Gramofoonplaten afd. RADIO Waar de Vrouw belang in stelt Als het herfst wordt.... O GELD LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Bid Zaterdag 5 October 1940 De nieuwe P. ERADES RECHTZAKEN Dagbladreclame is niet te vervangen Gaan we weer met moed aan den opbouw Een kindje schreit BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN LAND- EN TUINBOUW Berichten vorige oplage Stadsnieuws Duitsch W eer macht sbericht WONINGEN TE KOOP Geen Schoorsteen Kleermakerij G. H. TELJEUR VAN PELTENBURG Breestraat 109 gloednieuwe nog nooit gedraaide platen Plant nu Bloembollen! KARSTAT KANTONGERECHT TE LEIDEN. Volgende vonnissen zijn geveld: K. J. de H. Den Haag, wielrijden zonder af geschermde verlichting vrijspraak: I. V. overtr. alg. visscherjjregl. voor de binnenwateren f2, of 1 dag met verbeur» /erkl. peur; H. K. Katwijk, overtreding motor- en rijwielregl. f2 of 1 dag: J. A. V. Rijpwetering, wielrijden over eer geslo ten verklaarden weg f.2.of 1 dag: J. van D.. Katwijk, idem f.2 of 1 dag; J. J. R. Oegstgeest wielrijden zonder bel. f. 1 of 1 dag: R. van E., Leiderdorp, in staat van dronkenschap een rij wiel besturen f. 7.50 of 3 dy.gen; J. T. G. Den Haag. overtreding motor- en rijwielwet f. 7.50 of 3 dagen; J. C. O. Zoetermeer. wielrijden zon der bel. f.1 of 1 dag; J. P. idem f. 1 of 1 dag; J. J. M. B. te Leiden als bestuurder van een rijwiel daarmede over den openbaren weg een persoon vervoeren f. 1 of 1 dag: H. P. T. zwer vende overtreding motor- en rijwielregl. en de nachtrust verstoren f.3-of 1 dag en f.5 of 2 dg.; P. B. N. wielrijden over een gesloten verklaarden weg f.1 of 1 dag; Chr. H. A. W. Uitgeest, idem f. 1 of 1 dag: W. E. Den Haag. idem f. 2 of 1 dag; J. van D., Katwijk, idem f.2 of 1 dag: P. L. overtreding arbeidswet f.3 of 1 dag; J. van D. zwervende te Alkemade zonder vergunning ven ten f.1 of 1 dag; J. J. V. Leiderdorp, overtre ding verduisteringsverord. f.3 of 1 dag; K. R. Koudekerk a d. Rijn. idem 2xf.2 of 2x1 dag; G. R, Leiderdorp, idem 2xf. 2 of 2xldag; N. C. V. Zoeterwoude idem 2xf. 2 of 2x1 dag: J. H. J. Voorschoten idem f.2 of 1 dag; J. M. Wilder- vank idem f.2 of 1 dag: A. N. Voorschoten te Voorschoten zonder vergunning venten f. 1 of 1 dag; A. N. idem f. 1 of 1 dag; A. N. idem idem f.1 of 1 dag; A. N. idem idem f. 1 of 1 dag; J. van K. Voorhout, overtreding leerplichtwet f. 1 of 1 dag; J. J. V. Noordwijkerhout. over treding verduisteringsverord. f. 1 of 1 dag; C. J. de J. idem f 1 of 1 dag; L. van R. Woubrugge. idem f. 1 of 1 dag; W. Th. Th. idem f.3 of 1 d.; W. J. E. Zoeterwoude.i dem 2x f.2 of 2x 1 dag; C. P. B. Den Haag, idem 2xf.2 of 2x1 dag; C. S. Eindhoven, idem 1.5 of 2 dagen; P. S. idem f.5 of 2 dagen; H. J. G. Voorhout, overtreding landbouwcrisiswet f. 10 of 4 dagen; C. V wiel rijden over een gesloten verklaarden weg f.2 of 1 dag; J. J van K., Rijnsburg. overtreding inva liditeitswet f.5 of 2 dagen; J. T. Scheveningen, •loopen op verboden grond f. 2 of 1 dag: I. P. overtreding motor- en rijwielregl. f.3 of 1 dag; A. C. C. Hoogmade, wielrijden zonder bel. f. 1 of 1 dag; P. J. de N. overtreding motor- en rijwiel regl. f.3 f 1 dag; J. E. v. d. S., Wassenaar, over treding verord. Leiden op de straatpolitie f. 2 of 1 dag; A. van S. den B. te Leiden, zonder ver gunning op den openbaren weg muziek maken f.1 of 1 dag; J. P. F. overtreding motor- en rijwielregl. f.3 of 1 dag; J. v. d. H.. Noordwijk. wielrijden over een gesloten verklaarden weg f. 1 of 1 dag; S. H. L. Den Haag. loopen op ver boden grond f.2 of 1 