Autorijden zonder benzine of generator LAATSTE BERICHTEN STADSNIEUWS LEiDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 4 October 1940 Prof. dr. N. van Wijk zestig jaar ELTAX - p/a L0RENTZKADE18 - TEL. 22863 Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag Binnenland Foto-archief „L. D." Prof. N. van Wijk Heden is onze stadgenoot Prof. N. v. Wijk zestig jaar geworden, een feit, dat voor zijn vele leerlingen en vrienden aanleiding tot een openlijke huldiging zou zijn geworden, als niet de huidige omstandigheden, die voorshands geen internationaal contact mogelijk maken, dit hadden verhinderd. Prof. van Wijk, in 1880 te Stad Delden ge boren, bezocht het gymnasium te Zwolle en studeerde vervolgens Nederlandsche lette ren te Amsterdam. Al jong gaf hij blijken van zeer bijzondere begaafdheid: het feit, dat hij na 4 jaren student te zijn geweest, op 22-jarigen leeftijd deze periode met een belangwekkende dissertatie over een Indo- germanistisch onderwerp kon afsluiten, zegt voor den ingewijde reeds genoeg. Na een jaar van voortgezette studie in Leipzig en Moskou, waarbij hij zich ook practisch met het Russisch vertrouwd maakte, v/as van Wijk eenlge jaren bij het middelbaar onderwijs en aan de Koninklijke Bibliotheek werkzaam, waarna in 1913 zijn benoeming tot hoogleeraar te Leiden voor den toen nieuwingestelden leerstoel voor Baltische en Slavische talen volgde. De keuze van Van Wijk, die totdien zich meer op het terrein der Indogermanistiek en Nederlandsche taalkunde had bewogen, is een bij uitstek gelukkige gebleken. Op het gebied der Sla vistiek vertegenwoordigt hij de Nederland sche wetenschap op schitterende wijze. Naast de moderne Slavische talen, waaraan hij dank zij zijn onuitputtelijke werkkracht en groote productiviteit tallooze publicaties wijdde, nam het Oudkcrkslavisch in zijn studie een centrale plaats in. Daarnaast bleef hij zich op het gebied van de verge lijkende en algemeene taalwetenschap be wegen, waarop hij in later jaren, vooral sinds de opkomst van de fonologie, een der leidende figuren in ons land werd. Zijn onderwijs, dat ook op vele niet-slavische leerlingen grooten invloed heeft uitgeoefend zet daarmede de roemrijke traditie van de Leidsche taalkundigen H. Kern en Uhlen- beck voort. Naast zijn groote gaven als ge leerde is het zijn warme, menschelijke be langstelling voor zijn studenten, waardoor i hij voor de wetenschappelijke vorming van i velen de leiding gevende figuur is geworden. Ondanks zijn groote productiviteit op het gebied der Oost-Europeesche talen, is Prof. van Wijk van zijn jeugdstudie der Nedeï'- i landschc taal niet vervreemd. In velerlei opzicht, o.a. als lid van de. Commissie voor het Dialectenonderzoek, neemt hij hieraan nog actief deel. Van bijzonder belang voor ons nationale kultuurgebied is zijn bewer king van het Etymologisch Woordenboek der Nederlandsche Taal, die in 1912 is ver schenen. Dat dit werk, oorspronkelijk door een Duitschen geleerde geschreven, in deze bewerking tot een volkomen nieuw boek en een standaardwerk van den eersten rang is geworden, is aan van Wijk's groote kennis, doch vooral aan zijn veel zeldzamer gaven van zuiver oordeel en intuïtief aanvoelen van taalkundige problemen te danken. Het Nederlandsche woordenboek is daardoor een der beste specimen van zijn soort ge worden. Prof. van Wijk's studievak bracht een sterke internationale oriënteering mede: naast zijn tallooze persoonlijke relaties, ook in de niet-Slavische landen van Europa, is zijn voorzitterschap van de Nederland sche Commissie voor intellectueele samen werking te noemen. Reeds hierom was een feestbundel, waartoe de plannen bestonden, slechts met breede internationale medewer king denkbaar geweest. De tijdsomstandig heden lieten de verwerkelijking van dit plan niet toe, maar velen zullen heden ongetwij feld van hun bewondering en genegenheid voor den geleerde en den beminnelijken mensch blijken geven. 14 OCTOBER GEMEENTERAAD. Ter kennis van de leden van den Gemeen teraad is gebracht, dart; de eerstvolgende vergadering van den Raad hoogstwaar schijnlijk zal plaats hebben op Maandag 14 Oct. aanstaande. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNLAND Instelling van een onderzoek naar de mogelijkheid van boezem- als drinkwater. In de alhier gehouden vereenigde ver gadering van het hoogheemraadschap van Rijnland werd meegedeeld, dat de kosten van de vervanging van de Hanepraaisluis met brug te Gouda door een duiker onge veer f.45000 zullen bedragen en dat het bouwen van een schut- en keersluis in de Gelegenheid voor ca. 30 wagens in Leiden. Brandstof geperst licht gas. Entree-storting f. 250.per wagen voor recht van afname. Inschr. op volgorde van opdracht. - Inl. bij de N.V. op 5 - 7 en 8 October a.s. van 10 tot 12 en van 14 tot 18 uur. 1504 (Inges. Med.) Nieuwe Gouwe te Gouda bij onderhandsche aanbesteding is gegund aan de N.V. Ned. Aanneming Mij. v.h. firma H. F. Boersma te 's-Gravenhage voor f. 158.000; voor dit laatste werk zal bovendien nog voor on geveer f. 50.000 zijn te besteden voor aan koop van materialen. Na onderzoek van zijn geloofsbrief werd als hoofdingeland-plaatsvervanger voor het 11e district toegelaten de heer P. van der Linde te Gouda. Na behandeling van eenige reclames te gen aanslagen in het bundergeld werd be sloten tot opheffing van de commissie uit de vereenigde vergadering voor het gaar- derboek en dienovereenkomstige wijziging van het Reglement van Orde. Besloten werd tot het voteeren van gel den voor herstellingen aan Rijnlands ob servatorium te Oudewetering, tot het ver- leenen van uitstel van aflossing over 1940 van het in 1926 aan den polder Broekvel- den en Vettenbroek verstrekt renteloos voorschot wegens dijkherstel en droogma- ling en tot verkoop van een stukje water van het Kanaal achter Alfen. Na behandeling van eenige zaken betref- lende huren en pachten werd besloten tot het voeren van een rechtsgeding tegen D. Kleen te Katwijk aan Zee wegens zijn eisch ZILVEREN JUBILEA. In den kring van het personeel der N.V. Leidsche Meelfabriek „De Sleutels" voorh. De Koster en Co.,.zal morgen het zilveren jubileum worden herdacht van een vijftal leden, t.w. de heeren J. F. Mooyman, wal- senvoerder. C. Zonneveld, chauffeur, H. Boef, -D. Pardon en J. van der Nat, allen tappers. 9 Vandaag herdacht de heer H. Boer zijn 25-jarige werkzaamheid bij de N.V. Leid sche Broodfabriek alhier. Hedenmorgen werd de jubilaris, die de functie van deeg maker uitoefent, door commissarissen, di rectie en personeel op hartelijke wijze ge huldigd. Namens den raad van commissaris sen werd het woord gevoerd door mr. H. R. Goudsmit, die zijn woorden vergezeld liet gaan van de aanbieding van een geschenk onder couvert; daarna sprak de directeur, .".e heer Bosma. die den jubilaris een di ploma en medaille wegens 25-jarigen trou wen dienst van de Ver. van Werkgevers in het Bakkersbedrijf overhandigde, terwijl de heer Stravers uit naam van het personeel een k1 k aanbood. Eenige bloemstukken verhoogden de opgewekte stemming. verbinding gesteld met de organisaties van middenstanders of van bij middenstands- bedrijven betrokkenen, teneinde haar taak naar behooren te kunnen vervullen Moch ten er vereenigingen zijn, die zich voor haar werk interesseeren, aan kunnen zij zich in verbinding stellen met haar secre taris, den heer H. de Wilde, Breestraat 93. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor heft ca/ndidaatsexamecn rechten me]J. M. Tumbelaka (Leiden) en de heeren L. Wichers Hioeth (Hilversum) en J. W. van Groningen (Deventer); voor het candidaatsexamen theologie de heeren G. Snijdeers (Delft) en L. Hijmans (Den ter dam)voor het doctoraal examen Ge neeskunde. de dames C. J. E. Molenaar (Den Haag, M. W. van Wermeskerken (Alphen a. d. Rijn\ M F. Salomonson (Dordrecht) en de heer K. J. Hardeman (Den Haag)voor het candidaatsexamen Theologie mej. M. C. Jongeling (Den Haag)voor het taalkundig candidaatsexamen Indologie: de heer C. G. van Geest 'De Lier). Hedenmiddag werd op de Beesten markt een concert gegeven door een mu ziekcorps der Duitsche weermacht, waar voor groote belangstelling bestond. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huldverfraaiende Purol. Doos 30 60 ct. Tube 45 cfc. Bij Apoth. en Drogisten. 1525 (Ingez. MecU midden onder den wedren, in geen geval een teeken van sterkte is. Het blad maakt met de volgende woorden de balans op: Zoo gaat de roem van de plutocratische wereld ten onder: Chamberlain verdwijnt, Dala- dier zit als gevangëne in arrest, Frankrijk is verslagen. Onder de slagen van het Duit sche luchtwapen, van de marine en van den Italiaanschen bondgenoot stort het empire ineen. Terwijl de mogendheden van de spil handelen en het initiatief hebben, is Chur chill bezig met wanhopige experimenten. UIT DE ITALIAANSCHE PERS. Stefani meldt uit Rome: Chamberlain, die leider was van de re geering, welke den oorlog verklaarde en zich na de nederlaag van Frankrijk terug trok om benoemd te worden tot lord privy seal, heeft ontslag genomen, zoogenaamd om gezondheidsredenen. Maar aldus merkt het Giomale d'Italia op het is duidelijk, dat dit ontslag een gevolg is van den steeds ernstiger toestand in Engeland. De Italiaansche bladen sommen in het kort de reeks nederlagen op, die Groot- Britannië het laatste jaar geleden heeft om dan tot den huidigen toestand te komen. Engeland zoo schrijft de Lavoro Fascista moet na een jaar oorlog een kabinets crisis overwinnen en dat op zichzelf zou al voldoende zijn om te bewijzen, dat de zaken vrij slecht gaan voor de vijanden van de spil. Niemand zoo voegt het blad hieraan toe denkt, dat hiermede de oorlog tegen Engeland beëindigd is of op het punt staat te eindigen, want de Engelschen zijn hard nekkig en beschikken nog over reserves. Maar deze crisis wordt door de Tribuna als een symptoom beschouwd waartegen de stevigheid en de macht van de naties van de spil afsteken. INDRUKKEN UIT LONDEN. United Press meldt uit Londen: In Engelsche politieke kringen gelooft men, dat de uittreding van Chamberlain de vooruitzichten op een verbetering in de Engelsch-Russische betrekkingen vergroot heeft, temeer daar het afscheid van Cham berlain gepaard gaat met opneming van den vakvereenigingsleider Bevin in het oorlogskabinet. Weliswaar blijft Halifax in de regeering en deze wordt in Moskou als de Sovjet-Unie-vijandig gezind beschouwd. De opneming van Kingsley Wood in het oorlogskabinet is vermoedelijk om de aan hangers van Chamberlain te verzoenen. Het ministerie voor openbare werken dat onder leiding is gekomen van Reith, is tegelijk met deze kabinetswijziging in het leven ge roepen. Over den omvang van de taak van het nieuwe ministerie zullen nog nadere mededeelingen gedaan worden. Over het algemeen wordt de kabinetswij ziging te Londen beschouwd als opnieuw een stap terug op den weg van de „bemid- delingspolitiek", waarvan Chamberlain de meest prominente leider is geweest. Men gelooft, dat de positie van Churchill ver sterkt is en dat dientengevolge een inten siever oorlogvoering van de zijde van En geland is te verwachten. In dit verband meent men, dat ook de opneming van Bevin in het oorlogskabinet als een symptoom van deze ontwikkeling is te beschouwen. Het heeft eenige verbazing gewekt, dat Kingsley Wood eveneens in het oorlogs ministerie is opgenomen. Zijn begrooting werd destijds nog gecritiseerd als te „mild" Hij heeft den post van kanselier van de schatkist behouden. Vermoedelijk heeft men daarmee de orthodoxe conservatieven willen tevreden stellen en de in de conser vatieve partij levende oppositie tegen Chur chill willen verzwakken. Het oorlogskabinet is thans van zes op acht leden gebracht en ook dit heeft eenige critiek uitgelokt. Voor juister dan de opneming van Kingsley Wood houdt men de intrede van Bevin en men concludeert daaruit, dat de Labour- man, hoewel in zekere mate een nieuweling in de politiek, zich snel tot tweeden man na Churchill zal ontwikkelen. Als opmer kenswaard vermeldt men nog. dat in het huidige oorlogskabinet drie leden van de Labourpartij zitting hebben tegen twee in het oude kabinet. De vervanging van An derson