[EID5CH DAGBLAD Eerste Blad Woensdag 25 September 1940 Pit Onzekerheid rond Indochina De strijd bij Dakar De aanvallen op Londen Duitsch W eermachtsbericht Italiaansch Weermachtsbericht Onze telefoonnummers Directie en Administratie 25041 Redactie No. 21507 LAND- EN TUINBOUW RECHTZAKEN D a b I a dl r e c I a m e is niet te vervangen BEURSOVERZICHT De woordvoerder van het Kwantoenleger verklaarde, dat het binnenrukken van de Japansche troepen In Fransch Indochina ten doel heeft, de toevoerwegen naar Tsjoengklng volledig te blokkeeren. Japan verwacht, dat Engeland ook na het afloopen van het Japansch-Engelsche verdrag op 28 October geen wapentransporten meer naar Tsjoengking via Birma zal toelaten. Unuited Press meldt echter dat de Zondag gesloten overeenkomst ongedaan zou zijn gemaakt, daar zij, naar het heet. niet uit voerbaar was, maar dit is nog niet bevestigd. SINGAPORE. De plaatsvervangende minister van bui- tenlandsche zaken Ohasji te Tokio heeft, naar Domei meldt, gisteren den Brltschen ambassadeur ontboden om zeer scherp te protesteeren tegen het optreden van de Brit- sche autoriteiten te Singapore en de arresta tie van leden van het Japansche consulaat- generaal- alsmede tegen de huiszoeking in dit gebouw en de verzegeling van de kluizen. De minister eischte een onmiddellijke rege ling van de incidenten. Domei meldt later, dat de kluis vrijgege ven is. De Fransche admiraliteit publiceert in zake de gebeurtenissen bij Dakar het vol gende communiqué: Op 23 September verscheen een Brltsch eskader, bestaande uit twee pantserkrui sers, verscheidene kruisers en torpedoja gers en troepentransportschepen voor Da kar. Toen de Fransche autoriteiten geen gevolg wenschten te geven aan den eisch van den vroegeren generaal de Gaulle om de stad over te geven en het door hem gestelde ultimatum was afgewezen, opende het Britsche eskader het vuur op Dakar. Tijdens den strijd werd een van onze duik- booten, de „Perseé" tot zinken gebracht toen zij op heldhaftige wijze tot den aan val op een Britschen kruiser overging. Deze kruiser werd getroffen. Het grootste deel van de bemanning der duikboot kon ge red worden. Op bevel van de Gaulle werden vier lan dingspogingen in Aufisque en twee andere meer ten Oosten van Dakar ondernomen. Al deze pogingen werden verijdeld. Daarop richtte de Britsche admiraal Dinsdag om 1.30 uur een tweede ultimatum aan de Fransche overheid, waarin hij verklaarde zich genoodzaakt te zullen zien zelf met de Britsche strijdkrachten Dakar aan te vallen, indien de stad zich niet voor 24 September 6 uur in den ochtend zou heb ben overgegeven. De vestingwerken zouden vernield en de stad bezet worden. De gou verneur heeft op dit ultimatum geant woord: „Frankrijk heeft mij Dakar toever trouwd en ik zal het tot het uiterste ver dedigen." (D.N.B.) (De „Persée" mat tusschen de 1400 en 2000 ton, werd in 1931 voltooid, en had 70 koppen bemanning Een kanon van 9.5 c.M. 2 stukken luchtdoelgeschut en 11 lanceer- buizen vormden de bewapening). Over de aanvallen op Dakar wordt uit Vichy nog gemeld, dat de eerste aanval door Engelsche vliegtuigen werd uitgevoerd en gericht was tegen de Fransche kustbat- terijen, alsmede tegen het nog niet afge bouwde Fransche pantserschip Richelieu, dat in aansluiting op de beschieting bij Mers-el-Kebir was overgebracht. De kust- batterijen hadden het vuur terstond be antwoord. Noch de Richelieu noch de kust- batterijen waren door de Engelschen ge troffen. De Fransche bombardementsvlieg tuigen zijn toen tot den tegenaanval op de Engelsche vlooteenheden opgestegen. Een Engelsche kruiser is daarbij door bommen van groot kaliber getroffen. Om 13 uur hadden de Engelschen den strijd hervat en beschoten zij met hun verdragend geschut de stad Dakar. Daarbij vielen onder de burgerbevolking en onder de Fransche be zettingstroepen talrijke dooden en werden tal van personen gewond. Volgens de tot dusver ontvangen berichten zijn 65 burgers gedood en 229 gewond. Bovendien hebben 120 Fransche soldaten en mariniers den dood gevonden. 