LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 28 September 1940 KERK- EN SCHOOLNIEUWS Gemeenteraad Oegstgeest Veel te weinig slachtvee aangeboden Weer gevischt naar hartelust GEVRAAGD AANGEBODEN PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 29 SEPTEMBER. Leiden Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 èn nm. 5 uur, ds. Joh. Jansen. Doopsgez. Kerk: voorm. 10% uur, ds, ten Cate. Eglise WalloneSeize heures, mr. A. E. F. Junod pasteur ém. k Wassenaar. Evang. Luth. Gem.: voorm. 10% uur, ds. Bie- ger. Geref. Kerk in H. V. (Patrimonium;nam. 3 1/4. uur, gem, dienst met Noordwyk. Rem. Geref. Gem,: voorm. 10% uur ds. Mispel blom Beyer. Ver. van Vrljz. Hervormden (Volkshuis): vjn. 10% uur, dr. Boersema. Vrljz. Kinderkerk (Gerecht 10)nam. 12% uur, dr. Boersema. Vrije Kath. Kerk: (Vreewijkstr. 19): voorm. 10% uur, Gez. Mis. Geref. Kerk (Zuiderkerk)voorm. 10 uur ds. Weggemans; nam, 5 uur cand. P. v, d. Schaaf, van Beptgumermolen. Geref. Kerk .(Heerengracht): voorm. 10 uur cand. P. v. d. Schaaf: nam. 5 uur (Bed. H. D.) ds. Weggemans. Geref. Kerk (Oude Vest): voorm. 10 uur dr. Westerink; nam. 5 uur cand. G. D. L. Breder - vel Geref. Kerk (Morschweg, Mil. Tehuis)vun. 10 uur cand. G. D. L. Bredervëld; nam. 5 uur ds. Wiersinga. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 3 uur, ds. van Beusekom. Geref. Kerk: voorm, 10% en nam. 3 uur ds. Moolhuizen. Alphen a. d. RUn Ned. Herv. Kerken (Ouds- hoornsche weg) voorm. halfelf ds. Spaans. Julianastr.: voorm. 10 uur dr. Scheers; nam. 3 uur de heer Lekkerkerker. Hulpkerk Gouwsluis: nam. 4 uur ds. J. Ste- houwer. Evangelisatie Hooftstr. voorm. 10 uur en nam. 5 uur de heer de Jong. GereL Kerken (Hooftstr.)voorm. 10 uur en nam. halfzeven ds. Hartkamp. Raadhuisstraat: voorm. 10 uur ds. Mulder; na middag 5.30 uur ds. Bosch. De Ruyterstraat: voorm. 10 uur ds. Bosch; nam. 6 uur ds. Mulder. Chr. Geref. Kerk (v. Reedestr.) voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. Hendriksen van Zeist. Lokaal v. Mandersloostr. voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10,30 uur, en nam. 3 uur, ds. W. Bieshaar. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur en nam. halfdrie, leesdienst. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. Klüsener. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur cand. W. C. P. den Boer. Geref. Gemeente: voorm. 10 en nam. 6 uur leesdienst. Evangelisatiekring: nam. 3% uur de heer M. Voskuil van den Haag. Boskoop Ned. Herv. Kerk: voorm. half 10 en nam. 3 uur ds. Jacobs. Geref. Kerk: voorm. half 10 en nam. half 3, ds. Petersen. Chr. Geref. Kerk: voorm, half 10 en nam. half 6, ds. Kleisen. Rem. Geref. Gem.: voorm. 10 uur ds. Zuurdeeg Geref. Geril.: voorm. half 10 en nam. half 6, de heer Bei van Rotterdam. Haarlemmermeer Ned. Herv. Gem., Hoofd dorp: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. Salverda, Lijnden: Voorm. 10 uur, de heer P. v. d. Berg. Vijfhuizen: Voorm. 10.uur, de heer Brörens. Aalsmeerdérweg: Vóórrii. 9 uur, de heer Koud- staal. Badhoevedorp: Geen opgave. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfdrie, ds. P. L. Kiehl. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, en nam. halfdrie ds. M. Heuzenveldt. Hillcgom Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Chr. Eerhorst. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. A. K. Krabbe. Christ. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur leesdienst. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf ds. van Sinderen. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. v. d. Windt. Katwyk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 uur ds. Veltkamp van Valkenburg; nam. 6 uur ds. R. P. A. Rutgers van Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: voorm. 9.30 uur en nam. 5 uur prof. K. Dijk van Zwolle. R.K. Kerk: voorm. 