door Herbert Morrison als minister voor binnenlandsche veiligheid wordt alge meen goedgekeurd. Het betreft hier in de eerste plaats de afweer van de luchtaan vallen op Londen en Morrisson, die oud voorzitter van den Londenschen graaf- schapsraad is, kent. de hoofdstad goed. Bo vendien heeft hij als minister voor de leve ranties goed voldaan. Ook de benoeming van Lord Cranborne als minister voor de dominions wordt goedgekeurd. Cranborne is bemind en gaat door voor een verstandig man. Men gelooft, dat hem reeds eerder een ministerpost zou zijn aangeboden, als zijn zwakke gezondheid dat niet onmogelijk had gemaakt. Gelijk bekend is Cranborne in 1938 als onder-staatssecretaris van buiten- landsche zaken te zamen met den toenma- ligen minister van buitenlandsche zaken Eden afgetreden als protest tegen de „be- middelings-politiek" van Chamberlain ten opzichte van Italië en de Italiaansche hou ding in den Spaanschen burgeroorlog. tot vergoeding van schade, welke hij als huurder zou hebben geleden. Ten slotte werd op voorstel van het dagelijksch bestuur besloten tot het vo teeren van gelden voor de kosten van een onderzoek naar de mogelijkheid, boezemwater beschikbaar te stelleji voor de drinkwatervoorziening. Het is de bedoeling, de reeds voorhanden en de nog te verkrijgen gegevens te ver werken in een door Rijnland uit te ge ven rapport. RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Jaarverslag over 1939. Aan bovengenoemd verslag, samengesteld door den directeur, dr. Rassers, is het vol gende ontleend: Indien, tengevolge van het uitbreken van den oorlog, tal van ingrijpende maatregelen niet noodzakelijk waren geworden, zou 1939 stellig een zeer gunstig jaar voor het Mu seum zijn geweest. De belangstelling van de zijde van het publiek vertoonde een op vallende stijging. Bij de sluiting van het Museum op 26 Augustus waren bijna T200 bezoekers meer geboekt dan op denzelfden datum in 1938. Hier kan ik in het algemeen reeds wijzen op het groote gewicht van de aanwinsten van djt jaar, waardoor eenige ernstige leemten in de verzamelingen van de af dee ling Indonesië werden';'aangevuld. Voor een belangrijk deel slaagden wij hierin, door dat wij in staat waren aankoopen te doen uit het bedrag, dat daarvoor dit jaar ter beschikking was gesteld. Verheugend is voorts het steeds intensiever contact met Nederlandsch-Indië. Verscheidene deskun digen uit Nederlandsch-Indië op het gebied van de volkenkunde en aanverwante vak ken bezochten ons Museum, terwijl de con servator dezer instelling, de heer C. C. F. M. Ie Roux, eind April voor een tijd van acht maanden naar Indië ging als leider van de Nieuw-Guinea-expeditie, welke het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap in samenwerking met de In dische Regeering organiseerde. Daarna wordt een opsomming gegeven van de tallooze aanwinsten. Het Museum werd in 1939 tot 25 Augus tus bezocht door 4170 betalende bezoekers, terwijl aan 2513 personen, in hoofdzaak studenten aan de Rijksuniversiteit alhier, vrije toegang werd verleend. De totale op brengst der toegangsgelden bedroeg f 456.75 JLOEMISTPATROONS-VEREENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN". Ledenvergadering. Gisteravond hield bovengenoemde ver- eeniging een ledenvergadering in ,,'t Schut tershof" welke gepresideerd werd door den voorzitter, den heer A. Buurman. Deze opende de vergadering en herdacht met enkele gevoelvolle woorden het ver scheiden van twee leden en den op hoogen leeftijd overleden, bekenden tuinarchitect Leonard Springer te Haarlem, die steeds op de bres gestaan heeft voor het weerge ven van een zuivere opvatting in de tuin kunst. De notulen werden goedgekeurd, terwijl belangrijke mededeelingen werden gedaan, o.a. betreffende steunverleening aan de door oorlogsgeweld getroffen bloemisten, waar aan de aanwezigen spontaah hun mede werking toezegden. Hierna kwam de be schrijvingsbrief voor de algemeene verga dering, wolike op 16 October te Utrecht zal gehóuden worden, in behandeling. Deze be vatte tal van onderwerpen