LESDSCH DAGBLAD - Eerrfe Blad Dinsdag 24 September 1940 Buitenland De aanvallen op Londen Singapore Duitsch W eermachtsbericht De beschieting van Dakar Italiaansch W eermachtsbericht Stadsnieuws Uit de Omstreken Von Ribbentrop en Ciano wisselen telegrammen BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN BEURSOVERZICHT RTt. HBHTOA^ ONDERSCHEIDING VOOR KORNETTENKAPITEIN CHRISTIANSEN. De Führer heeft aan den commissaris Toor de zee- en binnenvaart in Nederland, kornetten-kapitein Karl Christiansen, voor bijzondere verdiensten in de oorlogsecono mie als leider van het Hamburger kantoor voor de walvischvangst, het oorlogskruis van verdienste verleend, dat hem toege zonden is met een eigenhandig schrijven van den rijksmaarschalk. INBRAKEN TE AARLANDERVEENë. Hedennacht te kwart over zes is inge broken in de woning van -dokter van dei- Wint te Aarlanderveen. Er wordt ongeveer f. 8.aan geld vermist en een hoeveelheid sigaren en sigaretten. Voorts is vannacht ingebroken ten huize van pastoor Omzigt. Hier is echter niets ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. KIND VERONGELUKT. Gistermiddag miste men het 6-jarig jon getje vian den landibouwer Kemper 4e Haar Ie bij Nijiverdial. Na eenig zoeken vond1 men het kind in een bij het huis staande schuur onder een laadbak van een melkwagen. De dood was reeds ingetreden. Vermoedelijk is het jongetje op den wagen aan het spelen geiweest en is de bak door een of andere oorzaak van het wagens tel geschotenmet het gevolg, dat het kind onder den bak terecht kwam en onmiddel lijk doodgedrukt werd. -Berichten van Anrerikaansche agentschap pen omtrent de laatste aanvallen van het Duitsdhe luchtwapen melden, dat bijna alle deelen der stad' Londen schade hebben op- geloopen. De Associated1 Press meldt uit Londen, dat de ondergrondsche stations gisteren zoo vol menschen waren, die bescherming zochten, dat men den indruk kon krijgen, dat ge heel Londen trachtte daar een onderkomen te vinden. 'Ln de nabijheid van Piccadilly waren nauwelijks .slaapplaatsen te krijgen. (D.N.B.) Het opperbevel san de Duitsche weer macht maakt bekend: Tijdens gewapende verkenningsvluchten boven Zuid-Engela.id heeft het luchtwapen ook gisteren militaire doelen met bommen bestookt. Daarbij ontstonden verscheidene luchtgevechten die voor de Duitsche vlie gers succesvol verliepen. Des nachts zetten formaties gevechtsvliegers haar aanvallen op Londen en andere voor den oorlog be langrijke centra in Engeland voort. Bij de Millwall- en India-docks alsmede in de buurt van Wauxhall en Hydepark en op an dere plaatsen konden zware branden wor den waargenomen. In Liverpool ontstonden eveneens zware nieuwe branden. Als ver gelding voor het werpen van bommen door de EngeLsohen op de Duitsche universiteits stad Heidelberg welke in het geheel geen militaire doelen bezit, werd Cambridge met bommen bestookt. Benige vijandelijke ha vens werden opnieuw met mijnen afgeslo ten. In den nacht van 23 op 24 September de den Britsche vliegtuigen aanvallen op eenige plaatsen in Noord-Duitschland met als hoofddoel Berlijn. De bommen richtten in buitenwijken en woonbuurten van Berlijn beschadigingen aan woonhuizen aan. Een aantal burgers werd gedood of gewond. Noch in Berlijn, noch in andere plaatsen werd mili' schade aangericht. De vijand verloor gisteren 24 vliegtuigen in luchtge vechten, één vliegtuig werd door de lucht doelartillerie neergehaald. Zes Duitsche toestellen worden vermist. Mochten de Vereenigde Staten zich neste len in Singapore een J-apansoh blad meldt 'reeds, diat de Facifiovloot Van Ame rika derwaarts