7.45 (vroegmis) pastoor C. J. Hesp; voorm. 9.45 (hoogmis) kapelaan H. C. de Graaf. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, cand. Doornik van Delft. Geref. Gem. (Remisestraat)voorm. 10 uur en nam. 5 uur leesdienst. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfdrie, ds. van Binsbergen. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfdrie. ds. Haspers. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfzeven, dr. Streeder. Kinderkerk: Voorm. halfelf. de heer R. v. d. Hoek. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfdrie, ds. Dijk. Leidschendam Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. Vermet. Geref. Kerk; Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Boukema. Leimuiden Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf (Voorb. H.A.), ds. van Veenen. Geref. Kerk: Voorm. halfelf. leesdienst: nam. halfvier, ds. Aalders. Lisse Ned. Prot. Bond (O.L. School t.o. Raadhuis)Nam. 4 uur. ds. G. Westmijse van R'dam. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. J. Th. van Veenen. Geref. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 4 uur dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur ds. A. Ponstein. Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 4 uur lees dienst. Oud Geref. Gem.: voorm. 9.30 en nam. 3 uur leesdienst. Nieuwkoop Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. van Harten van Zevenhoven. Rem. Kerk: Vocrm. 10 uur, ds. L. W. van Wijngaarden. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Aalders van Leimuiden; nam. halfdrie. ds. Warner van Ter Aar. Nieuwveen Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur ds. de Vree, van Rijnsaterwoude. Geref. Kerk: voorm. 10 uur on nam. half 7 ds. Speelman. Evangelisatie: nam. 7 uur, de heer A. v. Scher- penzeel. Nicuw-Vénuep Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfvier, ds. Lazonder. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam, halfvier, ds. Smilde. Chr. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 4 uur, leesdienst. Noorden Ned. Herv. Kerk: Voorm. halfelf, ds. J. Huls van Ter Aar. Geref. Kerk: Voorm. halfelf en nam. 3 uur. ds. W. van Dijk van Oudewater. Noordwijk-Binnen Ned. Herv. Kerk: v.m. 10 uur ds. W. W. Siddré. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5.30 uur ds. H. B. Visser. Prot. Bond Lokaal Lindcnplein voorm. 10.30 uur de heer J. Knot van Heemstede. Noordwyk aan Zee Geref. Kerk in H. V.: voorm. 10 uur, de heer M, Blom van Oegstgeest. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. N. J. Cupédo. Ger. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 5 uur ds. B. Bouma. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. den Hertog. Oegstgeest Ver. van Vrijz. Hervormden (W. de Zwijgerkerk)Voorm. halfelf, ds. J. M. de Jong van Amsterdam. Groene Kerkje: voorm. 10.15 uur (Jeugddienst) dr. J. Brandenburg. Pauluskerk: voorm. 10 uur ds. T. J. Jansen Schoonhoven; nam. 5 uur de heer J. M. Wedde- pohl. Geref. Kerk (Mauritslaan)voorm. 10 uur (voorber. H. A.) en nam. 5.30 uur ds. Erlnga. Geref. Kerk (Gebouw v. Chr. Belangen): vjn. 10 uur ds. A. Merkelijn, em. pred. te Lelden (voorb. H. A.). Oude-Wetering Remonstr. Kerk: voorm. 10% uur, ds. v. Dalfsen van A'dam. Ned. Herv. Kerk: voorm. 10% uur, ds. Geer- ling. Geref. Kerk: voorm. 10% uur (H. A.) en nam. 5 uur (Dankz.), ds. v. d. Bos. Rijnsaterwoude Ned. Herv. Kerk: Nam. halfdrie, ds. de Vree. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfdrie, leesdienst. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 9.30 u. ds. P. Pras van KatwJjk a. Zee; nam, 5 uur ds. van Niftrik. Kerkzaal: voorm. 9.30 uur ds. van Niftrik; h.m. 5 ur dr. G. P. Scheers van Alphen a. d. Rijn. Geref. Kerk (Rapenburg)voorm. 10 uur ds. van der Loo; nam. 6 uur ds. Post. Ger. Kerk (Voorhouterweg)voorm. IQ uur ds. Post; nam. 6 uur ds. van der Loo. Chr. Ger. Kerk: voorm. 