Sf sfe Jaargang DINSDAG I OCTOBER 1940 No. 24699* De Duitsche aanvallen op Engeland Rijkscommissaris verwelkomt de laatste kinderen uit de Oostmark Duitschland's voedselvoorziening gewaarborgd Zonder onderbreking voortgezet Bommen op Duitschland Churchill dringt op sparen aan Zomertijd in Duitschland voorloopig gehandhaafd Een hartelijk weerzien Leidsche Begrafenis Associatie „Memento Mori" ER WORDT GEEN CONTRIBUTIE GEHEVEN Verklaringen van Rijksminister Darré EERSTE BLAD Feiten van den dag Nieuw geïllustreerd Kinderverhaal De Sovjets blijven onzijdig LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Lolden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden 2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 235 per 3 maanden portokosten (voor binnenland ƒ0.80 p. 3 maanden) Onophoudelijk golven Duitsche vliegtuig formaties over Engeland. Het D.N.B. geeft daarover o.a. volgende berichten: De aanvallen op Londen waren voorna melijk gericht tegen dokinstallaties ten Zuiden van de Theems. Tijdens de gevechts handelingen ontwikkelden zich luchtge vechten, in het verloop waarvan, naar tot dusverre bekend is, 38 vijandelijke vlieg tuigen werden neergesohoten, 14 eigen vliegtuigen worden vermist. Een Ju 88 heeft gisteren het vliegveld van Hastings vernield. In duikvlucht vloog de duikbommenwerper over de nog gedeeltelijk in aanbouw zijnde installaties en wierp van zeer geringe hoogte zijn bommen uit. Een hangar vloog door een voltreffer in de lucht. Andere bommen bezaaiden het vliegveld secondenlang met doodelijke vuur- spuitende fonteinen. Het vliegveld werd achtergelaten als een onbruikbaar veld vol trechters. Een loods ging in vlammen op. De aanval kwam voor den vijand zoo ver- rassend-, dat er geen jagers opstegen en de luohtdoelartlllerie niet vuurde. Berichten uit Londen melden, dat in het weekeinde 11,000 kinderen en vrouwen uit de Engelsche hoofdstad zijn weggevoerd. Voor de bureaux die zorgen moeten voor de ontruiming en het onderbrengen der dak- loozen, staan iederen dag, zoo meldt Svens- ka Dagbladet. reusachtige files, wat in ge heel Londen de bitterste klachten heeft doen ontstaan. De bezittende klassen heb ben reeds in toenemende mate de hoofd stad verlaten. Overal ziet men meubel transportwagens. Het aantal leegstaande winkels en huizen neemt van uur tot uur toe. In de omstreken van Londen is het onmogelijk een kleine hotelkamer, onver schillig tegen welken prijs, te vinden. Dui zenden huizen in de omstreken van Londen hebben slaapplaatsen ingericht voor de Londenaars, die des avonds de stad verla ten om een nacht te kunnen uitslapen. De correspondent van Svenska Dagbladet meldt; dat de kwestie van de gevolgen der Duitsche luchtaanvallen op de voor den oorlog belangrijke productie in Engeland, vooral de vliegtuigproductie van dag tot dag ernstiger wordt. De Sunday Disnatch schrijft, dat wanneer de Engelsche vlieg tuigproductie nietop het beste peil wordt gebracht, dat mogelijk is, er nauwelijks bestaat, dat de overwinning zal wor den behaald. De New York Herald Tribune meldt uit Londen, dat ten minste 100.000 menschen door de luchtaanvallen op Londen dakloos zijn geworden, waardoor een vluchtelingen probleem is ontstaan, dat. alle soortgelijke problemen, die men op het vasteland heeft leeren kennen, in de schaduw stelt. Alle hulpmaatregelen zijn slechts langzaam en ontoereikend. De autoriteiten trachten thans om te beginnen een duur zaam verblijf voor 20,000 personen in te richten. Het aantal dakloozen stijgt echter dagelijks. In dezelfde mate daalt het aan tal beschikbare behuizingen. Associated Press maakt in berichten uit Londen melding van afschuwelijke toe standen in de openbare schuilkelders ii het Oosten van de stad. Het zijn koude, vochtige, vuile