De organisatie van het filmwezen STADSNIEUWS Gewichtig LEEDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Zaterdag 5 October 1940 De situatie in het Verre Oosten ROODS STER YiSSCHERSJ-BERICHTEN Hoe de zending haar weg vindt Verklaringen van Roosevelt Nieuwe regeling ontworpen kKI/N/T IN IITIiRIP PROF. DR. J. H. BAVINCK OVER ENKELE ZENDINGSPROBLEMEN. Op uitnoodigirrg van den Vrouwenzendings- bond te dezerstede,die- gistermiddag in Rehoboth een vergadering, hield, heeft prof. dr. J. H. Bavinck van Amsterdam, gespro ken over het onderwerp „Hoe de zending haar weg vindt" waarbij h(j tevens gelegen heid vónd te wijzen op enkele problemen waarmede de zending te worstelen heeft. De presidente van den Vrouwenzendings- bond te dezer stede, meyr. Kraemer, sprak een inleidend woord, waarin zij er op wees, dat de V.Z.B., die thans twaalf jaar bestaat, nog steeds in groei toeneemt. De Leidsche af deeling, die nog maar twee jaar bestaat, is echter nog te weinig bekend. Spr. hoopte, dat dit in de naaste toekomst spoedig zou veranderen. Het stemt tot blijdschap, dat vooral in dezen tijd, meerderen tot de ontdekking komen, welke groote waarde het evangelie in zich draagt. Daarna was het woord aan prof. Bavinck, die allereerst een beschrijving gaf van het zendingswerk van Franciscus Xaveriiis >n Robert De Nobili in het begin der Zeven tiende eeuw in Brltsch-Indië, dat toënter- tijd in Portugeesche handën was. Vervol gens deelde spr. het een eh ander mede over den arbeid der Duitsche zending op Nieuw- Guinea waarbij hij teruggreep naar het werk van Christian Kaiser om daarna stil te staan bij den arbeid van Kagawa in Ja pan. Ook het werk van dr. Kruit en dr. Adriani, de twee bekende Hollandsche zen delingen, die zoo heel veel vrucht op hun pioniersarbeid mochten zien, werd in het kort besproken. Prof. Bavinck, die de verschillende me thoden van het zendingswerk daarbij naar voren bracht, verbond daaraan enkele al- gemeene opmerkingen. Zoo merkte spreker o.m. op, dat wij door onze evangeliepredi king onder de heidenen moeten trachten om dicht bij het volk te komen. Het evan gelie kan daar nooit optreden in een kleed, dat niet bij dat evangelie past. Daarnaast zal in sommige gevallen (aard en gewoon ten der bevolking) het evangelie misschien wel eens moeten optreden in een tijdelijk kleed, maar dit zal dan vanzelf spoedig worden afgelegd. De evangelie-prediker-zendeling zal zich altijd, als hij het evangelie predikt aan an dere volken of andersdenkenden, moeten trachten in te leven in wat er in de harten van zijn hoorders leeft. De menschen waar onder '-ij werkt zijn vaak veel meer stam- verbonden dan hij wel denkt. Hiermede zal ten zeerste rekening moeten worden gehou den. Zij kunnen vaak niet individueel aan gesproken worden; zij hebben geen per soonlijk leven zooals wij dat kennen. De zendingsarbeid moet daar dan ook meer op het volk, de massa gericht v/orden. De arbeid van Kagawa als voorbeeld stel lende, wees prof. Bavinck erop, dat het evangelie niet alleen met woorden gezegd kan worden. Ook de sociale en economi sche nooden spreken mee. Bij Kagawa zien wij, dat een groot, sociaal program zich uit zijn werk ontwikkelt. Is zending drijven eenerzijds een gemak kelijke taak, daar wij maar gehoor hebben te geven aan Christus' bevel „Gaat dan heen in de geheele werelden „Pre dikt het evangelie allen creaturen," ander zijds is het een moeilijk werk daar wij het zoo hebben te prediken, dat een ieder het hoort in wat voor taal hij ook geboren is, dat wij ingaan in den nood waarin de we reld verkeert, dat wij bet zeggen zoodat het een ieder pakt, het nieuwe vergezich ten opent en het volken