LAATSTE BERICHTEN LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Dinsdag 1 October 1940 Duitsch Weermachtsbericht Binnenland Rijksduilschers in het tusschen 22 en 4 uur verboden gebied Vereenigingen met een niet uitsluitend commercieel doel Buitenland Amerika en Japan Suner in Rome Italiaansch W eermachtsbericht Onze telefoonnummers Directie en Administratie25041 Redactie No. 21507 BEURSOVERZICHT OOK ZIJ MOETEN DAN BINNEN ZIJN. De rijkscommissaris voor het bezebte Ne derlandsche gefbied moatot betoetnd: De door den aigemeenen oorlogstoestan'd ontstane verhoudingen hebben mij onlangs aanleiding gegeven voor de luet-rijlcsdmt- schers, die in het kustgebied en in een deel van het achterland wonen een uitgaans verbod gedurende den tijd tusschen 22 uur 's avonds en i uur 's morgens uit te vaar digen. Ik verwacht ook van alle in bovengenoemd gebied wonende of vertoevende rijksduit- schers, dalt zij zich eveneens tusschen 22 en 4 uur niet in de open lucht ophouden. Slechts op grond van dienst of beroep is een uitzondering hierop gerechtvaardigd. DE GERUCHTEN OVER DEN W.A.-MAN TON. Naar aanleiding van verschillende ge ruchten, welke de ronde doen ten aanzien van den W.A.-man Felter Ton, die bij de -botsing in de Balistnaait te Den Haag op 7 Sept. werd gedood, wordt van officieele zijde het volgende medegedeeld: Met nadruk kan worden gezegd, dat de overleden W.A.-man Ton nimmer gevange nisstraf heeft ondergaan. Alle geruchten, welke het tegendeel beweren, waarbij zells gezegd wordt dat hij recidivist zou zijn, ■kunnen dus als volkomen onwaar en onnoo- dig grievend voor de nabestaanden worden aangemerkt. DOODELIJK ONGEVAL TE DALFSEN. Terwijl de landbouwer Mulder met een met twee paarden bespannen wagen over den Hessenweg te Dalfsem reed, schrok een der dieren van een passeerenden motor. Het werd schichtig en sloeg op hol. Mulder, die van den wagen gesprongen was om te trachten het paard wteer in zijn macht te krijgen, fcwaim bij die poging te vallen en geraakte onder de wielen, die hem over het lichaam gingen. Hij bleef bewusteloos lig gen. Nadat heon de eerste hulp was ver leend, is hij naar het Sophiaizieikeaahuis te Zwolle overgebracht, waar hij later aian de gevolgen van het ongeluk is overleden. ZOON VAN DETERDING VERMIST. Hdt DOT. meldt uit Stockholm: Nhar SvenSka Dajgbladet uit jbonden meldt, wordt de zoon van den bekenden' Nederlandsohen petroleum-magnaat Defen ding, de erfgenaam van 2 millioen pond sterling, sedert de laatste Duitsche lucht aanvallen op Engeland vermist. Op grond van de verordening van den rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied van 21 September j.l. be treffende het verkrijgen van een overzicht van vereenigingen van personen en stich tingen met niet-uitsluitend commercieel doel, heeft de commissaris-generaal voor bijzondere gevallen een teschikking gege ven, volgens welke op het gebied van orga nisatie- en stichtingwezen de heer Müller- Lehning wordt benoemd tot commissaris voor de vereenigingen en stichtingen met een niet uitsluitend commercieel doel. De thans getroffen maatregel heeft, naast het verkrijgen van een overzicht als bovengenoemd, in hoofdzaak ten doel, de verzekering der materieele rechten, die de leden tegenover hun organisaties door hun contributiebetaling hebben verworven. Het brengen van wijziging in den financieel^n toestand van voorheen met betrekking tot deze lichamen, voor zoover dit de normale udrtlgiaiven te boven ga-at, behoeft de goed keuring van den thans benoemden com missaris. Alle hierbedoelde