9.30 en nam. 5 uur leesdienst. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur ds. Krijkamp; nam. 5 uur (Jeugddienst) ds. Stolk van Scheveningen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 Uur, ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, de heer Rebel van den Helder. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. P. Elde- ring van Oegstgeest. Ter Aar Ned. Herv. Kerk: voorm. halfelf ds. Huls. Geref. Kerk: voorm. halfelf en nam. 3 uur ds. Warner. Valkenburg Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 en nam. 2% uur ds. Veldkamp. Geref. Kerk: voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. Dokter van Ransdorp. Voorhout Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Klomp. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente: Voorm. tien uur en nam. vijf uur, ds. H. P. Fortgens. Geref. Kerk: Voorm. tien en nam vijf uur, ds. J. C. Houtzagers. Geref. Gemeente (Leidscheweg 41): Nam. vijf uur. leesdienst. Ver. der Vrijz. Hervormden (Leidscheweg 66) Nam. halfzeven, ds. R. H. Oldeman van Sant poort. Waddinxveen Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Japchen van Waarder: nam. half zes, ds. de Bruin van Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. half drie, ds. Smidt. Oud Geref. Gem.: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. v. d. Kraats. Warmond Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfdrie, ds. de Bel. Wassenaar Ned. Herv. Gem.: Geen opgave. Ned. Prot. Bond: Voorm. 10,35 uur, mej. ds. W. S. Wiardi Beekman van Den Haag. Geref. Kerk (Zijllaan)voorm. 10 uur ds. Fe- ringa; nam. 5 uur ds. R. C. Harder van Leiden. Geref. Kerk (Bloemcamplaan)voorm. 10 uur ds. R. C. Harder; nam. 5 uur ds. Feringa. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: Voorm. tien uur, geeh opgave: nam. drie uur. ds. Huls uit Tpr Aar, Geref. Kerk: Voorm. tien en nam. halfdrie, ds. Dronkert. Beëediging van den nieuwen gemeente-ontvanger stuur Montessori-school ingewilligd. Verzoek be- Ondc: voorzitterschap van burgemeester van Gerrevink vergaderde gistermiddag de Raad van Oegstgeest. Alle leden waren aanwezig. B. en W. deelden o.a. mede, dat zij den heer W. v. Essen benoemd hebben tot controleur van diverse instellingen en den heer mr. D. A. Krabbe wegens zijn functie aan het Distributie kantoor met ingang van 1 September 1940 eer vol ontslag verleend hebben als tijdelijk ambte naar ter secretarie. Onder de ingekomen stukken was bericht vr den gem.-ontvanger en administrateur van het den heer W. v. Essen, dat hij zijn benoeming ->t. grondbedrijf aanneemt, evenals van den heer W. F. de Rooy, inzake zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Den heer J. J. Nijssen zal door B. en W. den dank van der Raad overgebracht worden, voor hetgeen deze gedurende zijn langdurig lidmaat schap van het Burgerlijk Armbestuur voor de gemeente heeft verricht. Beide stukken werden voor kennisgeving aan genomen, evenals een verzoek der Ver. van Lee raren en Onderwijzers ln de lichamelijke opvoe ding in Nederland om medewerking voor invoe ring van de lichamelijke opvoeding op de Lagere Scholen. Hierbij had mr. Goudsmit verzocht dit verzoek ernstig in overweging te nemen, daar de licha melijke opvoeding een zaak van groot belang is. De voorzitter antwoordde, dat, indien deze kwestie in 1941 niet verplicht gesteld wordt, zij bij den Raad aanhangig gemaakt zal worden. Na een korte discussie werd ook een verzoek van G. W. H. Inklaar om ten behoeve van de genen, die door den oorlog schade geleden heb ben, van gemeentewege een crediet te verstrek ken, voor kennisgeving aangenomen, daar de verstrekking van credieten van Rijkswege wordt geregeld. Vervolgens legde de nieuwe gemeente-ontvan ger de heer v. Essen de vereischte eeden af, waarna de voorzitter hem gelukwenschte. De nieuw benoemde sprak woorden van