1EIDSCH DAGBLAD - Eersle Blad Dinsdag f October 1940 VISSCHERIJ-BERICHTEN Japan's houding Verspreide Berichten De waarde van het eigen „Tehuis" STADSNIEUWS VRAGENRUBRIEK ^IJN/T IN IITTERC^J Vincent van Gogh herdacht RECHTZAKEN o Volgens een bericht van United Press uit Tokio, heeft Soema, een woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenland- sche zaken, verklaard, dat Japan, ondanks de drie-mogendheden-overeenkomst, alle pogingen in het werk stelt om de Japansch- Amerikaansche twistpunten op diplomatie ke wijze te regelen. Het drie-mogendheden - pact is een defensief verbond en is er niet voor bestemd om een aanval van een an deren staat te provoceeren. Op de vraag of Duitsche oorlogsschepen, die in den' Stillen Oceaan operéeren, door Japan bevoordeeld worden, antwoordde Soema, dat dit in het verdrag niet voor zien is. Op een andere vraag, namelijk of een oorlogsverklaring vooraf moet gaan aan een in werking treden van de wederzijdsche ondersteuning werd geantwoord, dat de onderteekenaars besloten hebben dat de hulpverleening in werking treedt, zoodra een oorlog uitbreekt. De Kokoemin Sjimboen meldt, dat oudere staatslieden prins Konoje hebben geadvi seerd een bijzondere zitting van het par lement bijeen te roepen, om de wereld te toonen dat de honderd millioen inwoners van Japan eensgezind achter het Ja- pansch-Duitsch-Italiaansche pact staan. Het blad voegt hieraan toe, dat de regee ring binnenkort een actie voor de „totale verdediging" zal beginnen. CATROUX OPVOLGER VAN DE GAULLE? Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De vroegere gouverneur-generaal van Fransch-Indo China, generaal George Ca- troux, heeft, volgens berichten uit Londen, direct na het falen van den vroegeren ge neraal de Gaulle in Dakar met minister president Churchill een vrij lang onder houd gehad. Volgens de meening in Fran- sche klingen aal Catroux de rol van de Gaulle overnemen. ZEVEN VAN DE IN JAPAN GEARRESTEERDEN VEROORDEELD. Zeven van de vijftien in Japan wonende Britsche onderdanen, die einde Juli wegens spionnage zijn gearresteerd, zijn thans ver oordeeld. Over de strafmaat is nog niets bekend. Volgens Domei wordt het onderzoek tegen de overige gearresteerden nog voort gezet GANDHI OPNIEUW BIJ DEN ONDERKONING. Gandhi heeft gisteren weer een bespre king van bijna drie uur met den onderko ning van Britsch-Indië gehad. Gandhi be sloot 's avonds naar Wardha te vertrekken. (D.N.B.) TATARESCU GEARRESTEERD. In een officieel communiqué wordt mee gedeeld, dat ook de oud-minister-president, Tatarescu in Roemenië is gearresteerd eh geïnterneerd. Er wordt een rechtelijk on derzoek ingesteld naar zijn activiteit als minister en als ambassadeur te Parijs. Van Constanza zijn de negen Engelschen, wier verblijfsvergunning niet verlengd was, vertrokken. Tot hen behooren de oud-con sul te Cluj en vier deskundigen op het ge bied der petroleumindustrie. - (Stefani). In den wir-war der gebeurtenissen van het heden, zoekt de mensch gaarne naar een vast middelpunt, een betrouwbaar centrum, dat rust schenkt voor een dikwijls bezorgd gemoed. De één zoekt het hier, de ander daar. Men maakt het zich helaas gecompliceer der dan noodig is, dobbert vaag en onzeker heen en weer op de woelige baren der levenszee, om vermeende rust of afleiding voor ziel en geest te vinden. Men leeft nog onder den diepen indruk van de groote veranderingen, die rond ons plaatsvonden en weet nog