organisaties, met of zonder rechtspersoonlijkheid, vereenigingen verbonden, stichtingen, formaties in den vorm van een vereeniging, die als een aan eensluiting van menschen te beschouwen zijn, zoo goed als alle inrichtingen en on dernemingen, die verband houden met der gelijke organisaties, staan tot nader order onder toezicht van den thans benoemden functionaris. Van 10 October a.s. af is het kantoor van dlezen commissaris gevestigd te 's-Giwen- hage, Waialsdonperweg 6-874. LLOYD GEORGE EISCHT NIEUWE SCHUILKELDERS. In het New Yorksche blad „American" stelt Lloyd George aan de Engelsche regee ring den eisch, de Londensche bevolking terstond van schuilkelders te voorzien die izoo diep liggen, dat ontploffende bommen niet gehoord kunnen worden. De Britsche expremier noemt daarvoor als reden, dat de zenuwen der bevolking door de voortdu rende bombardementen en door de aanhou dende slapeloosheid het niet langer dreigen vol te houden. Alleen schuilplaatsen, die aan de bevolking de zekerheid geven, dat zij veilig is en waarin zij ongestoord kan slapen, zal het land ervoor behoeden, dat het moreel der bevolking ineenstort. (D.N.B.) NOORSCH SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Het bureau van de Noorsche scheepvaart lijn Wilhelmsen te New-York heeft de me- dedeeling ontvangen, dat haar s.s. Tancred, groot 6094 ton, op 26 September ten Westen van Ierland getorpedeerd en tot zinken ge bracht is, terwijl het in een convooi voer. .(D.N.B.) Volgens berichten aan Amerikaansche bladen uit Sjanghai heeft de commandant van het Amerikaansche eskader in de Azia tische wateren gisteren aan boord van het vlaggeschip Augusta met Amerikaansche diplomaten geconfereerd over de evacua tie der 5.000 Amerikaansche burgers uit Sjanghai, voor het geval de betrekkingen der Ver. Skaten met Japan zich zouden ver scherpen. De Deutsche Bergwerks-zeitung meldt: De General Motors Japan Ltd. en de Ford Motor Co. of Japan Ltd. hebben besloten haar productie in Japan te staken. De bei de firma's moesten sinds het uitbreken van den Japansch-Chineeschen oorlog en de daardoor ontstane productie- en deviezen- controle haar bedrijf reeds sterk inkrim pen, daar het steeds moeilijker werd de noodige onderdeelen voor montage uit de Ver. Staten te importeeren. Daar ook een invoer van wagens kant en klaar door de invoerbeperking voor auto's zoo goed als onmogelijk is, willen beide ondernemingen zich uitsluitènd op den handel in onder deelen beperken. De hierdoor ontstane be drijf sleemte moet vervangen worden door een uitbreiding der organisatie in China. Men is voornemens nieuwe montagefabrie- ken in Sjanghai op te richten, ter bedie ning van de Chineesche markt. Daarmede volgen de autofirma's het voorbeeld van de National Cash Register Co., die onlangs haar belangrijke montagefabriek in Tokio heeft verkocht en ook voornemens is zich sterker op de Chineesche markt te concen- treeren. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche automobielindustrie besloten heeft met den uitvoer van Japansche auto's naar landen buiten het yen-blok te beginnen. Het mi nisterie van economische zaken zou aan dergelijke plannen grooten steun willen verleenen. De beide automobielfabrieken in Tokio zullien eerst eens de marktpositie in Zuid-Oost Azië bestudeeren. Zoo heeft b.v. de Toyota automobielmaatsohappijdie een modernen kleinen wagen maakt, reeds vak- menschen naar Nederlandsch-Indië ge stuurd, terwijl de Nissan automobielmaat schappij, die voor de Japansche weermacht een vrachtauto van V/2 en 2 ton fabriceert, zich