, wat onder het uitoefenen van het hotel-, café-, restaurant- of pensionbe drijf wordt verstaan. Het is voorts een ieder, die niet bij het genoemde Rijksbureau is ingeschreven, na afloop van een door den secretaris-gene raal voornoemd vast te stellen termijn ver boden het hotel-, café-, restaurant of pen sionbedrijf uit te oefenen. De inschrijving kan worden geweigerd of al dan niet voor bepaalden tijd worden ■doorgehaald volgens regelen, door den se cretaris-generaal voornoemd te stellen. De bij het genoemde Rijksbureau inge schrevenen zijn verplicht volgens door den secretaris-generaal voornoemd, te stellen regelen bij te dragen in de kosten, verbon den aan de uitvoering van deze beschik king. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. Het centraal bureau kruideniersbedrijf deelt ons mede: Ingevolge de op 1 October j.l. in werking getreden verordening op de omzetbelasting bedraagt deze belasting thans 6% over de meeste artikelen, welke in kruidenierswin- kes verkocht worden en over een gedeelte 4%, terwijl tenslotte sommige artikelen van omzetbelasting zijn vrij gesteld. Daar het in een winkel in de practijk niet uitvoerbaar zou zijn over elk der artikelen de omzetbelasting specifiek te berekenen, is in overleg met het departement van handel, nijverheid en scheepvaart voor de bereke ning der omzetbelasting aan consumenten een gemiddelde vastgesteld van 2 °/o, het- w-1 - dan za- vorden berekend over alle artikelen, welke in kruidenierswinkels wor den verkocht. In verband hiermede is door het centraal bureau kruideniersbedrijf, het vertegen woordigend orgaan van de bij dep £i»iil- handel in kruidenierswaren betrokken orga nisaties, besloten van heden af over alle erkoopen in kruidenierswinkels 2% omzet belasting in rekening te brengen. De uitvoering van dit besluit zal in de •ractijk hierop neerkomen, dat de bereke ning, naar welke de betaling moet geschie den, zal plaats hebben naar de volgende schaal over aankoopen tot 25 cent Vt cent, over aankoopen tot 50 cent 1 cent, R over aankoopen tot 75 cent l»/s cent, 9 over aankoopen tot 100 cent 2 cent. Door deze wijze van berekening zijn de feroo'-.fce moeilijkheden, welke de toepassing van de nieuwe verordening met zich had kunnen meebrengen, zoowel voor het pu bliek als voor den detailhandel in kruide nierswaren tot een oplossing gebracht. DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER VAN LEIDSCHENDAM. In vervolge op ons verslag betreffende de installatie van den heer H. A. C. Banning als burgemeester van Leidschendam kun nen wij mededeelen, dat alsnog het woord gevoerd is door dr. Nederbragt, burgemees ter van Voorburg en pastoor Kammers, mede namens de beide predikanten. Ongeveer 1000 schoolkinderen hebben na de installatie den heer en mevrouw Ban ning een zanghulde gebracht. Ten slotte had in de raadszaal een re ceptie plaats. JAPAN EN NED. INDIK. In die verklaring, dde de Japansche ml- nister-presid'enit, prins Konojfc, gisteren heeft afgelegd, heeft hij ook bekend ge maakt, dat de onderhandelingen met Ned. Indië een gunstig "vierlioop nemen en d"ait daarwatn een „gunstig resultaat" te ver wachten is. OUDSTE INGEZETENE VAN ARNHEM OVERLEDEN. Iin den afgsloopen nacht is Arnhem's oudste ingezetene, de heer