dank. De rekeningen Burgerlijk Armbestuur en Hei lige Geest Armbestuur werden goedgekeurd en de rekening Grondbedrijf 1939 voorloopig vast gesteld. De heer v. d. Post merkte bij dit laatste punt op, beslist te zijn voor noodzakelijke uit gaven, maar niet voor het kweeken van een te groote reserve. Hij verzocht B. en W. derhalve, wanneer het kon, tot belastingverlaging te wil len overgaan. Vervolgens werd goedgekeurd het punt ver huur van gemeente-eigendommen. Hierna kwam in behandeling een voorstel tot het verleenen van medewerking aan de „Stichting voor Montessori-onderwijs te Lei den e. o.", voor de stichting van een school gebouw, zulks aan de hand van een uitvoe rig prae-advies. Eveneens stelden B. en W. terzake voor: Ondershands te huren: le. het perceel Geversstraat 46 tegen een huur prijs berekend naar f.900 p. j.; 2e. het perceel Geversstraat 48 te Oegstgeest desgewen'scht te verlengen met 2x1 optie jaar tegen een huurprijs berekend naar f.680 p. j. Het gehuurde in bruikleen te geven aan de stichting voor Montessori-onderwijs te Leiden en Zevenhoven Ned. Herv. Kerk: Voorm. half elf, de heer Lekkerkerker van Alphen: nam. 3 u. ds. van Harten. Geref. Kerk: Voorin.halfelf en nam. 3 uur, ds. de Ruig. Chr. Geref. Kerk (Polder)voorm. 10% en nam. 7% uur, leesdienst. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. J. J. Woldendorp. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. halfdrie, ds. H. Versluijs. Geref. Gemeente: Voorm. 10 en nam. 7 uur, leesdienst. Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waarheid: Voorm. halftien en nam. halfdrie. de heer Dijk man te Rijssen. Vereen, van Vrijzinnig Hervormden: Voorm. halfelf, ds. J. P. Cannegieter te Oudshoorn. Zoeterwoude Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Eijkman. Zwammerdam Ned. Herv. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, ds, Pop. Geref. Kerk: voorm. 10 uur en nam. 2.30 uur, ds. Zwaan. Rem. (Geref.) Gem.: voorm. 10.15 uur mej. ds. Günther. VERGADERINGEN VAN KERKGENOOTSCHAPPEN, ENZ. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van justitie, heeft een aanschrijving gericht tot de procureurs-ge neraal, fungeerend directeuren van politie en de hoofdcommissarissen en commissaris sen van politie, waarin hij meedeelt, van de zijde van den' commissaris-generaal voor bestuur en justitie bericht te hebben ont vangen, dat er geen bezwaar tegen bestaat, het begrip „vergaderingen met een zuiver godsdienstig karakter" (waarvoor niet ver- eischt is kennisgeving aan den bevoegden procureur-generaal) zoo ruim te intepre- teeren, dat. daaronder ook vallen, classicale, provinciale, algemeene en synodale verga deringen van erkende kerkgenootschappen, zulks evenwel onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat in deze vergaderingen uitslui tend kerkelijke aangelegenheden worden behandeld, in andere gevallen is kennisge ving vereischt. omgeving met uitzondering van de lokalen op den beganen grond van het perceel Gevers straat 48; aan de stichting voor Montessori-onderwijs te Leiden en omgeving te verhuren de lokalen op den beganen grond van het perceel Geversstraat 48, zulks met ingang van den da tum van ingang der huur van het perceel voor de gemeente t/m 31 Augustus 1942 te verlengen met 2x1 optiejaar, met bepaling, dat B. en W. de bevoegdheid hebben de huurovereenkomst te beëindigen, zoodra het verhuurde benoodigd zal zijn voor het geven van gewoon L.O. Het maximum getal leerlingen dat per klasse tot de openbare school voor gewoon L.O. aan den Terweeweg mag worden toegelaten niet te wijzigen. Over dit punt ontspon zich een uitvoerige dis cussie. Dr. Simon Thomas merkte op, dat aan de voorwaarden, door het schoolbestuur niet vol daan is. Er zijn volgens spr. niet voldoende handteekeningen geplaatst, want van de 51 kin deren, stond het op 14 Juli vast, dat er 7 of 