niet zoo snel zich aan te passen. Zonder nu bepaald te zeggen, dat men in zijn maatschappelijke omgeving in den dagelijkschen gang der zaken was vastge roest, had tóch een jarenlange continuïteit een zekere traditie geschapen, die ons ver trouwd voorkwam en waarin wij ons geheel en al thuis gevoelden. Véél van dat alles hebben wij door den loop der gebeurtenissen moeten prijsgeven. De nieuwe tijd heeft ons echter geleerd, ons te bezinnen op nieuwe waarden, maar wij moeten daarbij niet vérgeten, dat één van de Allerhoogste, die tegelijk een oer oude is, binnen ons onmiddellijk bereik ligt: ..het eigen tehuis". Wélk een voorrecht toch, om, overstelpt door velerlei indrukken rond ons, in dat eigen „home" de rust tot beschouwing te vinden, die men bij tijd en wijle sterk van noode heeft. Er kan zulk een oneindige moreelc stuw kracht uitgaan, niet slechts van de oud- vertrouwde, sinds langen tijd betreden wo ning, waar men ieder plekje en ieder meu bel zoo goed kent, maar óók van de gelijk- stemde sfeer en positieve steun der huis- genooten, waaraan men thans méér dan ooit behoefte heeft! Het zou ons niet verwonderen, indien velen dezelfde gedachte waren toegedaan, maar tóch is het goed, er nog eens bewust dennadrukop teleggen, dat men de rust, het „hou-vast", dat de juiste richting voor ons leven, speciaal in dezen tijd, bepaalt, in de éérste plaats kan vinden in het milieu, dat door de eeuwen heen de basis, de kern vormde van het op emst ingestelde men- schenleven: „het eigen huis en het eigen gezin". Geenszins schreven wij deze regelen met de bedoeling, dat men de kracht, welke zéér in het bijzonder in déze dagen noodig is, uitsluitend zou ontleenen aan de ongetwij feld stimuleerende werking van het harmo nieerde gezinsleven. Neen: méér dan ooit is thans juist óók noodig een actief, energiek deelnemen aan den strijd, die van nu af aan gewijd zal moeten worden aan den wederopbouw en herordening eener veranderende maat schappij in haar gehéél. SCHENKING AAN HET RIJKSMUSEUM VOOR VOLKENKUNDE. Van den heer O. L. Helfrich. De heer O. L. Helfrich te Voorburg, oud gouverneur van Curacao en oud-resident van Benkoelen, heeft aan den Staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijks museum voor Volkenkunde alhier, een be langrijke verzameling van 111 wapens uit den Nederlandsch-Indischen Archipel ten geschenke aangeboden. Hieronder bevinden zich zeer fraaie exemplaren. De heer Helfrich heeft aan deze schen king toegevoegd een bijzonder mooi gepoly chromeerd houten beeld, afkomstig van Bali voorstellende den Hindoe-god Rama, rij dende op Garoeda, een model van de resi dentswoning te Benkoelen in zilver fili gram werk, een Japansch kamerscherpi, een religieus voorwerp en eenige houtsnijwerk van Zuid-Sumatra, benevens een model van een West-Indisch vaartuig en eenige photo's. De wnd. secretaris-generaal van het De partement van Onderwijs Kunsten en We tenschappen heeft deze schenking gaarne aanvaard en den schenker, die reeds eenige malen het bovengenoemd museum met aan zienlijke verzamelingen verrijkt heeft, des wege zijn bijzonderen dank betuigd. NOG GEEN AFGIFTE VAN BONNEN VOOR WINTERJASSEN. De textielafdeeling van het distributie bureau verzoekt ons mede te deelen, dat het onnoodig is zich nu reeds aan deze af- deeling te vervoegen met gedragen heeren- costuums, winter jassen of oude wollen de kens, teneinde hiervoor een bon voor het koopen van een winterjas te kunnen krij gen. Wie bedoeld bericht in ons blad van ver leden week Donderdag goed heeft gelezen, zal begrijpen, dat zoolang de commissie, die de in te leveren kleeding zal moeten beoordeelen, nog niet is gevormd, deze re geling nog niet in werking is getreden. Men wachte dus nadere berichten, die spoedig zullen komen, hieromtrent af. Het is dus onnoodig zich nu reeds dienaan gaande tot het Distributiekantoor te wen den, daar men dan een vergeefsche reis maakt. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het propaedeutisch examen theologie de heeren M. Wabeke (Den Haag) en P. Simoons (Amsterdam) en voor het doctoraal examen rechten me vrouw E. Ch. Huitemade Jong (Scheve- ningen) en de heer J. Brautigam (Rotter dam). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen Leüdsche Wolspinnerij N.V., Zoeiberwoud- scheweg 3, Deiden. Nieuwe commissarissen I. J. H. C. Wouters, Tilburg en E. Bennlnk Bolt, Amsterdam. N.V. Sohelpkajlikbranderij „Duoaart" in oprichting, Mr. Fodkstraat 43, Katwijk ,a. Z. De naamlooze 'v-ennootschap is thans definitief opgericht onder den naam: N.V. Schelpfcaltóbranderij „Ducaat". Ned. Staats courant 26 September 1940, Bijvoegsel nr. 867. Dir.: C. den Duik Jr., Wassenaar.Com missarissen: J. Schaap en S. den Duik, Katwijk aan Zee. Maatschappelijk kapitaal: f. 10.000 waarvan geplaatst en gestort: f. 2000.—. Naaml. Venn. Maatschappij „Erica" tot Exploitatie van onroerende goederen en aannemerSbedrij'f te Noordwijk, voorheen' W. P. de Vreede, Doezastraat 19, Noordwijk. Overleden commissaris: J. W. A. de Wild, Rotterdam. N.V. Bloembollencultuur Maatschappij voorheen W. J. Eldeiïng en Zoon, Hoofd straat 329. Sassenheim, Nieuwe commissa ris: Th. W. C. Jonkheer, Htllegom. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Sept. 1940) ingelegd f. 156.013.97 en terugbetaald f. 277.248.16 61 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 170 boekjes wer den geheel uitbetaald. Het tegoed der 17355 inleggers, inclusief 1101 deelnemers aan den Atfhaaldien&t, be droeg eind September 1940 f. 6.958.681. In 3608 posten is in deze maand door den Afhaaldienst f. 10.431.75 ontvangen. Onze stadgenoot de heer J. Bült viert heden zijn 25-jarig jubileum als assistent in het karutoor der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Het jubileum werd uitsluitend in den huiselijken kring gevierd. v. K. te R. Dat de zaak niet kan worden voortgezet in verband met uw financleele om standigheden is niet aannemelijk. Wend u nog maals tot den u toegevoegden raadgever die ver plicht is uw zaak naar behooren te behartigen. J. F. K, te L. Wanneer de slag met den boer genomen en het spel gedekt is, is het afge- loopen. Immers stuk kan pas worden geroemd als de slag wordt binnengehaald en daartoe krijgt hij in dit geval niet de kans. Wanneer beide partijen op 990 staan, is de bezitter van troef boer altijd winnaar, ook al zou de tegen partij bijvoorbeeld een vijfkaart hebben. N. J. S. te V. Een landschildpad leeft van slablaadjes en ander groen voer (knolbladen enz.). Zuodra het dier ophoudt met eten en gaat slapen, zet U het in een kistje met hooi, stroo oï turfmolm op zolder of in een vorstvrije schuur en kijkt er verder den geheelen winter niet naar om. Maar slechts zij kunnen daarin met recht en met succes volledig opgaan en zich daaraan volkomen wijden, die het geluk ondergingen, een klein onderdeel daarvan hécht, warm, eensgezind