BINNENLAND LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Biad Vrijdag 27 September 1940 Officieele Kennisgevingen De „Nederlandsche Unie" en „Nationaal Front" Gasgeneratoren voor het wegvervoer Zesde kinderlrein uif de Ooslmark fe Rotterdam aangekomen Verdere teeltbeperking voor de bloemisterij De distributie AGENDA De Pers zegt i Overleg tot nu toe mislukt. ER ZIJN DRIE VOORNAME GESCHIL PUNTEN. In een te Beverwijk gehouden bijeenkomst heeft de leider van „Nationaal Front", de heer Arnold Meyer, verklaard, dat door hem met de Nederlandsche Unie verschillende besprekingen zijn gevoerd. De heer Meyer was niet bevoegd daaromtrent reeds uitla tingen te doen, doch hij kon wel zeggen, dat het overleg tot nu toe was mislukt. Er zijn met de Nederlandsche Unie punten van overeenkomst, doch drie voorname ver schillen blijven bestaan. Allereerst de kwes tie groot Nederland. Volk hoort bii volk, dat is de natuur der dingen. Wat God vereenigd heeft, mag de mensch niet sohelden. Waar spr. deze gedachte reeds lange jaren heeft voorgestaan kan deze nu niet losgelaten worden, vooral niet, omdat er nu misschien de kans bestaat het te verwezenlijken. Voorts is er de Jodenkwestie. Joden assi- mlleeren niet, gaan niet op in een volk, zij blijven vreemdelingen. Welnu, dan moeten zij ook als zoodanig behandeld worden. Na tionaal Front wil geen vervolging, geen pogroms, wensoht de Joden te beschouwen als gasten in het land. Zij kunnen dus in den handel, in het kleinbedrijf en ook ln het grootbedrijf. Nooit echter kan het ge duld worden, dat een Jood regeert over Nederlanders, hij kan dus geen ambt ln den staat bekleeden. Tenslotte is er de kwestie van den autori- talren staat en den corporatieven staat. Oo dit punt heeft de Nederlandsche Unie zich niet uitgesoroken. Het is echter van het grootste belang, van de hoogste actualiteit. Deze gedachte ls thans aan de orde, en de Nederlandsche Unie zal ze moeten aan vaarden wil ze iets bereiken. Met andere woorden, de Nederlandsche Unie zal zich moeten evolueeren in de richting van Natio naal Front, zoo besloot spreker. Hierna maakten verscheidene toehoorders van de gelegenheid gebruik om den leider vragen te stellen naar aanleiding van het gesprokene en omtrent andere programma punten. Onnieuw werd de hoop uitgesproken, dat de Nederlandsche Unie en Nationaal Front elkaar alsnog zouden vinden. Arnold Meyer onderstreepte dezen wensch en verklaarde, dat het belang van het va derland hem boven alles gaat. ER ZAL VOLDOENDE BRANDSTOF ZIJN. De departementen van waterstaat en van handel, nijverheid en scheepvaart wijzen in verband met de inkrimping van de ben zinetoewijzingen, waarmede nu en in de naaste toekomst rekenlne gehouden zal moe ten worden, op de mogelijkheden, welke gasgeneratoren voor het wegvervoer bie den. Belanghebbenden wordt aangeraden zich voor het verkrijgen van een vergun ning voor het gebruik van deze apparaten te wenden tot den rijksinspecteur van het verkeer in het betrokken district. Teneinde het generatorgebruik te be vorderen, zal zooveel mogelijk aan ge neratorwagens bij het verleenen van bandenvergnnningen voorrang verleend worden, terwijl bovendien de belasting- verhooging bij gebruik van andere mo torbrandstof dan benzine, is opgehe ven. Wat de brandstof voor generato ren betreft, wordt er met nadruk op gewezen, dat de gebruikers te dien aan zien gerust kunnen zijn. Het aantal te verleenen vergunningij wordt in over eenstemming gehouden met de aan wezige brarfdstof, zoodat