vertrokken, zou zijn, hetgeen echter niet is bevestigd dan zal Japan daartégen optreden met alle ter 'beschikking staan de middelen, zoo schrijft de Kokoemin Sjimboen. De Vereenigde Staten en Enge land moeten dat wel bedenken. De hand^ having der heerschappij ter zee in heb Wes telijk deel van den Stillen Oceaan is voor Japan een levenskwestie. De Tsjoegai Sjogio Sjinipo merkt op, dat met Japan's actie in Fmnsch Indochina de mogelijkheid is verkregen ook op Singapore druk uit te oefenen. De waarde van Singa pore als steunpunt is daardoor verminderd en zal op een goeden daig nog geheel ver dwijnen. Het aantal Japansche dooden en gewon den bij dé schermutseling bij Dongdangbe- draagt ongeveer 100 man. Het Britsche eskader, dat gisteren het vuur op Datar geopend heeft, bestond, naai uit VIchy gemeld wordt, uit twee pantser- schepen, vier bruisers, een reefks torpedo jagers, alsmede zes transportvaartuigen en hu'lpkruisers. In de haven van Dakar be vinden zich aan Frainsche zijde de onlangs derwaarts vertrokken zes oorlogsschepen, waaronder de kruisers Mont Oalwue. Georges Leygues en Gtolre. (D.NB.) ENGELSCHE KONING SPRAK IN DEN SCHUILKELDER. Naar Stookhokns Tïdningen uit Londen meldt, werd er vlak voor het begin dter redevoering van den Engelschen koning gis termiddag luchtalarm gemaakt, daar een Duitsch vliegtuigeskader Londen aanviel. De Engelsche koning was genoodzaakt zich naar den schuilkelder van het Buckingham- paleis te 'begeven. Daar was bij wijze van voorzorg een microfoon opgesteld. Van daar uit hield de koning toen zijn rede tot het Britsche rijk. (D.N.B.) BAUDOIN OVER INDOCHINA. De Frainsche minister Baudoin heelt aan ■buitenlandsche journalisten een overzicht gegeven van de geslaagde onderhandelin gen met Japan, waarbij Frankrijk voldoet aan de Jaipamsche verlangens, doch Japan zich verplicht de rebhten en belangen van Frankrijk in het Verre Oosten te zullen eer biedigen. De besprekingen zijn daarom zoo moeilijk geweest, omdait Frankrijk slechts zwakke Japansche strijdkrachten in Indo china kon dulden, teneinde de eigen troe pen in Indochina niet in gevaar te brengen. Van het begin af aan, aldus Baudoin, is de regeeiing der Vereenigde Staten van de onderhandelingen op de hoogte gesteld. De Vereenigde Staten hadden het maar al te duidelijk gemaakt, dat zij in de kwestie van Hidochina niets konden uitrichten. (D.N.B.) ONDERVOEDING VAN HET AMERIKAANSCHE VOLK. De door Roosevelt benoemde commissie van advies voor de regeering in alle bewa peningskwesties heeft geconstateerd, dat een derde deel van het Amerikaansche volk ondervoed is. 45 millioen Amerikanen kun nen zich niet voldoende voeden om gezond en sterk te worden, Amerika heeft land en machines en moet zich er eindelijk toe zet ten om dit doel te bereiken. (DJN.B.) Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in het weermachtsbericht No. 109 het volgen de bekend: In Noord-Afrika werd Mersa-Matroe op nieuw met succes gebombardeerd. De vij andelijke luchtaanvallen op Tobroek en Bardia maakten geen slachtoffers. De aan gerichte schade is gering. In Oost-Afrika dwongen onze verken ningsvliegtuigen vijandelijke afdeelingen in de buurt van Todignac en Lioean (Ru- dolfmeer) tot den aftocht. Een van onze luchtformaties bombardeerde het vlieg veld van Port Soedan, waarbij tien vlieg tuigen op den beganen grond ernstig be schadigd werden. Een andere formatie bombardeerde het vliegveld van Aden, De vijand hernieuwde zijn bombardementen op Goera, Adioegri, Sciascuamanna en Di- redaoea. Eén persoon werd gewond, de schade is gering. TURKSCHE AMBASSADEUR TE ROME