en levend op te bouwen, tot heil van éllen, die mét hen in hetzelfde huis te zaraen wonen. En daarin een vóórt-durend, tot dank stemmend geluk en een weldadige tevreden heid wisten te vinden! I. Vincent van Gogh is voor zeer velen een probleem. Dat wordt wel bewezen in de eerste plaats door de lectuur over hem en zijn kunst, waarvan men een uitgebreide biblio theek zou kunnen vormen: boeken, studies in tijdschriften en wellicht duizenden arti kelen in week- en dagbladen, die het licht zagen sinds zijn versoheiden op.27 Juli 1890. Men is met hem nog lang niet klaar. Het overstelpend aantal reproducties van zijn werken in slechte, goede en uitmun tende uitvoering in den handel gebracht en ijverig geboekt, heeft talloos velen een zer- kere vertrouwdheid met zijn kunst gegeven. Men is gekomen tot ongetemperde veree ring, tot middelmatige belangstelling of tot absolute verwerping of miskenning van zijn werk. Er zijn voortreffelijke en geslaagde po gingen ondernomen hem zijn plaats aan te wijzen in de geschiedenis der Neder - landsche en der Europeesche kunst. Doch deze ondernemingen bereikten gewoonlijk slechts de kunsthistorici en degenen, die op een of andere wijze wat meer dan ge woon met de kunst te maken hadden; niet het groote publiek. Er blijft bij velen een vraag. Van Gogh is voor talloos velen een raadsel. Vooral in ons altijd wat nuchtere Holland. Men be grijpt hem niet; en daarmee hebben we de kern van de zaak geraakt. Nog altijd doet, zij het dan in steeds ver minderde mate, het intellectualisme van de 19de eeuiw zich gelden, dat vóór alles, ook in zaken van kunst, begrijpen wil. Men begreep ten slotte het impressio nisme, al wekte dit in den aanvang tegen stand. Maar men begreep het, omdat het on danks een nieuwe en frissche wijze van zien. toch verankerd lag aan de optische waarneming. Het impressionisme was ten slotte eeyi nieuwe schakel aan een keten. Het beeld is niet gelukkig, doch ik weet geen beter. Het impressionisme was, al thans naar den optischen kant, een aan sluiten bij de beste oude tradities. Men kon dat ten slotte ook verstandelijk min of meer begrijpen. Doch Vincent' onttrok zich, althans voor degenen die meenen dat het kunstwerk in de eerste plaats resultaat moet zijn van- optische waarneming, aan alle begrio. Zijn boomen bloemen, huizen en mensohen wa ren anders dan wat men tot dusverre had gezien. Er was, vooral in de latere jaren van zijn korte eigenlijke kunstenaarsloop baan, een essentieel verschil tussohen deze met laaiend'en haa-tstocht neergeworpen vormen en, naai* men meende, bizarre Meuren eenerziids en datgene wat men ge wend was, anderzijds. Vincent is een voorbeeld van de meest emotion eele, de meest onberedeneerde kunstzinnige activiteit, die alleen geleid door een felle drift, schijnbaar stuurloos, in werkelijkheid met een onfeilbare intuïtie, haar weg zoekt en vindt. Hij beredeneert HAAGSCH GERECHTSHOF. Helers staan terecht. Drie helers, A. H. E. uit Warmond, G. C. H. en H. C. S. beiden uit Den Haag, hadden hun medewerking verleend om de buit die was gemaakt bij een inbraak te Warmond, te „verwerken". Er waren veel sieraden en goud gestolen, en het was het werk van dit drietal om alles naar waarde te schatten en te ver handelen. De rechtbank had voor die bezigheid ieder tot een jaar gevangenisstraf veroor deeld, waarvan allen gister in hooger be roep terecht stonden. Ze ontkenden hun aandeel in het werk, doch de proc.