LAATSTE BERICHTEN Tooneel in het Derde Rijk LEIDSCH DAGBLAD - Eersfe Blad Dinsdag 24 September 1940 KERK- EN SCHOOLNIEUWS VISSCHERIJ-BERICHTEN STADSNIEUWS Een trouwpartij met hindernissen Het belang van „eten FINANCIEN Noord - Zu id - Hollandsche Tramweg Mij. Pijn-Pijn-Pijn (IN/T INI HTTEREh Binnenland VRAGENRUBRIEK De zeepdistributie Wat in zeven jaar bereikt werd Hoe te handelen bij het vinden van brandplaatjes De controle op de legitimatieverplichting Naar het politiebureau inplaats van naar het Gemeentehuis. EIND GOEP AL GOED. Hteti is onlangs, geibpurd in een gemeente „ergens" in Zuid-Holland, dat een jong paartje dén'wénsch te'kénnen gait in den lruwelijtoschen sbaait te worden verbonden. Dat komt meier voor, maar de moeilijkheid schuilde hierin, dat het bruidje niet de Ne derlandsche nationaliteit bezat, op grond waarvan haar het verfilijï in de kuststrook was ontoegd. Nadat aan alle formaliteiten was voldaan de ondertrouw had inmiddels reeds drie tnaamdsn geduimd besloot het trouwlus tige paar tenslotte het er maar op te waigien en zoo zou dan dezer dagen de huwelijks plechtigheid voltrokken worden. Welgemoed reden bruid en bruidegom In een fraai-versierde awto naar het Gemeen tehuis, terwijl de familie in een tweede auto volgde om van d» huwelijlksjvoltreikking ge tuige te zijn. Edoch, bij aankomst aan het gemeentehuis stond daar niet de ambtenaar van den Burgerlijken Stond het bruidspaar op'te wachten, maar wel een politieman, die het paartje gelastte hem te volgen naar het politiebureau, Hijeelf nam naast den chauffeur plaats en gevolgd door de teleur gestelde familie reed de bruidsstoet naar het politiebureau, waar men zich in verbinding stelde met den Vreemdelingendienst in Den Kaag teneinde op korten termijn de eenige dagen tevoren per verzoekschrift aange vraagde toestemming te verkrijgen. Om elf uur arriveerde de stoet aan het We beseffen tot nu toe eigenlijk niet, wélk een belangrijke rol het „eten" in 'net menschel ijk leven speelde! Maar nü: in dezen tijd van distributiebe palingen, is het anders geworden. We hooren en lezen er héél wat over, zóó zelfs, dat het ons haast niet meer los laat en liet ons in den droom nog vervolgt. De redacteur van de vrouiwenipagina slooft zich méér dan ooit uit, zijn lezeressen de kostelijkste en voedzaamste maaltijden voor te zetten voor héél weinig geld, de huis vrouwen beleggen conferenties om elkaar de nieuwste en meest economische snufjes op kookgetoied te vertellen en zélfs .de man wordt er door meegesleept en geraakt in geestdrift: want hij leest vain voorlichtingsten toonstellingen en voedingsraden, hoort spre ken over de meest geschikte dosis vitami nen, gaat volkomen begrijpen, dat „vleesch mét been" heel iets anders is dan „vleesch zonder been" en is doordrongen van het feit, dat een „geschilde" aardappel véél minder voedsel biedt dan een „ongeschilde" Hij -betreurt slechts, dat de vrouwen zich jarenlang afgepijnigd en uitgesloofd heb ben met het schillen van zulk een kostbaar volksvoedsel: ze kregen er nu, achteraf be schouwd, voor niets vuile handen van, ter wijl ze zich bovendien jarenlang een finan cieel voordeel lieten ontgaan. Want lazen we niet, dat de ongeschilde aardappel het gezin in staat stelt, iedere week één dag gratis aardappelen te eten? We beginnen, als man, te begrijpen, dat het „eten" thans in het centrum der be langstelling moet staan en de bereiding er van tot een exacte wetenschap is uitge groeid. Wij bewonderen degenen, wier taak het het vitamine-rijkste, méést geconcen treerde voedsel samen te stellen. En straks, als we wéér ons dagelijksch nar.