BRENGT RAPPORT UIT. Naar de „Stampa" uit Istanboel meldt, is de Turksche ambassadeur te Rome, Hoes sein Rsagip, in Ankara aangekomen om rap port uit te brengen. In welingelichte krin gen Is men van meening, dat de reis van den Turkschen ambassadeur in de eerste plaats ondernomen is ln verband met den Italiaanschen opmarsch in Egypbe. (D.N.B.) Bij beschikking van den secretaris generaal, wnd. hoofd van het Departement van financiën is de inspecteur der directe belastingen, enz. H. W. Colmjon, toege voegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen alhier, le afdeeling, verplaatst naar Eindhoven en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der directe belastingen aldaar. Na afloop van de besprekingen ln Rome heeft de Duitsche rijksminister van bui tenlandsche zaken von Ribbentrop bij het verlaten van Italië aan zijn Itallaanschen ambtgenoot graaf Clano een telegram ge zonden, waarin hij zegt mèt groote voldoe ning vervuld te zijn, dat hij in opd"cht van den Fuehrer juist in dit tijdvak van de aanvallen op Engeland belangrijke kwesties der gemeenschappelijke politieke doelstelling en der toekomstige vorming en beveiliging der levensruimten van Duitsch- land en Italië met den Duce en graaf Clano heeft kunnen bespreken en zooals steeds de volledige overeenstemming van opvat tingen heeft kunnen vaststellen. Graaf Ciano heeft hierop geantwoord met een telegram waarin hij zegt, dat de te Rome gevoerde besprekingen weer eens in dit historische oogenbllk de volkomen soli dariteit der asmogendheden en absolute overeenstemming der gedachten over de nieuwe ordening bewezen hebben, welke de Fuehrer en de Duce na de definitieve overwinning zullen vestigen, (D.N.B.) RADIOREDE VAN MINISTER TERUZZI. De Italiaansche minister van koloniën generaal Teruzzl, heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden, over zijn reis naar Dultschland, Generaal Ritter von Epp en hij, aldus de minister, hebben de pro blemen der toekomstige politieke en econo mische samenwerking van Dultschland en Italië op het Afrikaansdhe vasteland opge helderd en behandeld. Een volledige over eenstemming was het resultaat. De zich aan de verschillende fronten snel voltrek kende oorlogsgebeurtenissen hebben een direct en persoonlijk contact tusschen de leiders der koloniale politiek der spilmo- gendheden noodzakelijk gemaakt. Zij tre den op volgens de rechtstreeksche instruc ties van den Duce en den Führer. Het fascistische Italië oefent in Afrika geen on derdrukking uit, maar werkt beschavend. Het natlonaal-sociallstische Duitschland laat zich door hetzelfde standpunt leiden. In een niet ver af zijnde toekomst zal het van de Engelsche onderdrukking bevrijde Afrika dien welstand leeren kennen, waar op zijn intelligent en werkzaam ras, dat tot dusverre zonder er begrip van te hebben op de meest wreede wijze werd getyranniseerd en uitgebuit, rechtsaanspraak kan maken. De Italiaansch-Duitsche koloniale politiek is gevoegd in het totale kader van de poli- tiek-soclale revolutie van Europa, hetgeen overigens gebleken is uit zijn onderhoud met den rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, waarbij volkomen overeenstemming werd bereikt. (D.N.B.) DE BOTSING AAN DE GRENS VAN INDO-CHINA. Een woordvoerder van de Japansche troepen in Fransch Indo-China heeft ver klaard, dat bij de botsing met de tegen stand biedende Indo-Chineesche troepen ln Dongdang 240 krijgsgevangenen onder wie verscheidene Fransche officieren, ln Japansche handen zijn gevallen. Bovendien heeft het Indo-Chlneesche leger 131 doo den en verscheidene stukken geschut