IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 30 September 1940 Engelsche bommen op Amsterdam, Zaandam en Naarden Hei Drie-mogendheden-part In de hoofdstad zes dooden en meerdere gewonden Duitsch Weermachtsbericht Italiaansch weermachtsbericht' SPORT Pasman burgerrulferkampioen van Nederland Dagbladreclame is niet te vervangen BEURSOVERZICHT lt HIAiKï It. tiïicmifcijffjj In de vertaling van hei Driemogendhe denpact van Berlijn (gepubliceerd Vrijdag j.l.) staat een onjuistheid. Het is wensche- lijk, dat die alsnog hersteld wordt. In art. 2 wordt n.l. gesproken van „Groot-Aziatisch ruimte". Dit is onjuist en moet zijn „Groot Oost-Aziatische ruimte". AMERIKAANSCHE TORPEDOJAGERS IN ENGELAND. Het eerste flottielje Amerikaansche tor pedojagers is in een Engelsche haven ge arriveerd. Zij hadden nog de Amerikaan sche grijze kleur; de verouderde schoor - steenen en eigenaardige bovenbouw zijn geheel en al verschillend van die van de Engelsche torpedojagers. Aan den oever wachtten vele toeschou wers, die de booten met geestdrift begroette. (United Press). BRAND IN NOORSCHE BIOSCOOP. Bij Mandal in het Zuiden van Noorwegen zijn bij een brand in een bioscoop zes per sonen om het leven gekomen. DE ENGELSCHE VOORZIENING VAN HUISBRAND. De Britsche minister van mijnbouw heeft voor den Engelschen omroep laten mede- deelen, dat in het vervolg iedere Engelsch- man de brandstoffen moet aanvaarden, die hem worden toegewezen, aangezien het niet mogelijk is rekening te houden met speciale wenschen ten aanzien van het soort steen kool. De mededeeling toont aan, dat de Britsche transportmiddelen reeds thans zoo'overbe last en gestoord zijn, dat het vervoer van massagoederen om het transport t'e verlich ten zooveel mogelijk moet worden vereen voudigd. Tot dit doel krijgen de mijnen districten toegewezen waar zij principieel en uitsluitend alle verbruikers voorzien van het steenkoolmateriaal, dat voorhanden is. (AN.P.). EARLY OVER DE MONROE-LEER. Transocean meldt, dat Early, de secreta ris van het Witte Huis, Zaterdag j.l. namens president Roosevelt een verklaring heeft afgelegd, waarvan de essentieele deelen aldus luiden: Het ligt niet in de bedoeling van de re geering der Vereenigde Staten zich te men gen in eenige territoriale kwesties in Euro pa of Azië De Amerikaansche regeering is van meening, dat er een toegepaste Mon- roe-leer voor elk van deze continenten diende te bestaan, en zou gaarne zien, dat dit ook inderdaad het geval was (A.N.P.) JAPAN EN RUSLAND. De woordvoerder van het Japansche de partement van buitenlandsche zaken heeft geweigerd commentaar te leveren op de mogelijkheid der sluiting van een Japansch- Sovj et-Russisch niet-aanvalsverdrag. Hij zeide: „deze zaken zijn te delicaat om in de persconferentie te worden besproken". Hij verklaarde verder niet op de hoogte te zijn van de reactie te Moskou op het pact. (Domei) OPPERBEVELHEBBER JAPANSCHE STRIJDKRACHTEN IN ZUID-CHINA GESNEUVELD. Naar eerst thans bekend wordt, is de op perbevelhebber der Japansche strijdkrach ten in Zuid-China, kol. Tsoentaro Aomoera, bij de operaties in Fransch Indochina ge sneuveld. Kol. Aomoera, die ook benoemd was voor de leiding der operaties in Fransch Indochina, werd bij de botsingen in het gebied van Dondang öp 25 September door verscheidene kogels zwaar gewond. Een kogel, die in zijn hoofd drong, veroorzaakte tenslotte nog denzelfden dag zijn.dood, na dat