redelijkerwijze aangenomen mag worden, dat voor iederen generator, waarvoor vergun ning is verleend, voldoende brandstof beschikbaar zal zijn. Voor het verkrijgen van nadere inlich tingen kan men zich wenden tot den rijks- hoofdinspecteur van het verkeer ir, J. Ro denburg, Paviljoenlaan 11, Haarlem, tel. 17870 of den rijksinspecteur van het ver keer ir. L. J. Noomen, Laan Copes van Cattenburch 7, 's-Gravenhage, tel. 114159. HONDERJARIGE IN DEN HAAG. Maandag 30 September as, hoopt de heer L. van Dorsten te 's-Gravenhage zijn lOOsten verjaardag te beleven. Hij werd 30 September 1840 te Zwolle geboren. Met het oog op zijn hoogen leeftijd zal de feestdag met een korte receptie gevierd worden. De jubilaris mag zich nog ln het bezit van een goede gezondheid verheugen, leest nog dagelijks de krant en rookt zijn sigaar of zijn pijpje. Gaarne verhaalt hij van zijn reizen ter zee. Toen zijn echtgenoote nog leefde, mocht hij, zeven jaar geleden, met haar de 70-jarige bruiloft vieren. Hij Ls nog in het bezit van 5 kinderen, 13 kleinkinderen en 16 achterkleinkinderen. 650 KINDEREN UIT BRABANT, NOORD- EN ZUID-HOLLAND. Gisteravond te ongeveer vijf voor haif zeven is op station D.P. te Rotterdam de zesde kindertrein uit de Oostmark aange komen. Ongeveer 650 Nederlandsche kinderen, die ongeveer zes weken geleden naar de Oostmark reisden, zijn hiermede na eenlge gelukkige, gezonde vacantieweken in het vaderland teruggekomen, vol van het schoons, wat zij daar allemaal hadden ge zien. Leider van dezen trein was de heer Hacker van de Kinderaktion. Ter verwel koming waren op het station aanwezig de heer H. S. van der Waals, van het Rotter- damsche kinder-evacuatlebureau benevens een groote groep ouders. Met dezen trein kwamen, behalve de kinderen uit Brabant, Noord- en Zuid-Holland, ongeveer twee honderd Rotterdamsche kinderen mee. Men zag niets dan gelukkige gezichtjes en bij menig gelukkig weerzien stroomden de traantjes weer rijkelijk .Velen waren ge tooid in de typische Oostmarksche klee ding en allen sjouwden groote pakken met zich mede, waarin vele geschenken waren verborgen, door de pleegouders meegegeven. De heer Hackert. vertelde, dat de trein geheel volgens de regeling gistermiddag ongeveer twee uur uit Linz was vertrokken. Zaterdag komt de voorlaatste kindertrein aan en Maandag de achtste en laatste met ongeveer achthonderd vacantlegangertjes. (Van een medewerker). Wij vernemen, dat binnenkort een teelt- beperking te verwachten is voor de geheele Nederlandsche bloemisterij, waarbij de bloemenkweekers een deel van hun ver gunning zullen moeten afstaan. Op den vrijkomenden grond zullen zij echter groen ten of fruit mogen teelen. De invoering hiervan zal omstreeks 1 Januari tegemoet kunnen worden gezien. Met de uitkeering van het steunbedrag ad, 1 mlllioen gulden zal in den loop van de volgende week een aanvang worden ge maakt. Voor het Wesüand zal een eerste uitkeering geschieden, groot 7 pCt. van het bruto geveilde bedrag; over eenigen tijd zal dan nog een slotuitkeering geschieden, welke echter niet zoo hoog zal zijn. SUIKER. HOOGWATERTIJDEN, ENZ. TEMPERATUREN, LUCHTTEMPERATUUR, 9 uur voorm.: 11 gr. C. (52 gr. F.). 12 uur 'smldd.: 14 gr. C. (57 gr. F.). HOÜOIVATEKTTJUEN TE KATWIJK-A.