vernieuwt en dat al dan wel zoo, dat Jezus Christus uitein delijk Koning zij in aller harten. Na het uitspreken van deze rede was er gelegenheid om met spreker van gedachten te wisselen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Mevrouw Schoch, presidente van den Vrouwen-Zendingsbond in Nederland, die ter vergadering aanwezig was, heeft aan het eind der samenkomst nog de beteeke- nls van den zendingsarbeid voor vrouwen uiteengezet Tot ons vrouwen, aldus spr., klinkt de opdracht: Wees een getuige in deze wereld'. Ernstig zullen wij ons. af heb ben te vragen: Heeft God ook met mijn leven een bedoeling? En al is het dan zoo, dat wij nog niet als zendelinge naar het heidenland behoe ven te gaan, dan geeft God ons hier, in de achterhoede, een taak. Wij zullen het werk, dat ginds geschiedt, met ons gebed moeten dragen. Op deze wijze staat een biddende gemeente achter het werk en den arbeid der zendingsmenschen. Maar daar naast moeten wij ook alle krachten in spannen om dat werk voortgang te doen vinden. Nadat mevr. Schoch de ontwikkeling m de positie der Javaansche vrouw geschetst had, vertelde zij van een brief, die op een der 'zendingsconferenties in Amsterdam van der^ Javaanschen Vrouwenkring ontvangen was met den dringenden oproep: Heipons! Toen, nu twaalf jaar geleden, is de Vrou- wenzendingsbond ontstaan, welke bond thans twee zusters heeft kunnen uitzen den. Spr. sprak den wensch uit, dat aan dit getal nog eens uitbreiding kan worden gegeven. Maar dan moetpn alle christen vrouwen ook medewerken tot welke mede werking spr. ernstig aanspoorde. In samenwerking met het zendingsbu reau te Oegstgeest is door onzen Bond nog veel te bereiken. Is op het oogenblik aldus spr., alle con tact met onze zendingsvelden verbroken, dit ontslaat ons niet van de taak actief werkzaam te zijn. De zending reikt over de jaren heen. Tenslotte wees spr. nog op de noodzake lijkheid tot een uitbreiding van de zen dingskennis. VERVROEGDE SLUITING POSTAGENTSCHAPPEN. De postagentschappen hier ter stede zullen met ingang van Maandag a.s. niet langer dan tot 17 uur zijn opengesteld (des Zaterdag 15 uur). Met den zegelverkoop zal echter na ge noemde tijdstippen gedurende de openstel ling van de zaak worden voortgegaan. EEN VIJFVOUDIG JUBILEUM. In het bedrijf der N.V. Meelfabriek „de Sleutels" voorheen de Koster en Co. is hedenmorgen het zilveren jubileum ge vierd van de heeren J. F. Mooyman, C. Zonneveld, H. Boef, D. Pardon en J. van der Nat. Té zamen met hun echtgenooten werden allen per auto van hun woningen gehaald en in het privé-kantoor op waardeerende wijze toegesproken door den president commissaris, den heer A. de Koster, waarbij ook de directeuren van „de Sleutels" en Kuchlin, de heeren H. J. de Koster en A. D. de Koster aanwezig waren. De heer de Kos ter dankte de jubilarissen voor den be toonden ijver en hun toewijding en over handigde elk hunner een enveloppe met inhoud. Daarna had in de fabriek de huldiging door het geheele personeel plaats als welks woordvoerder de heer B. Hageman optrad. Deze wees op het bijzondere karakter van dit vijfvoudig jubileum, een feit, dat zich nooit tevoren voordeed en bood aan vier der jubilarissen namens het fabrieksper- soneel een salonameublement en aan een hunner een buffet aan, terwijl hij daaraan namens het kantoor- en laboratoriumper- soneel een vijftal bloemenmanden en aan de dames evenzoovele bouquetten toevoeg de. De heer Pardon dankte uit aller naam voor de aangeboden geschenken en de waardeerende woorden, waarbij hij met erkentelijkheid gemak maakt van de goede verstandhouding, welke bestaat tusschen de directie en het personeel. MELKVERSTREKKING