LESDSCH DAGBLAD - Eersie BSad Vrijdag 4 October 1940 Het bombardement van Haarlem VISSCHERIJ-BERICHTEN De Installatie van den Burgemeester van Leidschendam BEURSO VERZICHT Buitenland De verliezen der Britsche luchtmacht SPORT VRAGENRUBRIEK Hartelijke ontvangst van den heer H. A.C. Banning ERNSTIGE AANRIJDING TE WASSENAAR. Hedenochtend is op den Rijksstraatweg een personenauto, waarin de heer v. L. zat, tegen een vrachtauto opgereden, die uit de Van Zuylcn van Nijeveltstraat kwam. Met ernstige verwondingen is de heer v. L. naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. DE WEDEROPBOUW. Commissaris-generaal, dr. Fischbock, -bracht gisteravond te Den Haag een bezoek aan 'n op order van den regeerings-commis- saris voor den wederopbouw ingerichte kleine tentoonstelling van wederopbcuw- plannen en -projecten, welke voor de ver schillende gemeenten ontworpen zijn. De expositie was ingericht in de kantoren van den gevolmachtigde voor de bouwnijver heid. Dr. Fischbock liet blijken, dat de hoofdzaak is den herbouw van ons land in een zoo snel mogelijk tempo te doen ge schieden, en daardoor de sporen van den oorlog uitgewischt te krijgen, maar ook om daardoor de bouwnijverheid stimulans te geven en op die wijze een wezenlijke bij drage te leveren tot bestrijding der werk loosheid. Ook over de moeilijkheden van materiaal voorziening werd nog gesproken en ook deze aangelegenheid had de volle aandacht van dr. Frischböck. Hij beloofde alles te doen wat in zijn vermogen was, om hierin zooveel mogelijk te helpen. DEELEN VAN BRITSCH MILITAIR DEPOT IN EGYPTE AFGEBRAND. Uit Egypte wordt liet bericht onftvangan, dot aan den autoweg van Cairo naar de oaise Fayoem deelen van het Britsche mili taire depot zijn afgebrand. Men vermoedt, •dat Bedoeinen, di edioor de Engjeilschen uit heft grensgebied waren geëvacueerd, den brand hebben veroorzaakt. (D.NJB.) ARBEIDSDIENSTPLICHT IN RUSLAND. De sovjet-regeering heeft een reeks de creten uitgevaardigd waarin een arbeids dienstplicht wordt ingesteld voor alle jon ge mannen van 1417 jaar. Zij zullen van 6 maanden tot 2 jaar in de industrie wor den geschoold en dan nog 4 jaar worden ingedeeld bij de gemobiliseerde arbeidsre serve. Tevens zullen zij hun 2-jarigen dienstplicht in het roode leger moeten ver vullen. Deze arbeidsdienst komt onder leiding van Moskatow, een 40-jarigien vroeg-eren fa brieksarbeider, lid van den oppersten sov jet. Tevens wordt ingevoerd een schoolgeld plicht van 150400 roebel, waarmede ge broken wordt met vrij onderwijs. Dit wordt gemotiveerd met te wijzen op de betere po sitie der arbeiders. Aan lichamelijke opvoeding, speciaal vlie gen, schieten en skieën, zal alle aandacht worden geschonken. (United Press) nc* uco-u aer verscherpte lucht aanvallen op Engeland, in de tweede week van Augustus, zijn 2400 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het grootste succes behaalde de Duitsche luchtvloot in de week van 12 tot 18 Augustus, toen 643 Eritsche toestel len werden neergehaald. In September stond de week van den 2den tof; den 8sten aan den kop met 441 neergeschoten machi nes. Gedurende de drie dagen der hevigste gevechten, 7, 15 en 27 September, heeft de Britsche luchtmacht 274, de Duitsche 107 toestellen verloren. (D.N.B. WELLS IN AMERIKA. De Associated Press meldt, dat gisteren de Engelsche schrijver H. G. Wells te New York is aangekomen. Hij gaf uiting aan zijn hoop op de uiteindelijke overwinning van Engeland en deed tevens een scherpen aan val op den Britschen minister van buitep- landsche