J. E. halbots, die 14 October 102 jaar zou zijn geworden, in het rusthuis Hoogstede overleden. VERREKENING VAN KEURLOONEN BIJ AANWIJZING VAN CENTRALE SLACHTPLAATSEN. In het verordeningenblad No. 30 komt een besluit voor van den secretaris-gene raal van het departement van sociale za ken betreffende de verrekening van keur- loonen bij aanwijzing van centrale slacht plaatsen. Het volgende is daarin bepaald: Voor zoover tusschen een centrale ge meente en een onder haar ressorteerende kringgemeente een gezamenlijke regeling van den keuringsdienst, als bedoeld in ar tikel 20 van de vleeschkeuringswet (Staats blad 1919, No. 524), niet bestaat, is de cen trale gemeente verplicht aan de kringge meente af te dragen het bedrag aan keur- loonen en slachtrechten. dat deze gemeente derft ten gevolge van de toepassing van het slachtverbod (art. 1 slachtverbod 1940 varkens 2) met dien verstande, dat door de centrale gemeente niet meer wordt afge dragen dan het drievierde gedeelte van het bedrag aan keurloonen en slachtrechten, door de centrale gemeente ontvangen voor de slachtingen van dieren, waarvan het vleesch wordt uitgevoerd naar de kringge meente. Voor de keuring van vleesch, gekeurd in een centrale gemeente, mogen bij invoer in een onder haar ressorteerende kringge meente de rechten, bedoeld in artikel 8 van de vleeschkeuringswetj niet worden ge heven. De kringgemeente is verplicht het perso neel en het materieel van den gemeente lijken keuringsdienst van vee en vleesch ge heel of gedeeltelijk kosteloos ter beschik king van de centrale gemeente te stellen, indien en voor zooveel de veeartsenij kun dige inspecteur van de volksgezondheid, in wiens ambtsgebied de centrale gemeente is gelegen, zulks noodzakelijk acht. De secre taris-generaal van het departement van sociale zaken kan ter zake nadere aanwij zingen geven. Het toezicht op de naleving van dit be sluit is opgedragen aan den veeartsenij kun- digen hoofdinspecteur en aan de veeartse nij kundige inspecteurs van de volksgezond heid. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. Het heeft terugwerken de kracht tot 15 Juli 1940, waarbij onder slachtverbod" mede wordt verstaan het verbod, bedoeld in artikel 1 van het „slacht verbod 1940 varkens", buiten werking ge steld bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Ondanks de bijzonder ongunstige weers gesteldheid ondernamen sterke formaties van den generaal-veldmaarschalk Sperrle in den loop van den dag succesvolle aan vallen op voor de oorlogvoering belang rijke doelen in en nabij Londen. Talrijke branden aan den Noordelijken rand van Londen, in de City en aan den Noordelij ken oever van de Theems wezen op de uit werking van de Duitsche bommen. Voltreffers werden in de spoorwegwer- ken bij College-park waargenomen. Ande re aanvallen waren gericht op havencom plexen, wapenfabrieken en andere bedrij ven, groote benzine-opslagplaatsen als mede spoorwegen en vliegvelden in Zuid oost, Oost- en Midden-Engeland. Voltref fers in hangars en schuilplaatsen, sterke ontploffingen, branden en rookontwikke ling w^tren de gevolgen van de uitgeworpen bommen. Op het vliegveld Penrose aan het St. George-kanaal gelukte het vaste ge bouwen te vernietigen en bovendien een groot aantal vliegtuigen