De krant voor de Jeugd 81 iie Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 5 October <940 Vierde Biad No. 24703 Jansje Doezel doet een vondst CORRESPONDENTIE En er is groot feest in kabouterdorp De ketting van wilde Kitty Oplossingen Goede oplossingen RAADSELS ANEKDOTEN Beste raadselnichtjes en -neefjes. Jullie beginnen weer met een groot raadsel. Eigenlijk had ik hiermee er op gerekend, dat de komende nacht de tijd een uur teruggezet zou worden. Nu ik aan Jullie schrijf, blijkt dit echter nog niet zeker te zijn. Nu weet ik dus ook niet, of jullie wel een Zaterdagavond met een staartje zullen hebben. Maar voor het grote raadsel zal het toch wel geen bezwaar zijn want juist, omdat het Zaterdagavond is, zal Moeder niet op een minuutje kijken! Span je krachten dus maar weer in. Grote raadsels tellen dubbel; het loont de moeite! Deze keer heeft onze Kinderkrant nog eens twee kinderen aan het schrikken gemaakt, doordat zij hun naam niet boven hun ingezon den raadsel vonden. Deze namen zijn weer per abuis weggevallen. No. 1 was ingezonden door Ella Teljeur no. 7 door Rietje Brandt We hebben blijkbaar een stil weekje achter de rug. „Ik heb niets te vertellen", schreven velen. Maar ik ontving wel veel oplossingen, dus de tijd is toch goed besteed! Nu dan de beantwoording. Paul Blangé Jij bent in het nieuw gestoken en kunt er weer tegen met de kou. Ongezellig en lastig, als Moeder ziek is, hè? Moeders moesten maar nooit ziek zijn! Tweetal Rienstra - Ik begrijp, hoe graag Jullie eens aan je Moeder zouden willen schiy- ven. Ik zou toch geregeld opschrijven, wat je beleeft. Dan kan er later een heel pak brieven W Tweetal v. d. Kooi Jullie boften bi) het be zoek van Je Tante. Zo is er vaak een smul partijtje! Ria de Nie Zin maar goed op een nieuw raadsel. Ik heb schik in je postpapier. Lydia Botermans - Zie je wel? Het is weer gauw in orde met Cobi. Van mij een extra groetje voor haar ter ere van haar beterschap. Wonen je Grootouders nu bij je Tante? Coba Verlind Het is wel leuk naar zon drukte te kijken maar het is niet prettig, om zelf in zo'n rij te moeten staan. Elsje Verlind De feesten, die je opnoemt: de verjaardagen vaii je vriendinnetjes, en de Decemberfeesten, worden binnenshuis gevierd; dat kan gewoon doorgaan. Jopie en Freddy Susan - Freddy nog gefeli citeerd mei je verjaardag. Jij hebt me dus weer wat te vertellen! Oma was jou net een dag voor. Feestdagen, hoor! Peter Westerbeek Zo is net. Peter, ook kleine babbeltjes zijn welkom. Hei is mooi weer, maar.... koud! Vroeg de winterkleren aan. dit Nellie Dorrepaal Natuurlijk is het best zo. Het zou zonde zijn al Je postpapier, ineens op te maken. Je kleine zusje is zeker naar Je Moeder genoemd? Het was Zondag fijn weer voor zo'n wandeling. Groeten terug aan allen. Plonie de Geus Ik ben blij dat Je toch nog schrijft al ben je zoveel weggeweest. Jtf breidt heel wat af, en steekt jezelf lekker in de wol. Joke de Vos Ik ben al benieuwd, wat er deze week weer door je handen gevlogen is! Ik ben dus nieuwsgierig naar iets, en JIJ ook ik denk. dat we eikaars nieuwsgierigheid spoedig kunnen bevredigen! Aukje v. d. Walle Je bent Uverig bezig. Zo heeft elke tijd van het Jaar zijn speciale ge zelligheid. Leuk, dat je nachtzak meteen mee naar huis mocht. En je sokjes komen ook van P Linie Brocaar - Je ziet zelf. dat het leuker is. te schrijven, al is het maar een klein briefje. Het is vroeg kachel-weer; dat komt dit jaar slecht van pas! Hét beste met je neus; jij stapt er flink alleen op af. Bedankt