zaken lord Halifax, die volgens Wells absoluut uit de regeering moet ver dwijnen. Heel Engeland wil het aftreden van Halifax. Hij vormt de kern van alles, waar voor een vaderlandslievende Engelschman vrees koestert. Ik geef toe. zoo besloot Wells, dat dit een merkwaardige verklaring is, daar ik met toestemming van het departe ment van buitenlandsche zaken hierheen gekomen ben. (D.N.B.). ENGELSCHEN WILLEN CAÏRO VERDEDIGEN. Uit Caïro wordt gemeld, dat de Engel- schen de hoofdstad van Egypte willen ver dedigen. De bevolking is reeds grootendeels geëvacueerd. Een deel der kunstschatten en kostbare manuscripten der musea van Cairo is dezer dagen naar de grotten van het Mokattan-gebergte in de omgeving overgebracht. De Egyptische regeering stelt reeds sinds het begin van den oorlog pogingen in het werk bij het Engelsche opperbevel om Caïro tot open stad verklaard te krijgen, maar is hierin niet geslaagd. (D.N.B.). JAPANNEEZEN RUKKEN HANOI BINNEN. Naar thans te Tokio bekend wordt ge maakt, zijn Japansche troepeneenheden, die op 26 September in Haiphong zijn ge land, gisteren de hoofdstad van Fransch Indochina, Hanoi, binnengerukt. Tegelijker tijd landden formaties vliegtuigen op het vliegveld van Hanoi, Ziaram. Naar verder gemeld wordt, zijn tusschen de militaire autoriteiten van Fransch Indo china en de Japansche troepen onderhan delingen gevoerd over de vrijlating van Fransch Indochineesche gevangenen en over de teruggave van oorlogsmateriaal. Nadat deze onderhandelingen met succes waren geëindigd, zijn gisteren 2000 man van het Fransch Indochineesche leger, on der wie talrijke Fransche officieren, die bij de incidenten in den aanvaing der opera ties door de Japanneezen gevangen waren genomen, op vrije voeten gesteld. Tegelij- kert'-'d werd hef buitgemaakte oorlogs materiaal uitgeleverd aan de militaire auto riteiten van Fransch Indochina. (D.N.B.) ROEIEN. „TRITON" BESTAAT 60 JAAR. De Utrechtsche studenten roeivereeniging ..Triton" bestaat morgen 60 jaar. Hoewel de tijdsomstandigheden geen uitbundige feestvie ring toestaan, zal dit jubileum toch op sobere wijze worden gevierd. Het programma der feest viering luidt: Morgen: 12.30 uur, algemeene ledenvergade ring in de loods, waar de praeses zijn lustrum rede zal uitspreken, daarna receptie in het ge bouw van „Triton", in het park Oog in Al; Zondag: 2—5 uur wedstrijden op het Merwede- kanaal voor leden en oud-leden in samenwerking met „Viking". VOETBAL. D.S.O. IIL.D.W.S. II. Tegen L.D.W.S. II speelt D.S.O. II Zondag in de volgende opstelling: Doel: C. van Leeuwen; achter: A. van Rijs en G. de Hertog; midden: G. de Wit, C. de Hertog en C. Veelenturf; voor: Jac. Roozeboom, M. Hendriks, J. van Rijs, F. Moerkerken en A. Hoogendoorn. B. L. te K. - Indien, tengevolge van oor zaken, welke de onteigenende bij machte was uit den weg te ruimen, met-het werk, waartoe werd onteigend, niet binnen een jaar nadat het eindvonnis van onteigening in kracht van ge wijsde is gegaan, aanvang is gemaakt, of de arbeid daaraan meer dan een jaar mocht zijn gestaakt, of indien uit andere omstandigheden is aan te toonen, dat het werk blijkbaar niet tot stand zal worden gebracht, kan de ont eigende bij den rechter het afgestane terug vorderen in den toestand, waarin het zich als dan bevindt; doch onder gehoudenheid om, in evenredigheid tot de terugontvangen waarde, de schadeloosstelling terug te geven. Aantal dooden thans 26. Er zijn zestig gewonden. In aansluiting op hetgeen daaromtrent elders in dit Blad onder „Gemengd Nieuws" wordt gemeld, vernemen