LEfDfCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 5 October 1940 KERK- EN SCHOOLNIEUWS De Pers vegt Nog moeilijkheden in de vleeschdistributie Regelmatige vischvangst GEVRAAGD AANGEBODEN Een oordeel over ir. Mussert Aan de Binnenlandsche Kroniek van „De Waag" ontleenen wij het volgende over „Ir Mussert en de eenheid van ons volk". Het blad zegt: Aan den goeden wil twijfelen wij niet en gaarne willen wij ook toegeven, dat Keenige verbittering zeer goed te begrijpen is, v/aar er zooveel dwaze laster tegen den man en tegen zijn volgelingen verspreid is. Wat Seyss-Inquart verleden Zondag op de bijeenkomst van den Kultuurraad gezegd heeft omtrent de energie, waarmede de zoogenaamde landverraders tegenover de Duitsc-he overheid voor de Nederlandsche zelfstandigheid zijn opgekomen, is trou wens voor ieder, die eenigszins op de hoog te is, niets anders dan het rustige consta- teeren van een algemeen erkend feit. Mus sert is een goed Nederlander. Maar is hij ook die Nederlander, die het noodige talent, de noodige overtuigende kracht bezit, om dit volk tot eenheid, tot ware eendracht te brengen? De vraag dient gesteld te worden. Juist nu, want het bericht, dat de leider van de N.SB, met een of twee van zijn medewer kers naar Berlijn is gegaan voor belang rijke politieke besprekingen, wijst in ieder geval op de mogelijkheid van een verdere uitbreiding van Musserts machtbevoegdhe den over het Nederlandsche volk. Het feit, dat de Duitsche overheid een grootsch werk van sociale solidariteit naar het mo- del der „Winterhilfe" onder leiding plaatst van een der medewerkers van Mus sert, is overigens ook nog een bewijs van het vertrouwen, dat de Duitsche overheid ln de N.S.B. stelt. Niet als dienaars van de eigen machtsbegeerte, maar als de be middelaars tusschen Duitschers en Neder landers, wenscht de Rijks-commissaris Mussert en zijn medewerkers meerdere machtsbevoegdheden .te schenken. Tenein de de door hem gewenschte kameraad schappelijke verhouding tot stand te bren gen, waarover, hij verleden Zaterdag sprak en die wij, hier in „De Waag", ook zoo spoedig mogelijk zouden willen tot stand brengen. De vraag naar Musserts leiderschap is 1 dus van het allergrootste belang. Men kan ze ook nog zoo formuleeren: is Mussert de geschikte bemiddelaar? In alle oprechtheid moeten wij ant woorden: neen. Mussert kan bij dit werk zeer veel nuttige diensten bijdragen. De door hem geleide beweging kan als een goed ferment blijven werken. Om als de eenige, allen bezielende leider op te tre den, is hij echter niet de geschikte man. De man. die als historische held wil op treden en om dit te willen doen, dient men over heel wat moed te beschikken moet ook als een historisch personage be oordeeld mogen worden: Mussert. is een uitstekend organisator; wie hem van nabij kennen, prijzen hem ook als een man, die het verstaat de ver schillende stroomingen en temperamenten in de partij met elkaar te doen harmo- nleeren. Dat zijn op zich zelf al belang rijke leiderseigenschappen, die hij aldus ten toon spreidt. Maar er zit in zijn per soonlijkheid ergens een psychologische fout, die hem verhindert een woord te vin den dat tot het hart van het volk gaat, ja iets. dat er hem telkens toe brengt woorden te spreken of gebaren te wagen, die het volk er toe brengen zich steeds meer van hem af te wenden. Het woord van de gekruiste armen; het gebaar van de klok; het al te haastige ge roep van moordenaar! naar aanleiding van het overlijden van den ongelukkigen W.A.