hij, slechts voorloopig verbonden, tot het laatst persoonlijk zijn troepen had aan gevoerd (D.N.B.). ENGELSCHEN IN ROEMENIË GEARRESTEERD. Drie leden van het personeel der petro- leummaatschappij Steaua Romana, onder wié twee Engeischen, zijn in hechtenis ge nomen. Men gelooft, dat deze arrestaties in samenwerking met de IJzeren Garde ge schied zijn. Voorts zouden in Plosti twee Britsche zakenlieden en een vrouw gear resteerd zijn. Deze kwestie wordt door de Britsche autoriteiten zeer ernstig opgevat Volgens een later bericht wordt officieel bevestigd, dat de Britsche legatie in Boe karest aan het Roemeensche ministerie van buitenlandsche zaken om onverwijlde op heldering over de arrestatie van Britsche onderdanen en over de hun ten deel ge worden slechte behandeling verzocht heeft. (Reuter). TWEE MILLIOEN CIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN. De Brusselsche politie heeft twee mil- lioen cigaretten in beslag genomen. Zij waren destijds- bestemd voor het roode le ger in Spanje, maar werden door den ver tegenwoordiger der Spaansche regeering in België geweigerd. Sedertdien werd op al lerlei wijze getracht de cigaretten aan den man te brengen. Het grootste gedeelte er van bleef echter onverkocht. Een firma in het centrum van Brussel had de goederen in een magazijn opgeslagen, waar zij nu door de politie in beslag zijn genomen. On der valsche namen en etiketten werden cigaretten te Brussel verkocht tegen 6 e 7 frank per pakje. Bovendien had deze rookwaar schade geleden en was het gebruik ervan in hooge mate schadelijk voor de gezondheid (Belga)) DE JOODSCHE ARTSEN IN ROEMENIË Op de gisteren gehouden algemeene ver gadering van het artsencollege in Boeka rest is met groote meerderheid een voorstel tot uitschakeling van de Joodsche artsen aangenomen, nadat dezen op verlangen van de legionaire artsen de zaal hadden verlaten. Joodsche artsen zullen in de toe komst alleen nog Joodsche patiënten mogen behandelen. (D.N.B.) Het A.N.P. meldt: Bij een Engelschen luchtaanval op de hoofdstad, welke vanmorgen vroeg werd uitgevoerd, hebben de vliegers wederom de burgerbevolking in een dichtbevolkt stads gedeelte geteisterd. Onder bescherming van het nachtelijk duister verschenen de vlieg tuigen boven de stad en het mag zonder twijfel een groot geluk genoemd worden, dat de bevolking tijdig gewekt werd door bui tengewoon hevig afweervuur van de Duit- sche luchtdoelbatterijen. De Engelschen hebben hun bommenlast neergeworpen op eenige woonwijken, waar burgers genoten van hun rust. In de omgeving van de Rechtboomsloot en de Oude Waal werden drie brisantbom men geworpen. Een woning en een drukke rij stortten hierdoor in, terwijl alle ruiten in de omgeving sprongen. Hier zijn zes dooden te betreuren.. Bovendien zijn er drie personen ernstig gewond. Een brandbom sloeg in het perceel Hoogte Kadijk 16, waardoor een zevenjarig meisje zeer zwaar werd gewond. Ook op de Ruyterkade zijn brandbommen geworpen De perceelen 107 en 110 werden geraakt, doch de ontstane branden konden v/orden gebluscht Het Zeemanshuis op het Kadijksplein, dat eveneens door een brand bom is getroffen, kreeg slechts zeer geringe schade. Een lichtfakkel is door het dak van het perceel Plantage, Franschelaan 3, gesla gen. De brand kon door de bewoners ge bluscht worden. Tenslotte is nog een brisantbom gewor pen op een tuinhuisje in de volkstuinen der vereeniging „Nut en