op den beganen grond door bommen en machinegeweer- vuur te vernielen. Artillerie der marine nam een Britsch convooi, dat door Het Kanaal probeerde te varen, onder vuur en dwong het naar Do ver terug te keeren. Op 4 en in den nacht van 4 op 5 October vlogen er geen Britsche vliegtuigen boven het gebied van het Duitsche rijk. De vijand verloor behalve de op den beganen grond vernielde toestellen nog vijf machines, die in luchtgevechten werden neergeschoten. Vijf eigen toestellen worden vermist. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maaJtót 'belkend: Tijdeins een vei'kenningmUu cht van offen sief fcairalkJter naar het eiland Madfoa, ont stond er tusschen onze en vijandelijke jachtvliegtuigen een luchtgevecht. Een vdjiandielijik toestel van het type Gloster werd neergeschoten. Mien acht het waarschijn lijk, diaJt bovendien nog een machine van hét type Hurricane werd neergedaald. Een van orizto toestellen is nieit terugekeerrd., In Noord-Afriika hebfeen onze gemotori seerde colonnes kleine afdeelingen planter wagens en tanks ten Zuidoosten van Sidi ei Darrami op de vlucht gedreven. Heit vijan delijke luchtwaipen heeft Bardia en Tobroëk gielbOmiband'eerd en daarbij geringe schade, maar geen verliezen veroorzaakt. Een andere aanval op de haven van Beghasi heeft onder de burgerbevolking en de troepen drie dooden en 28 gewonden ge maakt. Een bark werd tot zinken gebracht. Twee vijandelijke toestellen werden neer geschoten, een daarvan door het luchtdoel geschut van de marine. In Oost-Afrika heeft een van onze pa trouilles, die bij Diff ten Zuid-Oosten van Wajir met den vijand in contact kwam, dezen verdreven. Vijandelijke luchtaanval len in de nabijheid van Metemma hadden een doode en vier gewonden tot gevolg. Andere luchtaanvallen op Nacfa. Ghinda en Asmara veroorzaakten lichte schade, maar ge«^i slachtoffers. Bij Metemma werd een vijandelijk vliegtuig neergeschoten. Een van onze jachttoestellen werd neergehaald. De bestuurder wist zich met het valscherm te redden. SUNER UIT ROME VERTROKKEN. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken Suner, is vanmorgen per vlieg tuig van Littorio vertrokken. Tevoren had graaf Ciano Suner op villa Madama be zocht en een kort onderhoud met hem ge had. Ciano vergezelde Suner naar het vlieg veld, waar zich de secretaris der partij, de Spaansche ambassadeurs bij quirinaal en vaticaan en prins Bismarck als vertegen woordiger van den Duitschen ambassadeur bevonden. (Stefani). STERKE KOELING VAN VISCH. Een firma te Hamburg heeft sensatlo- neele resultaten verkregen op het gebied van sterke koeling van levensmiddelen. Een schip van 10.000 ton is verbouwd en met een bemanning van 120 koppen op de visch vangst in volle zee gezonden. Op dit schip, dat eenig in zijn soort is, wordt visch van goede kwaliteit verwerkt en zóó sterk afge koeld. dat zij in volkomen verschen toe stand aan den uiteindelijken verbruiker ge leverd kan worden. De koeling geschiedt tot 18—21 graden onder nul, doch men kan tot 40 graden onder nul komen. Visschersvaar- tuigen, die voor de vangst zorgen, leveren de visch aan het koelschip af. Daar worden de visschen machinaal ontdaan van kop en graat en automatisch verpakt in cello- phaan. Opdat het koelschip niet telkens