vooral aan de markt van Thailand (Siam) wil wijden, daar als gevolg van het grootsche programma voor wegenaanleg al daar een goed afzetgebied voor vracht auto's te verwachten is. De Spaansche minister van binnenland- sche zaken Serrano Suner is vanmorgen uit Muenchen Jn Rome aangekomen. Op het met de Spaansche en Italiaansche vlaggen getooide station werd de gast hartelijk ont vangen door graaf Ciano. Ook werd de minister verwelkomd door de ambassadeurs •van Spanje en van Duitschland en voor aanstaande Italiaansche personen. Verge zeld van graaf Ciano reed de minister naar de villa Madama, waar hij tijdens zijn ver blijf in Rome zal logeeren. De bevolking juichte den Spaanschen gast geestdriftig toe. Vermoedelijk zal de Duce hem nog heden ontvangen. De Italiaansche bladen heeten den Spaan schen minister hartelijk welkom. De „Popoio dl Roma" schrijft in een hoofdartikel, na er op gewezen te hebben, dat het Spanje van Franco, een betrouw bare vriend van Italië en Duitschland, zich thans in Europa in het politieke systeem der asmogendheden bevindt, dat de positie van Spanje, zooals die is en blijft, voor het oogenblik hierop neerkomt, dat alles, wat in Europa en de wereld gebeurt, waakzaam en met voortdurende aandacht wordt gevolgd, terwijl het bereid is om op het geschikte oogenblik zijn rechten te doen gelden en zelfs met de wapens zijn aspiraties te ver wezenlijken. De besprekingen van Suner te Berlijn en Rome, zoo voegt het blad hieraan toe, pas sen in deze duidelijke Spaansche gedrags lijn. De vriendschap, die Spanje met Italië verbindt, gaat zoo diep, dat er geen andere feiten noodig zijn om de plaats van Madrid aan den kant van Berlijn en Rome te ver volmaken of te definieeren. Te Rome, zoo besluit de „Popoio dltalia" zullen de besprekingen eindigen, die in Ber lijn zijn begonnen en het is niet twijfelach tig. dat de gedachtenwissellngen, die Ser rano Suner zal hebben met den Duce en met graaf Ciano, al komen zij niet tot nieuwe besluiten, er toe zullen dienen de samenwerking tusschen de drie landen steeds actiever te maken. (Stefani).. Nader meldt Stefani: De Spaansche mi nister van binnenlandsche zaken Serrano Suner is vanmorgen in het Palazzo Venezla door Mussolini ontvangen. Suner was ver gezeld van den Spaanschen ambassadeur bij het Quirinaal. Daarna nam Suner deel aan een noenmaal hem door graaf Ciano aangeboden. TSJANG-KAI-SJEK EN DE NIEUWE ORDE li. een verklaring van den minister van buitenlandsche zaken der regeering Tsjang- kai-sjek wordt betoogd, dat men nooit een nieuwe orde in Groot-Oost-Azië zal erken nen, en in het bijzonder weigert, de hege monie van Japan in Groot-Oost-Azië te aanarden. (D.N.B.) DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN GANDHI EN DEN ONDERKONING. Naar belaad wordt, zijn de onderhande lingen van gisteren tusschen Gandhi en den onderkoning van Indië zonder resul taat verloopen. Gandhi verdedigde het standpunt, dat het Indische volk niet vrij willig, maar onder dwang met Engeland samenwerkt. De onderkoning verklaarde dat het Indische congres anti-oorlogspro- paganda voert en de Indiërs dwingt zijn denkbeelden te volgen. Er is nog niets be kend omtrent de verdere besluiten van Gandhi. (D.N.B.) Het opperbevel van de Dultsche weer macht maakt bekend: Overdag en des nachts viel het lucht- wapen in gesloten formaties en in talrijke indiVidueele vluchten voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland aan. Het zwaartepunt van hun gevechtsbedrijvigheid lag in Londen alsmede in het zeegebied van de Britsche