en ander oorlogsmateriaal verloren. De Ja pansche troepen leden slechts geringe ver liezen. De woordvoerder sprak de verwach ting uit, dat met het oog op de overeen komst geen verdere tegenstand meer zou worden geboden. (D.NJ3J. HILLEGOM. Voor het diploma machineschrijven systeem „Mercurlus" slaagden mej. Mia Wledemeijer en de heeren B. F. Haalebos, C. A. Carlier en C. A. Scharpff. LEIDSCHENDAM. Burgerlijke Stand. Bevallen: E. Chr. Visser geb. Blijleven, Z. Getrouwd: J. J. van der Zalm en W. Lorjé. NOORDWIJKERHOUT. Niet meer wandelen op het St. Bavo-terrein Het bestuur van St. Bavo heeft besloten, de terreinen, parken en lanen van de in richting voortaan te sluiten voor de inwo ners onzer gemeente. Het gestichts-terrein mag niet meer als wandel-gelegenheid wor den gebruikt. Jeugddiensten der Ncd. Herv. Kerk. In navolging van de omliggende gemeen ten, besloot de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk ook hier „Jeugddiensten" te doen houden, waartoe Ds. W. E. den Hertog zich reeds bereid verklaarde. De Jeugdherberg-,,ouders" van de be kende „Duinark" hebben deze verlaten. De heer en mevr. SchoenmakerHoogeveen vestigden zich te Noordwijk-Binnen. Mej. Ali Heemskerk gaat onze ge meente verlaten. Zij zal als religieuse haar intrede doen in het klooster van St. Carolus Borromëus te Maastricht. SASSENHEIM. Het Badbedrijf in 1939. Hoewel het aantal losse baden en knip- kaarten dit jaar belangrijk meer was dan in 1938, is de exploitatie toch niet sluitend te maken; het tekort is nl. f. 3.447.23. Het aantal baden nam met 5671 toe en bedroeg 17.792, het aantal knipkaarten kwam van 70 op 105; het aantal maand- kaarten daalde van 70 tot 52 en het aan tal abonnementen van 17 tot 15. Aan 46 personen (24 dames en 22 heeren) werd zwemonderricht gegeven. In totaal werden 20.932 baden genomen tegen 15786 in 1938. De ontvangsten bedroegen f. 1582.63, de uitgaven f. 5029.86 zoodat er een nadeelig saldo is van f. 3447.23. Afgelost werd f. 1253.02 waardoor de schuld tot f. 20.906.04 daalde. VOORSCHOTEN. AANBESTEDINGEN. Het gemeentebestuur heeft aanbesteed het rooien van 56 stuks iepen- en 3 eikenboomen. Irigeleverd werden de navolgende biljetten: Toe te betalen door: W. Blom en Co. Leider dorp f.1025; W. Hénnipman Leiderdorp f.1001; N.V. Brandstoffenhandel v.h. Konings en van Gent, Voorschoten f. 1000; Fa. D. v. d. Steen, Nieuwerbrug f.676; J. Coesel, Haarlem f. 6.50; C. de Vegt, Voorschoten f.603; W. Verwaal, Waddinxsveen f.436; W. Rijsdam en W. J. van Brecht, Voorschoten f350I. de Vink, Leiden f.285; G. v. d. Meer, Leidschendam f.151; J. J. van Goozen, Hoogmade f.137; J. Janssen. Wad dinxsveen f102H. P. van Ek, Voorschoten nihil. Het gemeentebestuur heeft voorts aanbe steed het sloopen van het perceel Erasmusstr. 17. Ingeleverd waren de navolgende biljetten: Toe te betalen door: A. Klompjan, Zwolle f.275; J. J. Binnendijk, Leiden f.231; F. J. van Seumeren, Hazerswoude f.185; W. Rijsdam en W. J. van Brecht, Voorschoten f.135; J. J. de Carpentier, Nieuw-Vennep f.130; P. van Diemen Leiden f105W. de Ruiter Katwijk aan Zee f.105; I. de Vink. Lelden f.102; D. K. Miechel en Zn„ Haarlem f.102; J. Meijer, Hoofddorp f.100; H. Strikwerda. Den Haag f.75; H. Steen- kist-, Haarlem f.58; G. Koolhaas, Rotterdam f.56; G. P. v. d. Drift. Leiden f. 11,50. Door de gemeente te betalen aan: Gebr. van Dijk, Dordrecht f.511; W. J. Oltshoorn, Voor schoten f.165; H. de Bolster en Zn., Lelden f.147; C. P. van Wissen, Voorschoten f.147; L. Zoetemeyer, Brielle f.146; Gebr. Huisman, Zoetermeer f.85. De gunning ls aangehouden. Te laat op straat. Tegen