zelf een haven moet aandoen om te lossen, brengen kleinere schepen steeds een deel van de visch naar land, eveneens in koelinstallaties. Dan wordt de visch in speciale koelwagens naar groote distributiecentra en in koelkisten naar kleinere plaatsen gebracht. Voor deze behandeling der visch is slechts een zeer geringe prijsverhooging het gevolg, die overigens niet wordt gedragen door den kleinhandelaar, maar door producent -n grossier. Dezelfde procedure is een jaar geleien toegepast bij sterke koeling van andere le vensmiddelen, zooals fruit en groenten. De beteekenis dezer nieuwe methode voor de voedselvoorziening is duidelijk. (ANP). HAAGSCHE POLITIERECHTER. Die heeft een royale bui. „Die heeft een royale bul. die heeft zeker uit de loterij getrokken" zoo dacht een koopman uit Leiden toen hij van zijn Jongeren broer op zekeren dag een bankbiljet van f. 300 ten ge schenke kreeg. De knaap had ook anderen bedacht en een overbuurman werd verblijd met een bankbiljet van f.25. terwijl deze ook enkele kleedingstuk- ken mocht gaan koopen. Gezien den leeftijd van den milden gever was misschien wel wat meer voorzichtigheid ten aanzien van deze giften gewenscht geweest, maar ook de overbuurman had gedacht „hij heeft zeker uit de loterij getrokken" maar dat was niet gebeurd. De knaap had thuis, uit de linnenkast van zijn moeder eenlge duizenden guldens aan bank biljetten gestolen en zag daarom voor anderen niet op een paar bankbiljetten. De overbuurman had zijn hulp verleend bij het bewaren van het geld, dat hy tusschen lees boeken had verstopt. Beide stonden nu terecht terzake heling. Omtrent den koopman luidde het reclassee- ringsrapport ongunstig en de officier eischte te gen hem 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde hem tot 2 maanden onvoorwaardelijk en 4 maanden voor waardelijk. Ten aanzien van den overbuurman luidde het rapport gunstig, zoodat de Officier 5 maanden voorwaardelijk eischte, terwijl de Politierechter 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk vor derde, met een proeftijd van 3 jaren. ondernomen op grond van de resultaten van zijn onderzoek, een schildering te ge ven van deze, op zoo geheimzinnige wijze verdwenen beschaving. Eerstens wijst hij erop dat het bouwen van zulke geweldige heuvels en het deze omgevende grondwerk op een dichte bevolking en een goedgeor dende maatschappij duidt, die op een sta biele economische basis gebouwd moet zijn. Van belang voor de economie van de heu velbouwers zijn zonder twijfel jacht en vis scherij geweest. Dit blijkt uit de gevonden kaken van snoeken en andere vischresten, alsmede uit de realistisch uitgevoerde sculp tuur van landdieren en vogels. Daarnaast moest echter ook akkerbouw en tuinbouw hebben bestaan, daar die slechts de om vangrijke bevolkingscentra, waarin de oer bevolking blijkbaar woonde, zouden kunnen voeden. Om het bouwen van de grafheuvels, die vaak tien meter hoog. vijftig meter breed en meestal meer dan zestig meter lang zijn, heeft ook blijkbaar een soort van arbeidsdienst bestaan. Om obsidiaan uit de Rockey-mountains, glimmer uit het zuide lijke appalachen-gebergte, koper uit Wis consin en visch uit de golf van Mexico te verkrijgen, hebben de heuvelbewoners ont dekkingsreizen moeten