8 de school niet zouden bezoeken. Misschien wa ren het er zelfs méér. Toen n.l. het verzoek ge daan werd, was reeds een maand eerder toela tingsexamen afgelegd voor de middelbare scho len. De wet eischt handteekeningen voor de kin deren, die op school zijn op het moment, dat het verzoek wordt ingediend. Men moet dus daarop niet plaatsen de handteekeningen voor de kin deren, waarvan men weet, dat zij de school niet zullen bezoeken. Dit is dus een formeel bezwaar, waarom de Raad niet gerechtigd is, medewer king te verleenen, Mr. Goudsmit wijst er op, dat de Montessori school slechts 24 leerlingen per klas, heeft, de O.L. school 48 leerlingen per klas. Moeten vrij daarin aanleiding vinden het aantal leerlingen der O.L. school per klasse te verminderen? Indertijd heeft de voorzitter in overweging ge geven zulks niét te doen, in verband met de fi- nancieele gevolgen. Hebben Burg. en Wethouders wel becijferd, of daar groote bedragen mee ge moeid zijn? De heer Kattenbusch heeft een prlncipleele aversie tegen versnippering van het onderwijs; eerst dient aan de voorwaarden voldaan te wor den. De voorzitter zegt, dat hij het met dr. Simon Thomas eens zou zijn. indien werkelijk op 14 Juli reeds vaststond, dat bepaalde kinderen de school niet zouden bezoeken. Die kinderen wa ren echter op dat moment op de school. Daar om is het bezwaar van dr. Simon Thomas on gegrond. wy hebben bij het schoolhoofd geïnfor meerd naar het aantal kinderen op dit moment en dat is inderdaad minstens 50. Spr. acht het in het belang van de gemeente, dat dit Instituut er komt. Dat het komt, is onafwijsbaar. Wat de leerlingenschaal betreft, zegt spr. dat er minstens 4 k 5 onderwijzers op de O.L. school extra moeten komen, Indien het aantal per klasse verlaagd zou worden. Afgezien nog van de andere scholen. De gemeente Oegstgeest zou daaraah niet kun nen beginnen. Langzamerhand zal echter ook de Montessorischool groeien en het leerlingental per klasse dus toenemen. Na nog ccnige opmerkingen van dr. Simon Thomas, werd besloten de gevraagde mede werking te verleenen, met uitnoodiging aan B. en W. een kostenberekening uit te bren gen inzake verlaging van de leerlingen- schaal tot 27 leerlingen op de O.L. sohool (Het voorstel werd aangenomen met 8—3 en 2 stemmen blanco). Goedgekeurd werdén tenslotte de punten ver betering Rijnsburgerweg, overname strook grond voor het perceel de Kempenaerstraat 5 voor trot- tolrverbreeding. wijziging bouw- en woning verordening, alsmede een comptabiliteitsbesluit. Na een onbelangrijke rondvraag volgde slui ting. ZEER HOOGE PRIJZEN VOOR SCHAPEN EN LAMMEREN. Het zag er reeds naar uit, dat het de eerste week met het aanbieden van slachtvee voor de distributie nog niet erg vlot zou loopen, doch wij zijn het daarom nog niet eens met de pessi mistische stemmen die er opgaan, dat de vette koeien uit het land bijna op zijn. De boeren nemen even een afwachtende houding aan en velen willen eerst eens zien, hoe het met de klassfficatie loopt. Wat er op het oogenblik wordt aangeboden, gaat in hoofdzaak vla den veehandelaar, die natuur lijk als koopman den boer op gaat en pro beert met deze leverantie nog iets te ver dienen. Maar er was deze week lang niet genoeg en het is gelukkig dat de slagers wat in voorraad hadden geslacht, want anders zou er bij den aanvang van deze week al geen stukje rundvleesch meer in de winkels ge weest zijn. Thans zitten velen zonder en er zal hier ln dc stad en omgeving voor den Zondag niet veel anders dan varkens- en schapenvicesch te'krijgen zijn. Gistermorgen werden op de Leldsche markt ruim 200 stuks runderen ter klasslficeering aan geboden, doch dit vee moet eerst nog 24 uur staan om te v/orden gewogen. Dus eerst Maan dag zal dit vleesch kunnen worden gedistribu eerd aan de slagers en dan krijgen deze ver moedelijk slechts 35 of 40 van hun benoo- digde