wij nog, dat het aantal dooden als gevolg van den Engelschen bomaanval in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Haarlem thans tot 26 gestegen. Er wordt nog één man vermist. Het stoffelijk overschot van een vrouw kon nog niet worden geïdentificeerd. Er zijn in totaal zestig gewonden. Vanochtend is een der zwaar gewonde kinderen overleden. In de ziekenhuizen bevinden zich thans nog zeven man nen, drie vrouwen en negen kinderen, wier toestand naar omstandigheden be vredigend is. Van de 26 dooden zijn 23 namen bekend: In perceel Voortingstraat No. 8 zijn ge dood: H. Hartman—Westbroek 44 jaar; E. Hartman 7 jaar, P. Hartman 12 jaar. Voortingstraat 7: J. J. HoogenesBaars 25 jaar, P. A. Hoogenes 4 jaar, H. Hoogenes 2 jaar. Voortingstraat 6: J. J. Michel 31 jaar, C. H. J. MichelVan Strien 24 jaar, C. H. H. Michel 4 jaar; G. Michel 2 jaar. Voortingstraat 9: D. A. ArnoldusBel 30 jaar. Perceel De Keystraat 22: D. Bosch 71 j., J. H. BoschSchouten 71 jaar. Van Marumstraat 31: J. van Leen 22 jaar. Perceel Camphuysstraat 14: G. Makkelie- Brouwer 45 jaar, P. Makkelie 19 jaar, F. Makkelie 5 jaar. Bakkerstraat 52: G. van Norden 59 jaar, G. J. van NordenBaltus 53 jaar. Bakkerstraat 21: H. W. G. van Strien Bötzel 58 jaar. Byzantiumstraat 13 zwart: P. W. J. Lei- sing 36 jaar. Schalkwijkerweg 39: A. Oostermeljer 48 jaar. Eindenhoutstraat 27: C. W. Kuiler 34 Jaar. Vermist wordt nog de bewoner van per ceel Bakkerstraat 21, namelijk Van Strien 65 jaar. De volgend 19 gewonden worden in de ziekenhuizen verpleegd: Van perceel Camphuysstraat lb: E. van Poeteren 10 jaar, M. van Poeteren 12 jaar, J. van Poeteren 8 jaar, E. van Poeteren Van der Putten 36 jaar. Camphuysstraat 14: H. Makkelie 49 jaar, H. Makkelie 17 jaar, G. Makkelie 15 jaar. Camphuysstraat 9: W. Sieraad—Vermeer 31 jaar. Voortingstraat 10: M. Hartman 33 jaar. H. C. Hartman 74 jaar. Voortingstraat 11: G. M Hartman--- Mentjox 28 jaar. Voortingstraat 4: A. van Brugge 7 Jaar. Voortingstraat 7: H. Hoogenes 28 jaar, A. Hogenes 7 jaar. De Keystraat 15: R. Ree 11 jaar. Weverstraat 4: H. Bötzel 20 jaar. Olieslagerslaan 24 rood: D. W. Bannink 20 jaar, H. Bannink 26 jaar. Koninginneweg 85: M. W. van de Garde 26 jaar. OOK VANNACHT VIELEN ER BOMMEN. Vannacht zijn weer op verschillende plaat sen van ons land Engelsche bommen ge vallen. Gelukkig zijn niet zooveel dooden te betreuren als gisternacht. In Hellevoet- sluis werden vier brisantbommen en ver scheidene brandbommen geworpen, waar door één persoon werd gedood en één ge wond. Ook is vrij veel schade aan woon huizen toegebracht. AMSTERDAM, 4 October. Voor de effectenbeurs bestond heden minder belangstelling, dan den laatsten tijd doorgaans het geval was. Tenminste was de handel merk baar ingekrompen. Weliswaar gaven enkele spe cialiteiten nog ruime omzetten te zien, maar over het geheel genomen was de affaire toch van zeer kalmen aard. De stemming was weinig geprononceerd.. Enkele fondsen waren iets lager. Andere een kleinigheid hooger en onder beurs- tijd was de koersbeweging onregelmatig. Voor Duitsche fondsen bestond klaarblijkelijk weer eenig aanbod, dat verband hield met winstnemingen. De kooplust woog hiertegen niet op. met het gevolg „dat in verscheidene ge vallen weer lager noteeringen tot stand kwamen. De omzetten waren niet groot, behoudens in de Young Leening, waarin het wederom levendig toeging. Deze stukken werden een drietal punten be neden het vorige slot ingezet, doch konden zich nadien een viertal procenten verbeteren, zoodat weer bijna het peil van