Engeland onder Duitschen druk DONDERDAG 3 OCTOBER 1940 No. 24701 Het interieur van Leiden's Stadhuis 81ste Jaargang Londen zwaar geteisterd Suner te Rome Uitbreiding van de Hongaarsche volksvertegenwoordiging Chamberlain afgetreden Uit het Verre Oosten Verspreide Berichten EERSTE BLAD Feiten van den day LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrècht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden/2i35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden 4- portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Londen is gisteren voortdurend door op eenvolgende Duitsche gevechtseskaders aan gevallen. Tusschen den ochtend en den avond is zes maal luchtalarm gemaakt, wat de bevolking dwong zich in schuilkelders te begeven. De gunstige wolken-vorming maakte het den Duitschers mogelijk onder gunstige omstandigheden op de stad af te vliegen en systematische aanvallen uit te voeren. Het doel waren wederom voor den oorlog belangrijke werken langs de Theems en in de Oostelijke en Zuid-Oostelijke gebieden van de stad. Branden en ontploffingen in de doelen en zware rookwolken getuigden van de werking van de Duitsche aanvallen. United Press meldde gisteren uit Londen, dat de Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Dinsdag op Woensdag en gistermorgen verdeeld waren over een grooter terrein dan gewoonlijk. Om middernacht was in het stadscentrum van Londen een uur lang geen activiteit van vliegtuigen vast te stel len. Daarop echter werd de Duitsche aan val hervat. Hij richtte zich vooral tegen de buitenwijken, waar in 15 districten bommen schade aanrichtten. In de binnenstad had slechts een straat te lijden. Behalve Londen werden acht steden in het Zuid-Oosten ge bombardeerd. Heftiger dan het Zuid-Oos ten werd het Noord-Oosten van Engeland aangevallen, waar verscheidene steden het doel van tamelijk intense bombardementen waren. Een groep Duitsche bommenwerpers heeft gisteren in duikvlucht een vliegveld in het Zuidoosten van Engeland aangeval len. Alle bommen troffen doel. Loodsen en onderkomens stonden in vlammen. De startbaan werd omgewoeld en onbruikbaar gemaakt. Het D. N. B. meldt: In een groote petroleum-opslagplaats te Weymouth woedt een geweldige brand. Rechtstreeksche treffers zijn geplaatst op gevulde benzinetanks, die nog tydens den Duitschen aanval met reusachtige steek vlammen ontploften en de geheele opslag plaats in vlam zetten. Andere krachtige Duitsche aanvallen waren gericht op ha venwerken aan de Zuid- en de Oostkust van Engeland en aan de Iersche zee. Zoo zijn te Swansea en Newquai havenwerken vernield en. pakhuizen in brand gezet. Een woordvoerder van de economische afdeeling van het 9pperbevel der Duitsche weermacht heeft tegenover United Press verklaard dat Duitschland bij zijn lucht aanvallen op Engeland in hoofdzaak drie doelen heeft: lo. Londen, het centrum van het Brit- sche Empire en van de Britsche eilanden; 2o. de zich aldaar bevindende talrijke wapen- en andere fabrieken, die van be lang zijn voor den oorlog; 3o. de groote havenwerken van Londen en Liverpool, die den „mond" van het En- gelsche volk vormen. De voortdurende wijzigingen in de Duit sche tactiek hebben veel bijgedragen tot het bereiken van resultaten. De Engelsche regeering heeft te zorgen, dat de bevolking wordt voorzien van levensmiddelen, brand stof, enz., en dat zij een onderdak heeft. Voorts moet de productie in de oorlogsin dustrie op peil v/orden gehouden en ten slotte moet de Engelsche regeering verhin deren dat de invoer afneemt. Als voorbeeld van de uitwerking der Duitsche luchtaanvallen op de levensmid delenvoorziening in Engeland wees de woordvoerder er op, dat te Londen groen- tenschaarschte heerscht, het vee wegens gebrek aan veevoeder moet worden afge