-ZEE Voor Zaterdag. Voorm te 12 u. 40 min.; nam. te 1 u. 04 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Vrijdag: 728 nam. tot 7.35 voorm. Het tijdvak gedurende hetwelk de verduiste ringsvoorschriften gelden, wordt begrensd door deze beide tijdstippen. Van Zaterdag 28 September a.s. tot en met Vrijdag 25 October a.s. geeft de met „109" genummerde bon van het algemeen distributiebonboeloje recht op het koopen van één kilogram suiker. BROOD. Gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Zondag 6 October a.s. geven de met „8" genummerde bonnen van het broodbonboekje te zamen recht op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram roggebrood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 6 October nog niet ge bruikt zijn, zullen voorts nog geldig zijn tot en met Dinsdag 8 October a.s. DE ONTBINDING VAN HET NED. ARBEIDSFRONT. In het bericht van den Persdienst van het N.V.V. betreffende de ontbinding van het Nederlandsche Arbeidsfront, dat opge nomen is in ons blad van gisteren, komt de volgende zin voor; Door de wijziging van het werkloozenbe- sluit 1917 kunnen ook de werklooze leden van het N.A.F. direct als lid in het ver band van het N.V.V. worden opgenomen. Naar genoemde persdienst ons mededeelt, moet deze zinsnede als volgt lulden: Door de wijziging van de voorschriften van den Rijksdienst voor de Werkloos heidsverzekering, kunnen ook de leden van het N.A.F., die werkloos zijn, direct als lid ln het N.V.V.-verband worden opgenomen. HET ORDE-COMMANDO DER „NEDERLANDSCHE UNIE." In „De Unie" van deze week lezen wij: Omtrent de bedoelingen van de voorge nomen instelling van een ordecommando door De Nederlandsche Unie schijnt eenig misverstand te zijn ontstaan. Het volgende zij er hier nog over gezegd: Het zal tot de taak van het orde-com mando behooren, de rust op de vergade ringen te handhaven en op straat onze codporteurs te beveiligen. De feiten hebben uitgewezen, dat dit noodzakelijk is. In de eerste plaats echter is het de op zet in De Nederlandsche Unie een keur corps te vormen. Bij de vorming zal alle aandacht worden besteed zoowel aan de lichamelijke als aan de geestelijke opvoe ding, opdat in korten tijd De Ned. Unie beschikken zal over een uitgelezen schare jonge mannen sterk en geestdriftig, altijd en overal bereid op de bres te staan voor de zaak van De Nederlandsche Unie, dat is de zaak van ons volk. De naam is vast gesteld als: ordecommando. De leiding zal berusten bij den oud-marine officier kapi tein ter zee Van Hengel. IDENTIFICATIEPLICHT. Men denke aan de aanbieding van de distributie-stamkaart ter bijwerking tot identiteitsbewijs Zaterdag, 28 Sept tusschen 81/: en 12 uur v.m. of 1 lh en 4'/; uur n.m. of 6 en 8 uur n.m. worden verwacht zij, wier ge slachtsnaam begint met de letter: T. U of V tot en met Vo. Lokalen' Stadhuis. Breestraat. ingang deur onder de trap Evangellsatlegebouw Morschweg 59. Voormalige Kweekschool, Oude Vest 35. H.B.S. Burggravenlaan en Wijkgebouw Staalwijk. Ingang 3 Oct. str. Portret en bescheiden, waarmede bewezen kan worden dat de aanbieder de persoon ls, te wiens name de distributiestamkaart ls afgegeven, mede brengen. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Lelden, 27 Sept. 1940. 