de vorige topprijzen werd bereikt. Later op den middag trad een kleine reactie in en in doorsnee onderging de koers vrijwel geen verandering. In Nederlandsche beleggingen was niet veel te doen. De 3 tot 3pCt. leening gaf op be scheiden voet eenlge affaire te zien en bewoog zich in hoofdzaak rondom 887c. Voor het ove rige vielen noch voor de oude schuld, noch voor de jongere emissies verschillen van be- teekenis op te merken. De affaire op de locale markt was van gerin gen omvang. Aku's echter zorgden wederom voor een goede afsluiting en gaven ook nu weer flinke omzetten te zien, zij het dan ook dat de handel toch minder omvangrijk was, dan den laatsten tijd meermalen het geval was. De opening was zwak en een zestal punten beneden het vorige slot, maar vervolgens trad een krachtig herstel in. De koers steeg van 112% tot 117% waarna een kleine terugslag volgde. In Uni lever werd op kalme wijze geregeld zaken gedaan, v,'aarbij gehandeld werd tegen prijzen loopende van 117 tot 119% De Philips aandeelen lagen iets zwakker in de markt. De Nederlandsche industrieelen hadden een onregelmatig verloop en gedroegen zich naar gelang van het toevallige aanbod of de toeval lige vraag voor slechts weinig materiaal: afwij kingen van ingrijpenden aard kwamen daarbij niet voor. Voor het overige was er weinig te doen. De affaire in Suikerfondsen was onbetee- kenend. Tabakken waren prijshoudend. Hier en daar iets hooger. Rubberfondsen trokken slechts geringe attentie en waren in enkele gevallen wat lager. De Scheepvaartmarkt was stil weinig veranderd maar eerder toch aan de luien kant. Op de Petroleumafdeeling werden Olie's iets lager ingezet en bij de opening werd gehandeld tegen 223 1/2 maar langzaam en zeker liep de koers naar boven tot 228%. De affaire was van bescheiden omvang. Het zakenverkeer in Amerikanen was gering. De koersen waren niet veel veranderd, mee- rendeels iets lager. Prolongatie 2 3/4%. De middagbeurs. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 3 October. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.88 3/16 (1.88 9/16): Berlijn 76.28 (75.43); Brussel 30.11 (30.17); Helsinki 3.81 (3.82); Stockholm 44.81 (44.90); Zuerich 43.33 (43.41). Bankpapier: New York 1.86% (1.901/4; Brus sel 30.08 (30.20); Stockholm 44.76 (44.94); Zue rich 43.29 (43.45). Men zie voor Nagekomen Berichten pag. 2 van het Tweede Blad. VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 4 October. Deensche consignatievischZetschol f.42; kl. schol f.3219; schar f. 21,50—20; middel schel- visch f.47—46; klelnmiddel f.3433wijting f. 13,50; kabeljauw f.4435; haring f.2821,50; makreel f. 22,50—21,50; alles per 50 KG. Zoetwatervischsnoekbaars 6860 ct.; snoek 5046 ct.; voorn 16—10 ct.; forel f. 1,20; zalm f. 2,30. Alles per KG. LEIDEN. 4 October. Ter veemarkt aangevoerd 26 stieren; 94 kalf- en melkkoeien, f.220360, t. vlug; 293 varekoeien e.a. f. 130—240, t. vlug; 300 vette koeien; 78 graskalveren; 10 vette kalveren; 70 nuchtere kalveren; 500 vette schapen, f.40 65, per KG. schoon gewicht 80—120 ct.; 1764 weldeschapen. f.24—40; 860 vette lammeren, f.2542. per KG. schoon gewicht 70—110 ct„ t. vl.15 zeugen, f.5080; 247 mestvarkens, f20 —36, 342 biggen, f6—10, matig; 4 paarden; 37 bokken en geiten, f.5—20. LEIDEN, 4 October. Kaasmarkt. Aangevoerd 80 partijen, waarvan 72 Goudsche en 8 Leidsche. Prijs Goudsche 1ste soort f3940,50, 2e soort f.38; Leidsche 1ste soort f.3637. Handel goed. AARLANDERVEEN, 3 October. - Kipeieren f 6.306.80 per 100; stoofperen per kilo 10 ct. BODEGRAVEN, 2 Oct. Eierveiling. Aanvoer 3276 kipeieren, prijs wit f. 6,80—7,00; gemengd f. 7,00—7.40; kuikeneieren f. 4,805,50; eendeie ren f. 6.10. BOSKOOP. 