slacht, het boterrantsoen is verminderd en dat moeilijkheden met betrekking tot het bewaren van levensmiddelen zijn gerezen. Wat de bewapeningsindustrie betreft ci teerde de woordvoerder de mededeeling van Engelsche zijde, dat de productie met 8% is verminderd. Hij voegde hieraan toe, dat het werkelijke cijfer waarschijnlijk ten minste 16% bedraagt. Wat den invoer betreft verklaarde de woordvoerder, dat de voortdurende aanval len op de havens van Londen en Liverpool en de spoorwegknooppunten den invoer en het transport belemmeren. Tenslotte zeide de woordvoerder, dat als gevolg van de Duitsche aanvallen op En geland en de daardoor veroorzaakte schade, alsmede van de Duitsche blokkade, „gene raal honger" zich in dezen winter tegen Engeland zal keeren. Hij verklaarde, dat terwijl de winter voor Engeland de don kerste vooruitzichten opent, Duitschland, .zelfs indien het een tweeden oorlogswin ter door moet maken, daarop volkomen voorbereid is". Amerikaansche bladen, zooals de New- York Times en de New-York Herald Tri bune, melden uit Londen, dat men zich een voorstelling kan maken van de vreeselijke omstandigheden, waaronder de meerder heid van de bevolking thans den nacht doorbrengt, wanneer men een bezoek brengt aan de schuilkelders van de rijken in Westend en de schuilgelegenheden der arme bevolking in Eastend en het cen trum. Die der welgestelden zijn voorzien van bedden, stroomend warm en koud water, gemakkelijke stoelen, radio, filminstallatie en ventilatoren. Voor het ter ruste gaan worden warme dranken geserveerd en het is alles zeer gezellig. Hoe verandert echter het beeld, als men een bezoek brengt aan de stations van de ondergrondsche in het centrum! Een rit van Liverpoolstreet naar Piccadilly geeft een ontstellende ervaring. In de duistere catacomben van de onder grondsche ziet men tooneelen, die men on bestaanbaar geacht had. Reeds op het uur, dat de kantoorbedienden zich naar huis begeven, verdringt zich de menigte op de trappen. Op dozijnen perrons was geen me ter ruimte ongebruikt gelaten. Op enkele meters van voorbij razende treinen speel den kinderen. Moeders voedden haar zui gelingen, terwijl oude mannen kaart speel den. De slapers hebben oude dekens en jas sen op den smerigen grond uitgespreid. Er hing een ondragelijke lucht, want het ven tilatiesysteem, dat in normale tijden reeds niet voldeed, is thans volkomen onvol doende. De hygiënische inrichtingen kun nen niet tegen het massabezoek op en men moet voorbereid zijn op de mogelijkheid van het uitbreken van besmettelijke ziek ten. (D.N.B.) 0. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Eenin de Daily Mail gepubliceerde uit lating van den Labour-afgevaardigde, Wedgwood, dat het beperken van bombar dementen tot militaire doelen een teeken van geestelijke zwakte is en dat thans En gelsche bommen in de Friedrichstrasse zul len vallen, wordt door de Duitsche bladen als een „ondubbelzinnige ophitsing tot moord op de Berlijnsche bevolking" be schouwd. Kolonel Wedgwood, aldus schrijft de Lokal Anzeiger, beoogt met zijn eisch twee doelen. Ten eerste zou hij de wereld opnieuw willen doen gelooven, dat de vlie gers der Royal Air Force zich tot dusverre steeds hebben beperkt tot het bombar deeren van militaire doelen van de Rijks hoofdstad en ten tweede is het hem er om te doen de ophitsing tot moord aan te wakkeren. Het spélen met vuur wordt dus door de Engelschen in hun verblinding in versterkte mate voortgezet. Het Duitsche luchtwapen zal hierop een antwoord geven, een antwoord, waardoor ook den meest ar- geloozen EngeLschman de werkelijke toe stand duidelijk zal worden. De Nachtausgabe schrijft lakoniek: hier de oorlog, daar de moord. Wij zullen ook deze moordenaars klein krijgen. Serrano Suner, de Spaansche