- man Ton, het zijn op zich zelf allerminst groote catastrophen, maar de herhaling van dergelijke fouten wordt op den duur wel catastrophaal. Ieder leider kan fouten maken. Vooral in het vuur van een rede of onder invloed der ontroering over een of andere groote gebeurtenis, kan ook de allerbeste man wel eens ontsporen Mussert schijnt dit te beseffen en het pleit voor hem, dat hij in den laatsten tijd zeer zel den optreedt in publieke vergadering. Hij is weliswaar een harde werker, maar meent zijn volk op andere wijze te kunnen dienen dan door het houden van groote ■redevoeringen. Dat is zeer verstandig. Door Jhet administratieve werk alleen echter en ■door wat men zou kunnen noemen de in terne partij diplomatie, kan men het hart van het volk niet winnen. En dit zou be- I slist noodig zijn, als men hier in Nederland door de N.S.B. alleen en onder leiding van Mussert den nieuwen weg zou willen op gaan. Er zit bij Mussert blijkbaar nog te veel rancune over den ouden partijstrijd in het eigen hart om hem den weg naar het heele volk te doen vinden. Ontstellend was b.v. de aanvang van zijn artikel in Volk en Vaderland van 27 September. Daar heet het: „In het voorjaar van 1937 won dr. H. Colijn den verkiezingsstrijd tegen de NB.B. Dienzelfden avond hosten in Rot terdam duizenden volksgenoOjan arm in arm door de «straten, want „zij hadden het gewonnen". Wat hadden zij gewon nen? De ketenen van onderdrukking en slavernij hadden zij zelf nog eens extra aangehaald en voor mij stond vast het geen ik den volgenden dag in „Volk en Vaderland" schreef, dat harde slagen dit volk zouden moeten treffen voor het uit een roes tot de werkelijkheid zou terug- keeren. Welnu, de harde slagen zijn ge komen en het was Rotterdam, die de hardste kreeg." Ook wij hebben den verkiezingsuitslag van 1937 als een ramp beschouwd. Wij waren toen evenmin als thans volgelingen van Mussert, maar wij vreesden, dat een zoo groote nederlaag van de N.S.B. door al te velen zou beschouwd worden als een over winning van de vermolmde krachten in onze politiek. Wat Mussert hier schrijft doet echter bij vele Nederlanders de ge dachte opkomen, dat hij de komst van de Duitschers hier te lande en de bommen op Rotterdam als zijn „revanche" beschouwt. RUIM VOORZIENE SCHAPEN1MARKT. De vleeschdistributie blijkt in de practijk talrijke moeilijkheden met zich mee te brengen. Talrijk zijn dan ook de klachten. Zooals we reeds in ons vorig overzicht mede deelden, v/aren de prijzen van de mindere soor ten bij de huidige wijze van classificeeren veel te hoog en moesten de slagers bij de leverantie aan him klanten geld bijpassen. De kooplui, die in hoofdzaak als tusschenpersoon van de leve rantie van slachtvee optreden, zoeken bij den t>oer natuurlijk juist het vee uit, dat de beste kansen geeft op winst en dit zijn juist de meest incourante soorten. Deze wegen levend zeer zwaar en verliezen veel gewicht, zoodat de „bout" veel geld kost. Thans worden deze beesten in een of meer lagere klassen geplaatst en nu zeiden op hun beurt de kooplui weer, dat er geld bij moest. Van deze zijde zal er echter minder moeten worden besteed, want de prijzen zijn zelfs bi) de nieuwe klasse-indeeling nog hoog genoeg in verhouding tot de vleeschprijzen. want er ko men nog zeer veel kosten bij. De consument zal het den slager niet ten kwade moeten duiden als het vleesch niet meer van de kwaliteit is zooals men dat vroeger gewend was. Want wat er op het oogenblik voor de distributie wordt aange boden, is van bijna uitsluitend 3de of 4de soort. Er komt-zeer-weinig goede kwaliteit en zooals we hooren „regent" het klachten by de slagers, doch deze hebben slechts te aanvaarden, wat er wordt toegewezen, en ondanks er in de afgeloopen week aanzien lek meer vee aan de markten voor de dis tributie werd aangevoerd, krijgen de slagers toch nog niet genoeg. Om de distributie in de naaste toekomst iets beter te doen functioneeren, is men bezig om in de koel