BINNENLAND Nieuwe distributie-bonnen 81 iie Jaargang LEIDSCH DAGBIAD, Vrijdag 4 October 1940 Dorde Blsd No. 24702 Distributie van papier Vordering van auto's voor Duifsche Weermacht GEMENGD NIEUWS Voor duitend gulden aan naalden gestolen Een en twintig dooden te Haarlem De Pers zegt: BEPERKING VAN AFLEVERING NIET TE WACHTEN. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Han del, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat maatregelen zullen worden getroffen op het gebied van de distri butie van alle soorten papier en carton, waaronder stroocarton, in rollen en vellen. Deze maatregelen zullen worden uit gevoerd door het Rijksbureau voor pa pier, gevestigd Schotersingel 9, te Haar lem. Directeur van genoemd bureau is mr. F. H. A. de Graaff. Er zal een beschikking in de Neder- landsche Staatscourant worden ge plaatst, waarin onder meer aan alle ver werkers van en alle handelaren in papier als bovenbedoeld, voor zoover zij blijkens hun jaarbalansen in de jaren 1938 en 1939 over een gemiddelden voor raad papier van ten minste 5000 kg. be schikten, de plicht wordt opgelegd bij genoemd Rijksbureau een verzoek tot inschrijving in te dienen. Hetzelfde geldt voor alle importeurs en agenten in pa pier, ongeacht de voorraden, waarover deze beschikken of beschikten. Het Rijksbureau zal te zijiner tijd bij in williging van dje ingekomen verzoeken tot inschrijving, vergunning tot voortzetting van de bedrijven verleeneri. Er wordlt op gewezen, dat een beperking van de aflevering van papier niet zal be hoeven te geschieden, terwijl naai zich Inat aanzien, evenmin maatregelen zullen wor den genomen tot regeling van de levering van papier aan het publiek. Ter bespoediging is thans reeds de gele genheid tot inschrijving bij het Rijksbureau voor papier opengesteld Den belanghebben den wordt dan ook aangeraden, zich onver wijld niet. een verzoek tot inschrijving tot dit bureau te wenden. De „Tel." meldt uit Den Haag: Sinds eenlge weken is de systematische vordering begonnen van auto's, aanvanke lijk alleen van die, welke in de jaren 1938, '39 en '40 zijn gefabriceerd. De eigenaars hebben een formulier moeten invullen en deze opgave verstrekt aan de Rijksver- keersinspecDie. Afgaande op de schriftelijke gegevens nu, beslissen de Duitsche autori teiten. welke wagens voor vordering in aan merking komen. De eigenaars ontvangen dan een oproep per post om hun wagen in te leveren. Het ligt intusschen in de be doeling om de vordering ook over oudere wagens uit te strekken. O.a. worden lang niet alle auto's van genoemde jaarklassen opgeëischt. De te vergoeden prijs wordt door taxateurs vastgesteld. Wagens, waar voor een rijvergunning is verstrekt, vallen niet onder de vordering. Naar aanleiding van zekere geruchten, dat de auto's naar Roemenië, Zweden of Rusland zouden gaan, om daar tegen goe deren te worden gebuild, stelt men in offi- cieele kringen nadrukkelijk vast, dat de auto's uitsluitend bestemd zijn voor gebruik door de Duitsche weermacht. Andersluidende beweringen missen iede- ren grond. AFLEVERING DONKERE OLIE VERBODEN. Tenzij met bijzondere vergunning. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Handel Nijver heid en Scheepvaart, brengt het volgende onder de aandacht van belanghebbenden: In de Nederlandsche Staatscourant van 1 October jJ. is opgenomen de gewijzigde donkere-oliebeschikking 1939 no. 1, waarbij is bepaald, dat met ingang van 1 October 1940 elke ailevering van donkere olie zon der vergunning, geldigen bon of bewijsstuk verboden is. Hiermede zijn de percentages van 70% voor overheidsbedrijven en 30% voor andere verbruikers vervallen. Voor elke aflevering moet derhalve een vergun ning vierden aangevraagd zooals hieronder is voorgeschreven. De voorloopige regeling, waarbij de distri butie van donkere olie voor de rivier- en binnenvaart in handen van den inspec teur-generaal van het verkeer, resp. de se cretariaten en agentschappen van dè be vrachtingscommissies is gelegd, blijft be stendigd. De toewijzing voor de veerdiensten en veerponten, zeescheepvaart, zeesleepvaart en kustvaart, wordt door het rijksbureau