1259 SCHOEISELDISTRIBUTIE. In het vervolg zal men zich voor het ver krijgen van een schoelselbon rechtstreeks naar het Distributiekantoor, Breestraat 117, kunnen begeven en ls het dus niet meer noodig van tevoren de keuze van het aan te schaffen schoeisel bij den winkelier te bepalen. BRANDSTOFFENDISTRIBUTIE. Zij, die uitsluitend een formulier van de A-groep (woonhuizen) hebben ingevuld, worden met het Inmiddels huis aan huis uitgereikte formulier MD 89 en hun distri butiestamkaart met de gestempelde aan duiding „Hoofd" aan de verschillende bu reaux van uitreiking venvacht. De volgorde, waarin men heeft op te komen, zal mor gen bekend worden gemaakt. Zij, die behalve een formulier van de groep A, een formulier van een der groe pen B, C, D of E hebben ingediend, worden verwacht aan het Distributiekantoor, Bree straat 117. Zij zullen niet alleen het aan huis be zorgde formulier MD 89 maar ook het aan het Distributiekantoor afgehaalde, bene vens hun distributiestamkaart moeten mee brengen. Ook voor deze belanghebbenden zal de volgorde, waarin zij hebben op te komen, morgen bekend worden gemaakt. De uitreiking zal niet, zooals gisteren be kend is gemaakt duren van Maandag 30 September tot Zaterdag 5 October a.s., maar tot en met Dinsdag 8 October a.s. De Burgemeester, A, VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 27 September 1940, 1258 POSITIEMANTELS EN ZEEP VOOR ZWANGERE VROUWEN. In de gisteren door den Directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst gedane kennisgeving is vermeld, dat zwan gere vrouwen op de schriftelijke verkla ring van den hulsarts of van de verlos kundige pollkliniek van het Academisch Ziekenhuis dat zwangerschap vier en halve maand bestaat, zich aan het Distributie kantoor Breestraat 117 kunnen vervoegen voor het afhalen eener speciale vergun ning voor een positie-japon. Dit moet zijn een positiemantel, Verder wordt den behandelenden medici verzocht op dezelfde verklaring den ver- moedelijken datum van de bevalling aan te geven. Eén week voor dezen datum kan aan het Distributiekantoor een bon voor toiletzeep worden afgehaald. De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 27 September 1940. 1258 HET KINDERBIJSLAGFONDS. De waarnemend secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van so ciale zaken heeft ln verband met artikel 60 der kinderbijslagwet en de verordening no. 3/1940 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied het volgende bepaald. Het rijkskinderbijslagfonds wordt beheerd door het bestuur der rijksverzekeringsbank. De Inning van de premlën voor het rijks kinderbijslagfonds geschiedt door de raden van arbeid, met inachtneming van de be treffende wettelijke bepalingen. Omtrent de wijze van Inning der premlën kan het bestuur van het rijkskinderbijslag fonds, na overleg met de raden van arbeid nadere uitvoeringsvoorschriften vaststellen. De vaststelling en -de toekenning van de kinderbijslagen, welke ten laste van het rijkskinderbijslagfonds komen, geschieden door de raden van arbeid. Omtrent de wijze van uitbetaling der kin derbijslagen kan het bestuur van het rijks kinderbijslagfonds, na overleg met de raden van arbeid, nadere uitvoeringsvoorschriften vaststellen. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij besluit van den secretaris-generaal, wnd .hoofd van het departement van justi tie is aan mr. P. A. Rutgers vam der Loeff, tn verband met het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd met ingang van 1 October as. eervol ontslag verleend als vlce-presldient van het .gerechtshof te Am sterdam, onder dankbetuiging voor de door hem in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten De nieuw benoemde burgemeester van Zwolle, jhr. mr. M. F. M. van Karnebeek, zal in een openbare raadsvergadering op Donderdag 3 October as. geïnstalleerd worden. Zaterdag. N.V. Leidsche Wolspinnerij: Bultengew. als. verg. van aandeelhouders. 