3 Oct. Coop. ver. De Boskoopsche Veiling. Rozen per bos: Plorex 3045 ct., August Noack 2835 ct., Butterfly 3236 ct„ Dorus Rijkers 5866 ct., Polyantharozen 26—48 cent, Mevr. v. Straaten v. Nes 18—20 ct., Else Poulsen 18—30 ct., Briarclif 45—51 ct., Wilh. Kordes 30-40 cent, Rosalandia 3842 ct., gemengde rozen 1825 ct. Diversen per bos: Chrysanten kl. bloe mig 40—50 ct., idem tros 8—13 ct., Clematis Du- randi 1222 ct., idem Prins Hendrik 50100 ct., idem Mevr. Ie Coultre 130 ct. HOOFDDORP, 3 Oct. (Boerennoteeringen)- Rogge per 100 kilo f. 10.50, Chevalier gerst f. 10.40, wintergerst f. 10.—, haver f8.50, duive- boonen f. 14.—, paardeboonen f. 12.25, bruine boonen f22.50, groene erwten f12.50, vale erwten f. 19.gele mosterd f. 18.kanarie zaad f. 12.karwijzaad f. 31—, blauwmaanzaad f. 30.—, koolzaad f. 16.—. NIEUWKOOP. 3 Oct. Eierveiling. Aangevoerd werden 2200 eieren. Prijs f. 6,85—7,80 per 100. NIEUWVEEN. 3 Oct. Kipeieren: aanvoer 546 stuks, prijs per 100 stuks f. 7.908.20. VOORHOUT, 3 October. Slachtkonijnen fO.80 —1,80; jongere konijnen 35—60 ct.; oude kip pen 45—65 ct.; hanen tot 55 ct.; duiven tot 12 ct. Alles per stuk. ZOETERMEER, 3 Oct. Aanvoer 2700 stuks. Prijs kipeieren f. 7,00—7,50; kleine kipeleren f. 5,50—5,80; eendeieren f.5,60 per 100. De heer H. A. C. Banning, de nieuw benoemde burgemeester van Leidschen dam, heeft hedenmiddag onder groote belangstelling zijn intrede als zoodanig gedaan. Te ongeveer kwart voor twee vertrok de heer Banning van het Park Leeuwenberg, in gezelschap van de beide webhouders en den gemeente-secretaris, via den Westvliet- weg tot de Wijkerbrug. Daarna reed men door het Oosteinde van Voorburg en vervol gens weer naar Leidschendam, hierop door de geheele voormalige gemeente Veur, waarna het gezelschap te ongeveer half drie bij het Gemeentehuis arriveerde. Daar hadden zich opgesteld de leerlingen van de hoogere klassen der R.K.. Chr. en Openbare scholen, benevens de R.K. har monie St. Caecilia van Leidschendam en de R.K. fanfare uit de buurtschap, die wel komstliederen ten gehoore brachten. De Raadsvergadering. Na afloop hiervan vond in den gemeente raad de plechtige installatie van den heer Banning als burgemeester plaats. Allereerst voerde de loco-burgemeester, de heer L. C. de Koning, het woord, na de voorlezing van het besluit van de benoe ming van burgemeester Banning. Rede van weth. de Koning. De tijd, die verliep tusschen het verschei den van Uw voorganger, onzen hoogigeach- ten burgemeester Keijzer en Uw benoeming 'is er eene geweest van buitengewoon hooge spanningen, aldus spr. Het zal U daarom ook niet verwonderen, dat wij met groote ingenomenheid het be richt van Uw benoeminng hebben ontvan gen en ik mag U niet verhelen, dat de per soonlijke kennismaking met U in de voor gaande week ons de over buiging heeft ge schonken, dat U, zooals men wel zegt, „de rechte man op de rechte plaats zijt". Het zal U daarom ook niet bevreemden, dat ik thans reeds zeg, dat wij onder Uw leiding met vertrouwen de toekomst tege moet gaan. De gemeente, waarin U thans Uw ambts werk zult aanvangen, draagt sterk de ken merken van de randgemeente eener groote stad. De invloed hiervan op bestuur en wet- gevenden arbeid is groot. Uw sporen in het 'besturen van een gemeenbs hebt U reeds verdient. Wij hebben de overtuiging, dat, al zal verschil van meening nieft uitblijven, onder linge waardeering ons