voor je iaM>ra' Key Ik weet niet, of die gebakken nootjes lekker zijn. Je moet het mij maar ver tellen. als je ze geproefd hebt. Breng de eikels naar een boer. Die ken Je misschien wel bij jullie buiten. Riekje Leemans Zo'n afwisselend leventje op school staat je wel aan. Het leek haast een vacantie-uitstapje. toen jullie daar zo heerlijk buiten waren. Is" je tekening goed geworden? Drietal v. d. Pluym Prettig, dat ik tocli wat hoorde, al was het door een andere hand geschreven. Het beste met Moeder, en bedank Vader voor ziln moeite. Olga Derksen Jullie hebben pret bü de zwemmerlj. Ik begrijp, dat jullie je goed thuis voelen in het water. Je verkoudheid stuurde het lelijk in de war met Je brief. Jurrie Bekooy Dat belooft een fijn zwem- uurtje in October. Een prettig nieuwtje! Annie Schouten Je had. alles bij elkaar geteld, genoeg goede oplossingen. Nellie v. Weeren Jij kunt goed kastanjes zoeken. Wat een voorraad! Jij hebt er al een goede bestemming voor. Corrie v. Weizen Natuurlijk was ik heel verrast, nóg een brief uit de enveloppe te voor schijn te zien komen. Dik v. Weizen Fijn. dat je er ook bij komt; hartelijk welkom, hoor. Probeer maar. langzamerhand net zo knap in het oplossen te worden als Je zusje. Je potlood-briefje ziet er keurig uit. Trineke v. Loef Zorg. dat je zo'n mooi cijfer voor taal houdt. Nu zijn jullie flink aan het oplossen geweest. Leni v. Loeff Jij bent wét graag op school. Je moet me vertellen hoe hard je haar groeit. Je had het druk met brieven schrijven. Beppie v. d. Hart Zul je het. mij ook eens laten zien. van die acht voor schrijven? Het was een leuke kaft-wedstrijd Jij had ook wat. aardigs verzonnen. Annie v. d. Hart Jullie maken een gezellig loopje van het wegbrengen van de brief; dat zag ik ook aan jullie gezichten! Nu weer zo flink oplossen. Gé de Jong Feest bij jou! Hartelijk geluk gewenst. Ik hoop. dat 1e veel hebt kunnen doorschrappen op je lijst! Koos Flaman Tk hoop. dat Je deze kin derkrant met je zusip samen leest. Dat zal een goed teken zijn. Wens haar van mij ver dere beterschap. Rudie Arkeveld Het gaat best zo. Je kleine broertje wil de kunst al van Ie afkiiken! Rietje Brandt Jij hebt, weer elke wepk een pretje' Je maakt me nieuwsgierig naar de ult- slag. Ik geloof dat jii raadsel VII. je eigen raadsel, niet herkend hebt. Annie en Henk Olivlpr Gezellig dat je vriendin ook mee komt doen En Fenk is weer op de been; dat gaat. dus goed. Jii hebt nog genoten van je fiets Zondag. Groeten terug aan allen. Riet Tuinhof de Moed Hartelük welkom. Jullie maakten een fiine toeht. Zondagmorgen Hebben julli^ goed om Je hw gezien en ge noten van de mooie herfstkleuren0 Groetpn terug aan ie Ouders. Rudolf David Jii voorziet me alweer van een aard'** raadsel ju bont "opd aan het werk voor dp F'nderk'-pot i Bedankt All en Kooc Rtikkelonim .Tq heM rt.eeds grotere handvrprkon ondov handen Jute* ®en kolfje naar louw hond Ali Tn te voteerde hrtef aan Jan reizpn mijn oriWon ToVPr wppr mpp° G" w donr 1 r. fte dtfo vtoe; Vnns. AnniP V d Vnc Allo hocrln te"rnneü«v nnt on do naa'moobinpi 7\T0f „on bonrlrpooV,jnp te hef ook moeilijker Oelnkkte rte.t rte Vnn^ocrc- spbnol door kan gaan. Piot Beugel Bedankt voor je ingezonden raadsel. Tom Landré Als je nu je geraniums een I O, wat is het vandaag toch een heerlijk, stralend weer! Zo warm als in Juni en tochzo helder en stil als in September. Zullen we nu eens in Kabouterdorp gaan kijken? Je zult zien, dat het daar gezellig is, want alle bewoners zijn druk bezig voor ae