^ kostje verosberen, zullen we dat niet meer P de auSiteTlceSmmg tot 200 Sedachtenloos naar binnen, werken als gaven huwelijk fe doen voltrekken, mits deze plechtigheid uiterlijk den volgenden dag 's middags om 12 uur zou hebben plaats ge vonden. In dien tusschentijd was het bruids paar gedwongen zich in het politiebureau op te houden, terwijl de familie elders haar vermaak moest zoeken, aangezien een poli tiebureau nu eenmaal niet de meest ge- eigende plaats is om een trouwpartij te vieren. Toen om halfvijf de vurig verbeide toe stemming afkwam, liet men er verder geen gras over groeien: onmiddellijk toog men naar het Gemeentehuis, waar de ambtenaar van den Burgerlijken Stand bereid werd gevonden het huwelijk op staanden voet te voltrekken. Overgelukkig reden daarna de echtgenoo- ten, bedden thans in het bezit van de Neder landsche nationaliteit, naair hun woning, waar zij verder ongestoord van hun huwe- lijiksweken hopen te kunnen genieten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Naamlooze vennoot schap v/h. Gebrs. Bol, Straatweg 18, Val kenburg, handel in en teelt van bloembollen en aanverw. artikelen, handel in en teelt van groenten enz. Directeur: G. C. Bol, Valkenburg. Maatsch. kap. f. 10,000, waar van geplaatst en gestort f. 5000. OOK ITALIAANSCH OP HET GYMNASIUM. Naar de rector van hétStedelijk Gym nasium ons mededeelt, is ook daar dank baar gebruik gemaakt van het aanbod van het Koninklijk-keizerlijk Consulaat en is, met een vijftigtal leerlingen, een cursus in de Italiaansche taal begonnen. Het onder richt wordt gegeven door den- heer Orlando Bergamini. De Wethouder van Financiën, de heer M. G. Verwelj, is verhinderd morgen spreek uur te houden. Gistermiddag omstreeks halfzes is op de Prinsessekade de 77-jarige J. F. R., wo nende in de Ceciliastraat, bij het oversteken van den rijweg aangereden door een wiel rijder, waardoor de oude heer viel en het linkerdijbeen brak. De Eerste-Hulpdienst vervoerde den man naar het Academisch Ziekenhuis. VERGADERING VAN OBLIGATIEHOUDERS KON GEEN BESLUITEN NEMEN. TeHaarlem is gistermiddag een vergadering gehouden van obligatiehouders der in 1909 uitgegeven leening der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij, gevestigd te Haarlem. Behandeld werd het voorstel tot inkoop van alle loopende obligaties van f. 1000 voor f. 500, ver meerderd met 4V2 pCt. rente van 1 Juni 1940 af tot aan den eersten dag. dat de obligaties kun nen worden aangeboden. Bij goedkeuring verval len alle verdere rechten der obligatiehouders. In deze vergadering, die onder leiding stond van mr, M. Slingenberg, waren van ae 1985 obligaties er 335 vertegenwoordigd, zoodat geen besluiten konden worden genomen. De voorzitter deelde mede. dat de N. V. Nederland sche Spoorwegen zich garant had gesteld voor de uitvoering van het goedgekeurde voorstel. De heer Besselaar. voorzitter der Ned, Ver. voor Obligatiehouders was teleurgesteld, dat men zich door de Ver. voor den Effectenhandel had laten advlseeren en niet door zijn vereenl- ging. Hij was er voorts van overtuigd, dat de obligaties nog 100 procent waard zijn. Aanne ming van hel voorstel weet hij bij voorbaat aan de aanwezigheid van stroomannen der maat schappij in de vergadering. De heer Van Nes merkte op. dat er leeningen bij particulieren, maar ook bij de rijksfondsen zijn aangegaan. Moeten deze laatste ook 50pCt. van hun vorderingen prijsgeven? Prof. Goudrlaan antwoordde, dat men zich tot