STADSNIEUWS IEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Woensdag 25 September 1940 Het Vademecum van het Leidsch Dagblad Concert voor de Duitsche Weermacht De verzakkingen bij den Stadhuisbouw Laatste Berichten Binnenland Nieuwe werkobjecten voor den opbouwdienst Verspreide Berichten Hoe kom ik aan mijn sigaretten Waarschuwing aan wielrijders. Buitenland De bommen op Gibraltar Paul van Kempen in zijn geboortestad. HIJ DIRIGEERDE DE „DRESDNER PHILHARMONIKER". Foto Bildpresse Max Porsche Onze oud-stadgenoot Paul v. Kempen. Men schrijft ons: In onze stad had een bijzondere gebeur tenis plaats: een beroemd zoon van Lei- een. Paul van Kempen, dirigeerde het K.D.F.-Weermachtconcert' van de „Dresde- ner Philharmoniker". De „Dresdner Phil- harmoniker" maken thans een concertreis door Nederland voor de Duitsche troepen. De tournee begon met een concert Vrijdag j.i. in Den Haag, waarbij ook de Rijkscom missaris en hooge vertegenwoprdigers aller troepenonderdeelen verschenen waren. De ..Philharmoniker" bezoeken alle groote ste den van Nederland en zij kunnen onder de vaste leiding van hun dirigent het eene succes na het andere boeken. Een bijzon dere gebeurtenis blijft echter het concert hier ter stede. Hier speelde Paul van Kem pen in zijn geboortestad voor zijn bejaar de moeder in dezelfde concertzaal, waarin hij vroeger als negenjarige kleine viool kunstenaar is opgetreden. Paul van Kempen werd 16 Mei 1893 al hier als zoon van een koopman geboren. Hij stamt uit een kinderrijke familie en heeft 12 broeders en zusters Op zevenja rigen leeftijd begon hij reeds viool té spe len. Na het beëindigen der muziekschool voor Toonkunst studeerde hij aan het Con servatorium te Amsterdam en ontving we gens zijn talent een studiebeurs. Toen hij 17 jaar was, kwam hij als eerste violist bij Mengelberg in het Concertgebouwor kest; van daar ging hij in 1916 naar Duitschland, om dirigent te worden. In 1920 werd hij stedelijk kapelmeester te Dortmund, in 1933 stedelijk muziek-direc- teur te Oberhausen. Na groote buitenlandsche concertreizen door de Baltische en Scandinavische lan den haalde General-Intendant Staatsrat Tietjen hem in 1939 naar een gastvoorstel- ling in Berlijn en in 1940 kreeg hij een contract bij de Berlijnsche Staatsopera. Na vele (jaren bezocht Paul van Kempen nu voor het eerst weer zijn geboortestad en oogstte met zijn orkest een succes, dat zóó groot was. dat hij zich moest ver plichten, hedenmiddag in de Sleutelstad een extra weermachtconcert te geven. NOG STEEDS GEEN OVEREENSTEMMING BEREIKT. Op de rol van het Haagsche Gerechtshof compareerde vanmorgen opnieuw de be kende procedure tusschen de gemeente Lei den en de winkeliers Feld en Zandvoort, wier perceelen als gevolg van den Stad huisbouw ernstig werden beschadigd en die derhalve een eisch tot schadevergoeding instelden. De oorsprong van dit proces gaat reeds zóóver terug in het schier grijs verleden, dat velen zich den gang van zaken nauwe lijks meer zullen herinneren. De verzakkingen openbaarden zich tij dens de uitvoering van het grondwerk ten behoeve van den Stadhuisbouw in de eerste dagen van December 1935. Toen tallooze pogingen om door onderling overleg tot een minnelijke schikking te komen, zonder het gewensohte gevolg bleven, werd in April 1938 namens de gedupeerde winkeliers tot dagvaarding overgegaan, waarna de Haag sche Rechtbank in beginsel de verplichting tot schadevergoeding oplegde aan den aannemer en de gemeente van die ver plichting ontlastte. Inmiddels waren bij arbitrale uitspraak de gemeente en de aannemers ieder voor de helft der schade aansprakelijk gesteld. In hooger beroep adviseerde het Gerechts hof in eerste instantie de drie betrokken partijen bijeen te