dag; N. H. H. Noordwijk idem f.5 of 2 dagen; P. F. B. idem te Noordwijk na bezetten tijd bezoekers in zijn café aanwezig hebben f.5 of 2 dagen; D. B. zwervende te Noordwijk zich na bezetten tijd zich ophouden in een café f.2 of 1 dag; C. H. Katwijk, over treding leerplichtwet f.2 of 1 dag; J. S. Bode graven. overtreding verduisteringsverordening f. 15 of 5 dagen; W. H. zwervende, idem f.7.50 of 3 dagen; Th. G. van A., Warmond, idem f.5 of 2 dagen; J M. v. d. B. Sassenheim. f.7.50 of 3 dagen- M. E. v. d. H.. hsvr. van J. L. J.. Voor schoten, idem 2xf.2 of 2x 1 dag; J. L. J. idem 2xf 2 of 2x1 dag; P. N. overtreding, leerplicht wet f.2 of 1 dag; P. H. K. idem f.3 f 1 dag; J. v. d. L. Noordwijk, idem f. 3 of 1 dag; W. v. d. P. Katwijk idem f.2 of 1 dag; H. N. te Leiden zonder vergunning op den openbaren weg mu ziek maken f.1 of 1 dag; H. N. idem f.1 of l d.; A P C de J. zwervende openbare dronkenschap f 5 of 2 dagen; P. M. idem idem f. 5 of 2 dagen; A. N. Voorschoten, te Voorschoten zonder ver gunning venten f.1 of 1 dag; G. B. Voorhout, overtreding verduisteringsverord. 2x f.2 of 2xi dag- A. N. Voorschoten, te Voorschoten zonder vergunning venten f.1 of 1 dag; A. N. idem idem f.1 ol 1 dag; A. D. Noordwjjt openbare dronkenschap f.5 of 2 dagen; I. P. Den Haag, te Noordwijk zonder vergunning venten f.l of 1 dag- J. L. v. d. V. idem. f1 of 1 dag; I. P. Den Haag. idem f.l of 1 dag; A. K. van L. open bare dronkenschap f. 5 of 2 dagen, G. J. Voorschoten idem f.5 of 2 dagen; L. F. C. te Leiden zonder vergunning venten f.l of 1 dag, W. H. idem f. 1 of 1 dag. kantongerecht alphen. Onvoldoende verduisterd. B. uit Rijnzaterwoude moest zich verantwoor den wegens overtreding van de verduisterings voorschriften. Twee controleurs van den lucht beschermingsdienst hadden geconstateerd, dat uit de woning en een schuur 's avonds om 12 uur het licht scheen; dit was niet voldoende afgeschermd. Verdachte ontkende en beriep zich op de dagvaarding, waarin vermeld zou stóan. dat het licht brandde uit een dakraam ten Noorden, terwijl hfj daar geen dakraam had. terwijl ook het huisnummer niet klopte. De controleurs verklaarden echter pertinent, dat zoowel uit de schuur als uit de woning het licht scheen en een familielid had verklaard, dat verdachte bezig was de geit te melken, hoe wel dit een vreemd tijdstip was. want de over treding werd geconstateerd 's avonds om 12 uur. Ook dit laatste ontkende verdachte. De ambtenaar, die met het verweer van ver dachte meeging, vroeg vrijspraak doch öe waarn. kantonrechter, de heer Bannier, dacht er anders over. In ieder geval stond vast, dat partijen het over het betreffende perceel eens waren, terwijl verdachte tenslotte had toege geven, dat het onmogelijk was, dat het licht uit zijn woning iets had uitgeschenen. De kanton rechter veroordeelde hem dan ook tot een geld boete van f. 5 subs. 3 dagen. Vervolgens stonden nog eenige wielrijders te recht. die hun rijwiellamp niet volgens de voor geschreven verordening hadden afgeschermd. Zij werden resp. veroordeeld tot een geldboete van f2 subs. 2 dagen en f1- subs. 2 dagen. Het is herfst! Wij kunnen het constateeren met een langgedragen zucht óf met een berusten den glimlach, maar we voelen het aan den lijve. Plotseling ls de najaarskilte ingetreden. Plotseling zijn we op een morgen opgestaan met een killen neustop en hebben even ge rild bij het oversteken van een tochtig por taaltje, waar het raam openstond. Plotseling hebben we 's nachts geconsta teerd, dat onze voeten eenigen tijd noodig