eilanden. Ondanks het veelvul dig gesloten wolkendek en den mist kon de uitwerking van de bommen meerendeels duidelijk worden waargenomen. Vooral overdag had het optreden tegen Londen ondanks het krachtige afweergeschut groot succes. In de havengebieden van Londen en Liverpool ontstonden talrijke groote nieuwe branden, In Zuid-Engeland werden een vliegtuigfabriek, aan de Britsche Zuidoost kust een vliegveld en een haven op succes volle wijze met bommen bestookt. Verdragende batterijen van het landleger namen gisteren vijandelijke schepen in de haren van Dover met waargenomen succes onder vuur. Een Duïtsoh gevechtsvliegtuig bracht in helt zeegelbied ten Noordwesten van Ierland een vijandelijk koopvaardij schip van 10.000 b.rit. door voltreffers van zwaar kaliber tot zinken. Voor de Oostkust van Schotland gelukte het ter hoogte van Aberdeen een tonivooi uiteen te drijven. Twee schepen met een getaamenlijken in houd van 10.000 to.rjt. werden1 daarbij door treffers midscheeps in brand geschoten en bleven met sterke rookontwikkeling liggen. En duikboot omder 'bevel van den luitenant ter zee tweede Masse Jenisch bracht zes be wapende vijandelijke koopvaardijschepen inet 24.700 b.r.t. tot zinken. Een andere duikboot heeft twee bewa pende vijandelijke koopvaardijschepen van in totaal 15.000 b.rit. tot zinken gebracht en twee andere zwaar beschadigd. Britsche vliegtuigen' stuitten bij de poging om Noord- en West-Duitschland binnen te vliegen overat op zworen afweer door nacht jagers en luchtdoelartillerie. Daardoor werd 'het voor hen onmogelijk gemaakt tot stel selmatige aaravallen over te gaan en hun bommen welgemikt omlaag te werpen. Tal rijke vijandelijke vliegtuigen werden neer gehaald. Als gevolg van deze goede uitwer king van den afweer gelukte het sleohts aan enkele vüjandelijike vliegers het gebied' van Berlijn op groote hoogte te 'bereiken en slechts hier en daar bommen uit te werpen. De aangerichte materieele schade is dien overeenkomstig in de rijkshoofdstad' even als In het overige rijksgebied gering. Daarentegen zijn ook gisteren Weer dOo- den en gewonden ondier de bewolking te betreuren. De gezamenlijke verliezen van den vijand bedroegen gisteren 68 vliegtuigen, waar van vier door nachbjagers en zes door bat terijen van. het tweedle iuchitafweercorps werden neergeschoten. Van de eigen for maties keerden 31 toestellen niet terug. Als nachitjalger onderscheidde zich op heel bijzonder wijze de eerste luitenant Streit. 'Hij alleen 'haalde drie vijandielijkie toestel len omlaag. In zijn weermachtsbericht no. 116 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: In Noord-Afrika hebben vijandelijke vliegtuigen aanvallen ondernomen. In To- broek hebben eenige bommen een man ge wond en lichte schade aangericht. Het af weergeschut van de vloot haalde een vlieg tuig omlaag. Op een vliegveld vielen zes dooden te betreuren en waren zes gewon den. De materieele schade was echter ook hier gering. Onze jagers slaagden erin de vijandelijke formatie op den terugtocht tot een gevecht uit te dagen. Een toestel van het type Blenheim werd neergehaald. Een ander toestel van hetzelfde type is waarschijnlijk neergehaald. Een derde toe stel, hoewel verscheidene malen geraakt, wist te ontkomen. Tijdens verkenningsvluchten op den weg van het slagschip dat door onze torpedo vliegtuigen was getroffen, waarvan melding is gemaakt in het weermachtsbericht van gisteren, werden groote olievlèkken aan de oppervlakte van de zee waargenomen. In de Engelsch-Egyptische Soedan hebben onze vliegtuigen kampen