huizen eenigen voorraad te maken. Van daar dat er deze week nog onvoldoende rundvleesch voor de directe consumptie voorhanden is. We vragen ons echter af, waar blijft de betere kwaliteit? Het blijkt, dat deze nog zooveel mo gelijk door den boer wordt vastgehouden, want men kan voor goede prijzen genoeg afwijkende dieren verkoopen. Hier ter plaatse waren gisteren ongeveer 300 stuks geleverd, welke ook bijna uitsluitend in de lagere klassen werden geplaatst. De schapenmarkt was weer zeer ruim voorzien, n.l. méér dan 3000 stuks, gelijk vorige week en de handel had een vlug verloop, terwyi de prijzen nog weer iets hooger waren. Ieder oogenblik is een slacht verbod te verwachten en dit wordt hoog tyd! Niet onmogelijk zou men anders spoe dig het fokmateriaal aanspreken. De hui dige prijzen zyn er aanlokkelijk voor. Het zelfde is in den winter '22'23 ook gebeurd. Op de gebruiksvee-afdeelingen waren de aan voeren vrij normaal en de vraag naar goed melkvee is toenemende. De prijzen zijn dan ook momenteel weer regelmatig even stijver. Voor goedsoortige kalfkoeien voor export worden vrij hooge prijzen besteed. Men moet dan ook voor goed melkvee al heel gauw aan de f.300 en daarboven, terwijl een goede versch gekalfde vaars eveneens tot aan de f.300 wordt ver kocht. Gustevee met vleesch en wat melk er onder is ook zeer in trek. Hiervoor wordt van f.200 tot f. 230 besteed. Mindere soorten f. 140180 per stuk. Vermoedelijk meent hij het niet zoo, maar telkens treft hij precies den verkeerden toon. zoodat hij steeds meer ergernis op wekt onder het volk, dat hem tóch in zijn geheel lief is. Mussert is een vlijtig man en een ver standig man. Wij hebben hem steeds voor een goed Nederlander gehouden. Hij zal als medebestuurder goed werk kunnen doen voor dit volk en als pleiter voor Neder landsche belangen wellicht meer dan eens een suuces kunnen oogsten bij de Duitsche overheid en bij de Duitsche Rijksregeering. Maar hij mist den, trouwens zeer zeldza- men, genialen vonk, die den waren volks leider maakt. Daarom juist hopen wij, dat de Duitsche overheid, die naar een kame raadschappelijke verhouding streeft tus schen Nederlanders en Duitschers. de fei ten zooals ze nu eenmaal zijn, zal willen aanvaarden en hier te lande naar andere methodes zal zoeken dan die van een in gesteld leiderschap. Is een aldus aangesteld leider trouwens wel een echte leider? Hitier heeft Europa, en vooral het Germaansche Europa, natio- naal-socialistisch gemaakt. Uit dit feit vol gen er ook voor Nederland, buitengewoon belangrijke consequenties. Het lijkt ons ech ter alles behalve noodig, dat er nu in alle kleine staten miniatuurleiders worden aan gesteld. Er is hier een zeer groot werk te verrichten. Alle goede en welwillende krachten moeten er toe gebracht worden daaraan him medewerking te verleenen. Mussert is wellicht een van de beste. Alles zou echter misloopen als men hem een taak opdroeg, waartoe het onmisbare genie hem ontbreekt. DE VISCH KOMT „DOORZETTEN". Het loopt den kustvisschers den laatsten tyd niet tegen. Het was de geheele week mooi weer, zoodat de kleine zoowel als de grootere schepen regelmatig hebben kunnen visschen. De visscherij lag deze week nog al Noordelijk. Het was een aardig gezicht 's morgens de tien tallen schepen, die uit de haven van Scheve- ningen vertrokken waren, Katwyk te zien pas- seeren. Voor de visschers is het by zonder jam mer, dat de dagen reeds zoo merkbaar gaan korten. Het is gelukkig, dat er tenminste ge durende den korten tyd, die voor visschen over biyft, behoorlyk gevangen wordt. De vischstand op de kust neemt nog regelmatig toe. Het is thans zeer goed merkbaar, dat er in de Noordzee zoo goed als niet gevischt wordt. De laatste weken worden er groote hoeveelheden schar en wytlng gevangen. Deze laatste vischsoort komt onder normale omstandigheden nooit op de kust voor. Zelfs werdén er reeds en kele groote sChclvisschen aangebracht en eenige haringen; wel een teeken, dat „de visch door komt zetten", zooals de vis- scherlui dat uitdrukken. De snürrevaadkotter K."W. 94 maakte de recorddagbesomming van .