genoegen" in het Spaarndammerkwartier. Het huisje werd grootendeels vernield. Slachtoffers zijn hier gelukkig niet ge vallen hoewel er twee gezinnen, respectie velijk van zeven en negen personen, in woonden. Wel zijn een paard en enkele kip pen en konijnen gedood. Bovendien kwa men in de omgeving vijf brandbommen terecht, welke o.a. een schuur raakten, zon der brand te veroorzaken. DE BOMINSLAG OP DE RECHT BOOMSLOOT. De schade in de omgeving van de Recht boomsloot, waar drie bommen zijn ingesla gen, is zeer ernstig. De ergste schade is wel aangericht door een bom, die in den rij weg tegenover het perceel 84 is ingeslagen. Niet alleen zijn aan de evenzijde van de gracht alle ruiten vernield en verschillende voorgevels ingedrukt, terwijl* er Th den'rij weg '.en trechter met een doorsnee van ruim drie meter is geslagen, doch boven dien heeft de luchtdruk het perceel Recht boomsloot 99, dat tegenover perceel 84 is gelegen, doen Instorten. in de puinhoopen vond men de stof felijke resten van een circa 45-jarigen man een 9-jarig meisje. Ook aan de oneven zijde zijn talrijke huizen zwaar beschadigd. De straten zijn versperd door het puin en overal bezaaid met glasscherven. Hier is het ook geweest, dat de meeste slachtoffers zijn gevallen. De schipper van een vrachtboot welke aan de Oudschans lag, is door een bomscherf onmiddellijk ge dood, terwijl bovendien twee bawoners van het ingestorte huis den dood heb ben gevonden. Bovendien zijn hier een 42-j. vrouw door de scherven aan de keel en een 15-j. meisje aan de beenen gewond, tenvyl een man ernstige brandwonden kreeg. De gewonden zijn naar het Binnengast huis overgebracht, waar het meisje is overleden. Achter het perceel Rechtboomsloot 99 is een speeltuin gelegen. Ook hier sloeg een bom in, waardoor ernstige materieele schade aan de omliggende huizen werd veroor zaakt. De derde bom sloeg in het plaveisel van de Oude Waal. en deed alle ruiten springen. Klinkers van den rijweg heeft men teruggevonden in de kamers van het perceel 31. De trechter, die gevormd is, heeft een doorsnede van bijna vier meter. Direct nadat door de luchtwachten alarm was gegeven, rukten de luchtbeschermings brandweer, de geneeskundige dienst en de stut- en sloopdienst uit. Vooral deze laatste heeft zeer belangrijk werk gedaan. Vanmor gen om negen uur waren de mannen van dezen dienst nog bezig met het omhalen van muren en het opruimen van puin. En kele onderofficieren van den opbouwdienst. die thans bij den luchtbeschermingsdienst zijn ingedeeld, verleenden hierbij hun me dewerking. ZWARE BRAND ONTSTAAN. Ten Zuiden van het Kadijksplein hebben de Engelsche vliegtuigen vijf of meer brand bommen uitgeworpen. Een daarvan heeft een ernstigen brand veroorzaakt in de op slagplaats van de firma H. J. van der Rijn, en het daarnaast gelegen pakhuis van de N.V. Veem en expeditiebedrijf v.h. Visser, Galavazi en Co. Van alle kanten werd de woedende vlam menzee aangevallen. De brandhaarden wer den ingesloten en duizenden liters water werden er op neergelaten. Na ongeveer een uur was men den brand meester en om zeven uur kon reeds een gedeelte van het materiaal inrukken. Een brandbom is verder neergekomen in het perceel Hoogtekadijk 16. De bom sloeg door een opkamer, waarin zes kinderen sliepen. Een zevenjarig meisje werd getrof fen en kreeg een groote buikwond. Zij is in hoogst zorgwekkenden toestand naar het binnengasthuis gebracht. De bom