-generaal achtte voldoende bewijs aanwezig, om te gen allen nu twee jaar gevangenisstraf te eischen, hetgeen ook in eerste instantie door den Officier was gevorderd. De verdediger pleitte clementie. Ten aanzien van E. vorderde de Proc.-Generaal nog gevangenisstraf bij arrest, zulks omdat E. nog steeds niet is gearresteerd, nadat hij bij den bominslag in het huis van bewaring op vrije voeten was gesteld. Vonnissen over 14 dagen. POGING TOT OPLICHTING. Een 15-jarige jongen, die gepoogd had de ouders van Johanna de Nigtere, het verdwenen meisje, op te lichten, voorgeven de, dat hij inlichtingen kon geven, werd door het gerechtshof te Amsterdam ver oordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk werden opgelegd. De drie maanden voorar rest werden in mindering gebracht, zoodat hij niet meer zal worden ingesloten. De proeftijd werd op 3 jaar bepaald en zal onder toezicht van Pro Juventute worden doorgebracht. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bloembollen geteeld zonder vergunning. Gistermorgen moest voor het Kantongerecht alhier terecht staan een bloembollenkweeker uit Rijnsburg, omdat hij zonder vergunning der Ned. Sierteeltcentrale in Juni 1940 aldaar bloembollen had geteeld. De heer J. J. Bosman, afdeelings- chef bij de Ned. Sierteeltcentrale deelde mede dat verdachte door den kantonrechter een boete van f.150 was opgelegd wegens onrechtmatig telen. Aangezien verdachte echter deze boete niet betaald had, was hij voor twee maanden geschrapt als lid der Ned. Sierteeltcentrale. Des niettegenstaande had verdachte in Juni 1940 8 are narcissen geteeld; door de tijdsomstandig heden had deze verboden teelt niet veel winst opgeleverd. De boete van f. 150. door den tucht rechter opgelegd is nog niet betaald. Het O.M. wees er op dat hoewel verdachte disciplinair gestraft was, hij toch rustig door ging met telen. Wat verdachte gedaan heeft, is zeer ernstig, zoodat het OM. f. 15 boete of 6 dagen hechtenis eischte. Uitspraak f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. Een andere bloembollenkweeker uit Rijnsburg, moest eveneens terecht staan, omdat hij in Juni 1940 te Noordwijk B. 36 vierkante meter Asters niets, overweegt niets, transigeert in niets, evenmin in zijn leven als in zijn kunst. Trouwens leven en kunst zijn bij hem niet te schelden. Hij volgde den innerlijken drang, die in hem leefde, die hem voort dreef, voortstuwde, die in hem werkte als een natuurkracht, door niets te stuiten dan door het einde. Vincent is als mensoh en als kunstenaar niet in intellectualistisohen zin te begrij pen. Men moet van het woeden zijner passies, van zijn ethische beginselen, die hij a tort et a travers wenschte door te voeren, van de hevige conflicten, waaraan hij ten prooi was en van het niet minder hevige worstelen om in zijn kunst uitdrukking te geven aan zijn hooge idealen, Iets kunnen aanvoelen, men moet een zekere resonans gevoelen ln eigen gemoed, om hem te be naderen. Eerst dan komt een verklaard be grip. Vincent doet met zijn arme gemartelde hart in de eerste plaats een beroep op ons hart, op ons gemoed. Eerst dan ontwaakt het begrip. Men moet zijn Brieven lezen, uitgegeven door zijn schoonzuster, Mevr. Van Gogh— Bonger, de meest welsprekende getuigenis sen, hoe zijn kunst uit het leed der liefde werd geboren. O Een uitvoerig levensoverzicht blijve ach terwege. Slechts enkele punten mogen in herinnering