wintervoorraad te zorgen De schoor steentjes van de grappige boomhuisjes, moshuisjes en paddestoelhutjes roken, dat het een lieve lust is. Manden en manden vol kleine, eetbare paddestoeltjes worden binnengesleept, schoongemaakt en In grote ketels gekookt om dan later in flessen te worden bewaard. De geur van kruiden, die bij de inmaak gebruikt worden, waait door het heele dorp en door het bos in de om trek. Wat zijn ze allemaal bedrijvig in de weer: vaders, moeders, jongens en meisjes van kaboutermeisje op de schouder en wijst daar eentje, hoe ze doen moet. Als hij weg is, zegt Klaart je Fleur met. haar dikke rode wangetjes: „Wat is oom Goedsmoeds toch een schat, hè?" „Een allerliefste schat," vindt Jansje Punnemuts met haar zacht stemmetje. Daar moeten ze allemaal even om ladhen, maar toch zijn ze het er hartelijk mee eens. Burgemeester Goedsmoeds is de beste, vriendelijkste burgemeester, dien Ka bouterdorp ooit gehad heeft! zeggen ze alle maal en ze prijzen hem zó, dat tante Vro- lijkhart een kleur krijgt van pleizier. En dan komt vanzelf het gesprek op het jubi leum van den burgemeester, dat over twee maanden zal worden gevierd. Dan is hij precies vijf en twintig jaar burgemeester en natuurlijk moet hij eens flink worden ver troeteld op die dag. De meisjes hebben reuzeplannen: ze wil len het dorp versieren met eerepoorten, alle O, o w.at is dat prachtig! Kaubouterdorp! Ze verzamelen ook beuke- nootjes, bosbessen en rozenbottels en wat is het niet een werk voor de fijne kabouter- vingertjes om de nootjes te kraken en de bessen één voor één keurig op te wrijven met een zacht doekje! Het laatste is het werk van de meisjes. Kijk, daar zitten er zeker wel honderd bijeen in de grote schuur van tante Vrolijkhart, de gezellige huis vrouw van burgemeester Goedsmoeds. Ze leren daar precies hoe ze doen moeten: niet te hard wrijven, want dan zou de bos bes stuk gaan en niet te zacht, want dan blijft het velletje dof. Burgemeester Goedsmoeds komt zelf ook eens kijken of het werk vordert. Ja hoor, hij is er nog, al wordt hij de laatste tijd een beetje oud en stijf. Maar hij heeft nog altijd zijn rode, ronde wangen en zijn gezellig wit puntbaardje. flinke kinderen, brave kinderen!" prijst hij met zijn prettige stem, „als het zo door gaat zijn we dit jaar al héél gauw klaar met de inmaak. Maar dat moet ook, dat moet ook! Want het kon best eens een koud wintertje worden. Tante Ekster beeft het al in d'r tenen gevoeld en oude Piet Brom in zijn rimmetiek. Ja, ja, een koud win tertje zijn we te wachten!" En zo wandelt de burgemeester al pra tend door de schuur, klopt hier een klein lantaarnpaaltjes omwikkelen met bossen bloeiende hei en een guirlande van glim wormpjes aanbrengen aan de gevel van het stadhuis. Maar dit alles mag tante Vrolijk- hart natuurlijk niet weten, dat begrijp je! En zo komt het, dat die middag de aan dacht een beetje van het besjes wrijven afgaat: telkens wordt er ergens in een hoek stil gefluisterd en dan liggen de handen weer een poosje stil in de schoot. Tante zucht eens en zegt dan: „Nou, we scheiden er maar mee uit voor vandaag! Wat jong is, speelt graag! Mars, naar buiten! De rest komt morgen dan wel." Als het geluld van de honderden vlugge kabouter voetjes is weggestorven, klinkt een eind verder een veel zwaarder geluid. Het klinkt uit het grote, donkere bos, dat een heel eind van kabouterdorp af ligt. De kabouterkinderen mogen daar nooit ko men, want het is bekend, dat de mensen er gaan wandelen en er 's zomers doorheen