een vijftal personen is in de afgeloopen week procesverbaal opgemaakt, omdat zij na 10 uur op straat werden aangetroffen. Gevonden voorwerpen: twee pasfoto's; in lichtingen bij de politie. De collecte voor het Ned. Roode Kruis heeft in deze gemeente opgebracht f. 97,12. WASSENAAR. Diefstal. Ten nadeele van K. uit Brielle is uit een hou ten keet een diefstal met braak gepleegd. Zijn distributiebescheiden en levensmiddelen werden ontvreemd. Tegen K. alhier en tegen R. alhier werd proces-verbaal opgemaakt wegens prijsopdrij ving. Met no. 185 der Stcrt. zijn verzonden af drukken der statuten betreffende de N.V. Maat schappij tot Exploitatie van het Hoenderpark „Vrijland" alhier. GEBOREN: Jan Johannes Cornells zn. van C. Ouden aarden en M. Bramkamp Daniel Willem zn. van D. B. Abegg.en L. Fontein Krijn zn. van K. Hogendoorn en D. Visscher Gerrit Jo- hanes zn. van P. van Delft en H. van Klaveren Johanna Elisabeth dr. van W. G. Bousie en J E. Mulder Lilian Hlldegard dr. van J. Th. J. Tibboel en H. M. Rapp Annet dr. van M. Varkevisser en L. van Duijn Theodora dr. van A. Bouwman en T. Breedijk Pieter zn. van W. van Schagen en M. M. Hogenboom Theodora Lambertus Maria zn. van L. Th. Burg- meyer en N. Verschoor. Gilles, Z. van P. A. Schouls en W. Rasser Antoinetta Johanna Cornelia Gerarda, D. van H. N. v. Paridon en M. K. A. v. d. Drift Hendrika, D. van J. Dlstelvelt en M. H. Bey Johannes, Z. van J. Kluivers en S. Fllippo Franclscus Theodorus, Z. van B. Bekkering en A. M. Peeters. Jan zn. van J. Nagtegaal en J. Groenewegen Cornelia Allda Wilhelmina dr. van W. J. B. Ziegelaar en C. A. W. de Boer Wimpke dr. van W. J. B. Ziegelaar en C. A. W. de Boer Lena Elisabeth dr. van G. Burger en D. Stolk Johannes zn. van A. Dibbets en A. Crombeen Neeltje dr. van L. v. d. Kwaak en C. Chaudron Cornells Marinus zn. van C. Schijff en G. Leeflang Pieter zn. van C. A. Kreeft en K. Kulk Geertrulda dr. van L. Woudsma en J. Raardfj Paulina dr. van W. Valstar en I. A. Louw Johanna Maria dr. van L. de Bruijn en M. van Gemeren Adrianus Jacobus zn. van Ph. Th. Honsbeek en J. M. Taffijn Maria Margaretha Christina dr. van E. H. Aalbers en M. Kampman. ONDERTROUWD: W. BekooiJ jm. 23 J. en E. Schelvlsch jd 23 J. J. F. Kok jm. 31 j. en J. J. v. Eck jd 28 J. W. Momberg jm. 23 j. en E. Wassink jd 22 H. P. Oostdam jm 29 j. en P. H. J. War merdam jd 25 j. M. R. Vogt jm. 21 j. en N. Pouw jd 22 J. B. van Wijk Jm 28 J. en M. Oudshoorn jd 21 j. G. de l'Ecluse jm. 30 j. en M. Crama Jd 28 j. J. Penseel Jm. 22 jr. en J. de la Rle jd. 20 jr. GEHUWD: W. H. v. d. Heide Jm. en D. Boter Jd. D. Kuneken gesch. en A. H. Arbouw jd. J. F. Abelman jm. en M. Ledererové, jd. OVERLEDEN: W. W. de Wit m. 53 Jr. R. Kisman zn., 13 j. E. M. C. Alkemade dr. 1 Jr. A. Broos, m., 56 jr. D. Verweij m.. 67 jr. G. Vermond wed. van P. Stoeken 86 jr. J. E. Wfjntjes m. 56 jr. C. M. van Leeuwen wed. van A. C. van Vuuren 71 jr. J. C. Meijer wed van J. P. Swart 79 Jr. L. Olderiks. hsvr. van K. W. Feijen 65 jr. L. Groen, Zn. 5 maanden A. Th. v. Veen, Zn. 1 jaar J. H. C. Godd(jn. M. 48 j. rigen koers van 119 1/4 werd op 113 pCt. 9*» opend. Tegen het slot van de beurs trad een flauwe houding in. zoodat de noteering beneden de 110% kwam te liggen. Een daling derhalve van 10 Aku's waren eveneens wat lager. Maar na een daling tot be neden de 102 trad tegen het slot weer een klein herstel in. Een vrij vast verloop gaven aandeelen Philips te aanschouwen die heden slechts weinig beneden de 190 openden. Onder Invloed van de algemeene marktconstellatle trad onder beurs een daling in tot 184 hetgeen nog