OP SCHOLEN. Aantal gegadigden groeit nog steeds. Het Schoolmelkcomité-Leiden deelt ons het volgende mede: -Nu de zomervacantie al weer eenigen tijd achter den rug is en dus, sinds enkele weken weer begonnen is met het verstrekken van melk onder den ochtendschooltijd aan de leerlingen van alle openbare en Roomsch- Katholieke lagere scholen, valt uit bet aan tal der deelnemende kinderen te constatee- ren, dat de belangstelling voor deze wijze van melk verstrekking nog altijd onvermin derd blijft voortbestaan. Deze verblijdende conclusie wint nog aan beteekenis, omdat bedriegen de voorteekenen niet het ver bruik in de thans voor de deur staande wintermaanden wel steeds zal toenemen. Immers, juist in deze tijden, mag verwacht worden, dat de groote voedingswaarde van melk en het groote belang, dat melkvoeding dientengevolge voor de gezondheid van het Gpgroeiende kind heeft, verschillende ouders, die totnutoe meenden dat hun kinderen wel 'met de voeding van thuis konden volstaan, er toe zullen brengen, zich in de tegen woordige omstandigheden niet langer af zijdig te houden. Te minder, omdat de financieele kant van deze schoolmelkrege- ling zoo aantrekkelijk is; terwijl toch de kinderen viermaal per week een kwart liter gepasteuriseerde melk in fleschjes krijgen, bedraagt de doorvoor verschuldigde prijs minder dan die, welke aan den melkboer verschuldigd zou zijn. Betaalt men thans aan den melkboer per literflesch gepast, melk f. 0.16 en voor 4 kwartliterfleschjes f 0.18, voor de aan de schoolmelkverstrek- king deelnemende kinderen geldt momen teel het volgende tarief: a. f. 0.15 per week voor de leerlingen van de z.g, opleidingsscholen en b. f. 0.10 per week voor de leerlingen van de overige scholen, een en ander met dien verstande, dat voor kinderen, die aan de schoolkindervoeding deelnemen, alsook voor kinderen, wier ouders werkloos zijn, de prijs op vijf centen per week is gesteld. Uit dit laatste valt ook gedeeltelijk het merkwaardige verschijnsel te verklaren, dat, het aantal deelnemers van de eigenlijke volksscholen (dat zijn dus de kinderen van de minst draagkrachtigen) vaak grooter is dan dat op de z.g. oplei dingsscholen. Een ander frappant verschijnsel, dat het Schoolmelkcomité niet wil nalaten te ver melden, is nog dat de practijk heeft uitge wezen, dat kinderen, die thuis niet of on gaarne melk drinken, deze op school onder hun kameraadjes met graagte drinken. Daarom en gedachtig aan het motto „een gezonde jeugd, een krachtig volk" wekt het Schoolmelkcomité-Leiden ten slotte de ouders, die hun kinderen nog niet in de gelegenheid stelden van deze melkverstrek- king gebruik te maken, op, het belang van hun kinderen te dienen en ook dezen aan de melkverstrekking te laten deelnemen. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift, getiteld: „Het In ternationaal Statuut van de Maas", de heer J. Barents, geb. te 's-Gravenhage en wo nende aldaar. Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heeren J. K. J. Muller (Leiden), H. M. A. Hollanders (Roermond) en H. J. G. Postel (Lochem); voor het can- didaatsexamen rechten mej. A. J. Velth.uA- zen (Den Haag) en de heeren K, M. Schön- feld (Den Haag), H. Peters (Medembllk) en G. de Groot (Den Haag); voor het docto raal examen Indisch recht mej. D. Harmse (Wassenaar) Bevorderd zijn tot arts: de heeren H. de Groot (Oegstgeest) en J. van Sierenberg de Boer (Den Haag). Geslaagd voor het docto raal examen geneeskunde de heeren J. W. Westerhof (Rotterdam) en H. H. Merkelijn (Leiden) en voor het artsexamen 1ste deel de heeren L. W. van Lammeren (Voor burg), M. J. C. de Bruyn (Den Haag), J. Bok (Leiden) en H. G. M. Teunissen (Voor burg) PAST OP UW RIJWIEL! Bij de politie wordt veelvuldig aangifte gedaan van vermissing van rijwielen. In de afgeloopen weken bedroeg het aantal aldus gedupeerde wielrijders gemiddeld ongeveer 25. In sommige gevallen kon het rijwiel nog worden opgespoord, in de meeste evenwel niet. Het verdient derhalve dringend aanbeve ling beschermingsmaatregelen te nemen en zijn karretje in geen geval onbeheerd te laten staan. Mej. dr. C. de Boer alhier is te Am sterdam geslaagd voor het examen van apothekersassistente. Het D.N.B. meldt uit Washington: President Roosevelt heeft in de gisteren gehouden persconferentie geweigerd, zijn meening te zeggen ten aanzien van de kwestie der heropening van den weg door Birma. Evenmin wilde hij treden in een uit lating van den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, die gezegd zou heb ben, dat Japan aan de Vereenigde Staten den oorlog zou verklaren, als deze op het behoud van den status quo in het Verre Oosten zouden staan. Van de vestiging van een Amerikaansche marinebasis te Singapore verklaarde Roo sevelt niets te weten. Persberichten uit Buenos Aires over on derhandelingen tusschen de Vereenigde Staten en Spaansch-Amerika over het vestigen van steunpunten in Spaansch Amerikaansche landen noemde Roosevelt „sterk overdreven". De president antwoordde ontkennend op pen vraag betreffende onderhandelingen over de opleiding van Canadeesche vliegers in de Vereenigde Staten. Hij bevestigde, dat zijn regeering, wat de hulp aan Engeland betreft doet wat zij kan. In het bijzonder wordt de bouw van vliegtuigen versneld. Op de vraag, of Amerika reeds alles „short of war" („afgezien dan van het voeren van oorlog") voor Engeland doet, antwoordde Roosevelt, dat de vraag in dezen algemee- nen vorm ontkennend moet worden beant woord, doch dat de regeering in bepaalde dingen reeds alles doet wat menschelijker- wijze gesproken mogelijk is. KONOJE GEÏNTERVIEWD. Oorlog of vrede in den Stillen Oceaan hangen af van de mate, waarin Japan en de Vereenigde Staten in staat zijn him we derzij dsche belangen onderling in even wicht te brengen, zoo verklaarde de pre mier Konoje in het eerste persgesprek, dat hij na de onderteekening van het drie- mogendheden-pact toestond. Japan is niet voornemens de Vereenigde Staten zonder reden te tarten, betoogde de premier. Wel echter moeten de Vereenigde Staten hun bereidheid toonen om Japan als voorwaarde voor alle samenwerking te gemoet te treden met begrip en sympathie voor zijn positie in het Verre Oosten. Japan, Duitschland en Italië zouden de leidende positie van de Vereenigde Staten op het Amerikaansche continent erkennen, indien de Vereenigde Staten de positie van de verdragspartners in hun levensruimten erkennen. Japan denkt er op het oogenblik niet aan, het initiatief tot onderhandelin gen met de Vereenigde Staten te nemen. Konoje verklaarde verder nog. dat de onderhandelingen met de Nanking-regee- ring binnenkort beëindigd zullen worden, doch dat de oorlog tegen Tsjang Kai-sjek verder zal worden gevoerd tot aan zijn de finitieve nederlaag. Teneinde een einde te maken aan het conflict 'met Ohina zullen voortaan beihalve militaire ook economische maatregelen in het kader van de Zuidzee- politiek in toepassing worden gebracht. Omtrent de betrekkingen met de Sovjet- Unie merkte de minister-president op, dat hij niet geloofde, dat er eenigerlei gegronde redenen voor een conflict tusschen Japan en de U.S.S.R. bestaan. BUTLER ONTVANGT MAISKI. United Press meldt uit Londen: In een bespreking, waartoe Butler, de Britsche onder-staatssecretaris van buiten landsche zaken den Russischen ambassa deur Maiski Donderdagmiddag