ondernemen of handelsverkeer moeten onderhouden. Setz ier deelde mede dat het hooge kunstzinnige niveau van de gevonden voorwerpen op het aanwezig zijn van het beeldhouwvak wijst. Daar de meeste van deze kunstmatige heuvels graven zijn, waarin de dooden met hun kostbaarheden en andere voorwerpen fijn bijgezet, zou men met zekerheid tot een godsdienst of zelfs tot een aanzienlijke vroomheid kunnen besluiten. De toenmalige regeeringsvorm van de heuvelbouwers kan nu natuurlijk niet meer vastgesteld worden, dat er echter een soort regeering was, blijkt uit den omvangrijken gemeenschappelijken arbeid. Het is waarschijnlijk dat zij hun regeeringssysteem van de Azteken of Mayas overgenomen hebben. Of dit ook met den godsdienst zoo is, blijft een vraag, daar slechts weinige der gevonden idolen met Mexicaansche godsdienstige beelden verge leken konden worden. Zeker hebben auto riteiten en bevoorrechte klassen bestaan, want de gevonden koperen hoofdsierraden en de uit kleurige wol geweven en met zoet waterparels en glimmerplaatjes versierde kleedingstukken moeten de waarde van insignes hebben gehad. Setzier is van mee ning, dat deze geheel verdwenen civilisatie het resultaat van een botsing van twee volken was, waarvan geen van de twee het andere onderdrukte. Dezelfde cultuur, zij het ook in eenvoudiger vorm, heerschte, zooals de spaarzaam ontdekte overblijfselen bewijzen, in het beneden Missisipidal en aan de kust van de golf van Mexico. Zij bewoog zich blijkbaar in den loop van haar hoogere ontwikkeling naar het Noorden en kwam daar met een primitiever doch blijk baar sterk en voortuitstrevend volk in aan raking. Volgens Setzier heeft toen een vermenging plaats gevonden van de energie van de noor delijke Indianen met de gecompliceerde sociale organisatie en religieuze inrichting van het volk uit het zuiden, welke vermen ging voor beide volken een aanzienlijk nut heeft afgeworpen. Toen de eerste blanke jagers en handelaars het Ohio-dal binnen drongen, waren er echter geen heuvelbewo ners meer te vinden, en in hun graven vindt men ook geen eiikel voorwerp, dat op aanraking met een Europeesche uit dien tijd zou kunnen wijzen. Over het tijdperk, waarin deze verzonken civilisatie bloeide, is slechts vast te stellen dat haar hoogte punt ongeveer gelegen heeft midden tus schen het begin van de Christelijke jaar telling en de ontdekking van Amerika. In hetzelfde gebied, leefden ten tijde van deze ontdekking woud-Indianen, die zich hun voorgangers niet meer konden herinneren en niet eens legenden over hen bezaten Indien men bedenkt, hoe oneindig ver an ders overleveringen ook bij primitieve vol keren teruggaan, is dit feit minstens op merkelijk. Naar Setzier verklaarde, is door verschillende geleerden de theorie opgesteld dat de mysterieuze heuvelbewoners zich voor de komst van de blanken naar het zuiden gekeerd hebben en daar de voorvaderen van de naar verhouding hoog beschaafde stammen aan de golf van Mexico zijn ge worden, die door de eerste Europeesche ko lonisten en onderzoekers gevonden werden. Setzier zelf verklaart echter dat deze theorie onwaarschijnlijk is, daar de cultuur ïï(df heuvelbewoners zich naar het toe- f!n 'eSenovergestelde richting uit gebreid heeft. De vraag wat ervan dit volk