Driemogendhedenverdrag tusschen Duitschland, Italië en Japan Gevoelige Engelsche nederlaag bij Dakar 81 sfe Jaargang VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 No. 24696 Japan erkent leiding van Duitschland en Italië in Europa, deze die van Japan in de Groot-Aziatische ruimte Aanval opgegeven Men ga slechts bij dringende noodzaak op reis n TIP VAN BOOTZ De aanval op Londen EERSTE BLAD Feiten van den dag Dagorder van Admiraal Raeder LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend b\j vooruitbetaling 's Woensdags en 's Zaterdags 50 ets. by maximum aantal woorden van 30 stuks. - Incasso volgens postrecht. - Voor opzending van brieven moet 10 ets. porto betaald worden. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Witte Singel no. 1, hoek Noordeindsplein Telef. nrs. Directie en Administratie 25041 (2 lijnen) Redactie 21507 Postcheque- en Girodienst no. 57055 - Postbus no. 54 PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maandenƒ2.35 per weekƒ0.18 Franco per post 2.35 per 3 maanden portokosten (voor binnenland 0.80 p. 3 maanden) Tusschen Duitschland, Italië en Japan is vandaag te Berlijn in de groote zaal der nieuwe Rijkskanselarij een driemogendhe- denpact onderteekend. In aanwezigheid van den Führer werd, in aansluiting op de onderteekening, een staatsplechtigheid gehouden, welke werd bijgewoond door de leden der Italiaan- sche en Japansche ambassades, talrijke rijksministers en rijks leiders, benevens vertegenwoordigers van de binnen- en bui- tenlandsche pers. De onderteekening van het pact geschiedde voor de rijksregee- ring door den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, voor de Italiaansche regeering door den Italiaaan- schen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano en voor de Japansche regeering door den Japanschen ambassadeur in Berlijn, Kurusu. Het driemogendhedenpact van Ber lijn heeft den volgenden tekst: „De regeeringen van Duitschland, Italië en Japan beschouwen het als een voorwaarde voor een duurzamen vrede, dat iedere natie ter wereld de haar toekomende ruimte krijgt. Zij hebben derhalve besloten, bij hun streven in de Groot-Oost-Aziatische ruimte en in de Europeesche gebieden zij aan zij te staan en samen te wer ken, waarbij het haar voornaamste doel is. een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, welke in staat is, het gedijen en de welvaart der daar wonende volkeren te bevorderen. Het is verder de wensch der drie re geeringen, de samenwerking uit te brei den tot die uaties in andere deelen der wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting als zij zelve te geven, opdat aldus haar op den wereld vrede als einddoel gerichte streven ver wezenlijkt kan worden. Dienovereenkomstig zijn de regee ringen van Duitschland, Italië en Japan het volgende overeengekomen. Artikel 1 Japan erkent en eerbie digt de leiding van Duitschland en Italië bij de instelling van een nieuwe orde in Europa. Artikel 2. Duitschland en Italië erkennen en eerbiedigen de leiding van Japan bij de instelling van een nieuwe orde in de Groot-Aziatische ruimte. Artikel 3. Duitschland, Italië en Japan komen overeen bij hun streven samen te werken op den hierboven aan gegeven grondslag. Zij nemen verder de verplichting op zich elkander weder zijds te steunen met alle politieke, eco nomische en militaire middelen in ge val een der drie verdragsluitende par tijen wordt aangevallen door een mo gendheid, die op het oogenblik niet ver wikkeld is in den Europeeschen oorlog of in het Chineesch-Japansche