voor de aardolieproducten, Zeestraat 100 104, 's Gravenhage, behandeld, waarbij, wat betreft zeescheepvaart, zeesleepvaart on kustvaart, de aanvrager zijn aanvrage moet laten voorzien, van advies van de scheep vaartinspectie in het desbetreffende district, alvorens haar aan het Rijksbureau voor aardolieproducten in te zenden. De distributie voor donkere olie ten be hoeve van ae visscherij wordt van 1 Oct ber af uitsluitend behandeld door de Neder landsche visscherijcentrale of door de door "de centrale aangewezen personen. De distributie /an donkere olie voor alle overige gebruikers blijft in handen van het Rijksbureau voor aardolieproducten. De wijze van aanvragen voor het verkrijgen van een vergunning blijft Ongewijzigd, dus een groen formulier d.o. 5 voor de eerste aanvrage en voor verdere aanvragen door invulling van de achterzijde van het dooi het Rijksbureau voor-aardolieproducten aan den verbruiker te zenden „bericht van be schikbaarstelling". POSTZEGELAUTOMATEN. Veranderingen in verband met de wijziging in de tarieven. De wijziging der posttarieven, 20 Augustus J.l. ingegaan, maakt herziening der post zegel- en briefkaartenautomaten noodig. Alleen de automaten, welke na het inwer pen van 3 cent twee zegels-van iy2 cent le veren, kunnen ongewijzigd blijven, aange zien het tarief van drukwerk, waarvoor deze zegels bestemd zijn, niet is gewijzigd. De briefkaartautomaten, welke voortaan, na het inwerpen van één dubbeltje, twe^ kaarten van 5 cent zullen leveren, zullen het eerst in de groote steden binnen enkele dagen weer in gebruik worden gesteld. Voor den verkoop van postzegels van 7V2 cent ls de oplossing gevonden, dat deze, eveneens na het inwerpen van een dub beltje één postzegel van 7y2 cent en één van 2V2 cent leveren. De wijziging van deze automaten is on derhanden en zal vermoedelijk binnen en kele weken haar beslag hebben gekregen. In ieder geval zal worden getracht, de bui ten gebruikstelling zoo kort mogelijk te doen zijn. HET NOORDERLICHT. Registraties van De BUt. Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: In de avonden van 26 September, 27 Sep tember en 1 Octoberwerd hier te lande Noorderlicht waargenomen. Aan het Meteorologisch Instituut te De Bilt werden over het Pooliicht van 26 Sep tember zeven berichten ontvangen en wel uit Zeeuwsch-Vlaanderen, westelijk Noord- Brabant, Rotterdam, Wassenaar en Ede. Over het Pooliicht van 27 September, kwam één bericht in, nl. uit Schiermonnikoog, ter wijl over het Pooliicht van 1 October elt berichten ontvangen werden uit de pro vincies Friesland, Overijsel, Utrecht, Zuid- Holland, Noord-Holland en Noord-Brabant. Het amagnetisme was in de bovenge noemde avonden het sterkst gestoord op 26 September, toen de grootste afwijking der declinatie te De Bilt 4-7 minuten be droeg. In den avond van 27 September was de grootste afwijking 19 minuten en in dien van 1 October 25 minuten. BLOEM EN MEEL. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 October tot en met Vrijdag 1 November a.s. geeft de met „78" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 21/: ons tarwebloem of tarwe meel of roggebloem, of roggemeel, of zelf rijzend bakmeel, of boekvreitmeel; of grut--, tenmeel (z.g, gemengd meel). GRUTTERSWAREN. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 5 October tot en met Vrijdag 1 November as. geeft de met „76" genummerde bon van het algemeen distributlebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst, of rijstemeel, of rijstebloem. Voorts geeft gedurende bovengenoemd tijdvak de met „77" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje rechtop het koopen van 250 gram havermout, of havervlokken, of gort, of grutten. VLEESCH EN VLEESCHWAREN. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 October tot en met Zondag 13 October as. geeft elk der vier met „03. vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „03, worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen GRAANTEELT IN WERKVERSCHAFFING. Het provinciaal waterbedrijf in Noord- Holland heeft na bekomen machtiging van gedeputeerde staten besloten^ aldus het ver slag van ged. staten aan de provinciale sta ten van Noord-Holland, een duincómplex van rond 200 ha gelegen onder Egmond- Binnen, Castricum en Heemskerk, in cul tuur te brengen en geschikt te maken voor roggeteelt, zulks met het oogmerk zoowel de belangen van de werkverschaffing als die van de voedselvoorziening te dienen. De kosten van dit werk zijn geraamd op f. 220.000.