steeds 2 hooger was dan gisteren. De minder courante soorten waren over het alge meen kalm en goed prijshoudend, Scheepvaartaandeelen waren aanvankelijk goed prijshoudend, voor svnmige waarden zelfs iets hooger. Maar ook hier trad onder beurs een minder geanimeerde stemming naar voren, het geen zich uitte in een licht koersverlies. Holland- Amerika lijn noteerde omstreeks pari, Japan- lijnen 130%, evenals Oude Booten. Scheepvaart unie daalde tot 137 M:. Voor cultuuraandeelen bestond heden weinig belangstelling. Vrij flauw waren H.V.A.. die na 370% later in den middag 366 noteerden. Rub- beraandeelen en tabaksfondsen waren vergele ken met gisteren nauwelijks veranderd. Eenige affaire bestond ln Olies, zoodat bij opening een noteering van 242% tot stand kwam. Weliswaar kwam later in den middag ook hier een lagere koers tot stand, maar per saldo werd toch een winst van 4% behaald. Een zeer vaste houding legden Ned. Staats fondsen aan den dag. Blijkbaar was flinke be- leggingsvraag aanwezig, hetgeen zich vooral ln de nieuwe schuld openbaarde. De Gestaffelde Leening steeg niet minder dan met 1% tot om streeks 85%. De 4% obllgatlën met bel.-facillteit kwamen iets beneden pari te liggen. Ook voor Indische obligaties bestond, evenals de vorige dagen, goede kooplust, waardoor de noteering ook voor deze fondsen, sterk opliep. Gemeente-leeningen en pandbrieven profiteeren eveneens van de gunstige stemming op de be- legglngsmarkt. Duitsche obligatiën waren niet veel veranderd. Geld op prolongatie 2 3/4 pet. OFFICIEELE VALUTAKOERSEN DER NEDERLANDSCHE BANK 24 September. Valuta's (schriftelijke en tel. transacties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16; Berlijn 75,28— 75.43; Brussel 30.11—30,17; Helsinki 3.81—3.82: Stockholm 44.81—44,90; ZUrlch 42,91—43,00. Bankpapier: New-York 1,861/2—1.90 1/4; Brussel 30.08— 30,20; Stockholm 44,7644,94; Zürich 42,87— 43,04. AMSTERDAM, 24 September.. De opwaartsche koersbeweging op de New- Yorksche effectenbeurs zette zich gisteren ln vrij aanzienlijken omvang voort, terwijl ook de omzetten vermeerderden. De belangrijkste aanleiding tot de vaste stemming vormde het bewapeningsprogramma der Ver. Staten, waarvoor in toenemende mate gelden worden uitgegeven. In het centrum der belangstelling stonden aandeelen van staal- en vliegtuigfabrieken. Voor de ijzermarkt in Amerika is tegenwoor dig vooral de vraag van Engelsche zijde van belang. In Engeland immers daalt de productie reeds sedert maanden, waar de aanvoer van buitenlandsche ertsen en schroot nauwelijks meer kan plaats hebben. Voornamelijk ten aanzien van ruw Ijzer is de vraag nijpend ge worden. Hierbij komen nog omvangrijke op drachten voor halffabrikaten. Tengevolge ech ter van de groote blnnenlandsche vraag zijn de Ver. Staten niet in staat, deze orders prompt uit te voeren. Voor Vliegtuigwaarden bestaat in Wallstreet nog steeds levendige aandacht. Het meest fas- cineerende verschijnsel ten aanzien van de vliegtuigindustrie is de stand der onuitgevoerde orders. De capaciteit der fabrieken kan onmo gelijk gelijken tred houden met de binnen komende orders. De nog niet uitgevoerde orders bedragen bijna tweemaal zooveel als de afle veringen gedurende de eerste zes maanden van dit Jaar. Voor houders van aandeelen in deze maatschappijen opent deze gang van zaken gunstige perspectieven. Zulks te meer, waar het aantal opdrachten dat wordt geplaatst, nog steeds aan den stijgenden kant is. De middagbeurs. De belangstelling voor de locale industrieele fondsen op de Amsterdamsche effectenbeurs was heden, vergeleken met de vorige dagen, sterk