138 Fransche soldaten zijn gewond, drie Engelsche vliegtuigen i:ijn door Fransche vliegers omlaag gehaald. Volgens andere inlichtingen zou het aan tal dooden in totaal reeds tweehonderd be dragen. (D.N.B.). MILITAIR BUREAU VOOR PUBLICITEIT IN AMERIKA. President Roosevelt heeft een „militair bureau voor publiciteit" in het leven geroe pen, welks taak volgens een officieele me- dedeeling er in bestaat radio, telegraaf- £n telefoondiensten aan te passen aan de be hoeften der landsverdediging. Het bureau moet o.m. plannen ontwerpen voor snel en effectief werken van alle noodige installa ties in tijden van een militair gevaarlijken toestand. Het bureau, dat, naar uitdrukke lijk wordt verklaard, geenerlei censuurvol- machten heeft en ook geen recht heeft tot het overnemen van welke bedrijven ook, be staat uit den voorzitter der federale com missie voor verkeerswezen en uit een verte genwoordiger van het leger en een van de vloot, benevens uit de onderstaatssecretaris sen in het staatsdepartement en het mi nisterie van financiën. (D.N.B.) NIEUWE KRIJGSRAAD IN FRANKRIJK. In Frankrijk zal. volgens berichten uit Vichy, een krijgsraad worden ingesteld ter behandeling van processen wegens misda den of bijzonder ernstige intriges tegen de eenheid en de belangen van Frankrijk. Het betreft processen, die geen lang vooronder zoek noodig hebben, omdat de feiten dui delijk zijn. Vonnis wordt binnen twee da gen geveld. Hooger beroep is niet mogelijk. Het vonnis wordt binnen 24 uur voltrok ken. De aanklacht wordt gesteund door een regeeringscommissaris, die bij decreet wordt benoemd. De krijgsraad bestaat- uit een voorzitter en vier leden, die allen bij decreet benoemd worden. (D.N.B.) De Duitsche vergeldingsaan vallen op Engeland gaan voort. Onophoudelijk heb ben de militaire doelen van het eilanden rijk een uiterst zwaren bommenregen te doorstaan. Ondanks de strenge Britsche censuurmaatregelen valt uit de berichten over de Duitsche aanvallen op Londen op te maken, dat de slagen der vergelding toe nemen en dat de aangerichte schade zich steeds krachtiger doet gevoelen. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben Londen met een waren hagel van brand- en brisantbom men bestookt. Boven de monding van de Theems heeft een reeks ..verschrikkelijke luchtslagen" plaats gehad. Ondanks het zeer hevige luchtdoelgeschut waren de Duitsche aanvallers door cie Londensche versperring heen gedrongen. In een bericht uit Londen van Stookholms Tidningen wordt gemold, dat de Duitsche luchtaanvallen op Londen de laatste 24 uur zijn verscherpt. De Daily Mail van 24 Sep tember bevestigt in een bericht, dat de doelen der Duitsche aanvallen op Londen van militairen aard zijn. De Duitsche bom men. schrijft het blad, zijn bijna steeds in de buurt van havenwerken, bruggen, spoor lijnen, electrisöhe centrales, telefooncentra les, wegkruisingen, pakhuizen en regee- ringisgebouwen gevallen. (D.N3.) Een locaal verslaggever van de Daily Herald schrijft over zijn indrukken bij een bezoek aan de vernielde stadsgedeelten in het Zuiden van Londen o.m. het volgende: De tusschen de puinhoopen levende men- schen vormen een enkele aanklacht tegen White Hall. Deze menschen hooren van de regeering alleen de woorden „gij zult van ons hooren". Steeds opnieuw eischen delega ties hulp van de regeering, maar men troost hen en verklaart hun, dat men het geval reeds in behandeling heeft. Dagen verloo- pen echter en niets gebeurt er. De lokale autoriteiten weten niet meer, waar zij de menschen uit de vernielde huizen moeten onderbrengen. Het eenige, waarmede men de menschen kan helpen, is het uitgeven van vrije