en gepantserde auto's te Butana en de spoorwegstations van El Hagiz en Aroma gebombardeerd, waarbij geladen wagons vernield werden. Vijandettijlk© vliegtuigen, hebben een aan val ondernomen op Goura en een leegstaand buitenhuis beschadigd. Er vielen geen slachtoffers. Een vijandelijk vliegtuig is door onze jagers brandend neergeschoten. ZUID-AFRIKA EN DE OORLOG. Naar uit Bloemfontein wordt gemeld, heeft de Synode der Ned. Herv. Kerk in den Oranje-Vrijstaat een brief gericht aan minister-president Smuts, waarin zij ter stond sluiten van vrede eischt. Er zijn geen bewijzen, zoo wordt gezegd, dat Hitier te gen het Christendom is en plannen tot overheersching van de wereld heeft. Het Zuld-Afrikaansche volk heeft herhaaldelijk zijn afkeer van een deelneming aan den oorlog doen blijken en het volk kan het niet verdragen, dat de overheid volksrecht en vrede verkracht. Een volk, dat zijn rech ten opgeeft, wordt door God gestraft. (D.N.B.) VOORSTELLLEN VAN SENATOR KING. De democratische Senator King heeft in den Amerikaanschen Senaat voorgesteld de Engelsche schulden uit den wereldoorlog te verlagen en machtiging te geven aan de Ex en Tmport Bank, om nieuwe oorlogscredie- ten aan Londen te verleenen. He.t voorstel verlangt voorts opheffing vari de z.g. John son act, welke leeningen aan achterstal lige debiteuren verbiedt. (D.N.B.) DE ENGELSCHE UITGAVEN. Naar door het Engelsche departement van financiën bekend gemaakt wordt, heb ben de gewone uitgaven van Groot-Brittan- nië de eerste zes maanden van het loopen- begrootingsjaar het fantastische bedrag bereikt van 1.610.135.776 pond sterling. Het vorige jaar bedroegen de uitgaven in de zelfde periode slechts 562,026,216 pond. (D.NJB.) THAILANDSCH-FRANSCH GRENSINCIDENT. De regeering van Thailand (Siam) deelt, naar Domei meldt, mede, dat een Thai- landsch koopman door politiebeambten van Fransch Indochina is doodgeschoten, om dat hij zonder pas over de grens gekomen was. De Thailandsche regeering heeft een scherp protest bij de Fransche regeering ingediend en een onmiddellijk onderzoek geélscht. PORTUGAL STAAKT VERKEER OP ZUID-AMERIKA. De Portugeesche regeering heeft naar uit* Lissabon verluidt, besloten het postverkeer van en naar Zuid-Amerika met Portugee sche schepen te staken. (D.N.B.) GEEN GEDWONGEN EVACUATIE VAN KINDEREN UIT BERLIJN. In het buitenland verspreide geruchten over gedwongen evacuatie van kinderen uit de Duitsche rijkshoofdstad zijn bewust onjuiste berichten, hetgeen bewezen wordt door een toespraak, die gisteren is gehou den door den plaatsvervangendën gouwlei der van Berlijn, Arthur Goerlitzer. Volgens deze toespraak ligt het alleen in het voor nemen om den ouders, die vreezen, dat de gezondheidstoestand hunner kinderendoor herhaald lüchtalarm in gevaar zou kunnen komen te verkeeren, de mogelijkheid te geven om hun kinderen met steun van de nationaal-socialistische partij organisaties te zenden naar gebieden, die weinig of in het geheel niet zijn blootgesteld aan ge vaar uit de lucht. Dit wegzenden der kin deren is volstrekt vrijwillig en kan herroe pen worden. Of de in aanmerking komende ouders er gebruik van willen maken, is vol komen aan hun eigen beslissing overgela ten. (D.N.B.). DE FUEHRER ONTVANGT FARINACCI. De Fuehrer heeft heden in de nieuwe rijkskanselarij den Italiaanschen minister Farinaccl ontvangen. Een afdeeling der S.S. Leibstandarte bewees het militaire eerbe toon. (D.N.B.) (2 lijnen) AMSTERDAM. 