worden gebracht. Vincent werd in 1853 in de dorpspastorie te Zundert geboren. Na lager en middel baar onderwijs te hebben genoten, zou hij worden opgeleid voor den kunsthandel, waarbij zijn familie ten nauwste betrokken was. Door zijn eigen zeer persoonlijken kijk op de kunst, kwam het al spoedig tot con flicten, Hij kon slechts getuigen voor wat hij als echt en waar beschouwde. Toen be sloot hij predikant te worden en als zen deling te werken onder de mijnwerkers in de Borinaige. Het was in den tijd, dat er sociaal mededoogen ontwaakte ten opzichte van de maatschappelijk misdeelden. door Allard Pierson weldra in een destijds be roemd geworden rede gekenmerkt als de „verteedering der harten". Vincent maakte met dit mededoogen bloeddgen ernst en trachtte op de meest consequente wijze het gepredikte woord in daden om te zetten. Natuurlijk liep zijn zending op een mis*-' lukking uit. Overtuigd, dat hij op deze wijze zijn le vensopdracht om te moeten getuigen, niet kon volbrengen, ging hij in 1880 naar Brus sel. Hier kwam hij plotseling tot het in zicht, dat hij slechts door teekenen en sdhJildieren kon uiten, wat zijn ziel het diepste bewoog. Zoo ging hij dan te Brussel en daarna Den Haag eerst teekenen en hij deed hét zooals alles met een hartstochte lijke overgave. Hij wilde eerst den vorm beheerschen en bereikte, wat anderen eerst na lange jaren van studie volkomen mees ter zijn. Doch tegelijkertijd ontdekken we in die teekeningen van den eersten tijd een tweespalt. In tallooze werken is zijn teeken- techniek meesterlijk, in andere laat de vormgeving te wenschen over. Teekende hij als een hevig geïnspireerde, als een door werkdrift bezetene, dan beheerscihte hij den vorm met een grootsoh élan. In de perioden van inzinking gevoelt men. dat hij de eigenlijke grondige voorbereidende 'scho ling miste. In 1882 ging hij schilderen, eerst in Den Haag en na 1885 te Parijs, waar hij een lief dérijk tehuis vond bij zijn broer Theo. Hier leerde hij een aantal vooruitstrevende had geteeld. De heer J. J. Bosman, afdeelings- chef der Ned. Sierteeltcentrale deelde mede. dat verdachte nog nooit aangesloten was geweest bij de Ned, Sierteeltcentrale. Wel had hij ge tracht om een teeltvergunning over te nemen, maar dit was-niet gelukt. Verdachte bekende de overtreding, maar hij had geteeld op de vergun ning van zfjn vader. De heer Bosman verklaarde evenwel dat dit onmogelijk was, daar een teelt vergunning van zijn vader was ingetrokken, omdat hij een boete van f. 100 door den tucht rechter opgelegd niet betaald had. Verdachte heeft nu nog geen vergunning. Het O.M. wilde als verzachtende omstandigheid aannemen dat verdachte getracht had, een teeltvergunning over te nemen; hij wilde eerst een hooge boete vragen, maar daar hij den bonafide bollenhan- del niet veel schade heeft berokkend, eischte het O.M. f. 10 boete of 4 dagen hechtenis. Uitspraak conform den eisch. Een bloembollenkweeker uit Oegstgeest moest daarna terecht staan, omdat hij in Juni en Juli van dit jaar te Oegstgeest zonder vergun ning en zonder aangesloten te zijn bij de Ned. Sierteeltcentrale 800 vierkante meter asters had geteeld. De heer J. J. Bosman deelde mede, dat verdachte op 20 October 1939 ook onrechtmatig had geteeld, waarvoor hem door den tucht rechter f.100 boete was opgelegd. Daar ver dachte deze boete niet had betaald, was zijn teeltvergunning tijdelijk ingetrokken; nu teelt hij niet