gaten, waar iederen naoht duizenden, slechts gehuld In een deken, op den oneffen grond hurken om te wachten op het aanbreken van den dag en het einde van het alarm. De correspondent geeft een beschrijving van zijn persoonlijke indruk ken bij een bezoek aan een grooten schuil kelder in het Oosten van Londen. Deze kel der kon ongeveer 20,000 man bevatten en werd nooit schoongemaakt of gedesinfec teerd. Bijna iedereen was verkouden en het hoesten had geen einde. Er werd wel ge probeerd thee te schenken, maar de thee potten konden niet schoongemaakt worden, aangezien dit buiten den kelder moest gebeuren. Duizenden hebben in dit reuzen- gewelf drie weken lang doorgebracht, nacht aan nacht, zonder uit de kleeren te komen. Overal liggen vuile dekens en kleeden, het vuil wordt eenvoudig in de hoeken geveegd om een zitplaats vrij te maken. Cockneys, Indiërs en negers zitten in bonte mengeling dooreen en pas wanneer men weer naar buiten komt kan men begrijpen, waarom duizenden in dit afschuwelijke hol bijeen komen. Gistermorgen kreeg een voor gewapende verkenning gestart Duitsch vliegtuig van het type Do. 17 voor de monding van de Tlieems een Britsch koopvaardijschip van 4000 br.t. in het oog. Nadat het op groote hoogte in de nabijheid was gekomen, maak te het een duikvlucht en wierp verscheidene bommen naar het schip. Een der projectie len trof midscheeps, de andere kwamen dicht bij de wanden van het schip neer. Een sterke ontwikkeling van witte en zwarte rookwolken toonde, dat de voltreffer de ketelinstallatie had vernield. Het schip werd zoo zwaar beschadigd, dat het zonk. Het D. N. B. meldt: Op een kleine stad in het Rijnland hebben gisteren Engelsche vliegtuigen een nachtelijken aanval gedaan. Verscheidene brand- en brisantbommen werden boven de kweekschool voor onder wijzers aldaar uitgeworpen. Een deel van het gebouw stortte in en in een zijvleugel brak brand uit. Toen de brandweer waarbij zich kweekelingen en leeraren van de school gevoegd hadden, de blusschings- werkzaamheden ter hand nam, opende een Britsch vliegtuig in verscheidene salvo's een hevig mitrailleurvuur op den brand haard. Eén kweekeling kreeg lichte verwon dingen en het blusschen moest tijdelijk ge staakt worden. Toch kon spoedig daarop de brandhaard ingeperkt en de brand ge- bluscht worden. De aangevallen plaats is een stil, droo- merig wijnstadje zonder militaire doelen hoegenaamd en in vredestijd jaarlijks het doel van duizenden toeristen. Britsche vliegtuigen hebben hedennacht voorts vluchten gemaakt naar Noord- en West-Duitschland. Een deel hunner kwam reeds in het Westen voor een versperring van .nachtjagers. Na een kort gevecht wer den twee Hampton-Herford en een Vickers- Wehington bommenwerper neergeschoten. Uit een brandend neerstortend vliegtuig sprongen twee inzittenden met valscher men. Zij werden gevangen genomen. Het waren Nieuw-Zeelanders, die eerst sedert 4 weken dienst deden en hun eerste vlucht naar vijandelijk gebied maakten. Zij ver klaarden. dat hun toestellen alleen brand plaatjes en lichtkogels aan boord hadden. Eenige bommenwerpers drongen door tot Berlijn en vlogen op groote hoogte boven de rijkshoofdstad. Het luchtafweergeschut opende spoedig een systematisch vuur, zoo dat de vijand verhinderd werd gerichte bommen uit te werpen. Met groote headlines wijzen de Duitsche bladen er op, dat ook bij de laatste Engel sche luchtaanvallen uitsluitend niet-mill- taire objecten, b;v. een landgoed, een ge- denkteeken Voor gesneuveldeh en een te huis voor dames werden getroffen. Te Keulen, zoo betoogt de „Nachtaus- gabe", kwamen Britsche brand- en bri santbommen op dichtbevolkte woonwijken terecht, zoodat vier dooden en twaalf ge wonden te betreuren zijn. Op een landgoed in het