ten departe- mente van buitenlandsche zaken uitge- noodigd had, heeft de Engelsche regeering voor het eèrst gepoogd met de Sovjet-Unie een bespreking over de ontwikkeling in het Verre Oosten te openen. Deze stap is een parallel met het optreden van de Vereenig de Staten, die door den Amerikaanschen gezant te Moskou een uitwisseling van de meeningen met de officieele Russische in stanties begonnen zijn. In politieke kringen is men van meening, dat deze parallel er op wijst dat Londen en Washington gemeen schappelijk de Russische reactie op het drie-mogendheden-pact willen vaststellen. Hoewel Moskou officieel verklaard heeft, dat de Sovjet-regeering. geenszins veront rust is door het pact van drie, is men te Londen toch van meening, dat de Sovjet- Unie moet inzien, dat het verdrag zich op den langen duur tegen de Sovjet-Unie richt. SÏAM EN FRANSCH INDO-CHINA In een bericht uit Bangkok meldt het Japansche telegraafagentschap Domei, dat de betrekkingen tusschen Thailand en Frarisch Indo-China die in den loop der laatste weken in toenemende mate slech ter zijn geworden, thans uiterst gespan nen zijn. Volgens de jongste inlichtingen concen- treeren beide landen langs de grenzen steeds meer troepen. Thailandsche vlieg tuigen zijn bij verkenningsvluchten boven het grensgebied door Fransch Indo-Chinee- sèlie afweerbatterijen beschoten, terwijl aan -den anderen kant dezer dagen Fransch Indo-Chiiieesche vliegtuigen gevlogen heb ben boven gebied van Thailand. Daarentegen geeft de Siameesche lega tie te Londen een geruststellende verkla ring. Gezegd wordt, dat de Siameesche plan nen gegrond zijn op gevoelens van billijk heid en rechtvaardigheid en in overeen stemming zijn met de vriendschappelijke betrekkingen, welke steeds tusschen Thai land en Frankrijk hebben bestaan. „De Thailandsche regeering denkt er niet aan, uit de tegenwoordige positie van Frank rijk profijt te trekken. Over de regeling van deze kwestie wordt reeds sedert eeni gen tijd onderhandeld. Deze houding van de Thailandsche regeering wordtdoor iedere Fransche gemeenschap in Bangkok goedgekeurd." (Reuter). Het verordeningenblad van heden bevat een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van onderwijs, kun sten en wetenschappen, van binnenland- sche zaken en van justitie betreffende de organisatie van het filmwezen. De besluit luidt als volgt: /.rtikel 1 De zorg van het filmwezen berust onverminderd het bepaalde in de bioscoopwet bij den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen. in het voorjaor: de Inwendige organen, bloed ert darmen zui veren, VERSTOPPING, overtollig vet. aambeien rheumatische pijnen doen verdwijnen, slakker sn giftstoffen uit het lichaam verwijderen doot een grondige kuur met Dr. Schloffer'i Stofwissellngzout. De weldadige wer king is verrassend. Macon f 1.05, Dubbele tiacon f 1.75 bij apotheker» e» vakdrogisten 1659 (Ingez. Med.) ,-,lk schep", sprak een schipper in Schagen In mijn pijp Roodc Ster steeds behagen? Want die heerlijke geur Houdt mij in m'n humeur Ook op minder fortuinlijke dagen". Zeldzaam zacht en - licht in de pijp! 1604 riugez. Med.) TIJDSCHRIFTEN. De Wereldkroniek. De Wereldkroniek brengt opnamen betref fende de restauratie door den Rijksgebouwen dienst van pakhuizen van de voormalige O.