kwam te recht in een onder de kamer gelegen keuken en veroorzaakte hier een begin van brand. Door het snelle optreden van den oudsten zoon, die resoluut een emmer over den bom heenzette, kon deze gebluscht worden. Ook in het perceel Hoogtekadijk 22 sloeg een bom door het dak. Hij kwam terecht in de voorkamer op de derde verdieping. Ook hier kon een begin van brand gebluscht wor den. Op het Kadijksplein kwam een bom terecht in de woning van een café, zonder echter brand te veroorzaken. Zoowel door het optreden van de leden van den luchtbeschermingsdienst, als van de brandweermannen, is de schade, welke door de inslagen is veroorzaakt, zoo klein moge lijk gebleven. BRANDBOMMEN OP ZAANDAM. Vanmorgen hebben Engelsche vliegers te Zaandam twintig brandbommen geworpen in de buurt van de r.k. St. Bonifaciuskerk. De bommen kwamen neer op eenige wonin gen, ontploften en stichtten een begin van brand. Hoewel uiteraard de consternatie onder de bevolking groot was, behielden de menschen toch hun tegenwoordigheid van geest, zoodat in de meeste gevallen de branden met eigen middelen konden wor den gebluscht. Een perceel evenwel, be woond door de familie Kerkhoven, werd ge heel door brand verwoest. De achterzijde van de katholieke kerk is eveneens door projectielen getroffen, waardoor kerkelijke gewaden en ornamenten zwaar werden be schadigd. De brandweer rukte met groot materiaal uit, terwijl de luchtbeschermingsdienst in de weer was om de nog niet ontplofte brandbommen te verzamelen. Het is onge twijfeld aan het krachtig optreden van de brandweer en personeel van den luchtbe schermingsdienst te danken, dat er geen slachtoffers te betreuren zijn. Tezelfder tijd werden in de gemeente Zaandam nog eenige brisantbommen ge worpen, welke geen schade van beteekenis hebben aangericht. BOMMEN OP NAARDEN. Gistermorgen vroeg hebben Engelsche vliegtuigen zes brisantbommen van klein kaliber, geworpen in de omgeving van Naarden. Zij veroorzaakten slechts lichte schade. Een der bommen kwam terecht in een droge sloot en is niet ontploft. Ap advies van den Ortskommandant Is het gedeelte bij de sloot afgezet en onder poli tiebewaking gesteld. Het terrein in de omgeving werd afge zocht doch niets meer gevonden. Gister middag bleek echter dat in een kWeekerij van den heer D. tusschen de Beatrixbrug en de Schapenmeent, nog twee groote brand bommen terecht waren gekomen. Zij heb ben twee gaten in den grond geslagen en heesters vernield. In de omgeving zijn geen militaire doelen. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt heden bekend: De vergeldingsaanvallen op Londen en op voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Engeland en Schotland zijn zonder onder breking voortgezet. De voornaamste doelen van den aanval waren weer Londen en Liverpool. Zij werden door gesloten forma ties en talrijke afzonderlijke vliegtuigen ge bombardeerd. Zware verwoestingen en groote branden vertoonden de uitwerking op belangrijke doelen in de havengebieden der beide steden. Andere aanvallen golden verscheidene havens in Zuid-Engeland. Voorts bestookten gevechtsvliegtuigen des nachts de Schotsche steden Aberdeen, Edinburgh en Leith met bommen van zwaar kaliber. In de Midlands werd een bijzonder belangrijke wapenfabriek in een duikvlucht aangevallen. Een voltreffer van het zwaarste kaliber richtte in de fabriek groote vernielingen aan. Voor de Engelsche oostkust gelukte