hadden om warm te worden en misschien zijn we na eenig aarzelen het bed uitge stapt om ergens een echt warme gewatteer de deken op te delven Ja, het wordt gaandeweg herfst. En de vrouw en moeder bemerkt dit niet alleen aan zichzelf, maar tevens aan al de kleine steunzoekenden „lootjes" om zich heen. .Moeder, m'n knieën zijn zoo koud, mag ik maar vast lange kousen aan?" en „moeder, ik heb zulke koude handjes!" klagen de kieine meisjes. Dat kost een heele middag kasten uithalen, ordenen en uitzoeken, wat direct gebruikt kan worden en wat eerst de verstelmand ingaat om te worden uitgelegd en bij gefliktdat kost eenige uren van ingespannen nadenken en soms piekeren. Want was het in vorige Jaren al moeilijk, omdat de raven het ons niet thuisbrengen en het nu eenmaal de uiterste inspanning vergt ons een gezin „op peil" te houden zooals het in onzen levensstandaard past, dit jaar is het wel extra ingewikkeld. We tobben over punten, rekenen met punten en onontwarbare puntenproblemen bevol ken onze droomen! Juist voor de meer gegoede gezinnen valt het niet mee, zich hierin aan te passen, maar het moet. En aan den anderen kant ligt er toch ook een troost in, dat we al thans dezemoeilijkheid met alle vrouwen deelen. Dat de puntenkaart onherroepelijk maar 40 punten tot November en dan nog 60 telt, of we nu arm of rijk zijn! Dit weten en beleven maakt ons begrij pen van elkanders moeilijkheden grooter. Het schept een nieuwe kameraadschap, die we in de toekomst wel zeer noodig zullen hebben. Onherroepelijk gaan we den winter tege moet. Misschien na een heerlijken gouden herfsttijd zooals het vorige jaar, misschien door een nevel van mist en regen. Maar stellig komt de tijd, dat het bulten donker is nu donkerder dan ooit! en dat we weer met ons gezin een afgesloten wereldje zullen vormen. Wat een groote taak krijgen wij moeders in den komenden winter, waarin meer dan ooit moet worden gezorgd. Gezorgd voor voeding en kleeding met een nimmer verslappende toewijding. Doen we dit, dan zullen we er toch ook dezen winter in slagen, ons gezin op peil te hou den. En nu merken we misschien pas, welk een groote kracht die toewijding, die moe derlijke zorg is! Zij weet van bijna niets nog iets aardigs te maken; een oud jurkje toovert zij om tot een alleraardigste nieuwe creatie. Want U moet niet denken, dat de din gen dood zijn, of om met Louis Couperus te spreken alle dingen hebben een ziel, óók kleeren, die onze gezinsleden iederen dag dragen. In die kleeren leeft een stukje van de gezinssfeer en leeft vooral een groot stuk van het hart der moeder. Of kunt U niet zien als U onderwijzeres is en een klasse overziet, welke kinderen met zorg gekleed zijn en welke niet? En zijn het juist altijd de meest gegoede kinderen, die dat stempel dragen van onberispelijke correctheid, dat alleen de echt toegewijde moeder eraan kan geven? Neen, in dit opzicht staan wij moeders, rijk of arm, allen gelijk. En in deze dagen van plotseling invallende herstkou, nu de meisjes bibberend binnenkomen met de vraag om een dikkere jurk en de jongens zich met hand en tand verzetten tegen het bevel om maar vast de rijbroeken aan te trekken want bloote knieën zijn zoo fijn bij het voetballen, weet U nu voelen we weer echt, hoe ons gezin ons in al die kleine zorgj es. noodig heeft. Straks komen weer de gure, koude re gendagen, komt de tijd dat de schoenen iederen avond moeten worden nagekeken of er geen kleine verraderlijke spleetjes zijn waar het water doordringt Straks moeten bij het thuis