om het vak in gezonde banen te lelden. Tot afgevaardig den werden voorzitter en secretaris be noemd. Na een korte pauze had een in schrijving plaats voor gezamenlijken inkoop van tuinbouwartikelen. De vergadering sloot vroegtijdig nadat velen van de rondvraag gebruik hadden gemaakt en nadat besloten was een excur sie te houden naar het Zuiderpark te Den Haag. NED. STICHTING TOT BEVORDERING VAN DE STUDIE VAN HET NATIONAAL-SOCIALISME. Op een notariskantoor hier ter stede, al dus lezen wij in het Nat. Dagblad, is giste ren de acte van oprichting gepasseerd van de Nederlandsche Stichting tot bevordering van de studie van het nationaal-socialisme, bij verkorting N. S. B. S. V. Haar doel omvat o.m. het vestigen aan de Leidsche Universiteit van één of meer leerstoelen in het nationaal-socialisme of een zijner onderdeelen, alsmede het openen en onderhouden te Leiden van een cen trum waar studenten en andere belang stellenden gelegenheid vinden het natio naal-socialisme te bestudeerén. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: Oarl F. Genemans, Lorenitökade 59, Del den. Handelsagent in binnen- en buitenl. schoenenagenrt/uren Bijv. uitgeoef. bedr.: Groothandel in schoenen, pantoffels en fournituren, d.d. 30 Sefpt. 1940. CONTACTCOMMISSIE VOOR DE KLEIN- INDUSTRIE EN HET WINKELBEDRIJF. In een openbare vergadering van den Ge meenteraad van Leiden werd indertijd een verordening vastgesteld betreffende den werkkring en de samenstelling van „de Contactcommissie voor de Kleinindustrle en hét Winkelbedrijf". Het doel dezer com missie was, voor zoover liggend op het haar aangewezen terrein. B. en W. in het belang der Gemeente van advies te dienen. De commissie werd intusschen door den Bur gemeester geïnstalleerd en zij is met haar werkzaamheden begonnen. Zij heeft zich in NOORDERLICHT. Velen zullen opgemerkt hebben dat er gedurende de laatste nachten van een vol komen duisternis geen sprake is geweest. Het was alsof na zonsondergang de scheme ring niet wilde wijken. Dit werd veroorzaakt door noorderlicht, dat vrij gelijkmatig over den geheelen hemel was verdeeld, hier en daar, vooral in het Noordwesten en soms ook in andere richtingen wat sterker op tredend. Deze onscherp begrensde lichtpartijen verplaatsten zich voortdurend of wisselden in sterkte. Stralenbundels en kleuren zijn slechts gedurende korten tijd, zooals een dezer dagen een bericht uit Katwijk ver meldde, waargenomen. Door bijzondere pracht heeft het noorder licht zich dus in de afgeloopen week nog niet onderschelden, doch door de algemeene verduistering is het verschijnsel wel zeer opvallend. HET ONDERHOUD VAN DE VERKEERS BORDEN VOOR DUITSCH MILITAIR VERKEER. Op bevel van den Duitschen weermachts bevelhebber in Nederland heeft men in het bezette gebied borden, heikjenndaigstoor- den, richtingspijlen, voorwegwijzers, weg wijzers en aanduidingsteekens ten behoeve van het Duitsch militair verkeer in tra versen door gemeenten aangebracht. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, heeft thans aan de burgemeesters, ingevolge een door hem ontvangen mede- deeling van den höheren S.S.- und Polizei- führer doen weten, dat de gemeenten deze borden enz. in goeden staat moeten hou den. In geval van twijfel, moeten de ge meenten zich met de naastbijzijnde instan tie van de weermacht in verbinding stel len. SAMENWERKING DER TABAKVERWER KENDE INDUSTRIEËN. Naar ons wordt medegedeeld zijn er in de laatsten tijd besprekingen gehouden tus- schen de fabrikantenorganisaties in de si garen-, de sigaretten- en tabaksindustrie. Deze besprekingen hebben geleid tot de instelling van een industrie-tabak-commis sie (I.T.C.), waarvan de samenstelling dezer dagsn definitief is vastgesteld. Tot voorzitter werd benoemd de heer mr J. A. C. Martin Muller te Amsterdam, tot secretarissen de heeren mr. B. Colenbran der en mr. J. C. P. Vrij. Het bureau van de commissie is gevestigd: Willem de Zwijger laan 110, 's-Gravenhage. De I.T.C. heeft o.m. tot taak het contract tusschen de drie verwante industrieën te be vorderen en