reisbiljetten om naar bekenden in de provincie te gaan. Eenigë vrije huizen zijn nu ter beschikking gesteld van de dakloozen, maar niet door de regeering, doch door particulieren. Voortgaande merkt de verslaggever op, dat hij vroeger het Londensche Oosten „als hoogste 60" Deschouwd heeft, het Zui den van nu echter „Londens Yperen." De bewoners van die wijken klagen voor al over het volkomen ontbreken van le vensmiddelen, want er komt geen leveran tiewagen meer naar dit „niemandsland". In een hoofdartikel stelt de Daily Herald de regeering de volgende gewetensvraag: „Zijt gij voor den winter gereed? Wanneer vorst en mist komen, willen wij niet de pa thetische verklaring hooren van eenige mi nisters, dat de thermometer hen verrast heeft. Wij wilier, de ontoereikende half heden vermijden, waaraan zekere ministers zich gedurende de twee eerste weken der luchtaanvallen op Londen hebben schul dig gemaakt. Wij leven thans een fantastisch abnor maal leven. Wat denkt de regeering te deen?" (D.N.B.) BELGISCH PROCES GAAT TOCH VOORT. Enkele dagen voor den oorlog kwam er te Charleroi een waar schandaal aan het licht, waarin eenige geneesheeren betrok ken waren, die bijzondere biljetten aflever den met het oog op de vrijmaking van sommige jeugdige dienstphehtigenDeze valsche documenten werden soms afgele verd tegen de betaling van aanzienlijke be dragen. Ook personen die zorgden voor het werven van klanten, alsmede een bediende van het psychiatrisch instituut te Antwer pen, waren bij de zaak betrokken Verschil lende onder hen waren aangehouden toen de oorlog uitbrak. Zij werden echter kort daarop In vrijheid gesteld. Nu verneemt men, dat het parket van Charleroi het onderzoek ten laste van de betfokkenen zal voortzetten. (Belga"> DE ARRESTATIE DER JAPANNEEZEN IN SINGAPORE. Ten aanzien van het JaJpansche protest van gisteren bij den Britschen ambassadeur Craigie in verband met de arrestaties der Japanneezen in Singapore heeft de woord voerder van het Japansche departement van buitenlandsche zaken opgemerkt, dat er een onderscheid bestaat tusschen de in dertijd uitgevoerde arrestaties van Engel schen in Japan wegens verdenking van spionnage en de arrestatie der Japannee zen in Singapore. Want ten eerste bevindt zich onder de gearresteerde Japanneezen een lid van het consulaat-generaal, ten tweede zijn de Engelschen, binnengedrongen in het gebouw van het consulaat-generaal en ten derde is de safe van het consulaat- generaal verzegeld. De Engelschen hebben thans ten opzichte van dit derde punt ver klaard, dat een vergissing was begaan. Volgens de verklaring van Craigie van gisteren tegenover den vice-minister van buitenlandsche zaken, Ohasji, zouden welis waar van de acht gearresteerde Japannee zen zes zijn ontslagen, maar deze Engelsche maatregel is volkomen onvoldoende, vooral daar zich onder de nog in arrest zijnden ook een lid van het consulaat-generaal be vindt. De vice-minister van buitenlandsche zaken heeft derhalve terstond passende maatregelen geëischt. (D.N.B.). De Japansche ambassadeur te Londen, Sjigemitsoe, heeft bij den Britschen staats secretaris Butler geprotesteerd tegen de arrestatie der Japanneezen in Singapore en tegen het optreden der Britsche autori teiten te Singapore, dat met het volken recht in strijd is. Het protest geschiedde gelijktijdig met het vertoog van den Japanschen vice-mi nister van buitenlandsche zaken bij Crai gie den Britschen ambassadeur in Tokio. Volgens de Yomioeri Sjimboen kreeg de Japansche ambassadeur de opdracht de Engelsche regeering om opheldering over de Engelsch-Amerikaansche samenwerking te vragen. Bij deze gelegenheid zal de Ja pansche ambassadeur ook het vraagstuk van Fransch Indo-China verklaren. (D.N3.) Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Het luchtwapen ondernam tal van bewa pende verkenningsvluchten naar Zuid-En- geland en wierp daarbij bommen op Lon den en op dndere centra van militaire doelen. In het gebied van Dover, Folke stone, Ashford werden spoorlijnen vernield, in Hastings, Newhaven en Brighton wer den havencomplexen, in Southampton- Woolstone een vliegtuigfabriek getroffen. In den loop van den dag ontstonden er boven Zuidoost Engeland verscheidene luchtgevechten die voor de Duitsche jacht- vliegerssuccesvol verliepen. Aan de Zuid oostkust van Ierland gelukte het een koop vaardijschip van 3000 b.r.t. door bomtref- fers tot zinken te bréngen en een ander schip in brand te schieten. Aan den noor delijken uitgang van het Kanaal werd een koopvaardijschip door bomtreffers zwaar beschadigd. Een motortorpedoboot bracht bij een aanval op de Engelsche Zuidkust een gewapend vijandelijk koopvaardijschip' van 2000 b.r.t. tot zinken. De vergeldingsaanvallen op Londen met sterke krachten alsmede op andere belang rijke militaire centra als de havencom plexen van Liverpool en Cardiff duurden van het invallen der duisternis tot het aanbreken van den dag. Talrijke treffers werden geplaatst, vooral in de haven- en verkeerswerken. Britsche vliegtuigen probeerden ook in den afgeloopen nacht, vliegende boven Noordwest-Duitschland, de rijkshoofdstad aan te vallen. Krachtig afweergeschut hin derde de aanvallers bij het werpen van hun bommen. Een ziekenhuis en eenige woonhuizen kregen treffers. De branden welke ontstonden konden door den veilig heids- en hulpdienst snel gebluscht we den. De vijand verloor gisteren 18 vliegtui gen in luchtgevechten en twee andere door afweergeschut. Vier Duitsche vliegtui gen worden vermist. Majoor Moelders en majoor Galland be haalden hun veertigste luchtoverwinning. De eerste luitenant ter zee Prien heeft op zijn jongste tegen den vijand ondernomen reis in totaal 45.130 b.r.t. scheepsruimte tot zinken gebracht Hiermede heeft de eerste luitenant ter zee Prien behalve de vernie tiging van het Britsche slagschip Royal Oak, 151400 b.r.t. vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Met deze resultaten staat hij aan de spits van alle duikbootcommandanten. Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in het weermachtsbericht no. 110 het volgen de bekend: De vijandelijke luchtmacht heeft To- broek gebombardeerd en met brand- eh brisantbommen woningen van burgers als mede burger- en militaire ziekenhuizen ge troffen en voorts in de haven een ledig schip. Er vallen vijftien dooden te betreu ren. Zeventig personen werden gewond. Eén vijandelijk vliegtuig werd door de luchtdoelbatterijen der marine neergehaald. Een vijandelijk vliegtuig heeft bommen geworpen op de oase van Koefra, waarbij eenige burgers gewond werden en lichte schade werd aangericht. In Oost-Afrika hebben onze luchtforma- ties vijandelijke vliegvelden en militaire inrichtingen te Boera (Kenya) gebombar deerd, voorts een vesting en troepenafdee- lingen in de buurt van Wajir en vijande lijke afdeelingen in de omgeving van Coe- neina (Noordelijk Gallabat). Een vijande lijk vliegtuig wierp bommen op Diredaoea zonder slachtoffers te maken of schade aan te richten. (2 lijnen) DE TELEGRAAFKABEL TUSSCHEN GIBRALTAR, MALTA EN ALEXANDRIË. Reeds eenigen tijd geleden had een Italiaansch schip den Engelschen tele graafkabel tusschen Gibraltar, Malta en Alexandrië doorgesneden. De Engelschen herstelden de schade door een nieuwen ka bel tusschen Gibraltar en Malta te leggen. Deze kabel is door de Italianen echter we derom opgespoord en opnieuw doorgesne den. Het werk duurde eenige uren. Met pas sende springstoffen werd de kabel vernield en een deel van het eene stuk werd bin nengehaald. Naar de Gazette del Popoio meldt, zijn de Engelschen tot dusverre niet in staat geweest de verbroken onderzee- sche verbinding tusschen Gibraltar en Malta te herstellen. (D.N.B.). DE