eln°raflrt5if' zaIdiei? tengevolge blijkbaar* een ee? t moeten blijven. Bewijzen voor knnnen f-r0p waaraan z« te gronde zou kunnen zijn gegaan, zijn tot dusverre ner- Van de Petroleumwaarden ontmoetten ©liöfc eenlge vraag, zoodat de koers midden beurs steeg tot 229% nadat bij den inzet was ge handeld tegen 225 Tegen het slot viel een kleine verzwakking te bespeuren. De Scheep vaartrubriek kenmerkte zich door prijshoudende stemming, in het bijzonder voor Oude Booten. De omzetten waren echter van bescheiden aard. De Tabaksafdeeling was stil. Rubberaandeelen lagen bijna geheel buiten de belangstelling. Amsterdam Rubbers werden iets hooger geno teerd. De handel in de Suikerrubriek beperkte zich tot enkele stukken HVA's die eenlge pun ten naar boven kwamen en tot 367 van eige naar verwisselden. De Amerikaansche markt was stil, met slechts geringe koersvariaties. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK, 5 October. Valuta's (schriftelijke en tcL transacties). New-York 1,86 3/16—1.88 9/16; Berlijn 78,28— 75,43; Brussel 30,11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürlch 43.3343.41. Bankpapier: New-York 1,861/2—1.901/4; 30.20; Stockholm 44.76—44,94; 43,45. Brussel 30.08— Zürlch 43,29— U gens te vinden. Uir DE BONTE WAERELD EEN ONOPGELOST RAADSEL. In Amerika. Hier is een van de onopgeloste raadselen uit de wereldgeschiedenis. Een zich in vollen bloei bevindende civilisatie, welks niveau nauwelijks noemenswaardig onder die van de Aztekische cultuur in Mexico of van de Maya cultuur in Yucatan ligt, is op het Noordamerikaansche continent spoorloos verdwenen, en dat zeer waarschijnlijk slechts enkele menschenleeftijden voor de komst van Columbus in de nieuwe wereld. Dit feit ontdekte de chefcurator voor Anthropologic Frank M. Setzier van het Smithonian Instituut, bij zijn pogingen de geschiedenis van de Hopewellians. de be kende „heuvelbouwers" in het dal van de Ohio en bovenloop van de Mlssissipi, uit de spaarzame achtergelaten sporen te recon- strueeren. Setzier heeft thans een poging AMSTERDAM, 5 October. Ter beurze van Amsterdam werd de week r er kalme wijze besloten. De handel was van geringe afmetingen en de belangstelling cina in hoofdzaak uit naar eni^i* glng hoofdzaak uit naar enkele spéciaSn wel? Sakten on XWegiD8- "elkOy vé™'- StivitelV n?g een llcht cachet van «X.ÏJji ®ruk,ten. De stemming was overigens goed prijshoudend en kon voor enkele fondsen o Ir^f5 worden genoemd. Er was vrijwel geen en daarbU stond In enkele rubrieken bescheiden vraag, maar die echter ruimschoots f061? £2 was om koerspeil iets naar boven da nhKr Va£ 5e Duitsche fondsen werden hnnrtP rt uSeuY?ung"leenlng druk ver handeld. En daarbij bestond eveneens een aan- ?f£!ï!üfri j1®1106112 waarbij in hoofdzaak werd fjr^andeld tegen prezen, loopende van 43 3/4 tot nnuihJT^1. laat5Jte dagen voor diverse Duitsche descripties eenig aanbod viel te con- stateeren, waartegenover geen voldoende koop- lïf i 1 uWas er h*dcn vrijwel geen mate riaal beschikbaar, terwijl de markt een zeer goed absorptle-vermogen aan den dag legde' met het gevolg dat In meerdere gevallen hooger noteeringen tot stand kwamen, zij het dan ook dat er enkele uitzonderingen waren. D? belegglngsafdeellng was kalm. Van de Ne derlandsche