suizen op grote ijzeren dingen. Een paar brutale kabouterjongens zijn er eens in ge weest. Gelukkig maar, dat ze allebei hun pannemutsen bij zich hadden, waardoor ze zich direct onzichtbaar konden maken! goed plaatsje geeft, vooral vorstvrij, zal het best lukken. Nanny Nauta Wat stuur Jij mooi post papier! En wat schrijf je er keurig opl Ineke Kriek Je ingezonden raadsel heb ben we al eens gehad. Dat tref Je dus slecht! Ik hoop, dat jullie nu weer eens rustig kun nen zwemmen. Rietje Goutier Doe maar niet méér. dan je durft. Voor Je diploma ben je klaar. Ik zal opletten, of ik Je naam in de krant zie. Zo wordt je spoedig een handig kookstertje; die kan Moeder gebruiken. Geertje v. d. Voort Ik denk, dat jij de Zaterdag de fijnste dag van de weck vindt: naar het zangkoor en de Kinderkrant. Maartje v. d. Voort Je broertje wil dus bfj zijn naam genoemd worden. Dat zal ik alvast onthouden: want ook hij is misschien een toe komstige raadselneef! Marietje Lagerwij Twee feestweken bij jullie. Dit jaar kan Vader zijn feest weer rustig thuis vieren. Heb je een mooi cadeautje voor hem uitgezocht?4 Ik kan er nu veilig naar vragen Nlek en Marti Bakker Nu heb je echt Je best gedaan, Marti. Ik had ook wel even zo'n eekhoorntje willen zijn; dat lijkt me heel pret tig en lekker! Het wordt al weer voor je wan ten. Annie Verloop Bedankt voor je raad seltje; aardig bedacht. Willy Wiggers Je zusje heeft een keurige verzameling aangelegd zo. Zij zal er zelf voldaan over zijn. Weer netjes geschreven! Ella Meinema Ach, dat is geen prettig nieuws! Ik hoop van ganser harte, dat Moeder spoedig opknapt, en weer geheel de oude zal worden. Is er nu thuis iemand, die voor alles zorgt? Nellie Meinema Uit Jouw briefje lees ik ge lukkig. dat Moeder al vooruit gaat. Ik hoop. dat het zoo door mag gaan. Jannie v. Kampenhout Ook een hartelijk gToetje is prettig Aan jou hetzelfde. Gerda Teljeur Het boek. dat je las. was zeker echt» avontuurlijk? Dat doet de titel wel vermoeden. Fijn, dat je nu tegen de wintertijd weer een bibliotheekboek krijgt. Herman Schoemaker Ik ben bltf, wat van je te horen. En dubbel blij. dat je nu beter bent. Je hebt nu heel wat ln te halen. Kalm pjes aan maar! Alle en Lenie Kriek Allebei bedankt voor Jullie raadsel. Marietje Laman Ook een hartelijk groetje. De jongens hadden een goede oplossing te wei nig. Laten zij nog eens goed inleiding corres pondentie van de vorige keer lezen. Henny v. Driel Weer welkom na de zomer. Nu wordt het weer'echt raadseltijd, nietwaar? Ik had juist een raadsel van Je uitgezocht, dus nu behoor je er meteen goed bij. Je hebt dus een stevig, lief zusje. Wat je verder schrijft, is heel droevig. Anny Bekooy Hartelijk dank voor je ver rassing; Je staat er keurig op. Jij neemt een aparte bladzijde ln mijn foto-album In! Vader kan het! Prettig, dat ik het geheim mag weten. Ik ken de dame. over wie Je schrijft. Groet haar maar eens van mij. Nu kan je fiets geen win terslaap gaan doen! Jetty Hooghuis Je hebt de andere raad sels flink opgelost. Op een goede dag staat er weer een raadsel van je in. Ans Voorma De hond heeft jullie een paar angstige oogenblikken bezorgd. Je griepje ben je alweer vergeten, merk ik gelukkig! Corry de Roon Hertoge Ik zou deze keer boven jullie briefje kunnen zetten. „Een hon dengeschiedenis". Net twee verschillende op stellen Rika de Graaf Ik vermoedde al. dat voor jou de raadseltijd voorbij was. Maar Ik vind het prettig, dat je wel even afscheid van mij neemt per brief. Nu zijn er andere zaken, die je