het twee konvooien uiteen te drijven. Bij de nachtelijke vluchten van gisteren naar het gebied van het Duitsche rijk drong de vijand met afzonderlijke vliegtui gen tot de mark Brandenburg door, zonder echter de rijkshoofdstad te kunnen berei ken. Op eenige plaatsen in het Westen wer den bommen geworpen. Er werd geen mili taire schade aangericht. De aangerichte materieele schade aan objecten der burger bevolking is niet van beteekenis. Daaren tegen werden onder de bevolking weer tal rijke personen gewond. In de luchtgevechten van 29 September werden 17 Britsche jagers en een gevechts vliegtuig neergeschoten. Vier Duitsche vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. De vermelde aanval op een wapenfabriek in de Midlands werd door een gevechts vliegtuig onder bevel van den eersten luite nant von Butlar uitgevoerd. MADAGASCAR. Uit een bericht uit Vichy blijkt, aldus het D.N.B.dat de Engelschen aanstalten ma ken om het eiland Madagascar te blokkee- ren. De Fransche staatssecretaris voor de koloniën, admiraal Platon, heeft gisteren van den gouverneur-generaal van Madagas car, Cayla, een radiogram ontvangen, waar in deze de Fransche regeering op de hoogte brengt van deze F.ngelsche voornemens. Volgens dit draadlooze bericht heeft een Britsch telegram uit Londen den gouver neur-generaal er van in kennis gesteld, dat zoolang de instructies van de Fransche regeering te Vichv m het gebied .van Mada gaskar worden uitgevoerd, de zeeverbindin gen tusschen het eiland en de overige we reld door Groot-Brittannië worden afgesne den Een verbetering van den toestand op het eiland is er van afhankelijk, of het lokale bestuur bereid is met Groot Brittan- nië samen te werken De Fransche gouver neur-generaal van Madagaskar heeft Vichy medegedeeld, dat hij deze eischen van Lon den met de diepste verachting beschouwt. Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: In het Oostelijke bekken van de Middel- landsche Zee heeft een vijandelijke duik boot een klein Italiaansch schip van 700 ton getorpedeerd. De begeleidende torpedoboot Gosenz viel de duikboot met bommen aan. De onderzeeër verscheen op den zijkant liggende aan de oppervlakte om daarna te vergaan. Een van onze luchtformaties heeft een vijandelijk eskader in de buurt van de kust van Marmarica (Libië) ondanks het hevige afweergeschut der schepen, gebombardeerd. Een van onze vliegtuigen werd omlaag ge schoten. Vijandelijke Jachtvliegtuigen die /an een vliegtuigmoederschip waren opgestegen, werden door onze vliegers aangevallen. Drie vijandelijke vliegtuigen van het Hurricane- type werden in luchtgevechten neerge schoten. Aan een andere formatie -/ai tor pedo-vliegtuigen gelukte het inmiddels een vijandelijk slagschip met een torpedo te treffen. Het schip stopte en werd terstond door vijandelijke torpedojagers omgeven. Een derde luchtformatie heeft onlangs de opslagplaatsen en magazijnen van Haifa gebombardeerd. In gevechten met vijande lijke jagers, die onze vliegtuigen aanvielen, werd een vijandelijke machine neergescho ten, welke in zee stortte. In Oost-Afrika werd bij vijandelijke luchtaanvallen op Burgavo (Somallland), Gura, Asjab en Pasjo-Carrin een inlander gewond. PAARDENSPORT. HEROVERD VAN MEVROUW SCHRAMMER OP CONCOURS TE ROTTERDAM. Op het concours hippique. dat de burger rui- tersportvereeniging in samenwerking met de sociëteit, gevestigd in de Rotterdamsche manege gisteren in