sbaeds zal weiten te behoeden voor het bestaan van minder vriendEchappel"ke verhoudingen. De wetenschap, doft wij allen niet anders zullen bedoelen dan ieder op zijn wijze de belangen der gemeente tr dienen, zal ons tot samenwerking in staat stellen. Leidschendam is een gemeente met perspectief. Nietegenstaande haar geboor tejaar in het grijs verleden ligt, werken nog jeugdkrachten in haar. Landbouw, veeteelt en industrie zijn hier belangrijke welvaarts bronnen. Tijdisns de ambtsperiode van wijlen bur gemeester Keijzer is reeds veel verricht voor de ontwikkeling der gemeente. Van een op somming der uitgevoerde werken moge ik mij thans onthouden. Het zal Uw taak zijn de verdere ontwik keling der gemeente in de juiste banen te leiden. Bij ons leeft het volle vertrouwen, dat bij de vervulling van die taak Uiw esnige oogmerk zal zijn, de 'belangen der gemeente Leidschendam te dienen. Wij hopen, dat Uw komst alhier voor deze gemeente een période van nieuwen 'bloei zal ontsluiten, haar welvaren door Uw burgemeesterschap zal worden bevorderd, zoodot de historie eens- melding zal kunnen maken van welvaart en zegen, die onder Uw bestuur Leidschendam en haar inge zetenen is ten deel gevallen. Ontvang thans uit mijn handen deze ambtsketen als teeken Uwer waardig heid. Moge de zuiverheid van het zilver waaruit zij is vervaardigd voor U een symbool zijn van de wijze waarop het burgemeestersambt ook hier door U wordt bekleed en moge de Almachtige U wijsheid en talenten schenken, welke gij daarvoor zult noodig hebben. Ook U mevrouw Banning en desn kinderen moge ik van deze plaats een hartelijk wel kom toeroepenHet zal ons allen een oor zaak van voortdurende blijdschap zijn, in die U zich in onze Leidschendamscbe ge meenschap zult thuis gevoelen. Moge God U gezamenlijk stellen tot een zegen voor deze gemeente en worde de ver vulling van Uw taak alhier U tot een bron van levensvreugde en levensvoldoening. Hierna droeg spreker de leiding van de vergadering aan burgemeester Banning over. Rede van burgemeester Banning. Bij de aanvaarding van het ambt van burgemeester der gemeente Leidschendam. aldus spr., is het mij een behoefte een woord van dank te richten tot den heer Secreta ris-Generaal, waarnemend Hoofd van het Department van Binnen landsche Zaken en tot den heer Minister van S'baat, Com missaris der provincie, voor het in mij ge stelde vertrouwen. Het plotseling overlijden van mijn ambtsvoorganger, den heer Keizer, ont nam aan Leidschendam een burge meester, die in den vollen zin des woords een burgervader was. Hij is der ge meente ontvallen op een oogenblik, dat hij het minst gemist kon worden en een moeilijke taak hem wachtte. En beter dan ik weten de ingezetenen dezer ge meente, dat de heer Keizer gaarne de zorgen met hen gedeeld had en alles voor hen had willen zijn. Zijn laak, zoo plotseling afgebrokenwerd voortgezet door wethouder Koning. Een woord van hartelijken dank richt ik tot U, mijnheer de waarnemend burgemeester, die ondier uiterst moeilijke omstandigiheden ge durende eeaiige maanden de verantwoorde lijkheid van het burgemeestersambt hebt gedragen. Ik kan mij de verzuchting begrij pen. die U slaakt3 bij onze kennismaking: „Ik ben blij, dat ik weer een burgemeester heb Niet genoeg kan de bevolking U dankbaar zijn voor den arbeid, door U in deze maan den verricht. Voor mij geeft deze waarne ming heft voordeel, dat ik iemand naast mij weeft, die uit eigen ervaring kan spre ken. Ik hoop, dat ik met U en meft Uw col lega in de beste verstandhouding zal mogen