Rijnsch-Berg- sche district vielen niet minder dan elf brisant- en tachtig brandbommen. In de gouw Wezer-Eem werden opnieuw brand plaatjes boven dorpen, landerijen en bos- schen uitgestrooid. De Britsche minister-president heeft zich tot de bevolking van Schotland en Noord- Ierland gericht in een oproep, waarin hij zeide, dat de Britsche oorlogsuitgaven slechts voor een deel uit de opbrengst der belastingen bestreden kunnen worden. Het land is in groote mate afhankelijk van vrij willige gaven der bevolking en van leenin gen. Indien de enkeling den staat wil hei- pon, dan moet hij zijn spaargeld op de een of andere wijze ter beschikking van het land stellen. De onderstaatssecretaris van het minis terie van financiën, Crookshank, heeft te Coventry een „oorlogsspaarweek" geopend. Hij zeide, dat iedere Engelschman thans zooveel mogelijk moet sparen. Indien men er niet in slaagt, de gelden, die voor het voortzetten van den oorlog noodig zijn, bij een te brengen, dan kan men den strijd ook niet volhouden. OOK IN NEDERLAND? Het DNB meldt uit Berlijn: De zomertijd heeft zoo goed vol daan, dat hij tot nadere aankon diging gehandhaafd blijft. De desbetreffende verordening van den ministerraad voor de rijksverdédiging zal in de ko mende dagen in het Staatsblad gepubliceerd worden. (De redactie van het ANP tee kent hierbij aan: Hoewel om trent het behoud van den zomer tijd hier te lande niets bekend is, mag men aannemen, dat de in bovenstaand bericht vermelde regeling ook zal gelden voor de door Duitschland bezette gebie den, dus ook voor Nederland, zoodat het waarschijnlijk is, dat ook wij den zomertijd behouden. Eenige positieve mededeeling daaromtrent is echter nog niet te verstrekken). (Van een A.NP.-verslaggever.) Gistermiddag om vijf uur is de laatste trein met 750 Rotterdamsche kinderen, die een heerlijke vacantie in de schoone Oostmark hebben genoten, aan het station Maas te Rotterdam aangeko men. En niemand minder dan de rijks commissaris zelf, door wiens toedoen zooveel duizenden Nederiandsche kin deren in een mooie omgeving konden vertoeven, was aanwezig, om de laatste kleinen, die nit zijn eigen geboorteland terugkeerden, te verwelkomen. Om zes uur arriveerde de rijkscommissaris op het station, waar de vroolijke en uitge laten kinderschare hem reeds wachtte. Met zichtbaar genoegen monsterde de rijkscom missaris de opgeruimde kinderen. Vervol gens stapte het jongetje Louis Brugman naar voren om voor den rijkscommissaris een gedioht op te zeggen, waarin tot uiting kwam, hoe de Rotterdammertjes het in de Oostmark naar den zin hebben gehad. Hierna ging rijkscommissaris Seyss-In- quart de rij eens langs, om den kinderen persoonlijk te kunnen vragen, wat zij zooal hadden beleefd, en wat hun uit de Oost mark wel het meeste was bijgebleven. Voor de miorofoon hield hij vervolgens een toe spraak waarin hij dank bracht aan gouw leider Eigruber en de andere Oostmarksche functlonnarlssen, die zoo veel werk voor de Kinderaktion hebben verricht en aan wie de Nederiandsche kinderen zeer veel dank verschuldigd zijn. Tenslotte sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de vacantie-gan- gertjes ln de Oostmark gemiddeld vier kilo zijn aangekomen, hetgeen een bewijs te meer ls. dat zij het er uitstekend hebben gehad. Hiermede was de offlcleele ontvangst, welke een zeer ongedwongen karakter had, ten einde en vertrok de rijkscommissaris naar Den Haag. De lange stroom kinderen begon het per ron te verlaten en het zoeken was nu naar de respectievelijke ouders. Doordat deze zich ln twee rijen voor het station hadden opgesteld, hadden de kinderen hun ver wanten spoedig gevonden en blij was het weerzien. Reeds op het perron begonnen de lange, opgetogen verhalen, welke, men kan het zich voorstellen, ondanks de ver moeienis van de reis. zich des avonds ln de huiskamer voortzetten. Verhalen over de mooie gastvrije Oostmark en over de lange reis erheen. En daarbij was menig dankbaar woord voor rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart. die op zulk een treffende en hartelijke wijze duizenden Nederlandschen kinderen een paar schoone maanden heeft bezorgd. Ondern. A. LUVK en A. WATTEZ Oosterdwarsstraat 17. Telef. 