De Rijkscommissaris woont bijeenkomst Van den Ned. Cultuur Kring bij 81 sfe Jaareang LEIDSCH DAGBLAD Tweede Blad Een viool verdween FEUILLETON -* DE BELANGRIJKE COMPETITIEWEDSTRIJD D.W.S.—A.D.O. (1—0). De TENNISWEDSTRIJDEN. Amateurs tegen oefenmees- DE HOCKEYDAG 1940 werd te Amsterdam onder groote belangstelling in het achterspeler van het Nederlandsch elftal, de populaire Bertus Caldenhove, is, ^ers 0p METS-banen te Scheveningen. de Mos hockey-stadion gehouden. De Togo-keeper tracht den bal weg te werken, maar na ruim een half jaar rust tengevolge van een blessure, weer van de partij. Caldenhove gaat er met den bal vandoor (Polygoon) (oefenmeester) en Borren (amateur). (Polygoon) slaat hem in eigen doel. Moment uit de finale H.D.M.Togo. (Polygoon) door PAUL SCHOTT. 39) Intusschen was ook de portier naderbij gekomen opgewonden verklaarde hij, dat dit de man was, die hij bijna gepakt had, de moordenaar van den ongelukkigen com- mendatore, en woedend schudde hij zijn vuist onder den neus van den verschrikten Gomez. De man schrompelde zichtbaar in een, als een kinderballon, waar men met een speld in prikt. Zijn gezicht verschrom pelde en werd vaalbleek, de oogen werden kleiner, en de mond zakte open. „Jij hebt de viool ook gestolen," ging de markies zegevierend verder, „je wist, dat Cavalcanti hem gezocht' had, en toen je geld van hem wilde afpersen, wat hij niet wilde geven, heb je hem neergeschoten." „Viool, wat voor een viool?" jammerde de- ongelukkige. Hij zag er nu uit als een zuigeling, die op het punt staat in schreien los te barsten. Wederom gaf de marchese een wenk, en de jonge Modena kwam bin nen. Hij zwaaide met beide armen bij het zien van Gomez en riep onmiddellijk uit: „Dat is hij, dat is de vreemdeling die mij de viool verkocht heeft. Ik kon zijn gezicht niet zoo goed zien, maar dit is hij zeker, marchese, ik wil het zweren bij alle heiligen!" De markies maakte een theatraal gebaar, Gomez liet zich uitgeput en verslagen op een stoel zinken, terwijl hij in een men gelmoes van Portugeesch, Maleisch en Engelsch mompelde. „Voer hem weg!" beval de markies. Twee gendarmen wierpen Gomez een jas aan, hij trok zijn schoenen en kousen aan, men pakte hem bij de armen en sleurde hem de trappen af. Uit alle kamers keken ver schrikte en nieuwsgierige hoofden, zeelie den van alle naties, negers, de moeder van den waard, een vrouw met verwarde haren. Op de straat had zich reeds een menigte voor de deur van den albergo verzameld, die wild door elkaar schreeuwden. Voorop ging de markies, naar rechts en links bui gend, als een generaal, die na een gewon nen veldslag zegevierend naar huis terug- kert. Gomez, die slap tusschen de twee po litiemannen hing, werd als een zak over de steenen voortgesleurd. Bij het verhoor vroeg Fillipepi: „Waar hebt u den naam Salimbeni gehoord? Lie gen heeft geen zin, door een bekentenis kunt u hoogstens uw zaak in een beter licht stellen." Automatisch zei hij deze woor den, zooals hij die in honderden andere gevallen gezegd had. Gomez brak nu werkelijk in snikken uit. Met de beide vuisten tegen zijn gezicht gedrukt, brulde hij: „Ik heb dien naam nooit gehoord Een man. die ik niet ken, heeft mij gezegd, dat ik den naam Salim beni noemen moest, dan zou ik dadelijk doorgelaten worden. Ik ben geen moorde naar, toean, ik heb de viool gestolen, maar een moordenaar ben ik niet. De handelaar wilde mij wurgen, toen heb ik pas gescho ten, uit zelfverdediging." De markies keek zegevierend om, en vijf beambten knikten ijverig en gelijktijdig, alsof hun hoofden aan touwtjes hingen. De marchese gaf weer een teeken. en een gendarme nam de handboeien om deze den Portugees aan te leggen. Fillipepi ging reeds naar de deur. Toen Gomez m"t on geloof elijke vlugheid de beide agenten ter zijde smeet. Hij sprong op de tafel, rukte de groene hor voor het raam weg, en ver dween door het raam in de zijstraat. Acht schoten knalden hem achterna, de mar kies rende de deur uit, acht gendarmes springen achter hem aan door het raam. Gomez vuurt, achteromkijkend, tweemaal op zijn achtervolgers. Hij moet op de een of andere wijze kans gezien hebben, het schiettuig in zijn jas te verbergen. Fillipepi, die vooraan holt, blaast op zijn politiefluit, en uit alle hoe ken en gaten komen agenten te voor schijn. Schoten knallen, en weerkaatsen tegen de huizen, een agent laat, in den arm getroffen, zijn revolver vallen. De Portugees heeft zijn jas