Rotterdam heeft georganiseerd, heeft de heer D. H. Pasman uit Den Haag het burger ruiterkampioenschap van Nederland, dat hü in 1938 aan mevrouw Schrammer moest af staan, heroverd. Het lichte springconcours werd door drie mededingers foutloos afgelegd, zoodat de ge maakte tijden den doorslag gaven. Eerste werd mej. A. de Bussy met den schimmel Twinkle in den tijd van 1.18 min. Het elegantste rijpaard oleek te zijn de rood- schimmel Nectar (eig. R. Holman Den Haag), bereden door M. J. v. d. Velde. Het parcours van het kampiocnschaps-sprin- gen voor burgerruiters in Nederland was buiten gewoon zwaar, zoodat alleen de heer Pasman, die het kampioenschap verwierf, erin slaagde een foutloos parcours af te leggen. De dressuurproef stelde eveneens zeer hooge eischen: eerste werd mevrouw T. Schwalm met Iskander. De uitslagen waren: Licht springconcours: 1. Mej. A. de Bussy met Twinkle. 0 fouten, 1 min. 18 sec. 2. K. K. Hensen met Bayazid, 0 fouten, 1 min. 24 sec. 3. W. C. Bolle met Monaster, 0 fouten, 1 min. 25 sec. 4. J. W. Klein met Bobby, 3 fouten, 1 m. 35 sec. Elegantste rijpaard: 1. Nectar bereden door M. J. v. d. Velde. 2. Blue Smoke bereden door M. J. v. d. Velde. 3. Fort de France bereden door K. Baans. Kampioenschaps-springen voor burgerruiters in Nederland: 1. D. H. Pasman met St. George, 8 fouten, 2J50 min. 2. K. Hensen met Piccolo d'Amore, 14% fouten, 2.71 min. 3. C. Diterich met White Bear, 17% fouten, 2.68 min. 4. P. Leeuwenburg met Pacha, 24 fouten, 2.51 min. 5. Mej. A. de Bussy met Twinkle. 331/4 fouten, 2.95 min. 6. Mevr. Hammer met o'Xenophon, 39 2/3 fouten, 2.75 min. Dressuurproeven 1. Mevr. T. Schwalm met Iskander. 2. Mej. A. de Bussy met Twinkle. 3. Jonkvr. M. Graswinckel met Marie Galante. 4. A. J. H. Böseken met Sarga. KORFBAL. ALO—ZUIDERKWARTIER 0—6. In een goed gespeelden wedstrijd is het Zui derkwartier gelukt haar eersten wedstrijd ln de 3e klasse in winst om te zetten. Reeds direct na den aanvang ontwikkelde zich een snel partijtje korfbal waarbij de ALO-verdediging duchtig aan de tand gevoeld werd. D. Bonnet, die een keurig partijtje te zien gaf, gaf na 10 minuten Zui derkwartier de leiding. Aan den anderen kant kreeg ALO geen kans om te doelpunten tenge volge van het uitstekend verdedigen van J. Kapaan c.s. Doch ook de ALO-verdediging werkte hard. doch kon niet verhinderen dat mej. Swanenburg met een goed schot den stand op 0—2 bracht. Spoedig na de rust had H. Nijs- sen met een verren bal succes (03), kort daar op gevolgd door een keurig doelpunt van J. Kapaan (04). ALO gaf zich gewonnen, zoodat Zuiderkwartier het spel geheel in handen nam, welke meerderheid Leget uitdrukte in 2 goede doelpunten (0—6). AMSTERDAM, 30 September Gedurende de afgeloopen week droeg de koers- beweging op de Amsterdamsche Effectenbeurs een onregelmatig karakter. Onder den invloed van het wereldgebeuren, alsmede tengevolge van de onzekere houding der New-Yorksche beurs, kwamen herhaaldelijk sterke koersschommelin gen naar voren. Wederom traden in de verslagperiode binnen» landsche industrieele fondsen sterk op den voorgrond, ja, stonden zelfs meestal in het cen trum der belangstelling. Vooral in de leidende fondsen, zooals AK.U., Unilever en tegen het midden der week ook Philips, droeg de handel bijwijlen een levendig voorkomen. Van Maandag t/m. Vrijdag werden niet minder dan f. 3.5 mil- lioen aandeelen A.K.U. verhandeld, tegen f. 2,7 millioen