12 uur 's middags. Dagelijks, Lakenhal: Tentoonstelling Vincent van Gogh, 10 uur voorm.4 uur nam, (Zondags 14 uur nam.) Tot 20 October. BIOSCOPEN, t 18 Jaar; 14 jaar; 6 alle leeftijden. Luxor-Theater, Stationsweg: „Moordzaak Fran- chetti". f Dagelijks nam. 2.15 en 7 uur. 's Zondags van 2—6,30 uur doorloopende voorstelling. Lldo-Theater, Steenstraat 39: „De kassier ver gist zich". 8 Dagelijks 7.30 uur nam.; 's Zondags te 2, 4,30 en 7.30 u. Woens'' en Zaterd. matlnéo 2.30 u. Trlanon-Theater, Breestraat 31: „Je hebt 'tof je hebt 'tnlet" t DageUiks 2 en 7 uur. 's Zondags van 2—6.30 u. doorloopende voorstelling. Casino-Theater, Hoogewoerd 48: „Watt en 'A Watt als comedlanten" I Dagelijks 7 uur; 's Woensdags en 's Zater dags ook 214 uur. Zondags te 4 en 7 uur. Rex-Theater Haarlemmerstraat: „Manege" t Dagelijks 2 en 7 u, nam.: 's Zondags v. 26.30 uur donrl voorstelling Nova-Theater (Katwijk aan Zee): „Proces met gesloten deuren", f 714 uur nam. Zondags gesloten. De avond-, nacht- en Zondagdlenst der apo theken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Septem ber 20 uur tot Zaterdag 28 September 8 uur waargenomen door de apotheken: Herdlngh en Blanken, Hoogewoerd 171, tel. 20502, en ReUst, Steenstraat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wll- helminapark 8. tel. 26274. PASFOTO'S. Voor de door den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon en So ciale Zaken ondersteunden bestaat gele genheid de voor de Identiteitsbewijzen be- noodlgde pasfoto's gratis te doen vervaar digen. Thans kunnen hiervoor ook ondersteun den, die gezinsinkomsten hebben, in aan merking komen. De gesteunden van den Dienst voor So ciale Zaken kunnen hiervoor een bewijs halen aan de arbeidsbeurs, Levendaal en de gesteunden van Maatschappelijk Hulp betoon aan de Lammermarkt 67. Met deze bewljsjes kan men zich laten fotografeeren ln een der wachtkamers van Maatschappelijk Hulpbetoon aan de Lam mermarkt, De gelegenheid hiervoor bestaat nog uiterlijk op Zaterdag 28 en Maandag 30 September van 9 tot 12 uur en van 2 tot 4'/j uur. Burgemeester en Wethouders van Leiden, A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, 1257 Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? Politieke toestand is nog f verward „De Unie" schrijft: De politieke toestand in ons land is nog verward. Het is misschien wat overdreven uitgedrukt met zooveel hoofden, zooveel zinnen. De twee polen vormen aan den eenen kant zij, die weigeren aan Iedere vernieuwing mede te werken, aan den an deren kant zij, die zóóveel willen vernieu wen, dat er geen Nederland meer over blijft, Daartusschen ligt dan nog een groot aantal nuanceeringen, evenzooveel mee- ningsverschillen over de vraag, welke weg nu de veiligste ls naar een nieuwe toe komst. Temidden van al die nuanceeringen echter dreigt men soms door de boomen het bosch niet meer te kunnen onderschei den. Het staan op die verscheidenheid ls een uiting van dien echt Nederlandschen ka raktertrek, die zich soms blind staren op details en éérst honderd procent zekerheid wil hebben, vóór men iets nieuws probeert. Van die burgerlijke zelfgenoegzaamheid soms ook, die de grootschheld van het leven verlaagt tot een ring van kleine ze kerheid) es. Tegenover dat alles willen wij slechts op merken, dat het- om die kleinere dingen niet gaat. Niemand kan b.v. met zekerheid zeggen, hoe de staatkundige vormgeving van ons land er in de toekomst zal uitzien. Allemaal hopen wij, dat zij Nederlandsch zal zijn. Maar het 1s onvruchtbaar zich van samenwerking te onthouden, omdat wij niet tot ln