de Ver. voor den Effectenhandel had ge wend als zijnde de grootste, veelzijdigste en meest representatieve instelling. Haar advies in deze was geheel gevolgd. Voor de bij de Rijks postspaarbank en de Rijksverzekeringsbank on dergebrachte leeningen zijn de Ned. Spoorwegen garant, zoodat de halveering der vorderingen in haar nadeel en niet in dat der rijksinstellingen is. Daar geen besluiten genomen konden wor den, werd de tweede vergadering bepaald op Donderdag 3 October. voorheen. We wefen, dart er héél waf meer aan vast zit dan vroeger en met levendige interesse zullen we van nu af aan vragen, waaruit vandaag ons dagelijksch eten samengesteld is, op gevaar af voor „keu kenpiet" uitgescholden te worden Door hun uitdrijvende en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ot. Doos 4j5 ct. Cadhets, genaamd „Mijnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. 1068 (Ingez. Med.) PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 25 SEPTEMBER. Leiden GerefGem. (N. Rijn)Nam .6 uur, ds. P. Honkoop. Noordwgk-aan-Zee Geref. Bond (Juliana- weg 27): Nam. 7 3/4 uur. dr. Fokkema van Delft. 1 Waddinxveen Zuidkade 18: Nam, VA uur, ds. De Rover van Vlaardingen. NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Oppenhuizen ca. (Fr.), ds. A. M. Knottnerus Brzn. te Ee (Fr.). „HET SCHOUWSPEL" Nu de Leidsche Kunstkring „Het Schouw spel" onder geheel gewijzigde en in. vele opzichten ook moeilijker omstandigheden in het komende seizoen zijn cultureele taak moet gaan verrichten, was het noodzake lijk met de'groote Nederlandsche tooneel- gezelschappen tijdigbesprekingen te voe ren. zoodat de voorstellingen op een voor de leden zoo aangenaam mogelijke wijze zouden worden gegeven. Uit den aard der zaak waren vooral de verduistering en het om tien uur binnen moeten zijn, punten van ernstige bespreking, doch met volle medewerking van de leiders der toneel gezelschappen is een oplossing gevonden, welke kan bevredigen. De voorstellingen zullen n.l. gegeven worden op Zondagmid dag, zoodat niemand in het donker naar den schouwburg behoeft te gaan, waartegen velen, terecht, bezwaar hebben. De eerste voorstelling, te verzorgen door „Het Nederlandsch Tooneel", zal plaats vinden op 20 October a.s. met waarschijn lijk een reprise op 27 Oct. a.s. Voor de vol gende tooneelvoorstelling is de tooneelgroep „Het Masker" uitgenoodigd. welk gezelschap zal komen spelen op 22 Dec. en zoo mo gelijk op 29 December a.s. Ten einde van alle mogelijke veranderin gen ten gunste onmiddellijk gebruik te kun nen maken, speciaal om weer in den avond te kunnen spelen, zijn de verdere voorstel lingen nog niet definitief vastgesteld. Even wel is het de bedoeling, dat „Het Residentie- Tooneel", het „Centraal Tooneel" en het „Nationaal Tooneel" de serie van „Het Schouwspel" in dit seizoen zullen comple- teeren. Men ziet dus uit bovenstaande, dat de leiding van „Het Schouwspel" niet heeft stil gezeten en alles heeft gedaan, wat in haar vermogen was om haar leden goede tooneelspeelkunst te verschaffen, hetgeen vooral in dezen tijd van groot cultureel be lang mag worden geacht. Mogen daarom de leden den kring trouw blijven! H. L. te L. - In het Besluit, waarbij ver boden v/ordt te huur aan te bieden of te ver huren tegen prijzen, welke hooger zijn dan de op 9 Mei 1940 geldende prijzen, is geen voor schrift betreffende hypotheekrente opgenomen, VISCHPRIJZEN. IJMUIDEN, 24 Sept. Decnsche consignatievisch: Groote makreel f .2625; kleine - makreel, f. 1917,50: kleine schol f.38—19; schar f.26—20; bot f.45—21,50; kabeljauw f.30; kleine schelvisch f. 34,5033,50; wijting f. 12,50 (alles per 50 KG). Zoetwatervisch: Snoek 50 ct.; snoekbaars 67 —64 ct.; baars 24 ct.: blei 24—20 ct.; voorn 24— 18 ct. (alles per KG). Kustvisscher: IJM. 208 f. 20,75. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Dordrecht: ds. J. Fraanje te Bar- neveld en ds. R. Kok te Veenendaal. CHR GEREF. KERK. Beroepen: Te Bunschoten, Bussum. ds. M. Baan te DE NIEUWE BON. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het vol gende bekend. Gedurende het tijdvak van 25 Sep tember tot en met 18 October a,s. geeft de met „104" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 gram huishoudzeep, o f 200 gram zachte zeep, o f 250 gram zeeppoeder, of voor zoover voorradig 125 gram zeepvlok ken, o f 250 gram zelfwerkende wasch- middelen, o f 200 gram vloeibare zeep. Voor zoover de verpakking dit toe laat, kan de verbruiker desgewenscht gedeelten van bovenstaande hoeveelhe den in combinatie op één bon koopen. Men zal dus b.v. op één bon 60 gram huishoudzeep plus 100 gram zachte zeep kunnen verkrijgen. Wasscherijen zullen voor de behandeling van de gezinswasch gedurende bovenge noemd tijdvak de met „104" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje van hun clientele in ontvangst kunnen nemen voor het koopen van waschpoeder, en wel één bon per acht-kilogram droog waschgoed. De wasscherij zal per bon 600 gram waschpoeder kunnen betrekken. H. J. A. HOFLAND OVERLEDEN. In den ouderdom van 76 jaar is te Naar- den overleden de heer H. J. A. Hofland, een zeer bekende figuur uit onderwijskringen in ons land. De heer Hofland, die zijn levensbaan aan ving als onderwijzer te Weesp, heeft aan •het einde van de vorige eeuw een handels instituut geopend in Amsterdam, waar vele personen in den lande, die thans in han delskringen vooraanstaande posities be- kleeden. hun opleiding genoten. Dit insti tuut kan als de voorlooper beschouwd wor den van de mulo-scholen. In 1916 ging de school over in andere handen en wijdde de heer Hofland zich aan de mulo-examens, die vooral aan hem hun ontstaan te danken hebben en waarbij hij optrad als lid van de regelingsconimissie. Voorts was de overle dene vele jaren voorzitter van de Neder landsche vereeniging van Instituteurs en heeft hij zeer groote bekendheid verworven als adntf "istrateur voor de mulo-examens, waarvan hij de leidende figuur was. Des tijds werd begonnen met 20 candidaten voor de examens en thans zün er 20.000. Voorts was de heer Hofland lid van het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Mulo examens, waarvoor hij bedankte, toen hij 70 jaar werd. De vereeniging benoemde hem toen tot eerelid van 'e vereeniging. T - re geering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer Schmidte-Burgh, Kulturreferent bij het rijkscommissariaat, heeft reeds eenige malen blijk gegeven van groote be langstelling voor de Nederlandsche kunst en de uitwisseling op cultureel gebied tus- schen Nederland en Duitschland, o.a. door het organiseeren van lezingen in beperkten kring door deskundige Duitschers op ver schillend terrein. Gistermiddag sprak de heer Frenzel, re ferent bij het ministerie van propaganda te Berlijn, voor een klein, maar uitgelezen ge zelschap van tooneelschrijvers, regisseurs en andere bij het tooneel in Nederland be trokkenen te Den Haag over het tooneel in Duitschland. De heer Frenzel zeide den aanwezigen te willen dienen als gids door het bonte en zeer veelzijdige Dultsche tooneelleven. Berlijn, waar het tooneelleven