21416 Haarlemmerstraat 277, Telef. 25625 1436 (Inset. Med.) Rijksminister Darre, de leider van de Duitsche voedselvoorziening in oorlogstijd, heeft in een aan de „Nachtausgabe" ver leend onderhoud verklaard, dat de voor spellingen van Engelsche en FransChe des kundigen over een ineenstorting van de Duitsche "Voedselvoorziening niet alleen om ver zijn geworpen, doch dat het tegendeel waarheid is geworden. Duitschland heefft in 1940, aldus zeide de minister, een graanoogst in oorlogstijd van 24,6 millioen ton, tegen een gemiddelden oogst van 25,1 millioen ton in de jaren 1934 tot 1938. Wij zijn dus twee procent beneden het gemiddelde gedaald. De broodvoorziening van Duitschland is evenals vroeger voor een lange periode gewaarborgd. Wij heb ben,, wat graan betreft, een voorraad van ongeveer 6,2 millioen ton tot aan het be gin van den oorlogsoogst aan graan ge handhaafd en hebben hem thans nog. Wij hebben zelfs dit jaar een meelvoorraad van 150.000 ton meer bij de bakkers. Aan aardappelen zullen wij waarschijn lijk een oogst binnenhalen van- 60 millioen ton, hetgeen 5 millioen ton meer is dan in het laatste vredesjaar. Wij hebben ook een oogst aan suikerbieten, die hooger is dan in het laatste vredesjaar. Wij oogsten waarschijnlijk 20 millioen ton, terwijl de oogst in het afgeloopen jaar slechts 18,7 millioen ton bedroeg. De grootte van het huidige vetrantsoen wordt gehandhaafd. De vleeschrantsoenen zullen in den komenden winter eveneens onveranderd blijven. Onze veestapel heeft zich normaal ontwikkeld. De gunstige opbrengst van den hak- vruchtenoogst maakt het mogelijk de var kens ln de toekomst weer iets zwaarder te mesten dan in de laatste maanden. De vooruitzichten voor de groentevoorziening in den a.s. winter zijn beter dan in het af geloopen jaar. Slechts de vooruitzichten voor ooft zijn slecht. Wij hebben als gevolg van den strengen winter en Van d'e on gunstige weersomstandigheden in den bloeitijd een mislukten fruitoogst. Van beslissende be teekenis echter, aldus minister Darré, is de vetvoorziening ge weest. De levering van melk aan de zui velbedrijven bedroeg in 1933 10,3 milliard liter en in 1939 15,9 milliard liter. Midden in den oorlog is thans echter de levering van melk nogmaals met 10 tot 15 pCt. ge stegen, waardoor weer e^n stijging van de botêrproductie ontstond. De Duitsche boter- productie was in het eerste halfjaar van 1940 ongeveer 30 pCt. hooger dan in de zelfde periode van 1939, hetgeen gedeelte lijk een gevolg is geweest van den overgang van het gebruik van volle melk op onder- melk. Zonder de te juister tijd doorgevoer de groote uitbreiding van de zuivelbedrijven zou deze stijging in de levering van melk nooit mogelijk zijn geweest. De plattelands bevolking heeft ln de laatste jaren voor deze taak 300 millioen rijksmark opge bracht. De teelt oppervlakte van groente is met 30 pCt. verhoogd. De opbrengst van de groenteteelt is gedeeltelijk, zooaals b.v. bij kool. met 50 pCt. gestegen. Wij zullen noch bij de verzorging voor de bezette gebieden, noch voor de verzorging voor andere Europeesche staten in dezen oorlogswinter bijzondere moeilükheden heb ben. aldus verklaarde de minister. De moei lijkheden van de voedselpositie in Neder land en België heeft men in het buitenland aanzienlijk overschat. De hongeragitatie van