— aan arbeidsloon, welk bedrag ten volle als overheidssubsidie door sociale zaken beschikbaar is gesteld en f. 80.000.— aan andere uitgaven. Laatst genoemd bedrag ls door het P.W.N. en de provincie Noord-Holland ter beschik king gesteld. Thans werken bij dit object rond 400 ar beiders uit de gemeenten Helloo, Uitgeest, Akersloot, Limmen, Koog aan de Zaan, Krommenie. Castricum, Velsen. Beverwijk. Wormerveer en Zaandijk. Het totaal in 1939 bij de objecten van de ontginningsmaatschappij Noord-Holland verloonde bedrag was f. 516.782.45 (In 1938 f. 443.135,47). BOND VAN KLEERMAKERSPATROONS. Te 's-Gravenhage is overgegaan tot de oprichting van het district Zuid-Holland van den Bond van Kleermakerspatroons. De uitvoering hiervan Was door de tijds omstandigheden eenigszins vertraagd, doch de afdeeling Den Haag had op verzoek van ihet hoofdbestuur thans het Initiatief ge nomen. De vergadering stond onder leiding van den heer H. Hoek, voorzitter van de afdeeitng. Den Haag. In een uitvoerige inleiding gaf het hoofd bestuurslid, de heer C. Doeleman, alge meen propagandaleider, een uiteenzetting van de tusschen de twee grootste pa troonsbonden bier te lande tot stand geko men fusie ln Januari jl Als uitvloeisel hiervan zullen overal distrieten gevormd moeten worden. Hierna ging men over tot het verkiezen van een voorlooplg bestuur bestaande uit de heeren Jac. Meynders, Rotterdam; Ph. Koekkoek, Den Haag: N. Molenaar, Delft; resp. voorzitter, secretaris en penningmees ter. Voorts de heeren A, de Liever, Dor drecht, alg, adjunct; G. van Zwieten, Lel den en G. van Houten, Gouda, commissa rissen. De afdeeling Vlaardingen zal nog een commissaris aanwijzen. van een rantsoen vleeschwaren. De bon nen, welke op 13 October as. nog niet ge bruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 20 October a.s., met dien verstan de, dat zij gedurende de week van 14 tot en met 20 October as. niet gebruikt zul len mogen worden, voor het betrekken van vleesch of vleeschwaren in hotels, restau rants e.d. Het rantsoen vleesèhwaren, dat per bon kam worden gekocht bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalsvleesch en voor gerookte worstsoor ten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor le- verartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. BROOD. Gedurende het tijdvak van Maandag 7 October tot en met Zondag 13 October a.s. geven de met „9" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gramander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 13 October nog niet gebruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 15 October as. met dien verstande, dat zij op 14 en 15 October a.s. niet gebruikt zullen mogen worden voor het betrekken van brood in hotels, restaurants ed. VOETGANGERSLAMPEN NOG NIET GOEDGEKEURD. Naar wij van de zijde der Rijksin spectie voor de luchtbescherming vernemen, zijn er op dit oogenblik nog geen goedge keurde lampen voor voetgangers (zaklan taarns) ln den handel verkrijgbaar. Wel zijn er eenlge lampen van verschillend fabrikaat in keuring, doch ook hierop ls nog geen goedkeuring verleend. Men doet dus verstandig met het koopen van een voetgangerslamp nog even te wachten. (Vad.) VERWERKEN VAN SCHAPENVLEESCH TOT VLEESCHWAREN ONDER CONTROLE. Tot 1 Januari 1941 is het bewerken en verwerken van schapenvleesch tot vleesch waren verboden, uitgezonderd voor geval len, waarin de Nederlandsche veehouderij- centrale vergunning heeft gegeven, INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN BURGEMEESTER VAN ZWOLLE. Gistermiddag is de nieuwbenoemde bur gemeester van Zwolle, Jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek in zijn nieuwe functie geïnstal leerd. Deze plechtigheid vond plaats ln de oude schepenzaal van het