conflict. Artikel 4. Om het huidige pact ten uit voer te leggen zullen onverwijld gemeen schappelijke technische commissies bijbeen komen, welker leden benoemd zullen wor den door de regeeringen vam Duitschland, Italië en Japan. Artikel 5. Duitschland, Italië en Japan verklaren, dat de bovenstaande overeen komsten op geenerlei wijze den politieken status raken, welke op het oogenblik be staat tusschen ieder dier drie verdragslui tende partijen en sovjet--Rusland Artikel 6. Het huidige pact zal ter stond met de onderteekening van kracht worden en tien jaren duren, gerekend vanaf den da^ van het van kracht worden. Tijdig voor het afloopen van dezen ter mijn zullen die verdragsluitende partijen in geval een harer daarom verzoekt, in onder handelingen treden omtrent de vernieu wing". Het in het Duitsch, ItaJUaansch en Ja- pansch gestelde verdrag is gedateerd op 27 September 1&40 en onderteekend door den rijksminister van buitenlandsche zaken von Ribbentrop, den minister van buitenland sche zaken, graaf Ciano, en ambassadeur Kurusu. De Fransche admiraliteit te Vichy beves tigt, dat het Engelsche eskader vóór Dakar Woensdagmiddag den strijd heeft opgege ven, nadat de beide pantserkruisers Reso lution en Barham door zware treffers van de Fransche kustbatterij en en door het ge schut van het slagschip Richelieu buiten gevecht waren gesteld. Het Engelsche es kader is weggevaren in de richting van Bat- hurst op het eiland St. Mary en den mond van de Gambia West-Afrika) Ook Londen erkent, dat van een doorzet ten is afgezien, doch doet het natuurlijk voorkomen, alsof dit vrijwillig is en niet ge dwongen Uit Vic'hy worden nof VoTgERctè^ bij zon derheden gemeld: Na een luchtgevecht tusschen Fransche jagers en Engelsche verkenners verscheen voor Dakar een Engelsch eskader, bestaan de uit twee pantserschepen, twee zware kruisers en twee torpedobooten. Het in de haven gelegen Fransche pantserschip Ri chelieu en de kustbatterij van Dakar open den om negen uur een hevig vuur op de Engelsche oorlogsschepen. De Fransche duikboot Bévéziers slaagde er in, het En gelsche pantserschip Resolution met een torpedo te treffen. Dit trok zich terug zon der het vuur geopend te hebben. Een twee de torpedo trof het andere Engelsche pant serschip aan den boeg. Fransche jagers schoten twee Engelsche vliegtuigen neer. Na een gevecht van slechts een half uur moesten de Britsche oorlogsschepen wijken. De door de Engelschen afgevuurde granaten vielen in de nabijheid van de Fransche kustbatterij zonder ze buiten gevecht te stellen. De stad Dakar werd door een salvo getroffen, waarbij verscheidene burgers ge kwetst werden. Op het Fransche slagschip Richelieu viel eveneens een granaat, die evenwel schade noch verliezen veroorzaakte. Op het Fransche departement van ma rine verklaart men, dat de Engelsche ver liezen buitengewoon groot waren, zoodat zij gedwongen waren zich terug te trekken, daar ze ter plaatse de verliezen niet kon den herstellen en evenmin de schade aan de oorlogsschepen repareeren. Te Vichy wordt tenslotte officieel beves tigd, dat Woensdagmiddag in Marokko een Fransch eskader van meer dan honderd bommenwerpers is opgestegen voor een re- presaillevlucht boven Gibraltar. Het Brit sche afweergeschut heeft slechts één toe stel kunnen neerhalen. De bommen heb ben, zooals reeds gemeld, groote schade aangericht. Het is te begrijpen, dat dit Engelsche echec, anders kan men het moeilijk noe men, ook in Engeland zelf groote ontevre denheid heeft jewekt. Ettelijke Lagerhuis leden waren van meening, aldus