minister van binnenlandsclre zaken, heeft gistermid dag een tocht door Rome gemaakt. Overal werd hij door de bevolking hartelijk toege juicht. Later in den middag begaf hij zich naar het Palazzo Chigi, waar hij een lang durig onderhoud met den Itaiiaanschen minister van buitenlandsche zaken. Ciano had Hij keerde daama naar Villa Madama terug en bood des avonds een maaltijd aan ter eere van Ciano. United Press meldt uit Rome: De belangrijke beslissing of Spanje aan den oorlog deel zal nemen, zal. naar de meening van toonaangevende kringen al hier nog aan het einde dezer week in Ma drid genomen worden, zoodra Suner na zijn conferenties met Hitler en Mussolini teruggekeerd is. Suner is voornemens van daag per vliegtuig te vertrekken. Hij zal dan Vrijdag in de Spaansche hoofdstad aankomen en onmiddellijk aan Franco ver slag uitbrengen. Naar hier verluidt hebben zoowel Mussolini als Hitler met Suner zeer openhartig gesproken over de positie van Spanje in het huidige conflict. Het D.&.B. meldt uit Boedapest: De premier, graaf Paul Teleki, heeft gis teren twee constitutioneele wetsontwerpen ingediend, en wel over de inlijving van Noord-Zevenburgen en over de afvaardi ging van kerkelijke waardigheidsbekleders van de christelijke confessies naar den senaat. In de inlijvingswet wordt in de eerste plaats dank aan de mogendheden van de spil gebracht. Het aantal afgevaardigden voor N.-Zevenburgen wordt tot ten hoogste 63 beperkt, die op voorstel van den premier in het parlement opgenomen worden. Onafhankelijk van het recht van den Rijksregent tot benoeming van senatoren zal de senaat op eigen gelegenheid ten hoogste twaalf nieuwe leden als vertegen woordigers van Noord-Zevenburgen benoe men. Naar den senaat mogen voorts als vertegenwoordigers der christelijke confes sies slechts kerkelijke waardigheidsbekle ders afgevaardigd worden. Het- vraagstuk van het staatsburgerschap wordt overeenkomstig de richtlijnen van de Weensche arbitrage in dien zin geregeld, dat iedere Roemeen, die 30 Augustus j.l. zijn vaste woonplaats in het tot Hongarije teruggekeerde deel had, het Hongaarsche staatsburgerschap verwerft. Voor de in Roemenië verblijvende Hongaren wordt het recht van optie uitdrukkelijk erkend. Afzonderlijk wordt nog melding gemaakt van het recht van de regeering om over buitengewone credieten te beschikken voor den opbouwarbeid in Zevenburgen, alsmede REORGANISATIE VAN HET KABINET-CHURCHILL. Officieel wordt te Londen bekend ge maakt, dat Chamberlain is afgetreden als lord president of the council in het kabinet van Churchill. De koning heeft zijn ontslag aanvaard. Churchill heeft den minister van finan ciën, Kingsley Wood, ontboden en hem, evenals den minister van arbeid Bevin, uit- genoodigd zitting te nemen in het oorlogs kabinet. Chamberlain wordt vervangen door sir John Anderson, die minister voor de bin- nenlandsche veiligheid was. In zijn plaats wordt Herbert Morrison, tot dusver minis ter voor de voorziening, minister voor de binnenlandsche veiligheid. Viscount Cranborne, tot dusver contro leur der betalingen, wordt staats-secretaris der dominions ter vervanging van viscount Coldeeote. Sir Andres W. Duncan is be noemd tot minister voor de voorziening. Hij was tot dusverre minister van handel, in welke functie thans capt. Olliver Lyttle- ton is benoemd. Sir John Reith, tot dusverre minister voor het transportwezen, wordt belast met de portefeuille van openbare werken. In zijn vorige functie is benoemd kol. Bra- baaon. Het oorlogskabinet zal met de benoeming van Bevin en sir Kingsley Wood bestaan uit zeven leden. Behalve deze twee hebben nog zitting Churchill, Halifax, Greenwood, Attlee en lord Beaverbrook. (D.N.B.) om langs den weg van verordeningen zich de noodige middelen te verschaffen, in