TAAK VAN HET FRANSCHE STAATSGERECHTSHOF. In aanvulling op het Fransche decreet over de instelling van het opperste staats- gerechtshof werd, naar uit Vichy verluidt, een decreet uitgevaardigd inhoudende, dat het opperste staatsgerechtshof moet oordee- len over: 1. De ministers, vroegere ministers en hun rechtstreeksche ondergeschikten die zich aan verduistering of ontrouw hebben schuldig gemaakt of die hun beroepsplich ten verwaarloosd hebben door met de Fransche valuta te speculeeren, of die ten slotte de hun toevertrouwde gelden mis bruikt hebben; 2. Alle medeplichtigen van de vorenge noemde personen. VRUCHTEN PLUKKEN EN BEWAREN. Een lezer vraagt ons: Wanneer moet de peer Triumph de Vienne worden geplukt? Moet deze peer onrijp worden geoogst of moet hij aan den boom rijpen?" Deze vraag geeft ons aanleiding over het plukken van vruchten in het algemeen het volgende op te merken. Appels en peren worden geplukt wanneer deze vruchten boomrijp zijn. Dit is de tijd dat de natuur het gewas heeft volvormd. Er groeit dan een kurklaagje tusschen den steel en de tak. De verbinding is verbroken en de vrucht valt af. Het vruchtvleesch is dan nog hard en voor de consumptie ongeschikt. Dit boomrijp afvallen dient te worden voorko men, omdat het vruchtvleesch plaatselijk wordt gekneusd en tijdens de bewaring dcod gaat en rot wordt. De achterliggende cellen worden gemakkelijk aangestoken en in zeer korten tijd is de geheele vrucht verrot. Boomrijp met de hand geplukt en op een koele plaats gelegd, zullen de ap pels en peren zacht en eetrijp worden. Bij vroege soorten zijn hiervoor maar enkele dagen noodig, bijv. de appel Yellow Trans parent en de peer Clopps Favorite zijn een week na het plukken eetbaar. Deze vroege soorten gaan aan den boom reeds van Kleur veranderen wanneer de pluktijd nadert en enkele exemplaren vallen af. Onverwijld wordt dan tot plukken overgegaan. D^ze soorten blijven maar enkele dagen, bijv. een week eetrijp en zijn dan beursch (overrijp). Om niet alles tegelijk eetrijp te hebben, kan men het plukken een weinig verdeelen en eerst die vruchten afnemen, welke het meest in de zon hangen en het meest ont wikkeld zijn. Vooral die exemplaren, welke aan het einde van de takken hangen en bij wind het gemakkelijkst worden afgeschud plukken we eerst, een week later de meer binnen in de kroon hangende vruchten. Hierdoor kunnen liefhebbers het voor eigen gebruik bestemde fruit langer benut ten. Appels en peren, welke half tot eind September worden geplukt en waartoe de bovengenoemde peer Triumph de Viënhe behoort, verkleuren aan den boom niet noe menswaard. Meestal waarschuwt een enkele gave afvaller ons dat we moeten plukken. Bij nadere inspectie blijkt de steel aan het einde vrij sterk te zijn gezwollen en deze laat. wanneer de peer wordt opgetild, ge makkelijk los. Men wachte dan met plukken niet langer om afvallen te voorkomen. Zulk herfstfruit moet twee a drie weken liggen vóór het zacht en eetbaar is en blijft ge woonlijk ook zoo lang in bruikbaren toe stand. Veel hangt in dezen af van de plaats waar de vruchten liggen. Het is niet raad zaam bijv. door de vruchten in de zon te leggen of op een andere manier de tempe ratuur in de opslagplaats te verhoogen, de vruchten eerder eetrijp te doen worden. Meestal is het verschrompelen en indrogen van het vruchtvleesch het gevolg: de vruch ten worden taai en oneetbaar. Het best legt men het geplukte fruit op een donkere, koele plaats, liefst zóó, dat men alles ge makkelijk kan overzien. Het uitleggen in enkele lagen is het meest praktisch om ge makkelijk de eetrijpe exemplaren te kun nen uitnemen en eventueel rottende vruchten te verwijderen. Natuurlijk geldt dit laatste in nog hoogere mate voor de late of wintervruchten. Deze worden begin tot half October geplukt, bijv. de appels Goud Reinet en de meest zoete