de vraagstukken, die deze be drijfstakken betreffen, gezamelijk onder het oog te doen zien. Bovendien zal de I.T.C. fungeeren als orgaan van advies en van overleg ten opzichte van regeering en offi- cieele instanties. Het overleg met de groepen, belangheb bende bij de ruwe tabak, zal spoedig worden hervat en, naar reeds thans mag worden aangenomen, leiden tot een nauwere samenwerking tussehen deze groepen en de drie tabafkverw erkende industrieën. OPLICHTER GEARRESTEERD IN DEN HAAG. Hij opereerde o.m. te Gouda, Amersfoort en Soest. De Haagsche politie is er in geslaagd een oplichter te arresteeren, die in verschillende plaatsen van het land zijn praktijken uit oefende. Het betreft hier den 24-jarigen winkelbediende P. F. J. van M., zonder vaste woonplaats. Zijn systeem was in relatie te treden met kruideniers en deze voor te spie- geien. dat hij verschillende distributiegoe- deren nog kon leveren. Hij vroeg hierbij tien procent van de koopsom vooruit. Op deze wijze wist hij o.a. te Gouda f.800. te Amersfoort f.300.— en te Soest f.400. machtig te worden. Hij stond hiervoor ge signaleerd en dezer dagen ontmoetten eenige rechercheurs hem op het Piet Hein- plein te Den Haag. Zij hielden hem aan en brachten hem naar het politiebureau, van waar hij later op transport is gesteld naar Gouda. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVERWEG GEGREPEN. Op dien onbewaalkten overweg aan de Tonselschesteeg te Har derwij Ik is vanoch tend om halfnegen een vrachtauto döor den trein gegrepen. De bestuurder, een man van ongeveer 25 jaar, was onmiddel lijk dood. De auto werd geheel vernield. TRAP VAN EEN PAARD. Toen vanmorgen de landbouwer J. Ver beek, te Hoenderloo, op zijn akker aan het ploegen v/as, kreeg hij van zijn paard, dat hij den vorigen dag had gekocht, een trap tegen het hoofd. Zwaar bloedend bleef hij liggen. De direct ontboden geneesheer, die de eerste hulp verleende, constateerde een zeer ernstige schedelbreuk. In levensge vaarlijken toestand is het slachtoffer naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. VERGUNNING VOOR EEN BEZOEK AAN DE EILANDEN. Bij het v-erleenen van vergunningen tot het zich begeven naar de eilanden, die voor met-ingezetenen niet toegankelijk zijn, is vertraging en onnoodige correspondentie ontstaan, doordat de verzoeken meesten tijds aan een willekeurige Duitsche of Hol- landsche instantie zijn gericht, Blijkens een circulaire van dien secretaris generaal, waarnemend hoofd van het de partement van bmnenlandsche zaken, ge richt aan de burgemeesters, moeten in den vervolge de verzoekers zich schriftelijk rechtstreeks wenden tot den burgemeester van de gemeente, waarvoor de vergunning gevraagd wordt. De burgemeesters dienen de verzoeken, nadat zij deze hebben onder zocht en beknopt hun standpunt hebben aangegeven, te zenden aan den stafofficier der Ordnungspolizei bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris in de betreffende provincie, dóór wden de vergunning wordt verleend. Den burgemeesters is verzocht, aan de bovenomschr&Y'en procedure nauwgezet de hand te houden en de bevolking hunner gemeente de terzake noodige aanwijzingen te geven. NEDERLANDSCHE JOURNALISTENKRING De Nederlandsche Journalistenkring heeft onlangs bij zijn leden een referendum aan hangig gemaakt over een bestuursvoorstel, houdende overgang en bloc naar het Ver bond van Nederlandsche Journalisten. Thans is gebleken dat het resultaat van deze stemming is dat ongeveer 3/4 van het aantal geldige stemmen zich uitgesproken heeft voor het bestuursvoorstel. Het ligt in de bedoeling, op 19 dezer te Utrecht een algemeene vergadering te houden ter ver dere afwikkeling van deze aangelegenheid. BARON DE VITROLLES OMGEKOMEN. Het A.N.P. meldt uit New York: De asso ciated Press meldt dat de Fransche gezant in Nederland baron De Vitrolles gisteravond tijdens de verduistering in de nabijheid van het Piccadilly Circus dood is gevonden. De doodsoorzaak is volgens de Assiciated Preai niet bekend. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2