zijn hoogtepunt vindt in het oude Staatliche Schauspielhaus en in het Theater am Kurfuerstendamm, geeft avond aan avond een buitengewone verscheidenheid van stukken, tooneel, ope ra's, operetten, cabaret, en dat gaat zoo den geheelen winter door. Maar ook buiten Berlijn bloeit het tooneel. Er zijn tenminste zes of zeven steden, zooals Weenen, Mun- zes of zeven steden, zooals Weenen, Mün- chen, Hamburg', Bochum, Frankfort am Main, die op dezelfde hoogte staan. En ver der moeten ook Stuttgart, Dusseldorf. Keu len, Breslau enz. genoemd worden. Over het geheele land verspreid liggen de schouw burgen, die avond aan avond volle zaden trekken. En dan zijn er nog de talrijke „Landesbuehnen", reizende tooneelgezel- schappen, die met auto of trein tot in de kleinste dorpen komen en er belangstelling voor het tooneel wekken. Jaarlij Is vindt de Reichstheaterfestwoche plaats, waar ver schillende ensembles samenkomen, stukken opvoeren in onderlingen wedijver en dis cussies houden over het tooneel. HET TOONEEL KENT GEEN FINANCIEELE ZORGEN MEER De meeste theaters zijn sinds 1933 door het rijk overgenomen, en grdote sommen zijn gevoteerd op grond van het beginsel, dat het tooneel, dat zuivere kunst brengt, gesubsidieerd moet worden en dat de in tendant van een schouwburg zonder finan- cieele zorgen vrij moet kunnen werken. Maar er zijn vrij wat schouwburgen, die de subsidie al spoedig terugbetalen, omdat ze op volkomen normale wijze kans zien, winst te maken. De leiding bij dit alles heeft het mini sterie van propaganda. Deze naam zou'een verkeerde voorstelling kunnen wekken. Door het tooneel wordt geen propaganda gemaakt, maar het ministerie bevordert de cultuur en stelt op royale wijze gelden be schikbaar, opdat de intendanten zich ook kunnen bezig houden met experimenten, zelfs zulke, waarvan wij weinig verwach ting hebben. Slechts wanneer een intendant voortdurend misslagen blijkt te begaan, hebben wij natuurlijk het recht, een ander in zijn plaats te benoemen. Ieder hunner heeft zijn eigen verantwoordelijkheid, het geen trouwens ndet anders kan bij een zoo uitgestrekt terrein en zooveel schouwbur gen. DE TAAK VAN DE REICHSKULTURKAMMER. Daarnaast zorgt de Reichskulturkammer voor de vorming der tooneelspelers, even als voor de filmacteurs, auteurs, raxho-artis- ten. De kamer voorkomt vooral, dat dilet tanten, die het vak niet verstaan, het toch uitoefenen; zij geeft raad aan jonge kun stenaars, laat hen gedurende 2 of 3 jaar opleiden, en verstrekt ten slotte, na een soort examen, ook een diploma. Zoo helpen beide instanties den tooneel- speler, zonder in ambtenarij te vervallen. Zij dienen het theater, ook door de mobili seering van de bezoekers. Kraft durch Freude heeft zich in dit op zicht verdienstelijk gemaakt, terwijl de Theaterring der Hitler-jeugd hetzelfde doet onder de jeugd. Niet alleen middagvoorstel lingen, die niet door de arbeiders kunnen worden bezocht, maar ook speciale avond voorstellingen worden 'georganiseerd voor het opgroeiende geslacht. HOE EN WAT ER GESPEELD WORDT. Het Duitsche tooneel kent geen gepaten- teerden stijl. Er is een voortdurende ont wikkeling, maar wel wordt overal gezocht naar de groote lijnen en een zuiveren, hel deren stijl zonder bombast. Er worden al lerlei experimenten gedaan, zoo bijv. om den toeschouwer en het tooneel nader tot elkaar te brengen, en de scheiding zooveel mogelijk op te heffen. Wat de stukken betreft, wordt er in Duitschland vrijwel alles gespeeld, van Aeschylos tot Manfred Rosner, wat het eigen land en