United Press, dat moet worden vastgesteld wie ver antwoordelijk is. Men eischt binnenkort een bijeenroeping van het parlement, opdat een debat over de aangelegenheid gehouden kan worden. Vaak hoort men een vergelij king maken met den terugtocht uit Noor wegen. Vele parlementsleden zijn ook on- 758 tevreden over de officieele verklaring om trent de aan de Fransche oorlogsschepen gegeven toestemming om Gibraltar te passeeren. Voorts vraagt men zich af, wie de regeering over de beweerde ondersteu ning van de Gaulle in Fransch equatoriaal Afrika zoo slecht heeft ingelicht. Men scheldt niet alleen op de Gaulle, maar ook op de leden der regeering, die bevel hebben gegeven tot de onderneming en die daarbij betrokken waren. De voor naamste opdrachtgever was de brigadege neraal Spears, die als verbindingsofficier tusschen de Gaulle en de Engelsche regee ring fungeert. Men gelooft ook, dat naar in Amerika ontvangen berichten wordt ge zegd persoonlijkheden uit de onmiddel lijke omgeving van Churchill en de admi raliteit verantwoordelijk moeten worden gesteld. Volgens te Stockholm ontvangen berich ten uit Londen laten ook de bladen aldaar hun ontstemming over het „avontuur" van Dakar den vrijen loop. De News Chronicle schrijft letterlijk: het zou dwaas zijn te willen aannemen, dat de mislukte poging van de Gaulle niet een ernstige ontgooche ling voor diegenen is. welke gedacht heb ben, dat een stap was gezet op den weg naar de overwinning. Aarzelen en twijfel moeten het prestige van de Gaulle en En geland bij de volken van Afrika sterk be- nadeelen. De Daily Herald spreekt van een „kwade bluf" als gevolg van overdreven verwach tingen. Andere bladen probeeren het mis lukken goed tt praten door het aan een „onnauwkeurige voorbereiding" te wijten. Nog feller is men in Amerika. Den „bok van Dakar" noemt de New York Times deze „domheid". Een knap generaal, aldus het blad, begint geen slag zonder de kracht en de vastberadenheid om hem te door staan. De Engelschen hebben dit voor Da kar vergeten. Het blad berispt het besluit om den strijd plotseling af te breken, na dat de beschieting der Fransche stad reeds was begonnBi, en talrijke burgers reeds wa ren gedood, terwijl een landingspoging was ondernomen De Engelschen en hun vrien den, zoo merkt, het blad op, moeten deze nederlaag niet goedpraten. Engeland's pres tige in geheel Afrika zal hierdoor inboeten. VOOR- EN VOLGTREINEN VERVALLEN. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen deelt mede, dat, ten einde in staat te zijn te voldoen aan de eischen, gesteld aan het goederenver voer, noodig voor de economische en maatschappelijke verzorging en in het bijzonder voor het kolenvervoer, tot na der order het aantal voor- en volgtrei- nen sterk zal worden beperkt. Er moet rekening mede worden gehouden, dat genoemde treinen geheel komen te ver vallen. Daarom wordt het publiek ten zeerste aangeraden, slechts hij drin gende noodzaak op reis te gaan. Nu alles vrijwel op den bonis. Of het vleesch, brood of een japon is. Maakt één ding ons bly, TIP van Bootz is nog vrij, Zoodat er ondanks de wolken toch zon is! Inz. Mevr. De M. te R'dam ontving een flesch TIP 1265 (Ingrez MedJ De World Union Press schrijft, „het ge vaar bestaat, dat Dakar zich kan ontwik kelen tot Churchills diplomatiek Gallipoli. Zijn prestige is vooral in buitenlandsch politiek opzicht geschokt. De regeering de Gaulle in Londen wordt ontbonden. De als specialist voor de evacuatie aangestelde kol. Lacoche heeft reeds verklaard af te treden. De andere Fransche