-I. Compagnie in Hoorn en vele foto's uit hef wereldgebeuren. Voorts artikelen over Ibsen's „Peer Gynt" met de muziek van Edward Grieg, over „Oud-Russische kerkelijke kunst in Den Haag": een oer-Nederlandsch bedrijf „De bak- steenenfabricage" en „Het kaartspel in den loop der eeuwen". KATWIJK AAN ZEE. 4 October. Besommïgen versche visch: K.W. 17 f.35,15; K.W. 98 f.28: K.W. 34 i. 100,35: K.W. 88 f.29.95: K.W. 87 f. 26,95; K.W. 30 f. 29.45; K.W. 61 f. 49.90 K W. 98 f. 28.40; K.W. 12 1.21,15: K.W. 63 f. 14.45 K.W. 81 f. 39,95; K.W. 96 f. 10.75. Ds. M. J. PUNSELIE. Naar wij vernemen is door de Commissie van Beheer voor de gestichten Endegeest, enz. aan ds. M. J. Punselie op diens ver zoek met ingang van 1 Januari 1941 eervol ontslag verleend als protestantsch gees telijke aan genoemde gestichten. HIJ KOCHT ZIJN EIGEN SCHAPEN! Op de veemarkt alhier is gisteren de 38- jarige J. B. aangehouden, die uit een al daar staanden veewagen eenige schapen 'had ontvreemd en deze vervolgens had ver kocht. De schapen wisselden meermalen van eigenaar en zoo kon het gebeuren, dat ze op een zeker oogenblik aan den eersten eigenaar te koop werden aangeboden! Deze herkende zijn dieren onmiddellijk en waarschuwde de politie, die al spoedig den dader te pakken had! HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Manufacturenhandel en Klee- dingmagazijn voorheen firma M. de Vries N.V., Haarlemmerstraat 203, Leiden. De heer J. de Vries is afgetreden als directeur en benoemd tot commissaris. De heer Max De Vries is afgetreden als adj.-directeur en benoemd tot directeur. Artikel 2 De Nederlandsche bioscoop bond (verder bond genoemd) Is belast met de organisatie van allen, die op het gebied van de film werkzaam zijn, overeenkomstig de volgende bepalingen.. Artikel 3 1. De bond heeft tot taak het filmwezen zoowel in organisatorisch als in economisch, cultureel en technisch opzicht te bevorderen, de belangen van zijn leden, zoowel in hun onderlinge verhouding als in hun verhouding tot de overheid, te behartigen en deze met elkander in recht vaardige overeenstemming te brengen. 2. De secretaris-generaal van het depar tement van onderwijs, kunsten en weten schappen kan den bond ten aanzien van zijn werkzaamheid voorschriften geven en oefent het toezicht op deze werkzaamheid uit. Artikel 4 1. Lid van den bond moet zijn ieder die, hetzij in de uitoefening van zijn beroep of uit een oogpunt van alge meen belang, films vervaardigt, verkoopt, verhuurt of vertoont, een inrichting voor de ervaardlging van films in stand houdt of zorg draagt voor de bewerking van films, auteurs- of octrooirechten op het gebied van de film beheert of in eigenlijken zin aan de vervaardiging van films deelneemt. 2. Als personen, die in eigenlijken zin aan de vervaardiging van films deelnemen, worden in het bijzonder aangemerkt pro ductieleiders, regisseurs, componisten, sce nario- en draaiboekschrijvers, dirigenten, opnameleiders, architecten, cameralieden, klankregelaars, spelers van hoofd- en van bijrollen. (3) Onder films in den zin van het be paalde in het eerste lid worden verstaan films met doorioopendie speelhandeling, ou'l- tureeie en propagandafilms en journalen, welloe openbaar worden gemaakt. Artikel 5. (1) De bond wordt bestuurd en in en buiten rechte vertegenwoordigd door zijn voorzatter, die bij verhindering, afwezigheid of ontstentenis vervangen wordt door den ondervoorzitter. (2) De voorzitter en de ondervoorzitter worden door den secretaris-generaal van hdt dlepartement van onderwijs, kunsten en wdtensohaippen benoemd en ontslagen. Artikel 6. De voorzitter van den bond wordt ter zijde gestaan door een raad van bijstand, welks leden door den secretaris generaal van het departement van onder wijs, kunsten en wetenschappen, den voor zitter gehoord, worden benoemd en ont- Artikel 7. (1) De voorzitter van den bond is bevoegd den leden aJ datgene voor te schrijven, wat in verband met een juiste vervulling van de taak van den bond nood zakelijk is. Deze voorschriften kunnen on der meer betreffen