geluwd. Nu de „Goud-gerande waarden" in deze afdeeling gedurende den laatsten tijd aanzienlijk ln koers zijn opgeloopen, gaat de aandacht zoowel van het publiek, alsook van den beroepshandel, zich richten op andere af deelingen, waar naar verhouding de noteeringen nog niet noemenswaardig zijn gestegen. Kon men gisteren reeds een uitgesproken neiging waarnemen tot winstnemingen over te gaan, heden was dit ln nog sterkere mate het geval. Het naar voren komend aanbod werd evenwel goed opgenomen. Dat sommige leidende fondsen echter, zooals Aku en Unilever zich een koersverlies moesten getroosten, is, gezien de bovengenoemde omstandigheden zonder meer begrijpelijk. Voor aandeelen Unilever evenwel bestond een speciale oorzaak voor de heden tot stand gekomen koersdaling, waarop straks na der zal worden ingegaan. In het centrum van de algemeene aandacht stond heden de Amerikaansche afdeeling. Het is wel zeer merkwaardig, hetgeen men uit het koersverloop van de vorige dagen kon waar nemen. dat de attentie heden in hooge mate uitging naar Amerikaansche shares. In de eerste plaats kan de oorzaak hiervan worden gevonden in de willige stemming, die de beurs te New York gisteren te zien had gegeven. In staalfondsen had voor het eerst sedert de heropening van de beurs weer een open hoek, zoowel U.S. Steel als Bethlehem Steel werden buitengewoon levendig verhandeld. Vooral ten aanzien van het eerstgenoemde fonds kon men van een willige stemming spreken, aangezien bij een vorigen koers van 48 7/8 de noteering heden onder beurs opliep tot 52. Ook Bethlehem Steels kwamen aanzienlijk hooger te liggen. Hier be trof het een koersstijging van 681/4 tot iets beneden de 71. Goede belangstelling bestond eveneens voor Republic Steels die bijna 1% dol lar tot 18 konden oploopen. Zeer druk verhan deld werden eveneens koperfondsen. Zoo stegen Anaconda Copper van 21 3/4 tot 23 1/8. Kenne- cott van 28 3/8 tot 30 1/4. Goede aandacht werd eveneens besteed aan Spoorwegaandeelen, waar vooral Pensylvanian Railroad en Illinois niet onaanzienlijk stegen. Voor blnnenlandsche industrieele fondsen was, zooals reeds gezegd, de animo aanzienlijk gedaald. Het jaarverslag van de Unilever geeft weliswaar een van f. 28,9 tot f.31.7 gestegen winst te aanschouwen, echter wordt dit jaar geen slotdividend uitgekeerd, hetgeen op het koers verloop een ongunstigen invloed uitoefende, aan gezien men er vast op gerekend had, dat een slotultkeering zou plaats hebben. By een vo- LEIDEN, 23 Sept. Coöp. Groentenvelling Witte kool f.34.10; Roode kool f. 2.704.80* Savoye kool f.4.205.80; Groene kool f.3—5.90* Boerenkool f.2—4; Rapen f.4—4.70; Prei f.2 20 f. 5.60; Kroten f. 1.30—4.00; Kroten, gekookt f.7—9; Uien f. 3.10—5.60; Peen f. 3.10—6.70* Spruiten f.716; Aardappelen f. 4.50—5.10; An- dyvle f.2; Druiven 30—50; Snyboonen 631; Stokboonen 8—18: Pronkboonen 4—9; Stamboo- nen 6—14; Postelein f.38; Spinazie f.212* Tomaten A f.11—13.60; idem B f.11—12.20* idem C f. 11; idem CC f.8. Per 100 stuks: AndUvie f.1—1.60; Komkom mers f.25.50; Bloemkool f.4—20.40; Meloenen f.617; Salade f.1—2.70; Perziken f. 0.50—8.00; Knolselderie f. 2.10—5.50; per 100 bos: Kroten f. 0.80—1.60; Pieterselie f. 0.50—1.10; Radys f.160 f. 1.80; Selderie f. 0.50—1.20; Bleekselderie f.6—18; Peen f. 4.10—7.10. BODEGRAVEN. 24 Sept. - Aangevoerd 191 partijen Goudsche kaas, totaal 8595 stuks, we gende 77.355 KG. Prys met R.M. 1ste soort f.39 —40, 2de soort f.37—38; zwaardere tot f. 40,50. Handel matig. BOSKOOP. 