het buitenland aan belang rijks oplevert en opgeleverd heeft. Daarbij wordt alleen de eisch gesteld, dat de inhoud der stukken niet in strijd is met de begin selen van het nieuwe Duitschland. Het society-stuk ziet men graag. Maar toch is er een onderscheid bij vroeger. Zonder schoolmeesterachtige lessen op het tooneel uit te deelen, wordt bijv. het huwelijks probleem anders opgelost dan vroeger. De jonge dramatiek tracht bij den toe schouwer energieën te ontwikkelen en hem nJet slechts naar huis te sturen met esn vagen indruk, die hem niets speciaals zegt. Historische stof wordt niet meer uitsluitend als interessante geschiedenis behandeld, maar men zoekt gebeurtenissen uit vroeger tijd, die ook aan de menschen van onzen tijd iets te zeggen hebben, en die in zekeren zin keerpunten waren in de geschiedenis. Ook wordt vaak stof van politleken aard gedramatiseerd, sociale kwesties worden behandeld. In de pers worden tal van vraagstukken besproken, dde het tooneel betreffen en daardoor wordt ook de belangstelling van het publiek voor deze kunst gewekt. KUNSTCRITIEK OF KUNST BESCHOUWING. De groote pers is de bemiddelaar tus- schen tooneel en publiek. Daarbij is gebro ken met de gewoonte, dat de criticus met een vooropgestelden eisch naar een stuk gaat zien. en alleen zegt, wat hij in het stuk mooi en niet mooi vond. De pers in Duitschland levert geen crltiek meer, waar bij het om allerlei andere dingen gaat dan alleen om het stuk en de opvoering ervan, maar een kunstbeschouwing, waarbij zij dient te begrijpen, hoe vaak voor een jon gen kunstenaar een afbrekende critiek zijn loopbaan kan vernietigen. Tenslotte, aldus de heer Frenzel, kan niemand in de toekomst zien. Wij weten niet, hoe het tooneel zich in Duitschland in de eerstvolgende jaren zal ontwikkelen, maar wij zijn tevreden, dat het bezoek aan de schouwburgen is gestegen, en dat onz*. tooneelgezelschappen niet meer failliet gaan. Er zijn veel nieuwe schouwburgen met ruimte voor veel meer publiek gebouwd, en aan zeer vele daarvan hangt avond nan avond het bordje „ausverkauft". Dat ls een geweldige verbetering bij 15 jaar sp ieden. De oorlogsomstandigheden en de verduistering hebben slechts weinig in vloed gehad. De voorstellingen beginnen een halfuur vroeger en soms hebben wij de stukken wat bekort. Tenslotte was er nog gelegenheid vragen te stellen. Officieel wordt medegedeeld: Zooals reeds meermalen is bericht, wer pen Engelsche vliegers steeds weer brand plaatjes boven Nederlandsch gebied uit. De bedoeling van deze minderwaardige wijze van oorlogvoering is niet alleen den oogst en have en goed der bevolking te vernieti gen, maar ook menschen te verwonden. Het is van buitengewoon belang, dat ieder weet, hoe hij handelen moet bij het ont dekken van deze plaatjes. Allereerst moet verhinderd worden, dat de plaatjes brand veroorzaken. Ieder voor zich dient dan ook op te letten, of bij het overvliegen van Engelsche vliegers brandplaatjes uitgewor pen zijn. Wanneer men ook maar kan ver moeden. dat dit het geval is, moet er on middellijk naar worden gezocht. De plaat jes moeten dan verzameld en op een plaats, waar ze geen gevaar kunnen veroorzaken, worden vernietigd. Hierbij dient men erop te letten, dat deze plaatjes niet met de hand worden aangeraakt. Zij moeten met een voorwerp, bijvoorbeeld met. een houten latje opge licht en in een emmer met water gelegd worden, aangezien bij aanraking anders verbranding van de huid en vergiftiging mogelijk is. In ieder geval moet bij het vinden van brandplaatjes dit