brengen voor een min nelijke schikking. Zulks is inmiddels geschied, doch hoewel een betrekkelijk gering verschil de partijen verdeeld houdt ,bleek geen harer tot ver dere toenadering bereid, zoodat het Hof hedenmorgen moest constat.eeren, dat' nog steeds geen overeenstemming was bereikt. Nu het treffen van een onderlinge schikking mislukt is, werd het Hof ge vraagd een dag te bepalen, ten einde te trachten op de zitting tot een schikking te komen. Dit zal thans gebeuren op Woensdag 2 October a.s. ACADEMISCHE EXAMENS. Bevorderd tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld „Stu dies on octocorallia of the families Briarei- dae, Paragorgiidae and Anthothelidae", de heer J. Verseveldt, geboren te 'sGraven- hage en wonende te Zwolle. Geslaagd voor het candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter K mej. E. Reudler (Groningen); idem, letter J de heer Ph: C. P. Hartman (Leiden)voor het economisch doctoraal examen Indologie de heer M. S. Kamminga (Haarlem); en voor het candidaatsexamen Rechten de dames L. M. van Dijk (Den Haag) en C. Verwey, (Rijswijk), en de heeren H. Eyma (Egmond aan Zee), dr. W. J. M. Buch (Leiden), Y. S. de Wilt (Oegstgeest) en E. van Weel (Den Haag). HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: N. V. Leiüsche kousen en tricotagefabriek Key, Hooge Morsehweg 50, Leiden, breierij. Nieuwe mede-directeur: S. Ohr. in 't Veld, Breda. N. V. Visscherij Maatschappij „Alka", Van der Veghtstraat 44, Katwijk a/Zee. De zaak is met ingang van 4 Sept. 1940 in liquidatie getreden. LiquidateurenC. den Duik Azn., Katwijk aan Zee en W. de Jong, Katwijk aan Zee. IN DE PROVINCIES OVERIJSSEL EN DRENTHE. Als vrucht van de samenwerking tus schen den rijksdienst voor de werkverrui ming en den opbouwdienst zal zeer binnen kort een aanvang gemaakt kunnen worden met een aantal belangrijke werkobjecten in de provincies Overijssel en DreAte. Het 77ste korps, dat momenteel bezig is met opruimingswerkzaamheden aan den IJssel-oever. zal geleidelijk de wegverbetc- ring ter hand nemen in de omgeving van Deventer en zich voorts ook wijden aan het uitdiepen van het stroombed van de Schipbeek I verwijderen van het stroom- zand en egaliseeren van den bodem). Een afdeeling van het 26ste korps te Al melo zal worden ingezet bij de uitvoering van het uitbreidingsplan der gemeente Wierden. Twee afdeelingen zullen worden tewerkgesteld bij de ontginning van het Wierdensche veld, terwijl de vierde afdee ling zal werken in de staatsbosschen Nij- verdal Het 27ste korps, te Meppel-Hoogeveen zal werkzaam zijn bij het verharden van wegen in de gemeente Staphorst, ten behoeve van het waterschap Hasselt en Zwartsluis, en voorts ontginningswerk verrichten nabij Over Lankhorst, terwijl tenslotte dit korps als taak toegewezen krijgt den aanleg van een nieuwe begraafplaats te Hoogeveen. Hel 33ste korps. Steenwijk, zal ontgin ningswerk verrichten in den Giebhoorn- schen Polder en nabij Willemsoord, en voorts de bebossching van een gedeelte van het oefeningsterrein in Steenwijk ter hand nemen. Het 34ste koips. Ommen en Dalfsen, Is reeds aangevangen met verbetering van zandwegen aldaar, tenéij] voorts bosch- en landontginningswerk op het landgoed Jun- ne en bosohwerk in de gemeente Ambt- Hardenberg op het programma staat. De voorloopige voorbereiding van deze werken Is door den rijksdienst voor de werkverruiming geschied. Voor een aantal Objecten is reeds de toestemming van be langhebbenden verkregen, voor andere is het overleg nog gaande. Eenige groote werken in de genoemde provincies liggen in het verschiet, meer speciaal op het gebied van de ontginning, wat van zoo groot belang Is in verband met de voedselvoorziening van ons land. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur is de heer S. uit Ede door onbekende norzaak met zijn auto in de bocht van den weg nabij Wekerom tegen een boom gere den. In hoogst zorgwekkender! toestand is de man naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De auto werd aan de voorzijde geheel vernield. ONVOORZICHTIG DE TRAMBAAN OVERGESTOKEN. Een doode te 's-Gravenhage. Door onvoorzichtig de trambaan over te steken is gisteravond ongeveer 10 uur de 42-jarige J. H.. wonende in de Statenlaan, te Den Haag,- in de Regentesselaan aldaar een motorwagen van lijn 12 gegrepen. De heer H„ die per rijwiel 'reed, werd tegen den gTond geworpen, tengevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur kreeg. Tijdens het vervoer naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuidwal. is hij aan de gevolgen overleden. bevat de langs fotografischen weg gereproduceerde knipsels uit de krant van* de distributie en Overheidsmaatregelen/ welke gij gelezen hebt en welke U zich al heel spoedig niet meer kunt herinneren. MINISTER RUST TE ROME. De Duitsche rijksminister voor Weten schap is te Rome en werd reeds door mi nister Bottai en den Duce ontvangen. SUNER WEER TE BERLIJN. De Spaansche minister Suner had te Ber lijn opnieuw een onderhoud met von Rib- bentrop. ENGELSCHE DUIKBOOT VERLOREN. Officieel werd te Londen medegedeeld, dat de Engelsche duikboot Thames over tijd is en als verloren moet worden beschouwd. NOORSCHE VISSCHERSSCHEPEN BESCHOTEN. Een groote visschersvloot, die in een haven in midden Noorwegen lag, is, naar het Noor- sche telegraafagentschap meldt, Zondag door Engelsche vliegtuigen aangevallen en met machinegeweren beschoten. Aan boord van een motorkottev werd de zoon van den kapitein door een Engelsche kogel getroffen; hij stierf een uur later. Een ontboden geneesheer kon geen hulp meer bieden. Drie andere visschers werden ge wond. Een Duitsche Roode Kruis vliegtuig zorgde voor het vervoer van de gewonden, die onmiddellijk naar een ziekenhuis wer den overgebracht. De booten zijn door de kogels letterlijk doorzeefd Bij de Noorsche bevolking heeft deze nieuwe Engelsche over val groote verbolgenheid gewekt, vooral, om dat zich in de haven geen militaire doelen bevinden en er buiten de Noorsche vis- schersbooten geen andere vaartuigen lagen. (D.N.B.) 3RITSCHE TORPEDOBOOTJJAGER BRITSCHE TORPEDOBOOTJAGER Naar de Corriera della Sera uit Tanger meldt, heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit in de nabijheid van Gibraltar een Britschen torpedobootjager aangeval len en tot zinken gebracht. (D.N.B.) De wereld is vól problemen Oplosbare em onoplosbare. Voor den één liggen zij op militair, voor den ander op economisch, sociaal, finan cieel, geografisch, sociologisch dan wel pM106ofisch gebied. Schrijver dezes zoekt het liefst zoo hoog niet. Er wordt over dat alles zóóveel geschre ven, dait het hem bijwijlen duizelt. Hij moet, c«n niet in de war te raken, zijn horizon noodwendig beiperlcen, tot hetgeen hem na aan het hart ligt. Zóó vergaat het veten. Ongelukkigerwijs behooren wij tot dege nen, wier interesse speciaal naar de sigaret uitgaat: en... die is op het moment schssrsch Wij kunnen zelfs geen schetsje als dit schrijven, zonder een strootje in den mond. Niet dat er veel verloren mee zou gaan, als het ongeschreven bleef, maar het is toch héél ongelukkig, wanneer men, als „niet- hamsteraar" bij gebrek aan sigaretten, zijn vage gedachten, die men stevig op papier wil stellen, nu zelfs in figuurlijken zin in rook ziet vergaan! Het onoplosbare probleem, dat mij op het oogenblik bezighoudt, is dus vóór alles: .Hoe kom ik aan mijn sigaretten?" Zelfs mijn vaste sigarettenverkooper heeft ze niet meer. Als iemand, die ge meenschapsgevoel