stadhuis, die, voor deze gelegenheid, op sobere doch fraaie wijze met bloemen en palmen was versierd. De Installatie van burgemeester van Kar nebeek werd behalve door mevrouw van Karnebeek en zijn vader, den Commissaris der provincie Zuidholland., o.m. bijgewoond door de burgemeesters van Steenwijk, Has selt, Olst, Gieten, Bellen, Smilde, Gasselte, den nieuwbenoemden burgemeester van Meppel G. Wisman, er den burgemeester van Zwollerkerspel, jlir. mr. G. A. Strick van Linschoten, die drie maanden waarne mend burgemeester van Zwolle is geweest. Voorts waren vele hoofden van takken van dienst aanwezig en vrienden van de fami lie van Karnebeek. VERSPREIDE BERICHTEN. Heden is het nieuwe monumentale ge bouw van het R.-K. Werkliedenverbond in „Pijlsweert" te Utrecht officieel geopend. De recherche te Amsterdam is er in de afgeloopen dagen in geslaagd een belang rijken diefstal van naalden uit het centraal magazijn voor militaire kleeding en uitrus ting ln de SarphAtistraat op te'lossen. Voor ruim duizend gulden aan stik- en pennenaalden was daar gestolen. Thans is deze geheele partij in beslag genomen en ls de zaak geheel opgehelderd. Er bleek n.l. dat een employe het grootste deel van de naalden had gestolen. Twee employe's van het magazijn hebben dezen diefstal op hun geweten en zijn dan ook inmiddels gearresteerd. De derde man, die ln deze zaak betrokken ls, is een post bode, de vader van een der beide anderen. Deze postbode heeft de partij verkocht, al thans voor het grootste deel, want een ge deelte ervan was ln den Arnstel gegooid en ls door de politie gevonden. Hij had de naalden afgeleverd aan een bona fide-koop- man, die ln de meening verkeerde, althans dat was hem door de postbode verteld, dat deze de naalden had gekregen van Iemand, die hem geld moest betalen en hem lnplaats van het geld de goederen had gegeven. Tegenover de politie hield hij vol, dat hij den buit had gekregen op een veiling. Hij had daar n.l. een kistje met ouden rommel ge kocht en daarin bij nader onderzoek de nieuwe naalden aangetroffen. Deze ver haaltjes waren eohter niet in staat de re cherche op een dwaalspoor te grengen. Hieraan moet echter de absolute voor waarde worden verbonden, dat intusschen dr. politieke wilsvorming van ons volk zich vrij verder kan ontwikkelen, overeenkom stig den aard en den wensch van ons volk. Van Duitsche zijde ls er herhaaldelijk op gewezen, dat door haar hierop geen invloed zou worden uitgeoefend. Het zou een on- culdbaren toestand geven, mocht van de nieuwe situatie door binnenlandsche groe peeringen gebruik worden gemaakt om die politieke vorming door onjuiste middelen te beïnvloeden. En juist op dit laatste punt nu ls het driemanschap niet erg genist. Die onge rustheid geldt zoowel ten aanzien van de N.S.B. als van Nationaal Front. Het stelt vast dat de N.S.B.-pers nooit anders dan hoon, laster en verdachtmaking heeft gehad voor De Nederlandsche Unie en spreekt van individueele terreurhande- lingen, die een gevaar Inhouden voor ons Volk en op den duur zullen lelden tot een desorganisatie van ons openbare leven. De Unie neemt daar ten scherpste stel ling tegen, zoowel als tegen persoonlijke verdachtmaking van de zijde van Nationaal Front. Het artikel besluit: Het parool van De Nederlandsche Uniels: Nederlandsch ln het Ideaal, Nederlandsch in de daad. De Nederlandsche zaak ls niet gebaat met dingen, die op zichzelf on-Ne- derlandsch zijn. Zij zijn een misdaad, begaan aan de volkszaak. Want ln dezen hachelijken tijd kan ons volk alleen maar in eenheid sterk zijn en deze dingen remmen den groei naar de eenheid. In plaats van dichter bijeen te brengen maken zij de verhoudingen steeds scherper en moeilijker Daarom ne men wij stelling daartegen, niet terwille van de Unie, maar terwüle van ons volk. Ons volk moet tegen die dingen in bescher ming worden genomen op de meest stel lige wijze. De Nederlandsche Unie ls het zij nog maals met nadruk vastgesteld - bereid met alle positieve krachten in ons volk samen tc werken mits voldaan wordt aan deze uitdrukkelijke voorwaarde: datcr ge werkt wordt vooi het Nederlandsche volk op