kwantum en zoo ls het overal ln den lande. Wij zagen dan ook in alle slageryen lams- vleesch hangen en dit zal zeer zeker voor den Zondag op de meeste menu's pryken. Want ook het toegewezen varkensvleesch ls lang niet toe reikend. Onder deze omstandigheden konden de buitengewoon groote kwan turns schapen en lammeren die op de markten van Vrijdag werden aangeboden hier ter plaatse waren ongeveer 2500 stuks alleen slacht schapen aangevoerd gemakkelijk worden geplaatst, en tegen zeer hooge prijzen. Ook de magere weldeschapen en fokschapen wa ren weer duurder. Vet kalfsvleesch zal er wel in het geheel niet verkrygbaar zyn, want vette kalveren werden bijna niet geslacht. Nuchtere en graskalveren echter ln bevredigende mate, zoodat men het met een kwaliteit minder zal moeten stellen. Op de gebruiksveeafdeellngen ging de handel zyn normalen gang. Het aanbod was over de geheele linie, tamelijk ruim en desondanks ver liep de handel zeer bevredigend, met even sty- vere pryzen, wy hoorden echter dat de kalf- koeien voor exportdoelelnden wat te duur wor den en in de afgeloopen week lang niet alles wat door de cómmissionnairs werd aangeboden 1 geaccepteerd werd. Groote kwantums werden wegens te hooge pryzen afgewezen. Toch bleef het versch ge kalfde vee, vooral met goede melkgift. op hoo gere pryzen staan. Ook het gustevee werd duur' verkocht. Men ziet er toch zeker met den a.s. staltyd nog wel wat toekomst in, al zit men niet te dik in het voer. Het korte aanbod van slachtpaarden werd ook weer vlot geruimd en tegen zeer hooge pry zen. wy noteerden zelfs al boven de f. 1.00 per k.g. geslacht gewicht. Alleszins bevredigende pryzen. PROPAGANDA VOOR MEER „VISCH-ETEN". Na een lange periode van slecht weer hebben de kustvlsschers dc afgeloopen week weer eens naar hartelust kunnen visschen. Groote kotters, botters, schokkers, garna- lenvisschers en snurrevaders waren alle van de party en over dc geheele linie, voor den een wat minder en voor den ander wat meer, zyn de resultaten alleszins bevredi gend geweest. Van de groote kotters maakte de TZ 29 de record-dagbesomming van ruim i. 400. De week- resultaten zyn nog niet bekend, doch deze zul len voor verschillende schepen belangrijk boven de f. 1000 komen. De snurrevaadkotters maakten dagreizen van f. 100 tot f. 3000; de schokkers van f60 tot f. 150. Niettegenstaande de belangryk ruimere aan voeren, bleven de pryzen zéér hoog. Mooie schol van f.29 tot f.43; kabeljauw f.39 p. kist van 50 KG. Tong en tarbot van f. 1,10 tot f 2,40 per kilo; snoekbaars van 60 tot 70 ets. Uit Denemarken werd de afgeloopen week opnieuw tameiyk veel versche haring aange voerd. De haring was van goede kwaliteit, over wegend vol. De pryzen waren hoog van f. 11 tot f. 10 voor de mooie soorten, de kist van 20 KG. Kleinere haring was belangryk goedkooper. Makreel van goede kwaliteit werd weinig aan gevoerd en hiervoor werden zeer hooge pryzen betaald Er kwam nog al wat makreel, zeer klein van stuk; hiervoor bestond niet zooveel animo en dientengevolge waren de pryzen be langrijk lager. De meeste haring wordt hier ingezouten en gedeelteiyk weer geëxporteerd naar België. Er wordt ook heel wat haring gerookt en ge stoomd; bokking, harderwykers en bakbokklng zyn dan ook weer regelmatig te krijgen. Dc Commissie ter Bevordering van het Vischverbruik is een grootscheep6che actie begonnen, welke ten doel heeft de Neder landers er toe te brengen, nu het vleesch zoo schaarsch wordt, visch een ruimere plaats op het menu te geven. In de eerste plaats wordt thans reclame gemaakt voor de visch en visehsoorten, die het op het oogenblik in ruime hoeveelheden geeft. Dit zyn in de eerste plaats de mosselen, de oesters, de garnalen en de zoctwatcrvisch. Vooral mosselen en oesters zyn voor de bewoners ten Noorden van de Maas zoo goed als onbekend en er worden maar zeer weinig echte