in dezelfde periode van de vorige week. Daarbij kon de noteering verder oploopen. Wel iswaar bleef de stijging beperkt, namelijk van 105 tot 109 (den laatsten beurskoers van Zaterdag j.l.), aan den anderen kant echter moet men rekening houden met 2% exdividend. zoodat het koersavance per saldo 6% bedroeg. Indien de belangstelling voor dit fonds blijft aanhouden, dan kan men verwachten, dat een verdrievoudiging van den onderpandskoers van 42%% binnen afzienbaren tijd in het bereik der mogelijkheid komt te liggen. Minder aandacht bestond tegen het einde der week voor aandeelen Unilever. Kon de koers aan het begin oploopen tot ruim 120%, tegen het midden der week zakte de noteering in tot be neden de 110% .zulks tengevolge van het bekend worden van het jaarverslag, dat eenigszins te leurstellend werd beoordeeld. Later trad voor liet fonds een herstel in, zoodat weer een niveau van omstreeks 117% werd bereikt. Ook in dit aandeel ging meer om dan in de vorige periode, en wel f. 1.157.000 tegen f. 917.000. In Philips werden 290 stuks verhandeld, tegen 276, waarbij de noteering aanvankelijk steeg tot even onder de 190%-grens, om de week met 175% te sluiten. Goede aandacht werd verder besteed aan min der courante fondsen. Behoudens enkele uitzon deringen liepen de noteeringen na de krachtige koersstijging in de week tevoren niet verder om hoog. Echter was de handel hier wederom vrij groot en soms zelfs levendig. Een zeer krachtig koersherstel gaven Neder - landsche Staatsfondsen te aanschouwen. Voor sommige waarden werdén zelfs koerswinsten van 3 tot 4 punten behaald. Zoo steeg de Gestaffelde Leening van 83% tot even beneden de 88% Goede vraag bestond eveneens ten aanzien van de nieuwe 4% leeningen, die de parigrens wisten te bereiken, en zich op dit niveau goed bleven handhaven. Ook Oude Schuld en Integralen lie pen omhoog, alhoewel hier de koersstijging min der krachtig was. Goede vraag bestond eveneens voor Indische obligaties, die ruim 3% voor de conversieleening 1937 stegen, voor de leening 1937a zelfs 5%. Ook gemeente-leeningen en pandbrieven liepen krachtig op met meeren- deels aanzienlijke koersstijgingen. De middag beur*. Tijdens het weekend hadden zich geen ge beurtenissen voorgedaan welke een bijzonderen nieuwen kijk op de politieke situatie konden openen. Afgescheiden hiervan echter bestond op de Amsterdamsche effectenbeurs een aangenaam sentiment en in de eerste plaats kwam dit tot uiting in een zeer vaste stemming van de Ne- derlandsche staatspapieren. Vooral in de gestaf felde leening ging het druk toe en dat fonds kon zelfs willig genoemd worden. Bij de opening werd onmiddellijk hooger afgedaan en hoewel daarna een kleine inzinking plaats vond tot 87 5/8 werd nadien in een snel tempo een opwaartsche richting gevolgd, zoodat tenslotte in de onmiddellijke nabijheid van 90 werd ge handeld. De 4 obligatiën Nederland ex bel. fac. konden zich iets verbeteren, terwijl de Spoorweg drieën niet onbèlangrijk hooger wa ren. Ook de Oude Schuld werd over de geheele linie hooger afgedaan, terwijl de obligatiën Ned. Indië stevig ln de markt lagen. Het feit, dat meerdere Duitsche fondsen in de officieele noteering zijn opgenomen, hl d de han del in deze papieren niet veel doen toenemen, maar over het geheel genomen waren deze stukken goed van toon. Speciaal werd de aan dacht getrokken door de obligatiën uit de Youngleening, die zeer druk