komen de kousen worden nagevoeld of ze soms voch tig zijn en de verkleumde voetjes duchtig worden droog gewreven met een ruwen handdoek. Dan komt nu stellig al heel gauw om de schoenen te sparen! de ex cursie naar den schoenwinkel om nieuwe „waterlaarzen", die pracht vinding van de zen tijd. En straks, als de kachel weer snort, dan kruipt ons kroost na den maaltijd gezellig om ons heen met een boek of handwerkje: vroeger dan anders als het buiten stikdon ker is en de goed verduisterde huiskamer een intiem, afgesloten wereldje vormt. Dan is het zoo heerlijk als vader eens helpt bij de knutselarijtjes, eens een paar stukken karton of wat kopspijkertjes, wat lijm of gekleurd papier heeft bewaard, als moeder helpt bij het huiswerk en daarna eens een uurtje voorleest uit een mooi boek. Dan ontstaat weer als vanzelf, maar toch niet vanzelf die heerlijke, vertrouwde gezinssfeer, die onze kinderen bij anderen nooit vinden zullen en die de moeder, om dat zij nu eenmaal de „vaste ster" in huis is, in hoofdzaak opbouwt. Die gezinssfeer, die zóó goed kan zijn. dat zij het beste baken wordt, waaraan later onze kinderen zich. volwassen geworden, zullen vastklemmen in buien van moede loosheid. Die gezinssfeer, die in zoo talloos vele juist van de best gesitueerde gezinnen ontbreekt, omdat de moeders zich al te veel buitenshuis bewegen. Oflaat ik zeggen: bewogen, want het uitgaan zal dezen winter wel tot een mini mum worden beperkt. Dit heeft dan naast de vele nadeelen, die eraan verbonden zijn, tenminste dit voordeel, dat alle moeders thuis zullen moeten blijven en dus nog een kansje krijgen de gezelligheid van het gezinsleven in den winter te leeren kennen. Heel vaak moet men „ergens in gegooid" worden om de schoonheden ervan te ont dekken. Ik sprak eens een jongeman, een studeer- kamermensch, die altijd met z'n neus in de boeken zat en géén musch van een vink of een roos van een anjer kon onderscheiden. Hij werd gemobiliseerd en lag urenlang met z'n neus in de hei. Toen ontdekte hij opeens, welk een rijkdom het natuurleven geeft. Zoo zal het en wij mogen dit innig wenschen ook met sommige uitgaande moeders gaan dezen winter. Zij zullen even moeite hebben de genoegens buitenshuis op te geven, maar welk een veel diepere en rijkere vreugde krijgen zij ervoor terug! De winter ligt voor ons: een winter, waarin we meer dan ooit moeten zijn het levend, zorgend, rustgevend middelpunt van ons gezin. Deze verantwoordelijkheid staalt onze kracht. We weten: geeft moeder den moed op, hetgeen tot uiting komt in allerlei kleinigheidjes die niet in orde zijn, dan daalt het gezinspeil. Als moeder moed houdt, b 1 ij f t ver trouwen op een betere toekomst na de zware tijden, die wij nu doorleven en dit vertrouwen zal rüet beschaamd worden dan blijft het gezin fit en flink. Met hart en ziel moeten we dit jaar onze wintercampagne gaan beginnen. Met hart en ziel zorgen voor al die duizend wisse wasjes, die onze ingewikkelde gezinsmachi ne gladjes doen loopen, zoodat alleen wij wéten, hoe griezelig zij soms knarst. Dan bouwen we zelf mee aan onze volks kracht. Want goede, geordende gezinnen vormen een krachtig, eensgezind volk! R. DE RUYTERV. d. FEER. gehuwd: W. Bekooij jm en E. Schelvisch jd G. l'Ecluse jm. en M. Crama jd. J. C. Hoeken dijk jm. en E. G. Laman jd. J. Hoogenboom jm. en M. v. Varick jd. G. Kooij jm en W. M. Koet jd J. D. Munnik jm en H. v. Leeu wen jd H. P. Oostdam jm. en P. H. J. Warmerdam jd. G. Piket Jm en J. R. Bos boom jd. W. F. van Tongeren jm. en C. den Oude