£473. Besommingen van f.300 tot f.400 voor de groote kotters wa ren geen uitzonderingen meer. De voorgaande week heeft een van deze schepen in een week tyd ruim f.2000 gèmaakt en deze week zullen er weer besommingen zyn tusschen f1500 en f2000. De wijting en schar waren niet duur, doch werden toch grif verkocht. Schol, die veel door de snurrevaadkotters werd aangebracht bracht mooie pry zen op van f.24 tot f.50 naar kwali teit en grootte. Ook de fynvischsoorten brach ten hooge prijzen op. De aanvoeren uit Denemarken en Zweden waren regelmatig. Er kwam nog veel haring: de kwaliteit hiervan loopt echter achteruit en er waren zeer veel yie. De mooie Volle haring bracht ruim f. 11 per kistje van 20 K.G. op. Er werd veel gekocht door zouters en rookers. Voor de exporteurs is het een nadeel, dat na 3 Octo ber nog maar 25% van den import, inplaats van 50% voorheen, opnieuw uitgevoerd mag worden. De Bond van Haringhandelaren heeft beslo ten om haar leden te verplichten de omzetbe lasting aan de klanten door te berekenen. De omzet van de IJmuidensche veiling bedroeg gedurende de afgeloopen maand f. 164.000 tegen September 1939, de eerste oorlogsmaand f. 231.000; dit verschil is dus niet zoo groot. De totaalomzet tot eind September bedroeg 2,6 millioen. tegen 4.7 millloen gulden in 1939. ]D ruggegraat van elk goed reclame-plan DAGBLADRECLAME Op de magere varkensmarkt kon men voor zachte pry zen weer terecht. Mestvarkens deden 25 tot 26 cent per pond levend gewicht en de biggen van 6 tot 10 weken leeftijd, f. 6 tot f. 12 per stuk. PREDIKBEURTEN. Leiden Chr. Geref. Gem.: Voonn. halftien en nam. 4 uur ds. Joh. Jansen. Doopgez. Gem.: Voorm. halfelf ds. Ten Cate. Egllse Wallone: dix heures et demie, mr. R. Blommaert, pasteur Middelbourg. Geref, Kerk in H.V. (Patrimonium)Nam. vyf uur. de heer Van Kampen. Rem. Geref. Gem.: Voorm. halfelf, prof. dr. I J. van Holk. Ver. van Vryz. Herv. (Volkshuis): Voorm. halfelf ds. E L. Nauta van Wassenaar. Geref. Kerk (Zulderkerk)Voorm. tien uur ds. D. A. Vogel van Ouderkerk a.d. LJsel; nam. vijf uur dr. Westerink. Geref. Kerk (Heerengracht)Voorm. tien uur dr. Westerlnk; nam. vyf uur ds. D. A. Vogel. Geref. Kerk (Oude Vest)Voorm. tien uur ds. Weggemans;nam. vyf uur (Bed. H. D.) ds. Wiersinga. Geref. Kerk (Morschweg (Mil. Tehuis) Voorm. tien uur ds. Wiersinga; nam, vyf uur ds. Weggemans. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf ds. Mak kink; in Patrimonium voorm. halfelf ds. Bieger. Vrije Kath. Kerk (Vreewykstr. 19): Voorm. halfelf gez. Mis. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. drie uur ds. van Beusekom. Geref. Kerk: Voorm. halfelf preeklezen en nam. drie uur de heer Den Boer van Bode graven. Alphen a, d. Ryn Ned. Herv. Kerk (Juli- anastraat): Voorm. tien uur ds. Stehouwer; nam. drie uur ds. Lekkerkerk van Bennebroek. Hulpkerk Gouwsluls: Nam. drie uur ds. Scheers. Ned, Herv. Kerk (Oudshoornscheweg)Voorm. tien uur dr. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. tien uur de heer De Jong; nam. drie uur ds. Huls van Ter Aar. Geref. Kerk (Hooftstr.)Voorm. tien uur en nam. drie uur ds. Hartkamp. Geref. Kerk (Raadhuisstraat)Voorm. tien u. ds. Mulder; nam. drie uur ds. Bosch. Geref. Kerk (de Ruyterstraat)Voorm. tien uur ds, Bosch; nam. drie uur ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestraat)Voorm. halftien en nam. 4 uur ds. Prins van Apeldoorn. Oud-Geref. Gem. Rhenaulaan: Voorm. tien en nam. vyf. uur leesdlenst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Klilsener; nam. vyf uur ds. E. E de Looze van Gouda. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vyf uur ds. Dam. Ev. Luth. Kerk: Voorm. tien uur ds. C. G. C. Visser. Geref. Gem.: Voorm. tien en nam. zes uur leesdlenst. Evangelisatiekring: Nam. halfvler samen komst. Hillegom Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. drie uur (verb, opgave) ds. Krabbe. Noordwykerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur ds. Den Hertog. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien u. ds. v. d. Windt. Katwyk a.d. Ryn Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. vyf uur ds. E. Warmolts. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half- drle ds. H. Meijerlng, Em. pred. te Katwyk aan Zee. R.K. Kerk: Voorm. 7.45 Vroegmis, pastoor Hesp.; voorm. 9.45 Hoogmis, kapelaan de Graaf. Leimulden Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf (Bed. H.A.) ds van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfvler ds. Aalders. Geref. Gem. (Tulpenstraat)Voorm. halftien en nam. vier urn- de heer Bel van R'dam. Lisse Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien en nam. vyf uur ds. J. Th. van Veenen. Gëref. Kerk: Voorm. halftien en nam. vier u. dr. Ruys. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. drie uur ds. Ponstein. Oud. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. drie uur leesdlenst. NoordwUk Binnen Ned. Herv. Gem.: Voorm. tien uur ds. W. W. Siddré; nam. drie uur (Jeugddienst) ds. Veldkamp van Valkenburg. Ger. Kerk: Voorm. tien en nam. half drie ds. H. B. Visser. Noordwyk aan Zee Ned. Herv. Kerk: V.m. tien uur ds. N. J. Cupédo; nam. drie uur (H.D.) ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. vyf uur ds. B. Bouma. Noordwyk aan Zee Geref. Kerk In H.V.: Voorm. tien uur Jeugdienst)ds. Kroon. Ocgstgeest Geref. Kerk (Maurltslaan) Voorm. halftien (HA.) en nam. drie uur ds, Eringa (H.A. en Dankz.). Geref. Kerk (Geb. v. Chr. Belangen); Voorm. halftien (HA.) dr. van Katwyk; nam. halfdrie ds. Broekstra (HA en Dankz.». Oude-Wetering Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf CBed. H.D.) ds. Geerling. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfvler ds. v. d. Bos. Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf ds. Heyn. RUnsburg Ned. Herv. Kerk: Voorm. half tien ds. Van Niftrik; nam. vyf uur ds. A. D. Meeter van Watergraafsmeer. Kerkzaal: Voorm. halftien dr. K. J. Brouwer van Oegstgeest; nam. vyf uur ds. Van Niftrik. Geref. Kerk (Rapenburg)Voorm. halftien ds. Post; nam. halfdrie ds. Van der Loo. Geref. Kerk (Voorhouterweg)Voorm. half tien ds. Van der Loo; nam. halfdrie ds. Post. Chr. Ger. Kerk: Voorm. halftien en nam. vier uur ds. J. de Jong van 's-Gravenhage. Rynzaterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf en nam. halfdrie ds. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. drie uur leesdlenst. VOOR ZONDAG 6 OCTOBER, Jaarsveld, 414,4M. 8.00 NCRV, 10.30 VPRO. 12.00 AVRO, 5.00 NCRV, 7.00—9.00 AVRO— 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Orgelconcert (opn.) 8.30 Morgenwyding 9.30 Gewyde muziek (opn.) 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst 11.40 Voor de kinderen 12.00 AVRO- Strykorkest 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 AVRO-Musette-ensemble en soliste 1.30 Grammiuziek 2.00 Boek bespreking 2.20 Pianovoordracht 2.45 Ra- dlotooneel 3.30 Gram.muziek (met toelich ting) 4.00 Schilderybespreking 4.15 AVRO- Amusementsorkest en solist 4.55 Sportbe richten ANP 5.00 K.O.V. „Kerkgezang"' met orgelbegeleiding (opn.). 