verhandeld werden en daarbij een willige stemming aan den dag legden. Na vaste openüig trad een kleine reactie in tot omsteeks 42 3/4 doch vervolgens liep de koers vlug naar boven, zoodat later op den mid dag werd gehandeld tegen ongeveer 45% zoo dat ten opzichte van Zaterdag een belangrijke koerswinst werd gemaakt. Op de locale markt werd de aandacht getrok ken door Aku, die wederom in een groote open hoek werden verhandeld. Na vasten inzet viel een regelmatige verbete ring te constateeren en onder beurstijd steeg de koers van 112% tot 115 3/4%. Unilevers hadden een kalm verloop, doch konden zich eveneens boven het vorige pell verheffen en bewogen zich in hoofdzaak tusschen 117% en 119%. De Phï- lipsaandeelen stegen eenige procenten en be wogen zich tusschen 179% en 182%. Verschei dene minder courante Nederiandsche Indus- trieelen werden boven de vorige prijzen geno teerd. Bij kalmen handel werden de Rubber waarden meerendeels hooger afgedaan, Amster dam Rubbers stegen eenige punten en ook di verse minder gangbare soorten kwamen naar boven. De Tabaksafdeeling was stil, goed van toon, maar niet veel veranderd. In Suikeraandeelen was weinig te doen. H.V.A.'s werden ingezet op 360% en bedongen later in den middag 362%%. De affaire ln Pe- troleumwaarden was van geringe afmetingen. Olies werden in hoofdzaak afgedaan tegen prijzen loopende van 224 tot 225% De Scheepvaartmarkt was stil; Scheepvaart Unies waren aanvankelijk iets lager, doch kon den zich later op den middag Iets naar boven werken. Oude Booten werden wat hooger afge daan. De handel in Amerikanen was van bescheiden omvang. In navolging van New York waren de koersen meerendeels hooger, doch de verschillen waren niet zoo groot. Prolongatie 2 3/4 OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK. 30 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-York 1,88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75,28— 75,43; Brussel 30,11—80,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,81—44,90; Zürich 43,06—43,15. Bankpapier: New-York 1,861/2—1,901/4; Brussel 30.08— 30.20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 43,02—43,19 Amsterdam 30 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd' 85 Melk- en kalfkoeien f.220300 per stuk. 275 Schapen en Lammeren f.2855 p. st. LEIDSCHENDAM, 28 Sept. Vrije veiling. 3912 Kipeieren f. 6.507.00 per 100 stuks. Kippen f. 0.350.95; Duiven 920 et.; Ko nijnen f. 0.351.75 per stuk. LEIDSCHENDAM, 28 Sept. Engelsche komkommers le srt. f. 5.606.50; idem 2e srt. f.4.10—5.00; idem 3e sr. f.2.403.50; idem wan kleurige f. 2.50—3.00: idem stek f.1—1.10; Gele komkommers le srt. f. 5.40—6.50; idem 2e srt. f. 3.20—4.00; idem 3e srt. f. 2.10—2.40; idem stek f. 1—1.20; Kropsla le srt. f. 1—1.30; Peen f. 3.40— f 5.10; Bloemkool le srt. f. 12.30—14.90; idem 2e srt. f 8.509.10; idem uitschot f. 4.20—5.60; To maten mldd. f. 5.50—5.70: idem groote ronde f. 5.506.00; idem 2e srt. f. 5.50: idem 3e srt. f. 4.00; idem bonken f. 3.50—3.80: Andijvie per 100 f 12; SDinazie per 4 kg. 2143 ct.; Poste lein f.3—4.60; Snijboonen f.2429: Spercieboo- nen f.10—18: Prei f. 3.50—3.70; Seldery f.1— f. 1.40: Appelen f7—10; Peren f.1114; Druiven f.20. NAALDWIJK, 28 Sept. Bond Westland. Alicante 3840: golden champion 4045; gros maroc 4248 per kg.; tomaten 1.37% per bak van 12% kg.; netmeloenen 15—20 per stuk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3