jd G. C. Trinks jm en B. A. M. Bouw man jd G. J H. v. Tuijl jm en S. E. Mom- berg jd C. J. v. d. Velde jm en L. Veilbrief jd M. R. Vogt jm en N. Pouw Jd. A. W. Volwater jm en S. v. Dijk jd N. Vooijs jm en M. E. v. Steijn jd B. v. Wijk jm en M. Oudshoorn jd. overleden: W. Klinkenberg, Vr. 76 J. J. Verpoorte, M. 47 J. F. G. Doesburg Lanooij, M. 88 j. J. G. C. de Pree, vrouw 54 j. J. A. Dan- nijs, huisvr. van P. Bekerode, 68 j. T. J. Mooy. M. 54 j. J. van der Laken, weduwe van J. Segaar 95 j. J. de Wilde, man 75 j. N. Admiraal. D. 21 jaar H. J. Boonekamp, Vr. 64 jaar G. S. Ponsioen, M. 53 j. J. Selier. M. 73 j. MEER AAN TE RADEN IS voor hét zouten van die spijzen Jooo of Nezo te gtefbruiken. Hygiënisch venpalct, krisbailzuiver zout 1605 (Insjez. Med.) Zondag - Toast met ragout van padde stoelen, kalf slappen, snijboonen, aardappe len, maizenapudding met bessensapsaus. Maandag - Runderribstuk, stoofperen, aardappelen, beschuit met kaas. Dinsdag - Koud vleesch, roode kool, aard appelen. vanillevia met appelmoes. Woensdag - Tomatensoep, schapen- of lamsvleesoh, sperciefboonen, aardappelen. Donderdag - Aardappelgiehakt, andijvie, aardappelen, gebraden appelen. Vrijdag - Gestoofde paling, kropsla, aard appelen. ketelkoek. Zaterdag - Dikke groentesoep, rest ketel koek in plakken opgebakken met stroop. ONZE INMAAK. Kan men potten met inmaak in het zout buiten bewaren Deze inmaak kan zeker buiten bewaard worden, als de potten maar op een stofvrije plaats staan en zóó dat er geen regen in kan komen. Gaat het vriezen, dan moet men ze echter binnen halen. ....en een plechtig gebouw raakt in opschudding! In de vestibule van een groo en plech tig officieel gebouw, waar men den heelen dag door niets hoort dan schuifelende voet stappen op marmeren treden, het klappen van deuren en een zacht, bijna eerbiedig praten, is opeens de grootste opschudding: een kindje schreit! Het is een heel klein kindje, liggend in een wagen, ".ie de moeder in die vestibule heeft laten staan voor ze de trap opging naar een van de vele zalen. Eerst was het kindje erg zoet. Het lag rustig in den wagen en het speelde met z'n vingertjes, lief en gezellig om te zien. Maar toen het eene groote mensch na het andere lachend in den wagen keek voor het de trappen opliep, is het onrustig gewor den: en nu schreit het wanhopig! Het schreit, gilt, brult. Dan snikt het met een bevend geluidje na. haalt diep adem en schreit opnieuw. Het kan heelemaal niet meer tot bedaren komei zelfs niet als een man met een grooten baard, eer echt goe dige opa. zich over den wagen buigt en het vriendelijk probeert te sussen. De concierge van het groote en plechtige gebouw wordt er zenuwachtig van. Dat mag niet, weet u; in dit huis past geen kindergeschrei T!ier wordt gewerkt, en de menschen, die hier in- en uitgaan, moeten zich kalm houden Maar het kindje weet dit niet en stoort er zich ook niet aan. De concierge probeert tevergeefs het kindje tot bedaren te brengen. Hij klapt met de tong, hij wuift met de handen en eindelijk hurkt hij zelfs naast den wagen en trekt gekke gezichten over zijn bril. Eén oogenblik is het kindje stil. Verbluft kijkt het naar dat wonderlijke kleine mannetje, zoodat deze zijn moeite al beloond ./aant en zich terug wil trekken. Maar dan be gint het kindje eerst recht te schreien, nu uit teleurstelling. Steeds meer menschen komen om den wagen heen siaan, allemaal vervuld van medelijden met het kindje. Allemaal weten ze wat je doen moet. Maar het kindje schreit door, En dan komt eindelijk