details kunnen aangeven, hoe in de toekomst de volksinvloed zich zal moeten doen gelden, of hoe in de na tionale jeugdorganisatie precies het begin sel van de eenheid in verscheidenheid moet worden ingebouwd. Zoo zijn er tallooze voorbeelden. De toekomst zal echter beter zijn, naarmate er harder en krachtdadiger samen wordt gewerkt. Er ls in ons land een tekort aan geloof en vertrouwen, geloof ln de toekomst van ons volk," vertrouwen op de mannen, die straks geroepen zullen worden, leiding te geven in een nieuwen tijd. Terwijl de toekomst nog vaag en onze ker is, staan toch twee dingen wel vast. In de eerste plaats is het dit, dat de parle mentaire democratie, in den vorm zooals wij dien tot den oorlog gekend hebben, in Europa voorloopig heeft afgedaan. Het is onvruchtbaar hierover lang te discus sieeren, want het gaat hierbij niet om een vraagstuk van theorie, maar van practijk. De vernieuwing zoo zegt liet blad is een Nederlandsche aangelegenheid en zal op Nederlandsche wijze moeten wor den opgelost. In de tweede plaats moet men er diep van overtuigd zün dat iedere groote oor log een streep zet onder het verleden. Het is daarbij niet de vraag, wie den oorlog winnen zal. Onafhankelijk daarvan staat men voor de zekerheid, dat na den oorlog Europa van aanschijn veranderd zal zijn. Een open zin voor deze werkelijkheid is voor alle politiek beleid een eerste ver- elschte. Het is niet voldoende dit feit pas sief te aanvaarden. Slechts wie innerlijk overtuigd en bereid is, ls geschikt om ons volk te leiden naar een nieuwe toekomst. Op grond van dit Nederlandsche moeten allen elkaar kunnen vinden, die wezenlijk om de toekomst van ons volk bekommerd zijn. Zij zullen alle kleinheid moeten kun nen verachten, eigen aspiraties en positie van eigen groep ondergeschikt kunnen maken aan de volkszaak. Want in dit we reldhistorische uur gaat het om het zijn of niet zijn van ons Nederlandsche volk. Een tegenspeler is vereischt De „Tijd" citeert, naar aanleiding van de bestunrshervorming ln Noorwegen, wat „De Waag" onlangs geschreven heeft, dat „niet alleen de rechten maar ook de be langen van een bezettende macht een te genspeler eischen, een andere partij, waar mede men de dingen regelen kan in het belang van het bezettende leger evengoed als ln dat van de bevolking van het bezette gebied." Daaraan verbindt het blad de volgende beschouwing Indien wij aannemen, dat de Dultsche bezettingsoverheid inderdaad een „tegen speler" wenscht en iets anders dan zuiver passieve gehoorzaamheid wil zien, is dat, omdat zij het regime der bezetting niet alleen als in zichzelf gesloten tijdelijk be- stuursstelsel beschouwt, maar het ook wil doen strekken tot een ontwikkeling van de binnenlandsche politieke en sociale ver houdingen en opvattingen en het vrucht baar wil doen zijn voor de voorbereiding van Nederlands plaats en functie in de nieuwe politieke en economische orde, die de schepping van de overwinnende as-mo- gendheden moet zijn. Wat daartoe noodig is, zou men een „ac tieve gehoorzaamheid" kunnen noemen, een medewerking van den tegenspeler, die eenerzijds de noodige ontwikkeling bespoe digt, anderzijds haar langs voor de Ne derlandsche verhoudingen en geestesge steldheid aangewezen banen helpt leiden, haar een Nederlandsch karakter doet be waren en haar dus inderdaad een ontwik keling ln plaats van een mechanisme maakt. Dat een „machtsovername" door de N. S3., om dit woord nog eens te gebruiken, op haar best nog niets beters dan passieve