1 October. De afgeloopen week gaven de koersen op de New Yorksche beurs niet veel verandering te aanschouwen. Ook ln de Ver. Staten wordt in de eerste plaats aandacht besteed aan de politieke gebeurtenissen iri de wereld. Vooral de verhou dingen in het Verre Oosten zijn voor de eco nomische positie van Amerika van eminent; be lang, zoodat men derhalve geneigd is de poli tieke factoren, die voor de koersbe weging in Wallstreet Jn aanmerking komen hooger aan te slaan, dan de gunstige berichten, die" uit het bedrijfsleven bij voortduring binnenkomen. Gezien de constant hooge bedrijvigheid in de staalindustrie fs het begrijpelijk, wanneer er van tijd tot tijd een belangstelling voor Staal- waarden in Wallstreet naar voren komt. De jongste taxatie omtrent den stand der productie van het Amerikaansche ijzer- en staalinstituut is met 92.6 pet. de capaciteit wederom een fractie hooger dan in de vorige week. Binnen af- zienbaren tijd kan men de laatste kwartaalcij fers der groote staalmaatschappfjen tegemoet zien. 'Ongetwijfeld zal het hooge percentage, waarop gedurende de laatste maanden werd ge werkt. zich sterk weerspiegelen in de behaalde financieele resultaten. Voor aandeelhoudes. die belang hebben bij deze fondsen, z^jn gunstige perspectieven aanwezig, indien de bedrijvigheid in dezen tak van nijverheid zich kan blijven handhaven. Voor Nederlandsche houders van deze fondsen is het weliswaar op dit oogenblik niet mogelijk de revenuen van hun bezit te tou cheeren. maar op den duur zal men hiervoor wel een bevredigende oplossing mogen verwach ten, alhoewel dit vermoedelijk pas na de beëin diging van den oorlog het geval zal zijn. Goede belangstelling blijft nog steeds voor shares van vliegtuigmaatschappijen bestaan. De omvangrijke bewapeningsorders zijn van bij zonder belang voor de vier der grootste onder nemingen, die als representatief kunnen wor den geacht voor dézen tak van nijverheid. Dit zijn de Curtiss-Wright Corp, United Aircraft Corp,. Douglas Aircraft Corp. en Glenn Martin Comp., die ruirn de helft der productiecapaci teit der geheele vliegtuigni) verheid bezitten .Nog steeds zijn de fabrieken, die op volle kracht werken, met de productie sterk ten achter ten aanzien van de loopende verstrekte orders. De middagbeurs. De vaste tendenz, die gisteren op de effecten beurs te Amsterdam viel op te merken, bleef heden onverminderd aanhouden. Daarbij werd in verscheidene fondsen tamelijk druk zaken ge daan en daardoor kreeg de markt een voorkomen van activiteit. Wederom werd de aandacht ge trokken door de Duitsche waarden, die ook thans weer zeer goed gedisponeerd waren. In de obligatiën uit de Young leening ging het levendig toe en na vaste opening liep de koers wederom naar boven toe, zoodat een oogenblik zelfs werd gehandeld tegen 54% Op dit wederom sterk verhoogde peil kwam echter eenig materiaal aan de markt, dat klaarblijkelijk voortsproot uit winstnemingen, in verband waarmede een terug gang van eenige procenten intrad, doch per saldo werd toch opnieuw een behoorlijke koers winst geboekt. De Duitsche grootboekobligatiën ontmoetten wederom vraag, terwijl ook voor diverse Duitsche industrieele aandeelen en obligaties kooplust aan den dag werd gelegd. Het materiaal was echter schaarsch, en waar not-eeringen tot stand kwamen, waren die in meerdere gevallen opnieuw niet onbelangrijk hooger. Op de Nederlandsche beleggingsmarkt bestond eveneens een vaste tendenz die in het bijzonder tot uiting kwam in het koersverloop van de Oude Schuld. De stukken uit de jongere emissies wa ren niet veel veranded. De grootste omzetten vonden plaats in> de gestaffelde leening. Bij de