de eerste plaats voor den bouw van spoorwe gen. United Press meldt uit Boedapest: Het parlement krijgt te beslissen over een wetsontwerp waardoor het recht der Joden, in het Hongaarsche Hoogerhuis vertegen woordigd te zijn, zal worden opgeheven. Het recht, vertegenwoordigers te kiezen werd den Hongaarsche Joden gegeven door de hervorming van het Hoogerhuis in 1926, toen aan alle religies het recht gegeven werd speciale afgevaardigden in het Lager - en Hoogerhuis te kiezen. Ter motiveering van de nieuwe regeling wordt aangevoerd, dat de speciale parlementaire vertegen woordiging der Joden geen historische fun deering in het wezen der Hongaarsche grondwet heeft. ZAL ENGELAND CHINA STEUNEN? United Press meldt uit Londen: In politieke kringen alhier is men van meening dat na het sluiten van het bond genootschap tusschen Japan en de mogend heden van de spil de Engelsche politiek in het Verre Oosten zich zal bewegen in de richting, dat China als een bondgenoot van Engeland behandeld zal worden. Men is reeds bezig, eraan te werken, dat niet slechts de weg door Birma weer voor trans porten naar Tsjoenking opengesteld zal worden, doch ook dat aan Tsjang Kai-sjek rechtstreeksche hulp zal worden verleend. Er gaan geruchten, dat de Engelsche re geering reeds verscheidene maatregelen in die richting in studie heeft genomen, o.a. de verleening van een voorloopig crediet van een hall of een heel millioen pond ster ling aan Tsjoenking, welk bedrag voor aan koop van Engelsche olie in Birma gebruikt zal worden. Voorts zal mogelijk een mili taire en oeconomische missie naar China gezonden worden, die onder leiding zal staan van een bekend officier en die tot opdracht zal hebben verdere stappen voor te bereiden. Over den aard dezer verdere maatrege len is nog niets uitgelekt. Dit Engelsche voornemen trekt, naar de Jomioeri Sjimboen meldt, ten zeerste de aandacht van de Japansche regeering. Men betoogt, dat Engeland op deze wijze niet alieen het openen van nieuwe onderhande lingen, zooals destijds overeengekomen bij het treffen van een regeling voor drie maanden, bruusk negeert, maar ook defi nitief zich voornemens toont in het ge heel niet te treden in eischen van Japan. Deze plotselinge wijziging van de Engelsche houding is hoofdzakelijk een uitvloeisel van druk uit de Vereenigde Staten. Japan zal andere mogendheden, die zich zonder be grip verzetten tegen de natuurlijke reorga nisatie van Oost-Azië, niet onnoodig smee- ken haar houding te wijzigen. De Japan sche regeering zal, naar officiële kringen met klem verzekeren, de hindernissen met alle kracht weten opzij te schuiven (D.N.B.) JAPANSCHE WAARSCHUWING AAN ENGELAND EN AMERIKA. In een hoofdartikel publiceert de Asahi Sjimboen, een der meest invloedrijke in Tokio verschijnende dagbladen, de waar schuwing, dat Japan „niet gedwee den dood zal aanvaarden". Deze waarschuwing is ge richt aan het adres van Engeland en Ame rika en heeft betrekking op een verder toe passen van economischen druk op Japan. „Mocht het door Amerika tegen Japan ingevoerde embargo op staal zoo worden uitgebreid, dat het ook zou gelden voor olie en mocht een toestand ontstaan, waarin de Britsche Dominions den export van tin en rubber naar Japan zouden tegenhouden, dan zal Japan komen te staan voor een kwestie van leven en dood. Het is duidelijk, dat Japan niet gedwee den dood zal aan vaarden, wanneer het zoo'n toestand tegen- Foto ScMmmelpen ningh Christiaan de Moor is op zijn atelier bezig met de vervaardiging van gobelins, ont worpen voor het Leidsche Stadhuis. De ontwerper bezig aan het model „Werk van Barmhartigheid" (hulp van den staat aan zwakken en zieken). over zich krijgt. Japan is niet verlangend om opzettelijke wrijving te veroorzaken, maar zoolang de vestiging