aan de plaat selijke politie medegedeeld worden. Deze verzamelt ze en zorgt, voor de vernietiging. Plaatsjes, welke door de bevolking zelf ver zameld zijn, moeten, in het water liggend, bij de politie worden ingeleverd. Dus ook hierbij dient de grootste voorzichtigheid en oplettendheid in acht te worden ge nomen. De commissaris-generaal voor de open bare veiligheid en hoogiere sa. en politie leider, deelt officieel het volgende mede: De verordening van dé secretarissen- gene raai van binnenlandsche zaken en van justitie, betreffende de verplichting tot legi- timiatae, treedt voor de Whdden-eilanden en in het kustgebied van het bezette Neder landsche gebied, begrensd door de lijn Den Helder, Noord-Hollandsch kanaal, Alkmaar, Uitgeest, Beverwijk, Velsen, Santpoort, Haarlem. Heemstede, Bennebroek, alsmede voor de geheele provincie Zuid-Holland en in de provincie Noord'-Brabant ten Westen van die spoorlijn, loopend van de grens der provincies Gelderland-Noordbrabant over Orfen. 's-Hterbogentoosch, Vught, Boxtel, Best. Acht, Eindhoven, Valkenswaard in de richting Neerpelt, op 1 October 1940 in wer king. Voor het overige bezette Nederland sche gebied' zal voor. 1 November 1940 geen controle op dé legitimatieverplichtmg wor den uitgeoefend. LANGERE GELDIGHEIDSDUUR WEEKEIND RETOURS De directie van de Nederlandsche Spoor wegen is met ingang van Vrijdag a.s. tot een belangrijke verruiming van de week- eindrébours overgegaan. De geldigheidsduur van deze reisbiljetten is nf. met een vollen dag verlengd. Men kan dus van een weék- eindrétour in den vervolge vier volle dagen gebruik maken. t.w. van Vrijdagmorgen eersten trein af tot Maandagavond laat ster trein. ERNSTIGE BRAND TE LEIDSCHENDAM. Hooiberg uitgebrand. .Gistermiddag brak een ernstige brand uit in den hooiberg, staande nabij de boerderij van den landbouwer C. Krogt aan den Stompwijkscheweg te Leidschedam. De brandweer onder leiding van den brandmeester H. van Wijk tastte het vuur direct met alle middelen aan en wist te voorkomen, dat het vuur zich ook keerde naar de boerderij en de stallen. Na ongeveer 4 uur en nadat men den berg had leeggehaald, was men den brand meester. Verzekering dekt de schade. DE BESPREKINGEN IN BATAVIA. Domei meldt uit Batavia: De Japansch- Nederlandsche besprekingen zullen, naar men aanneemt, deze week in een actiever stadium komen. De ontwikkeling der on derhandelingen wordt in verband met de wijzigingen in de toestanden in Europa en het Verre Oosten met groote belangstelling gevolgd. De beide delegaties hebben vorige week Dinsdag een gemeenschappelijke bij eenkomst in hotel des Indes gehouden. Daarna is veelvuldig informeel contact on derhouden. Waarnemers achten het van beteekenis dat de gouverneur-generaal jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer den heer Kobayasji bad uitgenoodigd het af- geloopen weekeinde in zijn paleis te Bui tenzorg te komen doorbrengen. Aan deze uitnoodiging had de Japansche minister evenwel geen gevolg kunnen geven aan gezien hij zich onwel voelde en sterk van de warmte te lijden had, om welke reden hij naar Bandoeng vertrokken was. DRIE BOMMEN GEVALLEN TE KOOG AAN DE ZAAN. Vannacht zijn in Koog aan de Zaan drie bommen gevallen, uitgeworpen door En gelsche vliegers. Het waren bommen van 150 KG. Zij hebben uitsluitend materieele schade aangericht In een weg werd een gat geslagen van 1.50 meter diepte en vijf meter middellijn. De andere twee bommen kwa men bij een sloot en op een rijwielpad te recht. 2—1

Leidsch Dagblad | 1940 | | pagina 2