Nederlandsche wijze. VOORTS 62 GEWONDEN BIJ BOMBARDEMENT. Het A.N.P. meldt nader: Nog ernstiger zijn te Haarlem de ge volgen van het bombardement dan wij gisteren konden melden. Volgens de laatste officieele gegevens, welke ons ter beschikking staan, zijn niet minder dan 21 burgers het slachtoffer gewor den van zestien brisantbommen, die de Engeischen lukraak over de stad heb ben uitgestrooid. Bij het opruimen der puinhoópen van de door een voltreffer vernielde huizen in de Voortingstragt heeft men nog enkele lijken geborgen, waardoor is komen vast te staan, dat alleen in deze straat reeds zestien per sonen om bet leven zijn gekomen. Voorts is vastgesteld, dat 56 personen licht en zes zwaar gewond zijn. Behal ve de huizen, welke door voltreffers werden vernield, hebben nog ongeveer 250 woningen schade opgeloopen, door dat ten gevolge van den luchtdruk de ruiten sprongen en de pannen van de daken werden gerukt. Een wonderbare redding vond plaats bij den bominslag aan het Spaarne. Hier vie len drie bomtreffers, een op de woning van den heer Van Melle en twee op een belendende fabriek. De heer en mevrouw Van Melle en de daar inwonende 14-jarige zoon van den heer Op den Berg lagen te bed. De heer Van Melle zag, hoe de zol dering van zijn slaapkamer neerboog. De Zuidelijke muur der woning was door de ontploffing grootendeels weggeslagen. Hij zag uit zijn bed naar bulten. De man wist uit het huls te springen en slaagde er in hulp te verkrijgen om zijn vrouw, die het bewustzijn verloren had en bekneld lag, te bevrijden. Inmiddels had de jonge Op den Berg al een goed heenkomen gevonden. In tuïtief had hij direct na de explosie zijn bril gered. Hij wasd oor een gat naar be neden gevallen en bewusteloos geraakt, doch kwam reeds spoedig bij door de hitte van het oplaaiende vuur. Met alle krachtsinspanning had hij zich vervolgens een weg naar bulten gebaand en dank zij zijn tegenwoordigheid van geest waren brandweer en politie reeds spoedig ter plaatse. Van de woning staat alleen nog het onderste gedeelte der buitenmuren. BOMMEN OP EEN KERKHOF. Gistermiddag heeft een Britsch vliegtuig een zestal brisantbommen geworpen opeen begraafplaats bij Delft. Op den doodenakker werd schade aange richt en werden graven omgewoeld. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge vallen. DOOR EEN AUTO GEGREPEN. Een achttienjarig meisje, dat op de fiets van haar werlk huiswaarts keerde, is gister middag te Almelo door een vrachtauto over reden. Het meisje fietste ln de Groote Straat en werd door een truok met oplegger gepasseerd. Op dit oogenblik drong een jongeman met zijn rijwiel tusschen haar en den vrachtauto, met het gevolg, dat het meisje viel en voor een der achterwielen van den auto terechtkwam, welke over haar heen ging en haar zoodanig verwondde, dat zij kort daarop overleed. De politie zoekt thans naaT den jongeman, wiens roekeloos rijden vermoedelijk de ooreaak van het on geval ls. VERMISTE OFFICIEREN TERECHT. De twee officieren van den Opbouwdlenst te Apeldoorn, die, zooals gemeld, op 14 Sep tember met een zellsloep van Harderwijk waren vertrokken en sedert dien werden vermist, zijn weer terecht, alfius bérlcbt De Telegraaf SLUIKHANDEL IN KOFFIE EN THEE ONTDEKT. Arrestaties te Medemblik. Twee Amsterdamsche rechercheurs zijn er gisteren ln geslaagd eenlge kettinghan delaren te arresteeren, die op clandestiene wijze handel dreven ln groote partijen kof fie en thee, die tegen uitermate hooge prij zen werden verkocht. Juist toen de leden van het complot ln het pakhuis van een grossier te Medemblik goede zaken dachten te doen met dezen winkelier, en een partij van circa 300 pond thee en een groote partij gebrande, zoo wel als ongebrande koffie, kochten voor een enorm hoogen prijs, drongen de re chercheurs het pakhuis binnen, om den grossier, diens bedienden en de smokkelaars te arresteeren. De geheele verhandelde partij koffie en thee. alsmede verschillende andere voorra den levensmiddelen, werden ln beslag ge nomen. BUITENLANDSCH GEMENGD. HEVIGE STORM IN ARCHANGELSK. Gisteren en ln den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft in het gebied van Archan- gelsk een hevige storm gewoed. Door den storm werden van vele huizen de daken af gerukt Talrijke masten van het electrische net worden omvergeworpen. In de haven van Archangelsk zijn vier lichters gezon ken. terwijl een lichter op de kade werd geworpen. De telegrafische verbinding met het Noordwestelijke deel van het genoem de gebied werd verbroken In de Witte Zee werden twee vlotter, mei een draagvermo gen van meer dan 5000 kubieke meter, die door een IJsbreker werden gesleept, door de golven vernield. Tot samen werking bereid Aan een hoofdartikel van het Drieman schap in „De Unie" (het weekblad van „De Nederlandsche Unie) ontleenen wij het volgende De Nederlandsche Unie ls geen schuil plaats voor de behoudsgezinde elementpn. Integendeel. Zij is er diep van overtuigd dat een revolutionnalre verandering dringend geboden is voor velen uit ons volk, Geen revolutlonnaire wijzigingen in de eerste plaats in ons politiek besteld, maar revolu tlonnaire wijzigingen vooral in de geeste lijke houding van zeer velen. Een leder moet leeren beseffen, dat ten slotte iedere politiek van dit oogenblik gaat om nationale en sociale waarden, Om nationale, omdat het welzijn van de volks gemeenschap uitgangspunt en einddoel ls van alle politiek beleid, waaraan het. wel zijn van den enkeling ondergeschikt ls. Om sociale, omdat het vraagstuk van den arbeid, en niet dat van het geld of wat dan ook, fundamenteel ls voor het volksbe staan. Deze nationale en sociale opbouw dient overeen te stemmen met den eigen aard van ons volk en gedragen te worden door de eeuwige beginselen van het Chris tendom. Hiernaast is De Nederlandsche Unie er van overtuigd, dat het gaat om de vestiging van een nieuwe Europeesche orde. Ook in de samenleving der volkeren had zich een individualisme baan gebroken, dat door den Volkenbond niet ls kunnen overbrugd wor den. Het ls de wensch van De Nederland sche Unie ernstig aan een nieuwe Europee sche ordening mede te werken. Al dit werk nu kan niet blijven liggen, tot de oorlog is afgeloopen. Deze vernieu wing ls noodzakelijk, hoe ook de. afloop van den oorlog zijn zal en zij zal zich moe ten doorzetten tot lederen prijs. Als men nu niet begint, gezamenlijk en met vereen de krachten, komt men tê laat, als het uur daar ls. Het feit echter, dat wij hier op het oogenblik leven in een bezet land, le vert bijzondere moeilijkheden op om aan de verwezenlijking van deze nieuwe orde te arbeiden. De Nederlandsche Unie staat op het standpunt, dat het geheel onjuist zou zijn op het oogenblik hier een regee ring te vormen. Van den anderen kant er kent zij, dat er een vacuum bestaat tus schen de bezettende overheid, en ons amb tenarenapparaat, dat in geen enkel opzicht gedragen wordt door den volkswil, omdat er tusschen den ambtenaar en het volk geen enkele band bestaat. De oplossing van dit vraagstuk lijkt niet zoo gemakkelijk. Er bestaat namelijk de behoefte aan een instantie, die het Nederlandsche volk ver tegenwoordigt en die instantie bestaat op het oogenblik niet. Nu ls er den laatsten tijd van verschillende zijden de gedachte geuit, dat er, van de zijde, der bezettlngs- autorlteiten, een college, van advies zou kunnen worden ingesteld onder leiding van een buiten en boven de partijen staand persoon. Die persoon zou het vertrouwen dienen te genieten zoowel van de bezettende over heid als van het Nederlandsche volk. Uit de beste positieve krachten van de verschil lende groepeeringen zou een keuze kun nen worden gedaan om met dezen persoon samen te werken, In het belang van de volkszaak zullen eigen aspiraties en belan gen van eigen groep ondergeschikt ge maakt moeten worden aan het algemeen belang. De laatste weken is een dergelijke oplossing in verschillende schakeeringen, van meerdere zijden voorgesteld. De Ne derlandsche Unie verklaart, dat zij tegen over een dergelijke ontwikkeling niet bij voorbaat afwijzend zou staan, aangezien zij van meening; fr dat op het .oogenblik het contact tusschen hèt Nederlandsche Volk en de Duitsche Overheid onvoldoende is.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 9