emigranten- ministers zullen moeten volgen. De bewe ging van de Gaulle in Frankrijk en in de koloniën zal zich van dezen slag wel niet herstellen." Gistermiddag hebben Duitsche afdeelin- gen gevechtsvliegtuigen de acties in Zuid- Engeland voortgezet. Naar het D.N.B. ver neemt, is o.a. een hoogoven bij Middlesbo- rough met bommen van het zwaarste kali ber bestookt. Ze kwamen vlak na elkaar in de hoogovens tot ontploffing. Bovendien verneemt men, dat de haveninstallaties bij Whitby met succes met bommen van mid delzwaar kaliber zijn bestookt, de ontplof fingen veroorzaakten zware branden. Er ontstonden luchtgevechten, in het verloop waarvan, naar tot dusverre vernomen is, de Engelschen twee vliegtuigen van het type Hurricane verloren. Te Londen was de aanval voornamelijk gericht op havenwerken en gasfabrieken. In de gasfabrieken van Backton en Brom ley ontstonden zware branden. De gasfa briek Levenroad werd getroffen, uit deze fabriek sloeg een vierhonderd meter hooge steekvlam omhoog. Ten Noorden en ten Zuiden van de Theems werden nieuwe branden en ontploffingen waargenomen. Engelsche nachtjagers, die op verschillen de plaatsen ter achtervolging van de Duit sche jagers waren opgestegen, konden geen schot plaatsen, daar de Duitschers door handig manoeuvreeren steeds buitoen schot bleven, waarbij ze door de nachtelijke duis ternis geholpen werden. Van de schijnwer pers der Engelsche luchtdoelartillerie viel niets te bespeuren. Als gevolg van de dagelij ksche aanvallen van het Duitsche luchtwapen zijn intus- schen niet alleen vier van de voornaam ste stations van Londen met de daarbij behoorende rails- en rangeerinstallaties, goederenloodsen enz. totaal vernield, doch is ook het verkeer in het centrum van Lon den zoo goed als stilgelegd. In een aantal ondergrondsche spoorweglij nen van de City naar het Oosten zijn bommen van het zwaarste kaliber terecht gekomen zoodat het verkeer naar dit bijzonder dichtbevolk te stadsdeel zoo goed als gestaakt is. Het op de Theems bij wijze van noodmaatregel in gestelde vervoer met kleine stoombootjes en motorbooten is in geen geval voldoende voor de eischen, die vooral bij het begin en het einde van den arbeidstijd aan dit ver keer worden gesteld. Als gevolg van dezen toestand zijn reeds enkele firma's er toe overgegaan, haar arbeiders en bedienden aan te raden voor de geheele week een tijdelijk onderdak bij of in hun werkplaat sen te zoeken. Deze pogingen zijn in het algemeen mislukt, omdat de arbeiders wei gerden in deze bijzondere gevaarlijke ge bieden ook nog hun vrijen tijd door te brengen. Onder het personeel van het arse naal te Woolwich zou het in dit verband tot ongeregeldheden zijn gekomen, die echter door scherpe politiemaatregelen werden on derdrukt. Bij een bombardement op de bekende Spitfirefabriek bij Southampton werden geweldige branden en ontploffingen, bene vens beschadigingen aan hangars en spoorweginstallaties veroorzaakt door ver scheidene inslaande bommen van zwaar kaliber. In den loop van deze acties schoten Duitsche jagers 19 Britsche vliegtuigen bo ven Engeland en het Kanaal neer. Drie Duitsche toestellen worden vermist. Dit Nummer bevat TWEE Bladen Binnenland Vijftien gulden boete omdat zij te laat op straat waren (Rechtzaken, 2de Blad). Een organisatie van rijwieldieven en -helers op het spoor (Gemend, 2de Blad). AMSTERDAMSCHE BEURS Nauwelijks prijshoudende, later onre gelmatige markt - Aku's en Unilever zeer vast - Olie's prijshoudend - Ame rika licht gedrukt - Nederlandsche Staatsfondsen belangrijk