liefhebbers van deze schelp dieren gevonden. Hier komt nog by, dat deze soorten maar ln zeer weinig plaatsen te koop zyn. Het doel van de propaganda ls thans de vraag, vooral naar deze vlschsoorten aan te moedigen, terwyi aan den anderen kant de vischhandel er het zyne toe zal moeten by- dragen om er voor te zorgen in het vervolg de aangeprezen waar steeds voorradig te hebben. Mosselen en oesters moet men leeren eten. De propaganda, die ln een voor deze artikelen on- getwyfeld gunstlgen tyd wordt aangevangen, zal zeer zeker resultaten boeken! ANTIEKE KAST te koop gevraagd, Helst wortelnoten, alsook 6 an tieke stoelen en antiek kristal, zilver en porceleln Brieven Bur. v d Bind onder No 9039 k RIJCOSTUUM Te kcop gevraagd een da mes rijcostuum. kleine maat 3840. Tevens rij laarzen maat 3738. Brie ven met prysopgave aan het Bur. van dit Blad on der No. 2309 k. GUITAAR In goeden staat verkee- rende guitaar ter overna me gevraagd. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2320 k. Postzcgelvcrzameling Ter overname gevraagd postzegelverzameling, al leen Duitschland. ook met enveloppe eventueel. Brieven m. prljsopg. Bur. v. d. Blad ond. No. 2303 k. BANJO Te koop gevraagd een man doline-banjo. Brieven met uiterste prysopg-aaf Bur. v. d. Blad onder No. 2297 k. WINTERJAS Ter overname gevraagd, goed onderhouden winter jas (maat 52). Brieven en prys Bur. van dit Blad on der No. 2294 k. REGENJAS Ter overname gevraagd (heeren) gabardine regen- Jas .slank, 1.75 M. lang. Br. No. 150Ck Boekh. EMEIS, Voorschoten. JUFFROUW Wed., P.G., hofje bew.. vraagt juffr.. m. 1.. h. b. b. h., voor gezelligh.. tegen gratis lnw., event, kl. verg. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2284 k LEDEREN JAS Te koop gevraagd een lederen Jas. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2152 k. Aardappelschillen te koop gevraagd Te ver voegen Rijndijk 104, Voor schoten. FLESSEN Wij kopen steeds alle soor ten wijnflessen. Slaolie- flessen en Jampotten. (Bergplaats) Clarasteeg 3133. Let op adres. P. TAFFIJN, Lelden. KINDERWAGEN Te koop gevraagd een mo derne kinderwagen, tegen billijken prys. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2246 k. STEEDS zijn wij koopers van vracht en luxe wagens. Onderdee- len, wielen, cardans, assen, radlateurs. gcr.-adschap, olie, fabriekioprulmingen. Oude machines op elk ge bied en elke branche. HÖVIG. Apoth.dU'r 7. HUISORGEL Te koop gevraagd, een ge bruikt. doch ln goeden staat zijnd hulsorgel. Merk. hoeveelheid, spel en aantal registers vermel den. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2215 k. LEDEREN JAS gevraagd. Goede vlool 'aan- geboden. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2146 k. Brandkast - Kolenforn. Voor direct gevraagd: Bureau, stoelen, tafels, kleeden, karpet, gordijnen, hand- of trapnaalmachlne. Brieven Bur. v. d. Blad I onder No. 2396 k. I PIANO te koop gevraagd. Br. met opgaaf van merk en prys aan het Bur. van dit Blad onder No. 2384 k. HYPOTHEEK gevraagd, op solide .mid denstandswoningen eri ar beiderswoningen. Br. met voorwaarden Bur. van dit Blad onder No. 2381 k. TIMMER SM ANSTAFEL Gevraagd timmermansta fel en bankschroef. Briev. met maat en prysopgave Bur. van dit Blad onder No. 2378 k. Haarden - Kachels Fornuizen, verouderd mo del of herstelbaar defect, inboedels, mangels, brand kasten, weegwerktuigen, enz., koopt steeds a con tant ,.Dc Goederenbeurs", Burchtsteeg 4, Nwe Bees tenmarkt 79 (veemarkt), Tel. .24013. Taxeeren. Her stellen. Kolenfornuis gevr. Ik geef reuze prijzen voor uw oud afgedankt kolen- fornuis, geheel kapot ls eecn bezwaar. Ik koop ze. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2359- k. NAAIMACHINE Jongelui die wenschen te trouwen vragen een hand- of trapnaalm. of Bank van Lecningbrlefje te koop. Tevens een gas- of ko lenfornuis. Brieven met prys en waar te zien Bur. v. d. Blad ond. No. 2362 k. RADIO Ter overname gevraagd een in prima staat zijnd wis selstroom of overjarig toe stel met ultra. Merk en brieven Bur. van dit Blad onder No. 2388 k. RIJWIEL Te koop gevraagd dames- rijwlel. laag model, voor meisje van 10 Jaar. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 2351 k. PIANOLES Gevraagd pianoles voor twee meisjes, de een wat gevorderd, de andere be ginnend. Elk een half uur per week. Brieven met conditiën aan het Bur. v. d. Blad onder Nó. 24411c. BOLLENLAND Te huur gevraagd 300 R. Roede Bollenland. G. DEN HEIJER, Oegst- geesterweg 69, Rynaburg. ORGEL te koop gevraagd, liefst zware muziek, opgaaf merk registers en prijs: en een autoped met dikke banden Briefer Bur. v, d. Blad onder No. 2332 k. ERKEND electro Installateur A. VAN BERKEL, Langebrug 89. Het adres voor alle olec- trlsche werkzaamheden. Philips gloeilamp n steed voorradig. Levering van stofzuigers, strykyzers enz. Ook ln huurkoop. BOEKHOUDEN 233 geslaagden voor de examenr ..Handelskennis L.O.". .Federatie (Mer- curlus) ..Vereeniglng van Leeraren Condities f.6.- p mnd. per wekel, lesuur. J. A JANSEN Kamerllngb Onneslaan 15, (Kerkplein) Leiden. Tel 22811 Inrich ten. bijhouden, controlee ren ndv'.ezen Fornuis - Jongensfiets Wit geëm. kolenfornuis ln prima staat met nieuw binnenwerk en pijp, en een degeiyke Jongensfiets. Morschkade 16 a, 's av. na 7 uur, Duitse en Nederlandse Handelscorresp. en conver satie. Brieven van geslaag den ter izagc. Lesgeld f. £>.- per maand. Schriftelijke lessen Instlt. „Verkoren'r te Wagenlngcn. K. VONK. leraar Mlddelb. Chem School. Stleltjes^traat li Lelden. OPBOUWDIENST Voor de helft van de prij zen aangeboden: bulten- uodelcostuums, overjassen eldmutsen en onderschel- lngsteekens. Tevens cou pons voor costuums, demi- salsons en mantelcostuums CORN. VAN VALDEREN. Oude Ryn 176. JOHs. KOOLEN boveelt zich beleefd aan voor het. maken en ver maken van alle mogelijke heerenkleedlng. Coupons worden ook ter bewerking aangenomen. Reparatie spoedig en net. Garenmarkt 15, NA TIEN UUR ln huls te moeten biyven ls heusch geen straf wan neer uw woning ls ver zorgd door: FRANS NOEST, „Inte rieurkunst"Nleuwsteeg 17 Complete woninginrichting Telef. 23029. Geëmaill. Fornuis te koop. Vliet N.Z. 4, Rynsburg NIETS MACHINAAL alleen handwerk ls verhef fing van vakkennis en be kwaamheid. Zóó wordt bij ons gewerkt onder archi tectonische leiding. FRANS NOEST. „Inte rieurkunst". Nleuwsteeg 17 Telef. 23029. Complete meubileering. ONZE meubelen zyn naar eigen speciale ontwerpen go- maakt en worden door er varen vakmenschen ver vaardigd. Verschillende kunstenaars verlenen hun vaste medewerking aan onze zaak. FRANS NOEST. „Inte rieurkunst", Nleuwsteeg 17 Telef. 23029. TRANSPORTFIETS To koop: een beste trans portfiets, op zoo goed als nieuwe banden f. 17.50. Te zien na 5 uur: Koolhof 11 MEUBELEN Te koop: eiken buffet, thcemeubel, uitschuif tafel 1-pers. ledikant met toe- behooren en veeren bed. Te bevr.: Vrouwenweg E. 73, Zoeterwoude. H.H. LANDBOUWERS In voorraad mest- en aar- dewagens. CHR. B. A. DECKERS, Carrosserie- en wagenbouw Zoeterwoude Dorp, Tel. 7. RIJWIEL Te koop aangeboden we gens overcompleet een zoo goed als nieuw heerenry- wlel, geheel compleet, laag model. Te bevr.: Heerensingel 6. SLEEPERSWAGEN Tc koop: een platte slee- perswagen m. Collings pa tent-assen. Te bevragen: Fa. J. v. d. POEL en Zn., Graanhandel, Zoeterwoude. Telef. No. 4. VLIEGTUIGOLIE nog ln voorraad, prima en goedkoop! Een uitkomst met de stijgende ollepry- zen. Onderdeelen Ford '29 t.m. '33 en '37. Opel Truck '33 en vele diverse merken HÖVIG, Apothckersdyk 7 BONTMANTEL Ter overname aangeboden: zoo goed als nieuwe bont mantel (veulen) maat 44. prys f.45.Te bevragen: Boekh. VAN DER VEEN, Ooversstraat 59, Oegstgeest 3—3

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 11