23 Sept. Coöp. Ver. De Bos- koopsche Veiling. Rozen per bos: Ingar Olsson 34—62 ct.; Orange Nassau 25 ct.; Pechtold 36—60 ct.; August Noach 26—34 ct.; Rosalandia 2842 ct.: Vierlanden 6085 ct.; Dorus Rykers 22—54 ct.; Else Poulsen 34 44 ct.; Hadley 49—89 ct.; Brlarcllf 36—63 ct.; Edith Helen 5576 ct.; Claudius Pernet 44 ct.; Butterfly 28—45 ct.: Florex 42—59 ct.; Gloria Mundi 40—60 ct.; Golden Ophelia 20—24 ct.; Jules Bouché 45 ct.; Rosa Mundi 60—75 ct.; Orange Triumph 4065 ct.; gemengde rozen 16—24 ct. Diversen per bos: Clematis Durandi 1015 ct.; idem Prins Hendrik 70—75 ct.; idem Mevr. le Coultre 70—1.30 ct.; Asters 5 ct.; Physalis Francetti 18—28 ct.; Chrysanten gr. bloemig 90—1.10 ct.; idem tros 10—15 ct.; Vlolieren 10— 12 ct. HAZERSWOUDE, 23 Sept. Veiling. Aan gevoerd werden 3086 eieren. Prijs kipeieren f. 6.607.15; eendeieren f. 5.50 per 100 stuks. KATWIJK A.D. RIJN, 23 Sept. Eigen heimers. groote i. 1.30—1.65 per 25 kg.; Bloem kool I f. 13.10—17.70; idem II f. 7.10—11; Bos- peen f. 5.60—8.20; Sla f.1—1.60; Andyvie per 100 f.11.65; Roode kool f.55.30; Gele kool f.5.30 f. 5.50; Groene kool f.4—4.60; Uien f.56.50; Waspeen f.1—1.45; Kroten f. 0.50—0.60. LEIDSCHENDAM, 23 Sept. Kropsla, lste srt. f. 1,50—2,60, 2de srt. f. 1—1,20; peen f. 4,50—8,20; bloemkool lste soort f10—18, 2de soort f. 610, uitschot f.24.50; tomaten, midd. f. 5,50—5,80; groote ronde f. 5,50—6,20, 3de soort f.44,60; bonken f.4—5,20; andijvie f. 1—2,10 per 100; idem per 100 Ko. f.2—2,50; spinazie per 4 Ko. f.1052; postelein f.3—5,10; snyboonen f.14 26; spercieboonen f.10—18; prei f. 3,50—6,50; selderie f. 0,501,20; meloenen f.620; druiven f. 14—20. RIJNSBURG. 23 Sept. Groentenvelling. Bloemkool I f.12—14; idem II f.6—10; Aardap pelen f. 1.20—1.50; Kroten f.050—0.65; Wasch- peen f. 1.20—1.60; Uien f. 1.10—1.25; Groene kool f.3.80—4.40; Roode Kool f.450—5.40; Gele kool f. 4.80—5.60; Witte kool f. 3.50—4.00; Bospeen f.6—7.50; AndUvie f. 1—1.20. RIJNSBURG. 23 Sept. Bloemenveiling Zin nia's groot 20—40 ct.; Witte Lelies f. 5.70—6.50; Chrysanthen bruin 13—18 ct.; idem klein 9—12 ct.; September wit 17—22 ct.; geel 16—22 ct.; paars 24—30 ct.; crème 22—26 ct.; kleine chry santhen 5—7 ct.; Helianthen groot 30—90 ct.; Asters gemengd 40—60 ct.; idem wit 40—60 ct.; straal-asters 901.00 ct.; dwergasters 7—9 ct.; gladiolen: War 40—1.20 ct.; Pooiys 1.20—1.40 ct. ROELOFARENDSVEEN. 23 Sept. Aard beien 7—11 ct. per doosje; Meloenen 6—10 ct. p. st.; Druiven 1416 ct. per pond; Tomaten f. 0.881.48 per 25 pond; Sla f. 1—2.70 per 100 stuks; Andyvie f. 1.00—1.50 per 100 st.; Postelijn 5—7 ct. per kg.; Bloemkool 4—14 ct. per stuk; Uien 5 ct. per kg.; Spinazie 9 ct. per kg.; Roode kool f. 3.10 per 100 kg.; Savoye kool f. 3.25 per 100 kg.; Kas-snyboonen f.2.45—2.70 per 10 kg.; Kas-Dubb. stamb. f. 1.20—1.25 per 10 kg.; Sny boonen 60—63 ct. per 10 kg.; Dubbele stamb. 85 ct. per 10 kg.; Enkele stamboonen 90 ct. per 10 kg.; Pronkboonen 70 ct. per 10 kg. TER AAR, 23 Sept. Spinazie 13—35 ct.; Andyvie 141—20 ct.; Snijboonen f. 0.601.20; Princesseboonen f. 0.60—1.20; Dubbele stampr. f. 0.601.05; Witte pronkboonen f. 0.400.97; Spekboonen f. 0.60—1.05; Postelein 6—8 ct.; Uien f.2—5.30; Roode kool f.4— 5.30; Witte kool f.2.60—3.60; Savoye kool f.4.20—4.50; Chlnee- sche kool f.2; Spitskool f.2; Groene savoye f. 5.90; Kroten f.2; Seldery f. 0.50—0.70; Sla f. 1—2.40; Bloemkool 4—14 ct.; Meloenen 6—18 ct.; Komkommers f.2—5.30; Tomaten A f.4 f6.10. ZOETERWOUDE. 23 Sept. Eierveiling: aangevoerd 1200 stuks. Kipeieren f. 6.40—7.00; Eendeieren f. 5.00. Pluimvee: Kippen 70—85 ct.; Hanen 65—70 ct.; Konijnen 45—1.85 ct.; Duiven 17 ct.

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 3