van een grooter Oost-Aziatischen keten van onderlingen voorspoed de eenige weg is voor Japan om te blijven leven en het eenige middel voor de rassen van Oost-Azië om in het leven te blijven en welvaart te genieten, spreekt het van zelf, dat Japan bereid en vastbesloten is om het doel van deze fundamenteele poli tiek te bereiken, ongeacht de hinderpalen, die het op zijn weg vindt." Het krachtige hoofdartikel van de Asahi Sjimboen is getiteld: „Een gelegenheid tot nadenken voor Engeland en Amerika" en geeft verder een overzicht van de Engelsch- Amerikaansche reactie op de sluiting van het driemogendhedenpact. MATSOEMIYA DOOR DEN KEIZER ONTVANGEN. Hajime Matsoemiya, de reizende Japan sche ambassadeur voor Indochina, Thail- nad, Nederlandsch-Indië en Oceanië, die 11 October uit Kobe vertrekt om zijn missie te beginnen, is gisteren door den keizer in audiëntie ontvangen. Matsoemiya, die vroe ger directeur was van de afdeeling onder zoek aan het departement van buitenland sche zaken, reist met een staf van 12 ambte naren van de ministeries van buitenland sche zaken, financiën, handel, industre, overzeesche zaken en land- en boschbouw. (Domei). DE STRIJD BIJ DAKAR. Uit Vichy wordt gemeld: maarschalk Pétain heeft den Franschen gouverneur-ge neraal en hoogen commissaris in Dakar, Boisson, voor zijn „moedige houding tijdens den Engelschen overval op Fransch West- Af rika'' het oorlogskruis met den palmtak verleend, een der hoogste Fransche onder scheidingen. Nader blijkt de Fransche torpedoboot ja ger „Audacieuxe" dien dag gezonken zijn. Deze meette 265 ton en werd in 1917 vol tooid. De bewapening bestond uit 2 kanon nen van 9.5 cm. en een aantal dieptebom men. De bemanning telde 65 koppen. (D.N.B.) HET PROCES TEGEN JEAN ZAY BEGINT VRIJDAG. United Press meldt uit Vichy: Het proces tegen Jean Zay, den Joodschen vroegeren minister van volksontwikkeling in de regeering-Daladier tijdens het begin van den oorlog, zal morgen voor het krijgs- gerecht te Clermont Ferrand beginnen. De aanklacht vermeldt desertie en vlucht voor den vijand, daar Zay aan boord van de Mas- silia gepoogd heeft Frankrijk te verlaten toen de Duitsche troepen Bordeaux nader den. Hij was toen luitenant in actieven dienst in het Fransche leger, doch verliet zijn regiment om zich aan te sluiten bl de regeering in Bordeaux. Vermoedelijk zal de behandeling geheim zijn, doch de uitspraak zal worden gepubliceerd. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Concentratie in de organisatie van den middenstand. (2de Blad). Plechtige herdenking van Leiden's ontzet. (Stadsnieuws, le Blad). De omvang der vakbeweging. (2de Blad). Lever Brothers en Unilever N.V. in 1939. (2de Blad). Vrije verkoop van zomerschoeisel verbo den. (Binnenland, 2e Blad). Plannen voor één algemeenen Neder 1 and - schen radio-omroep. (Binnenland, 2de Blad). Politie-reorganisatie in Nederland. (2de Blad). 4MSTEKDAMSCHF BEURS Wisselende stemming - Onberekenbare koersbeweging - Iets lager prijsniveau - Duitsche fondsen meerendeels iets aan geboden - Nederlandsche beleggingen weifelend - Amerikanen kalm. Buitenland De Duitsche luchtmacht blijft Engeland bestoken, (le Blad). De situatie in het Verre Oosten, (le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN" VIERDE BLAD. DE VERKIEZINGEN IN AUSTRALIË. De radio-oemroep te Londen heeft de resultaten van de verkiezingen in Australiëe bekend gemaakt. De regeering van Menzies heeft de beschikking over 24 zetels der ver eenigde Australische partij en 14 zetels der boerenpartij. Aan de zijde der oppositie heeft de labourpartij 32 zetels, terwijl de niet-communisten 4 zetels hebben verwor ven. De regeering steunt dus op een meer derheid van slechts twee zetels.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1