5.15 Wekeiyksche ge- dachtenwisseling ANP. 5.30 Gram.muziek 6.00 Wijdingswoord 7.00 Reportage 7.15 Concertgebouworkest' 8.00 Nieuwsberichten ANP., sluiting. Kootwyk, 1875 M. KRO-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En- gelsch) 7.30 Wij beginnen den dag 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Granunuziek 9.00 Gewyde muziek (opn.) 9.20 Gram.muz. 10.00 Berichten (Duitsch) 10.15 Gram. muziek 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Granunuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. granunuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Caliente-orkest 2.45 Granunuziek 3.00 Caliente-orkest 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 KRO-Symphonie-orkest en solist 4.30 Viool en piano (opn.) 4.45 KRO-Symphonie- orkest 5.15 Wekelijksche gedachtcnwisseling ANP. 5.30 Gram.muziek 5.50 Cabaret-pro gramma (gr.pl.) 6.15 Berichten (Engelsch) 6,30 KRO-orkest 7.00 KRO-Melodlsten 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Rococo-octet 3.00 Berichten (Engelsch) 8.15 Nieuwsbe richten ANP., gram.muziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Granunuziek 8.50 wy sluiten den dag 855—9.00 Nieuwsber. ANP. MAANDAG 7 OCTOBER. Jaarsveld, 414,4 M. VARA-Uitzending 8.00 Nieuwsberichten ANP., gram.muziek 10.00 VPRO: Morgenwyding 10.15 Orgelspel 10,45 Declamatie 11.05 Zang en piano 11.30 Declamatie 11.45 Grammuziek 12.00 Berichten 12.05 -Esmeralda en solist —12.45 Nieuws- en economische berichten ANP 1.00 VARA-orkest 1.45 Gram.muziek 2.15 VARA orkest 3.00 Declamatie 3.30 Viool en plano 4.00 Grammuziek 4.30 Voor de kinderen 5.00 Zang met pianobegeleiding 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Esmeralda 6.10 VARA-orkest 6.30 Orgel spel 6.45 Berichten 6.50 Orgelspel 7.00 Vragen van den dag (ANP) 7.15 VARA-or kest 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 VARA-Strykorkest 835 Radiotooneel 8.55— 9.00 Nieuwsberichten ANP., sluiting. Kootwyk, 1875 M. NCRV-Uitzending 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En gelsch) 730 Grammuziek 8.00 Nieuwsbe richten ANP 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gram. muziek (9.00—9.15 Berichten, Duitsch) 930 Zang met pianobegeleiding en grammuziek 10.15 Gram.muziek 11.15 Berichten (En gelsch) 11.30 Grammuziek 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws en economische be richten ANP. 1.00 Stichtsch Salonorkest en grammuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Stichtsch Salonorkest 3.00 Koor-concert (opn.) 330 Berichten (Engelsch) 3.45 Pianovoordracht en gram.muziek 4.30 Gra- mofoonmuz. 5.00 Berichten f Duitsch) 5 15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Arnhemsche orkestvereenlging en soliste 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Arnhemsche or kestvereniging 7.00 Vragen van den dag (ANP.) 7.15 Berichten 7.30 Berichten (En gelsch) 7.45 Reportage of muziek 8.00 Be richten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberichten ANP., grammuziek 830 Berichten (Engelsch) 8 45 Grammuziek 835—9.00 Nieuwsberichten ANP., sluiting. Voorschoten Ver. van Vrb'z. Herv. (Leid- scheweg 66): nam. zes uur ds. Van Veen van Ryswyk. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien ds. Vroeg in de wey van Reeuwijk (Bed. HX>.); nam. halfvyf de heer De Jong -an Oudshoorn. Geref. Kerk: Voorm. halftien (Voorb. H.A.) en nam. halfdrie ds. Smldt. Oud-Geref. Gem.: Voorm. halfien en nam. vyf uur ds. Van der Kraats. Wassenaar Geref. Kerk (Zyliaan): Voorm. tien ds. Feringa; nam. drie uur cand. J. F. H. halftien, cand. J. F. H. v. d. Blom van A'dam. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)Voorm. half- (Voorb. HA.); nam. drie uur ds. Feringa. v. d. Bom. Zoetermecr Ver. tot verbr. der Ger. Waarh.: Voorm. halftien en nam. twee uur de heer Otto van Zwyndrecht. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Eethen en Drongelen cand. C. A. Korevaar te Molenaarsgraaf, te Amerfoort (zevende predikantsplaats) ds. J. W. van der Linden te Kootwijk. Benoemd tot hulpprediker te Gorssel cand. J. Strasser te Emmen. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Rotterdam-Kralingen cand. H. J. ter Haar Romeny te Usselo (O.). GEREF. KERKEN. Tweetal te Langerale cand. F. Mul te Amers foort en cand. A. Veldman te Utrecht. VRUE EVANG. GEMEENTEN. Bedankt voor de benoeming tot hulpprediker te Zaandam cand. J. W. Verhey Jr. te Schiedam. ORGEL gevraagd, liefst geen zwart hout. Aanb. opgaaf, merk, aantal registers. pr(js Bur. v. d. Blad ond. No, 2868 k. GARAGE Te huur gevraagd, een garage, liefst te Leider dorp. AdresHoogmade- sche weg 50, Leiderdorp. Kruissnarige piano gevraagd. Prijs pl.m. 75-150 Gld. Brieven opgaaf merk, houtsoort enz. Bur. van dit Blad onder No. 2867 k. DUITSE Handelscorrespondentie. Heer vraagt les in Duits ter opleiding voor de prak- tijk-examens Mercurlus, LITEH enz. door bevoegd leeraar of leerares. Prlvé- of clubles. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2906 k GRATIS scheren en haarknippen enz. 'sDlnsdagmlddags om 2 Vs eri 4ya uur. Meeste modellen om 2% uur Nleuwsteeg 12. HUISORGELTJE te koop gevraagd. Brieven niet volledige omschrij ving en allerlaagste prys Bureau van dit Blad on der No. 2944 k. BADGEISER ter overname gevraagd, in goeden 6taat. Opgave met Prys Kempenaerstraat 3, Ocgstgeest. Tel. 22317 of 20503. GRATIS knippen, onduleeren en watergolven enz. 's Dins dagmiddags om 4V2 uur. Kappersvakschool Nleuw steeg 12. OPKLAPBED Te koop gevraagd een 2- persoons opklapbed, met of zonder matras. Brieven met prysopgaaf Bur. v. d. Blad onder No. 3034 k. WESTLANDER To huur gevraagd een Westlander. een schuit van ongeveer 30 ton. Adres. H. v. d. WEIJDEN, Jullanastraat 67 Lelden. ROMANS Goede romans in prima staat te koop gevraagd. Brioven met vermelding van: schrijver of schrijf ster, titel en uiterste prijs Bur. van dit Blad onder No. 2903 k. OPLEGGER Te koop gevraagd een op legger met' schamel. HOGENES. Tel. 22108. Volmolengracht 21. NAAIMACHINES To koop gevraagd hand- of trapnaalmachlnes, defect geen bezwaar. WIJ geven de hoogste waarden. Serlngenstrnat 8. SCHERMVEST ENZ. Ter overname gevraagd, schermvest. BChennsabel. handschoen, masker (zog. éénheidsmasker)JONKER Duinoord 125. Telef. 461. Katwijk aan Zee. PIANO of VLEUGEL ter overname gevraagd. Uitsluitend brieven met fabrikaat en prijs Bur. v. d. Blad onder No. 2945 k. KINDERWAGEN Te koop gevraagd een ge bruikte dóch in goeden staat zijnde kinderwagen. Br. met prysopgaaf aan W. v, BEELEN Czp.,, Agent v. d. Blad onder letter S. te Katwijk a/d. Ryn. ZWARTE BONTJAS Ter overname gevraagd zwarte bontjas, liefst veu len. driekwart of lang, in uitstekende staat, met prijsopgave. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3092 k. ZWEEDSCH Les gevraagd in de Zweed- sche Taal. J. J. KROM HOUT, Oegstgeesterweg 54 Rynsburg. DEKZEILEN te koop gevraagd, ln ver schillende grootten. Nieu we of 2e handsch. Brieven met afmetingen en prys enz. Bur. van dit 31ad on der No. 3132 k. Oude Gramofoonplaten Wegens materlaalschaarste te koop gevraagd. L. v. GEELEN. Radio- en Gramofoonhandel, Haarl.- straat 55 t.o. Rex, Telef. 20593. NAAIMACHINE Jongelui die gaan trouwen vragen te koop hand- of trapnaaim. of Bank van Leonlngbriefje; zoomede kolen- of gasfornuis. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 3074 k. TAFELBILJART te koop gevraagd, ln prima staat, groote maat. Brieven met prijs Bur. v. d. Blad onder No. 3049 k. REFLEX CAMERA te koop gevraagd. Brieven met opgave van prijs en en merk Bur. van dit Blad onder No. 3043 k. GOEDERENBEURS Burchtsteeg 4, N. Beesten markt 79, (Veemarkt), Telef. 