de vaststelling van de door de leden te betalen bijdragen (2) De voorzitter kan in de door hem te geven voorschriften op overtreding er van een boete stellen tot een bedrag van ten hoogste vijfduizend gulden. Hij legt geen boete op, dan na den overtreder gehoord te hebben. (3) De voorschriften van den voorzitter behoeven de goedkeuring van den secreta ris-generaal van het departement van on derwijs, kunsten en wetenschappen. Artikel 8 (1) De voorzitter van den bond is bevoegd in bepaalde gevallen, waar bij de werkzaamheid op het gebied van de film weinig omvat of een op zioh zelf staand karakter draagt, te bepalen, dat het lid maatschap van den bond niet vereischt is. (21 Fersonen, ten opzichte van wie de voorzitter een maatregel heeft getroffen, als bedoeld in het voorgaande lid, moeten in het bezit zijn van een door hem afgege ven bewijs van vrijstelling, indien zij op het gebied van de film werkzaam willen zijn. Voor het verstrekken van zulk een bewijs kan een door den voorzitter vast te stellen redelijk bedrag worden geheven. (3) De houder van een bewijs van vrijstel ling is met betrekking tot zijn werkzaam heid op het gebied van de film aan de dis ciplinaire en regelingsbevoegdheid van den voorzitter onderworpen. Artikel 9. De voorzitter kan de toe treding tot den bond weigeren of een lid uitsluiten, indien feiten aanwezig zijn, waaruit blijkt, dat de betrokkene de voor de uitoefening van zijn werkzaamheid ver- eischte betrouwbaarheid of geschiktheid niet bezit. Aritikel 10. Tegen maatregelen van den voorzitter op grond van de artikelen 7, 8 en 9 staat beroep open bij den secre taris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Artikel 11. De statuten en de regle menten van den bond worden door den voorzitter gewijzigd in .den zin van dit besluit. Deze wijziging behoeft de goed keuring van de secretarissen-generaal van de departementen van onderwijs, kunsten en wetenschappen en van justitie. Artikel 12. (1) De bepalingen van ar tikel 4 vinden op personen die op het tijd stip van het in werking treden van dit be sluit niet lid zijn van den bond, eerst toe passing met ingang van 1 Juli 1941. De voorzitter kan echter in bepaalde gevallen of in het algemeen genoemden termijn be korten of reeds voor het einde van dezen termijn de vrijstelling, bedoeld in artikel 8, of de toetreding, bedoeld in artikel 9, weigeren. (2) Voor zoover tegen personen die bij het in werking treden van dit besluit reeds lid van den bond zijn, een beslissing, als bedoeld in artikel 9, moet worden ge staafd met feiten, welke bij het inwerking treden van dit besluit reeds bekend waren, dient deze beslissing uiterlijk 30 Juni 1941 te zijn genomen. Artikel 13. (li Hij die opzettelijk of door grove schuld een werkzaamheid, als bedoeld in artikel 4, uitoefent, zonder lid van den bond of in het bezit van een bewijs van vrijstelling, als bedoeld in artikel 8, of op den voet van artikel 12, lid 1, van de ver plichting tot lidmaatschap ontheven te zijn, wordt gestraft met geldboete van ten I hoogste vijf duizend gulden. (2) Met dezelfde straf wordt gestraft de wettige vertegenwoordiger van een rechts persoon, aan wiens opzet of grove schuld te wijten is, dat de rechtspersoon een werk zaamheid in den zin van lid 1 uitoefent. (3) Strafvervolging heeft niet plaats dan op klachte van den voorzitter. Deze blijft gedurende acht dagen na den dag van de indien^:-* der klacht bevoegd dezelve in te trek*M. (4) Feiten, als bedoeld in de leden 1 en 2, zijn overtredingen. Artikel 14. Dit besluit treedt op den achtsten dag na dien zijner afkondiging in werking. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2