gehoorzaamheid van de groote meerder heid des volks zou brengen, is de laatste weken van verschillende zijden met groo- ten nadruk betoogd. Maar welke wegen kunnen dan wel hiertoe lelden? Waar de macht in de huidige omstan digheden volledig in de handen der Duit- sche bezettingsoverheid ligt en practisch zal blijven liggen kan die weg o.i. gevon den worden in beraad. Terwijl de oude partijen hier te lande, de een meer, de ander minder schoorvoetend, het veld van de meenings- en wilsvorming reeds groo- tendeels hebben geruimd, ls er reeds een vrij duidelijke, hoewel nog in groei verkee- rende geleding van de levensvatbare ele menten van het sociaal-politieke denken aan den dag getreden; er zijn verscheidene groepeeringen, die zich op den bodem van de nieuwe werkelijkheid stellen en elk voor zich leidend en propageerend werken om de tragere massa ln natlonalen en socia len zin op te wekken en voor te lichten. Deze groepen die te zamen de bereidschap tot een actieve ontwikkeling vertegenwoor digen en aan welker leiding het vertrou wen van het meerendeel des volks reeds beantwoordt, kunnen misschien den „te genspeler" stellen, waarvan ln het betoog van „De Waag" sprake ls. WIJ denken dus aan een door de bezettingsoverheid samen gesteld raadscollege men zou het een staats- of een volksraad kunnen noemen waarin enkele leden van groepeeringen als de Nederlandsche Unie, Nationaal Front en N.S.B. en zoo noodig anderen zouden zitting hebben en dat die actieve en reac- tieve verbinding tusschen de bezettings overheid en het land vormen zou, waar aan de behoefte blijkbaar aan belde zijden levendig wordt gevoeld. Zulk een raad, die uit een tiental man nen bestaan zou. die te zamen het ver trouwen van de groote meerderheid des volks genieten, zou dan een proeve van practlsche samenwerking moeten geven. Hij zou misschien geen eindstadium, maar voorloopig zeker een' nuttig orgaan zijn. Maar één mogelijke toekomst Aan een artikel van lr. A. A. Mussert in „Volk en Vaderland" ontleenen wij: Voor een ieder, die zijn hart laat spre ken en zijn hersens laat werken, is het duidelijk, dat er voor het Nederlandsche volk maar één mogelijke toekomst is en wel als bondgenoot van het Dultsche volk, als bondgenoot ook van de andere Ger- maansche volkeren, het Zweedsche, het Noorsche, het Deensche, het Zwitsersche. Hoe eerder het Nederlandsche volk zich daarvoor openlijk uitspreekt, des te meer kans hebben wij, dat wij als bondgenoot worden aanvaard, dat men het jongste verleden van ons volk wil begraven en ons zal willen zien als een sterke loot van den Germaanschen stam, die zich bijna vier eeuwen geheel alleen heeft gehandhaafd, maar nu beseft, dat alleen sterke volks complexen, bondgenootschappen van vol keren, ln den nieuwen tijd zich zullen kun nen staande houden. Dit beteekent, geen opgaan in andere volkeren, dit beteekent versterking, verzekering, verrijking ln cul- tureelen en materleelen zin. Geen macht ter wereld is in staat, ook al zou zij dat willen, het Nederlandsche volk zijn taal, zijn cultuur, zijn wezen te rooven. Maar hij, die ook maar iets begrijpt van het nationaal-socialisme, van de ziel van den Germaanschen Führer Adolf Hit ler, van zijn wil om Europa te handhaven in de wereld, zal ervan doordrongen zijn. dat het samen verder marcheeren van de Germaansche volkeren van Europa niet de minste afbreuk zal doen aan het volks bestaan van Ieder Germaansch volk af zonderlijk. 2—2

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 6