bezit, ga ik echter niet naar andere winkeliers, om daar wat bij elkaar te scharrelen. Nu zit ik dus zonder en kijk steelsgewijs sn jaloersch naar hen. die steeds nog wel gemoed, parmantig en tevreden, hun bla- zertje in het luchtruim paffen. De wereld is vol van omgekeerde ver houdingen. Vroeger boog mijn winkelier als een knip mes, wanneer ik binnentrad. Hij verheugde zich bij voorbaat over de belangrijke ver hooging van zijn omzet, die ik hem als hartstochtelijk rooker kwam bezorgen. Thans kom ik onderdanig zijn winkel binnen, met angst in het hart, om hetgeen er voor me afvallen zal. Zelfs een vriendelijk, geheimzinnig en wélgemeend „Wellicht nog een pakje O. D. T. (Onder de Toonbank)?", dat tot nu toe altijd suc ces had, helpt me niet meer. Ik moet af druipen, onder de scherp afwerende blik ken van hém, die me indertijd steeds har telijk en innemend bejegende. Ik weet het: de goede man scheept me niet voor zijn plezier af en zou ook liever zien, dat niet hij, maar zijn klant nog „koning" was. Maar met dat al zit il: er mee en vraag me wantrouwend af, of mijn vriend, die nu den winkel binnentreedt en een nóg betere klant was, soms wél een pakje O.D.T. (te pakken krijgt. Maar ook hij vangt ditmaal bot Gezamenlijk gaan we troosteloos ons weegs, klagend over een probleem, dat wél te omvatten is, maar desondanks met geen mogelijkheid op te lossen. P. S. Het was niet om uit te houden, zonder sigaretten. We zijn, ons gevoel voor ge meenschapszin terzijde stellend, met ons beidjes alleen durfden we niet van daag een „vreemde" winkel binnengegaan. Met het air der vanzelfsprekendheid en der zelfbewustheid, alsof er geen koutje aan de lucht was. vroegen we naar ons ge trouwe Amerikaansche merk. Zoo maar, op de bonne fooi, als een ver twijfelde grap, om ons te wreken, ja, waar om eigenlijk, als je van te voren weet, tóch van een koude kermis terug te zullen komen? Iemand, die in nood zit, doet rare spron gen en grijpt zich aan een stroohalm vast! Vreemd en kronkelig zijn de wegen in de huidige sigarettenbranche: we krégen ons merk! Zóó maar, direct, spontaan, alsof er niets aan de hand was Aarzelend hebben we toegetast, als zin- neloozen elkaar aangekeken, ons kwartje op de toonbank neergelegd. Wat een bof, wat een bof! Met onze schat, veilig opgeborgen, zijn we den winkel uitgehold. Het was. alsof de wereld verging Die vreemde winkelier moet op hetzelfde moment gevoeld hebben, dat er óók niet ons- iets niet in den haak was. Zei ik U niet, dat de wereld vól proble- Onoplosbare, maar óókoplosbare! Door de Producten-Index van het Vademecum na te slaan voor BENZINE en OLIE BRANDSTOFFEN CHEM. PRODUCTEN GELDWEZEN LEDERWAREN LEVENSMIDDELEN METALEN Bezoek van vertegenwoordiger op aanvrage. PAPIERWAREN ROOKARTIKELEN SPECERIIEN TEXTIELWAREN VETTEN ENZ. kunnen Bankiers, Fabrikanten, Grossiers, Detaillisten en Huismoeders in één seconde op de hoogte zijn. Vraag een inteeken- biljet bij ons aan De commissaris-generaal voor openbare veiligheid voor het bezette Nedertamdsche geibied maalkrt in opdracht van den rijks commissaris bekend: Zooals in de couranten reeds is medege deeld, kan een nieuwe ordening voor het wegverkeer in Nederland tegemoet worden giesien. Talrijke ongevallen, welke zich in den laatoten tijd he/btoen voorgedaan en die zeker voor het meerendeel door wielrijders veroorzaakt werden, maken het noodlg voor het rij wiel verkeer nu reeds eenige dringende maatregelen te nemen in af wachting van de definitieve wettelijke rege ling, maatregelen welker strenge nakoming gewaarborgd is, doordat de politieorganen verscherpte beipalingen in acht zuilen nemen, 1. De wielrijder heeft zich, zooals ieder, die deelneemt aan het openbaar verkeer op den weg, zoo te gedragen, dat het verkeer niet In gevaar kan worden gebracht. Hij moet verder er voor zorg dragen, dat een ander niet benadeeld of meer dan de om standigheden onvermijdelijk maken, gehin derd wordt. 