meer. Verdachte erkende de overtreding; daar hij de hooge boete niet kon betalen, had hij zoo lang op een teeltvergunning van een kennis ge teeld. Deze had hem echter bedrogen, daar deze kennis ook geen teeltvergunning had. De opbrengst van de asters was ongeveer f112 ge weest. Het O. M. vond dat hier verzachtende omstandigheden waren; ter eerste was de op pervlakte, die hij gebruikt had, niet zoo groot, en ten tweede had verdachte alles om- en on dergespit, zoodat hij vergeefsch arbeid ver richt had. In dit verband eischte het O.M. f.4 boete of 2 dagen hechtenis. De kantonrechter kon zich met het milde requisitoir van het O. M. vereenigen en veroordeelde verdachte tot f.4 boete of 2 dagen hechtenis. Niet behoorlijk verduisterd. Een inwoner van Oegstgeest moest terecht staan, omdat hij op drie verschillende tijd stippen in de maand Juni j.l. zijn woning niet behoorlijk verduisterd had. Het O.M. wees er op, dat op het oogenblik. op het parket een regen is neergedaald van processen-verbaal wegens onvoldoende ver duistering, meest kleine overtredingen. Echter hier betreft het iemand, die zich nergens wat van aantrekt. Als verdachte niet hooren wil, moet hij maar voelen. Het O.M. eischte voor het eerste feit f.6 boete of 4 d. h.; voor het tweede feit f. 10 boete of 5 d. h. en voor het derde feit f. 15 boete of 10 d. h. (te zamen tot f.30 boete). Geen voorrang verleend. Hoewel door de beperking van het benzine- gebruik slechts weinig personen wegens ver keersovertredingen voor het Kantongerecht te recht staan, moest een kaashandelaar 'uit Kou dekerk a. d. Rijn terecht staan, omdat hij op 29 Juni j.l., komende met zijn auto van den Lammenschansweg geen doorgang aan het rechterverkeer had verleend, waardoor hij op het kruispunt LammenschanswegKoninginne- laan in botsing was gekomen met een auto. die uit de Koninginnelaan kwam. Het O.M. vond de overtreding bijzonder ern stig en eischte f.20 boete of 14 dagen hech tenis. Uitspraak conform. groote kunstenaren van zijn tijd kennen m onderging tot op zekere hoogte hun in vloed; hier werd hij ook gegrepen door de Japansche prentkunst. Hij verwerkte dat alles in zijn geest zonder ooit iemands na volger te zijn. In zijn Franschen tijd arbeidde hij waar schijnlijk nog intenser dan in de Holland- sehe periode. Steeds meer trachtte hij zijn ideaal te verwezenlijken, om den optischen vorm symbool te doen zijn van wat in zijn ziel woelde. In 1888 gaat hij naar het Zui den, vari Frankrijk. Hij zoekt er de glorie van het licht. Hij werkt aanvankelijk te Arles, dan te S. Remy in het krankzinni gengesticht en' ten slotte te Auvers, waar het zelfgekozen einde komt. Onbewust van zijn eigenlijke levensop dracht, had hij zijn taak vervuld: de kunst ontwikkeling den weg te wijzen uit het op tisch realisme naar de symboliek. Tien jaren heeft hij geteekend en ge schilderd met als resultaat een geweldig oeuvre van meer dan 1500 teekeningen. meer dan 800 schilderijen en eenige bun dels brieven van groote waarde. Een groot deel van dit alles ontstond, zooals hij zelf zegt, in een somnambulistischen toestand. Men begrijpt het niet. Men aanvaardt het. zooals men ook Rembrandt heef ft aanvaard In een volgènd artikel ten slotte nog en kele opmerkingen over de tentoonstelling. NIEUWE UITGAVEN. Wereldkroniek. De wereldkroniek biedt deze week een aantal actueele artikelen w.o. een fotorèportage van de grenswijzigingen op de Balkan, de steun Rot