stoofappels, o.a. evenals de peren Doyenné du Cornice en -oldat Laboureur, terwijl als uitzonde ringsgeval de peer Comtesse de Paris eind October wordt afgenomen. Deze soorten moeten twee a drie maanden liggen vóór dat ze eetbaar zijn, en blijven vaak even zoo lang in dien toestand. Noodig is het evenwel geregeld alles na te zien en aan gestoken exemplaren weg te nemen. De be waarplaats mag niet te droog en evenmin te vochtig zijn. Met het oog op eerstge noemde factor is een zolder in den regel niet geschikt; de atmosfeer is daar te droog en te warm. zoodat de vruchten daar ver dord zijn vóór we ze kunnen gebruiken. Ventileeren helpt niet, ook daardoor wor den de vruchten droog. Een kelder is meest al geschikt, wanneer de lucht niet te voch tig is. Door het plaatsen van schaaltjes met hygeoscopische stoffen als ongebluschte kalk en chloorcalcium kan men veel be reiken. Ook een diepe kast in een koel ver trek kan zeer goed dienst doen. Alleen grove soorten kunnen op hoopen bewaard of in kuilen tijdelijk worden opgeborgen. Het zal den lezer duidelijk zijn, dat, in dien verzenden noodig is, dit in boomrij pen toestand te doen. Wacht men tot de vruchten te rijp zijn, dan is gevaar van kneuzing veel grooter en dient men elke vrucht afzonderlijk met papier te omwoe len en het geheel met houtwol te bescher men tegen schaven langs den wand van de kist. In het bijzonder dient te worden gewezen op de veel voorkomende appel Transparent de Cronsel, welke zacht vruchtvleesch heeft en in eetrijpen toestand direct schuurplekken krijgt. De veel geteel de peer Beurré de Mérode blijft maar zeer kort, maar enkele dagen eetrijp daarna wordt het vleesch spoedig beursch. Hetzelf de kan worden opgemerkt van de vroege Dirkjespeer en van de Jut. Laatstgenoemde wordt gewoonlijk in Augustus reeds geplukt. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto: „Tuinbouw". HAAGSCHE POLITIERECHTER. Rectificatie. Ter verbetering van ons verslagje in zake de vischvangst in den vijver bij de R.K. kerk te Voorhout deelen we nog mede, dat verdachten niet uit die gemeente doch uit Den Haag afkomstig waren. In de aanrijdingskwestie op den Leid- schenweg bij Voorschoten, waarbij een chauffeur uit Leiden en mevr. B. uit Voorschoten betrokken waren, heeft de officier nader vrijspraak gevraagd voor den chauffeur. AMSTERDAM. 25 September. De effectenbeurs stond hedenmiddag weer eens sterk onder den invloed van het wereld gebeuren. De uitbreiding der vijandelijkheden tot West-Afrika, alsmede de ondoorzichtige toe stand van de krijgsverrichtingen in het Verre Oosten, gaven aanleiding tot eenige terughou dendheid. Daarbij kwam nog, dat men. vooral ten aanzien van binnenlandsche fondsen, tot winstnemingen overging. Nadat echter het eerste aanbod was verwerkt, kon men toch la ter in den middag weer een neiging tot aan trekking der noteeringen constateeren. Zonder zich aan overdrijving schuldig te maken, kan men verklaren, dat de technische marktpositie van onze beurs gezond kan worden genoemd. Nu dooi- de blokkeeringsmaatregelen tal van minder goede posities zijn uitgeschakeld, han gen minder dan ooit tevoren bij een ventueele koersdaling liquidaties boven het hoofd. De meeste aankoopen geschieden voor een aan zienlijk deel door kringen, die niet gauw van plan zijn het verworven bezit weer van de hand te doen. Deze neiging tot het aanhouden van het ge kochte verstevigt de intrinsieke beurspositie dan ook in hooge mate. Sterk op den voorgrond traden bij opening binnenlandsche industrieele fondsen. Vooralsnog moest vooral in Aku's eenig aanbod worden ver werkt. Dit had tot oorzaak, dat de eerste no teering niet minder dan 3% procent beneden pari kwam te -liggen, even later zelfs tot 96 pro cent daalde. Toen echter de verkoopopdrachten waren uitgevoerd, trad een kentering in, waar door het fonds