staatspapieren liep de gestaffelde leening naar boven tot 88 Voor het overige waren de koersen niet veel veranderd. Provin ciale en gemeentelijke obligation waren evenals pandbrieven goed prijshoudend zonder groote koersverschillen. Terwijl de laatste dagen de attentie zich op de locale markt voornamelijk samentrok op Aku's, waren het heden Unilevers die het leeu wendeel van de publieke belangstelling voor zich opeischten. Daarbil waren die vast gestemd. Bij de opening werd afgedaan tegen 119 3 4 maar er bestond geregelde vrrag en onder beurstiid liep de koers naar boven tot omstreeks 124% 7c. Overigens gaven Aku's ook nog bevre digende affaire te zien. En hier kon een rijzing worden waargenomen van 114 3/4 tot 116% 7o. I In de Philipsaandeelen ging weinig om. J LEIDEN. 4 Oct. Groentenveling enz. Witte kool f.3,10; roode kool f. 4,40—5,30; groene kool f. 2,204.20; boerenkool f.4; rapen f. 3,20—5,60 prei f. 3,104,80; kroten f. 1,903,40; kroten, gekookt f.69; uien f. 2,606,60; peen f. 5,20 6,50; spruiten f.519; andijvie f.2; sla f.2 4; druiven f.1438; snijboonen 1623; stok- boonen f.1429; pronkboonen f.410; stam- boonen f.624; postelein f.410; spinazie f.2 —17; tomaten A f. 13—14,40, B f. 13—16,20, C f.13—13,60, CC f.9, alles per 100 KG. Andijvie f.1—1,40; komkommers f.26,70; bloemkool f.4 —19,40; meloenen f.6—18; salade f.1—1,60; knolsederie f. 2,904,70, alles per 100 stuks. Kro ten f. 0,80—1,10; pieterselie f. 0,50—1,30; radijs f. 1,302,60; selderie f. 0,501,30; bleekselderle f.610; peen f. 3,506,30; rabarber f.1, alles per 100 bos. LEIDEN. 5 Oct. Botermarkt. Aangevoerd 265 KG. Prijs boerenbbïer f. 1,661,70 per KG. Handel matig. LEIDEN, 5 Oct. Turfmarkt. - Aangevoerd 160.000 stuks lange turf. Prijs f. 13—15 per 1000 BOSKOOP, 4 Oct. Coöp. Ver. „De Bos- koopsphe Veiling". Rozen per bos: Rosalandla 34—45 ct.: Pechtold 48—71 ct.; Queen Mary 3052 ct.; August Noach 2937 ct.; Dorus Rijkers 52—76 ct.; Else Poulsen 36—48 ct.; Juweeltjes 42—80 ct.; Vierlanden 60—80 ct.; Butterfly 36—55 ct.; Rosa Mundi 44—74 ct.; Orange Nassau 27 ct.; Ingar Olsson 48—62 ct.- Orange Triumph 48—76 ct,; Florex 40—65 ct.; Ellen Poulsen 24 ct.; Hadley 72—90 ct.; Edlth Helen 61—92 ct.; Claudius Pernet 34—51 ct.; Steward 40—60 ct.; Wendland 43—56 ct.; Briar - clif 38—48 ct; Gloria Mundi 28—40 ct.; Polyan- tharozen 54—62 ct.; Wilh. Kordes 27—38 ct.; gemengde rozen 18—25 ct. Diversen per bos: Clematis, Mevr. Ie Coultre f. 1.20—1.40: idem Prins Hendrik 56104 ct idem Durandi 15—20 ct.; Physalis Francetti 20— 26 ct.; Chrysanten gr. bloemig 70—100 ct.; idem kl. bloemig 42—54 ct; idem tros 8—14 ct.; Sneeuwbessen 1015 ct. KATWIJK A. D. RIJN. 4 Oct. Aardappelen f. 1.30—1.70; Bloemkool I f.1317,30; idem II f. 6.1011.30; Bospeen f.58.20; Sla f. 2.805; Andijvie f.17—21; Roode kool f. 5.10—5.60; Gele kool f. 4.90—550; Groene kool f. 3.704.40; Uien f.56.50; Waspeen f. 1.10—1.60; Kroten f. 0.50— f0.65. LEIDERDORP, 4 October Kipeieren f. 7.20 f.7.90; Kippen f. 0.65—1.10; Hanen f.0.75— f. 1.20; Eenden f.0.75—0.95; Konijnen f.0.55— f. 2.25 per stuk. NAALDWIJK, 4 Oct. Bond Westland Ali cante 2840 ct.; frankenthalers 2640 ct.; gol den champion 4045 ct.; muscaat 45 ct.; maroc 4345 ct. per kg.; snijboonen 1634 ct.; pronk boonen 59 