2. Wielrijders moeten steeds de uiterste rechterzijde van den weg berijden. De po litie heeft in het bijzonder te letten op de meest strikte naikoming van deze bepaling. 3. Wielrijders mogen in beginsel, zooals dit in gemeentelijke politieverordeningen van de meeste grootere steden in Neder land reeds is voorgeschreven, slechts met tweeën naast elkaar rijden. Bij inhalen echter mag slechts afzonderlijk gereden worden. Bestendig rijden naast een voer tuig, in het bijzonder naast een tram, zoo mede het zich vasthouden aan voertuigen is verboden. 4. Wielrijders, die van richting verande ren of die in dezelfde richting verder wil len gaan, moeten dit aan andere deelne mers aan het verkeer tijdig en duidelijk kenbaar maken. Dit ontslaat niet van de geboden voorzichtigheid. Wanneer wiel rijders van rijwielpaden of langs den weg loopende strooken de richting van den rij weg inslaan, dienen zij in het bijzonder op het overige verkeer te letten. 5. Wielrijders moeten van rijwielpaden wanneer deze in goed berijdbaren toestand verkeeren, ook gebruik maken. Wielrijders, die deze algemeene richtlij nen, welke aan het steeds geldende Neder- landsche recht ontleend zijn, niet volgen, worden aan een strenge bestraffing onder worpen. Bij wielrijders, van wie de leider der groep tegen de verkeerstucht en discipline zon digt, kan op bevel der politiebeambten n: daartoe aangewezen gevallen op der. wee de lucht uit de banden genomen worden. Verwacht wordt, dat de wielrijders, door de bepalingen van het wegverkeer goed in acht te nemen, rekening houden met het feit, dat dat verkeer door den oorlogstoe stand reeds bijzonder gespannen is. Bijzonder oplettend diene men te zijn tegenover de voertuigen en voertuigcolon- nes der Duitsche weermacht. Speciaal zij er de aandacht op gevestigd, dat aan co lonnes voertuigen der weermacht vanzelf sprekend in ieder geval voorrang moet wor den verleend. JONGETJE VERONGELUKT. Ben gespain van den veehouder M. uit Maartensdijk reed gisrèeren het vijfjarig zoontje vam den heer J. van E. op den Dorpsweg aldaar aan, dat zich met zijn autoped op den weg bevond. Het knaapje werd tégen den grond geworpen en was vrijwel op slag dood. DE ENGELSCHE ACTIVITEIT IN DE LUCHT. Het A.NP. meldt: In de provincie Drente, in de omgeving van Smilde, en in Fries land, nabij Opsterland, zijn brandplaatjes gevonden. Nabij Delfzijl zijn eenige Engelsche bom men neergekomen. Er is geen noemens waardige schade aangericht. DOODELIJK ONGEVAL OP ONBEWAAKTEN OVERWEG. Gisteren in den namiddag is op den onbewaakten spooroverweg bij Delft de 79- jarige F. uit Delft door een uit de richting Den Haag komenden trein gegrepen. Hij was op slag dood. BEZOEK VAN BURGEMEESTER BANNING. De nieuw benoemde burgemeester van Leidschendam, de heer H. A. C. Banning, heeft heden een bezoek gebracht aan zijn nieuwe standplaats. Na kennis te hebben gemaakt met de secretarie-ambtenaren, heeft hij in gezelschap van de beide wet houders en den gemeente-secretarl een rondrit door de gemeente gemaakt. Over het bombardement van gisteren op Gibraltar wordt te Algiers nog bekend, dat een bom een gebouw trof in de buurt van het paleis van den gouverneur en brand verwekte. Het vuur sloeg over op belenden de gebouwen en vormde een ernstige be dreiging voor een groot kruitmagazijn. Voorts werden een koopvaardijschip tot zinken gebracht en een electrische centrale verwoest, waarbij tal van menschen gedood en gewond werden. (D.N.B.) 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2