weer boven pari noteerde. Tegen het slot van de beurs werd op een niveau van 101% procent gehandeld. Een zelfde gang van zaken gaven Unilevers te zien. Ook hier werd een stuk lager ingezet. Later in den middag kwam evenwel goede vraag naar voren zoodafc het fonds per saldo met 112 procent nog boven gisteren kwam te lig gen. Aandeelen Philips verloren aan het begin 6 procent maar wisten successievelijk weer tot even beneden de 180 procent te stijgen. De min der courante fondsen in deze afdeeling lagen goed prijshoudend ln de markt, voor sqmmige specialiteiten werden zelfs hoogere prijzen be steed. Voor cultuurwaarden was weinig animo aan wezig. Zoowel Rubber- als Suikerfondsen lagen eenigszlns verlaten in de markt. Amsterdam Rubber bleef zich onder beurs omstreeks een peil van 203 procent bewegen. H.V.A.'s schommelden tusschen de 363 en 367. Tabakswaarden veran derden nauwelijks, met uitzondering van Deli Mij., die een tweetal punten daalden tot 205% en Deli Batavia die tot 139% terugliepen. Voor scheepvaartwaarden was de stemming eveneens iets gemakkelijker. Holland-Amerika Lijn kwamen weer beneden pari, terwijl Oude Booten 2 procent daalden bot 127%. Scheepvaart Unie was met 137 procent niet veel veranderd. Olle's lagen kalm en verlaten in de markt. Wel werd met 233 procent een viertal punten beneden het vorig slot geopend, later in den middag wist de noteering weer tot 235 procent aan te trekken. Onder den invloed van de lagere koersen die Wallstreet te aanschouwen gaf, waren ten on zent de Amerikaansche shares eveneens wat lager. Koperfondsen konden zich vrij goed handha- sen in verband met het feit, dat voor het pro duct een prijsstijging is ingetreden tot 12 dol larcent. Zoowel Anaconda Copper als Kennecott Copper veranderden per saldo niet veel. Staal- waarden lagen eenigszlns lusteloos. De koers verliezen waren evenwel niet groot. Spoorwegaandeelen konden zich vrij goed handhaven, ja, onder beurs zelfs iets oploopen. Wederom bestond er voor Nederlandsche Staatsfondsen een zeer levendige belangstelling, die de noteeringen, zoowel van oude als nieuwe schuld belangrijk deed oploopen. De Gestaffelde Leening kon verder een half punt oploopen tot 86 procent. Zeer vast lag ook de 3 pCt. leening 1936 in de markt, die bi) een vorigen koers van 92 3/4 heden steeg tot 95 procent. De nieuwe 4 pet. emissie 1940, die gisteren een vol punt waren opgeloopen konden zich goed handhaven. Integralen waren eveneens aan den hoogen kant, de 2% procents emissie steeg tot 66,3 pet. Certificaten tot 761/4. Voor Duitsche obligaties bestond een iets gemakkelijker hou ding. Youngleening daalde tot even beneden de 29 procent. Geld op prolongatie 2 3/4 procent. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 25 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75.28— 75.43; Brussel 30.11—30,17; Helsinki 3,81—3,82; Stockholm 44,8144,90; Ztirich 42.9143,00. Bankpapier: New-York 1.861/2—1.90 1/2; Brussel 30,08— 30,20; Stockholm 44,76—44,94; Zürich 42 87— 43,04. Dat was geen goed idee van je Karei om hier in te breken net nu het dienst meisje met vacantie is BENTHUIZEN, 24 Sept. Aangevoerd 700 kip eieren. prijs f. 5.95—6,50 per 100. LEIDSCHENDAM. 21 Sept. Kropsla, 1ste srt. f. 1,50—2,50, 2de soort f. 1—1,20; peen f.47.80; tomaten, mldd. f. 5,505,70, groote ronde f5,50 6; 2de soort f. 5,505,60, 3de soort f.44,20; bonken f. 3,504,50; andijvie per 100 f.11,70; idem per 100 Ko. f.2—2,20; spinazie per 4 Ko. 10—42 ct.; postelein f. 3,50—5,20; snijboonen f. 12—26; spercieboonen f.10—19; prei .f34,50: selderie f 0.50—1.20; meloenen f.6—20; druiven f. 12—20 LEIDSCHENDAM, 24 Sept. Aangevoerd 9177 kipeieren, prijs f. 7.007,40; 25.000 heneieren, f.55,15; 390 kippen, f. 0,851,35; 10 konijnea f.0,801; 10 duiven 1012 ct. per stuk.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3