de moeder de trap af. Ze zee' geen woord, zo strijkt het kindje alleen maar zachtjes over de wangen. De oogjes vallen toe, uitgeput van de inspan ning. Het kindje, dat het h< ele groote en plechtige gebouw in opschudding heeft ge bracht, is nu opeer een engeltje gelijk. Het slaapt. En direct daarna ligt het gebouw weer rustig en stil. Men hoort er niets dan het schuifelen van voetstappen op marmer, het klappen van deuren en het zachte spreken van menschen, die uit- en ingaan geboren: Ella Catharina, D. van L. J. Raaphorst en J. B. v. Dijk Klazina, D. van J. G. v. d. Elshout en G. v. d. Ent Johanna Catharina, D. van J. C. Laterveer en J. C. Keijzer Ca tharina Margaretha Aleida, D. van P. M. Jan sen en C. M. Roelofsen Willy, D. van W S. Lips en C. W. Zaal Cornelia Johanna. D, van J C. Mijnders en C. v. Haaften Meeu- wina, D. van M. Smink en N. de Graaf Anna Elisabeth, D. van P. A. H. Beelen en M, W. v. Leeuwen Teuna Arnolda, D. van II. Pierhagen en C. W. de Leeuw Maria Wü- helmina. D. van A. H. Rosbergen en Th. A. M. v. d. Zijden. Dirk Fredrik Bernard, Z. van W. de Wit en S. van der Blom Herman, Z. van J. A. Brinks en J. M. Dekker Ferdinand Gerrit, Z. van H. Groenendijk en K. Doesburgh Lanooy. Erwin Jan, Z. van J. J. Groenewegen en E. M. Schirrmacher Maria Wilhelmina, D. van E. Willemse en M. W. Mader Jacobus Dirk. Z. van D. van der Reijden en M. Suurmond - Jacobus Hermanus Antonie, Z. van A. Vlaan deren en M. van de Wijngaard Hadianto Johannes Wilhelmus. Z .van Raden M. Moer man en W. Jongbloed Wijna, D. van J. van Duijn en L. Guijt Johannes, Z. van n. Lardé en G. Stijger Maria Adriana, D. van P. Keb'zer en W. van der Lelie. ondertrouwd: S. P. v. Kins jm 25 J. en M. C. Delsasso jd 22 jaar. J. M. Commandeur jm. 30 jaar en H. Koet 3d. 27 j. D. de Geus jm. 27 jaar en M. de Tombe jd. 22 jaar. H. M. Zaalberg jm. 24 Jaar en D. A. Vletter jd. 20 jaar. vragen en antwoorden. Vraag: Hoe is de naam van de plant, waarvan hierbij eenige bladeren en bloemen gaan? J. R. te Z. Antw.: Uw plant heet Verbaseum pannosum. Het is een twee jarige tot overblijvend gewas van ongeveer 1,5 meter hoogte. De bloemen zijn geel en de bladeren witwollig behaard. Het is win terhard en behoeft dus niet gedekt. Vraag: Op mijn appelboom vond ik witwol- lige draden en daar onder een roode luis. Wat kan dat voor ongedierte zijn en hoe het te be strijden. Mej. M. S. d. B. te L. Antw.: Dit is de beruchte bloedluis, welk on gedierte nog al eens op appelboomen wordt aan getroffen. U doet het beste de boomen, waarop U het aantrof en ook de andere appel- en pere- boomen in Februari te bespuiten met 10 vruchtboomcarbolineum. Wanneer zich gedu rende den zomer de bedoelde wasachtige plek ken nog voordoen is bespuiten met 0.2 nioo- tine het beste middel. Op 10 liter water is dan 20 gram nicotine noodig. Dit laatste is verkrijg baar in den tuinbouwhandel. Bij voorkeur wordt twee of drie maal hiermee gespoten telkens met 8 dagen tusschenruimte. 'Jnaerstaande berichten werden reeds ln een deel van onze vorige oplaag geplaatst. Bij besluit van den waarnemend secreta ris-generaal van het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen is aan dr. P. C. T. van der Hoeven, met ingang van 16 September 1940, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de rijksuniversiteit alhier, met dankbetui ging voor de belangrijke, in deze betrekking bewezen diensten. Buitenland Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren bekend: De vergeldingsaanvallen op Londen en de aanvallen op