24013, koopt steeds k contant Inboedels, for nuizen, kachels, haarden, mangels, gewichten, bas cules, brandkasten, enz. Vraagt Inlichtingen. Van ouds adres: A. J HART- WIJK, Telef. 24013. Ook taxeeren, herstellen. BOEKHOUDEN 233 geslaagden voor de examens „Handelskennis L. O.", ..Federatie (Mer curlus). ..Vereenlglng van Leeraren'". Condities f.5.- p. mnd. per wekel. lesuur J. A. JANSEN Kamerllngb Onneslaan 15, (Kerkplein) Lelden, Tel. 22811. Inrich ten, bijhouden, controlee- ron, adviezen. Duitse en Nederlandse Handelscorresp. en conver satie. Brieven van geslaag den ter Lzage Lesgeld t. 6.- per maand. Schriftelijke lessen Instlt. ..Verkoren'^ te Wagenlngen. K VONK. leraar Mlddelb. Chem. School Stleltjes^traat 11 Lelden. Zonder Bon of Punten stoomen en verven wy uw kledingstukken. Door Ja renlange ervaring kunnen wy U de beste resultaten leveren. Dus ls de Firma Wed. F. M. BOEKKOOI uw adres! Oude Vest 189, Te lefoon 24214. Mosselen - Zeeviscb Dinsdag verkocp van een groote party eerste soort Zeeuwsche mosselen, ook schol, schar, schelvlsch en tarbot, alles tegen lage prijzen. Standplaats Vlsch- markt, by de fontein. EXPEDITIE Te huur voor de stad en omgeving: paard met wa gen op luchtbanden met knecht, Maandag. Woens dag, Vrijdag, heele dagen; Dinsdag, Donderdag na 2 uur. Te bevragen: P. OOSTENDORP, Hooge- woerd 45. Telef. 2X272. AUTOSLOPERIJ DE GRAAF, Haag weg 24, Voorschoten. Telef. Lelden 22302. In- en verkoop van auto's, onderdeelen van honderden auto's, ossen, wielen, enz. VERGROTE BM. te koop, geh. mah., compl. f. 325Tevens gevraagd een Portable schrljfmach. Te bevr.: Noordelnde 43, Lelden. WAGENS Te kooppolderwagens, bakwagens, een melkwagen voor kraankannen, een oude hondenkar. A. DE RU, Haven 17. te Lelden. HAVER EN "'IKKEN Te koop: IVfc H.A. haver en wikken, best veevoeder ook vQor paarden, by: JOH. BREGMAN, ..Was senaarhoeve' Broekweg C, Oegstgeest. DAKPANNEN Tc koop aangeboden: circa 8000 roode dakpannen (Hollandsche). Tevens een partij gehakt eikenhout te koop. Brieven Bur. v, d. Blad onder No. 2931k. Heeren winterjas Te koop: een mooie heeren winterjas (grijs) Of in ruil voor zwart colbert m. vest maat 50 of 52. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2928k Ledikant met Auping Te koop: een massief eikenhout l-pers. ledikant met orlglneele Auplng. Prijs f. 10.—. Leliestraat 94. Een bok ter dekking Aanbevelend, W. LAGER- WEI, Zoetenyoude E. R., Ommedykscheweg 183, D. ZAALBERG Stoom-, wasch- en strïjk- lnrlchtlng. Vraagt nog eenige nette wasachen. Uw adres voor wollen de kens. pluche tafelkleeden, enz. Vraagt u eens prys opgaaf I Telef. 26326. KINDERAUTO Zeer mooie klnderautc met trapbeweglng te koop. Prys f. 5.50. Magd. Moonsstraat 36. HEERENRIJWIEL Te koop: een zoo goed als nieuw heerenrywlel, tegen elk aann. bod. Hertzogstraat 6. Mangel - Hecrenrijw. Te koopKroonmangel f. 6 Heerenrywlel f. 15.bel de'ln goeden staat. Witte Singel 87. GRIJZE WINTERJAS ter overname aangeboden, voor leef tyd 14 k 15 J. Prys gulden. Brieven Bur v. d. Elad onder Nc. 2926k. H.H. KAPPERS To koop: een Haardroog- kap met motor en een elec- trlsche tondeuse. Belde ln goedon staat. Heerenstraat 63, Lelden. (Niet op Zondag) WIJ brengen een gezellige, be hagel ijke sfeer ln heel uw huls. die U voor al ln den a.s. winter niet kunt missen. FRANS NOEST. „Interieurkunst". Nleuw steeg 17. Tel. 23029. Com plete meubileerlng. SCHIMMEL H!T Tc koop r.nngcbcd t. blau we rehire irtel hit groote maat. n-.oii'ie, mr.k er. eer lijk, Adres: .J. MEYER, Ryndyk 154, Voorschoten. 3-3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11