uitgeworpen, in zijn korte nachthemd rent hij als een schim door de straten. Onvermoeid blijven de politiemannen hem achtervolgen. Hij gend en snuivend houdt de markies vol, daar achter, joelend en schreeuwend, de volksmassa. De dikke heeft vijfmaal ge schoten, hij slaat links af. rent een don kere trap op verdwijnt door een deur. schiet nog eens. Reeds is hij in de duister nis verdwenen, als Fillipepi voor "ich hoort roepen: „Attenzione!" Een fluitsingaal gilt, schoten kraken. Agenten hebben Gomez omsingeld. „Haltl" brult de markies. De witte gedaante zinkt in elkaar. Van alle kanten komt men nu toeloopen. Het witte nachthemd is op zeven plaatsen doorboord. De marchese Fillipepi graait met beide handen in den baard, hij sluit de beenen in de hooge laarzen luid klakkend tegen elkaar, richt zich hoog op, en roept, op de stille gestalte wijzend: „Ecco!" De menigte roept hem en zijn mannen een daverend „Ewiva!" toe Het eerste waar Hans Apts oogen den volgenden morgen op vallen, als hij het ochtendblad Inkijkt zijn vette koppen, die hem toeroepen: De Moordenaar van Calvacanti, De dief van de viool, Gevonden en gearresteerd. Een meesterstuk van onze dappere politie, Heldenmoed van onze gendarmes. Nachtelijke achtervolging in het Havenkwartier. In het artikel werd een dozijn malen den naam van den markies genoemd, zijn speurzin en verstandig beleid werden ge roemd. Onmiddellijk ging Apt naar het hoofd bureau, waar de markies hem met opval lende hartelijkheid ontving. Lachend schudde hij den Zwitser langdurig de han den. Hij. Apt. zou wel kunnen begrijpen, dat het hem leed gedaan had, fraulein Plischmuth. uit ambtelijke overwegingen, zoolang vast te moeten houden Hij zelf. persoonlijk, al mensch, „we zijn toch allen tenslotte menschen, nietwaar?" was altijd overtuigd geweest van haar onschuld, even zeer als bij Salimbeni, die ook onmiddellijk ln vrijheid gesteld werd. Apt had moeite, het gezwets kalm aan te hooren. „Hebt u fraulein Plischmuth reeds medegedeeld, wat er gebeurd is?" wist hij tenslotte de woordenvloed te onderbreken. De markies antwoordde ontkennend. „Dan verzoek ik u dringend, dat te doen en haar onmiddellijk in vrijheid te stellen. Ik zal op straat op haar wachten. Kan dat?" „Aha, ik begrijp u, u wilt haar verras sen!" En met zijn vinger dreigend voegde hij er aan toe: „Verliefd, niet?" Apt bloosde, en schudde het hoofd. Tien minuten later kwam Lena, hoffelijk uitgeleide gedaan door twee carabinieri de markies had oog voor dramatiek de trappen af. „Waarheen brengt u mij?" vroeg Lena, terwijl ze den man in zijn bonte uniform aankeek. Deze haalde lachend de schou ders op. „Lacht u daarom." riep het meisje ver ontwaardigd uit. „Vindt u het grappig, om mij naar de gevangenis te brengen?" „Si," lachte de man weer. „Heeft u misschien op den vroegen mor gen reeds een glas teveel gedronken?" ging Lena, steeds verontwaardigder voort. Brullend van het lachen opende de man de poort. „Gaat u voor," zei hij. Lena stapte naar buiten, en bleef op haar ge leide wachten, maar de poort was reeds achter haar gesloten. Ze was alleen vrijStom verbaasd keek zij om zich heen, wat beteekende dat? Daar kwam van den anderen kant van de straat iemand op haar af. een reuzen bos narcissen torstend. (Nadruk verboden).. IWordt vervolgd).. DE „ONBEKENDEN" VAN DE KRIEGSMARINE. Onbekend is de belangrijke en zware arbeid van de mijnenvegers. Als zij lan gen tijd op zee geweest zijn, is een dag in de haven niet te versmaden. Duitsche mijnenvegers in een Fransche haven. (Polygoon) OP HOUTRUST IN DEN HAAG WERD DE VOETBALWEDSTRIJD GESPEELD TUSSCHEN DE BEIDE HAAGSCHE EERSTE KLASSERS H.B.S. EN V.U.C., welke door V.U.C. met 32 gewonnen werd. Spannend moment voor het V.U.C.-doel. (Polygoon) DE WEDSTRIJDEN OM HET CLUBKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND OP DEN WEG 1940, uitgeschreven en georganiseerd door de Nederlandsche Wielren Unie, en gehouden in de gemeente Haarlemmermeer. De H. R. C. „Excelsior" wordt gepasseerd door den kampioen van het vorige jaar „Le Cham pion". Beide ploegen langs de Ringvaart. (Polygoon) DE NED. CULTUUR KRING kwam Zaterdag in Pulchri Studio in den Haag bijeen. Op deze bij eenkomst werd o.a. het woord gevoerd door den Rijkscommissaris, Rijksmi- nister Seyss Inquart De Rijkscommissaris luisterend naar de rede van den voorzitter prof. dr. G. A. S. Snijder. (Polygoon)

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 5