voor de oorlogvoering belang rijke doelen in Zuid- en Midden-Engeland werden ondanks de moeilijke weersgesteld heid met succes voortgezet. In een gasfa briek in het Noordwesten van Londen volg de op een bomontploffing een hooge steek vlam. Gevechtsvliegtuigen deden met bij zondere doortastendheid aanvallen op twee wapenfabrieken in Coventry bij Chester. Voltreffers verwoestten in beide fabrieken montagehallen en machines. Voorts wer den met succes aanvallen ondernomen op verscheidene vliegvelden in het stadsgebied van Londen, alsmede op het vliegveld van St. Eval in liet graafschap Cornwall, waar hangars, schuilplaatsen, startbanen en vliegtuigen op den beganen grond vernield werden. Bijzonder doeltreffend was een bomaanval op het vliegkamp van Sheer- ness. Voltreffers kwamen neer op aange treden troepen, en een deel van de schuil plaatsen geraakte in brand. Ten Noorden van Londen deden afzon derlijke Duitsche gevechtsvliegtuigen met zichtbaar succes aanvallen op spoorweg transporten en verstrooiden colonnes vrachtauto's. In tegenstelling tot het optreden van het Duitsche luchtwapen hield de vijandelijke luchtmacht zich overdag en des nachts bijna volkomen gereserveerd. Slechts een enkel vliegtuig viel in het Westen' van Duitschland een fabriek aan, zonder noe menswaardige schade aan te richten. Eenige Britsche vliegtuigen vlogen naar de kust van Noorwegen. De hier uitgewor pen bommen bleven zonder uitwerking. Een aanvaller werd door jagers neergeschoten. De gezamenlijke verliezen van den vijand bedroegen gisteren drie vliegtuigen. Vier eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. Bij de aanvallen op de wapenfabrieken in Mid den-Engeland onderscheidden zich ge vechtsvliegtuigen onder bevel van den eer sten luitenant Neumann en van luitenant Bisc-hoff door bijzondere dapperheid. Ambtenaren tot maandinkomen zonder borg Wettelijk tarief. N.V. NATION ALE VOLKSBANK GELDSCHIETBANK - Rivier- vischmarkt 4 - 's-Gravenhage. Afwikkeling naar keuze monde ling of schrift (posbz. v antw 4272 4 in aanbouw zijnde nabij den Hooge Rijndijk aangeboden. Brieven Bur. v. d. Blad onder no. 1592. Notairis A. H. J. LOfBMAN te Oudeweterimjg, zal op Woens dag 9 October 1940 v.m. 10 uur op de werf vain en t. v. v. den Heer P. de Jong Czn. te Roc- lofarendsveen (B. 396) om con tant geld ln het openbaar ver- koopen: 1603 Voor afbraak: een warenhuis, gedekt met 530 ramen, waar van 425 heele; Z., O. en W. kant staand glas; N. kant as best (lengte ruim 50 M.); Hil- den ketel met 500 M. leiding (95 m.M. pijp): voort* 300 broeiramen (eenruiters)alles zonder teeltvergunning. Te zien vanaf Maandag 7 October 1940. IS ONHERSTELBAAR voor de Firma JAN STOUTEN Koppenhinksteeg 8 - Tel. 25304 Oude Vest 117 - Telef. 20597 Vraagt advies 660 v.'h. Couipeur dear Firma Gebns. VLBS Oude Vest 71 - Leiden - Telefoon 23028 Wij leveren nog steeds Winterjassen en Costuums van ENGELSE stoffen! - Keuze uit voorraad. 2925a VOOR KAMER EN TUIN. Prima waar, soortechtheid en kwaliteit gegarandeerd. Bloemenma gazij n STATIONSWEG LEIDEN. 2660 te koop een blokje van 3 wo ningen aan de Rijndijkstraat. Koopsom f.8300 - Huurop brengst f. 13.25 p. week. Brie ven Bur. v. d. Blad no. 1589. kunt U overal kopen Indden U tevens een le klas service wenscht? Onze ruim 18-jarige ervaring garandeert U deze. - Wij demonstreren U gaarne de nieuwste typen. Betaling ln overleg. AGENT VAN PHILIPS. Oudste N.S.F.-agent ter stede. Diefsteeg 15 - Tel. 22868 24

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 14