hooger. Buitenland EEN DUITSCH—IT ALIAANSCH-JA- PANSCH VERDRAG GESLOTEN. (Ie Blad). Volledig Engelsch echec bij Dakar (le Blad) Vier Volksfronters in Frankrijk gearresteerd (lste Blad). Amerika zet den schrootuitvoer naar Japan stop (lste Blad). ZIE VOORTS „LAATSTE BERICHTEN" VIERDE BLAD. Een Duitsche duikbommenwerper van heb type Ju 88- heeft in het Noorderkanaal, ten Zuidwesten van Port Patrick een in convooi varend Engelsch koopvaardijschip van 10.000 br. t. en een tankschip van 8000 b. r. t. tot zinken gebracht. De bom menwerper cirkelde eenigen tijd boven de Iersche zee om den toegang naar de Engel sche westkust te controleeren. In de och tendschemering ontdekte hij een krach tig beveiligd convooi, welks eenheden ver uiteen langzaam door het Noorderkanaal voeren. Een door zijn grootte bijzonder op vallend koopvaardijschip werd midscheeps door een bom getroffen en kreeg naeenige minuten zware slagzij. Deze aanval had de bemanningen der Britsche koopvaardij schepen zoo verrast, dat zij overhaast in de booten gingen en zich door de oorlogsche pen aan boord lieten nemen. Naar de Daily Mail bericht, aldus het D.N.B., heeft het blad reeds honderden brie ven van lezers ontvangen, waarin uit wraak voor de succesvolle Duitsche bombardemen ten op militaire en oorlogs-economische doelen in de Britsche hoofdstad en in an dere Engelsche steden het lukraak en alge meen bombardeeren van Berlijn en andere Duitsche steden wordt geëischt. Zoo schrijft sir Henry Lawson uit Catte- rlck (Yorkshire): Wij moeten Duitsche ste den met den grond gelijk maken. Ida Turn- bull (Bury St. Edmonds) vraagt: Waarom worden de hoofdstraten en winkels van Berlijn niet met bommen bestookt? Een lezer uit Southampton schrijft: Laat ons Berlijn lukraak 48 uur lang bombardeeren. Dat zou een les zijn voor de verdomde Hun nen. Mevrouw H. Mcrae Smith uit Dartford vraagt: Waarom bombardeeren wij niet den Rijn lukraak? De Duitschers zijn zeer trotsch op hun steden aan den Rijn en het zou hun goed doen, wanneer zij thans daar de schoone bouwwerken in ruïnes herscha pen zouden zien. W. M. H. Foster uit Linton eischt het bevel tot verwoesting van Duit sche steden. Morgan uit Porthcafl (Glan- morgan) schrijft: Ik hoop, dat onze vliegers Berlijn zullen vernielen. Alleen op deze wijze zal den Duitschers een licht opgaan en kan misschien Hitler's hart gebroken worden. De opperbevelhebber der Duitsche marine, admiraal Raeder, heeft een dagorder uitge vaardigd in verband met het feit, dat de nieuwe Duitsche duikbootvloot heden vijf jaar bestaat. In het laatste deel van deze dagorder wordt gezegd: „In het front tegen Engeland staat gij op 'n belangrijke plaats. Het blijve uw hoogste doel het vertrouwen van het Duitsche volk in u, in uw capacitei ten en uw overwinning te rechtvaardigen. Heil onzen Führer." Naar het D.N.B. nog verneemt, heeft de duikbootvloot in den handelsoorlog tegen Engeland tot dusverre 3.120.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Van de Engelsche oorlogsschepen zijn in den grond geboord: het slagschip „Royal Oak", het vliegtuigmoederschip „Coura geous", zes torpedoboot jagers, verscheidene duikbooten en kanonneerbooten, de hulp kruisers „Andania". „Carinthia" „Dunvegan Castle". „Scotstown" en .Transsylvania", een groot aantal bewakings- en konvooi- eeringsvaartuigen en gewapende treilers De Britsche slagschepen Nelsori" en ..Barham" en de kruiser „Belfast" zijn ernstig bescha digd en voor geruimen tijd aan den dienst onttrokken.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 1