ct.; spinazie 28 ct.: witlof 616 ct. per kg.; meloenen 6—20 ct.; bloemkool 3— 15 ct.; perziken 214 ct. per stuk; spruiten 1.70 —2.10 per 15 kg.; roode kool 2.80—5.80; savoye kool 3.505.00: witte kool 33.50: groene kool 4.50 per 100 kg.; bospeen 3.504.40; andijvie 1.201.40; sla 1—1.30; eieren 5.807.50 per 100; tomaten 1.351.62% per bak. NAALDWIJK, 4 Oct. C.C.W.S. Spectrum 3.104.10; salmon 2.503.50: licht rose 3.10 4.30; wit 1.903.20; pelargonium 4.606.40; ger- bera 3.805.00; japansche lelie 7.50; pullingS— 5; page 1115; yellow 1619; delhaume 1819; rayonnanthe 7—12; cranford yellow 5.10 per 100: plumosa 13—27; freesla 15—20; troschrysanthen 817; dahlia 59 per bos; begonia 2135; cy clamen 2347 per pot. NOORDWIJKERHOUT. 3 Oct. Veiling De Eendracht: Dubbele heerenboonen z. dr. f. 0.60 f. 1.95; enkele heerenboonen z. dr. f. 0.601.60; enkele heerenboonen m. dr. f. 0.70—1.40; Rente- gevers f. 0.901.60; Snijboonen f. 0.951.55 alles per zak van 10 k.g. Bloemkool I f. 10.60; Bloemkool II f. 2.10—6.10; Bloemkool III f. 2.00—2.60 per 100 stuks; Roode kool f. 2.90—11.30; Witte kool f. 1.50—2.00; Sa voye kool f2.50; Koolrapen f. 1.70 per 100 kg. RIJNSBURG. 4 October. Groentenveiling - Bloemkool I f. 12—14,50; idem II f. 7.50—10; groene kool f. 3,404; gele kool f. 4,605,30; roode kool f.45; knolrapen f. 2,503,10; kroten 6075 ct.; waschpeen f. 0.90—1,20; uien f.1— 1,40; bospeen f.6—7; andijvie f.11,30. RIJNSBURG. 4 October. Bloemenveiling Chrysanthen: éénbloemigc Blanche Partout 10 —12; Speat 10—13; Puiling 11—12; Troschry santhen: wit 2024; geel 1216; bruin 141*8; Phenix 8—12; rose 10—16; Witte lelies 5—6'; Tri torna 11.40; Ficales 2533; Asters ge mengd 3050; wit 3055; Dwergasters ge mengd 4—8; Idem wit 5—8; Goudsbloemen 3-5; Herfstasters 46; idem Pink 4—6; Scablota 40 —60. ROELOFAKENDSVEEN. 4 Oct. - Aardbeien per doosje 7—10 ct., per pond 15—17 ct.; druiven 2832 ct. per KG.; spinazie 78 ct. per KG.; tomaten f.0,88—1,66 per bak; bloemkool f.4—11; andijvie f.1; sla f. 1—2,80 per 100 st.; kassnijboonen f. 2,60—2.95; idem stek f. 1,20— 140: princesseboonen f.2.55: dubb. stambooncn f. 0,901,15; pronkboonen 46—66 ct. per 10 KG. TER AAR, 4 October Per kist: Spinazie 8—34 ct.; Andijvie 10—24 ct.; Slavellen 7 ct.; Princesseboonen f. 0.60—2,05; Dubbele stampr. f. 0.60—1.40; Witte pronkboonen f. 0.40—0.91; Spekboonen f. 0.600.90; Druiven 4244 ct Waschpeen f.4; Uien f.2—5; Roode kool f.2— f-4.70; Witte kool f.2—3.90; Savoye kool f.4 f 5.30; Chineesche kool f. 1.90—2.40; Groene sav. f. 3.204.10; Kroten f. 3.50—4; Peen f.4—7; Sel- dery f.1—1.50; Sla f. 1—1.50; Bloemkool 4—15 ct.; Meloenen 7—12 ct.; Tomaten f.4—6.70. Utrecht, 5 October. Veemarkt. Totaal aan gevoerd 3150 stuks vee. 850 runderen. Vaarzen f. 170—280; Melkkoeien f.180—300; Kalfkoeien f. 190—330; Varekoeien f. 150—260. Handel redelijk, met iets oploopende prijzen 660 Magere kalveren f.60—120. Handel rede lijk hocger In prijs. 130 tere kalverm: 520 Magere varkens f. 17—75: T-h-r->-ien f. 17—17; 2^0 Bigcen 6 f 13. Handel g:drukt met terug!oopende pi Ij zen. 540 Zuiglammeren f.22—38. Handel vlug met hooger prijzen. 300 kg. Boter f. .80 per kg.; 150 kg. Kaas f.0.90 f. 1.10; 14000 Eieren f.5—7.50 per 100 st.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3