in beslag nemen. Ik hoop. dat Je boeken Je af en toe aan Je raadseltijd doen terugdenken. Mijn allerbeste wenschen vergezellen je voor je verder leven. Als steeds- inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad of naar Wasstraat 38; liefst vóór Maandagmorgen 9 uur, uiterlijk tot Dinsdag morgen 9 uur. Tot de volgende keer. Allen harteb'jk gegroet door jullie Raadsel tante, Mevr. M. J. BOTERENBROOD. Maar wat ze daar allemaal gezien heb ben, heeft hen zó angstig gemaakt, dat ze nog wel een uur later stonden te bib beren op hun benen. In dat bos is het van daag reuze-pret, want Kitty is jarig en ze heeft haar hele vriendinnenschaar hierheen meegenomen om die grote dag te vieren. Weet je wie Kitty is? Het dochtertje van den dokter uit het mensendorp, dat precies een uur van Kabouterdorp ligt. Een wilde bras, een robbedoes, nee maar! Ze heeft goudblonde krullenr die niets doen dan om haar gezicht dansen (want Kitty zit nooit een ogenblik stil!) en brutale blauwe ogen, die toch ook wel lief en vriendelijk kijken kunnen. Vandaag stralen ze van de pret. Kijk, Kitty's moeder is er ook bij, die heeft de zelfde blauwe ogen als Kitty maar veel zachter. En Treesje en Grietje Brons van de boerderij, Nellie Faber van den dominee, Willempje Smal van den koster, Greta en Gerda van den bakker en nog wel vijf of zes andere meisjes, maar die ken ik niet zo precies. Kitty bedenkt steeds weer nieuwe, leuke spelletjes, het een al wilder dan het andere, Hier tussen de bomen kun je toch zoo fijn boompje vrwisselen, krijgertje en rover- tje spelen! Als ze eindelijk hijgend op het mos neer vallen, roept Kitty: „Zó'n heerlijke ver jaardag als vandaag heb ik nog nooit ge had!" En haar moeder lacht en gaat vlug de llmonadefles halen uit haar fietstas. Dat wordt een reuzefeest! Er zijn taartjes ook en koekjes en schuimpjes! Wat een verjaardag! Vijf minuutjes,zitten ze stil te genieten. Maar dan kijkt moeder opeens op haar horloge en roept; „Kinderen, het is tijd, we moeten naar huis!" De mantels worden uitgeschud en op de fietsen gebon den. De papieren worden netjes opgezocht. Even nog klinkt een luid gelach door het bos en dan wordt het heel1 stil. Je hoort alleen nog het ruisen van de hoge denne- bomen Jansje Doezel, het allerjongste kabouter meisje. dat bij het besjes wrijven heeft meegeholpen, is erg bedroefd. Ze loopt stilletjes te snikken door het kabouterbos. Wat zou er toch aan schelen? Ik denk, dat ik het wel weet: Jansje ls weer zó vreselijk geplaagd door de andere kinderen. „Ga jij nou maar weg!" heeft Pietje Snib geroepen, „jij zit toch altijd maar te dromen! Zou jij Iets leuks kunnen beden ken voor het feest van den burgemeester?" En Grietje Grotemond heeft gezegd: „Gek ke Doezel, Jij vergeet toch alles! Je ver geet je schooltas, en Je boeken en je pot lood! Morgen kom Je nog zonder neus op school!" En toen heeft Grietje haar een harde duw gegegeven, dat ze een meter ver wegstoof. Jansje moet er steeds weer om hullen als ze eraan terugdenkt. Een klein beetje gelijk hebben de meisjes wel. Ja. heel erg oplettend is Jansje niet: als ze de grote witte wolken door de lucht ziet drijven droomt ze van sprookjespalei zen en als ze de zon op het water ziet schijnen, denkt ze, dat daar beneden een betoverd slot ligt! En dan vergeet ze ver der alles om zich heen! Jansje snikt en snikt. Maar dan kijkt ze op en haar ogen worden groot en rond van bewondering. Daar heel in de verte ziet ze de grote, vuur rode zonnebal tusschen de bomen door schijnen! Wat is