opening werden deze stukken beneden het peil van gisteren afgedaan, doch onder beurstijd liep de koers wederom naar boven tot 90 Provin ciale en gemeentelijke obligatiën, alsmede pand brieven waren goed prijshoudend. Van de locale fondsen gaven Aku's ook than* weer ruime omzetten te zien. Bij de opening stelde de koers zich eenige procenten boven de vorige slotnoteering; onder beurstijd werden echter betrekkelijk slechts kleine schommelin gen meegemaakt en in hoofdzaak bewoog de koers, zich tusschen 120 en 121 Voor Unilevers bestond goede belangstelling en in dit fonds ging het ook vrij druk toe. Nadat zich een stijging tot 126% had voltrokken, trad echter een reactie in en al schommelende, zakte de koers tenslotte in tot 123 1/4 De Philips aandeelen lieten zich weer van hun goeden kant kennen en stegen van 184 tot 189 3/4 Ei' ging nogal wat om, doch de handel was alles bijeen tot van kalmen aard. Een vaste ten denz bestond voorts op de Suikerafdeellng en voornamelijk bleek dit uit de gedragingen van H.V.A.'s die van 363 tot 367 stegen. Daarna echter trad een kleine terugslag in. Op de Scheepvaartafdeeling werd nogal zaken gedaan Jn Scheepvaartunies en aanverwante soorten. Daarbij werd geregeld materiaal, uit de markt genomen, zoodat behoorlijke koerswinsten kon den worden verkregen. Oude Booten verbeter den eenige procenten, terwijl Oude Vaarten tot den parlkoers stegen. Het zakenverkeer in de Rubberfondsen was van kalmen aard. Het meest ging om in Am sterdam Rubber, die op 197 3/4 To werd ingezet, doch niet lang daarna de 200%-grens in op gaande lijn konden overschrijden, waarbij zelfs een prijs van 201% werd bereikt. Diverse minder courante soorten werden hooger genoteerd. De Tabaksafdeeling was kalm en goed prijshoudend voor de Sumatra-aan- deelen. In de Petroleumrubriek was het rustig gesteld: Olies legden desniettemin een vaste houding aan den dag en avanceerden van 231% tot 236%. De Amerikaansche afdeeling was stil. De stemming was ongeveer prijshoudend. De koersbeweging was echter lichtelijk on regelmatig en de noteeringen verschilden ten slotte niet veel bij die van gisteren. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New York 1.83 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28—75.43: Brussel 30.11—30.17; Helsinki 3.81—3.82; Stockholm 44.81—44.90; Zürich 43.14—43.22. Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.90 1/4; Brussel 30.08 —30.20; Stockholm 44.7644.94; Zürich 43.10—43.26. LEIDEN, 30 Sept. Coöp. Groentenveiling: Witte kool f. 3.504.10; Roode kool f. 3.40—6.10; Savoye kool f. 2.70—5.50; Groene kool f.2.60— f. 5.30; Boerenkool f. 2-r3; Rapen f.4.60—5 40' Prei f. 3.70—5.90; Kroten f. 1.60—3.40; Kroten, gekookt f.9—10; Uien f.3.70—7.80; Peen f.2.60 f. 8.80; Spruiten f.4—17; Aardappelen f.4.60— f. 5.40; Druiven f.28—40; Snhboonen f.6—36; Stokboonen f.10—28; Pronkboonen f.4—10; Stamboonen f.9—20; Postelein f.3—10; Spina- ze f.7—18; Tomaten A f.13—14.20; idem B f.13—15; idem C f.13—13.20; idem CC f.9. Per 100 stuks: Andijvie f.1—1.60; Komkom mers f.2—6.60; Bloemkool f.4—15.20; Meloenen f.6—15; Salade f.1—2.30; Perziken f.6.70; Knol- selderle f.3—5.60; per 100 bos: f. 1.20—1.60; Pie terselie f,0.500.80; Radijs f. 1.80—2.20; Selderie f. 0.50—1.20; Bleekselderie f.9—16; Peen f.3.50 f7.80. BODEGRAVEN, 1 Oct. Aangevoerd 220 par tijen Goudsche kaas, alle met rjjksmexk, totaal 9900 stuks, wegende 89.100 KG. Prijs met R.M-. lste soort f.3940. 