Engeland heeft een zuiver politieken achtergrond en wanneer eenige Fransohe steden in den aanstaan den winter honger zouden lijden, hetgeen ik overigens niet geloof, dan is dit haar eigen schuld. De zware schade, die door de eigen schuld van de Fransche landbouwers en hun leiding is ontstaan, is niet zoo maar op te heffen. Ten slotte zeide Rijksminister Darré, dat öe berekening der deskundigen van onze vijanden, ais zouden door de toeneming van onzen invloed de moeilijkheden toenemen, totaal verkeerd is. Onze invloed reikt van de Noordkaap tot aan de Itsliaansche be langensfeer. Wij hebben het hierdoor ge makkelijker, omdat de mogelijkheden voor het uitwisselen en voor den handel veel talrijker zijn. (D.N.B.). Dit Nummer bevat DRIE Bladen Binnenland Dr. Fischböck over de toekomst van de Nederiandsche economie. (3e Blad). Geldswaarden, die op een buitenlandsche reis mogen worden meegenomen. (Bin nenland, 3e Blad). 48 zieke Nederlanders uit Frankrijk terug gekeerd. (Binnenland, 3e Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Vrij opgewekte markt - Vaste stem ming voor locale waarden - Duitsche fondsen willig - Nederiandsche beleg gingen meerendeels vast gestemd - Amerikanen kalm. Buitenland Voortdurende luchtaanvallen op Engeland. (Ie Blad). Duitsche voedselvoorziening is verzekerd. (Ie Blad). Suner te Rome. (Ie Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" VIERDE BLAD. MEN ZIE VOOR ONS KORT VERHAAL PAGINA 2 VAN HET DERDE BLAD. Heden beginnen wij met de publicatie van een nieuw geïllustreerd Kinderverhaal, waarvoor wij bijzondere aandacht vragen. Een echt Nederlandsch verhaal is nog weer eens opgehaald, nj. de reisavonturen van Mijnheer Prikkebeen. DE DIRECTIE. De sovjet-Russische Prawda stelt vast, aldus het D.NB., dat het voor de Sovjet- Unie geen verrassing was, omdat het in den grond een vorm gaf aan de tusschen Duitschland, Italië cn Japan eenerzijds en Engeland en de Ver. St. anderzijds bestaan de betrekkingen en omdat de Sovjet-regee ring door de Duitsche van het op tU zijnde sluiten van het verdrag verwittigd was. In het feit. dat de oorlog tot nu toe tot Europa en Noord-Afrika ln het westen en tot China ln het oosten beperkt bleef met schelding van belde sferen kan nu veran dering komen, daar van nu af Japan afziet van de politiek der niet-inmenging hl Europa en omgekeerd de spilmogendheden dit doen ten aanzien van die der niet-in menging ln het Verre Oosten. Deze ontwikkeling beantwoordt aan de laatste rede, door Molotof voor den opper sten Sovjetraad gehouden, waarin hij sprak over het gevaar van een verdere uitbrei ding van den oorlog, die in een imperla- ilstlschen oorlog wordt omgezet. Er is geen twijfel aan vervolgt de Praw da, dat het verdrag van Berlijn ln de eerste plaats door de laatste feiten ln zake ver sterking van de militaire samenwerking tusschen Engeland en de V. S. te voor schijn geroepen ls. Hierbij geldt vooral de toenemende militaire steun der V. S. aan Engeland, de overdracht van militaire steunpunten van Engeland op het westelijk halfrond aan de V.S, en de toestemming van Engeland zijn steunpunten in het Verre Oosten en Australië voor de V. S. in te ruimen. Een andere gewichtige bijzonderheid van het pact betreft het voorbehoud omtrent de Sowjet-Unie. Dit voorbehoud moet men bepaaldelijk opvatten als een ontzien van de onzijdigheidspositie der Sovjet-Unie evenals een bevestiging van de kracht van het niet-aanvalsverdag tusschen de unie en Duitschland en dat tusschen haar en Italië. „Trouw aan haar vredes- en onzij- digheidspolitlek", aldus besluit het blad, „kan de Sovjet-Unie harerzijds verzekeren, dat deze politiek, voorzoover van haar al- hangt, onveranderd blijft."

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1