dat prachtig! Jansje is opeens haar verdriet vergeten. Ze wil daar naar toe! Ze loopt en loopt, hoe langer hoe harder en denkt er hele maal niet aan, dat ze allang het kabou terbos uit ls en midden ln het andere bos loopt, het gevaarlijke bos, waar soms men sen komen! En nu ls ze bijna bij dat rode, schitte rende licht. Bijnanee, toch niet! Want achter het bos ligt de hei en daar heel ver achter zinkt de rode zonnebal lang zaam weg. Jansje moet er even bij gaan zitten om het prachtige schouwspel goed te zien. En als ze daar aan de rand van het vreemde, grote bos zit, dan ziet ze opeens nog iets anders: vlak aan haar voeten ligt een snoer prachtige blauwe kralen, waar de zon ln vonkt en schittert. De grootste kraal is wel zo groot als het hoofdje van Jansje Doezel en de kleintjes groter dan haar vuistjes. O. o, wat is d&t prachtig! Jansje weet niet. dat dit een van de ver- Jaarscadeautjes is van Kitty van den dok ter en dat het meisje bij het wilde spelen de kralen heeft verloren. Ze kijkt maar, stom van verbazing! En dan denkt ze opeens: „Nu heb ik ook een geschenk, een prachtgeschenk voor mijn lieven, besten burgemeester Goedsmoeds!" Als Jansje Doezel midden ln de nacht thuiskomt, zijn vader en moeder boos en blij tegelijk. Maar de boosheid is direct weer over, als Jansje gaat vertellen van het wonderheerlijke blauwe ding, dat daar zo maar ln het mensenbos ligt te fon kelen. Direct wordt een ontdekkingsexpeditie uitgerust met een wagen en vier witte muizen en Jansje mag mee om het blauwe ding aan te wijzen. En nu raad je nooit, wat die knappe ka bouters van de ketting van wilde Kitty hebben gemaakt: een nieuwe lichtkroon voor het raadhuis. In de kralen werden grote gaten geboord en ln die gaten zijn de glimwormpjes ge kropen, zodat hun licht door het blauwe glas heenscheen. Het was geweldig feë- riek! En burgemeester Goedsmoeds heeft ge roepen: „Zo'n heerlijke dag heb Ik nog nooit gehad!" En niemand heeft na die dag Jansje Doezel meerdurven plagen R. DE RUYTERv. d. FEER. der raadsels ontvangen van: 1. pottenbakker. 2. Leeuwarden, leeuw, An, den, Laren, en, ar. 3. 1. Noord-Brab«.Jit. 2. Een man een man, een woord een woord. 4. Met grote heren is het slecht kersen eten. 5. Hoedekenskerke; nek, hen, kerk, en, hoed, kees. 6. Wal, vis; walvis. 7. Vijver, ijver (meer, eer). Fletsplaatje; fles, iets, eten, thee, soep, park, laan, apen. aren, taak, Jaap, Edam. der raadsels uit het vorige nummer. Olga Derksen, Jurrie Bekooy, Joop Schouten, /xnnie Schouten, Cootje Schouten, Nelly v. Wee- ren, Corrie v. Weizen, Dik v. 'Velzen, Trineke v. Loef, Leni v. Loef, Beppie en Annie v. d. Hart, Gé de Jong. Koos Flaman, Rudi Arkeveld, Jaap Haasnoot, Nico Optendrees, Dickie Optendrees, Coba Hensen, Rietje Brandt, Mientje Uitden- boogaard, Annie Olivier, Henk Olivier, Riet Tuinhof de Moed, Rudolf David, Hans van den Heuvel (alleen de oplossingen opschrijven voldoende), Ali Stikkelorum, Koos Stikkelorum, Annie v. d. Vos, Piet Beugel, Tom Landré, Ida de Graaf, Nanny Nauta, Ineke Kriek, Rietje Goutier, Geertje v. d. Voort, Maartje v. d. Voort, Marietje Lagerwij, Sofietje Lagerwij, Wim Rien stra, Paul Rienstra, Atze v. d. Kool, Bea v. d. Kooi, Niek Bakker, Marti Bakker, Paul Blangé, Ria de Nle, Lydia Botermans, Coba Verlind, ^lsje Verlind, Jopie Susan, Freddy Susan, Peter Westerbeek, Nellie Dorrepaal, Plonie de Geus, Joke de Vos, Anny Schipper, Adri Schipper, Rie d. Laan, Bep v. d. Laan, Aukje v. d. Walle, Mientje de Water, Jan Zandbergen, Kora Key, Lenie