samenwerken Mijr de Secretaris. Zeer liooge eischen worden in het bijzonder aan de ambtenaren in deze tijden gesteld. De taak van den bur gemeester is zóó veel omvattend, daft hij 'bij zijn ambtsaanvaarding van heft stand punt uit móét gaan, dat het ambtenaren corps op hoog peil staat en dot hij veel aan zijn ambtenaren zal kunnen toever trouwen. Gelukkig hebt U mij reeds de verzekering gegeven, dot ik mij hieromtrent geen zor gen behoef te maken. Gaarne reken ik ook op Uw steun; Uw rijke ervaring, in een langdurigien loopbaan verworven, zal mij zeer te stade komen. Vanzelfsprekend goot mijn belangstelling in bijzondere mate uit naar de politie en den dienst der luchtbescherming. Moge mij spoedig blijken, dat deize beidie diensten in goede handen zijn. Gemeentewerken en gemeenftbedriiven. twee diensten, waardoor de gemeente in dageiljiksch contact met de bevolking treedt, verrichten een taak, die niet gemakkelijk te overschatten valt. Heft belang der ge meente en ook de toekomst der gemeente is er zeer nauw bij betrokken. Ook wat deze diensten betreft zal heft mij nieft aan be langstelling ontbreken. Leden van den Raad. Wanneer ik mij voor de eerste maal toft U richt wil ik een woord van hartelijken dank spreken voor de vriendelijke wijze, waarop U mijn familie en mij hebt willen ontvangen. Ik hoop, dat de samenwerking tusschen U en mij een goede zal zijn. Daft wij in eensgezindheid de moeilijkheden van dezen tijd zullen trachten te overwinnen. Ik prijs mij geluk kig. dat ik meft mij medebreng een dertien jarige ervaring als burgemeester in drie gemeenten. Ik schrik niet terug voor de moeilijke taak, die mij wacht. Wanneer een mensch in de kracht zijner jaren wordt geroepen om een groote vérantwoor- delijkheid te dragen, dan kan hij slechts dankbaar zijn voor het vertrou wen, dat in hem gesteld wordt. En ondanks de zorgen/die hem te wachten staan, aanvaardt hij blijmoedig zijn taak en dit te meer, wanneer hij weet, dat het hem gegeven is te werken voor het algemeen-welzijn. Dat heft mij gegeven zij, in samenwerking met Uwen Raad, deze gemeente tot grooten bloei te brengen. Moge ik besluiten met de bede, dat God Zijn onmisbaren zegen moge schenken aan mijn arbeid, in dienst van de gemeente Leidschendam Daarna sprak de gemeente-secretaris, de heer Van Delft in opdradht van en namens het personeel in den meest ultgebreiden zin. Uit naam van allen wenschte spr. den burgemeester van harte geluk met zijn be noeming en sprak o.a. de hoop uit, dat op zijn arbeid zegen moge rusten. Namens de kiezers der Chr.-Hist. Unie voerde de heer J. ten Koopen het woord. Deze hoopte, dat de burgemeester vele jaren in goede gezondheid als hoofd der gemeente mag doorbrengen. U komt hier in een gemeente waar veel werk is en daar zal veel van u geëischt wor den. Verschillende takken van bedrijf hebben uitbreiding noodig. Ook de arbeidersklasse moge zeker op uw steun rekenen. De middenstand vraagt van u even rech telijk behandeld te worden. Ook vraag ik van u om de aandacht voor de minderbe deelden in de gemeente. Ik hooo. dat u daar een open oog voor zult hebben. Ik weet. wel, dat de gemeentekas niet er voor open kan blijven staan, maar men heeft gaarne ook raad en daad van den burge meester. Spr. richtte zich ook tot mevrouw Ban ning en dankte de wethouders en den secretaris, die in zorgvolle dagen hun beste krachten gaven om de (remeente te dienen Op het verdere verloop van dezen voor Leidschendam gewichtigen dag komen wij nader terug.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3