terdams bevolking en de terugkeer van de Ne- derlandsche kinderen uit den Oostmark. Een tweetal aardige puzzles buiten de gewone raadselrubriek en de normale verdere inhoud completeeren dit nummer. Verschenen bij: J. A. Boom, uitgever, Meppel: „Tusschen Vuur en IJzer", door H. van Heerde (Havanha)De geschiedenis van 4 dagen harden strijd op de Grebbeberg, van de weken in krijgs gevangenschap doorgebracht en van de blijde terugkeer in het vaderland. De schrijver, zelf hoofdredacteur van een plaatselijk blad, heeft als sergeant den strijd bij de Grebbeberg meegemaakt en op boeiende wijze heeft hij zijn belevenissen te boek gesteld. Boeiend, doch nergens onnoodig sensationeel, en zoo eerlijk en sober wordt dit verhaal verteld, dat het tot iederen lezer zal spreken. Een een voudig, pretentieloos document over dagen, die geen Nederlander licht zal vergeten. J. B. Wolters, Groningen: Overzicht van de geschiedenis der Romeinsche en Oud-Neder- landsche rechtsvorming, door dr. S. A. van Lun- teren. N.V. Holdert en Co., Amsterdam: Materialen en grondstoffen, gebezigd by de inrichting van het interieur, door J. J. van Blitterswijk Jr. Geïll. met vele foto's en teekeningen. Bij de N.V. Handelsdrukkerij Holdert en Co. te Amsterdam is verschenen „Kookkunst voor den distributietijd en ten deelevoor altijd". een boekje, dat werd samengesteld door C. H. A. ScholteHoek, leerares aan eenige huis houdscholen iri Amsterdam. Den Haag en Utrecht. TOONEELGROEP „DE VOORTREKKERS" GEVORMD. Gisteren werd te Amsterdam opgericht een nieuwe tooneelgroep genaamd „De Voortrekkers", onder de zakelijke leiding van Jan Mulder Overtreding Leerplichtwet. Een opperman uit Noordwijk aan Zee moest terecht staan wegens ernstige overtreding van de Leerplichtwet, waarvoor verdachte reeds eerder veroordeeld was. In Juni en Juli van dit jaar had zijn zoontje de school aldaar niet bezocht, maar werk verricht. Het O.M. wees verdachte er op, dat hij op 8 Jan. j.l. nog ver oordeeld was wegens overtreding der Leerplicht wet, en daar hij een groot gezin van 15 kin deren had. toen tot een lage boete veroordeeld was. Als deze boeten echter niet helpen, zal het O.M. principieele hechtenis opleggen. Daar verdachte door een maagkwaal niet kan wer ken, wilde het O.M. ditmaal zulks nog niet doen en eischte f.4 boete of 2 dagen hechtenis, maar dan moet de jongen naar school en geen ballen meer op het tennlsterrein rapen. De kantom-echter wilde ditmaal nog met het groote gezin rekening houden en veroordeelde verdachte tot f.3 boete of 2 dagen hechtenis, maar met de waarschuwing, dat als het kind niet naar school gaat, de boeten zeer zwaar worden. Dat gevaarte is bepaald op de kermis in de stad losgeraakt. VISCHPRLJZEN. IJMUIDEN, 1 October. Aangevoerd door Deensche consignatiezen dingen: Kleine schol 42.5046.25; Bot 19.25 18.50; Schar 2817; Groote haring 2814: Kleine haring 12.50; Groote schelvisch 47; Mid del schelvisch 41; Kleine middel schelvisch 46 32; Kleine schelvisch 3828; Kabeljauw 4830; Groote gul 35—21; Kleine gul 23.75—18; Wij ting 13.5010.25; (alles per 50 k.g.). Zoetwatervisch: Snoekbaars 7068; Snoek 50 —42; Zeelt 34; Voorn 16—8; Blei 21—18 (alles per k.g.). KATWIJK AAN ZEE. 30 Sept. Besommingen versche visch: KW. 34 f.70; KW. 61 f. 86.20; KW. 53 f. 11,55; KW. 98 f. 55,95; KW. 30 f.46,90; KW. 87 f.40,05; KW. 17 f.33,05; Korders garnalen f15,30. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2