Brocaar, Elsfe Boterenbrood, Hansje Bo- terenbrood, Riekje Leemans, Willy Wiggers, Jannie v. d. Pluym, Koos v. d. Pluym, Nico v. d. Pluym, Annie Verloop, Niek Tegelaar, Jacques de Geus, Suze de Geus. Cobi Kleer, Wim Kleer. Afke Neuteboom, Toni Neuteboom, Ella Meine ma, Nellie Meinema, Marietje v. d. Vliet, Ber nard v. Vliet, Jannie Werk, Riek van Kampen hout, Jannie v. Kampenhout, Werner Veigel, Gerda Teljeur, Evert v. Dijk, Herman Scnoema- ker, Alle Kriek, Lenie Kriek, Anny Bekooy, J:.n- nle Hartevelt, Co Hartevelt. Marietje Laman, Stien v. d. Akker. Adrle v. d. Akker, Willy v. d. Akker, Jetty Hooghuys, Ineke Boterenbrood, Henny v. Driel, Ans Voorma, Corry de Roon Hertoge, Maartje Stavleu, Leni de Graaf. Ingezonden door Marietje Lagerwij. Tun,tf«: "Maar_ Henkl nu vraaB Je om een dubbeltje om chocola te kopen. Ben je daar eigenlijk niet veel te groot voor?" Henk: „Eigenlijk wel, Tante. Geeft U mij maar een kwartje, dan koop ik sigaretten." voor allen, om uit te kiezen; de groteren vier, de kleineren drie goede oplos singen. Let wel: De oplossing van raadsel I mag voor twee goede oplossingen tellen. Ingezonden door Zusjes de Vos. Mijn geheel is een zegswijze van 37 letters. 14, 15, 27 is de tegenstelling van in. 4 21, 18, 3, 37 is het meervoud van dal. Door een 11,. 5, 14. 6 komt men in een huis. 1, 17 1, 1, 21 zeggen kleine kinderen tegen hun moeder. 29. 10, 31, 4. 20, 6. 13 hoeden de schapen. 32, 19, 2, 32 wijst, hoe laat het is. 21. 25, 9. 36, 7. 18. 3. 10 rijdt in de sneeuw. 16, 5, 26, 35 ls een deel van de voet, 23. 28. 34 een boom. 33. 22, een voegwoord, 24. 30. 22 een telwoord, 8, 12, 34 een metaal. n. Ingezonden door Tiny Dee. Mijn eerste is een rivier in Nederland; mijn tweede een lichaamsdeel, met een klinker er achter. Mijn geheel vormt een eiland ln Zuid- Holland. III. Ingezonden door Margje Booy. Mijn geheel ls de naam van een plaats ln Noord-Brabant, van 12 letters. 6. 5, 2 is het tegengestelde van Ja, 9, 10, 11, 12 een ander woord voor: rand van een bos. In Zwitserland zijn 1, 2, 3, 4, 5, 6. Een 1, 2, 5. 3 is een roofdier. 12, 2, 5, 3 is een grote plas, 7, 8 de tegenstelling van: neer. IV. Ingezonden door Geertje Boom en door Theodora v. d. Vijver. a. Welke steenen liggen ln de Maas? b. Welke steenen kunnen niet tegen dc warmte? V. Ingezonden door Paulus Laman. Ik ben in de rat, Ik ben ook ln de kat. Ik ben niet in de muis. Wie ben ik? VI. Ingezonden door Leny Moraal. Wat vindt men op iedere viool, op iedere haan en op menig hoofd? VII. Ingezonden door Henry van Driel. Ik besta uit 3 letters, en ben een schadelijk insect. Verander Je mijn laatste letter, dan ben ik een onderaardse graver. Verander je weer mijn laatste letter, dan vind je mij in het bos. x Verander Je dan mijn laatste letter in een p, dan ben ik een leuke Ingezonden door Zusjes Schipper. Er in gelopen! „Meester, zou U ooit een kind straf geven voor iets, dat het niet gedaan heeft?" „Wel neen, jongen natuurlijk niet; dat zou heel onredelijk wezen." „Fijn Meester! Ik heb mijn huiswerk niet gedaan." Ingezonden door Bep Crama. Jansje: „Is het al één uur Moeder?" Moeder: „Nee kindje, nog niet Dat duurt nog wel een poosje." Jansje: Hm dan loopt mijn maag zeker voor." Ingezonden door Coba en Elsje Verlind. Piet: .Wim waarom loop Je met zulke grote stappen?" Wim: .O. ik heb nieuwe schoenen aan." te lopen?"U d'" °m h°Gl l°ch 11161 '/0 hard Wim: Jawel; anders slijten ze zo gauw, ala ik van die kleine stapjes neem."

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 13