2de soort f.38; zwaardere tot f. 40,50. Handel vlug. HAZERSWOUDE, 30 Sept. Aangevoerd 2453 eieren. Prijs kipeieren f. 6,807,45; eendeieren f.55,05 per 100. KATWJK A. D. RIJN. 30 Sept. Eigenhei mers. groote f. 1.40—1.80; Bloemkool I f. 10 f. 17.20; idem II f. 6.40—10.40; Bospeen f.5.50— f. 8.50; Sla f.1—1.50; Andijvie f. 1.10—1.80; Boe renkool per kist 6—8 ct.; Roode kool f. 5.20— f. 5.90; Gele kool f. 5.305.80; Groene kool f. 3.30 f. 4.30; Witte kool f.2.40—3.20; Uien f.6—6.50; Koolrapen f. 2.703.20; Waspeen f. 1.55—1.70; Kroten f. 0.55—0.65. LEIDSCHENDAM, 30 Sept. Andijvie p. 100 f.1—2,10; idem per 100 Ko. f.22,50; spinazie per 4 Ko. f.10—48; postelein f. 3,50—5,50; snij- boonen f.10—36; spercieboonen f.8—19; prei f. 2,504,50; meloenen f.620; druiven f.14 20.—. NAALDWIJK 30 Sept, Bond Westland Ali cante 3840; frankenthaler 3240; champion 45—48; muscaat 36; Duitsche boonen 7; sn(J- boonen 18—30; postelein 8; appelen 5—11; pe ren 8—26; spinazie 2—9 per kg.; Uien f. 0.85 f. 1.00 per 25 kg.; andijvie f. 1.30—1.50;'Sla f.1— f.2.00; kroten f.3; peen f.3.505.50; prei f.3.30 f. 3.50; seldery 90; bloemkool f.712 per 100; meloenen 15—20; perziken 414 per stuk; roode kol f.4.60; savoye kool f.5—6.50; groene kool f.34.60; witte kool f. 3.10 per 10 kg.; dubbele boonen f. 1.25—1.70; idem zonder draad f. 1.95 f2.05 per 15 kg.; spruiten f. 1.152.20 per bak. NAALDWIJK, 30 Sept. C.C.W.S. Spectrum 1.70—3.60; salmon 2.203.00; licht rose 2.50— 4.00; wit 2.103.30; gemengd 2.704.50; pelar gonium 4.20—6.40; pulling 816; page 9—12; yellow page 12—17; delhoume 1320; pink wales 1314; amaryllis 810; rayonnanthe 6.4011.00; gerbera 3.804.70 per 100; plumosa 13—24; freesia 13—18; troschrysanthen 7—17 per bos; dahlia 68 per bos; Begonia 2041 per pot. PURMEREND, 1 Oct. Verhandeld 14 partijen kaas, wegende 55.000 KG. Hoogste prijs f. 33.50. Kaasmarkt: gewicht 2081, handel vlug. Kleine boeren 7 part., f. 32,85 per 50 kilo; boter 848 KG., f. 1,611,66 per kilo. - Runderen totaal aangevoerd 868 stuks. 500 vette koeien voor de levering; 188 gelde koeien f. 160—250, matig; 150 melkkoeien f.240340, matig; 30 stieren voor de levering; 35 paarden, f.200—550, stug; 83 vette kalveren voor de levering; 161 nuchtere kalveren voor de slacht en fokkerij voor de le vering.; 58 magere varkens, f. 2045. matig; 74 biggen f. 8—16 per stuk, matig; 3879 schapen voor den handel, f.3036 per stuk; goed; 101 bokken f.4—16. matig; lapimeren v. d. slacht f1836, goedkipeieren f6.407 per 100. Coöp. Eierveiling: aangevoerd 45.000 kipeieren, prijs f. 6.80—7,15 per 100. RIJNSBURG, 30 Sept. Bloemenveiling. Groote Chrysanthen f57Troschrysanthen bruin 10—17; geel 12—16; Phenix 8—12; klein geel 57; rose 1017; Normandië 1015; Dou glas 10—16; Asters wit 2040; gemengd 2045; Dwergasters 4—7; Helianthen 40—70; Witte le lies f.5—7; Zinnia's groot 5070; idem klein 20—50; Gladiolen: War 50—80; Poolijs 60—100; Tritona's f. 1,201,50; Herfstasters 25; Sta- tice 4—7; Sclabosa 3060. TER-AAR, 30 Sept. Spinazie 10—16 ct.; an dijvie 10—24 ct.; slavellen 11 ct. per kist; snij- boonen 60 ct.; prinsesseb. f. 0,60—1,30; dubb. stampr. f. 0.60—1,40; witte pronkb. f. 0.68—0,80; spekboonen 60—90 ct.; postelein 5—8 ct. per KG. Per 100 KG.: uien f.2—5,40; roode kool f. 3,805.30; witte kool f.2—3,40; savoye kool f.4 60; spitskool f.190; selderie f. 0.50—1 per 100 bos; bloemkool 415 ct. per stuk; meloenen 6— 16 ct. per stuk; tomaten A f.4—6,60. ZOETERWOUDE, 30 Sept. Prijzen per 100 stuks: Kipeieren f.7—7.30; Eendeieren f.5.60. Pluimvee: Kippen f.1—1.60; Hanen f.0 90— L 1.00; Konijnen f. 0.45—1.90. Alles per stuk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3